Wi au^ De Pauzen Meren pspaarl Tooneelplunje... IPrukher-witgmr 3ttit Üttn ttuffrl, fiaptüestraat, 13, t( 2talst. Wekelijksch Overzicht. EEN EN ANDER. k Abonnementsprijs Yoor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6e JAARGANG. NUMMER 29ÏT Aalst, den 15 September van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4®bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de adverted tien buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het OJice de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Vooreerst wil ik een woordje reppen over de ellendige keus, welke sommige tooneelmaatschappijen gewoonlijk in de stukken doen. Wat beteekenen nu al die vertalingen, en welk een gedacht moeten de vijanden van het Vlaamsch zich vormen, van lieden, die een nationaal tooneel willen oprichten en beginnen met de vreemdste drama's uit de meest vijandige talen over te nemen Het gebrek aan nationale drama's is nogtans niet aan de schrijvers, maar wel aan de tooneelspelers te wijten, die de oorspronkelijk vlaamsche stukken niet vertoonen willen. Willen zeg ik, omdat ik er inderdaad geen ander woord voor weet of voor vindhoewel hunne weige ring tot het uitvoeren van vlaamsche stukken meer uit onkunde, moeilijkheid en tijdgebrek, dan wel uit kwaden wil onstaat. Waarlijk, om eene nieuwe rol naar eisch te vervullen, en ze weder te geven gelijk de schrijver haar op vatte, behoeft er vooreerst al zeer veel gevoeldan wordt er nog een aanmerkelijk talent vereischt om dit gevoel te lei den, en daarbij is er een zekere tijd noodig om het karakter te leeren begrijpen en er al de gebaren van op te vatten. Zoo het nu onze beste vlaamsche spelers al aan geen ge voel mangelt, ontbreekt hun over het algemeen genoegza- men tijd, en dit is wel de oorzaak waarom zij zich zoo ongaarn op het aanleeren van nieuwe werken toeleggen. Het spelen van oude versletene fransche drama's valt hun veel gemakkelijker die gaan zij op het brusselsch schouw burg bijwonen en daar leeren zij de reeds geschapen (afgezaagde) rollen naapenDat is wel onzinnig en be- klagensweerdig maar het is toch zoo 1 Immers, in meer dan eene vertooning heb ik zulks bewaarheid gevonden Hoe menigmaal heb ik de fransche gemaaktheid in onzen vlaamschen schouwburg overdreven gezien 1 Hoe menig maal heb ik inwendig, maar droevig, met een verknoeid fransch vertaald drama gelachen I Wat meer is, de geest der Comedies en vaudevilles onzer zuiderburen past doorgaans niet met het kernachtige onzer taalen de bitsigheid en de snedigheid, zooals b. v. Molière die bezat, zijn te los dooreen geworpen, te oppervlakkig be dacht, om aan ons, Vlamingen, te bevallen. De vlaamsche tooneelspeler trachte dan zooveel mogelijk zich zelve te zijn hij poge minder, maar beter te doen hij zij ieverig in het aanleeren van nationale stukken en stelle zich de fransche naaperij uit het hoofd. Velen met mij zullen overtuigd zijn dat op dergelijke wijze het vlaamsch tooneel veel meer bezocht zou worden het is toch buiten kijf, dat iets nagevolgd, de toeschouwers lokt, en dat men groote liefhebber der vlaamsche taal moet zijn, om daarin het zelfde stuk te gaan zien, dat men veel beter in het fransch kan bijwonen. De vlaamsche oor spronkelijkheid moet het vlaamsch tooneel redden. Zij, die zeggen dat men van de fransche stukken moet ge bruik maken bij gebrek aan vlaamsche stukken, missen grootelijks. Indien zij zich meer op het vertoonen van oorspronkelijke stukken toelegden, zouden de schrijvers hun genoegzame en goede spelen leveren maar de schrij vers zien hunne stukken steeds verstooten door zekere maatschappijen, en dit ontmoedigt hen. Dit zijn nu de eenige, maar wel de bijzonderste redenen, welke het vertoonen van goede en nationale stukken belet ten. Niet dan zelfsvoldoening en ijdelheid onderhouden den slechten smaak op den vlaamschen schouwburg. Zoolang de tooneéllisten niet zullen begrijpen, dat