Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen Denderleeuw lil LUIBRECBITS Aalst, -English Club. Een deurwaarder vervolgd. LAEKEN. Een ongemeen hevige brand ont stond vrijdag avond, rond 11 ure, in de stoomzage rij van M. Michel, 169, Koninginnelei. Het vuur brak uit in de achtergebouwen die tot houtmagazij nen dienen en waar ook de stoommachien der zagerij stond. Daar er eene groote hoeveelheid hout in de magazijnen lag nam de brand eene snelle uit breiding. De brandende gebouwen paalden aan de kunstmarmcrbewerkerij van M. Leonce Everard, die kostelijke stukken bevat, onder andere schou wen van 15,000 fr. weerde en eene vaas van den beroemden beeldhouwer Rombaut. De werkhuizen en de magazijnen van de mamerbewerkerij hebben veel door het vuur geleden. De gebouwen van de Compagnie Washington werden ook beschadigd. De stoomzagerij Michel paalde ook aan de Zenne, langs den kant der brug van de Koninginnelei. De pompiers van Laeken, Schaarbeek en Brussel moesten zich bepalen met de omliggende gebouwen te vrijwaren aan blusschen viel niet te denken. Op een uur tijd lagen de houtmagazijnen en de stoomzagerij Michel in asch. De gloed van den brand werd wijd en zijd gezien. Eene groote menigte snelde dan ook ter plaatse. De schade wordt op 50.000 frank geschat. Men heeft de peerden van M. Michel uit den brand kun nen redden. Zaterdag morgendten 8 ure bevonden de pompiers van Laeken zich nog ter plaats om de smeulende puinhoopen te besproeien. Aan dc Lezer». Indien een uwer familiele den lijdt aan bloedeloosheid, zwakheid of uitput ting, doet hem dc uitmuntende Pil van Dr Raphael nemen en in weinige dagen tijds zal bij genezen zijn. 1 fr. 75 de doos in alle goede apotheken. Dépots te- Aalst MM. Callebaut, De Valcke- neer, De Waele, Ghysseliuck en in alle apotheken. ANS. Woensdag avond ten 11 ure, had in de statie van Aas (Luik) eene botsing plaats tusschen twee koopwarentreinen. De schok was zoo geweldig dat een der inachienen, van het laatste model, let terlijk ineen gedrukt werd. De machinist werd ijselijk verpletterd en bleef op den slag dood. De stoker, broeder van hot ongelukkig slachtoffer, kon nog in tijds van de lokomotief springen, doch de man werd plotseling zinneloos, toen hij zijn broe der zag verpletterd worden hij vluchtte dwars door het veld en tot hiertoe heeft men hem nog niet terug gevonden. WIEZE. Zaterdag nacht ontmoette een jacht wachter zes wildstroopers. Deze laatsten losten zes schoten op den wachter tnen heeft twee der daders aangehouden. BRUGGE. Do gendarmerie heeft, op aan klacht van de geestelijkheid, eenen kerel aange houden, die, in priesterkleeren gehuld, zich uitgaf voor den bestuurder eener congregatie van Door nik. De valsche priester gelukte alzoo in de woning uer geestelijken te dringen en aftruggelarijen te plegen. AARLON. Zondag avond ontstond alhier aan de kazerne Leopold eene schrikkelijke vechtpartij tusschen burgers en militairen, die drie uren duur de. De nieuwe soldaten,'die over eenige dagen bin nengekomen zijn, hadden 's avonds reeds in de stad wanorders gesticht en de wandelaars beleedigd. Rond 10 ure kwam zekere Z.. machinist van den ijzerenweg, rustig voorbij de kazerne toen een der milicianen hem, zonder dc miaste reden, een mes steek in de borst toebracht. Destengevolge ont stond er eene botsing tusschen de menigte en de soldaten. De ruiten der kazerne werden uitgeworpen. De soldaten wierpen naar de burgers met stoelen, ban ken en tafels en braken vervolgens de vloeren van de kamers op om