!ieuws in Vogelvlucht. HET OPROER DER BOKSERS. ©rukkrr-llttgfocr 3«n Don lltuffel, jfiapfUffitraat, 13, tt 21nl«t DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG ZAAK SIPS DO. Bijzonderheden over de slaelifing te reKing. Eene Sigarenhistoiie. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, K). 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- men zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- a in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle istippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van den be- immeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 6* JAARGANG. NUMMER 283." Aalst, den 21 Juli van het jaar 0. H. 1900. regel. t 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den lo ,cu *Annoncen op de 4®bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de^ad ver ten tien buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerdeu hebben het recht een maal per jaar eeue annonce van 5 regels te plaatseu, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. fdet vonnis door de Brabantsche jury in de zaak Sipido consoorten, uitgesproken, heeft de engelschen niet vol- an. ■t Was te voorzien. Maar wat ze nog meer dan de vrij- caak gestoord heeft, zijn de betoogingen van het publiek t op het assisenhof aanwezig was, de ovaties, waarvan vier knapen het voorwerp waren in het Maison dit Peuple de bemerkingen der radicale en socialistische bladen. Dat de aanslag ongestraft blijft omdat hij gepleegd is )r eenen knaap, die zonder oordeel heeft gehandeld, dat men strikt genomen nog kunnen begrijpen, maar niet- hin moet men de daad betreuren en schandvlekken. Welnu, niet alleen wordt er niet het minste spijt uitge- jkt, niet de minste afkeuring, maar men viert den melk- ïilmoordenaar, men maakt er een held van En 't zijn geen kinderen, die zich aldus gedragen, 't zijn pote menschen die spreken en schrijven alsof zij den aan- ig goedkeurden. Dit gedrag is afkeurensweerdig, anti-vaderlandsch. 't Is in aard om België vijandschap zoo niet weêrwraak op den ds te halen. De held van den aanslag, Sipido, is met zijnen vader lar Parijs vertrokken, waar hij denkelijk zal blijven tot de jd verloopen is, dien hij in eene belgische verbeterings- chool zou moeten doorbrengen. Hij zal daar inwonen bij een familielid, een oom naar iet schijnt, welke hem eene broodwinning zal bezorgen. Onze fameuze kamerheer, gezel Celestin Demblon, was den 5 Juli te Napels. Hij is ontegensprekelijk ïn der grootste aantrekkelijkheden van het Belgische Par- mentdat heeft hij op tijd en stond door woord en vuist >en gevoelen, 't Zijn wij alleen niet, die van die waarheid lordrongen zijn, de Secoio van Milaan slaat hem het wie- okvat op den neus aan stukken... Dotatio di un grande ■regno... Begaafd met een groot talent, met een gemakke- k en kleurvol woord, is hij redenaar in de ziel, met een rakter van diamant... Di caruttere adamanttnoVan het derig ambt van schoolmeester, doorworstelde hij met ddenmoed een tijdperk van tegenkanting en lijden, tot hij idelijk een der eerste plaatsen bezet in het Belgisch par- -nent en in de Belgische letterkunde, hij is de grootste irger van Luik, zijne geboortestad. Dat is andere peper m een vuistslag in 't aangezichtj als de citoyen bij het jsnuiven van dien Napelschen #i«ï*<5ok, zijnen kop niet jrliest, dan kennen wij er niets.melr van. Enfin, 'tpapier verduldig.Sipido is de politier.door de handen geslib- »rd, omdat hij te jong is om deugenietenstreken te be- lan maar ze toch beging, en hij heeft de wijk op Frankrijk ;nomen. De buitenlandsche bladen zijn over dit alles niet :er gecharmeerd, maar Sipido blijft er toch mee uit het erbeteringshuis, t'hat is the question. Als hij zich goed chikt, is alles