ERELDKRONIJK. Ok iBlrukker-lltrtgeiier 3ttn Öan Huffel, Ifcajjelleatraat, 13, te 2lcl6t. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. De Chipkakliek aan 't werk. Geschiedenis van eene broek. Van den Oorlog, Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakten en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvamgen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- j stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, 1 6® JAARGANG. NUMMER 286. Aalst, den 11 Augusti van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3a bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* oladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Wonderlijke teekenen, diede krachten der schepselen te bo vengaan en door de zonderlin ge hulp Gods gedaan worden, dat zijn mirakelen. In de dui- venwareld van Turnhout schijnt zoo een mirakel gebeurd te zijn. Er is daar eene duif in eenen prijskamp terug geko men nen minuut vroeger als ze opgelaten werd. Toe maar 1 Dat is een mirakel, zou men zeggen De duivenmelkers en zijn nochtans van dat gedacht niet de hulp Gods ontbreekt en men beweert dat het een menschelijk mirakel is, dat door alle duivenbondswetten streng verboden en gestraft wordt. De zilveren galons zullen er niet tusschenkomen de mel kers gaan de zaak onder elkander regelen dat is nog het beste van al. De bliksem is een gevaarlijke gast, wiens herkuulsche kracht nog door geen enkel natuurkundige uit gemaakt is. Dikwijls doet hij zulke wonderdadige effecten, dat ze bijna niet uit te leggen zijn en men zeggen zou dat hij werkelijk een farfeur is.Voorlaatste vrijdag ontstond er te Oberhnuscn (Beieren) plotseling een geweldig onweer. Eene compagnie soldaten was op veldmarsch. Op eenmaal komt er een geweldige donderslag 8 der soldaten worden neergeslagen, doch bekwamen geen letselde sergeant wordt heel en gansch ontwapend, zijn sabel en geweer ont nomen, al de knoppen van zijn kapot, den pinhelm afgesla gen en al wat metaal was afgekletst. Ook deze kwam er met eenige minuten van zijn roetje te zijn en eenige kleine brandwonden aan het gezicht van af. Na een kwartier kon men den marsch voortzetten. Te Brussel zijn bij de groote hitte die wij beleefd hebben, op nen enkelen dag 4 personen zinneloos geworden. Allen werden door vervol gingswaanzin aangedaan. De eerste, een jong ingenieur, wilde zijn zei ven kapotmaken de tweede waande zich anarchist en bestemd te zijn om de gekroonde hoofden den kop af te slaan, de derde waande zich door vlammen om ringd en riep gedurig om water, de vierde dacht dat hij door dieven achtervolgd werd. Zot zijn is toch aardig. Dees week vroeg men ons per missief uit Gcesbarge 5 boeken van 't histo riek werk De Spaatische oproerlingen van 1576 in Aalst... Trop tard, zegt de Waal de uitgave is tee- nemaal uitverkocht't stadbestuur en de School St Kamiel komen de laatste 400 afdruksels te koopen. Maar weet ge wat we zullen doen De naaste week beginnen wij de Spanjaards als feuilleton. Elk zegge het voort en beware goed zijne nummers, opdat men het boek compleet hebbe. Meer dan 200 gevallen van zonnesteken zijn er geduren de de rodaagsche ongewone hitte in de verschillende stre ken van ons land bestatigd wij spreken maar enkelij k van diegene welke de dood of een blijvend ongeluk voor gevolg hadden. In Engeland, vooral te Londen, heeft men tijdens de hitte de peerden strooien hoeden opgezet, om ze tegen de tropaansche hitte te beschermen. En te Nieuwerkerken, och, neen, waar zijn ons gedachten, teArlon, daar werden donderdag nacht, door een mankement aan den gazometer, al de lanteerns uitgedoofd 't was er zoo donker als in 't voorgeborgte van d'helle. Eene groote menigte nachtraven welke zich nog op schok bevonden, geraakten op den dool weg en kwamen twee uren later thuis dan naar gewoonte... Of ze te Arlon nog in den donkeren zitten, zou ik niet kun nen zeggen. Deze week en is 't zoo heet niet geweest de zon heeft min slachtoffers gemaakt en de Chinees wat meer. Ze moeten diene ruigen Kledden eene goei rossing geven, dat is ons gedacht. t'Aalst heeft zaterdag de Com missie van Monumenten onze St Martenskerk