Loopende nieuws. levensschets van Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen Kerkelijk IVieuws. LUIBRECHTS Smartelijk ongeluk te Aalst. REN1ER SNIEDERS. Ongeluk Zont'agnamiddagrond GENT. Schrikkelijk drama. Vrijdagmid dag heeft in een hotel der Koornmarkt een schrik kelijk drama plaats gehad. Een vader heeft zijn 9jarig dochterke vergiftigd en zich vervolgens ge- zelfmoord. Woensdag avond was in het Hotel de VEtoile Koornmarkt, afgestapt M. Jozef Bauloye, 39 jaar, wonende Luik, rue Souverain Pont 49, met zijn gezin, vrouw en drie kinderen, 4, 9 en 12 jaar oud. Hij was verzekeringsagent, doch sedert 18 maan den zonder plaats. M. Bauloye was naar het schijnt naar Gent gekomen om onderstand te vragen aan zijn broeder, die te Ledeberg woont. 's Avonds zag hij er erg bekommerd uit en hij zegde aan zijne vrouw dat, daar hij den vorigen nacht zoo slecht geslapen had, hij dien nacht al leen zou slapen in de kamer waar het 9jarig doch tertje Marcelle, dat aan de vallende ziekte leed en altijd iemand bij haar moest hebben, den nacht doorbracht. Hij ging dan in die kamer den nacht doorbren gen. Wat er gebeurd is weet men niet. Toen vrij dag morgend rond 10 ure, vader noch dochtertje beneden kwam, werd de vrouw ongerust en zij zegde aan de dame van het hotel dat zij bang was en een voorgevoel had alsof er iets ergs gebeurd was. De dame deed een slotmaker roepen, die de deur opende. Zoodra men binnentrad stond men voor een schrikkelijk schouwspel vader en kind lagen dood. De vader lag ten gronde, hevig bloedende uit eene wonde in den linkerslaap, toegebracht met eenen revolver die nevens het lijk lag en waar van nog vijf schoten geladen waren. Het meisje Marcelle lag op eenen canapé, met den mond op een kussen. Op tafel lag een briefje aan den policiekommis- saris, luidende als volgtOp het laatste oogen- blik heb ik lx sloten mijn dochtertje Marcelle met mij in den duod te nemen. Het kind was toch niet in het bezit van zijn volle verstand en zou later misschien maar ongelukkig geweest zijn. Daarom neem ik het liever mede. Wij hebben beiden mor phine genomen. Op de tafel lag een pakje dat waarschijnlijk het vergif bevat heeft en een lepel waarmede Bauloye het aan zijn kind toediende. Aau de Lezers. Indien een uwer familie leden lijdt aan bloedloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van Dr Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. I fr. 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. AMERIKA. Een Amerikaansche dokter uit Lexington heeft met een meisje van 14 jaar, Maud Mathews, een hypnotische proef gedaan, die in andere landen onmiddellijk de gevangenneming van den dokter tengevolge zou gehad hebben. Het meisje was ingeslapen en in eene doodskist gelegd, die naar het kerkhof van Woodlawn-Park werd gebracht. De doodskist werd in een graf neergelaten en dit met aarde opgevuld. Daarna werd het meisje in tegenwoordigheid van een talrijke menigte opgegraven. Toen de doodskist weer boven was opende men deze, en het meisje lag nog juist te slapen, zooals te voren. Toen boog de dokter zich over haar en zei eenige woorden in haar oor. Het meisje werd wakker, stond op, kuste haar vrienden en ging met hen naar huis. KLUIZEN. Zaterdag namiddag verliet zekere Dellaert den akker in gezelschap zijner vrouw. Op de kasseide gekomen aan Pachtgoed-Kapelleken vonden zij een kind liggen in eenen plas bloed. Het was de kleine Alfons Pisman, oud 5 1/2 jaar een