zij voor hunne toeschouwers moeten werken, zal hun smaak nooit beteren. Het besturen van de neiging en de eischen van het publiek, of beter gezegd, van de vlaamsche natie, is dan de eerste vereischte bij de leden eener tooneelmaatschappij Wat de schrijvers betreft, zij zouden zich bijzonderlijk moeten oefenen in het schrijven van burgersdrama 's. Het is hun plicht, de Vlaamsche Beweging te geleiden, en haar te doen streven naar het doel, waartoe zij beschikt is. Moed dan, vlaamsche strijders Moed 1 Studeert de vlaamsche volkszeden en werpt ze op het tooneel doet de gebreken en de misslagen van het volk uitkomen, opdat het zichtrooste en zich verheuge. Gispt en hekelt bijwijlen, want de rechtvaardige gisping is het zout van het tooneel, en ons volk is hekelzuchtig en schept behagen in al wat de zwakheden kastijdt. Zoo doende zal u het volk toelachen en beminnen, en gij zult in dé latere eeuwen leven, omdat gij het nuttige, dat uit uwen arbeid voortspruiten kon, begrepen hebt omdat gij de weerklank en de spiegel zult zijn van uwen tijd I In 1882 na den moordaanslag gepleegd op de koningin van Engeland schreef de Unita Catolica de volgende beschouwing die op heden ook wel eens mag overwogen worden Het is bewonderenswaardig dat, terwijl zoo vele moordaanslagen gebeuren tegen Koningen en koninginnen, tegen Keizers en Voorzitters van Republieken, nog niet eens een aanslag op het leven der Pausen is gepleegd. De liberalen houden staan dat de Pausen Rome verdrukten. En nochtans, in 1804, poogde men moord te plegen op Napoleon I, en nooit gebeur de zulks voor Pms VI in 1835, in 1836, in 1838, bedreef men aanslagen op Louis-Philippe, niet eene op Gregorius XVI. In 1852, aanslag op het leven der Koningin van Spanje, in 1853 op het leven des keizers van Oostenrijk. In 1855, in 1:857, r8s8 en 1870, was het de beurt van Napo leon III. In 1875 tegen de voorzitter van de Republieken van den Evenaar in 1877, tegen dien van den Paraguay, en nooit op het leven van Pius IX. Men poogt moorden op den koning van Italië, op den keizer van Duitschland, op den keizer van Rusland, op de koningin van Engeland en men eerbiedigt het leven van Leo XIII. Welk verschil en welke les 1 Het zijn konin gen en.keizers die de rechten der Pausen inkor ten, zijne ziel met bitterheid vervullen. Hem bestrijden en in het nauw zetten. Doch voor den Stadhouder van Christus schijnen de konings- moorders met geheimen eerbied doordrongen te zijn en niemand legt aan op zijn leven. Als men overal snuffelt, komt men wellicht hier of daar voor den eenen of den anderen al wat nuttigs is te gen. Zoo lazen wij in de Chasse et Pêche Jacht en Visscherij) een tijdschrift, dat zich uitsluitelijk met die twee zaken bezighoudt, een artikel door een oud visscher geschreven, over de vischerij in de maand September De beste uren, om den snoek te vangen, zijn van 11 tot 12 ure, van 15 tot 16 ure en van 18 ure tot 18 ure 30. 't Is op deze uren dat de snoek op jacht is en zijne maaltijden neemt. De kleine en middel bare haken zijn zoomin te missen als in Augusus, de kansen, om groote palingen en baarzen te van gen, zijn beter zelfs en menigvuldiger dan in Augustus. In de waters waar men karper heeft, kan 'men deze vangen met het rood aard wormpje en in de stilstaande waters en vijvers met klein ballekens van aardappelen. Met het aard wormpje, rood of zwart van kop, kan men al de visschen uit onze waters vangen, terwijl het meelachtig aas maar door eenige soorten aangedaan wordt. De palingen bijten de gansche maand nog in den aard worm en de zeemossel.... Zoo geeft het de Chas se et Pêche en we verkoopen het uit zooals we 't ingekocht hebben, en kunnen onze klanten met benuttiging van dit lesje, eenige snoeken, karpen of palingen te meer vangen, dan zijn wij genoeg zaam beloondze moeten er ons daarom geen enke len brengen, maar dit belet niet dat zij het toch mogen doen. In de