de steeneu naar de menigte te werpen. De woede dezer laatste verdubbelde en er werd dapper tegengeworpen. De soldaten klommen ten slotte op het dak en deden op de burgers een hagel schalies neerkomen. Langs weerskanten zijn er veel gekwetsten. De burgerlijke en militaire overheden hebben een onderzoek geopend. SCHAARBEEK. In het nr 412 van den Haechtschen steenweg wonen de echtgenooten S.., hergergiers. Maandag namiddag, rond 6 ure, ont stond er een hevige twist in het huishouden. Op eens greep de»man een revolver en dreigde zijne vrouw te dooden. Deze laatste greep haar 3 jarig kind en vluchte, om hulp roepend, de straat op. Eenige oogenblikken later hoorde men in het huis verscheidene losbrandingen. De geburen kwamen toegeloopen en vonden S.., die zich vijf revolver schoten in het hoofd gelost had, badend in zijn bloed liggen. De toestand van S... is wanhopend. ENGELAND. Een matroos, uit Rosario weer gekeerd, is op 4 october te Llandaff, in het land van Wales, aan de pest overleden. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende gtrouteerij £''ra**u JD»*uwé, AALST. FRANKRIJK.Een beenhouwer, ten gevolge van eene wedding trad te Privas in eene leeuwen- kooi met den dierentemmer. Hij speelde er met de kaart en dronk er eene flesch champagne, zonder dat de leeuwen verroerden. Doch toen de beenhou wer de kooi verliet, stak hij een schampagneroomer onder den neus van een der leeuwen. Het dier sprong op den waaghals toe en kwetste hem zeer erg. Met de grootste moeite kon men den beenhou wer uit de klauwen van het woedend dier halen. Tusschen het publiek ontstond er eene groote ver warring en in het gedrang werden verscheidene personen gekwetst. ANTWERPEN. M. Soly, een der belgische ambulansiers uit Transvaal teruggekomen, had zijn regiment verlaten, waar hij brigadier was, om naar Zuid-Afrika de gekwetsten en de zieken te gaan verplegen. Hij werd als deserteur aanzien, voor den krijgsraad gedaagd en vrijgesproken. Doch M. de generaal Cousebant d'Alkemade, minister van oor log, heeft Soly nu gedegradeerd en heeft daarenbo ven bevolen dat hij, na zijnen diensttijd, nog twee maanden onder de wapens zal blijven. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Ufotttret'ij Fran* lirwiré, AALST. ST-GILLES. Zaterdag morgend, rond 2 ure, vond de policie in de vestingstraat een man ge knield zitten en aarde eten die hij met de nagels tusschen de steenen uitkrapte. De arme zinnelooze dacht dat hij confituur at Het is een schrijnwer- kersgast, wonende op den steenweg van Vorst. Men heeft hem opgesloten. MECHELEN. Tusschen Vrijdag en Zaterdag nacht rond 3 ure, is een schrikkelijke brand uitge borsten in de woning vau M. Broethaers, schrijn werker, Kathol ij nestraat, n. 101. Toen het alarm werd gegeven door den nacht waker van St-Rombautstoren, snelde de policie on- middelijk ter hulp, met de kleine spuit van het stadhuis, terwijl men de pompiers verwittigde. De geburen, in haast opgewekt, werkten ieverig aan de allereerste reddingswerken. De pompiers kwamen spoedig ter plaatse en vie len moedig het vuur aan, dat reeds eene groote uitbreiding had genomen en ontstaan was op den zolder, welke aan het werkhuis paalt. Dit werkhuis werd gansch de prooi der vlammen, en men moest krachtdadig te werk gaan om de woniug en de aanpalende gebouwen te bevrijden. De achterkant van het gebouw paalt aan het beggijnen kerkhof en 't is langs deze plaats dat eenige personen waren binnen gegaan om de red dingswerken te vergemakkelijken, doch men had geen gedacht