^blaW REFLEKSEKEWS M DOKA-FM. TUSSCHEN CONFRATERS. 3 tut Man Xhtffel, ^npcllfötraat, 13, tc 2lalöt BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Eerste Gouw feest Jonge Boer en zijne Moeder. Dronkenschap. Mij mering. Karakterstudie Van den Oorlog. ttm: Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Yoor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. G- JAARGANG. NUMMER 28$T Aalst, den 30 Juni van het jaar O. H. 1900. I Vounissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3Ü bladz. 10 centiemen den i regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Pubticité, Rue de ia MadeleineBrussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eeue annonce vau 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen- volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Het is, sinds ons zesjarig bestaan, de eerste maal dat wij met eenen onzer geachte confraters in pennentwist komen. Alhoewel De Volksstem niet roemen kan op een zoo lang durig bestaan als De Denderbode, noch op de uitmuntende diensten, die onze confrater zoo talrijk aan de Katholieke Zaak bewees, hebben wij rechtzinnig ons gedacht uitge drukt, en wij meenen van wel gedaan te hebben. De tijd is de beste raadsman. De toekomst zal leeren, of wij gelijk of ongelijk hadden. Dit gezegd, staken wij verdere pennentwist. Het welzijn der partij vóór alles De Volksstem. STAD AALST. der Vlaanderen-Turngouw OP ZOiNTXA-Gh 1 JTJLI 1900. Ten einde het Feest, ingericht door de twee Aalstersche Katholieke Turnkringen Steun geeft Moed en Willen is Kun nenmeer luister bij te zetten, en hun aldus een blijk van genegenheid en aanmoediging te geven, neemt het Bestuur de vrijheid alle inwoners der stad uit te noodigen, Zondag aanstaande, de nationale vlag aan hunne huizen te laten wapperen. Het Bestuur der inrichtende Maatschappijen. Stil ligt de Afrikaansche natuur te woekeren, stil zucht de wind door de slanke palmboomen hier stilte, en ginder verre rolt 't gebulder der kanonnen, klinkt 't geknal der geweren, is het een stenen der gekwetsten en een ratelen der stervenden... De jonge Boer is van de jacht teruggekeerd met de ge vulde weitasch op den rug en het geweer in de hand treedt de jongeling zijne woonplaats binnen. Daar zit eene vrouw, zijne moeder. In haar oog blinkt een traan, maar haar wezen straalt van mannenmoed en edele fierheid. Paul spreekt zij Moeder, waarom weenen Is ons een ongeluk over gekomen Is vader misschien... Ja, mijn zoon, uw vader is gevallen.... hij is niet meer Ach! zij hebben mijnen vader vermoord! Dood!... Verre van hier, zonder dat zijne hand mij zijnen zegen schonk...God! O moeder waart ge niet alleen, ik zou... maar neen... en een traan ontspringt zijn oog. Er heerscht een oogenblik stilte. Paul, zegt de moeder, gij ook moet heêngaan Uw va der dient gewroken te worden Ga, help uwe broeders, strijd aan hunne zijde voor het verdrukte vaderland, voor de vrijheid, die de vreemde inpalmer ons wil ontrukken. Ik weet het, ge zijt nog jong. Vijftien jaren slechts zijn heêngetogen, sinds ik u het levenslicht schonk maar, mijn kind, men behoeft geenen hoogen ouderdom om heldenda den te verrichten... Ga Vrees niet mij alleen achter te laten. Ge denk dat uwe moeder ook 't geweer hanteeren en desnoods zich verdedigen kan. Ga! De Heer wake over uwe schreden... Hij were de ballen van uwe borst afHij schenke u de overwin ning, en voere u zegepralend weder in de armen uwer moe der Ga Wreek uwen vader... Overwin, dan zal ik dub- fier over u wezen Dat ge vijanden sloegt en uwen vader wrookt. Gal Tel uwe vijanden niet! Ze zijn talrijk, dit weet ik. Engeland is machtig, maar God is almachtig Zoo spreekt die heldenvrouw, pas weduwe, eilaas J en misschien weldra kinderloos... Reeds is de zoon strijdvaardig. Hij knielt voor zijne moeder, ontvangt haren zegen, en dan, zonder omzien noch schromen, spoedt hij ter plaats waar zijn vader viel. O heldenvolk En zeggen dat de Engelschen ze tot den.ondergang verwezen hebben En zien dat geen enkel rijk voor den bedrukte op de bres springt! Ongelukkige tijden De machtige verplet straf feloos den onschuldigen zwakke. Arme Boe ren Als uw heldenmoed u niet helpt, wie zal u helpen? Welaan, de Voorzienigheid stau bij en schenke u den zege Achtbare Lezers en Le zeressen, van'tStemrne- ken, na U allen vrien delijk gegroet te heb ben, ik mediteer ende besluitAlle dokters zijn het eeus, dat het te streng inriemen van het keurslijf zeer scha delijk is voor de gezond heid, en de ontwikke ling van het mensche- lijk lichaam belet Alles moet met rede en met maat geschieden sommige jufvrouwen