bezocht. Zekere Allen Word, een rijke Amerikaan, ging onlangs met zijne-vrouw in een restaurant oesters eten en in eene derzelve vond hij eenen prachtigen perel, waarvoor den ju weelier hem 900,000 franks betaalde. Dat en zijn geen vod den; ook kan sederddien de baas van 't hotel geen oesters genoeg bestellen aan de flierefluiters, die hopen een fortuin tje te zullen vinden. Aan de havenwerken van Brussel worden twee graafmachienen gebruikt, waarvan het eene 2000 kubieke meters aarde en het andere 1200 kubieke me ters daags uitsteken, 't Is kolossaal, 't is pyramidaal. Te Louden hebben d'advokaten, door de blakende hitte hun ne pruiken moeten afleggen, hetgeen sedert eeuwen niet meer gebeurd was. En de koning van Serble en wilt van zijn huwelijk met die burgersweduwe niet afzien de grond wet verbiedt het hem wel, maar daar veegt kadé zijn polle- vien aan hij heeft gelijk, podosjehngen. -Wanneer de spin in het midden van haar net met" uitgespreide pooten zit, verwacht u dan maar aan groote hitte en onweder. 't Wordt van langsom zekerder bevestigd dat 't Ministerie een wetsontwerp zal indienen tot verzwaring der krijgslas ten. Opgepast I De bovenmeid van den Ko ning laat ons weten dat haren heer thans in Noorwegen zit't is oprecht nen Wandelende Jood. Maar om den echten type van wereldrei ziger te zien, moet ge 't splinternieuw blijspel van onze vrienden V. N. en G. P. Eene Jas op Reis lezen (prijs 1 fr., muziek, zang en begelei ding van piano alleen is 5 fr. weerd) die wereld reiziger is den advokaat Van der Stoppelen, die, onder andere zingt op verrukkend muziek 'k Zag gansch de aard de Efyzeesche dreven, Italiës lucht, Londen's gewoelen leven 'k Zag Petersburg, herlijn en Praag, Turijn en 't vorstüjk Gravenhaag 'k Aanschouwde ook den strijd der wilde volken Ik daalde neêr in goud- en koolmijnlfolken 'k Verbleef in Spanje en Parijs.... En Kaalbeek zingt spottend En gij bleeft altijd even wijs Dat is waar, antwoordt Van der Stoppelen, omdat men 't een met 't ander vergeet en daar op vangt hij een tweede coupleet aan 'k Zag meermaals Franschen, Russen, Britten, Turken Schielijk opvliegen, als champagnekurken Ik droeg voorhelm, zeer rijk en fraai, Een pillendoos van ïïolloway Als banneling op Sint Heieen gezeten, Was ik gedwongen mostaardkruid te eten En later werd ik een Mormoon En 'k nam een vrouwtje, jong en schoon 1 Ruim honderd stukjes zijn reeds verkocht. De Brugsche bedienden hebben nu eene samen werkende maatschappij gesticht; zij zullen brood bakken, eet- en drinkwaren, ellegoederen, enz., verkoopen, enfin alles wat er in de menagie van noode is. 't Gaat zeker nog te GOED met de ne ringdoende burgerijdie verpletterd ligt onder de zware lasten en hooge patenten 't Is al van zwemmen dat men hoort er zijn er zelfs die over eenige dagen kloegen dat het te warm was 1 In deze maand zal er te Parijs eenen wed strijd met ballons plaats hebben de oplating zal geschieden aan de Longchamps, en de luchtrei zigers moeten tweemaal rond den Eiffeltoren zweven en binnen het half uur op de plaats te rugkomen. Er is een prijs van 100,000 ballekens aan vast. Nen Amerikaander heeft in Enge land 5000 fr voor nen doghond gegeven. Ge kunt zoo onnoozel doen als dat ge wilt, maar ik zou toch eerst de 5000 fr 5000 keeren omdraaien. Generaal Porter is de negentiende generaal die sedert 't begin van den Engelsch-Transvaalschen oorlog buiten gevecht gesteld is. De Boerken» verklaren dat zij vast besloten zijn den oorlog voort te zetten. Kloeken moed, koene Helden Dat zal onze N-e-l-e plezier doen. Men heeft donderdag naar den Sha van Peralë geschoten, gelukkig zonder hem te treffen ook een aanslag is gepleegd tegen koning Alexander van Servië; en Prinses Stefanie, veertien dagen hertrouwd, spreekt al van te scheên... Wat zotte chik is mij dat Weet men hoeveel stalen de juryleden van den wijn bij de tentoonstelling van Parijs hebben moeten onderzoeken en proeven? 