De SpaausÉe Oprasrlingen van 1516 in Aalst VALLING, BRONCHIET Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Een gedenkteeken te Blankenberghe. Loopende Nieuws. LUIBRECHTS Rliumatlck. ZELE. Zondag namiddag was het meisje Ediers, oud 14 jaren, bezig met bijzon op den zol der. Eensklaps viel zij, kwam op de zolderval terecht en rolde naar beneden. Toen men haar de noodige zorgen wilde toedienen, was het ongeluk kig kind reeds een lijk. TEMSCHE. De 80jarige vrouw Van Houte, wonende Zeedijkstraat, ging zaterdag haren zieken buurman een bezoek brengen. Toeu zij pas binnen was, hoorde de vrouw van den huize opeens een dof gerucht. Zij riep om hulp, en men ging zoeken. Beneden den keldertrap vond men moeder Van Houte bewusteloos liggen. Vrouw Van Houte, die in den kelder gesukkeld was, is zondag nacht over leden; zij had den ruggraat gebroken. MELLE. In den nacht van zondag tot maan dag heeft een persoon eenige schoten gelost op een den, die in den wal zaten van Frans Vanderhaeghe (Heusden-Mellenhoek). Drie der vogels werden ge schoten. De diel nam er twee mede en ging er mee op de vlucht. Vanderhaeghe, ontwaakt door de schoten, zette zich op de loer eu een uur later kwam de dief terug om de derde eend mede te ne men. Vanderhaeghe loste een vuurschot waarop de dief wegliep. Vaudcihaeghe denkt dat de man ge troffen is. MEIRELBEKE. Men heeft zondag alhier een oudveroordeelde aangehouden, die zich in minder broeder verkleed had en iu de hoeven drong onder voorwendsel van een geneesmiddel tegen het rhu- matism te koop te bieden. Dit zoogezegd genees middel bestond uit zuiver water en terpentijn. Men heeft den schelm der beschikking van het parket opgesloteD, ua hem zijne monikspij ontnomen te hebben. De Bond der degelijke Geneesmiddels ver zoekt de achtbare personen die genezen ziju door de Waltbérypil, van aan hunne vrienden te herha len dat zij een uitmunten zuiveren geneesmiddel is en eeue zekere waarborg tegen het grootste deel der ziekten. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waela, Ghysselinck eu in alle apotheken. ENGELAND. Een aangrijpend voorval wordt verhaald uit Jarrow in Engeland. De 58 jarige werkman John Young had als jonge man het onge luk gehad een zijner oogen te verliezen. Ook zijn ander oog werd steeds zwakker en reeds verschei dene jaren was hij geheel blind. Dezer dagen werd hij geopereerd met gunstigen uitslag. Maar toen hij nu de gezichten zijner bloedverwanten weêr zag, en de kleinkinderen, die ua zijne geheele verblinding geboren waren, de armpj es naar hem uitstaken ge voelde hij zich zoo ontroerd, dat hij eene beroerte kreeg en stierf. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIBR der gunstig gekende Ut'otitret'iJ Fwnnn Dniwé, 1 I S BRUSSEL. Een soldaat, Delvaux genaamd, die men in een der cellen van het Justiciepaleis, langs den kant der Wolstraat, opgesloten had, is zaterdag tusschen 11 1/2 en 12 ure ontsnapt. Na de vlucht bevond men dat het traliewerk der luchtvenster doorboord was. Eens buiten het raam moest Delvaux eene nog alle steile helling van het metselwerk op. Men heeft de sporen zijner nagels op den plaaster gevonden. Men weet nog niet of de gendarmen die hem opzoeken, er in gelukt zijn hem te vinden. De ontsnapte soldaat draa gt het kostuum der gevangenen van St-Gilles. De soldaat, die zaterdag morgend uit een der cellen van het Justiciepaleis ontsnapt is, heet Henri-Adolphe Delvaux en is 24 jaar oud. Zijne ouders wonen te Laeken. Delvaux was vroeger soldaat bij het 7" linieregiment, in garnizoen te Antwerpen. Zijn militair dossier krioelt van straf fen van allen aard. Daarbij nog heelt hij talrijke veroordeelingen ondergaan uit hooide van diefstal en andere misdrijven. Hij had nog een jaar correc tie uit te doen te Vilvoorde. In 1898 werd hij tot 2 jaar, en in 1899 tot 1 jaar correctie veroordeeld. Verleden maand werd hij nog verwezen tot veer tien