wel, maar... in tegenstrijdig geval, valt er roote verantwoordelijkheid op de Belgische magistraten. Is 't hopen dat de kwaa jongen zulke bandietenstreken al afgeleerd hebben en den braven jongen worden zal zoo- ils men hem afgeschilderd heeft. Te St-Gillis klaagt nen over 'nen inval van mollen, welke de heele streek on- lermijnen en er met duizenden de grootste schade aanrich- en# Brussel zeehaven gaat binnen kort de inhuldiging vieren der werken van die groote mystificatie. Het pool- schip van Gerlache, de Belgica, dat aanzocht werd die fees ten bij te wonen, schrijft nu, dat het de reis niet aansteken durft, omdat zijn groote diepgang het niet toelaat, zonder ongevallen, te Brussel te geraken. De Sinjoors lachen zich krom. Wat zal het zijn als de Barbarossa, de HamburgFrie- derich der Grosse en andere Atlantiekers, de Brusselsche vaart zullen binnen stoomen, zeggen zij spottend, en ze stellen de Brusselaars voor eenige bootjesroeiers te zenden. In 't Marguerietdok ligt juist dit soort van Atlantiekers, die ze te Brussel moeten hebben, zeggen zij... Wat er van zij of niet, de jalousie is altijd eene ondeugd en de Sinjoors zouden moeten kunnen lijden, dat de zon in 't water schijnt. Brussel zal zeehaven zijn, maar een van 't dertiende knop- gat. Rijen, rijen, en dat is plezant, En zoo rijen wij per vigilant, ditlieke is zoo oud als de straat. Toch vindt men nog altijd liefhebbers, die dat gaarne zingen of in praktijk brengen. Zoo was te Autwcrpcu, nen zekere W..., deze week met een huurrijtuig aan't rij den van de eene herberg naar de andere. Op 't laatst, toen het op betalen ging aankomen, pro fiteerde hij van een oogenblik dat de koetsier afwezig was, sprong in allerijl op den bok en meende er met paard en rijtuig van door te trek ken. De koetsier, die van Verre den truc ontdek te, kwam toegeloopen, en riep het paard bij zijn naam, en van dit oogenblik af, stelde het dier zich tegen, begon te steigeren en er was geen vooruitgang meer mcê gemoed. De koetsier haalde nu op zijne beurt den zonderlingen klant van den bok, gaf hem eene goede pandoering en leverde hem, voor weigering van betaling, aan een koppel politieagenten over. Wat er die meê zullen aanvangen, dat is nog niet gekend: zulke mannen heeft men in alle geval duur aan den kost. De Amcrikaiicu, en vooral de Ameri- kaansche vrouwen, om zich optezetten, munten uit in overdrevenheden. Op een bijzonder bal, te Chicago, verscheen er eene dame in een kleed van baukbiljctten van heel de wereld, een andere had een kleed aan gansch in goud ge weven, andere rijkelijk opgeluisterd met peerlen en diamanten, een glans zonder einde. Die ziek te plant zich overal voort. De Japoneezen waren tot hiertoe het soberste in hun toilette, thans zijn zij de meester van allen. De prinses Sado, de bruid van den erfprins, hebben de Japoneezen met een parijsch bruidgeschenk vereerd dat 6 millioen franken kost. Ze blijven de meester, maar er moet toch iemand winnen, 't Is moeder Eva niet, welke hare kinderen in dit vak ver dorven heeft, Vant die was sober genoeg in haar toilette. Prins Albert zal binnen eenige dagen zijne verloofde gaan besteken te Muuicli, haar patroonfeest valt den 25 dezer maand. Die zal ook met geen cadeauke van 25 centiemen de reis aansteken. Sipido, vertegenwoordigd door M. Lambert, avoué bij de rechtbank van T aanleg heeft zich maandag in Cassatie voorzien tegen het vonnis der Assisen, waardoor hij ter beschik king gesteld wordt van 't gouvernement tot zijne meerderjarigheid. Men zoekt soms om niet te vinden en men vraagt soms om niet te verkrij gen, dit noemt men eene bloote formaliteit. (Wij wedden 100 tegen 1 dat Sipido verlangt dat het vonnis niet verbroken wordt, daar hij er in alle geval