tweelingkind, dat door een rijtuig was dood gere den. Men heeft vastgesteld dat het kind niet op den slag is dood gebleven, aan de krabbelingen welke men in het zand heeft gevonden dat de kasseide bekent. Men kan oordeelen over de droefheid der ouders, die arme lieden zijn en beide in het hooi waren gaan werken. De gendarmen hebben een on derzoek gedaan. Volgens men zegt, is de persoon die laatst langs daar gereden is reeds gekend. NEDERBRAKEL. De landbouwer Camille Maroy, die den 13 Juli door een geweerschot ge troffen werd, is donderdag avond aan zijne wonden overleden. De dader is nog niet ontdekt. VRAAGT OVERAL HET LETJVElSrSIBIEéR, der gunstig gekende Brouwerij F'ran* Urmré, AALST. NINOVE. Sinds een jaar maakte een gevaar lijke kwaaddoener het kanton Sottegem onveillig en pleegde er talrijke diefstallen. Hij ontsnapte aan de opzoekingen der gendarmen. In de laatste dagen verbleef de kerel in het omliggende van Ni- nove. In de nacht tusschen 21 en 22 Juli brak hij in bij Jozef Van Laethem en stool er een zestigtal kiekens. De bestolene verwittigde 's morgends rond 3 ure, den policie kommissaris van Ninove. Oogenblikkelijk werd een onderzoek geopend en 's avonds was de dader en een medeplichtige aange houden. De gevreesde kerel verzette zich wanho pig tegen den policiekommissaris. De aangehoude ne die reeds 40 veroordeelingen ondergaan heeft, moet nog eene straf van drie jaar gevang uitdoen. Hij maakte deel der bende die in juni te Helder- gem een aanzienlijke diefte van hellegoederen pleeg de. Verscheidene andere aanhoudingen zullen vol gen. Verscheidene lieden uit den omtrek zijn den policiekommissaris komen geluk wenschen. AUDENAARDE. Woensdag rond 7 ure 's avonds, toen Camiel Santens, koopman in gist, van do statie terugkeerde, werd hij nabij zijne woning, Diepestraat, door den genaamden Charles Leute- nez, 21 jaar oud, aangesproken, met wien hij in oneeuigheid leefde. Santens verzocht hem gerust gelaten te worden, doch Leutenez greep onver wacht zijnen blok en bracht Santens drie geweldi ge slagen op het hoofd toe. De ongelukkige bleef op den slag dood. De dader werd oogenblikkelijk aangehouden. Het slachtoffer was sinds twee jaar weduwnaar hij laat zes kinderen achter waarvan het oudste slechts 16 jaar oud is. Litslagcii bekomen in de cliniek van proffessor Smihon van Londen op 78 gevallen van ingewik kelde verstoptheid, geen enkel kan wederstaan aan meer dan twee doozeu der antislij machtige, bloed zuiverende pillen van D1' Walthéry. (lfr. 25 de doos van 50 pillen). Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken NINOVE. Vrijdag nacht, rond middernacht, ontstond or brand bij De Witte-Vermeulou, inden stal. Dit gebouw en den plankenvloer van het woonhuis werden door het vuur vernield. Een peerd, dat op stal stond, bekwam erge brandwon den. Toen de pompiers ter plaats kwamen, hadden de geburen reeds het vuur beperkt. OOSTENDE. DE Lydia Croonen, een vis- schersboot van Oostende, is in volle zee vergaan. De bemanning is gered en te Shiels aan wal ge bracht. Sl-AMANDSBERG. Maandag namiddag, om 3 1/2 ure, waren een zeker getal jongelingen aan 't zwemmen in de Antwerpsche meerscheu, gezegd platte poel toen opeens zekere Lieven De Man, boekbinder, oud 18 jaar, wonende Puin- straat, grond verloor en om hulp riep. Een ander jongeling, Lieven Haeltermau, 19 jaar oud wonen de Kunststraat, te St-Amandsberg, sprong hem ter hulp, maar hij werd het slachtoffer zijner opoffe ring. De Man belette zijne bewegingen en beiden zijn verdronken. De lijken zijn naar bet dooden- huis van St-Amandsberg overgebracht. