Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. EENE JAS OP REIS! Sterge vallen. Ledeganck's meesterstuk Het Klavier. LUIBltECHTS Rechtbank van Dendermonde. Kerkelijk Nieuws. xatju iviavier. S£5ö DRONGEN. G. De Meyer, van Drongen, Beekstraat, leidde rond 9 1/2 ure 's avonds zijne schapen huiswaarts. Aan Mariakerke gekomen, ontmoette hij eenen man die hem wat tabak vroeg. De schaper antwoordde ik heb geen tabak. Daar op sprong de kerel achteruit en loste twee revol verschoten, welke De Meyer niet troffen. Deze sprong op den kerel toe, greep hem bij het lichaam en wierp hem tegen den grond. De kerel wilde vluchten, maar kon niet meer opstaan, hij had zijn been gebroken. De geburen kwamen toegeloopen en leiden den kerel naar het kommissariaat van Drongen daar werd hij verzorgd en naar 't gast huis overgebracht. Proces-verbaal is tegen hem opgemaakt. Aan de Lezers. Indien een uwer familie leden lijdt aan bloedloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van D1' Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. 1 fr. 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysseliuck, en in alle apotheken. DENDERMONDE. Donderdag avond is hier in de Beursstraat conc vrouw aangehouden, die beschuldigd wordt haar pasgeboren kind vermoord en het lijkje te hebben doen verdwijnen. In 1889 was zij van een soortgelijk feit beticht geweest, doch bij gebrek aan bewijzen werd zij vrijgespro ken. In 1891 werd zij voor kindermoord veroordeeld tot 10 jaar opsluiting, en zij heeft nog maar sinds een jaar het gevang verlaten. BRUSSEL. Een nijveraaruit het binnenland bevond zich vrijdag voor zaken te Brussel. In de Nieuwstraat ontmoette hij eene jonge duitsche juf fer, met wie hij in eene herberg der Bruidstraat een glas bier ging drinken. De nijvcraar had nau- wlijks zijn glas geledigd of hij viel in slaap. De juffer vertrok, na den herbergier verzocht te heb ben haar broeder voor hare terugkomst niet te wekken. De juffer kwam natuurlijk niet meer terug. Toen de nij veraar ontwaakte bevond hij dat zijne brieventeschinhoudende eene som van 800 frank in bankbiljetten en een wissel van 500 fr, verdwe nen was. De policie werd verwittigd. De diefegge, die een slaapdrank in het bier gemengd had, werd in een hotel aan de Zuidstatie aangehouden, waar zij met een duitscher voor een lekker maal zat. De kerel werd eveneens opgeleid en met zijne gezellin in 't gevang van St-Gilles opgesloten. ANTWERPEN. Maandag avond, rond 10 ure, kwam de sleepboot John Bull in de haven te rug met twee lijken en twee gekwetsten aan boord. Ziehier wat er voorgevallen was. Zondag morgend, rond 8 ure, bevond de John Builzich nabij de engelsche kust toen een matroos een zonderling voorwerp op de zee zag drijven. Het voorwerp werd opgevischt en men bevond dat het eene tor pedo was. De matrozen dachten dat de torpedo niet geladen was en wilden er de koperen banden afnemen. Het springtuig dat geladen was, ontplof te opeens en wierp acht matrozen ten gronde. Vier der ongelukkigen bleven liggen, en een bloedplas duidde aan dat zij ijselijk gekwetst waren. De vier matrozen die ongedeerd gebleven waren namen hunne ongelukkige makkers op. Twee der slacht offers waren dood Henri De Groot, tweede ma chinist, en de kajuitjongen van de John Buil Willems Breems, 17 jaar oud. De twee andere matrozen hadden erge wonden en verminkingen bekomen een hunner heet Vincent Amandia, de andere is onbekend. De kapitein van