nieuwe mkst Grootsche Betooging OLIE DRIJFT BOVEN j| 4 ©nikker-llitgcotr 3«n töan ttuffel, JüajjcUcfltraat, 13, tc 2lal0t. ft LEVE BEIIILAE aanstaande, om 4 uren nam. Wekelijksch Overzicht. Vorstelijk huwelijk. bonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, j 5 ceatiemen het nuSmor. - pikken en brieven hoeven vracht™ toegezonden jorden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag- avond op onze buroden toege- ien zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- in de scheurmand geworpen. Alle postbureeleu ontvangen toschnjragenwop.alle j Itippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieljes zijn ten laste van denbe- oucihmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, hetjmst terechtwijs te zenden. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. NUMMER 293/ 6" JAARGANG. Aalst, dsn 29 September van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen - 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij rlinoen 211 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3" bladz. 10 centiemen den règff - AnnonceTop de I-Wijde worden berekend volgens plaatsruimte. - Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, .zich uitsluitend te wenden tot bet Office ie VuWcüi, Bue ie la Madeleine. Brussel. De geabonneerden hebben liet recht een maal oer /aar eene annonce vail o regels te plaatsen, die viermaal achtereen- TO^gLs zaFverschiinen.-Rucbtbaarmakingen in te zenden voor 's Maandaags. /oiKIlil» Wr Voor 't aanschijn van heel het land komt ons Katholiek Aalst eens te meer schitterend gewroken worden over den laster en de laffe leugens waarmede men onze achtbare Leiders sinds jaren zocht te bezwadderen. Eens te meer worden de blauwe beleedigers, de groene leugenaars met hunnen neus in hun eigen vuiligheid geduwd, en we geloo- ven niet dat zij deze les zoo spoedig zullen vergeten. Olie drijft boven Jaren lang duurt het spelleken van 't Aalstersch Kiesbe drog, de vervalsching der kiezerslijsten, enz., enz. Op aan klacht van den blauwen en groenen hutsepot werd een onderzoek geopend. Na eindelooze bezoeken door het parket werd de zaak voor het Gerecht gebracht en de heer Baron Leo Bethune, schepene, en Prosper Keppens, be diende ten stadhuize, aangeklaagd voor schriftverval- sching... Nu, er moest een einde komen -aan al dit iawijt hetwelk gehee'l het Tand ito bbröering'firacht. Was er waarlijk kies bedrog gepleegd, hadden er schriftvervalschingen plaats ge grepen, de plichtigen zouden gestraft worden had het on derzoek voor gevolg dat er niets vervalscht werd, geen schriftvervalsching gepleegd werd, dan zou de onschuld der katholieken plechtig worden uitgeroepen en eindelijk een einde stellen aan het gebluf en ijdel gezwets der brusselsche gazetten, die den naam van Aalst niet kunnen neerschrijven zonder van kiesbedrog te zeeveren. M.M. Baron Leo Bethune en Prosper Keppens werden, het ligt nog versch in het geheugen onzers Lezers, m welke voorwaarden, voor het Assisenhof verzonden. Tegen deze verzending werd in verbreking gegaan en verleden maandag kwam de zaak voor het Hoogste Gerechtshof, voorgezeten doorM. Berchem, die bijgestaan was door de heeren raads leden Casier, Lelievre, Van Maldeghem, De Bavay, Pe- cher en Scheyven. M, Van Schoor, advokaat generaal, zoon van den welgekenden brusselschen liberalen Senateur, bekleedde den zetel van het openbaar MinisterieNa het verslag gedaan door M. Casier, werd het woord gegeven aan Meester Begerem, oud minister van Justicie, die de be tichten op meesterlijke wijze verdedigde. Het Hof, overeen komstig het advies van den procureur-generaal Van Schoor, beslist met eenparigheid, dat de feiten, M. Baron Bethune en M.Keppens ten laste gelegd, geen misdrijf uitmaken, dat zij zich aan geene hoegenaamde vervalsching plichtig heb- hen gemaakt, en geen hunner handelingen onder de toepas sing der wet kunnen vallen. Die uitspraak is zonder verzen