35,500! En men verzekert dat er geen enkel lid van ge storven is. Laat den achterklap, die de af gunst uitstrooit, zijnen gang gaan een visch op het droog geworpen, moge springen en sparte len, in 't eind sterft hij zijn eigen dood. Tot Ghtstel, een dorp in West-Vlaanderen, heeft men nen turnclub voor vrouwvolk gesticht. Wa blieft er a 1? Maar daarmeê en is 't nieuwske niet uit woensdag hadden oefeningen plaats, toen een trapeze brak en een gedeelte van nen hof muur instortte 't was er een lawijt van d'hel- sche duivels de meisjes lagen onder balken en steengruis te schreeuwen als viggekes en een if- fra heeft den poot gebroken 5 lagen in de mat- tris en 9 kregen 'n appelflauwte, 'k Ware van die mamazellen, ik zou die toeren staken. Nog 5 of 6 leden van de Belgische Ambulancie zitten in Transvaal 't is er van erremen-dito geen kleeren, slecht eten en zonder ne koperen knop op zak. Ze kunnen zoo 't schijnt in Preto ria niet dat is slechter. En ge weet dat er in ons Belgie vrijwilligers gevraagd worden om in China te helpen gaan boksen De liefhebbers teekenen voor 2 jaar, krijgen boven kleeren en eten 2000 fr. 't Is te weinig 'k zou liever piot spelen aan 1600 voetjes als bokser. En nu aan e lk Salu en de kost en geen eten. Het is waarlijk leutig om de gazetten der Visch- mijn te hooren katoen geven op M. De Backer, de vertegenwoordiger der christene Volkspartij. Geen week gaat voorbij, of Chipka dient hem onder alle vormen stampen en muilperen toe. De zaken waar in M. De Backer met de katholieken stemde,noemt men partij aanslagen, schaamtelooze onrechtveer- digheden, en wat dies meer. Men leest, o. a. in 't Land van Aelst van 29 Juli Omdat de bakker van d'eerste week dat hij werkte al zijn brood mis bakte, tot spijt van-al de ware christene demo craten, 0,10. n Zoodus, de gekozene der christene volkspartij heeft zijn brood misbakken, en dit 3 keeren ver volgens 't Baksel was te katholiek voor de kliek der Werf, die zich, schaamteloos, nog christen noe men durft. Wellicht gaat M. De Backer hierdoor de kalandizie verliezen van eenige groene trawan ten en logieknechten, maar 't schijnt zeker dat de groote meerderheid zijner kiezers zijn baksel van allerbesten smaak gevonden hebben. Wij ook. Zullen het de wegblijvende klanten hierbij laten? Wij die de gloeiende wraakzucht, de nijdige baat zucht der Judaskliek kennen, durven verzekeren dat zij het M. De Backer nooit vergeven zal met de katholieken te hebben gestemd. De tijd is niet ver meer van hier, dat hij zelf ondervinden zal waartoe eene afjongstige kliek in staat is en hoe schande lijk en laf de aanvallen en vervolgingen waren, welke zij tegen onze achtbare gekozenen M.M. Woeste, De Sadeleer en Bethune sedert jaren heeft gericht, in volledig bondgenootschap met de Logie en de roode socialisten. Abdij Tail Affighem. De plechtige begankenis ter eere van O. L. V. van Afflighem, beginnende met O. L. V. Hemel vaart, 15 Oogst, zal dit jaar gekenmerkt zijn door bijzondere plechtigheden. Z. Exc. de pauselijke nuQcius Mgr. Granito di belmonte, zal den zondag in de octaaf, 19 Oogst, aan verscheidene Iieeren de H. Wijdingen van Diaconnaat en Priesterschap toedienen, in de pontifikale mis van 9 ure. 's Na middags om 2 ure, zalZ. Exc. de Pontificale Ves pers doen, en den plechtigen ommegang met het mirakuleus beeld van O. L. V. van Afflighem bij wonen, bijgestaan door de hoogweerdige prelaten van Averbode, Tongerloo, Steenbrugge, Dender- monde, enz. Een pastor der omstreken van Parijs, na gansch zijne beurs geledigd te hebben om een matig noen maal in eene herberg der voorgeborchten aan eenige armen te schenken, zette zijnen weg voort langs de groote baan om huiswaarts naar zijn dorp te keeren. Under wege las bij zijne getijden. Twee jonge officieren hadden hem zijne gift zien verwe- zentlijken en zeiden al schimpende Hij geeft om gezien te worden. Dat er hier geen volk ware hij zou niet geven. Ik ben voor de pastors niet. Ik nog min. Ik ga liever naar de schouwburg als naar de kerk. Die pastors dienen toch tot niets, en menigvuldige dergelijke. De goede geestelijke zettede al biddende zijnen weg voort en daar de officieren den zelfden weg volgden op twee honderd stappen achter hem, zoo gebeurde het dat een arme man hem ontmoette en aan den pastoor eene almoes vroeg. Laten wij ons in het hout verduiken, zeiden de jonge