de John Buil voerde de boot naar Dover, waar geneesheeren de gekwetsten de noodige zorgen toedienden. De John Buil stoomde vervolgens naar Vlissingen, waar de ge kwetsten opnieuw door geneesheeren verzorgd werden. Te Antwerpen aangekomen werden de lijken naar het doodenhuis der Dijkstraat en de gekwetsten naar het Stuivenberggasthuis gebracht. De vader van Breems, een dokwerker, verongeluk te over vier maanden met tusschen de kaai en eene stoomboot te vallen. .VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij FranBruwé, AALST. ZELE. Sedert lang leven de broeders en zus ters der tamilie Philips, waarvan verscheidene ge trouwd zijn, in twist. Maandag avond was Isidoor Philips dronken en zijne zustor met haren man ontmoetende begon hij te roepen en te schelden. Van woorden ging men over tot daden Constan ce Philips kreeg een messteek in het hoofd. Aman- dus Philips die haar ter hulp snelde, kreeg ook eenen steek. De policie kwam tusschen en Isidoor werd naar het gevang overgebracht. De gekwetsten zullen na eenige dagen hersteld zijn. LAKKEN. Zaterdag morgend rond 7 ure, kwam M. Dedoncker, wonendein deMetsysstraat, te Schaarbeek, van Vilvoorde langs de Willebroex- sche vaart. Aan De liefde zag hij een man in 't water spartelen. M. Dedoncker sprong den man ter hulp en wilde hem op 't droog brengen. De drenke ling, die sterven wilde poogde zijn redder onder water te krijgen. Eene verwoede worsteling ont stond tusschen de twee mannen, die meermaals onder water verdwenen. M. Dedoncker gelukte er evenwel in den wanhopige te redden. Het was een inwoner van St-Jans-Molenbeek die zich wilde zelf moorden omdat zijne vrouw aan den drank ver slaafd is en hare kinderen verwaarloost. BEVEREN. In den nacht tusschen woensdag en donderdag heeft de kapiteiD-bevelhebber Coe- kelberghs, van het 3" regiment lansiers, zich te Beveren, waar de depot van het regiment gelegen is, door den kop geschoten. De kapitein heett het eenige familielid dat hij bezat, een neef, tot alge meen erfgenaam aangewezen, in eenen brief dien men op zijne tafel vond en die voor 30,000 fr. weerden inhield. De kapitein had in eene andere envelop een zeker getal bankbiljetten gestoken voor de onderofficiers, zijne ondergeschikten, wie hij eene gedenkenis wilde nalaten, en voor de acht soldaten die zijn lijk naar het kerkhol zouden dra gen. De officier heeft de militaire eer geweigerd en gevraagd eenvoudig begraven te worden. Kapi tein Coekelberghs was 53 jaar oud en sinds eenigen tijd droefgeestig. BRUGGE. Over eenige dagen werden de echtgenooten Claes-Van Oost, in de aloude herberg Vlissinghe, in de Bleekersstraat, bijna de slacht offers van een snooden aanslag, gepleegd door een zestienjarig meisje, dat vitriool in hunnen koffie had gemengd Zij drouken er gelukkig niet van, maar brachten den bijtenden en zonderling uitzienden drank naar het stadslaboratorium, ten einde aldaar ontleed te worden. De aanwezigheid eener goede dosis vitriool werd in den koffie bestatigd. Het meisje verklaarde eerst halsstarrig dat hare oudere zuster haar had opgestookt, maar eindelijk heeft zij bekend uit eigen beweging gehandeld en gepoogd te hebben hen te vergiftigen, ten einde, waaneer zij ziek te bed zouden gelegen hebben, geld en andere voor werpen te kunnen stelen. De plichtige is aange houden. MECHELEN. Zondag namiddag heelt men aan den Duikelaar, uit de Leuvensche vaart, het lijk opgevischt van zekeren E. V., van