genomen op het gevaar dat zij liepen. Eensklaps liet zich een hevig gedruisch hooren, gevolgd van een akelig geschreeuw. Twee puntge- vels, die op balken berusten, welke waren uitge brand, vielen naar beneden en kwetsten vier per sonen, waartuschcn een doodelijk. Een ouderling, de genaamde Rumoldus Van Hammée, in de wandeling Molle geheeten, werd in eenen wanhopigen toestand opgenomen. De eerw. h. Huybrechts, onderpastoor in St-Rombautskerk, diende den ongelukkige het H. Olijsel toe. Eenige stonden nadien gaf hij den geest. De genaamde Van Dyck, werkman in het Arse naal werd insgelijks hevig gek west en ontving ook de H. Olie, waarna hij naar het gasthuis werd ge dragen. De genaamde Opoffens pastij bakker en Van Hammée, smid, ontvingen ernstige kwetsuren en werden na verzorging der geneesheeren naar hunne woning gedragen. Het was half 7 toen de pompiers de plaats der ramp verlieten. RUSLAND. Te Nikauderkloster, nabij Pskow waren zondag 5000 bedevaarders aangekomen, om een kerkelijk feest bij te wonen. Een deel der bede vaarders brachten den nacht door in eene afspan ning. In den nacht viel vloer en tweede verdiep in, onder het gewicht der bedevaarders. Eene schrik kelijke verwarring ontstond, die nog verergerde toen iemand riep dat het brandde. Iedereen vlucht te naar den eenigen uitgaog van de herberg. In het gedrang werden 4 mannen en 36 vrouwen verstikt en 20 andere personen werden gekwetst. 't 1» ongelooflijk Deze winter heeft men meer dan 200,000 doozen Walthérypillen verkocht. Ook ziet men zo overal, en, wonderlijke zaak 1 Elk zegt goeds van dit geliefkoosd purgeermiddel. 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. Dépots te Aalst MM. Callebaut, De Valcke neer, De Waele, Gysselinck, en in alle apotheken. LUIK. De Journal de Liège verhaalt het volgende geestig geval dat, verleden woensdag na middag, in de statie der Guillemins, te Luik, heeft plaats gehad Rond 4 ure kwamen daar de socialistische volks vertegenwoordigers Smeets en Maroile, beide te- rugkeerende van het mijnwerkerskongres van Seraing. Beide volksvertegenwoordigers, zeer vroolijk en geestdriftig, hetgeen overigens hun recht is, zagen aan den trein van Keulen-Brussel twee prachtrij- tuigen. Zij namen dat de Koning, terugkeerende van Munchen, zich met zijn gevolg op den trein bevond. Zonder aarzelen beweerden de beide mannen hardnekkig dat zij, ingezien hunne hoedanigheid van volksvertegenwoordiger, recht hadden in een der twee rijtuigen te stappen. De treinwachter trachtte hun uit te leggen dat zij dat recht niet hadden, doch 't was verloren moeite. Terwijl kolonel Jungbluth, van op de trede van een der rijtuigen onverschillig de betwisting stond gade te slaan, kwam eindelijk de treinoverste en stopte de twee reklamanten den bek, met hun te doen opmerken dat zij wel recht hebben op plaat sen in de prachtrijtuigen, maar niet in die welke de Koning voor zijn gebruik gehuurd en betaald heeft. Onze twee roodjes stonden met den mond vol tanden, overwegingen makende over de pracht der rijken en desocialistische gelijkheid Maandag laatst heeft onze gemeente in voile feest geweest ter gelegenheid van het gulden jubelfeest der echtgenooten Jan-Baptist Van der Fraenen-Cobbaert. Voor de woning der jubilarissen stond eenen smaakvol versierden triomfboog, de woning zelve verdween letterlijk on der de bloemen en groene loover. In al de huizen van de wijk Huissegem, al waar de echtelingen Van der Fraenen wonen en tot aan de kerk, had men de nationale driekleur uitgestoken. De