gasten, hij zal hem weg zenden, gij zult het zien. De pastor inderdaad zegde aan den armen sukkelaar dat hij niet een cent bij zich had. De officieren zegepraal den en fluisterden in elkanders oor, ziet gij het Doch eensklags de eerbiedwaardige ouderling belet hebbende dat de arme grijsaard sidderde van koude en dat zijne broek vol hollen was, en hem hem tegen de gurheid des winters niet beschermde, keek rondom zich en daar hij niemand ontwaarde zeide hij tot den arme Wacht een oogenblikje. Dan kroop hy door het hout, liet zachtjes zijne broek van onder zijne soutane zinken, gaf ze aan den arme er eenige loffelijke woorden bijvoegende en zette al biddende zijnen weg voort. 's Aanderdaags als de goede herder in zijne Kerk kwam bevonden er zich twee frissche jongelingen gansch ingekeerd aan zijnen biechtstoel. Het waren onze officieren. Wij komen u, mijnheer den pastoor vergiffenis vragen voor de kwa de vermoedens die wij tegen u opgeno men hadden en ons met dien God ver zoenen die aan zijne dienaren de verhe vene zelfopoffering inboezemt waarvan wij gisteren ooggetuige zijn geweest. Zij werden inderdaad van dien dag af vurige Christenen en zijn het nog. Als de oude pastoor die geschiedenis vertelt roemt hij zich altijd twee zielen gekocht te hebben voor eene broek en nooit, voegt hij er gemeenlijk bij, heb ik bete ren koop gedaan. Zoo is het bijkans altijdmen eerbie digt, men bemint, men waardeert den godsdienst en zijne dienaren niet, om dat men ze niet kent. Wilhelmus van Nassau wen D'ellebogeu door de mouwen, De hairen door deu hoed, Wilhelmus, zoo is 'A goed Dit zegden over 3 eeuwen ouze voor ouders, toen ze de krijgslieden der Geuzen als lang verlorene zoueu ge sleurd en geleurd ia ouze steden en dorpen zagen toekomen. Eveuzoo volgens de brieven zijn de Engelsche soldaten in Zuid-Afrika aau- gestooten. Kousen en schoenen en bot ten zijn versleten en geraken niet hersteld, de kleeren zijn gescheurd eu niet toereikend Wat verschil met die soldaten heden en diezelfde soldaten toen ze over 10 maanden onder het zingen Rule Britania scheep gingen I Allen waren toen zoo proper als fiskens ze trokken op, het spiegelken niet vergetende, noch het fijn kammeken om de knevels op te poetsen en als balpronkers blin kende van schoonheid en van gezond heid voor den dag te komen heden loopen ze daar allen met verwilderd ge zicht en met ruwe stoppelbaarden gelijk stekelvarkens Niet alleen laten ze de pluimkens hangen, maar de rustelooze nachten, de gedurige aanrandingen, het gebrek aan voedsel en weldoende lafenis, de ziek ten, de kogels, de vreeselijke aandoe- niügen hebben ze vermagerd en ver minderd, en de toekomst staat nog altijd schier even zwart hen aan te grijnzen. Eene ongeneesbare ziekte schijnt de gezondheid te ondermijnen van Sir Ro berts, op wien ze zooveel vertrouwen hadden gesteld. Een vinnige vijand schap tusschen Roberts en Kirchener verlamt de bewegingen. Den 26 Mei, verjaardag van Koningin Victoria, moesten volgens de verwach tingen in Londen de boerenmachten verpletterd zijn en zie die verplette ring volgt niet. Integendeel, dagelijks zien ze hunne kameraden met kleine groepen verpletterd uit deu slag komen. Zelfs rondom Pretoria, waar de Engel- schen meester schijnen, is gansch de telegraaf weggerukt, eu is de spoorweg zoodanig opgetrokken, dat Roberts af gezonderd en zonder gemeenschap met de buitenwereld als zit te drupneuzen. De pokken zijn in het Engelsch kamp nabij Johannesburg uitgebroken De moedige Transvaalsche Boeren, die, met een handvol mannen, helfdhaf- tig kop bieden aan de machtige Britten en dezen gevoelige, ja groote verliezen berokkenden, hebben, indien Roberts waarheid spreekt, eene nederlaag on dergaan welke van aard is eenen gau- schen ommekeer te weeg te brengen in deu toestand van den huidigen Trans- vaalsch-Eogelschen oorlog. 5000 Boeren, aan 't hoofd van gene raal Prinsloo, zouden zich overgegeven hebben. Indien dit waar is, doch men twijfelt er aau, (later heeft men 2000 gemeld,) dat ware eene verschrikkelijke nederlaag voor de Boeren, die hunnen moed zou doen verliezen.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1