ding, iets dat schier nooit gebeurd. Zij werden volkomen vrij gesproken. Ziedaar!... En daarmede zal er eindelijk een spelletje gestoken zijn aan de laffe beschuldigingen welke sinds jaren, na elke kiezing, op de Katholieke partij van Aalst geworpen werden door eene ploeg vreemde krawatten en ellendige volksbe driegers, bij wien de eerlijkheid en de deftigheid op het hoogste, allerhoogste berdeken staan... Hun stokpaardje Kolossaal Kiesbedrog ligt in duigen Och arme Bespot door heel het land, veraebt door alle eerlijke lieden, zijn ze, beschaamd en letterlijk plat geslagen, in hunne krochten weêrgekropen Maar wij hopen wel, en heel de Aalstersche bevolking met ons, dat de blauwe en groene lasteraars daarmeê den dans niet zullen ontspringen en er hun ditmaal strenge re kening gaat gevraagd worden over hunne eerroovende beschuldigingen. De Volksstem sluit zich aan bij den geestdrift die in onze stad heerscht, bij den Zegepraal over Recht en Waar heid, bij de heilwenschen en blijken van rechtzinnige aangekleefdheïd die dagelijks bij onzen geachten Volksver tegenwoordiger toekomen Dat deze vriendschapbetuigingen hem in ruime mate vergoeden voor alles wat hij voor het Katholieke Aalst deed Dat Aalst Zondag weergalme van den enkelen geestdrif- tigen kreet ter eere van den heer Baron Leo Bethune, Volksvertegenwoordiger voor het Arrondisse ment en Schepene der Stad. Al de Katholieke Maatschappijen zijn uitgenoodigd aan deze be tooging deel te nemen zij zullen vergaderen op de Groote Markt, om 4 ure namiddag. Het is geenszins te betwijfelen dat alle Katho lieken door hunne medewerking eene welver diende hulde en een blijk van genegenheid zullen willen geven aan onzen geachten Volksvertegen woordiger en Schepene der Stad, die door eene verachtelijke kliek verklikkers sedert eenige maanden op zulke schandige wijze gehoond is geweest. De bevolking wordt dringend en vriendelijk verzocht de nationale vlag aan hunne woning te laten wapperen, ten teeken der algemeene vreugd. De Mikado van Jlapan heeft tegen koningin Victoria met haar gekende Chocolade in Transvaal, of tegen keizer Willems belofte niet willen onder doen, voor de soldaten die de gezantschappen in Poking hielpen ontzetten. Hij heeft generaal Okas- suwa naar China gezonden met 100 duizend fles- schen wijn en mineraalwater en 750 duizend sigaren en sigaretten. Eens weelde is toch altijd geen ar moede, zegt Mikada en hij heeft gelijk. In de groote wereldstad Londen was er niets dat zoo gebrekkig was en waarin meer gefoeleld werd, dan in wasscberijen en bleekerijen, allen waren op den zelfden draad afgericht. De klachten der huisvrou wen werden al talrijker en talrijKer, het waschgoed werd verscheurd en stuk gebeten door de pikante bestanddeelen welke men gebruikte, en dan nog op den hoop toe zeer onregelmatig en ten halve t' huis besteld. Twee Engelsche speculanten heb ben nu besloten een Chineesche Wasscherij in Londeu in te richten. Meer dan 10 duizend lang- steertige geelhuiden, echte Chineezen, zullen er wonen, en zich met de wasscherij en bleekerij be zig houden. Men weet dat de Chineezen hiervan 't monopool bezitten, en dat er in de kuDst van wasschen en bleeken niets tegen hen aan kan. Men spreekt al eens van een tandje te trekken Bij eenen olifant moet dat wel zoo licht niet gaan, want zoo'n olifantstandje moet nog al wat zijn Te Zanzibar (dat is daar in het rijk der olifanten) zijn een paar reusachtige olifantstanden verkocht die 47 kilos zwaarder wogen, dan het zwaarste ge wicht dat ooit werd bereikt. Die olifant was een reusachtig dier dat in Kilimandjora door een een Arabier werd gedood het was de grootste die men ooit bad gezien. Elke tand was 3 met. 36 lang, zij waren van het zuiverste ivoor de eene woog 118 en de andere 109 kilos. Ze zijn te Zanzibar aan den kleinen prijs van 25 duizend franken ver kocht. Als onze gewone tandentrekkers er zoo eenige te trekken kregen, zij