De Spaart öjwrlii§eii yan 1516 in Aalst GROOT TööfilEELFEEST VALLING, BRONCHIET Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Stadnieuws. Burgerlijke Stand, Aalst. Uil oorzaak van vergrooting Te verkrijgen Loopende Nieuws, Rhumatiek. GREMBERGEN. Zondag in den vooravond hadden kinderen zich vermaakt met op den koer der hoeve van de gebroeders N., aardappelenloof te branden De gebroeders N., drie jongmans, waren naar de kermis van Hamme. De eigenaars sloten nooit hunne hoeve tijdens hunne afwezigheid en ie dereen had er om zoo te zeggen vrijen inkom de kinderen kwamen gewoonlijk op den koer bijeen om te spelen. Men denkt dat gensters van het loof in de schuur, die vol oogst stak, zullen gevlogen zijn, want op eens stegen er uit het dak vlammen op. Op eenige oogenblikken deelde het vuur zich mede aan het woonhuis en aan den atal. De vlam men sloegen over op vijf aanpalende hoeven en wel dra stond gansch het gehucht Lindestraat in vuur en vlam. Ten 7 ure vormden de zes hoeven, op eene opper vlakte van een hektaar en half, nog slechts een vuurpoel. Men kon den brand vijf uren in 't ronde zien. Het tooneel was grootsch en ijselijk te gelijk. Langs den eenen kant zag men groote vlammen op slaan en beurtelings de schoone hoeven in asch leg gen waarvan eenige nieuw gebouwd waren. Langs den anderen kant hoorde men het gejammer en weegeklag van de slachtoffers die al hun haaf en goed zagen verslinden. Weldra vielen de verkoolde muren met schrikkelijk gekraak in. De gebouwen en oogst waren door verscheidene maatschappijen verzekert, alhoewel niet voor hunne volle weerde. Bij de broeders N... was er niets verzekert en deze lieden zijn totaal geruineerd. In een der hoeven is een koffer met een nogal belangrijke som geld in den brand gebleven; men heeft nog slechts eenige stukken gesmolten metaal terug gevonden. Het juist bedrag der schade is nog niet gekend, doch men schat deze op ruim 60.000 frank. Kostbare ontdekkiug. Dank aan de ijzer achtige pil van Dr Raphael, vinden de zwakste en de meest bloedgebrekkige personen onmiddellijk smaaklust, frissche gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug 1.75 tr. overal. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en in alle apotheken. BRUSSEL. Een gewezen gevolmachtigd ge zant van Belgie, M. graaf Dubois d'Aissche, ver blijft sinds eenige dagen in een hotel der stad. In den nacht tusschen vrijdag en zaterdag werd hij door een gerucht gewekt. Een onbekende bevond zich op de kamer hij vroeg beleefd verschooniog, zeggende dat hij zich van deur vergist had. Eenige minuten later vond de graaf den kerel op de kamer der gravin hij vroeg op nieuw verschooning. De graaf dacht dat de onbekende ter goeder trouw handelde en zich nogmaals van deur vergist had; hij verwittigde evenwel het personeel van het hotel men zegde hem dat de man inderdaad een kostgan ger van het hotel was. Later bevond M. Dubois d'Aissche dat dejuweelen zijner vrouw verdwenen waren. De verdachte kerel was vertrokken. De ge stolen juweelen hebben eene weerde van verschei dene duizenden franks. Zaterdag morgend, bij zonopgang, bezochten de policieofficiers van Brussel, vergezeld van tal rijke agenten, al de logementhuizen en verdachte huizen der stad. Een óOtal kerels, zoowel belgen als vreemdelingen, werden geleid, daar zij noch pa pieren noch middelen van bestaan hadden. Tegen een twintigtal hunner bestonden aanhoudingsman daten. Daarenboven werden een vijftigtal vreemde lingen aan de gendarmerie overgeleverd om over de grens gezet te worden. