Salles ie ïeiites SMcM Allcockts STADSNIEUWS. COLLECTIONNEURS HERBERGEN In 20 (0^DAGER Wielrijders Huis Prosper Guillot, VALLING, BR0NCH1ET eens/te filoedarmoeda Pleisters Biirgcrljjkc Stand, Aalst. VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. LEO CORTEN, SALON van COIFFUUR Stad Antwerpen. kJn°glkJ Rliueiiaticlt. SALON vaiv COIFFUUR, specialiteit van Dames-coiffuur Huis Emile Vau Huffeltaire, Te bekomen Bericht. Aan de domen.- J Succursale et garde-meubles Te verkrijgen Uil oorzaak van vergrooting Te bekomen wj»c aoeck, Tragei. TE KOOP Sehoone occasie. i'ivrriVi 'ifneruwui MLIDIBE \m?w) Rheumatiek, Jicht. Beupjlcht Verkoudheid Zwakte in den Rug, heid iugezweepthaar zoon, den gil zijner moeder hoorende, vlucht en ontsnapt enkel bij mirakel... In de Kerkhofstraat zijn verscheidene huizen gedeeltelijk 'ingestort, ten deele uitgeblaaktde grond is er gedrenkt door bloed niet zelden vindt men verder gedoode paarden, uitge putte, rondzwervende lieden, ontmoet men gekoorde burgers, voortgestuwd naar het gevang of de galg. Stokoude mannen, opkomende jongelingen, ontluikende maagden, tot de kinde ren toe, worden mishandeld op eene wijze, zoo getuigen de tijdgenooten dier gebeurtenissen in hunne nagelatene schrif ten, zonder weerga in de geschiedenis. Wie er het minst leed van de uitbuiting was de bemiddelde stand. Dies werden minst gequelt, die 't meest te geeven hadden. De lastige be zoekers werden bij de rijken heusch onthaald en goed de zak ken gevuld, nademaal hunne eerste bekommernis was ge weest, het grootste deel hunner schatten te verduiken. Dien dag bleven de stadspoorten potdicht, de valbruggen onafgelaten. Een bevel, van den eletto uitgaande, luidde dat geen levende ziel, zonder bemachtiging, de belegerde vesting verlaten mocht. Na den noen stond de Pontstraat in opschudding. Rond de tweehonderd muiters wemelden er dooreen en meer om meer groeide hunne getalsterkte aan een twintigtal ruiters, gewa pend met lange speeren en van kop tot teen uitgerust, draaf den op en af. Weinig goeds voorspelden hunne duivelstroniën, weinig vredelievend de loensche blikken, waarmede zij, een misprijzenden en zegevierenden glimplach om de lippen, de verwoeste huizen aankeken.... Stapvoets toog de menigte, op een gegeven teeken naar de Brusselschepoort. Aldaar steeg een lansier uit het zadel, naderde tot de wachten en reikte dezen een beschreven papier over. Het schrift moest baar- blijkelijk een gebod van den eletto behelzen, want terstond draaide de poort, krakend op hare scharniersels, open met een zwaren bons en krijschend kettinggerammel viel de op haalbrug neêr. Ijlings vlotte het geboefte in het vlakke veld. Uitgezonderd de aanvoerders van het grauw, wist niemand waarlangs de strooptocht leidde. Des ondanks, stormden zij in onstuimige vaart naar de bij de hand liggende pachthoe ven, stalen er al wat onder hun bereik lag, staken schuren en stallen in brand de boeren, op de pijnbank gelegd, het blik kerend staal voor oogen, het vuurroer op de beklemde borst gedrukt, werden gedwongen hunne waarden aan te wijzen het schoonste vee sloeg men aan, met de weinig troostende belofte, dat men het tot Aalst, in ruiling eener zekere som klinkende munt, kon terugkrijgen. Derwijze bereikten de plunderaars Hekelgem. De abdij van Affligem werd aangeval len en ingenomen de Benedictijners brachten zij in de ruime refterzaal bijeen en praamden den proost, Jaspar Smets, on der vreeselijke doodsbedreigingen, den schat van het klooster aan te wijzen. (4) Hunne eischen kregen goeddeols voldoening zoodanig dat het gespuis, na het plegen van eenige baldadig heden, aanstalte maakte om naar de stad weer te keeren. Het geen dan ook, na veel getalm, gekijf en geharrewar, geschiedde. [1] P.-C. Hoofts. Nederlandsche Historiën, 11® boek, bl. 445. [2] Vele kloosterlingen vluchtten naar Brussel, oorkonden en kost baarheden met zich medenemende. Dom Bernard, O. S. B. Geschiede nis der Benedïktijnerabdij van Affligem. [3] In 1482 begonnen de werken aan dit meesterstuk van Romeinschen bouwtrant, onder het bestuur van Herman de Waghemakere, schepper der kathedraal van Antwerpen. Men wil het dit noodlottig tijdstip [1576] wijten, dat de prachtige Sint Martenskerk tot heden onvoltrokken bleef. Geschiedenis van Aalst. [4] Dom Bernard, O. S. B. Geschiedenis der Benediktijnerabdij van (Wordt voortgezet). Davidsfonds. Afdeding Aalst en omstreken. Op Maandag 29 dozer maand, zal te Aalst, de 25e verjaring der stichting van het Davidsfonds plechtig worden gevierd ter groote Feestzaal van het Stadhuis. De