zouden in hunne vuist lachen en zeker wel eenige weken vroeger binnen zijn. Bij de Europeanen moet toch het hart zoo vast niet liggeu als bij de Amerikanen. Meu sprak onlangs van een ontwerp van elektrie- ken tram van Antwerpen naar Brussel, waar mede men 100 kilometers per uur zou afleggen. Dat is halsbrekend werk riep de eene ik rijd niet mee, zegde de andere, en daarmee komt het dat hij er nog met ligt hij zal nog eenige jaren in t1 zout moeten liggen gelijk onzen tram. De Ame rikanen lachen ons braaf uit, en zeggen dat wij koekappels zijn. Ze komen met een tramsontwerp voor den dag, waarmede ze van New-York naar Chicago zullen rijden met eene snelheid van 320 kilometers of 64 uren per uur 't Is niet mogelijk zou men zeggen I! A propos van trams gesproken, weetje hoeveel tramlijnen er inde stad Antwer pen liggen 44 duizend 194 meters. Die lijnen zijn 10 kilometers langer als den ijzeren weg van j llieilVVC Herenthals naar Antwerpen. Een der .wereld- j Pnevolipk beroemde houden van den St-Bernardusberg, zoo J schrijft de Daily Mail werd door een reiziger gedood toen hij met open muil op hem kwam af- geloopen om hem hulp te brengen. De reiziger sloeg het arme dier van schrik dood, nadat de zelfde hond reeds 40 personen uit den sneeuw uit- gekrabt en gered had. 't Is droevig. We heb ben gezegd dat wij zouden meedeelen of de Tsaar naar d'expositie van Parijs zou komen of niet Hewel, hij komt... niet. Nu is 't officieel. Zoo ook zeggen ze nu weer dat onze koning 't ding beu ge worden is, en er aan denkt de pijp aan Merten, of beter gezegd, aan zijnen neel Prins Albert te geven, 't Kan waar zijn, 't kan niet waar zijn, aan ons heeft hij er nog niets van laten weten. Als wij het in onze berichten aankondigen, dan is't offi cieel en eerder niet en dan hebt ge nog tijd genoeg om het te gelooveu. Men komt in Dnilscliland eene nieuwe bepaling in het Burgerlijk wetboek bij te voegen, waardoor de rechten van den man in het huishouden meer duidelijk afgeteekend wor den. In zake van verschillend gevoelen tusschen de echtgenooten, bezit de man alleen het recht het uur der maaltijden te bepalen, de spijskaart op te stellen, de diënstordè vast te stellen, het getal meiden en knechten te bepalen, 'tls aan den man dat ook het recht behoort, de gazetten en briefwis selingen open te doen Enfin, 't is klaar te zien, dat het wetboek door de Mans opgesteld is. Was Peer la la een pruis geweest, hij stond uit het graf op om tegen die miskenning van vrouwenrecht te protesteeren, dat zoo regelrecht strijdt tegen zijn huiselijk lied, dat hij ons als zijn testament nagela ten heeft. De man, die zorgt dat er steeds zaad Genoeg in 't baksken is, En dat op 't vastgestelde uur Hij stipt aan tafel is Nooit moeit hij zich met keukenbraai, Met kleederkamer of schappraai Jamais zei Peer la la, sa sa, Jamais, zei Peer la la. Nooit maakt hij van zijn harteen steen, Tien zinnen worden vijf, De correspondenties zijn gemeen Tusschen de man en 't wijf En als de tijd dit niet belet Dan leest men samen de gazet. Dat is 't, zei Peer la la, sa, sa, Dat is tzei Peer la la. Dat is andere peper Dat is Vlaamsch maar geen Pruisischzoo moet het zijn. Die Duitsche frauen mussen prugeln habcn, zegt een Duitsch spreek woord, maar als men aan eene Vlaamsche vrouw de hand steekt, dan slaat men er de bloem uit en men houdt de zemelen voor zich. Dat is 't verschil van de deferentie, 't verschil tusschen Duitsch en Vlaamsch. Vader Lucci, de groote vaster (we dachten dat die vent al lang dood en begraven was) is te Parijs in de expositie aangekomen. Hij be gint daar zaterdag eene vastkuur van veertig da gen, in de rue de Paristegen entree Dat is nu eene die van den hemelschen dauw leeft, maar als hij niet eten moet, dan begrijpen wij niet waarvoor hij entréegeld noodig heeft. Men gaat nieuw mannekenspapier maken. De baukbriefkens van 1000 franken, gaan nieuwe mannekens krijgen en veel schooner