Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. RONSE. Kerkelijk Nieuws. het leuvensbier Ditjes en Datjes. LEVENSSCHETS VAN REN1ER SNIEDERS. De levenswijze der Chineezen. BAERDEGEM. Men heeft zekeren Adolf De Coker, landbouwwerkman, 33 jaar oud, die verle den week uit Frankrijk teruggekomen was, ver moord gevonden op den boomgaard van M. F. Bos man, gehucht Eerdeghem. Het slachtoffer was met eene bijl den schedel gekloven. Het parket is woensdag ter plaats gekomen en heeft de aanhou ding bevolen van zekeren Benoit De Coninck den zelfden die den burgemeester verwittigd had van de ontdekking van het lijk. Zijn broeder, Louis De Conink, werd eveneens aangehouden. De vermoe delijke dader beweert dat De Coker met eenen steen de venster hunner slaapkamer verbrijzeld had. Uit de lijkschouwing van den ongelukkige Adolf De Coker, blijkt dat het slachtoffer schrikkelijk verminkt was. De armen en de beenen waren let terlijk doorgeslagen. Het zijn de kommandant Bau- wens en de gendarm Rochtus die de vermoedelij ke daders aangehouden en naar 't gevang van Den- dermonde overgebracht hebben. Kostbare ontdekking. Dank aan de ijzerachtige pil van Dr Raphael, vinden de zwakste en de meest bloedgebrekkige personen onmiddel lijk smaaklust, frissche gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug. 1,75 fr. overal. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken GYSEGHEM. Tijdens het geweldig onweder van verleden vrijdag heeft de bliksem alhier twee perceelen graan in brand gestoken. Aan 't sas van Wieze werd een boom door het hemelvuur verbrij zeld. BRUSSEL. Een gendarm der brigade van Tervueren werd door zijnen overste, wegens onge hoorzaamheid, naar de tuchtkompanie, in 't kamp van Beverloo, gezonden. Zaterdag morgend werd de gestrafte gendarm per celrijtuig naar de Noord statie gevoerd, waar hij plaats nemen moest op den trein die ten 6 ure 15 naar Leopoldsburg ver trekt. Op het oogenblik dat de gendarmen hem uit het celrijtuig haalden, rukte hij de handboeien in stuk ken en nam de vlucht langs den uitgang der static, Vooruitgangstraat. Zijne bewakers achtervolgden hem en daar er zich talrijke werklieden aan de statie bevonden, die hem den weg afsloten, was hij spoedig gevangen. De vluchteling verweerde zich wanhopig en sloeg en stampte verwoed in t ronde. Niet min dan zes mannen waren er noodig om hem meester te worden, te binden en naar den celwa gon te brengen. Zondag avond stond zekere August Angot, wonende op den Schaarbeekschensteenweg, eene anarchistische redevoering te houden in de Storm- A'deA.""Éën~poifcïeagënt voerde den man naar het kommissariaat. Onderweg vernielde hij gedeeltelijk het rijtuig. Men bevond spoedig met een zinnelooze te doen te hebben en men heeft hem Priesterlijke benoeming. De E. H. Peerts, ouderpastoor te Haeltert, is benoemd tot pastoor te Orroir. De Bond der degelijke Geneesmiddels verzoekt de achtbare personen die genezen zijn door de Wal- tbérypil, van aan hunne Vrienden te herhalen dat zij een uitmuntend zuiverend geneesmiddel is en eene zekere waarborg tegen het grootste deel der ziekten. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken LEBBEKE. Een ach tienjarig meisje der ge meente Buggenhout, werkzaam in de fabriek van De Nayer, zou dinsdag bij eene ongelukkige be weging door het scheurmaehien waarmede men iets vaneen trekt, moeten gevat zijn geworden. De dood van 't werkmeisje Van den Bosch zoo men haar noemde, moet verschrikkelijk geweest zijn, hoofden borst waren teenemaal verpletterd. AUDENAARDE. Een deurwaarder der stad, de heer D..., is zondag te Brussel op de Kruidtuin laan plotseling zinneloos geworden. Hij zegde tot agenten dat hij van den koning eene groote bevor dering wilde bekomen en hem vragen om te Brussel benoemd te worden. D" Haucuamps heeft na onderzoek bevolen hem op te sluiten. 