m ©rukker 3öu tPan Ltuffel, JftupfUeötraat, 13, te 3aUt. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Kunnen de Transvaalsche Boeren nog winnen Herziening der Kiezerslijsten. Schrikkelijk ongeluk t'Aalst. 3 kinderen verstikt. Een en ander. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5 00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den inde scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j 6a JAARGANG. NUMMER 28$. Aalst, den 14 Juli van het jaar 0. H. 1900. de advertentiën buiten de provincie Dost-Vlaanderen, zien uusiuiteiiu ie weuueu tu het SS? Publicité, Ruide la Madeleine, Brussel. - De geabonneerden hebben het reehteen ml ver jaar eeue annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zalVerschijnen. - Ruchtb.tarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Moeder Themis schijnt Pook al oud van jaren te worden en de memelen in het hoofd te krijgen... Onze le zers kijken misschien heel ver baasd op en vragen wie is die Moeder Themis?... Op al de gerechtelijke stukken staat eene pronte knappe vrouw geschilderd, met een blinddoek voor de oogen, een balance in de eene en een degen in de andere hand, (Symbool der gerechtigheid.) Hewel, dat is Moeder Themis, in de oude fabelleer gekend als de godin der gerechtigheid. Ze was de dochter van Uranus en de voedstervrouw van Apollon, de zoon van Jupiter, dus in haren tijd een personaadje dat nog al wat te zeggen moet gehad hebben... Over eenige dagen lazen wij in eene statie onder de rubriek van Moeder Thcmis een lijste van verooi- deelingen voor overtredingen der spoorwegreglementen 500 franks boete aan een persoon, die een valsch certificaat afgeleverd had, voor het bekomen van een werkmansabon nement 5 franken boete aan zeven personen die met steenen geworpen en vuurschoten gelost hadden op spoorwegtrei- nen!! Dus: 5 franken aan iemand die poogt de reizigers het leven te benemen, en 500franken aan wie die het dorst wagen, aan het bestuur der ijzerenwegen eenen tand te trek ken. Moeder Themis legt aan den eenen kant het hoofd an een reiziger, en aan den anderen kant den tand van een be ambte en ze geeft aan den tand een doorslag van 495 fran ken. Incomprehensibilis Ons dunkens zou Moeder Themis hare oude gewichten wel eens naar den ijk mogen brengen. Iemand die rijk, schoon of bevallig is, heeft meer als één vooruit tegen een misdeeld sterveling. Hij mag al eens eene dwaasheid begaan, een kemel uitsteken, het wordt niet opgemerkt, omdat 't Geld dat doof en stom is Recht maakt al wat krom is. Maar dat iemand, aan wien O. L. Heer die begaafdheden vergeten heeft mede te deelen, eens een vinger in de assche steekt, 't zal andere peper zijn, iedereen zal hem beschuldi gen en den bal toe smijten en geene verzachtende omstan digheden worden in acht genomen. In den dierenwereld is het juist hetzelfde, iedereen is hoog opgejaagd met de be scherming der dieren, de schoone lieve parade vogeltjes en diertjes worden van zelve gerust gelaten, niemand denkt er aan hen kwaad te doen, maar als men leelijk en afzichtelijk is, al doet men nog zooveel goed en al is men nog eens zoo nuttig, de mensch zal er zijne kwaaddoende hand naar uit steken om ze te vermoorden of te verdelgen. Gansche boek- deelen hebben de natuurkundigen geschreven over het nut der padden en ook van den mol, ondanks dit alles, worden die diertjes onmeedoogend vervolgd en gedood. Een voor naam natuurkundige, de heer Raesig, heeft met ontegen sprekelijke proeven het nut willen bewijzen dat een mol ons toebrengt, Daartoe zette hij een mol, die 77,8 gram woog in eene kist, vol vochtige aarde en gaf hem niets anders te eten dan regenwormen. Twintig dagen daarna had de mol 2997,5 gram wormen verslonden en hij zelve was 6 gram zwaarder geworden. Neemt met er daad de raad te baat, Doe nooit aan pad of mollen kwaad. Onze