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de bisschop van Gent heeft de volgende benoemingen gedaan Alge- meene bestuurder van de Congregatie der Zusters van St- Vin centius te Oost- acker, de E. H. J. Impe, bestuurder der Broeders van den H. Dominicus te Lokeren bestuurder der Broeders van den H. Dominicus te Lokeren, de E. H. Back, oud-onderpastoor te Hamme pastoor van St-Macarius te Gent, de E. H. Geysels, pastoor van Orroir. St-Jfozefscollegie. De E. P. F. De Cleyn, Rector, verlaat ons om als overste op te treden van het hoogere gesticht St-Ignatius te Antwerpen en wordt hier te Aalst vervangen door den E. P. Renard, eenen Ronssenaar. Het vertrek van den E. P. De Cleyn, zal door velen betreurd worden. Liiibrcchts op peis, Luibrechts reed Vrijdag laatst van Lokeren naar Gent, heen en weer. Bij 't heenrijden had hij den trein direkt, en reed dus in eens door tot Gent. Bij 't weerkomen echter bleef zijn trein aan alle statiën stil. Wel, wel, vrouw roept hij t'huis komende, wat gaat tegenwoordig toch alles rap 1 op den tijd dat ik te Gent was, hadden ze laugshenen de spoor baan al vier nieuwe staties bouwd BRUGGE. rij Jog morgend vroeg kwam de genaamde De Lorge, beenhouwer op het gehucht Fort Lapin (kwartier Cool kerke), bij de policie aldaar verklaren dat hij ontwakende, zijne vrouw verstikt in eene in gemaakte kas nevens 't bed had gevonden. Men vond er inderdaad het lijk van de vrouw in haar nachtgewaad haar hemd was licht verbrand, alsmede de buitenwand van het voeteinde van het bed. liet parket kwam onmiddellijk ter plaatse en opende een streng onderzoek, dat in het stipste geheim werd gedaan en waarvan de uitslag tot hiertoe onbekend is. Iu alle geval blijft De Lorge bewaakt in zijne woning. Het lijk is naar het hospitaal overgebracht, waar de wetsgeneesheeren tot lijkschouwing zullen overgaan. Volgens de loopeude geruchten, kwamen de echtgenooten De Lorge niet overeen en sliepen zij ook niet te samen. Er werd ook gezegd dat de vrouw, die slechts 25 tal jaren oud was, de ge woonte had in haar bed te lezen. Heeft zij dien nacht gedurende hare lezing het licht omverge- stooteu en is zij door den rook verstikt Men weet het niet. Allerhande gissingen zijn in den omloop. Nadere Bijzonderheden. De lijkschouwing en het rechterlijk onderzoek hebben bewezen dat de dood van Mad. De Lorge aan onvoorzichtigheid moet toegeschreven worden. Het algemeen gevoelen is dat de vrouw, die al leen sliep, de petrollamp, die zij had laten branden heeft omgeworpen, in haren slaap verrast door den rook, heeft zij willen vluchten, doch is gevallen op het oogenblik dat zij de deur der kas, in plaats van die der kamer open deed. ST-NIKOLAAS. Maandag namiddag was de gemaande J. Moerloos, 22 jaar oud, gaan zwem men in den gelaagput der steenbakkerij van M. Van Goethem, tegen de Beekstraat, in onze stad. Zijne kleeren lagen op den kant; eenige werklieden van het gelaag, welke het pak zagen liggen, dach ten dat iemand versmoord moest zijn, begonnen te duikelen en brachten het lijk boven. SOTTEGEM. Vrijdag avond keerde M. De Witte, van Velsique-Ruddershove, van Brussel huiswaarts. Te Sottegem volgde hij een binnen weg. Opeens, in 't midden van 't veld, weerklonk er een schot en M. De Witte werd door een kogel in den bil getroffen. Hij kon evenwel nog