Muysen. Er moet eene zelfmoord in 't spel zijn, want aan den hals van den drenkeling hing een zwaar ge wicht aan een peerdenstalbaud vastgemaakt. Ovei een jaar verdronk op dezelfde plaats de zuster van E. V., over eenige maanden zijn vader. Eender kinderen vaude familie V..., zou naar men zegt, ook al verdwenen zijn sinds een tiental dagen. Een onzer geneesheeren zegde gisteren, in gezelschap, dat de pil Walthéry een onfeilbaar geneesmiddel is tegen de schele hoofdpijn en al de ziekten die voortspruiten uit de gal en de slijmen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysseliuck en in alle apotheken CHARLEROI. De mijningenieur Gustave Paul, van Jumet, die eenig werk in den put Chau- mancau had verricht, liet zich met den ophaalbak weer naar boven brengen. Plotseling zag de jongen, die hem vergezelde, bij het licht van zijnen lan- teern, een bloedstroom, en onmiddellijk viel het lichaam van den ingenieur op den vloer van den ophaalbak neer. Het hoofd was er af. Wat er ge beurd was kan men niet gissen en de jongen weet het ook niet. Waarschijnlijk heeft de ingenieur, om de signaalbel te laten werken, ten einde aan eene hooger gelegen gaanderij te kunnen uitstap pen, zijn hoofd buiten de leuning gestoken en is hij er zoo mee tegen eenen balk gestooteo. Dit onderstelt men ten minste, doch niemand zal het waarschijnlijk ooit juist weten. NEDERLAND. De misdaad van Koewacht. Deze belangrijke zaak die reeds zoo lang het pu bliek en het gerecht bezig houdt, is nog niet geëin digd met het vonnis der rechtbank van Middelburg. Mr Heyse, verdediger van Misseghers, en ook de officier van justicie, hebben beroep aangeteekend tegen het vonnis, waarbij Misseghers tot 15 jaar gevangenis werd veroordeeld. Bericht. Het Kantoor van Deurwaarder JOZEF DE VOS, te Aalst, is overgebracht van het Esplanadeplein naar de VRIJHEIDSTRAAT, N° 14, nabij de St-Jozefskerk. BRESSOUX. De echtgenooten Graff, wonen de op de Hennartskaai, hadden woensdag avond hunne kinderen een jongen van 5 en een meisje 10 jaar oud, alleen thuis gelaten. Rond 10 1/2 ont waakte het knaapje verliet zijn bed en ging op den zuil van een openstaande venster zitten weenen en roepen. Twee gendarmen, die patroeljeerden, za gen het kind zitten en, een ongeluk vreezende gin gen zij in de buurt eene ladder halen. Een gebuur, M. Jos. Sariel, klom op de ladder. Op het oogen- blik dat hij het knaapje greep brak een der spor ten waarop hij stond. M. Sariel greep, met de hand die hem vrij bleef, een andere sport, doch deze brak eveneens en de moedige man viel met het kind op de straatsteenen. De slachtoffers werden doodelijk gekwetst opgenomen en naar 't gasthuis der Boverie gebracht. Het kind is donderdag mor gend overleden. De toestand van M. Sariel is wan hopig. De gendarm Debays werd eveneens erg aan het hoofd gekwetst met het kind, tijdens den val, te willen grijpen. PARIJS. Oppassen als ge naar Parijs gaat Dit is de raad, die de Gazette geeft aan degenen, die de tentoonstelling willen bezoeken. Ik kwam, zegt een vriend, 's avonds in eene barwaar aangekondigd staat in groote letters Bock a 40 centimes. We gingen zitten en eene serveuse bracht ons twee bocks. Hoeveel Twee franks vijftig. Hoe twee franks vijftig?... En gij kondigt aan, bocks te verkoopen aan 40 centiemen Dat is de prijs van over dag aan den toog. 