lezers weten misschien niet dat de Chinezen, die al len heidenen zijn, nog het afgodendom aankleven. Buiten de Zon, de Maan en de elementen, die zij als groote Goden vereeren, heeft elke Chinees een huisgod, een afgod van minder gezag, in huis, die zich volgens hun fanatisme met de belangen van het huishouden bezig houdt... Een onzer vrienden, die lang in China verbleven heeft en met de ze den en gewoonten der Chineezen al wat begon ingewijd te geraken, vertelde ons, dat hij eens in eene Chineesche fa milie op een verlovingsfeest genood was. Het ging er tame lijk lustig en vroolijk. een enkel gezicht stak bij die blij moedigheid leelijk af, het was de moeder der bruid, waar het feest plaats had, die er buitengewoon treurig uitzag, terwijl zij alle oogenblikken bijna onrustig hare blikken wierp op een houten postuurken, dat in eene nis van den muur geplaatst was en waarvoor een drietal kaarsjes brand den. Onze vriend vroeg haar in 't genipt waarom zij zoo treurig was en heel ernstig zegde zij Ziet gij dan niet, dat de Vizier (dat is huisgod), zoo kwaad en slecht gezind is hij heeft in drie dagen niet meer vriendelijk geweest, hij is koppig en zal ons zeker kwaad berokkenen.» Ik kon mij bijna niet houden van lachen, zegde onze vriend, doch deed alle moeite om er erg onrustig uit te zien. «Weet gij waaruit dit alles voorkomt vervolgde zij; over een paar dagen heb ik vergeten hem zijn gewoon kaarsje te ontsteken, hij is zoo koppig dat hij sinds ai dien tijd niet meer gedaan heeft dan al tijd zuur zien. Gisteren heb ik hem twee keers- jes gegeven, vandaag drij, niets genaderd. Ik raadde de vrouw aan 's anderdaags zooveel kaars jes te ontsteken tot hij aan 't lachen geraakte, en de vrouw nam mijn raad goedwillig aan en nam voor zulks 's anderdaags te beproeven. Daar ik denzelfden avond moest verder reizen, heb ik niet eens meer kunnen onderzoeken hoe veel keersj es ze heeft moeten ontsteken eer ze haren Vizier tot betere gevoelens gebracht had, zegde onze vriend. Wij hebben gezegd dat er tegen de kiezing van M. Bacrt, liberaal-senateur te Brugge reklaam ingebracht was, omdat hij de vereischte cyns niet betaalde. Mane-techel-pha- res. Men heeft hem in den Senaat gewikt en ge wogen en hij is inderdaad eenige ponden sterling te licht bevonden., 't Is erg, maar wij zelf kun nen er niet aan doen. M. Couillé, liberaal-plaats- vervanger-senateur te St-Niklaa», heeft van 't zelfde laken een broek gekregen. De veree- nigde glasblazers, (het zijn nu dezen keer die wolkinsecten niet die over ons land getrokken zijn) maar de werklieden van den Union Vévrière die wij bedoelen. Deze schijnen met geen klein kontentze hebben de patroons met werksta king bedreigd, als ze de werklieden niet doorzon den, welke niet bij hunnen bond aangesloten zijn. Dat heet pretentie hebben, als men ziet hoeveel die glasblazers verdienen. De kleine bla zers, dat zijn die welke kleine stukken verwer ken, winnen van 41 tot 800 Irankern per maand en de grootblazers 150O franken. Er zijn geene blazers in onze stad die zooveel ver dienen. Ik ben jaren lang grootblazerik blaas de bombardon, in de harmonie, zegt Luibeken, en mijn kozzen blaast alleen heel 't kerkorgel, en aan veel mindere preê, en wij klagen niet. 't Is dus bewezen dat de Walen veel grooter malcon tenten zijn dan de Vlamingen. Eenen onzer politiemannen zag donderdag morgend, een flink heerschap uit het college komen, met 'nen koe kenboterham in de hand, zoo groot als een half deur, en waar hij zoo gretig opvloog als klam- plaart op de duif... De wetsman vond dat zoo 'n raar contrast, en hij vroeg aan den zonderlingen heer, wie hij was, waar hij van daan kwam en waar hij naartoe ging. De aangesprokene ant woordde op een hoogduitsch dialect, dat hij aan 't zoeken was om ergens pater te worden. Daar de man, volgens de agent, er niet