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brotêicerij Frans Bruicé, AALST. AUDENAARDE. Een werkman der briek dezer stad was woensdag morgend den gazmo- teur aan 't herstellen in de griffie van het gevang van Audenaarde. Opeens deed eene schrikkelijke ontploffing de ruiten in stukken vliegen. De werk man werd tegen den grond geslingerd en een been gebroken. BRUGGE. Maandag avond hielden de socia listen van Brugge vergadering. De socialistische broederlijkheid kenmerkte er zich, zooals het nog meermaals gebeurd was, in eene vechtpartij. Rond 10 ure 's avonds kwam de vrouw van een der roode kopstukken het middenpoliciebureel binnengeloo- pen, de hulp van de policie inroepende om haren man te beschermen die door een ander kopstuk zij ner partij met een mes bedreigd werd* De officier van dienst en zes agenten snelden naar het socialis tisch lokaal. Zij vonden er gansch den boel in de war. Twee roode broeders waren aan 't schelden en twisten en een der kerels had inderdaad een mes in de hand. De policie ontwapende den gevaarlijken wereldhervormer. De twist was ontstaan over een punt dat op de dagorde stond GENT. Bijzondere policiemaatregelen waren vrijdag morgend op den Dok genomen, daar de ge mengde liberalen en anti-socialistische dokwerkers hun eerste schip moesten lossen en de socialisten zulks niet kunnen lijden. EVERGEM. Zekere V.., werd vrijdag namid dag verrast op heeterdaad van wildstrooperij, door den jachtwachter Schauwvliege, in dienst van den baron Vanloo. Geweerschoten werden gewisseld en V... werd aan de keel gekwetst; hij verloor veel bloed, doch gelukte er evenwel in te vluchten. Hij wordt ieverig opgezocht daar hij nog verscheidene straffen, uit hoofde van jachtmisdrijven, uit te doen heeft. BAELEGEM. De treinwachter Deschamp is donderdag nabij de statie van Baelegem, op de lijn van Geut naar Luttre, van een ingangzij nden trein gevallen en werd een arm afgereden. De wachter was op de baan geworpen door een reiziger dien hij wilde beletten van den trein te stappen. ITALIË. Uit goede bron wordt gemeld dat de zoogezegde anarchistische bedreigingen tegen den Paus slechts een uitvindsel zijn. Men verzoekt ons de bejaarde vrouwen te herinneren dat de bloed zuiverende Walthérijpil een zeker en gemakkelijk middel is om niets te be houden en de genezing te bekomen van alle ziek ten van hunnen ouderdom (verrassingen, dampen, duizeling, hoofdpijn, verstoptheid, bloedgebrek enz). 1,75 de doos van 50 pillen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. ST-PAUWELS. Verleden zondag was het al hier kermis. Een gebrekxelijke doch kloek ge bouwde bedelaar stond aan de kerk aalmoezen te vragen. De man sliep 's nachts, met de toestem ming van den herbergier, in de schuur der herberg Den Dekpriem. Dinsdag morgend vond men den be delaar dood liggen op het stroo. In het dorp zegt men dat hij gene ver met den kapper dronk. De bij geroepen geneesheer heeft inderdaad verklaard dat hij overleden is ten gevolge eener opeenhoping van alcool in de hersens. Volgens papieren op het lijk zou de man zekeren J. De Munck zijn, geboortig van Iseghem. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Broutrcrij Frans Br uwé, AALST. Zoudagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. De Valckeneer, op het Esplanadeplein. Benoeming. M. Polydoor De Paepe is Ontvanger benoemd der Burgerlij ke Godshui zen onzer stad. Beste Gelukwenschen. door de leden van den Sint Joriskring, in de groo te zaal van den Kath. Werkmanskring, op Maan dag 24 September. Opvoering van Robrecht van Eynehistorisch drama, en De ondergeschikte dienst bode. Plaatsen 1,50, 1,00, 50 c. Gordijn 5 1/2. IMAR.VANNE of de Vrouw uit de Volksklas. Landbouwtentoonstelling;. Eene Ten toonstelling van veldgewassen en moeshovenier- derij zal plaats hebben ter Overdekte Markt, op Zondag 23 September en 3 volgende dagen. De opening zal opgeluisterd worden door verschei dene hooge ambtenaars. Een groenen dief geknipt. Donderdag namiddag, terwijl Van Oost Augustien, visch- leurder, wonende Gentschen steenweg, 30, zich naar de vischmarkt had begeven, was zijn ge- buur S..., foorkramer, oen der