dagen gevang en 28 dagen correctie. Eindelijk verleden dinsdag werd hij door den krijgsraad ver wezen tot eene maand gevang en 28 dagen correc tie. Tegen deze laatste straf was hij in beroep ge gaan. Zaterdag morgend, ten 9 ure, werd hij van het gevang van St-Gilles naar het Justiciepaleis gevoerd om de stukken te teekenen betrekkelijk het beroep. Men had hem met vier andere mili taire gevangenen in eene cel opgesloten, gelegen onder den gang van de zaal van den krijgsraad. De deur dezer cel werd door een tiental gendarmen bewaakt. Bond 10 1/2 ure riep een gendarm Delvaux, Henri-Adolphe Hij kreeg geen antwoord. De vogel was gaan vliegen. De ontsnapping is des te stout moediger daar zij gebeurde in't bijzijn der gevan genen. Delvaux heeft het gelukken zijner vlucht te danken aan zijne buitengewone magerheid, dank aan de welke hij tusschen de vensterstaven door kon kruipen. De vier medegevangenen werden door krijgsauditeur Mathieu ondervraagd. Drie der vier verklaren niets gezien noch gehoord te hebben. De kolonel bevelhebber van het regiment ca- rabiniers heeft zaterdag den soldaat Laurent op het dagorde gebracht. Men kent het gedrag van den soldaat tijdens de aanhouding van den moordenaar van den agent Rysenaer. De soldaat Laurent, die op schildwacht stond in de Wetstraat, den nacht der misdaad, is gestraft met 8 dagen cachot om 1° niet de wacht onder de wapens geroepen te heb ben toen de wanorders ontstonden in de nabijheid van zijnen post 2° om lat achteruit gedeinsd te zijn voor een kwaaddoener, die door de policie ach tervolgd werd en hem met een revolver bedreigd had, alzoo de wacht belettend een moordenaar aan te houden. Do soldaat zal drie maanden na zijnen diensttijd onder de wapens gehouden worden. Dit dagorde zal door den bevelhebber aan het regiment voorgelezen worden. Aan de Lezers. Indien een uwer familie leden lijdt aan bloedeloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem de uitmuntende Pil vau Dr Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal hij genezen zijn. fr. 1.75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valeke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. ITALIË. Aan een te Milaan verschijnend blad word een merkwaardig geval uit Viverone bij Biolla medegedeeld. Sinds vele maanden werden in eenzaam gelegen boerenhuizen groote diefstallen gepleegd. Op de wegen werden herhaaldelijk reizigers aangerand. Er werden eenigen gevangen genomen, maar de aanrandingen hielden niet op. Nu gebeurde het eenige dagen geleden, dat een zekere Tarello met zijn rijtuig uit Ivrea huiswaarts keerde. Eenige carabinieri (policiebeamtten) volg den hem op eenen afstand, maar geheel toevallig. Eensklaps zagen zij dat de lantaarns van het rij tuig uitgingen daarop weerklonken geschreeuw en dreigementen. Snel toegesprongen, zagen zij dat een man, die zij in de duisternis niet herkenden, zich door Tarello geld liet geven. Zij trachtten den roover te grijpen, maar hij was sterk gewapen en vluchtte in zijn huis, waar hij zich verschanste. Hij werd nu regelmatig belegerd en het gelukte den ca rabinieri, na ettelijke uren, het huis binnen te dringen, waar zij eerst den hevigen tegenstand van den man, zjjne vronw, eene bediende en zelfs van een klein meisje, dat hen met flesscben bombar deerde, hadden te overwinnen, vóór zij de geheele bende gevangen konden nemen. In het huis vond men geld, linnengoed, juweelen enz. Alles was in den omtrek en op den straatweg De roover heet Pietro Mocco, en is een der rijk ste mannen van Azcglio, wiens vermogen geschat word op eenige honderdduizenden lire. Hij gaf steeds voor dat vermogen in Amerika te hebben verworven. Zondag heeft dus te Blankenberghe de zoo lang verwachte onthulling plaats gehad van het monument De Bruyne. Het is onbegrijpelijk, waarom men dit gedenk stuk, zoo lang men er aan werkte, enkel monu ment-De Bruyne noemde, terwijl er twee