's Avonds aan tafel gezeten kost het 1 fr. 25. Komt tb vekschijnen blijspel met zang in één bedrijf door P.VanNuffel.Muziek vanG. Pape. PRIJS 1 FR. Eene Jas op reiswordt gespeeld met 6 personen. De tooneelschikking is zeer eenvoudig. Het stuk beslaat 30 bladz. klaren druk en is gebonden in geilln- streerden omslag. Daar het nieuw blijspel slechts op een klein getal exemplaren werd ge trokken, zoo wordt de heeren Tooneel- liefhebbers ten sterkste aangeraden, hunne bestellingen onmiddellijk aan den uitgever Kapellestraat, Aalst, te laten geworden. Uit Calcutta wordt het overlijden gemeld van Broeder Gouberl en Pater De Sadeleer, van de Sociëteit Jesu, beiden aan den cholera bezweken. De eerste was op zondag 29 april Pater De Sadeleer te Serampore gaan bezoeken maandag morgend werd hij door de ziekte aangetast en bezweek weldra, nadat de overste, Pater Hengesch, hem de laatste HH. Sakramenten had toege diend. Dinsdag werd Pater De Sadeleer op zijne beurt ziek, doch dank aan een krachtig geneesmiddel scheen hij spoe dig hersteld hij bezocht 's avonds eene vrouw die aan die aan de cholera leed, en diende haar van hetzelfde genees middel toe. De vrouw genas, doch Pa ter De Sadeleer overleed 's anderdag 's morgens. Hij had dinsdag de laatste HH. Sakramenten ontvangen. Pater De Sadeleer was te Meire-bij- Aalst geboren in 1863 en was in Indië sedert 1889. Broeder Goubert was te Denderhautem geboren in 1834 en was in Indië sedert 1852, Uit Ki-Mwenza, Congo, wordt het overleden gemeld van Broeder Vander Straeten, van de Sociëteit Jesu, be zweken aan een bloedopdrang in de longen. 'kGamij verdrinken! riep de vrouw van Luibrechts uit, na een grooten dis puut. Hierriep Luiben. Trek maar eerst naar boven uwen nieuwen rok uit doen, eer ge zulk 'nen toer uitrecht Zaak Eeuiau. Zitting van 7 Juli. Tijdens de Feesten ter gelegenheid van het Jubelfeest van M. Woeste, verleden jaar, te Aalst gevierd, waren de pompiers geconsigneerd, omdat men voor onlusten vreesdeDe liberalen en de groene krawatten immers, hadden van den nacht te voren de straten met blauwsel bestrooid en 's anderendaags 's morgens, hij de aankomst van M. Woeste, getracht van troebels te ver wekken.... Binst den dag zag men ver scheidene groene en blauwe slokslagers, uitdagend, en in dronken toestand, de straten op en af loopen geen wonder dus, dat er 's avonds muilperen vielen.. Nu, de pompiers waren in het landhuis vereenigd, om naar het statiekwartier, te trekken, waar 't er op was. De luite nant M. Leo De Paepe droeg een revol ver men weet niet hoe, maar een schot ging af en de pompier Eeman, die wat verder dan M. De Paepe stond, werd door eenen kogel getroffen. Onmidellijk wendde M. De Paepe al de noodige maatregelen aan om 't kwaad dat hij onvrijwillig begaan had, te her stellen. Hij voldeed de kosten van den geneesheer, van den apotheker, alsook het loon der werkdagen van het slacht offer, enz., en betaalde bovendien aan Eeman eene som van 500 fr. welke dezen verklaarde aan te nemen ten titel van alle verleden en toekomende schadeloostelling. Op dit oogenblik scheen hij genezen, maar eenigen tijd nadien herviel hij, en hedendaags is zijn toestand zeer sober. Eeman betrok De Paepe om nieuwe schadeloosstelling te bekomen en vroeg 35.000 franks. Deze laatste verzette zich daartegen, bewerende dat Eeman vrijwillig aan alle verdere vergoeding verzaakt had; edoch dat hij in derminne met het slachtoffer wilde overeenko men.... Eeman weigerde, en het proces ging zijnen gang. De rechtbank heeft Eeman van zij nen eisch ontheven en