HET KAPELLEKE DER WERF Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Ftechtbanken De Pensioenenwei. Kerkelijk Nieuws. MENGELINGEN. O. L. Vrouw ten Druiven te Aalst GENT. Uit het bestuurlijk onderzoek over de wanorders aan den Kleinen Dok, moet gebleken zijn dat er van op de stoomboot niet geschoten is, en dat revolverschoten door de werkstakers gelost werden. De persoon die op de vlucht is, werd ge zien op het oogenblik dat hij zijnen revolver voor uitstak de wonde van M. Parisisis veroorzaakt door eenen kogel van eenen revolver die meer dan 100 meters ver draagt. De revolvers der policie dragen maar 100 meters en kunnen op meer dan 50 meters geene wonden veroorzaken, zoo zwak is de lading poeder der kar doezen. De policie heelt 63 schoten gelost. Men telt 23 gekwetsten. HAMME. Op den kaaldries is het 8 jarig zoontje van M. Van Wiele, scheepsbouwer, in de Durme gevallen en verdronken. In de IJz^renwegstraat zijn de stallingen van den landbouwer van Uytvouck afgebrand. Aan de Lezers. Indien een uwer familie leden lijdt aan Moedloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van Dr Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. I fr. 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- necr, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. ST-DENIJS -WESTREMHet gerecht heeft de deur er. het vensterblad, waarop het woord Mort geschreven stond, doen photographeeren. Parez is donderdag voor de raadkamer verschenen. Het aanhoudingsmandaat tegen hem werd bevestigd. TEMSCHE. Zondag namiddag is het 3 jarig zoontje van Alfons DeBaeo, policieagent, ineen steenput gevallen en ver dronken. ENGELAND. Eene verschrikkelijke spoor wegramp hoeft maandag op de Great Wr stern line plaats gehad. Terwijl een passagierstrein in de statie van Slough tegen Windsor stilstond, en men de kaai tjes afhaalde, is de Plymouth-expres in volle vaart op dezen trein gestooten. De schok was vreesdij k en de drie laatste wagons van den pas- sagierstrein werden letterlijk ineengedrukt. De lokomotiel van den sneltrein was ook gansch in stukkeu, en machinist en stoker lagen beiden ge wond op den tender. Hulp werd spoedig aangebracht en uit de puiuen werden 3 dooden en 70 gekwetsten opgehaald. Een dezer stierf in 't gasthuis, en verscheidene anderen verkeeren in stervensgevaar. Daar het koersdag was te Windsor was de passagierstrein vol volk en kwam 8 minuten te laat te Slough aan. De snel trein moest aldaar 15 minuten na den gewonen trein aankomen, maar daar deze te laat was en het veel tijd nam om de kaartjes af te nemen, kon men die passagierstrein niet bijtijds op eene zijbaan schuiven om den expres door te laten. Het is on begrijpelijk dat de machinist van den sneltrein het gevaar niet bemerkt heeft personen, welke in de statie waren, zagen duidelijk den sneltrein in volle vaart aankomen, wanneer hij nog 100 meters ver wijderd was. Men riep aanstonds en deed allerlei teekens, maar de machinist bemerkte het eerst, wanneer het reeds te laat was. Door het geroep van 't volk verwittigd sprongen verscheidene per sonen uit den trein dit geeft dat de doodenlijst betrekkelijk klein is. Uit de laatste berichten blijkt dat er reeds 5 dooden en 71 gekwetsten zijn, waarvan 2 in wan- hopigen toestand verkeeren. De machinist van den express had geen rekening gehouden van de signalen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Br uwé, AALST. DRONGEN. Donderdag namiddag, rond 11/4 ure, wilde de landbouwer Vital Eeckhout, op het gehucht Varendries over de spoorbaan loopen, op het oogenblik dat de trein Oostende-Gent aange- stoomd kwam. Ondanks het verzet van den statie overste, klom hij over den barreel, werd door de lokomotief omgeworpen en het hoofd afgereden. Eeckhout was 52 jaar oud, gehuwd en vader van drie kinderen. BEIRVELDE. In den nacht van dinsdag tot woensdag is de bliksem gevallen op den kerktoren van Beirvelde. Een groot getal schaliën werden af