lie ve zon deed haar best om aan het feest nog meer luister bij te zetten. Het mu ziek onzer gemeente begaf zich in korps ten 9 1/2 uren naar de woning der ju bilarissen, om hun onder het spelen van verrukkende pas-redoublés kerk waarts te leiden alwaar ten 10 ure eene plechtige mis van dankzegging plaats had. Bij het verlaten van de kerk wierdt aan de jubilarissen, door een klein kind der familie, een prachtige bloemruiker aangeboden. Na de gelukwenschen en rijke geschenken van het gemeentebe stuur ontvangen te hebben zette men er menig lekker glas op, terwijl de fanfa ren onophoudend lustige arias uitvoer de en de familie, (80 man sterk) vrien den en kennissen er nen fermeu flikker sloegen na zoo twee uren in gulle vreugd doorgebracht te hebben zette de stoet, want het was waarlijk eenen stoet, met muziek voorop, zich in beweging om huiswaarts te keeren. Op den terug keer zoowel als bij het gaan wierden de jubilarissen door de menigte geestdrif tig toegejuichtAan hunne woning ge komen werd door een meisje dor fami lie een heilwensch voorgelezen. De echt genooten Van der Fraenen zichtbaar ontroerd, bedankten de talrijke om- staanders voor de genegenheid hun be toond het muziek hief de Brabagonne aan en sloot deze plechtigheid, neen, daarbinnen vergaderde de familie aan den feestdisch en gansch den dag kon men jubelende groepen ontwaren. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI9 EEUW door Petbus Van Nuffel. 9* Vervolg. Mijn zoon, sprak Spiegels, is voor de planken geboren. Den mijnen ook, riep Luibrechts En is hij akteur geworden O, o, bij lange niet, 'k heb er 'nen schrijnwerker van gemaakt We hebben de eer onze geachte le zers ter kennis te brengen dat in den hier ter stede ingerichten English Club onder het eerevoorzitterschap van M. De Hert, schepene van onder wijs, Engelsch, Duitsch, Russisch en, indien mogelijk, andere talen, zullen aangeleerd worden door de, voorstel- lings- of Berlitzmethode, welke toelaat een taal op éen jaar te leeren spreken, zonder er ooit iets van gekend te heb ben. Niettegenstaande zal er voor ieder dezer talen een tweede af deeling zijn om zich het tweede jaar bezonder te volmaken in handelscorrespondentiën. Al de lessen mogen door de Werken de Leden gevolgd worden mits het stor ten van vier bedragen van 2,50 frank, betaalbaar van October tot Januari. Maken twee of drie leden van hetzelfde huisgezin deel van den Kring dan be komen zij een vermindering van 10 of 20 °/0. Er zullen jaarlijks bekwaamheidsge tuigschriften afgeleverd worden aan diegenen welke de lessen met vrucht hebben gevolgd, hetgeen het bekomen van alle ambten, van welken aard ook, zal vergemakkelijken. De Engelsche lessen zullen alle Zon dagen plaats grijpen van af 7 October in de Stadsjongensschool, Vrijheid straat, de lagere afdeeling van 10 1/4 tot 11 1/4 uren, de hoogere afdeeling van 11 1/4 tot 12 1/4 uren. Leeraar: M. KING vau Londen, Pro fessor aan den Cercle Polyglotte te Brussel. Dag en uur der andere lessen zullen kortelings vastgesteld worden. Over eenigen tijd toen zich de deur waarder van Ghistel, naar de statie be gaf om den trein te nemen naar Oosten de, vond hij de uitgangdeur gesloten. De trein was nog niet binnen. Wat hij klopte, riep of rammelde, niets hielp. Hij ging buiten aan de barreel, ho pende dat iemand van de statie hem zou zien en binnen laten om den trein te nemen die intusschen aangekomen was. Te vergeefs 1 De trein vertrok en onze deurwaar der stond te kijken, gelijk een uil op 'n zieke koe. Toen