'S GRAVENBRAKEL. Een 19jarig meisje van Hennuyére, meid alhier, heeft zich in een wa terput van de steengroef Lehu verdronken. Uit een waterput op het grondgebied van Lembecq, heeft men't lijk van een ander meisje 22 jaar oud, opge- vischt. Beiden hadden zich zondag op de kermis van een der voorsteden van Bergen vermaakt. LOVEN DEGEM. De bliksem heeft de schuur van de wed. De Neve in brand gestoken. De schuur bevatte hooi en strooi. Dat gebouw heeft men la ten branden, doch de aanpalende gebouwen gevrij waard. BORSBEKE. Woensdag namiddag, rond 5 ure, zijn de stallen van M. Ch. Pousset-De Vuyst afgebrand. Dank aan de zelfopoffering van eenige moedige mannen heeft men het vee kunnen red den en het woonhuis vrijwaren. De oorzaak van den brand is onbekend. VRAAGT OVERAL der gunstig gekende Broiiirrrfj frnii# llrifiré, .1 I È,S ST.-NIKOLAAS. -Eenl9jarige jongeling heeft zelfmoord gepleegd met in den gelaagput der steen bakkerij Vangoethem te springen. Het lijk werd opgevischt en naar 't gasthuis gebracht. De IX" turnbetoogiug der katholieke kringen te Ronse gehouden, vereenigde 57 maatschappij met 1500 deelnemers. De verschillige nummers, aange duid voor deze feestelijkheid, gelukten boven alle verwachting. Van af zaterdag avond vergaderden de leden van den Keurraad, het Bestendig Bestuur en het In richtend Komiteit, ten einde de laatste schikkingen te nemen voor de prijskampen. Deze begonnen van 's anderendaags 's morgens en de volmaaktheid der uitvoering gaf onmiddelijk een gedacht van wat men mocht verwachten van het eigenlijk feest. Na de algemeene herhaling der gezamentlijke oefeningen, die plaats greep in het bisschoppelijk college, begaven de turners zich naar de hoofd kerk, om er de mis bij te wonen die voor hen werd opgedragen. Deze plechtigheid is waarlijk indruk wekkend want niets is schooner dan het zien van al die jongelingen, in dezelfde godsdienstige gevoe lens vereenigd, en al die vaandels die het altaar als met eenen zijden krans omringen. 's Namiddags greep de ontvangst der voorzitters en afgevaardigden plaats ten stadhuize, waar M de Burgemeester Ponette de maatschappijen be dankte voor hunne talrijke opkomst en hunnen onvermoeibaren iever tot verspreiding der heilzame turnzaak. M. de Lalieux, bondsvoorzitter, ant woordde met zijne gewone welsprekendheid en de eerewijn werd gedronken op het welgelukken van het feest. Doch, daar nadert de stoet al de maatschap pijen nemen er deel aan, de volmaakste orde heerscht onophoudend in de rangende houding der talrijke schaar turners is onberispelijk. Welk heerlijk schouwspel leveren al die zijden vlaggen, vroolijk wapperende boven de onafzienbare rijen, en hoe aangrijpend het uitzicht van al die turners, wier frissche en schilderachtige kleedij worstelen met de gouden stralen eener zon, die, helaas brandt tot meer dan 50 centigraden I De overhandiging van het bondsvaandel ge schiedt op de Groote Marktde Renaisienne Ouvrière wordt voor een jaar de bewaarster van den standaard des bonds. Onmiddellijk daarna begint het feest door mar- chen en zwenkingen, die belemmerd werden door eene fontein-gedenkzuil, die zich te midden der markt bevindt en die ook de gelijkheid der geza mentlijke oefeningen oneindig moeilijk maakt. wortfén mei geestdriftige toejuichingen begroet. Het feest werd vervolgd door de afzonderlijke prijskampen van gezamentlijke oefeningen naar keus, schermen, pyramiden enz. Het is spijtig dat het publiek op dit oogenblik het feestplein binnen drong dit heeft veel geschaad aan de schoonheid der verschillige oefeningen en vooral aan algemeen uitzicht. Het feest bewijst evenwel den grooten vooruit gang van den Bond het getal kringen en dit der deelnemende turners is zonder voorgaande in België. Het is te betreuren dat de zon gedurende de twee dagen van het feest onuitstaanbaar geweest is de zonnesteken waren er menigvuldig en wij hebben met genoegen bestatigd dat onze turners, slechts gekleed met eene lichte broek en een tricot, beter weèrstand bieden aan de stralen eener brandende zon dan onze soldaten, indien men menig dagblad mag gelooven. Dit is een nieuw be toog ten voordeele van