al te paterach- tig uitzag, heeft hij hem als landlooper aan de gendarmerie overgeleverd die hem met een zor gelijk vrijgeleide naar das liebe Deutsche Vaterland heeft weergebracht. heeft Chamberlain den gevloekten oorlog begon nen en heeft Koningin Victoria op haren tachtig jarigen leeftijd de slachting van duizenden toege staan en goedgekeurd. De geldgierige Brit heeft zijn prooi geklampt; de heerschzuchtige Brit heelt zijne bezittingen uitgebreid maar, maar... Ja, wij mogen er ge rust een dubbele maar bijvoegen, want al juicht het Londensche volk van dolle vreugde over de behaalde viktorie, loch is de zaak der Boeren niet reddeloos verloren, toch hopen wij dat zij op den duur den Engelschman zullen ver drijven en hun vaderland vrij vechten. Menigeen heeft die vraag in de laatste weken gesteld, en de meesten, ook onder de vrienden der heldhaftige Boeren, hebben ontkennend ge antwoord. Na de overgaaf van Cronjé rukten de Engel- schen met hernieuwden moed vooruit, en de Boeren, voor de overmacht zwichtende, moesten het beleg van Ladysmith opbreken. Ook Mafe- king, dat zij zoolang hadden ingesloten, moesten zij prijsgeven. Beurtelings vielen Johannesburg en Pretoria in de macht der Britten, en het bloedig treurspel scheen afgespeeld. Het doel der Engelschen was bereikt, en hun strijdkreetRuleBrittania (heersch, Bretanje!) klonk zegevierend over de vlakten van Trans vaal, in de straten van Londen, in al de koloniën van het uitgestrekt Britsche Rijk. Om goud en diamant hadden zij gestreden. Jo hannesburg is de stad van goud en edelgesteen ten, de krocht waar al het wereldgespuis was heengetogen om te scharrelen en te stelenin de stad werd de Mammon (god van 't geld) alleen aangebedenter wille van hare rijkdommen Den dag der kiezing hooren wij tal van lieden klagen, omdat zij op de kiezerslijsten niet staan, ofwel omdat zij op die lijsten niet gebracht zijn met het hun toekomend getal stemmen. Dan komen zij naar het lokaal der Katholieke Vereeniging, om hierover inlichtingen te vragen. Wat hier volgt moge sommige van onze vrienden bevallen of niet, we gaan hun de waarheid eens kortweg zeggen. Als men het voordeel geniet kie zer te zijn, dan moet men zich, als 't noodig is, eenigen last getroosten. Gedurende twee weken soms langer bevatten de dagbladen, ieder jaar, eene meiedeeling van 't stadsbestuur, waarbij de belanghebbenden verzocht worden zich ten stad- huize te gaan verzekeren of zij, al dan niet, op de lijst voorkomen, en met het noodig aantal stem men. Thans was er weer ten stadhuize aangeplakt dat al wie denkt op de kiezerslijsten te moeten inge- 1 schreven worden, of er met meer stemmen moet op voorkomen dan er is aangeduid, zich voor den 1 j Juli aanstaande, met de noodige stuks, moest aan- bieden bij bet schepencollegie. Eenieder, op weinige uitzonderingen na, heeft den tijd om daar eens naar uit te zien, ofwel in het lokaal der associatie de lijsten te raadplegen en er hunne aanmerkingen te doen. Zij die het niet doen, uit gemakzucht of uit onverschilligheid, hebben dan ook het recht niet degenen te beknibbelen die, belangloos en naar hun beste vermogen, een werk volbrengen, dat door de belanghebbenden zeiven zou dienen volbracht te worden. Wie dit verwaarloosd heeft kan alles nog herstel len met zich zoohaast mogelijk aan te bieden in den Katholieken Kring, Groote Markt, alwaar er in den noodigen tijd zal gevolg gegeven worden aan de reclamatiën. Wij doen onze politieke vrienden opmerken, dat de geraeentekiezing BINNEN 3 JAREN zal gebeu ren door de kiezers welke DIT J AAR op de kiezers lijsten figureeren. Vrieden, doet allen uwen plicht van M. Alfred Thybaert kwamen op het gerucht buiten de geburen wer den gewekt op een omzien was de Korte Zoutstraat in rep en roer. Het volk sprong in de kleermakerij en wel dra verschenen de heeren Jaak Van