Os SjaaMe Op Ap van 1516 in Aalst Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. EIGEN LOF. De Vlamingen verdrukt. Een boerengedaeht over 't algemeen stemrecht. Kerkelijk Nieuws. ue w>im>oia Kermis van St Jo. zef zal afgelot worden den Donderdag 11 October om 3 uren namiddag, in de zaal van de Patronage. Er zijn nog al tijd loten te bekomen aan 10 centiemen. Tooneelnieuws. Volkscatechismus. KNESSELARE. Zondag nacht kwamen twee gendarmen van Knesselare-kermis, waar zij in dienst geweest waren, toen zij in een bosch twee kerels met lichtbakken zagen jagen. De gendarmen naderden een der wildstroopers legde zijn geweer op hen aan, maar de eerste gendarm wierp hém met een kolfslag ten gronde. De andere wildstrooper was gevlucht, doch, toen hij zijn makker zag wegleiden, keerde hij zich om en schoot naar de gendarmen, gelukkiglijk zonder hen te treffen. De aangehoudene is maandag mor- gend naar Gent gebracht en ondervraagd. Het par ket is in den namiddag naar Knesselare gegaan. AMEBIKA. Een vreemd en gevaarlijk duel, dat plaats had in deu gang van eenen sneltrein na bij Lebanon in den Amerikaanscben staat ken- }ucky, is Donderdag uitgevochten. Twee kolonels uit die streek, die nog eene kleine rekening te vereffenen hadden, besloten hun ge schil in den gang van een waggon uit t.e vechten. De trein was propvol en in den gang bevonden zich tal van reizigers, onder wie vele dames. De twee duellisten, die ieder gewapend waren met twee revolvers, achtervolgden elkaar woedend in de gangen der i ijtuigon, waarbij van weerszijden twaalf kogels op goed geluk werden afgeschoten, terwijl de angstige toeschouwers onder de banken wegkropen. Niemand dacht eraan, den sneltrein, die voortrolde met eene snelheid van 80 kil. per uur te doen stilhouden en toen de 24 revolverscho ten waren gelost, bleek, dat de conducteur en zes reizigers gewond waren. De duellisten kwamen er beiden ongedeerd af. VerTlctw. den 6 Januari 1897. Ik leed sinds jaren aan een gewichtig rhumatisin en uiets bleek mij te kunnen redden. Dank aau twee doozen slijm- verdrijvendo Walthervpillen was ik volkomen ge nezen. Emiel Nizet, rentenier. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysselinck en ia alle apotheken. VILVOORDE. Maandag gebeurden alhier erge toonecloD. Rfchtover de statie is eene socia listische herberg gelegen. De soldaten mogen dit huis niet bezoeken uit hoofde der woelige meetin- gen die cr dikwijls gegeven worden. Op 't oogenhlik dat de reki uten van 't 11" huieregimeut uit de sta tie kwamen, werden zij door eene bende socialisten afgewacht en uitgenoodigd in bedoelde herberg te komen drinken en er eene antimilitariscke meeting bij te wonen. Een sergant-major, vier serganten en zeven kaporaals, die de rekruten aan de statie kwamen afhaleu, wilden de jonge soldaten beletten binnen te gaan. Deze laatsten wilden de meeting bijwonen en daar de onderofficiers en soldaten hen tegenhielden ontstond er eene hevige vechtpartij tusschen de militairen, de rekruten en de socialisten. De bevel hebber van het garnizoen, verwittigd van Wat er gebeurde, zond oogenblikkelijk het piket van de wacbt, onder de bevelen van een onderluitenant, ter plaatse. Dank aan deze maatregel konden de rekruten naar de kazerne geleid worden. Zeven hunner die het hevigste op de onderofficiers gesla gen hadden, werden opgesloten. De kapitein-bevel hebber Augustin heeft een onderzoek geopend ten einde de verantwoordelijkheid der socialisten vast te stellen. BRUSSEL. Donderdag namiddag, rond 5 1/2 ure, kwam een 65jarige priester langs de beenhou wersstraat, toen drie schuimers den geestelijke beleedigden en hem zelfs een haringskop in 't gelaat wierpen. De priester zette zijnen weg voort zonder een woord te zeggen, doch een vcrontweerdigde voorbijganger kwam tusschen en deed den kerel die geworpen had, door de policie aanhouden. Het. is zekere F., wonende te Elsene hij zal voor zijne laffe daad voor de rechtbank te verantwoorden hebben. SINT-JOOST-TEN-NOODE. Mad. Graux, wonende Kaashutstraat, moest