gerukt, en een eiken balk van 40 centimeters mid dellijn werd geplooid. Zonder brand te stichten is de bliksem langs een venster werdwenen, verschei dene boomen werden gespleten. Bericht. Het Kantoor van Deurwaarder JOZEF DE VOQ, te Aalst, is overgebracht van het Esplanadeplein naar de VRIJHEIDSTRAAT, N° 14, nabij de St-Jozefskerk. WETTEREN. Zekere Arthur Gordeyn, 10 jaar oud, is op de wijk Jabbeke, alhier in de Gehelde gevallen en verdronken. Een persoon, die over eenige dagen alhier erge brandwonden had bekomen, is aan de gevol gen ervan overleden. GELDENAKEN. De echtgenooten Hubert, hadden dikwijls twist met zekere Mavaut, die bij hen inwoond. Over eenige dagen kregen Mavaut en Hubert ruzie in eene herberg, en de laatste liep onder de woordenwisseling eensklaps de deur uit, naar huis en keerde terug met een groot mes in de hand. Hij sprong op zijnen vijand toe en gaf hem twee sneden in de keel, waardoor de strootader doorge sneden werd, zoodat Malvaut dood neerviel. LOKEREN. Donderdag namiddag is op de wijk Heirbrug een peerd, dat aan eene melkkar gespannen was, eensklaps op hol gegaan en met een der tremen op het peerd van den landbouwer Leyn van Dickelvenne gebotst. De tremie drong wel 20 centimeters diep in de borst van het peerd van Leyn, dat, na nog eenige stappen gedaan te hebben, dood neerviel. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frons MPruwé, AALST. ST.-GIL LES. Woensdag avond is de bareel wachter van den ijzerenweg aan de Boonwijk, door een trein verrast en in stukken gereden. De ongelukkige had zich voor een manceuver- trein willen mijden en geraakte alzoo onder den posttrein van Oostende, die in volle snelheid aan- gestoomd kwam. Het slachtoffer woonde te Aude- ghem en was nog maar twee maand >u in dienst. Hij laat eene weduwe en verscheidene kinderen achter. ST-GILLES-WAAS. - Zaterdag nacht waren een tiental personen dezer gemeente naar Kiel- drecht gegaan om krabben te vangen. Zij bleven zoo lang aan de vangst dat de tij opkwam en zij van alle kanten door het water ingesloten werden. Die zwemmen konden, redden zich gemakkelijk zes anderen werden bij raiddel van een bootje gered een verdronk. Het slachtoff -r is zekere August Van Doorselaer, ongehuwd, wonende in de statie straat. Zondag namiddag, bij lage tij, werd het lijk van den ongelukkige terug gevonden. Amen. Ja, ze zijn dood aide slechte pur geermiddels tot den dag van heden gebezigt. Vandaag wilt iedereen, arm en rijk, de zachte en weldoende Walthérypil nemen. 1 fr. 25 de doos voor 25 purgatien. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysseiinck en in alle apotheken WAARSCHOOT. Tijdens het geweldig onwe- dei van dinsdag heeft de bliksem in den stal van den landbouwer August De Reu, wijk Arisdonk, twee kalveren dood geslagen. Groote hagelsteenen hebben veel schade veroorzaakt aan de veld vruchten. ANTWERPEN. Dure omhelzingEen sol daat van het 5" linie, die aan het arsenaal van Antwerpen op schildwacht moest staan, was met zijnen kaporaal borreltjes gaan drinken. Toen hij terugkwam ontmoette hij den ronde-luitenant, wien hij de hand wilde drukken. De officier, hier niet mee gediend, gelastte een ander soldaat, den dronken piot in de doos te steken. Maar de schilbwacht, die hierdoor geen spier van van zijne goede luim verloor, zegde Luitenant, wilt ge eens eene goede grap zien En zonder het antwoord van den luitenant at te wachten, sloeg hij zijne armen om diens hals om hem te kussen. Luitenant en soldaat rolden over den grond. En de laatste wilde den eerste niet lossen, zoodat er twee mannen noodig waren om deze hartelijke om helzing te doen eindigen. De krijgsraad van Antwerpen veroordeelde den soldaat tot 2 jaar tuchtstraf, en den koporaal tot 8 dagen gevangenis en verlies van zijnen graad. De zaak kwam in beroep voor het hoogerkrijgs- gerecht, dat de straf van den soldaat verminderde op 28 dagen militaire gevangenis. TURNHOUT. Invoer van vee. Antoon