prijskampen voor machien- schrijvers in Hamburg, zijn in de twee wedstrij den al de prijzen door Jufvrouwen behaald. Dat de jongelingen oppassen. Gaat het zoo voort, dan zullen weldra de handelsbureelen gevuld zijn met handige jonge meisjes. Opgepast voor die vrouwen- concurentie, die zich spoediger zal laten gevoelen dan men wel denkt. De Shah is vertrokken en weinige hebben zich met zijn huishouden be zig gehouden. De Shah is 47 jaren, hij heeft een talrijk huisgezin 6 zonen en elk dezer zonen heeft 11 zusters Lezer, tel nu eens op uwe vingeren hoeveel kinderen die Persische patriark bezit, Persie is 56 maal grooter dan Belgie in opper vlakte, doch het heeft maar 9 millioen inwoners en van deze zijn er 2 1/2 millioen zwervende, zoodat zijn vaste bestendige bevolking gelijk staat met Belgie, dat naar de 7 millioen gaat. Persie is een land, uitnemend schoon van natuur en bestemd om den lusthof, het paradijs vau Azië te worden. Indien Perziein landbouw en nijverheid niet vooruitgaat, zal het zeker de schuld niet zijn van den Shah, die alles in het werk stelt om de stoffelijke ontwikke ling van Persie te bevoordeelen. De Perzische monark, wat men ook zegge, daargelaten eenige Perzische landelijke gebruiken, is werkelijk een geleerd en vernuftig man. Hij spreekt zoo goed fransch als de vorsten van Europa, is dichter, wijs geer en daarbij schutter van eerste gehalte, werke lijk een Europeaan in zijne gedachten. Vele kwak- keltjes, welke men op zijne kap opgelaten heeft, mag men dus gerust laten vliegen. De fortuin, welke de Shah van Persie in zijn uniform mede- draagt, is fabelachtig. Op de kolak der officieele bezoeken rust de beroemde diamant Daria Now (zee van licht), een der grootste die men kent en waarvan de waarde op 20 millioen geschat wordt. Overigens zijn al de uniformen van den Shah ten overvloede met diamanten bezaaid, hij had er 3 bij zich voor officieele bezoeken, 3 voor ontvangsten en 4 wandelkostumen, op al deze lagen voor 't minste voor 200 millioen diamanten en edelgesteenten, 't Is dus niet te verwonderen dat de Brusselsche dames er zoo achterliepen niet om den Shah te zien, maar om zijn prachtig kleedsel te bewonderen. Dat ligt in den aard der vrouwen, ofschoon ze die ziekte van Moeder Eva niet geërfd hebben, want iedereen weet genoeg dat Moeder Eva het aan haar toilette niet verknoeid heeft. Eene zeldzame, plechtige en eigen aardige wipschieting had verleden zondag voormiddag plaats te Hnocke- aan- zee. Aau de internatio nale schieting moch ten niets dan keizers en koningen deelne men, en het zal u verwonderen, dat noch Leopold II noch de Shah, (die zoo een flinke schutter is aan die prijskamp deelnamen. Dit had zijn gegronde reden, het waren enkelij k gilde-koningen wel ke in den wedstrijd kwamen. Ze waren ten getalle van 48, en meest allen waren omhangen van hun ne glanzende en schitterende breuken, waarmede ze in onze processies en praalstoeten vroeger pronk ten. Wanneer de zon hare stralen schoot op de prachtige koninklijke groep, zoo overvloedig met zilver omhangen, dan was geen menschelijk oog bestand het hierop uit te houden. Koningen, die 's anderendaags eerst vau de koninklijke schieting naar hun rijk wederkeerden, beweerden dat zij den koning der gildeningen, met eenen broodkorf op den kop, door de straten van Brussel hebben zien wandelen. Wat al wonderlijke dingen er op 't eind der XIX0 eeuw nog gebeuren. Welkom hierWanneer vertrekt ge Een bediende der ac- cijnsen doorliep vrijdag te Brussel het Marollen- kwartier, om de kavitjes te bezoeken en de tappers te verrassen die, zonder het vergunningsrecht te betalen, in 't geheim sterken drank verkochten. Ofschoon hij aan geen enkel teeken te herkennen was, kreeg hij nergens het gevraagde, tot hij einde lijk, in een klein herbergske, meer kreeg dan hij vroeg. De baas, die alleen was, sloot de deur zijner herberg en diende den beambte eene zoo