een na burig huis hereiken. De gekwetste werd vervolgens op eene berrie naar zijne woning gebracht. Men verdacht een zwerver, die sinds eenigen tijd reeds te Balegem en omtrek verscheidene personen aan gerand had. Eene klopjacht werd ingericht en de vermoedelijke dader aangehouden. Het is een de serteur, afkomstig van Erpe-Meire. Men heeft hem aan de gendarmerie van Sottegem overgeleverd. BELCELE. Een landbouwerszoon uit de Bok- straat, Alfons Vijt, werd door een zonnesteek ge troffen, terwijl hij op het land werkte; hij viel dood neer. ADEGEM. Het 2jarig zoontje van August De Waele, uit de Callestraat, dat in eenen wal vol wa ter gevallen was, is gelukkig door twee voorbij gangers kunnen gered worden. De koningin van Engeland heeft 'nen leelijken droom gedaan Hare kamer was opgevuld met bloed, ja, menschenbloed zij ging verdrinken in dat bloed, en zag duizenden en dui zenden geraamten naar haar toe ko men en naar haar hert steken en als die geraamten weg waren, kwamen er andere, van ouderlingen, dochters, moeders en kinders. Schande 1 't Is een visioen van den Heer Al tien maanden dien oorlog, en nog niet ge ëindigd. Vermaledijde geldzucht 1 Man en vrouw zijn één, zegt de pas toor, maar op den tram betalen ze toch voor twee, antwoordde Finne Mossels. Die nederig van harte zijn, Bezitten vaak de meeste waarde Gelijk de rijkste korenaar Zich meestal 't diepste buigt ter aarde. Een heer stapte uit den trein te Brusselplotseling naderde hem ee ne jonge dame, sloeg d'armen rond zijnen hals en kuste hem. O papa wat ben ik blij u te zien! riep ze. De heer drukte haar stevig aan zijn hart maar nu zag z'hem in 't gezicht, en eene uitdrukking van grooten schrik kwam in hare oogen. O wat heb ik mij vergistzegde ze. Ge zijt mijn pa pa nieten ze trachtte zich los te rukken. Dat is niets, antwoordde de heer, haar vasthoudendeik ben commissaris van politie ik zal u houden totdat er een agent komt. En toen de agent kwam," vond hij de diamanten speld van den heer in de hand van het jong marollen-ketje. Wat dwaze liefde voegt bijeen, Dat scheidt de kluppel algemeen. Zaterdag had Camiel De Witte, zink bewerker en loodgieter, wonende bij zijnen vader M. Leopold De Witte, Lange Zoutstraat, verscbillige koopwa ren ontvangen, en onder anderen twee kruiken naphtha. Deze twee kruiken waren in den kelder geplaatst, doch eene der twee had een lekje langswaar het gevaarlijk vocht ontsnapte. Dit ver oorzaakte naphthadampen die bij aan raking van vuur ontploffing en brand veroorzaken. M. Cam. De Witte had door de beslommering vau 't werk den tijd niet gevonden in den dag het lekje te stoppen en 't was dus eerst rond 9 en half uren 's avonds toen zijn vader en het bij hen inwonende gezin van zijn broeder Frans ter ruste waren, dat hij er den tijd toe vondt. Toen hij met ee ne brandende lamp den kelder wilde intreden hadden er bij 't openen der deur twee ontploffingen plaats. De kel derdeur werd uit hare hengsels gerukt en al de ruiten der vensters van de Zonderling samentreffen Toen het vraagpunt, dat hij voor de Centrale Jury te behandelen had, uit de bus kwam, las men op het briefje, de steensnede Stout wierp hij nu in zijne examen, de nieuwe ervaringen op. Een lid van de Jury dat met deze nog niet bekend was, richtte hem driftig het woord toe Waarop steunt gij die stellingen Op Du- puytren was het antwoord, op zijne jongste bevindingen De hoogleeraar zweeg en hadde gewis liever zijne vraag den