H., van Schaffen, bij Diest, had eene partij koeien in Holland gekocht. Hij mocht ze invoeren, op voor waarde ze te Achel eenige dagen te laten in quarantaine, en dan nog eenige dagen te Schaffen of omstreken. H., had te huis geene plaats genoeg, zoo zegde hij, en hij ging met eenige koeien naar Einthout, om ze daar te stallen. Maar hier was ook geene plaats genoeg voor handen, zoodat H., er mee naar de veemarkt te Gheel ging en verkocht. Daar de dieren de laatste 10 dagen quarantaine niet gedaan hadden zoo werd de veekoopman H., vervolgd voor inbreuk op de wet op de gezondheid der dieren. Verleden week hadden de pleidooien plaats. Maandag werd het vonnis uitgesproken. H., werd veroordeeld tot 50 fr. boete. GENT. Muizen- en rattenbanket. De uit voering van wetten en reglementen, hoe ernstig zij ook wezen, wekt meer dan eens den lachlust op van oningewijden, die dan zeggen ik zou dat toch anders doen. Dit geval heeft zich te Gent weer voorgedaan. Bij eene niet geoorloofde loterij, werd een over- grooten peperkoek van 50 kilos zwaar, in beslag genomen en ingevolge do bepalingen der wet, ter griffie in de daartoe bepaalde plaats neer- Ieder werkman van 16 jaar, die .in de Pensioenkas van den Staat, 1.25 f. per maand stort met voorbehouden kapitaal zoodat zijne familie het erft bij zijn overlijden zal, dank aan de toelagen der regeering, op 65 jarigen ouderdom een pensioen trek ken van 533 fr. voor de rest zijns le vens. Wie, jonge arbeider, zal verwaar- loozen zijnen ouden dag te verzeke ren De werkman van 20 jaar, stortende 1,25 fr. per maand, zal op 65jarigen ouderdom recht hebben op een pen sioen van 465 fr. Die van 30 jaar, zelfde storting, 308 fr. De werkman van 40 jaar, stortende 2 fr. per maand, kan zich op 65jarigen ouderdom een pensioen verzekeren van 264 fr. Die van 50 jaar, zelfde storting, kan nog een pensioen van 126 fr. tot stand brengen. Hij, die nu 58 jaar oud is hoeft maar 3 fr. per jaar te storten en, voor die 18 fr. kent de Staat hem binnen 6 jaar een pensioen toe van 65 fr. Eindelijk voor de arme ouderlin gen, die 65 jaar oud zijn, man en vrouw, kent de Staat van heden af, zonder eenige storting, een pensioen toe van 65 fr. dat dus voor sommige gezinnen 130 Ir. bedragen zal. 't Is dus eene weldaad zoowel voor de neringdoenden als voor de behoef- tigen deze zullen aan meer behoeften kunnen voldoen, genen zullen meer nering hebben. Nu, hoe zal men aan dat pensioen geraken Dat is iets dat nog moet geregeld worden. De eerste konditie is natuur lijk dat men het vrage daarna zullen waarschijnlijk aan de gemeente-over- heid inlichtingen gevraagd worden om te weten of de aanvraag gegrond is. De pensioenen zullen, denkelijk, uitbetaald worden door de ontvangers der belastingen, te naaste jaar op Nieuwjaar. Een schoone peperkoek GESCHIEDENIS VAN Priesterlijke benoemingen. De E. H. De la Croix, pastoor te Ruy- en, is benoemd tot pastoor te Haes- donck; de E. H. Van den Herreweghen, onderpastoor te Baesrode, is benoemd tot pastoor te Ruyen de E. H. Bracq, priester der laatste wijding is benoemd tot onderpastoor in St-Antoniusparo- chie te Gentde E. H. Cambier, on derpastoor in St-Stephanus, te Gent, is benoemd tot onderpastoor in St-Elisa- beth, aldaar. Nu onlangs moest men, om de eene of andere redenden peperkoek verplaatsen, maar.... hij was geheel veislonden door de ratten en de muizen. Zelfs de cartonnen doos was half opgevreten. Waarom zulke dingen niet liever eene plaats gegeven in de eetzaal van het een of het andere liefdadigheidsgesticht I Tarwe ver der gansche wereld. Er zijn thans in gansch de wereld, 517 millioen eters van brood. De man nen der statiestiek rekenen dat dit getal, jaarlijks met 4millioen aangroeit, ten gevolge der geboorten en de wijzi ging die er in de voeding der eters van rijst en gerst ontstaat. Een gemiddeld jaarlijks gebruik van tarwe, permensch, wordt gewoonlijk op 3 hectoliters ge schat. Er is dus 