duchtige rammeling toe dat hij moord en brand schreeuwde. Twee geburen snelden toe en stampten de deur open, op het oogenblik dat de bediende den baas bij de keel vast had. De baas klaagde, dat de be diende hem het eerst was te lijf gevallen, en de geburen, voortgaande op hetgeen zij gezien hadden, in de meening dat zij met eenen dief te doen had den, bevestigden de verklaring van den baas. Op deze getuigenissen werd nu proces-verbaal tegen den accijnsbediende opgemaakt. Verder komen wij er niet tusschen cu we latea,Moeder Justicia de zaak voort afhaspelen. Het is bijna onmogelijk eeu denkbefeld te maken hoedanig het getal moor den en afschuwelijkheden van dag tot dag aangroeit. Als men sommige dag bladen van voor tot achter leest, dan is het eene aaneenschakeling van Misda den en schurkenstreken, vau feiten van ontrouw en zedeloosheid, en men mag vrij zeggen dat zulke dagbladen met modder en bloed zamenhangen. Wij zijn geen liefhebbers onze lezers in die mod derpoelen te leiden, en hen al die schur kerijen van naald en draad uit te leg gen, welke weinig tot veredeling kun nen bijbrengen, en weinig tot verzede- lij king kunnen bijbrengen, neen zulle liever geven wij hun nieuwsjes welke hen in geen gevallen kunnen ontstich ten of hunne zenuwen ontstellen. En wij zoeken de oorzaken van hot kwaad op, waardoor de wereld in het bederf ge stort wordt, om er onze lezers tegen te waarschuwen. Van de 100 misdaden en ongevallen zijn er minstens 80 welke aan het misbruik van den alkool moe ten toegeschreven worden 't is den al- kool grootelijks te wijten dat de kerken te' groot en de gevangenissen en zinue- loozenhuizën te kléin geworden zijnj% Wat al ongelukken en misdaden komen veelal uit huiselijk ongenoegen voort en de alkool is en blijft meest altijd de eerste en de ergste oorzaak van dit kwaad want: Rust en welvaart gaan gepaard Met liefde en min in 't huisgezin Maar als de meester op den dool is En zelve slaaf van den alkool is, Dan slaagt hij goms welvaart en min Met éénen slag den bodem in. Benuttig tijdig deze fes Zoek nooit vertroosttn£'ih de flesch, Want als de drank is in den man, Dan is de wijsheid in de kan. Een groote babbelaar. Willem 11 heeft van 1889 tot 1900 meer dan 700 redevoeringen en aanspraken ge houden, die allen in het Staatsblad zijn opgenomen geworden. De keizer spreekt zeer snel, namelijk 275 lettergrepen per minuut en soms wel 300, dit maakt 5 lettergrepen per second. AI voor de Katholieken. Wij kebbeu, zegt de Gazette van Brugge een liberaal zijn beklag hooren maken dat de Shah maar en geeft aan de kat holieke inrichtingen, 1000 frs. aau de weezekens vau het weezenhuis van den II. Vincentius a Paulo te Oostende 2000 fr. aan het weezenhuis vau den H. Vincentius a Paulo te Brugge, 't is al voor de katholieken zei ouze liberaal. Die liberaal moet uiet jaloersch zijn. Van zoo de shall een wezonhuis zal ont moeten dat de liberalen met huune eigene penningen bekostigen, zal de Koning der kouingen hun ook wot geven. Maar wij vreezen dat de Shah nog lang zal moeten zoeken vooraleer hij zulk weezenhuis op zijnen weg zal vinden. I»c expeditie naar CIliua. Verscheidene processen zijn inge spannen tegen het eomiteit der Chi- na< xpeditio, door burgers, die als vrij willigers waren aangenomen. Zij howeeren allen eene winstgevende betrekking of eenen bloeieudeu handel te hebben opgegeven en nu zonder posi tie te zijn. En ze worden naar huis gezonden met 100 Ir. schaêvergoedmg. Als het geen karrottcutrekkers zijn wat kan onderzocht worden is het een heel aardig geval. Wat ecu miljoen is De moeste mensehen spreken over oen miljoen zonder zich eigentlijk oou geducht to vormen van hetgeen een miljoen is. Een bekwaam goldteller kan 30)0 fr, per uur tellen indien hij 10 uren daags werkt zou hij 33 1/2 dagen werk hebben om een miljoen in franken na te tellen.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1