hem veroordeeld tot de kosten. Kerk der Thcresiaucn. Feest van 0. L. V. vanKarmelus. Portionkel bij de Theresianen, beginnende Zondag 15 Juli, om 2 uren namiddag, met uit stelling van het Allerheiligste en eindi gende Maandag 16 Juli, met zononder- gang. Zondag 15 Juli, ten 4 uren, Lof en vlaamsch sermoen. Maandag 16, ten 5 uren, de eerste Mis. Ten 8 uren, de solemnele Mis. Ten 6 uren namiddag, Lof, fransch sermoen en Te Deum. Zondag 22 Juli, ten 5 uren, de eerste Mis. De solemnele Mis ten 8 uren. Ten 5 uren namiddag, Lof, vlaamsch ser moen en Te Deum. Niemand onder u voorzeker, mijne heeren, is zoo weinig met de geschiedenis der Vlaamsche letterkunde bekend, dat hij met, ten minste ter loops, van mijnen oud-oom, den onsterfelijken Karel-Lodewijk Ledeganck, heeft hooren spre ken. Boven de innerlijke waarde van zijn werk, dat zeker niet laag te schatten is, bezit deze dichter nog eene verdienste, die eenig is hij was een baanbreker, hij streed aan de voor posten in de Vlaamsche beweging hij was reeds werkzaam inden vroegen morgen, wanneer de anderen nog sliepen, en het gene wij nu in de vreugde onzer harten maaien, zaaide hij in 't zweet zijns aanschijns, tusschen den spotlach der eenen en de onverschilligheid der anderen. Niet zonder reden dus deed het dankbare Vlaanderen, ver leden jaar, zijn beeld oprijzen op de zuil der onsterfelijkheid te Eekloo. Allen weten dat Ledeganck alhier het eerste dag licht zag den 9 November 1805. Zijn vader vervulde het nederige, doch zoo verdienstelijke ambt van schoolmeester in een huisje aan den ingang der Brugsche straat, tegen het Cocquitstraatje. Over eenige jaren is het huis afgebroken om plaats te maken voor fraaiere wo ningen. Misschien is het u ook bekend hoe de Vlaamsche Nachte gaal, zooals Hendrik Conscience hem placht te noemen, niet enkel de gevoelens zijns harten in gemoedelijke verzen terug gaf. Hij was een niet onverdienstelijke fluitspeler en compo nist. Na de jaren '30 werd vader Willems om zijne viaamsch- gezindheid van Antwerpen naar het nederige Eekloo verban nen en verstoken. Vader Willems bezat eene prachtige tenor stem. Onze oude kerk heeft alsdan, des Zondags, in de hoog mis menigmaal met ware concertos, God ter eere, gepronkt. Eduard Temmerman, wien de dichter later zijn meesterstukje het Klavierzou opdragen, bespeelde het orgelJan-Frans W illems, de vader der Vlaamsche Beweging, zong de soli Karei Ledeganck hanteerde de bekfluit Frans Rens, van Gent, de viool. Ge ziet het, het hart van Vlaanderen klopte hoog en warm alsdan in ons midden. Maar wat ge mogelijk niet weet, is hoe de dichter zijn eerste oorspronkelijk stuk geschreven heeft. Karel-Lodewijk Ledeganck knoeide al een heelen tijd op vreemde schrijvers Goethe, Byron, Hugo, Lamartine al wat onze Vlaamsche letterkunde in de laatste helft der XVIIld" eeuw had voortgebracht, had hij gelezen; hij genoot eene bloeiende gezondheid en beschikte op het stadhuis, waar hij eene plaats van kommies bediende, over verschillige ledige uren, die hem in staat stelden zijne dichtersloopbaan te vol gen in een woord, hij bezat al wat een mensch noodig heeft om geniale dichtstukken de wijde wereld in te zenden, behal- ve eene onmisbare kleinigheid de inspiratie. Hoe erbarmelijk het alsdan met onze nationale letterkunde gesteld was, tot wat een ellendig gebrabbel, zonder kunst smaak, zouteloos, stijf van stadhuiswoorden en doorspikkeld met herinneringen uit den tijd