1551 millioen hectoli ters tarwe noodig om de bevolking der wereld te voeden. Brengen de tarwe- landen die hoeveelheid niet op dan is er schaarschte. Engeland met zijn 39 millioen inwo ners, verslindt zijn tarweoogst in den tijd van drie maanden gedurende de negen maanden haugt het van midden Rusland, Indië, Argentina, en Canada af. Er zijn in Europa thans nog slechts vijf landen die meer tarwe opbrengen dan ze verbruiken. Deze zijn Rusland, Hongarië, Servië, Bulgarië en Romanië. Gebakken appelendrank. Pak een half dozijn appelen, zonder ze te schillen, doe ze vervolgens in een aarden pot en giet er, terwijl zij nog heet zijn, een liter kokend water over heen, dek een en ander goed dicht, tot dat het koud is geworden, waarna men het doorzijpt en met honing of suiker zoet maakt. Menelik en de pijp. Onlangs is gemeld dat koning Menelik van Abyssiniën, in zijne staten het rooken en het snuiven had verboden, even als den invoer van sterken drank. De londensche Pall Mall Gazette geeft nu eene aardige uitlegging over de oorzaak van Menelik 's vijandige ge zindheid opzichtens >3en tabak. Op zekeren dag sloeg de negus een paar Engelschen gade, die zich met duidelijk welbehagen aan het genot van een pijpken overgaven. Jaloersch over het genot, besloot de zwarte koning daarmeê ook eene proef te nemen. Hij leende eene pijp van de engelsche bezoekers en rookte. Het gevolg was evenwel geheel anders dan hetgeen de negus van de pijp verwachtte, zoo dat de arme zieke Menelik woedend bevel gaf de engelschen met hunne stinkende pijpen te verjagen. Naderhand moet hij bekend hebben dat de kleinste tabaksreuk reeds genoeg is, om hem de gevolgen zijner eerste en laatste pijp te doen ondervinden. of het vermaai'd beeld van 6 door P. DE SUTTER, ouderpastoor alhier (1863). Het tijdstip ondertusschen was gekomen op het welk eenen öOjarigcii jubilé moest gevierd worden Het was in het jaar 1813. De ongelukkige Paus Pius VII zuchtte ouder de ongehoorde mishandelingen van den keizer Napoleon I. Van in het jaar 1809 wanneer de Keizer in den kerkdijken ban door Pius VII was geslagen, kende Napoleons wraakzucht geene palen meer de romeinsche Staten werden aan het fransch Keizerrijk vereenigd, en op 9 Juli 1809 wordt op het bevel des Keizers het pauselijk paleis in eenen nacht met ge weld ingenomen. Het was maar één geroep waar is de Paus Aanstonds op het gerucht komt de doorluchtige Pius VII in zijn pauselijk gewaad ten voorschijn, heiligschendende han den vallen met geweld zijne Heiligheid aan Pius is uit zijn paleis gerukt ea gevangen vervoerd naar Savone en daarna naar Eontainebleau. Het is maar in het jaar 1814 op 23 Janu ari, dat Zijne Heiligheid naar den pauselijken Stoel van Roo- men is teruggekeerd. Nog altijd in 1813, 1814 tot in het midden van 1815, sid derde gansch Europa ouder de bloedige oorlogstappen van den franschen dwingeland. Gansch de wereld volgt met het oog op dien bloedigeu triomfwagen, tot dat eindelijk in Juni 1815, de groote slag moest toegebracht worden. De velden van Waterloo en daarna gansch de wereld, weer galmden van den val des Keizers de hemel nam zijne zaak in handen en Napoleon was overwonnen. Hot was zegepraal op aarde, en die zegepraal ging korts naderhand gevierd worden in de stad Aalst, daar ten gevolge van Napoleons veldslagen, reeds twee jaren die zegeviering was daargelaten. Op 22 September 1815 bromde alhier het grootsch klokge luid ten einde de geloovigen uit te uoodigeu om dank in St. Martinuskerk te komen betuigen. Het was de öOjarige Jubilé dieu de glorierijke Paus Pius VII verleende aan de Aalstenaren om hunne Lieve Vrouw den gewoonlijken eeredienst te bewijzen. Deze Jubilé begon op 5 November 1815 en duurde acht da gen. Om dezen luisterlijk te maken, werd hij gevierd in de hoofdkerk vau S' Martinus. Met groote plechtigheid zag men deu zaterdag 4 November, namiddag tot de groote kerk het wonderbeeld gedragen wor den. De geestelijkheid