Belgi sche soldaten afgebeeld zijn, De Bruyne en luite nant Lippens. Beide Congohelden zijn in hun uniform van Belgische soldaten afgebeeld, De Bruyne als ser geant van de linietroepen met geweer, shako en kapoot; Lippens, als luitenant van den trein met den kraagmantel en tweekleppigen shako. Zij houden elkaar bij de hand, steunend tegen eene kolom van graniet en voor hen prijkt het op schrift De Bruyne et Lippens mort en héros pour la civilisation. (De Bruyne en Lippens gestorven als helden voor de beschaving). En onder de gr<?ep op het voetstuk Monument éri^épar sousenption nationale. (Gedenkteeken opgericht bij nationale inschrij ving). Op de achterzijde, aan den zeekant leest men (in 't fransch) hoe De Bruyne aan de wereld een voorbeeld gaf van krijgssolidariteit, door de vrij heid te weigeren om zijne overste niet te moeten verlaten en aan beide zijkanten hoe Lippens te Kassongo doodgestoken werd en hoe sergeant De Bruyne te samen met zijne overste, luitenant Lippens voor wien hij de vrijheid opofferde, ver moord werd. De feiten worden herinnerd in basreliëfs die links en rechts op het voetstuk zijn aange bracht. Eene overgroote volksmassa was voor de in huldigingsplechtigheid toegestroomd. Legioenen oud-soldaten, officieren, oud-ge- dienden uit Congo enz. doorkruisten de straten, die sierlijk met vlaggen en wimpels waren opge smukt. zoo maatschappijen maakten ongeveer 3000 manifesteerders uit. Bij de inhuldiging werden redevoeringen ge houden door MM. Couture, Cousebant, Librecht kolonels de Trooz en de Kessel, bij wier respec tieve regimenten de beide helden dienden, Goed hart, voorzitters der oud onderofficieren, den af- geveerdigde van de Fraternelle Congolaise, burge meester de Swert, allen- in 't Fransch. Eindelijk voert M. de schepene De Clerq het woord... in 'tVlaamsch. Eene cantate sloot de officieele plechtigheid en daarna trok de stoet 't monument voorbij De feestelijkheden duurden den heelen namid dag voort en werden door een voortreffelijk weer begunstigd. De oorlog in Transvaal blijft du ren.... 't Is waarachtig bewonderens- weerdig hoe de brave Boerkens het blijven volhouden... Men mag terecht zeggen dat 't den hardnekkigsten strijd voor vrijheid is, welke ooit heeft plaats gehad..,, 't Moet zijn dat de Engel- schen het niet kunnen verkroppen, dat ze daar zou duchtig op de lepels krij gen, want ze beginnen er te handelen als duivelsche dragonders Weerlooze mannen, vrouwen en kinderen lafher- tig vermoordep.hofsteden plunderen, verwoesten en verbranden Ja, dat ontbrak er nog aan Als ze zich niet en kunnen verweeren op eene eerlijke manier moeten zij den barbaar en den wreedaard beginnen uithangen Och, menschen toch, g'hebt 20 pruimen voor 5 eens... g,en moet dus niet vra gen of ze gelukt, zijn 't le ven in de Congo moet toch djanters eentoomg zijn? vroeg men aan een voyageur... Drommels, bij lange niet, sprak de vent 's Morgens had ik al tijd een versch plezier als ik opstond, te zien dat ik den nacht te voren niet vermoord en was 1.. Onzen handel met China is zeer belangrijk. Den uitvoer naar daar bedraagt nagenoeg 18 miljoen en den invoer naar België, bijna 2 miljoen en half. Langen tijd hebben de Boerkens den engelschen soldaat aanschouwd als 'nen armen duivel, maar gegeven bevelen uitvoe rende, en voor wien ze gevangen ge nomen zijnde, meedoogend waren. Maar sinds de verwoestingen der hot steden en de uitdrijving der vrouwen en kinderen, is de meedoogendheid der Boerkens fel ingekrompen. Ook neemt de oorlog een meerder wreed karakter aan. Van nu af, mag men zich van wederskanten aan eene moedigere worsteling verwachtende zijn. Wat al malheuren toch Woensdag is in de fabrieken Baume en Marpent te ülorlanwclx, 't lemmer van een schaafmachien in stukken gesprongen; een dier stukken trofnen schrijn werker aan 't hoofd. De ongelukkige had den schedel verbrijzeld en is aan zijne schrikkelijke