zondag morgend eene som van 1100 frank betalen zij telde het geld toen men plotseling aan de deur belde. Iu het huis van mad. Grauw wonen verschillende huis houdens zij woont op het eerste verdiep. Toen zij van den trap kwam ontmoette zij een man die haar groette. Mad. Graux bleef eenige oogenblikkeu be neden met den melkboer, die gebeld had. Toen zij terug op hare kamer kwam, waarvan zij de deur opengelaten had, was haar geld gestolen. De man dien zij op den trap ontmoet had, was spoorloos verdwenen. Kostbare ontdekking;. Dank aan de ijzer achtige pil van Dr Raphael, vinden de zwakste en de meest bloedgebrekkige personen onmiddellijk smaaklust, frische gelaatskleur, levendigheid en gezondheid terug 1,75 fr. overal. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valeke- neer, De Waele, Gysseliuck, en in alle apotheken. DESTELDONCK. Zondag morgend is het parket naar Desteldonck gekomen waar verschei dene families teekens van vergiftiging vertoonden, nadat zij kalfvleesch geSten hadden. Het dier moet zonder toelatiDg van den toezichter verkocht zijn, BEIRVELDE. Met de kermis zijn hier twee jongeDS uit een schommel gevallen. De eene kwam er van at met lichte kneuzingen de andere Th. Hoogens, 15 jaar oud, werd bewusteloos opgeno men en men heelt drie uren moeten werken om hem tot bezinning te krijgen. De geneesheer hoopt hem te redden. Naar men zegt is te Calcken bok een knaap uit een schommel gevallen en zoo erg t dat hij thans nog bedlegerig is. De kristene demokraten die, toen de pen sioenwet nog in ontwerp was er niet genoeg den spot konden mee drijven, schrijven nu onbe schaamd Zonder priester Daens en de demokratische partij zou dit pensioen aan de oude werkmenschen in de kartons gebleven zijn. Zoo schrijft men de geschiedenis in de groene bladen. De waarheid is dat, gedurende de vier jaren dat priester Daens in de Kamer heeft geze ten, drie wetsontwerpen betreffende de werkers pensioenen werden ingediend één door de socia listen en twee door de katholieken, maar geen enkel door den vertegenwoordiger der kristene demokraten. Noch H. Denis, noch M. De Guchtenare, noch M. de Malander hebben priester Daens daarvoor geraadpleegd. De regeering heelt de drie ontwer pen aan eene kommissie onderworpen en daaruit is de thans gestemde pensioenwet ontstaan. Men moet ai tamelijk groen zien om in dat alles de hand tc bemerken van do kristene demokraten die wel afbrekers maar geen opbouwers zijn. Verleden zondag nog, bij de socialisten te Luik, heeft priester Daens de pensioenwet uit al zijne kracht veroordeeld. En wij zouden ze aan hem te danken hebben VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Bfoutcerij Fratis iirutcé, AALST. Bij Ministerieel besluit komen 50 hulpklerken aan de Staatsspoorwegen tot klerk bevorderd te worden. Vroeger werd het aantal te begeven plaatsen bij helft toegekend aan de Vlaamsche en Waal weke kandidaten die in daartoe ingerichte wed strijden de meeste punten bekwamen. Nu ziju er 31 Walen tegenover 19 Vla mingen tot klerk bevorderd. nat is ons verdrukken, ons recht mis kennen. Met het grievenkomiteit van Meche- len teekenen wij protest aan tegen deze veran dering. De klare bewijzen onzer verstooting in het ons geworden vlugschrift uiteengezet, moeten door de Vlaamsche gekozenen den heer Minis ter van Spoorwegen, in de Kamer voor oogen gelegd worden. Geen voorrechten, maar rechten eischen wij! Mijnheer de uitgever, Naar ik in uwe gazet van Zondag vernam be ginnen liberalen en socialisten te zeeveren, alsof iedereen het niet meer kan volhouden bij aldien tusschen dit en een jaar rijk en arm, jong en oud, dom en slim niet gelijk gezet wordt met een stemme. Ik moet waarlijk mij kwaad maken als ik hoor spreken van verandering aan de kieswet. Gaat men in Brussel weer den tijd verknikkeren met wat zagerijen over gelijkheid en recht Mij dunkt dat er daar beter af te spinnen werk op den winkel is. Voor de boeren bijvoorbeeld nog maar eens gesproken. Waarom niet gevraagd dat men voor alle beesten