willen aan wespen gelijken dat behoeft niet, een bietje is schooner dan een wesp... De statistieken bewij zen nu ten overvloede, dat een te zeer geprangde insluiting, in alles zeer nadcelig ia en beletsol stelt aan alle ontwikkeling. Volgens deofficieele statis tieken van heel ons land, en we zien er het bewijs zoo klaar en duidelijk in, dat zeven der beste filo- sopen van Griekenland, ons niet anders zullen wijs maken... We gaan in het algemeen goed voor uit in ons land gedurende het jaar 1899 hebben wij in bevolking 74,800 zielen en eveneens zooveel lichamen aangeworven, al de hoofdplaatsen van provinciën en arrondissementen hebben een bijna evenredig aandeel in die vermeerdering. Er is maar een stadje dat deerlijk van zijne vederen gelaten heeft, maar een enkelhet ligt nochtans in het beste, in het weelderigste, in het rijkste gedeelte van ons land, doch het heeft, door te nauwe in sluiting, op een enkel jaar 135 zielen, op zijne be volkingvan 10 duizend zielen, verloren... Dit stad je is Dendermonde Verleden jaar telde dat schoone stadje aan den mond van den Dender ge legen, 10088 zielen op den dag vau heden zijn er 135 minder. Hoe komt dat Is het omdat de meisjes van Dendermonde zich te nauw in het keurslijf inriemen, o noen, le zer, stel u onder dit opzicht gerustmaar *4Z\\t ^taat heeft dat schoone stadje zoo nauw en zoo eng met forten en bastieljen omslo ten, dat het bijna zijn adem niet meer krijgen kan, en dat het in stede van zich uit te breiden en te ontwikkelen, in levenkracht en bevolking vermin dert en afneemt.Dendermonde is het eenige stad je van ons land dat in zijne ontwikkeling achter uit gebleven is, en indien men het van het ijzeren harnas moest ontslagen, zijne forten en bastieljen afbreken, zou het al de steden van zijn soort, in ontwikkeling van handel, nijverheid en landbouw vooruitvliegen. De Dendermondenaars bidden ge noeg Van forten en bastieljen, verlos ons Heer, maar tot hiertoe zijn ze nog niet verhoord gewor den... De Shah van Persie is in Parijs aange komen, twee dagen later als men hem had ver wacht... De Shah die de gewoonte niet heeft in treinen te reizen, (er is maar eene in Persie en die is maar 3 kilometers lang en deze rijdt zeer traag) wil absoluut dat zijn speciale trein den zei ven slen ter gaat, gelijk die van Persie, en daar de man ge woonlijk een macht vau goud en kruisen op den hoop toe meebrengt, is hij overal de baas en ieder een danst gemakkelijk en gewillig naar zijne pij pen... Sit Transit... Op den weg heeft hem geen enkele durven aanspreken, uit vrees van een blauwken of affront op te loopen, gelijk bij zijn laatste bezoek, toen een Akedemiekcr hem te Contrexeville op eene schoone redevoering wil de onthalen, en de Shah in het uitstappen van den wagen den redenaar brutaal op zijde stiet en met zijn hand voorwaarts zwaaiende met krachtige stem uitriep Marchez Vooruit is de weg Boer doet uw hekken open of ik rijd door uwen peterselie Alhoewel de Shah geen liefhebber is van fransche complimenten, zullen de frauschen te Parijs van den grootsten tot den kleinoten zoo stipt en zoo mooi naar zijne pijpen dansen dat er geen haar aan raankeeren zal, men zal hem als een halve God vereeren, omdat 't Geld dat doof en stom is Recht maakt al wat krom is. 't Geld is sterker dan de legers Van den grootsten vorst der eeuw, 't Wascht de mooren en de negers Wit en blank gelijk de sneeuw. 't Geldt kan aan geen deuren kloppen Die niet seffens opengaau, 't Geeft verstand aan ezelskoppen, Schoonheid aan een Baviaan... Toen Mozes van den berg Sintiï kwam met de twee steenen wetstafels en zag dat de Israëlieten, aan den voet van den berg, het gouden kalf vereerden, werd hij zoodanig kwaad, dat hij in een fransche colére de tafels in gruizelementen smeet en men naar de brokken mocht gaan zoeken... Moest die brave man, Mozes, terugkeeren en mocht hij zien dat de dwaze menschenkinderen, na 4 duizend ja ren, dit gebrek nog niet hebben afgeleerd, hij zou leelijk de lip laten hangen en zeggen Omnia ca- dunt... 