Ayant garni l'dn une Villa, l'autre une Allcock!s OVER ONZE SIST MARTENSKERK. VLAAMSCHE KERMIS GROOT TOONEELFEEST 50JARIG JURELFEEST In Stadnieuws. lALON^mCOIFFV ÜJT Aan de dooven - EeQe rijke dTe' w,eIkfe 2 TRÉS BEAUX MOBILIERS Pleisters ELIXIR OSomX^ Kerkelijk Nieuws. Burgerlijke Stand, Aalst. Te verkrijgen uien vi aagi Adres teü bureele dezer TE KOOP Schoone occasie. LEO CORTES Huis Prosper Guillot, SALON v.\.\ COIFFLLR, Huis Emile Van Huffeltaire, Te bekomen Bericht. Lil oorzaak van vergrooting Rheumatiek, Jicht, Heupjicht Verkoudheid. Koest, Zwakke Borst, Zwakte In den Bug, niuoioi eeaeuto Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. Uw hart is nog niet bedorven, suisde de Heb dank, Dirka En de grove hand van den muiter gleed werktuiglijk in deze zijner gezellin. De soldenier hernam bitter Ik was zóo gelukkig in mijn Zierikzee Wat lacht ze mij van hier vriendelijk toe, onze kleine hut op de zeekust Gedoemde dag, toen ik, door de nieuwe geloofsleer, de valsche geloofsverkondigers vergezelde Gevloekt zij de dag, wan neer ik, verzot op jacht naar geluk en naar rijkdom, bij de Spaansche troepen werd ingelijfd En toch haatte ik dat ras Dan, de maat is vol. Ik wil uwen vader zien, hem spreken en de verzekering geven, dat de arm eens berouwhebbenden booswichts u beiden beschermen zal. Wees gezegend, Jeroom murmelde de maagd met een zaligen glimlach op de lippen. Nu vreesde zij deu brutalen krijgsman niet meer. Dichter wareu zij elkander genaderd hun adem verwarmde aireede hun gelaat. Nog meer neigde de sergeant tot het meisje. Dirka, lispelde hij ik bemin u uit al de krachten mijner ziel... Ge verschrikt In uwe blikken lees ik iets ver- wijtends. Vergeef me mijne zieledrift, maar ik ben mijzelven geen meester meer Ik min u, trots al de gevaren die mij omringen in weerwil van de dood des verraders, die mij aan grijnst, heb ik u boven alles hartelijk lief I In vervoering kuste Jeroom de hand van Dirka, terwijl bei de van aandoening weenden. Op eens hoorde men in de straat het brieschen van een paard. Een ruiter steeg af en bonsde op de deur. Hemel kermde het meisje. Krijgsmakkers 1 morde de Vlaming verrast. Solda- dos of signors Om het even I Beter luisterde hij de slagen verdubbelden. Niemand komt hier binnen zei hij. Moet er bloed vlieden, welaan, 't zij het laatste Voor vader, voor Dirka Schier ter zelfdertijd lag de deur verbrijzeld. Het kind des torenwachters viel in bezwijming. De sergeant toog zijn staal en bleef in aanvallende houding den bezoeker afwachtende een dure eed stierf tusschen zijne tanden weg, een eerewoord door hetwelk hij plechtig zwoer zijne vriendin tot den laat- sten ademtocht te zullen verdedigen. Schoon en indrukwek kend was hij thans, de vijfentwintigjarige jongeling; gansch die woeste uitdrukking was van zijn aangezicht spoorloos ver dwenen in zijne oogen glom eene sprankel van leeuwenmoed met eene genster van geluk versmolten; de rijzige vorm zij ner leden, in het stalen kuras, gaf hem het aanzien van eenen reus, over de in onmacht liggende maagd wakende. Daar kraakte de zoldertrap. Jan van Navarese stak het hoofd binnen. (W ordt voortgezet Aan den heerlijken tweeden Briefwisselaar. Het is met een waar genoegen dat ik deze week uwe geleer de briefwisseling gelezen en herlezen heb. Alhoewel gij de afbraak van het hoogaltaar niet toejuicht, uit medelijden voor dien ouden vriend (klein achterpoortje langswaar men soms de vlucht neemt), spreekt gij ze toch niet meer tegen. Gij bekend dat indien onzen Hoogen Autaar vermolmd is en dreigt in te storten hetgeen