vac Venus en van Bacchus, on ze Vlaamsche zanggodinnen waren afgedaald, zal blijken uit de volgende regelen. De Muze van Vondel en Bilderdijk had het deftige Olym pus verlaten en was ergens in de eene of de andere barbier- school van Zuid-Nederland versukkeld. Bij dergelijke meesters kan men zeker leeren rijmen maken genoeg om in eenen of anderen wedstrijd een zilveren eerme taal te winnen maar dichter worden Nooit. Vol geestdrift onthaalde Karei Ledeganck zijnen vriend en beschermer, ridder Karei Vervier, op lange lezingen, die wel zeer sterk waren, wat de rijmen en de welluidendheid der taal betreft, doch waarvan ieder gedacht op Pier, Jan of Klaas neerkwam. Wat deed dan ook de heer Vervier In zijnen grooten leu ningstoel gezeten, vóór het raam van het onlangs opgebouwde kasteel, aan de Dambrug, was hij zoo vrij de eene dichterlijke ontdekking na de andere van zijnen jeugdigen vriend met een groot, blauw potlood te onderlijnen. Ledeganck werd er na tuurlijk boos over, soms zoo boos dat hij begon te grienen als een kwajongen, en loochende, en zwoer dat alles van hem en van hem alleen was. Ridder Vervier zei niets doch sloeg dood bedaard een der ontelbare Meesters open uit zijne boe kenkas, wees hem met den vinger op de aangehaalde plaats en zei eenvoudig kijk eens hier, jongen lief. Dan boog Karei het hoofd en wanhoopte voor de toekomst. Ook werden zijne allereerste lettervruchten nooit gedrukt. Op zekeren dag, dat hij alweer, ouder zijnen naam, met eene vervlaamsching uit Schiller's Glockcnlied te berde kwam, werd Vervier op zijne beurt boos. Karei, riep hij uit, ziet ge mij misschien voor eenen ezel aan Meent ge dat ik uw geknoeisel niet al lang in de gaten hebt? Neen, jongentje, als ge meent dat God mij opzettelijk in de wieg heeft gelegd om Hugo, Schiller, Goethe, enz... on der uwen naam, in 't Vlaamsch te lezen, dan slaat gij den bal leelijk mis. En, wanneer hij bemerkte dat de j onge dichter, door deze alles behalve malsche toespraak, over den kop geslagen was verzachtte hij ietwat zijnen toon en voegde er bij Hoor eens, ik wil wel aannemen dat gij dit niet met op gezetten zin gedaan hebtgij zijt geen letterdief. Het is uw geheugen, dat u deze poets bakt, zoodat gij voor eigene uit vinding aanziet hetgene slechts herinneringen zijn maar, ge loof mij, gij leest te veel en droomt te weinig. Er bestaat slechts één boek de Natuur, door God zelf geschreven en waarvan alle andere boeken gedeeltelijke en doorgaans zeer' ge brekkige afdruksels zijn. En daarbij nog gij wordt te dik het zittende leven en het bier sluiten de ingangen van uw ver stand toe. Gij moet mager worden I Mager worden Ja, of wel de dichtkunst vaarwel zeggen. Aan klassiek onderwijs en belezenheid lijdt gij geen gebrek, integendeel maar eigene gedachten hebben, daar ligt mij de knoop. En dat is doodeenvoudig. Veronderstel eens dat gij uw heel leven besteedt om het hout uwer bekfluit vet te smeren, hoe zou zij ooit kunnen rillen Luister naar goeden raad droom en word mager. Deze laatste vergelijkenis van den meester deed eenen die pen indruk op Karel's gemoed en opgewonden riop hij uit Al moest ik er eene tering mede opdoen, gcene moeile zal mij te veel zijn. Van morgen af loep ik het Leen op en af, in mijne ledige uren. Het stoffelijke en allerlei uitheemsche meesters houden mijne ziel van hooge vlucht terug ik zal ze vrijma ken of de duivel houdt de kaars. g—1H—

De Volksstem | 1900 | | pagina 2