de bareel open was, ging hij langs daar in de statie naar den statie overste, dien hij daar zag. Hij deed het geval uiteen en vroeg het boek der be zwaren om er zijne klacht op neer te schrijven. Daarop maakte zich de statieoverste kwaad, want hij vreesde de gevolgen der klacht. De deurwaarder hield echter vol en schreef zijne klacht in maar de statie overste maakte proces-verbaal tegen hem op, omdat hij in de statie gekomen was langs eenen verboden weg namelijk langs de barreel. De vrederechter van Ghistel, de om standigheden in aanmerking nemende, sprak den deurwaarder vrij het spoor- wegbestuur ging in beroep, maar de rechtbank van Brugge heeft die vrij spraak bekrachtigd. Destijds was Aalst eene kleine, doch machtige stad, door muren ingesloteu, van bolwerken en poorten voorzien. Zij was het hoofd eener rijke, bloeiende landouw en telde onder haar gebied niet minder dan honderd zeventig dorpen. (1) Kerken en kapellen bewaarden in hunnen schoot onwaardeerbare kunstschatten verscheidene dorpen uit het omliggende zagen abdijen en kloosters oprijzen, die binnen hunne grenzen, en zelfs er buiten, gebrek en lijden verbanden, welstand en onge stoord welvaren deden heerschen. Pas was dan ook de inval der muiters bekend, of spaden en houweelen kliefden den grond van het platteland klokken, jnweelen, geld en andere kostbaarheden vulden talrijke kuilen. Eene vrees, die aan zinneloosheid paalde, had den godvreezenden landman aange tast; weemoedig wachtte hij, met zijn kroost, den overweldi ger af. Achter de sombere kloostermuren, tegen de gewelven der bedreigde cellen, galmde het gebed voor den vrede, het Dona nobis pacem der monniken. (2) Arglist en onbarmhartigheid waren, zooals wij vroeger reeds bewezen, twee hoofdgebreken, het vreemde heir eigen belagers en moordenaars hadden er de voorkeur, verwierven eereposten, deelden zich aan den gestolen buit rijk en onder hen muntten vooral de Walen uit, die den rondborstigen dor peling langs de zwakke zijde aangrepen, hem met allerlei be loften paaiden, heimelijk verschalkten en daarna tot op het hemd uitstroopten. Al de gemeenten van twee uren in den omtrek stonden op schatting gesteld. De geestelijkheid koos de partij der Staat- schen en leende openlijk de hand tot het aanwerven van ver dedigingsmaatregelen. De uitvoering der goddelijke diensten was opgeschorst, de bedienaars van den eeredienst werden gekwollen en vervolgd. Der priesters doenwijze kou niets an ders dan de woede en wraakzucht der Spanjaarden, zoo moge lijk, nog meer aanvuren. Om te beginnen eischten zij van de gekerkerde wethouders vijf duizend pond buskruit en evenveel lood. Gold zulks als hun losprijs Ver van daar Men vergde daarvoor eene som van 20,000 gulden. Nu, noch het eene noch het andere kon gegeven worden, om de eenvoudige reden, dat vele begoeden waren gevlucht en de grootste schatten ge roofd of weggestoken. Denzelfden dag braken de huurlingen in de kerk van den H. Martinus. (3) Het maugelt mij voorzeker aan bevoegdheid om al het af schuwelijke der heiligschennerij getrouw af te schilderen. De sacrilegie was te gruwelijk, te godtergend I De gewijde vaten, gouden en zilveren ex-voto's, wierook vaten en reliquieënkassen vestigden allereerst der roovers aandacht en vielen, de smeltkroes voorbestemd, onder den alverpletterenden hamerslag. Monstrantiën, schalen, ampul len, canons, kandelaars en kruisbeelden werden gemalen, ge lijk de van gond logge koorkappen, kazuifels, velums, stolen en antepediums gescheurd eu aan flarden