wonden bezweken. Maandag namiddag heeft te ITkkel, eene helleveeg haren man den hals afgesneden en vervolgens gepoogd met haar 't zelfde te doen. Men schat de verliezen der Engelschen in den Transvaal, reeds op 85,000 man en 90,000 peerden. Men spreekt van vredesonderhandelingen en men zegt dat President Kruger naar Holland zou komen wonen, maar daar en ge loof ik geen noot muziek van. Hoe rijker, hoe vrekker, Hoe ouder, hoe gekker. Overweging van 'nen ouden jongen heer Wat ben ik toch 'nen onge luksvogel; al de meiskes die ik uit pu re liefde wildege trouwen, hadden veel te weinig kluiten. Schoolmeester: Jantje, noemt mij de 5 zinnen en zegt waartoe ze dienen. Jantje 'k Zie met d'oogen; 'k hoor met d'ooren; 'k proeve met den mond 'k gevoel met 't lichaam. Meester 't En zijnder nog maar vier, Jantje, g'hebt een zin tuig vergeten... Ge riekt met de neus, nietwaar JantjeJa maar vandaag niet, meester, want hij is geweldig verstopt Neemt goeden asem al vorens de name der keizerine van Chiaa uit te spreken Tze-hsi-tuan- yu-hang-i-chao-yu-chuang-cheug-shio -kung-chin-hoeim-chung-hsi. Atisie 't is een goeje remedie om te niezen zonder n' snuif te pakken. Iemand zag 'nen dief bezig met 't slot van zij nen kofferfort te forceeren. Zeg, ke rel, riep den eigenaar, en bederf mij nen kofferfort niet, hier is de sleutel.. Er en steekt toch geenen roön duit in. stond voor den Vrederechter, beticht van met een stuk in zijne kraag nacht- lawijt te hebben verwekt. Luibrechts, sprak de rechter, gij hebt 1 fr. boet, en ik hoop dat ik u hier niet meer zal terugzien... Gaat ge uw demissie geven, men heer de zuzze vroeg Luibrechts. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. IU I] ^aam der Thermogene heeft P| jj namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen. Wij zet ten het publiek aan, altijd den naam De Thermogene en het handteeken Van den Broeck en C18 op het etiket te eischen. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI8 EEUW door Petrus VahNumel. 5' Vervolu. H. Tijdens den inval der Spaansche muiters was Dirka, des torenwachters dochter, in een zachten slaap weggesluimerd. Een hemelsche glimlach darteldé om haren fijngesneden, ko ralen mond een zweem van engelachtige onschuld lag over haar schoon maagdenwezen versprei!. Zeker moest een droom van heil en zalig genot haar op dit oogenblik uit dees tranen dal wegrukken en haar de dagen van rampsoed en vervolging doen vergeten. Buiten danste de regen op de ruiten, ratelde de donder, slingerde de bliksemPlots schoot zij wakker, opende de oogen eene wijl aanschouwde zij het werk van den verbolgen Schepper. Zonder dralen kwam zij uit het bed, deed kleederen aan en knielde met diepe godsvrucht vóór het kruis van den stervenden Heiland, welk daar, aan den wand, sinds zoovele jaren hetzelfde plekje sierde. Goede vader suisde de deerne. Moge God u voor alle onheil behouden, u tijdens het onweder beschutten I Ach, wat duurt hij lang, die bange nacht, hoe traag verloopen de uren.... Bereid om beneden te gaan, bleef zij getroffen, met de half geopende deur in de hand staan de noodklok klepte I Brand Brand gilde ze, en, op éen omzien, had zij eenen omslagdoek over de schouders geworpeu en was zij de straat ingesprongen. Aireede stond hier alles in rep en roer men verdrong elkander om te weten wat er gaande was, om achterna te komen welke bediedenis het luiden der klok heb ben kon. Hun aller nieuwsgierigheid was echter spoedig be vredigd gauw had men de verzekering, dat de verwachte Spanjaard, zijne bedreiging gestand houdende, de stad kwam in te nemen. Oogenblik van algemeene verslagenheid, van vol strekte radeloosheid 1 Vluchten Vluchten 1 klonk het allerwegen, want reeds rukte het vreemd gespuis aan. Menig poorter bereikte zijne haardstede slechts dan wan neer zij door eene roofgierige bende omsingeld was en bezet, nadat er vernieling en plundering voorgoed