hij is en waarlijk dreigt de openbare veiligheid vereischt dat hij weggeruimd worde. Het is juist waarop mijne twee voorgangers en ik, wiens schrij ven u nog onbekend was, drukken. Een tweede punt waarin wij overeenstemmen is de beken tenis, met kanunnik Rensens, dat het reuzachtige der auters het reuzachtige onzer kerken maskert, alle vensters en licht afsnijden. Als staving mijns gezegden, om verdere commenta- riën te vermijden, vertaal ik uw uittreksel aangehaald over de autaren der Herboring Te dien tijde (op het einde der XVP eeuw) wierden de retabels (gothieke, met verscheidene verdeelingen) vervan- gen door portieken, nagemaakt op de triomfbogen der Oud- heid, welke men met kappen van allerlei vormen bekroon- de. Men gebruikte daartoe de rijkste stoffen; bijzonderlijk de pijlers vervaardigde men meestendeels uit ongemeen en kostbaar marmer, ten koste van veel geld uit de verstafge- legene landen getrokken. De openingen der triomfbogen werden in den beginne vervuld met min of meer verheven beeldwerk en later door overgroote schilderijen, die zich al- u dra aan het snijwerk vasthechtten. De opeenschakeling van kolonnen, gewelven en kappen, achter het eigenlijk altaar opgericht, verheffen zich gewoon- lijk tot daar waar de bogen ontstaan. De overdreven hoogte dier bijhoorigheden maskerde overal de vensters der koor- nis in de ogivale kerken en veroorzaakte aanzienlijke geld- uitgaven, voor enkel gevolg hebbende de aandacht der ge- loovigen al te keeren van de tombe, het autaar in den let- terlijken zin, om ze te vestigen op iets dat het autaar niet is. Die volksdwaling is ongelukkiglijk op onze dagen ver van uitgeworpen te zijn. Zells veel geleerde lieden weten niet dat het eigenlijk autaar enkel de tombe is, terwijl de bij- hoorigheden verkeerdelijk dien naam dragen. En daarbij nog, in uwe rechtzinnigheid en toegevendheid, deelt gij in mijn princiep dat in een kunstgewrocht alles wat afsluit, beperkt, beëindigt op zich zelf onschoon en aanstoo- telijk is. Ergo hoe convenit. Gij wilt opgaan tegen overdrijving. Goed. Maar begint uw artikel met geen beetje overdrijving Gij vergelijkt ons aan Cato de Oüde (ik ben erbij gerekend, aangezien wij alle drie hetzelfde princiep, verdedigen). Dat is misplaatst De Romein Cato roemde zich op zijne strengheid gij zelf stelt hem voor als afgunstig en nijdig. Is het zake dat hij Carthago wilde verdelgen, danwashet uit nijd, uit wraakzucht, terwijl wij, even als gij, een eenvoudig princiep verdedigen en geene verdelgers zijn van ons Hoofdaltaar. Men leest en hoort niets dande hooge autaar van Sint Marten moet afgebroken worden. In mijn vorig geschrift ben ik voor hem te laten staan, doch wil er de gevolgen noch verantwoor delijkheid van dragen. Dus, om eene betere uitdrukking te gebruiken, zal ik voortaan zeggen het hoog autaar zou mogen afgebroken worden. Nopens het leelijk vinden van het hoog altaar wordt nergens gereptintegendeel ik wil geenszins de schoonheid van het altaar betwisten het is grootsch, het is reuzachtig aangestooten. Rot Van onder tot boven r dat is wat anders men hoeft geen deskundige te zijn om zulks te bestatigen gaat, als ge durft, laags den eagen weg van het triforium tot achter het monument en gij zult uwe handen sa- menslaan en uitroepen: Qu"ud?"i magnanimitatem populi Alostait su ci- tavisti, sed nunc Gij verwektef eens de fierheid der Aalstenaars, maar nu Men zou zeggen dat het verwijde- ren van dien autaar eene staatskwes- is, eene verlossing, enz. Het ware voorzeker eene verlossing, misschien wel zoo groot niet als die