gereten. En wanneer de geldbussen geledigd lagen, de penning der schamele weeuw den offerblok ontroofd en al wat maar een schijn van waarde bezat, gestolen was, alsdan begon het moedwillig vermorzelen en onteeren van datgene wat in de oogen dier goddeloozen nietswaardig bleek, maar ons, Christenen, het dierbaarst en heiligst ter harte ligt! Vloekend en brieschend, als was die bent uit de heikrochten hier voor eenen dag op aarde uitgeworpen vertrapte het gepeupel de HH. Hostiën, besmeurde de pilaren en zittingen met de H. Olie, rukte, door middel van koorden de Christusbeelden van de outers en sloegen ze op den vloer tot gruis. De kelder der kerk bevatte twee vaten miswijn. Hoe waren deze tot nog toe aan den vorschenden, doordringenden blik ontsnapt Geduld I Huune beurt was gekomen. Aanstonds waren de tonnen naar boven getild en midden van den onteer- den tempel gerold. Nog walglijker werd het tooneel. Onder ijzingwekkende godslastering liet men den wijn in de gouden kelken stroomen en allen, die het druivennat vermochten aan te raken, dronken er van met gulzige teugen vrouwen met uitgemergeld gelaat, onaanzienbaar vau opzicht, verdrongen en stootten elkaar bij heesch gehuil om eene gulp te bemach tigen en rolden, krabbend, stampend en bijtend, schaterend en tierend over den vloer, waarlangs het bessensap in breeden plas voortvloeit. Eene bende klom op het oksaal. Verschei dene handen toetsten het klavier van het machtig orgel en weldra ruischten de tonen, door gejuil begeleid, onder het hooge welfsel. Een man verschijnt in het portaal van den ontheiligden tempel. Zijne witte haren vlechten hem eene glinsterende zil veren kroon om den schedel zielegoedheid en heiligheid stralen van het open gelaat. Bezijden hem, aan zijne soutane, klampt zich, verwilderd de kerk iustarende, een knaapje vast, blond als rijpe koornhalmen, zoet van wezen. Smartelijk neigt de zielenherder het hoofd op des koorknaaps schouder en ziltige tranen bevochtigen de goudgele lokken. Inniger drum men kind en priester naast malkaar, beiden beven door al hunue leden. Het brallende janhagel nadert tot den hoofdin gang zij pakken knaap en grijsaard vast, beginnen hun zede loos lied en dwingen hunne slachtoffers met hen tot eene af- stootelijke menuetsleuren ze eerst tot in het koor, brengen hen vandaar naar de zijpanden... Kort daarna zag men aan den arm van het kruis des kansels het lijkje van den armen koraal opgeknoopt... En de gezalfde des Heeren?... Onver schillig Niemand is er, die zich bekommert of hij het lot zijns dienaars deelt, of iewers in eenen hoek zieltoogt. Wanneer niets meer te rooven valt, de laatste zwelg wijn door de keel gegoten en alles geschonden en verbrijzeld is enkel dan, ruimt de rampzalige stoet het huis Gods, om op de straat, met behulp van versche makkers, nieuwe euveldaden te plegen. Een ander vertoog ontrolt zich hier. De woning, waarin zich, volgens het zeggen van geheime speurhonden, een gees telijke moet schuilhouden, is het mikpunt van een razenden aanval. Het duurde niet lang, of het huis gaf aan de boos wichten vrijen toegang. Malkander te pletter duwende en de schurftigste benamingen en verwenschingen naar den kop werpende, stroomden zij, gelijk het water van een doorbroken dam, naar binnen. In een omzien zijn er alle laden doorwroet, de meubels stukgeslagen en alles wat waarde heeft gerobberd. Eene oude, gebrekkige vrouw, de moeder eens priesters, wordt, in haren leunstoel, door eenen dolksteek de eeuwig-

De Volksstem | 1900 | | pagina 2