had aanvang ge nomen. En Dirka Zij eveneens onderhevig aan een doodelijken angst, vluchtte naar de ouderlijke woon. Zij toog er binnen, en, zonder het bewustzijn te hebben, de deur te sluiten, storm de zij hare pas verlatene slaapkamer op. Vader Vader I weende ze waar, waar blijft ge om uwe Dirka te heipén Heilige Moeder Gods, wat gaat er geschieden 1 Groot ge rucht deed haar de ooren spitsen zware voetstappen dreun den benoden in den gang met afgrijselijk gedruis sloeg de voordeur iu het nachtslot. Het meisje hoorde hoe haar het hart in den boezem klopte, hoe een soldaat allo kamers be zocht en hoe zijn zwaard tegen vloer en meubels kletterde. Een kreet van afgrijzen versmachte in hare keel lijk eene ree vloog zij op den zolder. De soldenier bemerkte hare vlucht zij was ondekt. Weldra stond hij aan den ingang des zolders. Wie daar schreeuwde hij Indien ge poogt te vluchten, worstelt gij met den dood zeiven 1 Rijs op Ah denk niet dat ik uw bloed verg, neen Geld, goud, moet ik hebben, omdat ik rijk en gelukkig wil zijn Rijs op I Wat vreest ge Mijn zwaard Onnoodig Ik ten minste, ik heb geen Spaansch bloed in het lijf ik ook ben Vlaming zoo als gij eu drink het bloed des landgenoot» niet... Zoo waar als ik leef, indien ge niet verschijnt, zal mijn wapen den diepsten hoek dezer plaats peilen zyn doel miste het nooit I Niets dat roerde. De roover deed eenen stap vooruit. Alsdau kwam Dirka uit haren schuilhoek, liep tot den in dringer en, de armen smeekend opgeheven, viel zij schreiend aan zijne voeten. Wie gij ook zijt, spaar, o spaar mij het leven t Spaar het leven eener onschuldige vrouw, het licht, den steun eens grijsaards Zie, ik kruip vooru op de knieën vraag ons al wat wij bezitten, maar dood mij niet, dood mij niet 1 De krijger onthutste en een gevoel van medelijden greep hem aan. Sta op zei hij minder norsch. Is sergeant Reygerman woest en zielloos, toch blijft hij Nederlander... Misschien kan ik voor u iets doen. Edoch verklaar mij waarbij komt het, dat ge hier gansch alleen zijt Waar is uwe moeder Hierboven in den hemel. DoodEn vader Vader is torenwachter en thans op zijnen post. Torenwachter, mompelde de huurling spijtig. Dat is jammer.... Niemand dan hij kon weshalve de stormklok doen luiden en.... alle verweer, alle wederspannigheid moet in het bloed van den opstandeling gefnuikt. Er heerschte eene wijl stilte tusschen de jonge lieden. Dirka verloor zich in allerlei gissingen nopens hetgene haar te wach ten stond. Reygerman keek somber voor hem uit. Van liever lede aan de duisternis gewend wordende, verkregen hunne gelaatstrekken voor elkaar een meer duidelijken omvang, een klaarderen vorm. Zulks was de jonge man niet ontgaan en de schoonheid der maagd had hem bedwelmd, verleid en ver overd. Juist goot de maan een geheimzinnig licht door het eenige ruitje der dakvenster en allebei stonden in volle klaar te tegenovereen. Uw naam beefde de sergeant, naam Dirka.... Dirka... Welnu, ja, ik wil en zal uw redder zijn. Eene mij voorheen onbekende gewaarwording bevangt myn ge moed... Ik ook heb eene teedere moeder gehad, ik ook bezit nog eenen vader, maar eenen vader, die verkwijnt van verdriet en dagelijks bittere tranen stort, tranen van schaamte en grie vende zielesmart om het losbandig gedrag van zijnen Jeroom... Ach, Dirka, reine engel, wist ge wat ik soms lijd Maar, kom, ge zoudt het toch nooit begrijpen... Het meisje poogde troostend zijne hand te vatten. Neen 1 kreet de soldaat, in vervoering weggerukt. Raak deze hand nieter kleeft bloed, menschenbloed, aan besmet uwe lelieblanke haaien niet aan deze van een ontaar den zoon, een stamverrader Moest het dag zijn, ge zoudt dit Spaansch uniform met bloed besmeurd zien, dit zwaard bot gekapt, dezen helm gescheurd, de vederbos verlept.... O, wat brandt mij dit alles aan het lichaam I Kon ik bij vader terug- keeren.... mij uwen

De Volksstem | 1900 | | pagina 2