dan de vroegere. Mr Omer heeft ze geteekend. Wat zullen do rijke menschen blyde zijn 1 Kruger heeft gezegd We blijven tot onzeu laatsten druppel bloed voor onzen geboorte grond vechten, want anders gaan wij naar Ceylon of Sinte-Helena. Daaroramoeten wij blijven hopen eu strijden... Over Roberts proclamatie diskutee- reu heeft geen nut, want 't heele stuk is averechts. Roberts is nog niet klaar met de Boeren te velde. De toekomst zal bewijzen dat de JBoeren alles be halve verslagen zijn... De Engelschen kunnen de Boeren misschien wel Terslaan, maar ten onderen j ke beloofd~heeft op de afs~chaffillg van brengen, neen, dat nooitMen zegt dat de eerbied- i deze patent aan te dringen, weerdige grijzaard, tegen einde Oktober zal in Wij hopen dat, in het voorkomend Holland zijn, en in 't begin vau November in £eval> de inwoners van 't Arondisse- Frankrijk, om de bulp van 't volk, voor zijn ver- j m^nt Aalst, eveneens zullen mogen t ïii - 4 rekenen op onze Volks vertegen woor- drukt en dierbaar vaderland in te roepen... digers^ die den landbouw ^er gene- Eilaas gen zijn. Eene nieuwe encycliek zal met den 30 September door Zijne Heiligheid Leo XIII uitgeveerdigd worden. Zij heeft betrek op de werkmanskwestie en zal eene uitlegging en vollediging wezen van den beroemden wereldbriel Rerum Novarum. Een dagblad beweert dat de nieuwe encycliek slechts toepasselijk zou zijn aan Italië maar de vorm integendeel schijnt te bewijzen dat de leering er van een algemeen karakter heeft. Bij alle rechtzinnige katholieken zal het woord van Zijne Heiligheid Leo XIII ontvangen worden met eerbiedi ge gehoorzaamheid en met den krach- tigen wil het toe te passen overal waar men kan. Wij wenschen ook, maar durven het niet verhopen, dat het mocht een einde stellen hier in Belgie, aan het geschrijf eeniger groene babbelaar die tot nu loe de leerling van Roomen op eene valsche wijze hebben uitgelegd met het doel den Christen werkman over zijne plichten te misleiden en van Kerk en priester af te scheuren. MtrarkwijtNchcIdiu;r. Straf- kwijtschelding zal, ter gelegenheid van prins Albert's huwelijk worden verleend aan talrijke veroordeelden. Een ontwerp van koninklijk besluit is door den minister van justitie ge reed gemaakt en aan de goedkeuring des Konings onderworpen het zal op den dag des huwelijks door 't Staats blad afgekondigd worden Art. 1. Kwijtschelding wordt toege staan van elke niet voorwaardelijke straf, eene gevangzitting van i5 dagen niet te boven gaande, elke niet voor waardelijke boete onder de vijftig frank en de gevangenisstraf die daar meê gelijk staat, uitgesproken 'tzij afzonderlijk, 't zij samengevoegd, door de hoven en rechtbanken of de tucht raden der burgerwacht voor den... Art. 2. Dezelfde kwijtschelding wordt verleend voor al de straffen, verminderd tot het beloop bepaald door art. 1, krachtens vroeger afge kondigde arresten van kwijtschelding. Art. 3. Gedeeltelijke kwijtschelding wordt verleend voor de gevangenis straffen eene maand niet te boven gaande, of boeten minder bedragend dan 200 fr., uitgesproken ten laste van betichten, die vroeger geene lijfstraf felijke of politieveroordeeling onder gingen. Art. 4. Opgehoopte straffen door 't zelfde vonnis opgelegd, vallen onder toepassing van dit besluit. Art. 5. Dit besluit is niet toepasse lijk op voortvluchtige of hunne straf ontduikende veroordeelden. Groote opschudding heerscht er onder de landbouwers, tengevolge van het besluit, genomen door het Beheer der Belastingen en strekkende tot het heffen eener belasting op de dorsch- machienen. Men zou die machienen als een nij verheidsvoortbrengsel beschouwen, alhoewel het maar al te dikwijls ge beurt dat de landbouwer zijne dorsch- machien uit gebuurzaamheid, dus kosteloos aan eenen anderen invqpner leent. De landbouwers uit den omtrek van Zele hebben zich tot M. Thibaut, volksvertegenwoordiger, gewend, wel-

De Volksstem | 1900 | | pagina 1