in volle gewaad, de Ridders van S'Jo ris, de Opzieners der Kapel vergezelden stoetsgewijze het beeld tot in de kerk Eene sneeuwblanke jonge maagdekenskring spreidde langs de straten een rijk bloementapijt onder de schreden van de Maagd der eeuwige schoonheid. De inwoners der stad gelijk de vreemdste volkeren stroom den acht dagen lang naar de hoofdkerk. Zij snelden van alle kanten toe om eerbewijzing te betoonen aan de Lieve Vrouw ten Druiven, aan deze die troonde op den hoogen koor als zijnde waarlijk de hemelsche koningin, uit wier handen alle bijstand uit de hemelen over het noodlottig menschdom moet nederdalen. De roem van deze buitengewone plechtigheid verspreidde zich in alle landstreken het hof van Roomeu onderricht over de godvruchtigheid der stad Aalst die de moeilijkste tijdswis- selvalligheden overleefd had, aarzelde geenszins om eene nieu we toejuiching aan de liefde der Aalstersche volkeren voor hunne heilige Moeder te geven. In 1823 wilde Z. H. de Paus Leo XIT deu dienst van Maria van Aalst vereeuwigen. Hij verleende op 8 November eenen eeuwigdurenden af laat, toepasselijk aan de zielen des Vagevuurs, ten voordeele van allen, die berouw hebbende over hunne zonden gebiecht en tot de heilige tafel genaderd zijnde, de hoofdkerk van S' Martinus of de kapel van O.-L.-V. ten Druiven godvruchtig- lijk bezoeken, op den Feestdag der Boodschap, ofwel geduren de de acht opvolgende dagen, en daar zullen bidden volgens de inzichten Zijner Heiligheid. Eene perel ontbrak nog aan deze Kroon van godvruchtig heid Iu 1849 is erin voorzien geweest, de kapel werd beguns tigd met eenen Kruisweg het was alzoo dat de dienaars en dienaressen onzer heilige Moeder gelijk ook die van Jesus met haai zich vervoegen onder het kruis des Zaligmakers dé hemelsche kanalen openen, om eenen vloed van zegeningen over alle noodlijdende herten te doen nederdalen. Dagelijks tot heden toe gelijk ten allen tijde is onze heilige Maagd de toevlucht van allen. Welk dag is er dat iemand in haar heilig dom eene zilte traan gestort heeft wat hert zal men ontwa ren dat, in deze nederige bidplaats, de goddelijke Bescherm ster, de Moeder van zoeten troost alleen gezocht heeft om iu de stille eenzaamheid zijne bittere klacht in haren schoot te storten wie van die allen die zich tot haar gewend hebben als zij zich in dringenden nood bevonden, zijn terug moeten keeren zouder den balsem der moederlijke vertroosting te hebben gevoeld, zonder van hunne kwalen verlost te worden In het geheim der herten staan Moeders weldaden gedrukt: zonder op wonderlijke vertellingen aandachtzonder op won derbare geschiedenissen te roepen waar geene genoegzame bewijsstukken van bestaan, bemerken wij, dat indien de god vruchtigheid tot onze Maagd twaalf eeuwen van vermaardheid teltindien zoo menige personen van allen ouderdom, van beide geslachten, van alle hoedanigheden, zich verhaast heb ben, en nog alle dagen ontelbare navolgers vinden, om dit heiligdom vau Maria te komen bezoeken het is dat er allen inwendige vertroostingeu, genezing van lichamelijke of geeste lijke kwalen weteD te ontvangen Maria kan men op alle plaatsen aanroepen en hulp afsmeeken, maar de machtige Maagd heeft hare bijzondere heiligdommen op aarde verko zen, om daar aan de stervelingen hare meeste genaden uit te deelen. Gelukkige inwoners van Aalst gij ook gelijk zoo veel andere landstreken bezit in het midden van U allen, eene uit- verkoorne Moeder. In eene algemeeno ramp die uwe voorva deren kwam overvallen in de eerste eeuwen van het Christen dom, was het niet Maria die de eerste Aalstenaren kwam op zoeken, om hulp te bieden als zij in het uiterste ongeluk ge dompeld waren In dankbaarheid ook zult gij uwe vaderen navolgen 1 Neen, neen, Maria, de afstammelingen van uwe eerste dienaren in het land van Aalst zijn U niet afgeweken 1 Zij hébben dit jaar op eene schitterende wijze aan geheel het

De Volksstem | 1900 | | pagina 2