het onderricht der noodza kelijke en menschlievende turnkunst. Wij kregen nog zeer gewaagde, doch goedgeluk te pyramiden te zien. De prijskampen werden door het publiek met belangstelling gevolgd, maar zij verdienen het ook. De eerste dag werden de fees ten gesloten door eenen prachtigen lichtstoet, prijskamp ingericht door dezelfde maatschappijen. De leden des keurraads konden er zich niet aan verstaan Hoe kan men van die jongelingen eene dergelijke volharding, eene zoo groote verkleefd heid, zulke aanhoudende levendigheid verkrijgen vroegen zij zich af. En inderdaad, zij toonden dat zij ondanks al de vermoeienissen nog zwak te been waren, want men danste en men vermaakte zich zeer laatof vroeg, gelijk men het zeggen wil. Maandag hadden de prijskampen aan toestellen in afdeelingen en de persoonlijke prijskamp plaats. De zon was nog heeter dan den vorigen dag, wat de oorzaak was dat verschillige turners aan den prijskamp geen deel namen. Men mag evenwel zeggen dat de moeilijke toesteloefeningen puik werden afgewerkt, en zij begrijpen eens te meer de levenskrocht, den iever en den vooruitgang onzer katholieke turnmaatschappijen. M. de Bondsschrijver geeft lezing van den uit slag der prijskampen, hij bedankt de leden van den Keurraad en wenscht geluk aan turnleiders en aan de kringen. Hij kondigt de bijtreding aan van 75 vereenigingen en hoopt dat hij tegen het aanstaan de bondsfeest dit getal tot 100 zal brengen om het tienjarig bestaan van den Bond te vieren. Wij zijn verzekerd dat hij zijn woord zal houden. Om te eindigen, onze beste gelukweuschen aan de inrichtende maatschappij La Renaisienne Ouvrière, aan harén voorzitter Felix Cambier en aan den ieverigen turn- en feestleider Van Dries- sche. Het belang, het vermaak en de glo rie zijn de drie drijfveeren van de da den en van het gedrag der menschen. De deugd staat boven de rijkdommen, de vriendschap boven het geld en het nut boven de vermaken. De wereld is vol ondankbaren men leeft met ondankbaren, men werkt voor ondankbaren en men heeft altijd te doen met ondankbaren. In de school. Meester. Jantje, noem mij eens een dier. Jantje. Een uil meester. Meester. Goed zoo Jantje, noen er mij nog een. Jantje. Nog een uil meester. Hij wilde zeggen buitensporigheden. Een dominé in nesten. Ja beminde toehoorders, als wij d< spuitenborigheden, 'k wil zeggen de bo renspuitigheden, der wereld nagaan., (het sermoon vervolgt). De kracht der gewoonte. Een photographe trok een schoon kasteel. Houd u stil, riep hij, voor dat hij begon. Al de menschen sterven meest Zoo, gelijk zij zijn geweest. Zoo de mensch gezondigd heeft God hem ook de straffe geeft. De Chinees lacht, als hij ons het overlijden van zijne naaste bloedver wanten vertelt, terwijl eene chineesche verloofde weent, wanneer men haar naar het huis van haren toekomende draagt. De Chinees vraagt niet alleen hoe het met uwe gezondheid gaat, maar over uwe inkomsten en allerhande onbe- scheidene kwestiën, ten teeken van beleelheid. Maar hij gevoelt zich be- leedigd, als gij hem naar de gezondheid zijner vrouw en kinderen vraagt. Gij neemt uwen hoed af, als gij bij iemand binnen komtde chinees dekt het hoofd, alvorens u te ontvangen, hij i Muuuai tiXjuü uigouo littuatju, 111 ptaatö I van de uwe te drukken. Wij vermijden van den dood te spre ken de chinees toont u met fierheid eenige planken, bestemd om er zijne doodkist van te maken, welke hem zijne zonen ten geschenke hebben gegeven. Het wit is voor hem het rouwkleur. De Chinees schrijft van den rechter naar den linker kant en van omhoog naar omlaag, de titel van een boek is omlaag en de notas zijn aan 't hoofd van het blad. Als een leerling in de klas zijne les opzegt, keert hij den proffes- sor den rug toe. De kus der moeder is ongekend de moeder brengt het kind onder haren neus. Zij riekt het kind in plaats van het te omhelzen. De noenmalen beginnen met de ge konfijte fruiten, de zaden der waterme loenen en eindigen met den visch en de soep. De chineezen