Ds Spaans* öpsrlinpj van 1516 in Aalst Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Stadnieuws. De Geschiedenis der Werfkapel Arme Keizer. AALTER. Aangaande het gevecht dat verle den week aan de Oostmolenvaart plaats gehad heeft, verzoekt men ons te melden, dat liené D'hooge, die zoo deerlijk geslagen werd dat hij thans nog bedlegerig is, niet eerst rondgeloopen heeft met zijn mes open. Hij verklaart dat hij laffe- lijk, zonder reden, is aangevallen geweest. STEKENE. Zekere Pieter Mels, wonende op de Blauwe Steentjes, alhier, die in Duitschland was gaan werken, is aldaar ouder eene aardinstor- ting begraven en gedood. HAMME. Een briefdra ger dezer gemeente is verdwenen. BRUSSEL. Sinds eenige dagen ligt in het doodenhuis het lijk tentoongesteld van eenen on bekende, dat men uit de vaart opgevischt heeft. Dinsdag trad een voorbijganger in het doodenhuis en herkende het lijk voor dit van zijnen gewezen huisbaas, M. A..., wonende in de voorgevolstraat. Een policieagent spoedde zich naar het opgegeven adres en het was M. A... die zelf kwam open doen Het moet evenwel gezegd worden dat de doode buitengewoon goed gelijkt op M. A..., wat de ver gissing doet begrijpen. Aan de Lezers. Indien een uwer familie leden lijdt aan bloedeloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil van Dr Raphaël nemen eu in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. fr. 1.75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. ST-JOOS1-TEN-NOODE. Twee vreemde geestelijken kwamen over een paar dagen bij M. Trappeniers, aannemer. Pachthofstraat, en zegden door een onbekende gelast te zijn hem eene som van 100 frank terug te geven. Daar M. Trappeniers aarzelde de banknoot aan te nemen, legden de geestelijken de som op eene tafel en vertrokken. M. Trappeniers heeft besloten de som, die van eene restitutie moet voortkomen, aan den arme uit te deelen AUDENAARDE. Zekere Fr. D. B.., 22 jaar oud, poogde zich zondag avond, rond 10 ure, uit liefdeverdriot te zelfmoorden. De sukkelaar had zich opgehangen, doch de vader kou in tijds de koord doorsnijden. WETTLREN. Donderdag gebeurde een erg ongeluk in de brouwerij van M. Six. Dc patroon geholpen door eenen kuecht, wilde bier in den kokenden ketel overgieten. De ladder waarop zij stonden, gleed uit. M. Six greep zonder het te we ten den tap der kraan van den ketel, die openging. De ongelukkige kreeg een stroom kokend bier over het lichaam de ongelukkige verkeert in levens gevaar. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Ufottwerij Omiré, AALST. BEVERLOO. Woensdag, rond 9 1/2 ure 's morgends, defileerden de manschappen van het belgisch legioen voor China in 't kamp van Bever- loo voor kolonel Bartels, eenige officiers en eenige juffertjes Deze laatsten waren zangeressen van den Alcazar royal van Beverloo. Zij waren geko men om de vrijwilligers te herkennen... die het dinsdag avond, ten hnunen opzichte, wat te bont aan boord gelegd hadden. Ongeduldig om te gaan oorlogen tegen de Boksers, hadden de krijgers be sloten eens te beproeven hoe zij het aan boord zou den leggen om het keizerlijk paleis van Peking doelmatig te bestormen. Eene vod aan een stok gebonden diende hun tot vlag en onder het geroep van u Vive le Roibestormden zij dinsdag avond het café concert van Beverloo. De ruiten vlogen in stukken en er werd met ledige fiesschen gebom bardeerd dat het een aard was Het personeel van den Alcazar royal en de zangeressen vluchtten schier dood