cheffen van de Daensisten,bijgenaamd Turlulut of Drei-drei-drei in zijne woning gedrongen. Toen Van Oost thuis kwam betrapte hij S. Van Oost heeft den naam wat geld te bezitten. S. werd vastgebon den en op eenen kruiwagen naar de Hoofdwacht gevoerd. Eene eerste huiszoeking bij S. heeft verscheidene voorwerpen van verdachten oor sprong doen ontdekken. Bij Van Oost was eene partij aardappelen ontvreemd. Gedwongen werkstaking. De werklieden der garentab rieken onzer stad zijn tot eene gedeel telijke werkstaking gedwongen. Nog slechts wer ken zij drij dagen per week en hebben zij maar een loon van 7,50 tot 10 fr. Die toestand is hoogst be denkelijk, vooral voor de mannen welke vrouw en kinderen hebben. De werklieden schrijven die werkstaking toe aan de omstandigheid dat al de klanten, in het vooruit zicht van den opslag der grondstoffen, voor zekeren tijd zich hebben voorzien en anderen zeggen dat het uit deu oorlog in China voortspruit. Geboorten Mannelijk 18 Vrouwelijk 07 25. Huwelijken. J. Van Assche, tw. met C. De Backer, tw. J. Roels, smid, met L. Spitaels, br. A. Bac- kaert, vuurst. met H. Sergeant, br. G. Van Heck, bed. met M. D'Haese, naaister. G. Ceu- pens, tw. met M. Mertens, tw. OvcrlijAens. J. Van der Eist, vr. Welleman, z. b. 66 j. Ou de D. d. stw. S. De Backer, man Lambrecht gepens. 67 j. Denderm. stw. P. De Boom, wed. Schelfhaut, z. b. 86 j. Oude Graanmarkt. 4 kinderen onder de 7 jaren. uit ter hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- GHIEN van5 paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtbaar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. Mgr Stillemaas is Dijnsdag naar Roomcn vertrokken, om het congres der 36 ordelingen bij te wonen. Te Biuche en omtrek heerscht de cholera onder de kiekens. De dieren zijn eenige dagen ziek en vallen dan dood neer. Baron Surmont de Volsberge, minister van nijverheid en arbeid, heeft al de gouverneurs, bestuurders der ministe ries en hooge ambtenaars verzocht, zoo spoedig mogelijk de noodige inlichtin gen te verzamelen voor de toepassing der wet op de werkmanspensioenen. Zoo men aan de Braziliaansche bladen mag geloof hechten, zijn de goudlagen van Tassara, in het distrikt van Ouro Préto onlangs door een Belgisch syndi- kaat aangekocht. De prijs zou 3,600, 000 fr. beloopen. Geld uitleenen, wedden, spelen, breekt de vriendschap onder velen. Twee nieuwe gevallen van pest zijn te Glasgow gemeld de ze brengen het getal op 16, die thans verzorgd worden in het gasthuis, 112 personen zijn onder toezicht gesteld. De goede faam is een tengere, langzaam groeiende plant jaren zijn noodig om haar te ontwikkelen een dag kan haar zien verwelken. Bij de ontvangst der telegrammen moeten de bestemmelin gen geene ontvangstbewijzen meer af- enteeken. Het Journal de Bruxelles zegt dat de ontvangsbewijzen voor de expressbrie ven te beginnen van toeko mende Zaterdag ook afgeschaft zullen zijn. De soldaat L., die te Brussel in de Wetstraat, op schildwacht stond tijdens den moord op agent Reysenaar, is gestraft met acht dagen cachot en 3 maanden behoud onder de wapens, om dat hij niet heeft meègeholpen bij de aanhouding van den moordenaar. Het buitengewoon socialistisch congres zal den 17 November te Brussel ge houden worden. Vijf personen uit de Capucienenstraat, te Brussel, zijn, na het eten van vleesch, dat bij eenen var kensbeenhouwer gehaald was, ziek ge worden. Een hunner is overleden. In eene kardoezenfabriek op Groysinn Ro ad, te Louden, had eene ontploffing plaats, waarbij 3 personen gedood en 2 gekwetst werden. Te Dnblijn is een fonds bij elkander gebracht om aan ze nuwlijders die door den invloed der mu ziek, volgens het oordeel van den arts, kans op genezing hebben, geregeld goe de muziekuitv®ering te laten hooren. Zondag morgen werd te Namen het 15 jarig dochterken, Filomena Demortier, opgelicht