schadevergoeding geve, die om rede van besmettelijke ziekten moeten gedolven worden, zoowel als voor deze die lijden aan pokken Waarom dat niet gevraagd, opdat door deze nieuwe gelijkheidswet men met eenen boer die eene beest verliest van de kool zooveel compas sie zou hebben als met eenen, die in zijne stallen door pokziekte zijnen veestapel ziet te niet gaan? Waarom alle vee niet laten binnen komen na keuring aan de grenze, vet en mager, want dit laatste uit Holland kunnen wij niet missen Waarom in plaats van altijd maar geld uit te ste ken voor soldaterij, forten en kanonnen niet eens de boerenbonden wat geschonken, opdat hunne leden zouden gemachtigd worden voor hun vee eene gezonde verblijfplaats te kunnen oprichten, terwijl men zoo het meest praktisch zou hande len om den gezondheidstoestand van ons vee ge waarborgd te zien Waarom in plaats van te praten over gelijkheid van stemmen, niet eens gesproken om gelijkheid te bekomen van lasten- betaler te worden? Nu vindt men boeren, die geenen steen hebben die hun behoort, daar 't al herent staat, als eigenaars beschouwd die 60, 70, 100 of nog meer franken contributien moeten be talen, terwijl actionnarissen, die duizenden mis schien millioenen bezitten in beursweerdens, geenen looden duit in 's lands kas storten. Op zulke zaken en nog andere grieven die 'k zou kunnen aanhalen, moet men eens gaan denken. Dat wordt meer betracht dan 1 of 3 stemmen aan iedereen, ja dit wordt meer ge- wenscht dan door 't algemeen stemrecht aan al wat dom en onwetend is, zonder vooruitzicht of bekommernis, de welvaart van 't land ten prooi te geven. Dit zal ieder weldenkend mensch moe ten meenen met Uwen trouwen dienaar Boer Jan. Priesterlijke benoemingen. De eerw. hh. Poppe en De Vlindere, uit het seminarie, beide doctors in wijs begeerte, zijn bestemd om te Rome de leergangen van Godgeleerdheid te vol gen. Ha tnnihnlQ van de Vlaamsche Eene nieuwe uitgaaf van 500 afdruk sels van het blijspel 't Misverstand komt te verschijnen. De Vrienden die het be steld hebben, zullen maandag geriefd worden. Eene nieuwe uitgaaf vau 400 afdruksels van 't blijspel Eene Jas op Reis zal binnen 14 dagen bet licht zien. Twee nieuwe blijspelen zullen tegen Nieuwjaar in onze drukkerij verkrijg baar zijn. Bericht aan de Tooneellief- hebbers. Welke partij doet de werklieden veel kwaad De roode partij of de partij der socia listen omdat zij gedurig de werklieden opjagen om in werkstaking te gaan Zijn de werkstakingen niet goed De werkstaking is een burgeroorlog in 't klein. Bijna al de werkstakingen vallen tegen den werkman uit. Het is raar dat wij eens booren dat zij goed is gelukt. Het is altijd een groot tijdver lies en geldverlies. Er wordt niet gewerkt en er moet toch geëten worden. De werkman ver liest, de patroon verliest en dikwijls wordt de bloei der nijverheid geknakt. Wat volgt daaruit Daaruit volgt dikwijls dat de patroon verplicht wordt een weinig later de dag- buren te verminderen. Waarom jagen de socialisten de werk lieden dan op Als de werklieden den arbeid staken dan komen zij altijd af: wij zijn de vrienden der werklieden Zij zeggen bun ge moet dit, ge moet dat enz. Dat is heel gemakkelijk. De menschen worden alzoo zeem aan den baard gestreken ze gelooven de socialisten en laten zich inlijven bij de rooden. Wat is er daarbij gewonnen Voor de werklieden niets, maar de socios krijgen wat aanhangers meer, in de stemming wat meer stemmen, en dank aan dat, is er misschien een groo- te gekozen aan 4000 fr. per jaar. De werklieden hebben niets maar eenen grooten en invloedrijken socia list heeft wat bij wilde een kamerze tel, rijkdom en eer. Zij planten dan bun vaandel op de forteres en roepen Wij zijn en blijven er De partij der socialisten doet dus meer kwaad dan goed aan de werklieden Zekerlijk. Zij buiten de werklieden op alle mogelijke wijze uit. Hun orde woord is voor de propaganda en de eenvoudige sukkelaars denken dat dit ten hunnen voordeele is en bet ten is maar voor de grooten. Van waar komen de socialisten