't Spel is naar den sis... Degenen, die het overtollige koopen (zegde Fran klin) eindigen mot het uoodige te verkoopen. De dronkaard gaat verder hij verkoopt hut noodzakelijke om te betalen wat hem nadeelig is en noodlottig, want de drift om te drinken geleidt hem ongevoeliger wijze naar het hospitaal, of naar het gevang, wanneer hij hem niet naar het kerkhof voert. Dat verzekeren de geneesheeren en dat wordt bewezen door al de statistieken. Medegesleept door de gewoonte, of door de om standigheden, kent de dronkaard welhaast geene palen meer. Men heeft, meer dan eens mannen van vernuft uit de eerste rangeu der maatschappij zien vallen, eerst in den geest beneveld, eindelijk tot niets goeds meer, en verplicht tot bedelen. Het is voornamelijk ouder de arbeiders dat de sterke drank de meeste verwoesting aanricht; naai de meening der geneesheeren eu opmerkers is de dronkenschap de grootste oorzaak der ellenden van onzen tijd. Indien al het geld, noodeloos aan sterke dran ken besteed, gespaard kon worden, zou de werk man op den dag van nood of van ziekte, niet ge noeg bezitten om zonder schande eenen beteren dag af te wachten Zou hij zich moeten vernede ren om de hand uit te steken en te bedelen Er is in Engeland eene fabriekstad, welke 160 duizend inwoners telt, van welke er omtrent 100 duizend tot de arbeidende klas behooren. Een ma gistraat aldaar heeft berekend dat die 100 duizend werklieden jaarlijks, aan drank alleen, eene som verteren van 25 millioen 200,000 fr. of 252 fr. voor ieder dit is de huishuur of het brood des gezins. In Frankrijk zou men verscheidene steden kun nen noemen, waar de werkman de helft zijner winst verteert. Eu ook in de groote Belgische steden, ja zelfs in sommige onzer dorpen, gaat een merkelijk gedeel te der winst in de handen van den bier- of gene- vertapper. Men ontmoet, schier overal, ongelukki ge werklieden, die den zaterdag avond niet eerder naar huis gaan dan als het beste deel vau hun weekloon verteerd is, Nog eens wierd dat geld zorgvuldig bespaard liefst op de spaarbank, of de pensioenkas, om gee- ue aanleiding te geven tot bekoring, zou er, na verloop van eenige jaren, niet een zekeren wel stand iu het huis komen Een magistraat, die iu do gelegenheid geweest is om de oorzaak vau den val veler misdadigers op- j sporen, schrijft aan de dronkenschap de meeste misdaden toe hij verzekerde dat in dien die 11 Kwaal des tiids kon uitge roeid worden, het getal rechters overal zou mogen verminderd wordeu, en de gevangenhuizen verkleind. Ten laatste, de dronkenschap veroor zaakt een groot getal ziekten, krankzin nigheid, zelfmoord. Eene wet om het getal geneverkroe- gen of herbergen te verminderen is hoogst noodig want de gelegenheid maakt den dief. Wanneer ik reis door Vlaandren, En 'k zie de vruchtbre velden Zich eindeloos ver uitstrekken, In frissen groenen dos.... Dan denk ik aan 't Geloove Die ontvlamt in mijn hart, Zoo frisch als Vlaandrens bloemen, Zoo schoon als Vlaandrens velden, Zoo eindeloos als zij Wanneer, aan Vlaandrens kusten, De zee haar forsche golven Onstuimig, bruischend, opzweept, Of, zacht en rustig, voortstuwt... Een spiegel voor de zon... Dan denk ik aan de hope Die opbruischt in mijn harte, Onstuimig als de waatren Der zee, aan Vlaandrens kusten, Zoo peilloos diep als zij Wen, over Vlaandrens gouwen, De nacht zijn donkren mantel, Dien vonkelende sterren Als diamanten sieren, In diepe stilte spreidt.,.. Dan denk ik. aan de liefde Die in mijn harte Iichtet En 'k zweer mijn Vlaandren trouwe Bij 't talloos heir der sterren, Zoo eeuwig ook, als zij In Zwitserland is er een geleerde die het karakter van den mensch be studeert naar hunne versletene schoe nen 1° Hiel en zool gelijkelijk versleten duiden den krachtdadigen man aan, goed in de handelszaken de getrou we vrouw en goede huisverzorgster. Is de uiterste kant der zool versle ten, 't is het zekere kenteeken van eenen grilligen geest. Is 't de binnen- kant, gij staat tegenover eenen man, die altijd weifelt en wankelt, vol zwak heid en beschroomdheid. 2" Zijn de schoenen aan den uitwen- digen boord versleten en de punten der voeten eenigzins geschrabt, terwijl het overige van het schoeisel als nieuw is de drager een bedrieger. Bijgevolg, wanneer gij eenen per soon wilt beoordeelen, denk wel dat gij zijn karakter best zult kennen aan de zool van zijne schoenen, die... de spiegel is zijner ziel. Is 't niet waar dat. Ouze Broeders uit Transvaal hebben met benepen hert hunne hoofdstad Pre toria verlacen en zonder groote tegen stand door de Engelscueu laten intre den. Zij haddeu uochtaus geene moeite gespaard eu met duizenden arbeiders gewerkt om die stad met 5 groote for ten eu eene sterke schans te omringen. Maar, alles wel ingezien, het was nog het beste wat hun te doen stond. Hunne strijders waren met 25,000 te genover 225,000, die nog dagelijks ver meerderden. Door den duur, door den honger zou den ze zich toch eens moeten overgeven- en dan als in cono val gevangen, moes ten ze allen in de handen komen vau die verfoeide Engelscheu. Dau waren al hunne kauons verlo ren, dan ware al hunne macht gebro ken.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1