den Bergh, Alfons Quintyn, Louis Van Branteghem, Benoni De Nayer, enz., met de slachtoffers in de armen en droegen ze ten huize van M. Thy baert.,.. Eilaas, ondanks de zorgen van de geneesheeren Lacompte en De Clercq, was het onmogelijk de schaap jes tot het leven terug te roepen... Ziehier hoe men zegt dat het onge luk gebeurd is want wat er eigenlijk voorviel zal men misschien nooit tc weten komen. Op een plankje, op de achterkamer, had men een lichtje ge plaatst men heeft bestatigd dat dit plankje gedeeltelijk verkoold was en gevallen in eenige vodden, die er on der lagen vandaar de rook en de verstikking.., De namen der slachtoffers zijn Arthur-Octaaf, geboren den 5 Septem ber 1893 Bernadette-Leontina den 31 October 1894 Mathurin-Louis den 16 Januari 1896. Wij moeten aan onze Lezers de droefheid niet afmalen der ongeluk kige oudersDie kermisdag zal lang in 't geheugen blijven van heel de bevolking want de opschudding en ver slagenheid was algemeen. Zondag namiddag had de begrafenis der 3 slachtoffers plaats. Nooit heeft men zooveel volk gezien.... De politie kon met moeite een doortocht banen. Van veiTe in den omtrek, van Ninove, Geersbergen, Dendermonde, Sotte- gem, enz., waren tal van lieden sa mengestroomd en vormden op den doortocht van den lijkstoet eene dichte haag men zag er velen weenen Achter de lijkjes, gedragen door de weesmeisjes, stapten de bedrukte Vader, met de familieleden, daarna de heer Burgemeester, met de leden van den Gemeenteraad, de heer Policie- commisaris, waarna eene onafzienba re rei van geburen en kennissen. Er zal op het kerkhof een fraai graftombe opgericht, en de 3 graven niet eene omheining vereenigd wor den. 't Is te wreed om er op te peinzen Donder dag avond waren de echtgenooten Henri Van Mulders-Van Holen, kleermaker, uit de Korte Zoutstraat, naar de Cirk Semay gaan zien, die ter gelegenheid onzer Kermis op de Graanmarkt staatDie menschen gaan bijna nooit uit.... Vooraleer het huis te verlaten lieten zij de bewa king hunner 5 kinderen over aan de zorgen van eenen jongeling van rond de 20 jaren, die daar werk en inwoont.... Wanneer de ouders rond middernacht thuis kwamen, vonden zij den gast, in den winkel, slapend met het oudste zoontje.' Wanneer de moeder bovenging, werd zij reuk van brand gewaar zij opende de deur der achter kamer, en, hoe wreed vond er twee kinderen, die tot aan de deur gekropen waren en een, die in zijn beddeken recht zat.... Geen van de drie gaf nog teeken van leven meer... Huilend en schreeuwend liep de moeder de straat op Och, mijne kinderkens Water Water Eenige bezoekers der herberg en vleeschouwerij Verlof'aait de soldaten. Een omzendbrief van M. den minis ter van oorlog in dato 21 Juni en ge richt tot alle militaire overheden, laat weten dat de verloven voor boerenzo nen, 0111 in den oogst te werken, in de breedst mogelijke mate moeten ver leend worden gedurende de maanden Juli, Augustus, en September. Evenwel moet er rekening gehou den worden dat de belanghebbenden niet ontslegen zijn van schiet- en krijgsoefeningen en dat de garnizoen steden door deze verloven niet mogen lijden. Intusschentijd ontbreekt er overal werkvolk op den buiten. Wat zou het zijn moesten de militaristen de boven hand krijgen. f*oiid in Peru. In Peru worden zooveel goudvelden ondekt dat het land een tweede Trans vaal zal worden. In de San Domingo- mijnen rekent men kort bij de aardkost wel voor 50,000,000 fr. van dat geluw goedtje te vinden. Papier. Het gewoon gazette papier is meest uit houtdeeg gemaakt. Die houtdeeg is nu kostelijk geworden en 't papier heeft den zelfden weg in geslegen. Ook zijn er in Amerika papierfabrikan en die eene premie uitschrijven voor deze die het middel zou vinden om den houtdeeg door eene andere stoffe te vervangen. Bericht aan de liefhebbers 1

De Volksstem | 1900 | | pagina 1