van schrik naar het verdiep dat door de chineezen zooals de vrijwilligers in 't kamp genoemd worden) met steenen bestormd werd. De expedietiemannen bleven meester van het slag veld. Doch het genot van hunne eerste overwin ning duurde niet lang. De gendarmen kwamen met de bajonet op 't geweer toegeloopen en de chineezen namen huilend en fluitend de vlucht. Twee hunner werden gekwetst. Het schijnt dat de bestormers wel 300 in getal waren. Een streng onderzoek is geopend. Het officieel nieuws der ontbinding van de belgische expeditie naar China kwam aan kolonel Bartels zaterdag avond toe. De officiers, onderoffi ciers en soldaten, die deel maakten van het korps, waren uiterst ontevreden en protesteerden. De on derofficieren en soldaten trokken woedend naar de gemeente Leopoldsburg, na de ruiten hunner woon huizen, in het kamp, verbrijzeld te hebben. Zij leverden zich in verscheidene herbergen aan erge baldadigheden over. De plaatselijke policie, de gendarmerie en de piketten der troepen moesten krachtdadig tus- schenkomen. Vechtpartijen ontstonden en een sol daat, die voor zijnen dienst naar Leopoldsburg gezonden was, werd bij vergissing door eenen gen darm, door een kolfslag erg gekwetst. Zondag morgend, ten 9 ure, werden al de manschappen der expeditie bijeengeroepen en zij moesten hunne wapens en hunne kleedingstukken inleveren. MEIRELBEKE. M. de rechter Hebbelynck, van Gent, was bezig fruit te plukken in den hof van zijn kasteel, te Meirelbeke. Hij verloor het even wicht, viel van den boom en brak zijn linkerbeen. FRANKRIJK. Zondag werd te Vincennes een luchtbal opgelaten. Toen de ballon op de hoogte der huizen was dreef een windslag hem tegen de telegraafdraden. De elektrische strooming stak het luchtgevaarte in brand. De menigte nam ver schrikt de vlucht. Men verdrong zich in de gangen der huizen vrouwen en kinderen werden onder de voeten vertrappeld. Middelerwijl ontplofte de ballon en stak het 5° verdiep van een huis in brand. Gelukkig bleef de mand met de luchtreizi gers aan de draden van den telegraaf hangen de luchtreizigers werden door de pompiers gered. De brand kon beperkt worden, doch gansch het ver diep is de prooi der vlammen geworden. VORST. Een jongeling van Vorst en een jong meisje van 19 jaar kwamen donderdag avond langs den Brusselschen steenweg, toen zij werden aange sproken door twee personen, waarvan de een eene kepi van policieagent droeg. Zij spraken de twee jonge lieden aan, zeggend Wij zijn policie agenten van Vorst. Gij moet ons volgen naar hot hoofdbureel. Zij geleiden hen eerst niet verre van het bosch, waar zij het meisje toelating gaven om langs den zelfden weg naar huis te koeren; de jongeling werd toen alleen naar het policiebureel geleid. Een der agenten verliet eveneens het gezelschap. Een paar stappen van daar stelde de andere zich tevreden met den jongeling zijnen naam te vragen en hem vervolgens ook naar huis te zeuden. Gedurende dien tijd had degene, die het eerst henen gegaau was, zich laugs eenen zijweg begeven naar eene plaats, waar het meisje passeeren moest. Daar kwam hij plotseliug te voorschijn gesprongen om haar aan te vallen en hair tot het voorwerp van eenen hatelijken aanslag te maken, zelfs tot be dreiging met eenen revolver. Het meisje verloor het bewustzijn en, langen tijd nadien de kracht herkregen hebbende, kon zij met moeite tot aan het policiebureel geraken, waar zij eene klacht indiende. Een onderzoek is geopend. BASSEVELDE. Zondagnacht