door reizende kooplieden, wier spoor men tot hiertoe nog niet heeft teruggevonden. Men weet dat rond het einde der groote militaire krijgsbewegingen de abdij van Mared- sous meer dan 500 soldaten, zonder de officieren te rekenen, gelogeerd en ge- voedt heeft. Hierover vernemen wij eene bijzonderheid, die wel verdient ge kend te zijn. Krachtens de wet, die den prijs der militaire logementen regelt, heeft de abdij eene som van rond de 600 fr. ontvangen. Maar, in plaats van deze som aantenemen, heeft vader abt, die zelf een oud soldaat is, de 600 fr. aan de soldaten doen uitdeelen. Pastoor Daens heeft bij de socialisten, in het Maison du Peuple te Charleroi Nord, eene voordracht gegeven. Daarin heeft hij de houding der socialisten in de Kamer ten zeerste geprezen, terwijl hij geen kwaad genoeg kon zeggen van de katholieke volksvertegenwoordigers. Om de waarheid te zeggen, 't zou ons verwonderen, had pastoor Daens het te gendeel gedaan. Sedert hij door eenen groenen bril ziet, kunnen de katholie ken voor hem geen goed meer doen, en hij loopt meer en meer achter de roode vlag. Hij bekende het overigens zelf Ik begrijp, zegde hij, dat een demo- kraat zijne stem geeft aan een socialist of aan een christen demokraat, maar ik begrijp niet dat hij stemme voor een konservateur. En hij zette de rooden aan, samen te gaan met de groenen om het algemeen stemrecht te veroveren, zelfs met geweld. Klopt er zal open gedaan worden, zoo staat er in het evangelie geschreven, zegde hij en in dien men ons de deur niet open doet, dan zullen wij ze inbeuken. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raad te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. N"n De faam der Thermogene heeft Ij^ namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen. Wij zet ten het publiek aan, altijd den naam De Thermogène en het handteeken Van den Broeck en Cie op het etiket te eischen. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI* EEUW door Petrus VanNütfel. Vervolq. De soldaat beefde voor het aanschijn van den gebaten dwin- geland. Lafheid had hij nimmer gekend, neen, neen i maar een licht was Yoor zijnen geest opgegaan hij huiverde bij het ijselijk vermoeden wat Dirka verbeidde, moest hij in een ge vecht met den eletto doodeiijk gewond worden. Hij nam een krachtig besluit hij zou vertrekken en.... terugkomen. Van spijt knarstandende, ging hij beneden. Wat viel het hem hard, de geliefde geen woord van troost, geen woord van hoop meer te kunnen toespreken De plicht riep hem echter toe Voort, sergeant i en, gedwee als een lam gehoorzaamde hij. Hola riep van Navarese, in de Spaansche taal sta recht, flinke deerne en bezorg uwe hooge gasten een onthaal waardig van hunnen rangHij bukte zich voorover en be merkte nu eerst, dat Jooris' dochter buiten kennis lag. Een hevig schudden deed Dirka de oogleden openen zij dacht Jeroom aan hare zijde te zien en glimlachte zoet. Dit sprak de overste moed in. Wil de schoone signora mij volgen streelde hij, den zangerigen tongval nog verteederende. Bij het hooren dier vreemdklinkende taal, sprong Dirka, als door eene venijnige adder gebeten, van den grond, staarde den eletto zóo verachtelijk en uittartend aan, dat zijn blik voor den haren neerviel met een woesten schreeuw deinsde zij weg. De Spanjaard ging, na eene korte aarzeling, tot haar. Achteruit schreeuwde de maagd. - Ah Ah Ah grijnsde de eletto. Zijt gij uw leven moede Schurk de arm eener vrouw wordt sterker dan die eens ellendelings van uwe soort, wanneer het haar leven en hare eer geldt I Weg van mij, want ik voel mij bekwaam tot alles, machtig genoeg om u te vermoorden 1 Jan naderde meer om meer en had zijn rapier uit de scheede gehaald. Dusdanig sprak hij nog Verlaat met mij deze plaats. Maar Dirka, die geen zijner woorden verstond, bleef paal- stil en vervolgde