De socialistische partij vloeit recht streeks voort uit de leeringen der geu zen. Kunt ge dat bewijzen Heel gemakkelijk. De geuzen bewe ren dat er geen hemel is. Dus wij mogen op bet eeuwig geluk niet hopen. Er is ook geen bel, wij moeten dus bet eeuwig kwaad niet vreezen. Nochtans ieder gevoelt in zijn eigen hart de strekking, de zucht naar het geluk. Er is geen hemel, dus bepaalt alles zich tot bet tegenwoordige leven. In dit leven zien wij gelukkigen en ongelukkigen, rijken en armen. Als er geen hemel meer is waarom moeten de eenen rijk zijn en de ande ren arm vermits al de menschen van natuur gelijk zijn Laat ons dus, zeggen de socios, den hemel op aarde inrichten. Gij hebt gelijk. Als gevolgtrekking is, dit juist, maar kunt gij geen andere be wijzen geven Ja, wel. De geuzen hebben ook ge heiligde rechten niet erkend. Ten tijde der Frausche omwenteling hebben zij onscbuldigen naar 't schavot gesleurd, omdat zij aristokraten waren en dit was, zegden zij, ongelijkheden ver effenen. Dus de rechten van een persoon zijn niet erkend. Hebben de geuzen immer de rechten van den eigendom erkend In geenen deele. Zij stolen in 1789 de eigendommen der Kerk en verkoch ten ze. Wie steelt moet weergeven. De geuzerij deed het op zekere wijze, door het sluiten van het concordaat. De Staat zou de geestelijken eene vergoeding geven en daarom het kapitaal houden. En wat willen de geuzen nu Zij wil len het concordaat eenvoudig opzeggen. Eerst het kapitaal stelen en daarna de intresten weigeren Gij hebt gelijk. Geuzerij voert tot socialism op het gebied der princiepen lijk op dat van het pratijk. Het is dus een combie van dwaasheid wat in zeke re bladen heeft gestaan De liberalen alleen zijn een dam tegen het socia lism. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI' EEUW door Peteüs VanNüffbl. 8* Vbbvolo. Lang, zeer lang, tuurde de torenwachter de gestalte des krijgers na en, onder het lispelen van een dankgebed, volgde hij den slingerenden loop der rivier. Diepdenkende, staarde hij in den voor hem liggenden stroom, op wiens effen water spiegel eene menigte schepen hunne statige masten ten hemel verhieven. Jooris'aangezicht drukte andermaal innig harte- leed, snerpende zielsfolteringen uithij bemerkte niet, hoe de dagvorstin hare gouden stralen in den zilveren plas weerspie gelde, de scheepmasten vergulde en alles pinken deed van levenslust. Een enkel voorwerp hield hem bezig Dirka I altijd Dirka 1 Later speelde een droeve glimlach om zijnen mond, de armen vielen ontzenuwd bezijden zijn lichaam, dieper nog zonk hem het hoofd op de borst... Afgetrokken van alles wa°t hem omringde, hoorde hij niet, dat een poorter hem alree voor de tweede maal bij zijnen naam riep en enkel een forsche ruk aan zijn wambuis bracht hem tot de werkelijkheid. Bartel I was zijn uitroep. Oude vriend... Gilbert Jooris I ronkte een sterk gespierde kerel, met ongemeen groot hoofd, oogen als kogels en het wezen lijk roet zoo zwart Gilbert Jooris, wat zijt ge vermagerd, wat zijt ge bleek.... Ik hoef u geen uitleg te vragen... Uw dochter... Geschaakt Doemenis I brulde de Hercules zijnen arm met opge stroopte hemdsmouw uit de borst van zijn lederen voorschoot trekkende en de vuist wringende. Maar de oude torenwachter, bezield met wilskracht en nieuw levensvuur, haalde diep adem en kreet Alles is niet verloren. Zij zal verlost I Bartel fronsde de werkbrauwen en schokschouderde mede- lijdend. Wij zullen wagen en lukken, vriend smid, wees zeker 1 herhaalde Gilbert met overtuiging in de stem. Dan, zonder mijn kind, is het leven van mij van geener waarde meer derhalve heb ik bij mijne pogingen niets te verliezen, wel alles te winnenDesniettemin kwelt mijne erge verlegenheid Nergens viud ik onderkomen en, gij weet het zoo wel als ik, de oproerlingen ontzien noch rang, noch grijze haren. Bij Sint Eloi n sprak de smid onnoodig u daar laDger het hoof! mede te breken. Ik bied ueen gulhartig ver blijf onder mijn dak aan I Aangenomen Top I En laat de Spanjaards maar komen, ik ben er niet