hebben de tol beambten V. Baestelare, onderbrigadier, Willems Ferd., en Hebbrecht Alois, eene schoone holland- sche koei, ter weerde van 400 frank, in beslag ge nomen. PAMEL.Zondag namiddag kwamen M. en mad. V..., van Brussel, per dubbelrijwiel huis waarts gereden toen zij alhier door verscheiden ke rels aangerand, van hun rijwiel geworpen en on- menschelijk geslagen werden. Voorbijgangers von den de slachtoffers in bezwijming liggen. M. V... was erg gekwetst; mad. V... verkeert in wanhopen de toestand. CASTERLÉ. Tijdens een onweder dat zater- over de streek woedde, viel de bliksem over de pachthoeve van de weduwe Dockx en kinderen, ge legen op het gehucht Isschot. Zekere vrouw Steven eu haar negenjarig dochterke werden door het he melvuur getroffen; de moeder bekwam lichte brandwonden en werd eenigzins lam geslagen; het kind was zoo erg geraakt dat het in den avond over leed. Het begin van brand dat ontstaan was, kon nog al spoedig door de pompiers van Casterlé ge- bluscht worden GROOT-BIJGAERDEN. De vermoedelijke dader der moordpoging zondag avond op Willem Van Doren gepleegd, is maandag door de gendar men naar het gevang van St-Gilles gebracht. SIJNGEM. Twee jonge knaapjes voor Neder- zwalm geraakten al spelende in eene modderpoel van eene steenbakkerij. Het oudste, de 8 jarige Baele, is er in verdronken; het jongste, dat enkel 6 jaar telde, is er kunnen uitkruipen, en heeft het ongeluk te huis kunnen vertellen. Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Ren- neboog, aan de kiekenmarkt. Na menigvuldige ondervindingen komt de Geneeskundige Commissie te verklaren dat de Walthérypil het eenigste purgeermiddel is, dat bekwaam is de slijmen en de onzuiverheid des bloeds en alle ziekten' door die ongesteldheden teweeggebracht, te verdrijven, fr. 1.25 de doos van 50 pillen. Dépots te Aalst MM.- Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. BRUSSEL. Een gentenaar, M. Augustin Fir- min, werd vrijdag avond in de Noordstatie, op 't oogenblik dat hij vertrekken wilde, die een kerel bij den kraag gegrepen door riep: Ha 1 eindelijk heb ik den kerel vast die mijne brave vrouw belas terd heeft Opeens viel de woede van den kerel, die duizendmaal om verschooning bad daar hij zich van persoon bedroog Eenige minuten later bevond M. Firmin dat zijne brieventesch, inhoudende on geveer 500 frank, gestolen was. De vermeende ver- ontweerdigde echtgenoot was een stoutmoedige gauwdief. HUYSSE. De baron della Faille d'Huysse, burgemeester der gemeente, en zijne familie zijn m diepen rouw gedompeld door een afgrijselijk onge luk. De oudste zoon van M. den baron is van den trap gevallen van het kasteel te Lozer en werd zoo erg gewond, dat hij nog slechts eenige uren heeft geleefd. STEKENE. Zondag avond rond 9 ure, ont stond er brand aan de hei, welke over een paar maanden door M. Vauden Steene schippper en handelaar, op de kaai onder een nieuw afdak ge borgen was. De brand woedde uiterst geweldig en twee scheepsladingen hei werden de prooi der vlammen. De pompiers zijn erin gelukt het aanpa lend huis te vrijwaren. De schade is door verzeke ring gedekt. zoo is den titel van het boekwerk waar aan twee onzer stadgenooten, de heeren Ceciliaan De Keghel en Petrus Van Nuffel de hand hebben geslagen. Het zal een reusachtig boekdeel van meer dan 300 bladz. gr. formaat, vormen, en de naaste jaar het licht zien. Wij doen een krachtigen oproep tot allen die archieven, oude rekeningen, handschrifien