goed van afgekomen is). De Chineezen verslagen. Den 9 Juli, ten 4 ure 's morgends, hebben de internationale troepen de chineesche stelling ten Zuid-wesfen van Tien-Tsin aangevallen. De ja- paners voerden eene flankbeweging uit, verjoe gen de chineezen en maakten zich meester van 4 kanons. De ruiterij achtervolgde de chineezen, versloeg hen volkomen en doodde een groot ge tal opstandelingen en Boksers. Het westelijk arsenaal werd dan gebombar deerd en ingenomen en nog 2 chineesche kanons werden er buit gemaakt. Daar het onmogelijk was het arsenaal bezet te houden, werd het in brand gestoken. De chineezen hebben 350 doo- den achtergelaten. De verliezen der internationa le troepen zijn gering. Den 11 Juli, ten 3 ure 's morgends hebben de chineezen de statie van Tien-Tsin aangevallen, doch na drie uren vechtens werden zij terugge slagen met aanzienlijke verliezen. De internatio nale troepen hadden 150 dooden en gekwetsten, 's Middags hebben de engelsche en fransche ka nons de forten een uur lang gebombardeerd een fort en een signaal toren werden vernield. 30,000 russen naar Peking. Uit Shanghai wordt gemeld dat 30,000 russen uit het noorden naar Peking oprukken. Prins Toean had gepoogd, de vreemdelingen door hongersnood te bemeesteren, en na hunne onderwerping bekomen te hebben, onderhande lingen te openen met de mogendheden, betrekke lijk de afbraak der forten van Takoe. Hij be greep niets van hun langdurigen tegenstand. Daarom deed hij de gezantschappen bewaken en bemerkte dat prins Ching ze in 't geheim van voedsel voorzag. Daarop kreeg generaal Toeng Foe Kiang be vel van prins Toean, de mandchoetroepcn van generaal Ching aan te randen. Deze werden met groot verlies achteruitgeslagen. Men meent zelfs dat Ching gedood of gekwetst werd. De correspondent van de Daily Express te Tien- Tsin heeft gesproken met den bode, die de be richten heeft, overgebracht van het gebeurde te Peking. Prins Toean, zegde hij, wilde zich meester maken van de vreemdelingen 0111 ze te martelen. Generaal Toeng Foe Kiang, bevel gekregen heb bende de gezantschappen aan te randen, deed prins Toean opmerken dat de vreemdelingen goed gewapend waren. Toeng Foe Kiang hield zich tevreden eene zeer voordeelige positie aan te randen, hopende aldus de vreemdeiingen te verplichten hunne mifnities uit te putten vóór den grooten aanval. Zijn plan zou gelukt zijn, indien hij enkel zijne eigene troepen had behoeven aan te voeren, maar noch hij noch Toean hadden de Boksers volledig in hunne macht. Na 6-7 dagen hielden de Chineesche troepen op met 's nachts op de gezantschappen te schie ten. De vreemdelingen kregen van Ching kar doezen voor hunne geweren, maar niet voor hun ne mitrailleusen. De vreemdelingen hadden reden om te denken dat zij 's nachts door de Chineesche troepen zou den heen geraken. Zij deden op 1 Juli 's mor gens eenen uitval. Al de vreemdelingen namen er deel aan. Vrouwen en kinderen waren in 't mid den van het vierkant, gevormd door de troepen, met officieren, militairen en burgers. Vele Boksers, in hunnen slaap verrast, wer den gedood. De koerier zegt dat er wel 2000 gedood zijn. Dit getal schijnt ongelooflijk, daar de vreemde lingen geene kogels hadden voor hunne mitrail leusen. Toen zij zagen dat zij aangevallen werden, be gonnen de Boksers te schieten en doodden zelfs elkander in de duisternis. Generaal Toeng Foe Kiang gaf bevel de groote kanonnen op de vreem delingen te richten en op de muren, ten einde eene bres te schieten en de Boksers toe te laten de vreemdelingen langs daar aan te randen. De vreemdelingen verloren daarop 't hoofd, doodden de vrouwen en kinderen met hunne re volvers, in plaats van nog op de Boksers te schie ten. Al de vreemdelingen werden letterlijk