bestijgen het paard rechts. Het raderwerk hunner machie- nen draait altijd in tegenovergestelden zin van den wijzer eener horlogie. Bij het bouwen van een huis, begin nen zij met het dak en hunne uitgang borden worden aan het dak gehangen. De winkels zijn geheel open en de toog is op de straat geplaatst. Eene schoone chineesche, moet een rond aangezicht en een verpletterden neus hebbenHet is om dit ideaal te bereiken, dat men de neuzen der pas geborenen verpletterd, omdat het neus been alsdan zachter is. Zelfs als er europeesche vrouwen zijn die het onge luk hebben hunne pasgeborene kinders aan Chineezen toe te vertrouwen, zijn de neuzen van de kleinen insgelijks verpletterd. Wij snijden onze nagels, de chineezen laten ze groeien er zijn er zelfs man- hebben van tien rijst darins, die centemeters lengte De chineezen vragen niet hoe het Maar Hebt gij uwen gegeten De regels der echtscheidingen zijn zeer vermakelijk het chinees wetboek bevat onder de zeven gevallen van echtscheiding de praatzucht der vrou wen. De chineesche dagbladen zijn zeld zaam en het getal lezers beperkt. Noch de dagbladen, noch het chineesche volk maken politiek. Bijgevolg hebben zij geene afgevaardigden, die hen moe ten wetten opleggen. Het is de keizer die de politiek leidt en iedereen moet hem blindelings gehoorzamen. China heeft geene afstammelingen van ontroonde familiBn. Bij het bestij gen van den troon heeft eiken keizer zorg, het hoofd af te snijden aan al de leden der familie van wie hij den troon heeft overweldigd. Bij ons richt de magneetnaald zich altijd naar het Noorden, terwijl bij de chineezen zij zich naar het Zuiden keert. Wat den Kempischen novellist over het algemeen van oaze andere dorpsvertellers onderscheidt, is de beperkte plaats, die hij inruimt, voor het schilderen van natuurtafereelen hij penseelt met eenige trekken, en dringt schier onmiddellijk in de handelingen zijner personen, die men dan ook veeleer zijn domein noemen mag. Dr. Jan-Renier Snieders bezet, denken wij, eene eervolle plaats tusschen de schrijvers, die den nieuweren tak van let terkunde, de dorpsvertelling, hebben behandeld en waarin, onder verschillende opzichten, Conscience, Auerbach, Cremer, Jeremias, Gotthelf, Fritz Reuter, Georges Eliot en vele ande ren, hebben geschitterd. Voor het bewerken van den geschiedkundigen roman, in den eigenlijken zin des woords, had de geneesheer tijd te kortdaarenboven, de hulpbronnen ontbraken hem in zijne woonstad. Alleraantrekkelijkst is nochtans de lezing van de verhalen, die hij op geschiedkundige feiten bouwde, doch waarin hij aan zijne verbeelding vrijen teugel liet. Toen de herinneringen zijner jeugd waren uitgeput, wendde de schrijver zich tot het geheimzinnige in de geneeskunde. Hij schreef uit die door het publiek zoo weinig gekende stof, eene reeks allerbelangrijkste verhalen, die zich grootendeels aan zijn ambt van wetsdokter vastknoopen, en tusschen wel ke, onder ander, Op de Pijnbank, een zeer vernuftig en eigen aardig werk mag genoem worden. Mentor is een practisch en recht wetenschappelijk boek, met eenen schat van gouden raadgevingen voor de openbare gezondheid een nuttig boek, dat men algemeener in onze volksklassen diende te ver spreiden. Aan welke reeks verhalen moet nu de palm toegekend worden Wij beslissen niet deze zooals gene heeft onschat bare verdiensten en eene onmiskenbare eigenaardigheid. Minder hoog in opvatting staan, over het algemeen ge nomen, de verhalen in de laatste tien jaren vau zijn leven geschreven, en waarin hij blijkbaar onder den indruk verkeert van de staatkundige gebeurtenissen, die in en na 1876 plaats grepen. Hoevele verdienstelijke bladzijden deze werken ook bevatten, vormen de schriften der mannelijke jaren zijnen bloeitijd in de letterkunde. Aan weinigen was het zoo eigen als aan Dr. Renier Snieders, op een luchtigen, vroolijken, ongedwongen toon te vertellen. Het dialogeeren was voor hem een spel. Hoe waar, natuur- vol, tintelend zijn de gesprekken