van den val van een liberaal ministerie (gij over drijft) want die de met kunstgevoel be gaafde Aalstenaars kent, zou niet over drijven met te zeggen dat zij zoo zeer aan dit houtenwerk houden. Aangaande het koloriet der ontdekte muurschilderingen aan den Z. Naam, om uw verschil met den eersten brief wisselaar te deeleD, zou ik mij in 't ver volg uitdrukken alsvolgt Het koloriet (draperijen en aange zichten der engelen) is nog tamelijk le vendig na zooveel lange jaren dooreen vernielende stof te hebben beklad ge weest. Wat meer is, die ontdekkingen moeten een bijzonder kunstwerk ople veren, zoo niet vraag ik mij te vergeefs af waarom twee uitstekende oudheids kenners, de Eerw. Overste der Gent- sche S. Lucasschool en de E. H. Roe- giers er hunnen kostbaren tijd zouden aan besteed hebben voor er copijen van te nemen Betreffende het gepaard gaan van den eenen stijl met den anderen, de ee ne zijn eigenaardig schoon aan den an deren schenkende, dat is zeer te betwis ten. Ik verklaar mij hier echter nederig onbevoegd om categoriek die zaak te slissen ik weet alleenlijk, dat een bouwmeester mij op deze kwestie nog het antwoord schuldig blijft. Wat ik niet wel begrijp is de aanha ling van een modejournal. Ik beken vol gaarne met u dat onze voorouders zich aardig konden aanstooten, en dat onze achterneven met ons ook nog zullen den aap houden. Maar hoe die vergelijking het paren van twee verschillige stijlen kan wettigen, dat versta ik niet. Als wij nu al lachen met de kleeder- dracht onzer overgrootvaders en groot moeders, en als onze achterneven zich reeds aan 't bereiden zijn om in de toe komst met ons den spot te drijven, wat zouden wij nog meer gelachen hebben hadden onze voorouders het slecht voorbeeld onzer Sint Martensterk ge volgd en zich getooid met eenen Ro- meinschen helm, een middeleeuwsch wambuis en eene broek Louis XIH En wat hadden onze achterneven ons voor ezels uit te geven omdat wij die voorouders in verschillige stijlen uitgedoscht navolgden Over de hoogte der bestaande auta ren en de laagte der gothieke heb ik in mijn vorig schrijven mijne meening uit gedrukt onnoodig tweemaal te herha len dat deze in kwestie nen hoogen is. Zeker en vast is het, en niemand zal het ontkennen, dat onze kerk er heden daags.... aardig uitziet. Het was noodig er de hand aan te steken de afschrab- bing van 't witsel, op de wijze waarop ze begonnen werd, keur ik goed, en volgaarne zou ik met u, na de Kapel van den Zoeten Naam, de afkapping der Kapel van 't H. Hart zien aanvan gen ons monument zou bij de verdwij ning van dien verfwinkel niets verlie zen. Ik keur onze voorouders af, die den hardsteen der pijlers met kleuren bekladden doch ik laak nog meer deze die alles, kapiteelen, gewelven en bo gen, met kalk belabberden, zooals ik ze zou bewonderd hebben hadden ze dien blauwen voorschoot, die chineesche teekening gelijk gij ze noemt en die toch maar een klein gedeelte besloegen, ineens afgekapt. Ik uitte daar zoo even het woord be kladden. Mag men wel die uitdrukking toepassen op de schilderingen der vou ten van den Zoeten Naam Ik geloof neen, mij steunende op uwe gezegden dat er copijen van genomen zijn, zeer leerzaam voor de Schilderkunst. Ten andere, ik denk niet dat de Commissie van Monumenten zekere vaandelme daillons zal doen afteekenen. Kortom, het is onwederlegbaar dat het penseel werk van meer kunstgevoel getuigt dan het hanteeren van den witborstel, en dat onze voorouders, met de kerk tot vier, vijf malen te witten, eene dwaas heid bedreven die op geenerlei wijze te verrechtveerdigen of