door de kanonnen weggemaaid. De Boksers wierpen zich dan op hen en ver moordden al degenen, die nog niet dood waren. De kanons werden nu dichter bij geplaatst ten einde heel de gebouwen te kunnen vernielen. Geen vreemdelingen meer vindend om ze te ver moorden, sprongen de Boksers op de lijken, die zij vreeselijk verminkten. Daarna wandelden zij door de straten, met de afgesneden hoofden der vermoorden op hunne bajonnetten. Daarop vielen zij de inlandsche christenen aan en vermoordden al degenen die weigerden zich bij hen te voegenzij mishandelden de vrouwen en doodden de kinderen, door ze met den kolf van hun geweer op het hoofd te slaan. Het bloed liep in stroomen langs de straten van de tartaarsche stad. De moorderijen duurden voort, toen de koerier, in Bokser verkleed, Pe king verliet. Honderde gebouwen, aan de mis sies behoorend, zijn in brand geste ken. De internationale troepen verslagen. De internationale troepen hebben op 13 Juli de inlandsche wijk der stad Tien-Tsin aangevallen, 0111 de chinee zen te verjagfen uit de stellingen, van waar zij de vreemde wijken bombar deerden. De aanval werd afgeslagen en de europeanen moesten achteruit trekken met een verlies van meer dan honderd dooden. Van de engelschen waren 40 manschappen builen gevecht gesteld van de japaners 40 de rus sen en de amerikanen hadden insge lijks veel geleden. Onder de dooden telt men twee amerikaansche kolonels en een russischen kolonel der artille- Gcvaarlijjke troepen. De chineesche overheden te Shan ghai hebben de konsuls verwittigd, dat de zoogezegde troepen, in de laatste dagen in het arsenaal en in het nabu rig kamp aangekomen, bestaan uit het schuim der bevolking en dat het voor de vreemdelingen gevaarlijk is die plaatsen te naderen. De engelsche kon-1 sul heeft daarop gevraagd dat die troe pen onmiddelijk zouden weggezonden worden. Wat Japan vraagt. Voor prijs harer tusschenkomst zou de japansche regeering eene haven op het vasteland en ccne grond vergunning in China vragen. In de diplomatieke kringen te Lon den wordt er gezegd dat er tusschen Engeland en Japan eene overeenkomst gesloten is, waardoor dit laatste land zich verbindt 60,000 man naar China te sturen. Engeland zou den eisch van Japan ondersteunen om Corea te be zetten. Die overeenkomst zou geslo ten zijn buiten de weet der andere mo gendheden. Sigaren zijn als men schen even moeilijk te behandelen, even licht te beschadigen. Sigaren zij als bloemen voor ons geuren en sterven Sigaren zijn als ministers: zij duren niet al te lang. Sigaren zijn als toonoelstukken er moet altijd worden afgesneden, om bruikbaar te zijn. Sigaren zijn als huisvrouwen die deugen niet als ze voortdurend uitgaan. Sigaren zijn als toonoel-nieuwighe den zij worden duur betaald daar zij vau eeu beroemden fabrikant afkomstig zijn en later bemerk! men dikwijls dat ze niets waard zijn. Sigaren zijn als politr ko gesprekken als men ze op de verkeerde plaats in den mond neemt brandt men zich. Sigaren zijn als théateragenton duur en zel'Ieu goed. Sigaren zijn dikwijls als toovorballet- tm het uiterlijke is prachtig, maar de inhoud deugt niet. Sigaren zijn als realistische toonoel stukken den een hinderen zs, daar ze hom te sterk zijn en een auder, die ze kan verdragen Invallen z.e giod. Sigaren zijn als toonoclspot rs men moet ze goed pakken, and rs wrijven ze elkander voortdurend eu beschadi gen elkander, j Sigaren ziju als tooncelkuastenaars- men moet haar goede vormen geven als zij nog jong en groen ziju. j Sigaren zijn evenals de menschen in hun vroegste jeugd verpaktmaar de sigaar komt uit de kist als ze gebruikt j wordt terwijl de mensch iu de kist gaat als hij gebruikt is. Beide vergaan totasch. (Sudd, Tz

De Volksstem | 1900 | | pagina 1