bang van I Dat galge naas kan den smid niet missen, zijn aambeeld en slijpmolen bezwaarlijk ontberen en, ten andere, met een weinig goeden wil en wat geweld op mijn kittelachtig karakter,' voldoe ik der signors en soldados minste grillen I Brave Bartel I Hoe zal ik u ooit zooveel goedheid kunnen vergelden Spreken wij daar liefst niet van. We zijn hier op aarde om elkaar te helpen en in mijne plaats had gijniets anders gedaan.... Kijk, hoe die twee soldeniers met hunne zwaarden op de deur der Werfkapel hakken en klieven de schavuiten 1 zij vreezen dan het mirakuleus beeld van Onze-Lieve-Vrouw ten-Druiven niet Wel besteed I derakkers geraken niet binnen daar zwaaien zij Burchtwaarts. Kom nu, Gilbert.. III. Het gerucht liep, onder andere, zegt Kanunnik Jan David in zijne Vaderlandsche Historie dat de Spanjaards heel Aelst hadden uitgemoord. Als eene windhoos was de mare van het wangedrag der muitelingen tot de verstafgelegen hoeken der Nederlanden overgewaaid en ontperste alom kre ten van spijt en schaamte overal klonken bedreigingen, wer den planneu ontworpen om de onverlaten in hun vernielings werk te keer te gaan allerwegen stonden mannen op, gereed om lijf en leven ten pande te stellen van het door de'Ketters reeds zóo zeer geteisterd en geschokt vaderland. Brussel ont stak in verbolgenheid alle gemoederen geraakten in gisting mannen, vrouwen, grijsaards en jonkheden, weihebbenden en behoeftigen spraken éen en hetzelfde woord en riepen luid om verlossingen rechtsherstel. Het verblijf in deze stad, voor lieden van Spaansche afkomst, werd ja gevaarlijk en uit vrees van mishandeld te worden, zochten de gekende hoofdmannen ergens eene schuilplaats. De tijding dier pluuderingen, vergroot door sommige kwaadwilligen, verspreidde zich met de snelheid des bliksems. Zelfs schreeuwde men om wraak niet alleen tegen de muiters, maar ook tegen deu Staatsraad ofschoon de leden dier instelling de zelfopoffering zóo ver dreven, dat zij hun zilverwerk verpanden, om over gereede penningen te beschikken. (2) Sancho d'Avilla, bevelhebber van het garnizoen der citadel van Antwerpen, werd verdacht het oproer gunstig te zijn en dit vermoeden bleek niet van allen grond ontbloot. Het vol gende tot staving De koning van Spanje had, gemerkt de herhaalde protesta- tiën van het volk, een door hem onderteekend manifest uitge geven, aan iedereen bevelende, de opstandelingen, hetzij afzonderlijk of in groot getal, zonder medelijden noch ge nade te behandelen, hun alle voedsel te weigeren en ze des noods, af te maken. Het plakkaat schold de muiters boven dien uit voor oproerlingen en verraders. (3) Men noopte d'Avilla aan het edict, waarvan spraak af te kondigen. Hij weigerde halsstarrig. Van hoogerhand kreeg hij last de verordening aan Jan van Navarese, tot Aalst te sturen. In stede van dit te doen, schreel hij aan dezen laatsten een vertrouwelijken brief, waarin hij den eletto aanporde het werk in de belegerde stad voort te zetten. Alsof dier lage ziel deze vcroerende aanmoediging nog ontbrak Juliaan Romero, Alonzo de Vargas en Jerouimo de Roda verlieten in het geheim de stad Brussel en verscholen zich bij den loozen Sancho, die zijne handlangers dan ook. op het kasteel van Antwerpen, met openo armen ontving. Het sluwe viertal ver stond er zich onderling opperbest. Wat al schrikkelijke be- sluitselen, snoode kuiperijen werden door die ellendelingen niet gebaard, in hun nest uitgebroeid I Want van uit die ge duchte sterkte toch was het, dat de adem van dood en verwoe sting over onze steden, gemeenten en burchten blies, evenals hij drie maanden later de rijke koophandelstad Antwerpen in rouw dompelde.. Kortheidshalve, do Aaistorsche bezetting werd zóo zeer door d'Avilla mot woord en daad ondersteund dat op den duur hare overmoed paal en perk overschreden. Wel hadden de bitsige woorden van 's konings manifest de belhamels een oogenblik iu hunne dolle drift gestuitwel ver namen zij, hoe hardnekkig er gewerkt werd tot het aanwerven

De Volksstem | 1900 | | pagina 2