of wetenswaardigheden nopens de eerste Kerk van Aalst in hun bezit hebben, die ter inzage te leenen zij zullen hierdoor de moeilijke taak der schrijvers niet weinig vergemakkelij ken zij zullen een steentje hebben bij gebracht aan het oprichten van det eer- maal, Maria ten Druiven toegewijd. Daarenboven zal eene afzonderlijke bladzijde in het werk de namen vereeu wigen van degenen die wetenswaardige inlichtingen bezorgden. Er wordt dus gerekend op den steun van allen die hunne Moederstad lief hebben, den oorsprong van Aalst ge trouw willen afgeschetst zien en O.-L.- Vrouw ten Druiven beminnen. Alle inlichtingen, archieven ot hand schriften mogen gezonden worden aan eenen der schrijvers, Kapellestraat. Zaterdag is gansch Oostenrijk door, op schitterende wijze, de 70° verjaar dag gevierd van Frans-Jozef, Keizer van Oostenrijk-Hongarië. Te Weenen voornamelijk heeft men gewedieverd om op waardige wijze den 70» verjaardag van den Oosten- rij kschen Keizer te herdenken. Na den moord op Keizerin Elisabeth gepleegd, is echter alle vreugde uit 's keizers hart geweken, en aan de feesten, te zijner eer ingericht, heeft hij zelfs niet kunnen meedoen. Thans zit hij in zijn keizerlijke zaal, met vergulde gewelven en kost bare tapijten, diep ongelukkig en meer te beklagen dan de armste daglooner. Op zeventigjarigen leeftijd is hij al leen, zonder broeders of zusters, zon der echtgenoote of kinderen. Wel hoort hij het feestgelui der klokken van zijne hoofdstad en het gejuich des volks, doch harder klinkt in zijn ge moed de stemme der smart. Vlaggen en wimpels hangen uit in de Straten van Weenen, triomfbogen versieren de pleinen niets van dat alles ziet de eenzaam gezeten keizer, en weemoe dig, schier wanhopig dwaalt zijn oog over de lange reeks van ongelukken, die tijdens zijn keizerschap over hem zijn neergekomen. Hij herinnert zich hoe de Pruisen in 1864 zijne legers verslagen en zijne macht in Duitschland geknakt heb ben hoe hij naderhand gedwongen is geweest met Pruisen en Italië het Drievoud Verbond aan te gaan, waar door hij Italië meester liet over de geroofde Pauselijke Staten hoe de Vrijmetselaars en de Joden, met den dag al machtiger, veel slechte wetten ingevoerd en den godsdienstigen geest in zijn land verzwakt hebben. Hij ziet hoe de geest van opstand meer en meer veld wint, en, omgeven van slechte raadgevers en zwakke vrien den. voelt hij zich niet bij machte er tegen in te werken. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI« EEUW door PraBU8 TiKNumL. gt VBaT0L(}i Ach, had hij nog iemand, eenen zoon, eene dochter, eene echtgenoote, om zijn bezwaard gemoed te ontboe zemen en troost te vinden I allen die hij liefhad zijn hem vóór en na door de dood ontrukt. Zijn broeder Maximiliaan, werd door de Mexikaansche muitelingen, verslagen, gevangen, veroordeeld, doodgeschoten. Zijn eenige zoon Rodolph, vond de dood op het kasteel van Meyerling. Heeft hij zelf, de ontrouwe echtgenoot en ontaarde zoon, zich een kogel door het hoofd gejaagd of werd hij, aan de zijde van een ontuchtig vrouwsper soon, door eenen valschen vriend doodelijk getroffen Wij weten het met nooit werd dat geheim bekend gemaakt, maar de keizer weet het en nog bloedt zijn godsdienstig vaderhart bij 'de herinnering aan dat ramzalig einde. Over 3 jaar kwam de zuster van keizerin Elisabeth om in den brand, die in Parijs de liefdadigheids-tombo la vernielde. Eén persoon bleef hem over, zijne dierbare gade, de brave en