candidaat niet toegericht Li 1(338 vestigde de jonge geneesheer zich te Turnhout de stad het dichtst bij de grenzen en slechts op eenige uren 'van zijn vaderhuis gelegen. Zijn flink uiterlijk, zijne innemende manieren, beschaafde taal, welwillende omgang en uitgebrei de kennissen deden hem weldra de achting der voorname klas in zijne nieuwe woonstad verwerven. Zijne praktijk breidde zich snel uit, doch de letterkundige ontwikkeling iu den breeden zin des woords, werd hierdoor vertraagd, ofschoon wij uit deze dageu een aantal dichtstuk ken kennen, die rechts en liuks in jaarboekjes, tijdschriften, almanakken en dagbladen verspreid werden. In 1812 ontstond iu de aloude Vrijheid eeae letterkundige vereemgmg, de Dageraed. Zij was de opvolgster vau een vroe- geren kring, de Heidebloem, waar onze collega en vriend Eug Stroobant, zijne eerste proeven waagde, vóór dat hij zijne geboortestad verliet. Dr. Snieders was en bleef de voorzitter van de'Dageraed, totdat deze, bij gemis aau nieuw optreden de leden, verdween echter niet zonder een spoor van ziin bestaan "achter te laten. Het genootschap gaf twee bundels in het licht Dauw- droppelen (1847) en Geschied- en Zedenkundige Voorlezingen over de Kempen (1851-52), de eerste in poëzie, de tweede in proza. In beide werken werden stukken van de hand des voor zitters opgenomen. Een verhaal in proza - de stof was aan de Kromjken der Vrijheid ontleend - kenmerkt den boeien den verteller, den geestigen opmerker, den teekenaar van ka rakters. De gedichten dragen den stempel van poëtische op- vatting, zijn vloeiend in versbouw en keurig in taal. D<e Proeven van romantische Verhalen terzijde gelaten die Dr. Snieders voor het Handelsblad van Antwerpen schreef is het Kind met den Helm het eerste verhaal van zekeren om vang, waarmee de schrijver in 1852 optrad. Toen ik eens, omstreeks dat jaartal, mijnen broeder be zocht, vond ik het handschrift dezer novelle, die hij in de zit tingen van het genootschap had voorgelezen, gansch voltooid op zijne schrijftafel. Er bestond nog geen bepaald plan van uitgaaf. Met zijne toestemming nam ik het manuscript meê en zond het, sierlijk gedrukt en opgeluisterd door eene prachtige teekening van Bernard Wittkamp, de wereld in. Vau dat oo- genblik was de naam des vertellers, iu de raugen onzer schrij vers, gevestigd. J Het verhaal was een weergalm van de overleveringen die hij in zijne kinderjaren en aan den huiselijken haard had op- gevangen en die in zijn dichterlijken geest tot toestandenen figuren waren gevormd. De hoofdinhoud was gegroud op de herinneringen aau de baanstroopers, die, in het midden of lie ver in de laatste helft der 18» eeuw, de Kempen onveilig maakten. 8 De landstreek was in deze dagen de schier veilige schuil plaats voor benden boeven en bohemers, vooral saamgesteld uit afgestrafte of weggeloopen krijgsknechten, rondzwervende leurders en kramers, gegeeselden en gebrandmerkten die meu, na afstraffing, buiten de jurisdictie en dus de wijde we- reld injoeg. Het gerecht was vóór de Fransche omwenteling op eene ge brekkige wijze ingerichtde policie bestond hier en daar te platten lande, uit eenen drossaard, ettelijke bedienden'en soms eenige bedeljagers. Eone vreeselijke rechtspraak ge volgd door strafuitvoering in 176b, had wel is waar het kwaad den kop ingedrukt, doch niet uitgeroeid. Het leefde, op klei ner schaal, voort tot op het einde der achttiende eeuw eu toen de gebeurtenissen den