te verschoonen is. A propos van de Commissie der Mo numenten, vindt ge niet met mij, acht bare briefwisselaar, dat die gestrenge heeren, na bezoek op bezoek te brengen zoo weinig laten uitleken Onze kerk snakt naar redding, de kunstwereld treurt, het volk van Aalst wacht met ongeduld en... de Commissie blijft stom als een Monument. Voor 't slot bestatig ik nog eens met genoegen dat gjj het verdwijnen van het Hoog Altaar niet meer betreurt, en ik herhaal het, het is geene vijandig heid, geene nijd ten opzichte dit gevaar te die mij partijganger van zijne ver dwijning maakt, zooals Cato met Car thago, maar wel de liefde tot de Kunst en het vermijden van groote ongeluk ken. Verre van mij den Vriend mijner kinderjaren te lasteren, zal ik, waarom het ontkennen, wellicht nog een traan storten van deemoed bij de afstijging van den grooten, goeden Sinte Harten, vóór wien moeder mijne eerste stappen leidde; en wanneer ik hem ginder hoog, op zijn loggen troon, niet meer zal zien pronken, zal het mijals man, nog aan doen Aanvaard, geachte tegenspreker, de verzekering mijner innige vriendschap. Nou EEN KUN8TLIEEHEBBEE. Zondagrast. - apotheek open zijn poldstraat. Zondag aanstaande zal de van M. Van Caeienberg Leo- Zondag 16, Maandag 17, Zondag 23 én Maandag 24 September 1900, inde ruime lokalen der Pa tronage St Jozef, Meuleschettestraat, ten voordee- le der Maatschappelijke Werken der Parochie. door de leden van den Sint Joriskring, in de groo te zaal van den Kath. Werkmanskring, op Maan dag 24 September. Opvoering van Robrecht van Eynehistorisch drama, en De ondergeschikte dienst bode. Plaatsen 1,50, 1,00, 50 c. Gordijn 5 1/2. De heeren Meesters der Zondagschool van Sint Martinus bereiden zich om het vijftigjarig Jubel feest van den heer Eugeen Van Itterbeeck met grooten luister te vieren. Deze plechtigheid zal plaats hebben op Maandag 22 October aanstaande. Later zullen wij het programma meedeelen. Priesterlijke benoemingen. Z. H. de bisschop heeft pastoor benoemd te Meulestede (Gent), den eerw. h. Van Kerckvoorde onderpas toor op Ste-Anna, te Gent onderpastoor op St- Pieters, te Gent den eerw. h. Cap, onderpastoor op St-Amandsberg op St-Amandsberg, den eerw. h. Verbeke, professor te Audenaerde op St-Marti- nus, te Ronse, den eerw. h. Steyaert, professor in St-Lievensgesticht, te Gentop St-Anna, te Gent, den eerw. h. D'Hont, S. T. B. professor te Dender- moude. Geboorten Mannelijk 11 Vrouwelijk 10 21. Huwelijken. E. yanderheide, nijveraar, met B. De Schaep- dryver, b.z. E. Van den Broeck, kleerm, met M. Rimbaut, tw. R. De Neef, landb. met M. Daelman, landb. J. De Haeck, tabakb. met I. Lowie, z.b. C. Herreman, tw. met F. De Smedt, naaister. Overlijdens. R. Tillon, tw 19 j. Oude Dendermondschensteen- weg. A. De Saedeleer, z.b. 88 j. Leopoldstraat. 6 kinderen onder de 7 jaren. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas vantonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. Te bekomen biJD-De Roect, Tragel, «CKOineU Aalst|eerste kwaiiteit TOu boonstaken en koppestaken, aan voordeelige prijzen. Man vpooo*! te koop kamion niet te groot. schooue DOGCAR, twee wielen, voor vier mannen aan de prijs van 350 fr. Bij d'heer Em. De Coeu-Moyersoeu Aalst. Te koon O'jM.Sehepenste Hofstade,kussen r en krepier, zoo goed als nieuw, prijs. Tf kooit eea zoo goed als nieuw systéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 lrank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold straat. meester-schrijnwerker, met ter woou gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO OORTEN, Meester-Schrij