zachtmoe dige keizerin zij was de vreugde ge weest zijner jongelingsjaren en de steun van zijn lastig en langdurig keizersleven, de troost ook zou zij wezen van zijnen ouden dag. Doch, terwijl zij onder den Irisschen hemel van Zwitserland hare gezond heid zocht te herstellen, werd zij on verhoeds door een Italiaanschen anar chist aangerand en vermoord Arme keizer Is er wel één onder onze Lezers, die zijn lot tegen dat van Frans-Jozef ruilen zou Neen, de armste niet. Gelukkig echter voor den keizer dat hij een geloovig hart bezithij is een der godsdienstigste vorsten van Europa, en zoekt den troost, die hem door geen menschen kan gegeven wor den, in de heilige lessen van den gods dienst en het gebed. Tal van zonderlinge lieden, op de raadselachtigste wijze gekleed verschenen op de muren en daalden in de vesting e havelooste troep, het wonderbaarste samenraapsel, dat ooit Vlaanderen betrad, deed den grond onder het hoefgetrap pel harer paarden en het rollen der karren daveren muiters, gidsen, spionnen, schuimloopers en bedelaars, die de soldaten op hunnen strooptocht volgden, mengden zich tusschen de ere ruiters en boven dien zwerm van gepeupel staken do lan sen der soldeniers en de huiven der reusachtige fourgonswa- gens hoog op. (1) Op min tijd dan wij noodig hebben het te beschrijven, was de stad in een legerkamp herschapen. Geen enkele inwoner waagde zich nog buiten huis uit de kelders steeg zwak ge- het Prevelen van den rozenkrans in de donkerste hoe ken der zolders zaten moeders verstoken, het kind angstig aan den boezem geprangd, wijl hunne dochters, met loshan gende haren, verwilderden blik, do handen op de borst ge drukt om daarbinnen de kloppingen des harten te stillen in grievenden twijtel het onbekende afwachtten achter de ver sperde deur stond het hoofd des buisgezins, een oud rapier in de vuist, om have en kroost tot den laatsten druppel van zijn bloed te verdedigen. Ondertusschen was Jooris op het stadhuis gebleven. Hij wist dat stelen en moorden, het slechten van woningen eu °?®n, i!re Sebo,Iwen voorafging en achtte er zich dienvolgens tijdelijk veil. 's Morgens, wanneer de soldaten, van rooven moede, in slaap lagen, zou hij zijne schuilplaats verlaten en naar huis keeren.... Maar Dirka Waar was zij op dit uur Misschien wel reeds van augst bezweken of in de handen der laffe Spanjaards gevallen? Schrikkelijk vermoeden! bange onzekerheid 1 Bij die gedachte wrong de torenwachter de leden van het bitterste leed en een traan van machtelooze woede ontsprong zijn oog. Vlug vlood hij tot de deur, welke hem met den vasten grond ging in gemeenschap stellen. Hier ontsnapte hem een kreet van pijnlijke teleurstelling. Als versteend bleef hij staan. Uitheemsche tongval: verward geroep, vreemde zangen, van wapengeklikklak begeleid, weer klonken en boven alles hoorde men eene zware stem, in de Spaansche taal, onophoudend gebiedend Sobre la torn (2) Werpt den schurk van het hoogste des torens I Anti* (3) Vooruit I A En bijlen, zwaarden, lansen drongen, onder het uitbraken van afschuwelijk gevloek, in do eiken deur. Hoe veelvuldig, hoe hevig en welgemeten de slagen ook waren, den muiters werd geen duimbreed toegang tot het Belfort gegeven. Gilbert had zich, uitzinnig van schrik, in den klokkentrans verborgen Onder hem vlotte allerlei geboef van beider kunne de los- bandigste schelmen, wulpsehe vrouwen, kortom, het uitschot der samenleving, dat het merk der verdierlijking, den stempel der