knaap, slechts een vierde eeuw la ter, werden overgebracht, moeten zij eenen indruk hebben te weeggebracht, die tot in de mannelijke jareu bijbleef. In 's dichters kinderjaren had de toestand der Kempen nog geene verandering ondergaan, 't Was nog de toestand van tij dens de helft der voorgaande eeuw 't waren nog dezelfde oneindig groote heivlakten, donkere mastebosschen, zanderige wegen, oude watermolens, diepe en kronkelende ka'rresporen- 't waren, in zijn dorp, schier dezelfde huizen, dezelfde karak ters, en 't was zeker dezelfde oude toren. In den warmen, fantastischen geest van den schrijver kreeg de natuur en het dorp inderdaad een Rembrandgloed, en die over het algemeen zeer ondichterlijke eu gemeene diéven, er langden eene eigenaardige, zelfs voor den lezer aantrekkelijke tint. Hij vlocht verdwenen volksgebruiken in zijne zedeschets onder auder het ploegspannen eene dubbele aantrekkeé lijkheid. Het verhaal was boeiend geschreven, de gebeurtenissen vloeiden natuurlijk deze uit gene de verrassingen ontbraken nietde stijl was eenvoudig, warm, doch niet overtollig ge kleurd. 8 8 De Dorpsverhalen en de Hut van Wartje Nulph, volgden. In deze vertellingen, waarin de herinneringen van 's schrijvers 1 uitsla uw vcuatcia vau ut; i u B csuurijvers achtergebouwen uitgeslagen, 't Vuur j JeugJ mild opwellen en gulle humor tintelt, worden de eigen- deeldft zir.h unn 71ino Izl cinrl mvzan mo A a ovrl irrrv innH n-r. n i1_ i -> deelde zich aan zijne kleederen meê. Het slachtoffer is zondag voormiddag rond 10 1/2 uren na ijselijke pijnen to hebbeu verduurd, overleden. De ontploffingen hadden een begin van brand veroorzaakt dat door de toe gesnelde geburen is uitgedoofd gewor den. De twee kruiken naphtha werden uit den kelder gehaald door een foore kramer, een Ronssenaar, welke brand wonden aan een zijner handen bekwam en door een der zonen van den heer II. Van Steenwinkel, drogist, gebuur. 3 uren was een sol daat van het 7» linie, gehecht aan de pupillenschool alhier, een bad gaan ne men in het zwmdok. Hij verloor grond en verdween onder 't water. Zekere Spaens Louis, tabakbewerker, sprong gansch gekleed in 't water en slechts na vele moeite gelukte het hem den soldaat te redden. Deze moedige daad verdient eene belooniag. vt ui ucü uö eigen- aardige toestanden zeer flink geteekend en treden de karak ters goed vooruit. Het was besloten: zijn dichterlijke geest zou dwalen in de streek, waarin hij geboren werd in de Mei erij en in de Kempen, in en rond het aloude godshuis van Postel, iu en rond de Vrijheid Turnhout. Boeren, Smokke laars, tolbedienden, dorpsbeambten, zwervers van allen aard werden zijne helden. Tot deze reeks van vertellingen behooren de Meesterknecht Uit de acht Zaligheden, Amanda, Doctor Marcus, Uit de Kem pen, De Lelie van H Gehucht, de gouden Willem, Bi\ de Boeren enz. waarvan eenige in opvatting zich vastknoopen aan zijnen eersteling, andere het fantastische verlaten om meer het rea- alism, de koude schildS-ing der natuur, te benaderen. De meeste tooneelen uit het dorpsleven, waarmee de schrij ver zoo innig bekend was, zija photografieën. Hij idealiseert zijne boeren niet, en voorwaar droomeude maagdeu en uit terende jongelingen vindt men schaars in de Kempen. De mensch is, in deze streek, niet erg vatbaar voor het overge- Immers, hij is sterk gebouwd, onverpoosd aan den arbeid opgegroeid iu het besef hoe moeilijk het is om aau het dageé

De Volksstem | 1900 | | pagina 2