langzaam, met verheven nadruk Monsters Wangedrochten, zijn ze, wien het niet genoeg is, onze haardsteden te schenden, onze ouders te dooden, maar ook het schuldeloos maagdenbloed druppel voor druppel af te tappen, hen te pijnigen en te martelen en dan eindelijk, schandig bevlekt en onteerd, den genadeslag toe te brengen 1 l En, eene verwoede leeuwin gelijkend, vervoerd door het hachelijke van haren toestand, sprong zij op haren vijand, beet hem met zooveel kracht in de vingeren, dat hij klagend van pijn, genoodzaakt was het zwaard te laten vallen. Gezwind had de vrouw het gladgeslepen staal in de vuist. Nader, zoo ge durft, en verdedig uw leven I riep zij, en draaide het lemmer boven haar. Snel deed de eletto, als ervaren vechter, die hij was, eenen stap zijwaarts, trok zijn slachtoffer bij het haar en, het ten gronde sleurde, ontwrong hij haar het wapen. Daarna bracht hij de ongelukkige beneden, vóór de verbaasde signoras en officieren. Ziehier, loog hij hoe dit Nederlandsch gebroed ons welkom heet. Neemt die vrouw gevangen Gij allen verbeurt het hoofd, bijaldien zij ontvlucht of haar eenig letsel ge schiedt. Men sluite haar in het uevenvertrek op hier is de sleutelik verwacht hem dadelijk terug. Terwijl de signor zoo voortvaarde, had eene Spaansche vrouw onafgebroken het oog op Dirka gevestigd. Wij herken nen in haar Yolanda, de uitverkorene minnares van den hoofdman. Deze vrouw is schooner dan ik I dacht zij Wat toch wil Jan met die onbekende Ot zou hij, meineedig' geworden, de trouwe Yolanda verstooten, in het verderf stor ten Hoe gloeide die wulpsche bijzit van argwaan en af gunst Hoe kromp zij ineen van minnenijd en liefdepijn Wat plannen van wraak moesten zich in dit schoone voorhoofd ont wikkelen I Wraak, op wie Op den signor Op Dirka Wie zal het raden van Navarese kwam weer. Dit meisje, zegde hij laatdunkend hoort wel, wil ik behouden zij moet ons volgen, met of tegen dank...'.. Daar breekt de dag aan. Ik begeef mij naar den stadvoogd. Wat u allen betreft, handelt volgens believen. Genoeg zij het, dat ik u hier bij mijne terugkomst vereenigd vinde. Hij sloeg zijnen capa (1) om en zette den hoed met lange, witte veder op. Yolanda volgde zijne schreden en hield hem in den gang des huizes tegen. Geen groet, geen handdruk voor mij smeekte ze, daar een zonderling vuur in hare oogen vlamde. Laat mij met vrede, snauwde Jan en stootte zijne vrien din vrij onzacht weg. Wie is die jonge vrouw, hier opgesloten Weet ik het Trouwens, wat gaat u zulks aan van Navarese, ik gebied u, die maagd de vrijheid te gunnen Ik ben het, die gebied I Ik smeek u Gij gekscheert, lieve. Zij heeft ons niets misdreven. Nogmaals, dit gaat u niet aan.Terg mij niet langer Jan, mijn vriend, bad de Spaansche, de beenen van den eletto omarmende het zou dus waar zijn, dat ge mij bedriegt, mij verloochent Ik vergis mij, niet waar O, Zeg, zeg mij spoedig, dat Yolanda u nog immer behaagt, zij, die u zóo vurig liefheeft Een schaterlach ais de klank van een koperen trompet beantwoordde hare hernieuwde liefdesverklaring. Ha I ii huilde zij schuimbekkend, het weelderig haar tooisel doorwoelende dan zal ik, de versmade, ik, de mis kende, de vreemde harteroofster, die mij deu voorrang be twist, doen verdwijnen... Is dit nu, Jan van Navarese, uw eed mij zóo vaak gezworen?.... Moest ge mij Spanje, tusschen moorders en dieven, ontvoeren, om hier, op uitheemschen grond, dusdanig verklikt en verstooten te worden Zich schielijk bedwingende, droogde zij hare schaamtetra- nen en ging tot hare gezellinnen, reeds vaardig om op roof en uitspanning los te trekken. Alleen twea senoras bleven aan de kamer der opgeslotene wacht houden. Neen, Yolanda ging niet uit. Verplaatsen wij ons nu met den geest naar de Groote Markt van Aalst. De zon rees aan de kim en zond hare nog zwakke

De Volksstem | 1900 | | pagina 2