laagste driften droeg. Gedurig rammelden de wapens en luidde het bevelAntésTusschen hen sleurden zij een flink opgeschoten knaap, die op wreede wijze mishandeld werd Men wilde hem op den toren brengen, om zijn lichaam van de hoogte tegen de straatsteenen te verpletteren. Wie was die jongeling Een verknochte dienaar van Spanje's koning, gekomen om, in naam van Philip, den oproerige huurlingen de stad tot onderpand aan te bieden tot zoolang de vereischte soldij onbe- taald bleei. Het schuim had hem niettemin aan eene der stads poorten gevangengenomen en aldaar zijnen, dood geëischt f4) De razende zwerm, door een Spaanschen ruiter aangevoerd trok naar de Gentschepoort, welke op hare beurt ingenomen werd. Ondanks het hartverscheurend krijschen en bidden om levensbehoud, werd de gebondene nog meer mishandeld gru welijker gepijnigd, en toen hij den naam van Philip in'zijne klachten mengde, bejegenden zij hem met lompe scherts met hoonende smaadwoorden. Antes Vooruit 1 ging heten de liederlijke menigte sleepte het bijna onkennelijk geworden slachtoffer met zich voort. Een weinig later hing het ziel loos overschot van den trouwen bode aan eenen ring der val brug opgeknoopt en daaronder dansten en zongen mannen en wijven, lijk duivels uit de hel gelaten. (5) liet orkaan was gaan liggen, doch de regen viel nog tal machtig neer. De plundeiaars hadden zich door de stad ver spreid en vierden den tengel bot aan hunne vernielingszucht. Alleenlijk een aantal Spaansche krijgslieden bleven rustig onder een afdak der Nieuwstraatpoort zitten. In hun midden stond de bevelhebber van het oproerige leger. Een zwarte stkkebaard krulde op zijne wangen het bruin getint wezen sprak van ingeboren trots, van bevelen en heerschen de scbelmscbe oogen, onder langharige wenkbauwen schier 'heel verborgen, flakkerden van arglist en berekende sluwheid Alles verried in hem den zuidelijken oorsprong. Hij heette Jan van Navarese, den eletto. Do soldeniers, rondom hem geschaard waren zijne raads- heeren, evenals hij, door de wederspannige huurlingen tot aanvoerders gekozen. Nevens hen zaten vier Spaansche meis- jes, wier koonen de lentetijd des levens licht kleurde zuiver en onberispelijk waren hunne trekken hun onlij'fkleurig wezen, vaa zwart dooreengestrengeld haar omlijst, de spre kende oogen van het edelste git, zwemmend in groote, diepe kassen en de dubbele rij sneeuwwitte tanden deden eer aan hunnen stam. De krijgsoversten droegen glinsterende stormhoeden, blik- kerende borstkurassenkostelijke fluweelen broeken, in wijde kaplaarzen ten deele verdoken breede Toleedsche zwaarden hingen naast binnen faja, (6) Wanneer zij den voet verplaat sten, rinkelden gouden sporen. Do vrouwen waren in de rijkste kleedij uitgedostaan hunne polsen blonken gulden armban den eu aan dé1 vingers ringen met saffieren en smaragden bezetop de borst wiegelde een krans van zilveren schakels en inde ooren bengelden juweelen, die, bij het zonlicht als diamantgruis moesten schitteren. Een keurslijf van blauwe doorschijnende zijde, met gouddraad doorwerkt eu door een fonkelenden diadeem bevestigd, omsloot hunne slanke middel. Ondanks deze oppervlakkige pracht, zag er de gronp weinig aantrekkelijk uit, De lange kleederen der vrouwen sleepten ordeloos in de modder natte haarklissen teekenden op hunne wezens vuile strepen af. De hooge rijlaarzen der officiers waren geborsten, helm en kuras geblutst. Het geheele voorko-

De Volksstem | 1900 | | pagina 2