zijner personen Hoe gees tig doen zij den lezer in het verhaal vorderen In deze blad zijden alleen ziet men, dat hij de menschen, die hij laat op treden, tot in de minste vezelen des harten kende. Hij had ze in zijn leven ontmoet, en hunne bedoelingen met een scherp oog doorvorscht. Hoe zwart deze laatste ook vaak waren, schilderde hij ze zelden in al hare afzichtelijkheid, en zij hadden ook geen na- deelingen invloed op zijne inborst. Genadig was hij immers voor de menschelijke zwakheden, en een goed hart bleef zijn hart. In de Kempen genoot Dr. Jan-Renier Snieders eene onbe perkte vereering in onze Vlaamscbe gewesten stond hij hoog in aanzion doet weinigen kenden hem persoonlijk, omdat hij nooit in onze taalkundige vergaderingen of landdagen ver- schen is. Voor den strijd, voor het baanbreken was hij niet gevormd. Hij leefde vreedzaam, kalm en tevreden in de Kem pen, zaaiende zonder te weten wie den oogst maaien zou I Hij leefde gelijk de Kempische boer rondom den toren van zijn dorp, werkend en biddend, vreemd aan de bruisende driften aan de worstelingen, die de steden beroeren. De groote stad was hem, in zekeren zin, nooit eigen, aangezien hij nooit reisde, tenzij gedwongen door zijne ambtsbezigheden. Hij las eehter betrekkelijk veel, en bleef vooral in zijn vak op de hoogte des tijds. In zijnen bloeitijd legde de dokter zijne bezoeken in de ver afgelegen hoeven en dorpen, te paard of in rijtuig af. Die tochten leverden hem schier alléén de wezenlijk vrije oogen- blikken, die hem overbleven van zijne drukke practijk, om aan eenig letterkundig werk te denken. Thuis gekomen en 's avonds bij de gezellige lamp gezeten, bracht hij zijne denk beelden op het papier, ten minste als de driftige belleklank hem niet andermaal, tot in den donkeren nacht, naar een ziekbed riep. Het is schier onbegrijpelijk hoe in dat drukke en vermoeien de bestaan, gepaard met veel huiselijk leed, de vroolijke trek hem zóólang bijbleef. Tot luidruchtige uitspanning sloeg echter die opgeruimd heid nooit over deze ontlook vooral wanneer hij zijne denk beelden aan het papier toevertrouwde j dus, in den omgang met zijne denkbeeldige personen. Zijne geneeskundige loopbaan is inderdaad prachtig geweest. Pas had Dr Snieders Turnhout tot vast verblijf gekozen of het gerecht riep zijne verlichte kennissen, zijn scherp door zicht in, en aan zijn graf heeft eene bevoegde stem, die van den heer Dierckx-van Kijckevorsel, procureur des konings bij de rechtbank van eersten aanleg, hem hulde gebracht. Aan dezen overheidspersoon staan wij thans het woord af In 1838 verliet dokter Snieders zijn vaderland en vestigde zich te Turnhout, in een oogenblik dat de gewelddadige scheuring van 1830 nog levendige gevoelens van vijandelijk heid in de harten achterliet. Dit was echter de vijandelijkheid van één dag in het leven der volken, en zij werd zeer geluk kig uitgewischt door schitterende bewijzen van wederkeerige achting en internationale broederlijkheid. De gelukkige en nabij zijnde verzoening had Snieders, met zijn helder door zicht, voorzien. Ofschoon innig verkleefd aan zijnen geboortegrond kwam hij onze jonge en kloeke diensten aanbieden, en de gastvrij heid vragen in een nieuw vaderland. Zijne schitterende hoe danigheden, zijn verheven karakter, zijn gouden hart deden hem weldra als een kind van den lande beschouwen. Reeds in den aanvang van zijn verblijf in ons midden vereerde de magistratuur hem met haar vertrouwen zij ge lastte hem met de zoo gewichtige zending van het onderzoek in crimineele zaken een wettigd vertrouwen, gedurende vijftig jaren gedeeld door alle magistraten, die elkander aan de rechtbank van Turnhout opvolgden. Ik durf zeggen dat ik hun ware tolk ben, als ik hier, in dit verheven oogenblik, luidop verklaar, dat Snieders den dank van het gerecht in ons land heeft verdiend Begaafd met een helderen en practischeu geest, gevormd door schitterende studiën, sterk door eene verlichte ondervin-

De Volksstem | 1900 | | pagina 2