n werker Scherreveldstraat, Wr 47, Aalst. BAARD- en HAARSNEE Coiffeerder, Lange Zontstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hair werk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de beste Engelsche merken. A bon»»enient Mini ft van rerlroiiicen, Baard- en Haarsueé specialiteit van Dames-coiffuur Coiffeur, Botermarkt, 2, Aalst. Gewezen gast van de bijzonderste huizen van Brus sel en Antwerpen. Spoedige, zuivere en zorgvuldige bediening. A bon»»e»nent. bij M. Leo DE NUL, Gentschepoort, Aalst Cana'daplant- soenen. Wilgeuplantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- lanen, l'eerlaars, eu alle andere soorten van fruitboomen alsook een hoeveelheid Thymoes voor te planten of droogen Ta KIm can Een schoon en gerieflijk Huis aü «ui LU met Ho{) iQ de Stoofstraat, thans bewoond door J. De Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen, Bru sselschestraat -wwwwii. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooren door de Artificieelo Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove raenscheu die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbcry, London, W. M. I). DE ROECK, gediplomeerde boomteeltkundige, heelt ile eer het Publiek keubaar te maken, dat er bij hem te verkrijgen is eerste kwaliteit vau Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en houillekolen. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. uit ter hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CHiENvanö paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtbaar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. POUR CAUSE DE DÉPARTS Vente publique et volontaire de MAISON DE MAITRE. Le lundi 24 Septembre 1900, a 1 heure de relevée, il sera procédé a la mise aux enchères publiques, sous la direction de 'UIJ. Stevens, expert, en les locaux des Salles de Ventes Sl Mi chel, bd Anspach, 114 et rue des Pierres, 19 a Bruxelles, des objets mobiliers suivants Plusieurs beaux mobiliers de salons, magnifique salie a man ger en chêne avec bahuts a 3 portes et chaise garnies en cuir, meubles de fumoir, bureau au grand complet avec 2 grandes bibliothèques, bureau américain, lustres, tapis, gar niture de cheminée, glacés, foyers, tentures, tableaux, gra vures, bronzes, opjets d'art, piano, coffre-fort, belle cham- breh coucher Louis XV, chambre en piche-pin et acajou, bonnes literies, porcelaines, cristaux. batterie de cuisine, chambres de sujets, BIJOUX et ARGENTERIES, ainsi que beaucoup d'autres objets trop longs a énumérer. 2 bons chevaux avec harnais, une voiture dite coupé suspendu, seront vendus a la même séance. La vente se fait strictement au cornptant; frais 10 pour cent. Exposition publique le dimanche 23, veille de la vente, de 9 a 1 heure et le matin j usque midi. 1647 in Amerika In gebruik. Alloook'a Pleleturs zijn ®®n greneeemkldal voe ALLCOCK 8 rtjn do oontg war* onfeiibaro Porsura Ploietaru welke gemaakt worden. Elsaht daarom steeds dringend die van Alloock. NEEMT GEEN ANDERS. Vtrkrljgbaar bil «/fe Apotheken. Ale gjr Likdoorns hebt, soo gebruikt Alloook'a Llkdoornplelstera. Ceolg bijzonder veroorloofd middel. - - v#*r inl'chtioftea, rch te be*ragen bij ksUBTEhS van LIEFDES, 1C5, Rus St-Dominlqae. Perils. QUINET, Apotefcer-Chimiit, 1Passage Saulnler, Parija Alfomeen Depotcm. delaore, Bruxeiioa IN ALU AMTIKIN. Vlugschrift Fnnco Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel buis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Haver-De Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST,

De Volksstem | 1900 | | pagina 3