E. H. Dr Claeys, de zoo gunstig gekende redenaar, zal er eene voordracht komen geven. Het feest zal ook een toonkundig gedeelte bevatten, dat, voor ons kunstminnend publiek, buitengewoon aantrekkelijk, en, in onze stad, eene nieuwigheid zal zijn. De medewerking van verscheidene gewaardeerde kunstenaars, zal toelaten ge wrochten op te voeren, die de moeilijksten zullen bevredigen. Het volledig programma zal binnen eenige dagen verschij nen. Namens het Bestuur De Schrijver, De Voorzitter, LEO GEEROMS. Dr FRANS CLAUS. Nijverheidsschool. Het Bestuur der Stedelijke Nijverheidsschool heeft de eer de Bevolking te noodigen tot de Prijsuitreiking aan de leerlingen van de Voorbereidende Afdeeling, en van ie en 2e Studiejaar, ten lokale der School, op Zondag 14 October, ten 10 ure. DE SCHRIJVERDE VOORZITTER H. VAN DER SCHUEREN. Dr TH. DE NAEYER. BERICHT: De werken der leerlingen van het verleden jaar zijn ten toongesteld. Heropening der klassen MAANDAG, 15 OCTOBER, ten 7 ure. Rederijkkamer De Catharinisten. Wie Zon dag toekomende op aangename en leerrijke wijze zijnen avond doorbrengen wil, zal voorzeker de prachtvertooning willen bijwonen welke onze Rederijkkamer ter stadsschouwburg geeft met het beroemd drama IVIARJIANNE of de Vrouw uit de Volksklas. Het stuk wordt gespeeld met de medewerking van Mev. Van de Wiele en Mejuffers Charl. enTher. Meylan- der. Nieuwe tooneelversieringen. Gorden om 5 1/2 uren zeer stipt. Prijzen der Plaatsen Benedenplaatsen Voor- behoudene genummerde frs. 2,00. 1° Rang fr. 1,50. 2e Rang fr. 1,00. Bovenplaatsen le Rang fr. 1,00. 2e Rang 50 centiemen. Alle Aalstenaars Zondag naar Stadsschouwburg, om een der schoonste Volksdramas te zien vertolken en onze jeugdige, ieverige Rederijkers toe te juichen Antisocialistische Vakvepccuigiugcn. Zondag aanstaande 14 October, om 3 uren namiddag, algemeene ver gadering in het lokaal Korte Zoutstraat. Herkiezing voor den helft van 't bestuur. Het bestuur doet een krachtigen oproep tot alle de leden opdat niemand ontbreken zal, daar het de eer en den vooruitgang der Vakvereenigingen geldt. Het Bestuur. Joach. Ratf'. Guilmant. Mendelssohn. A. Durand. Schubert. Guilmant. -Callaerts. Koninklijk Land van Riem. Ons Ko ninklijk Tooneelgezelschap heelt de herhalingen begonnen van het hoogst merkweerdig en meeslee- pend drama De dochter van Roland. Men spreekt met veel lof over de repetitiën, die eene welgeluk te opvoering en een buitenge wonen bijval doen voorzien. Kerk van den H. Jto&cf. De plechtige wijding van het nieuw orgel zal plaats hebben den dinsdag 16 October, feestdag van den Gelukz. Ge- rardus. Om 9 uren solemnele Hoogmis, voorafge gaan door de wijding. Des namiddags, om 3 uren stipt, zullen de Hee- ren Volckaert en De Groote het orgel bespelen. Bij het sluiten dezer plechtigheid zal de zegen met het Allerheiligste gegeven worden. Programma A)doorM. A. Volckaert, organist van St Martens, Aalst: 1. Festival Marsch, opus 139 2. Allegretto, in si mineur 3. Choeur de Paulus 4. a) Sous les bois, opus 78 b) Ave Maria 5. M.arche funèbre et chant séraphique 6. Toccato, final, in ié opus 23 B) door M. E. De Grootteorganist van St Baafs, Gent. 7. Marche religieuse Guilmant. 8. a) Invocation Mailly. b) Paques fleuries Mailly. 9. 6e Sonate Mendelssohn. 10. Canzona Guilmant. 11. Cantilène nuptiale Dubois. 12. Marche solennelle Mailly. Notariaat. M. Eeman Renatus, kandidaat notaris alhier, is Notaris benoemd te Overrqeire. Onze hertelijke gelukwenschen. Jubelfeest van 1H. Eng. Van Itterbcck. Maandag 22 October aanstaande zal met luister het SOjarig jubelfeest van M. Eug. Van Itterbeek, alsmede de prijsdeeling aan de kinderen der Zon dagschool plaats heb ben. Te dier gelegenheid wordt benevens andere feestelijkheden, dien avond, in de zaal van den Werkmanskring, een luisterrijk Avondfeest gegeven, waarvan programma volgt 1. Opening voor groot orkest. 2Broeder Jacob, oorspronkelijk drama in een bedrijf. 3. Uitvoering eener Jubelcantate, 150 Uitvoerders, gedicht door den E. H. Vlerick. 4. De Adelueketooneelspel in 3 bedrijven, met balletten onder het bestuur van M. August Verwayen. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene 2 fr. —Eer ste. 1 fr Tweede 50 centiemen. Tombola dei* Vlaauisclic Kermis. De trekking heeft donderdag namiddag plaats gehad. In ons volgend nummer zullen wij de lijst der win nende nummers mededeelen. Wij wenschen onze Lezers en Lezeressen een schoonen dikken prijs 1 Zoudagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Renneboog, op de Vee markt. Geboorten Mannelijk 8 Vrouwelijk 12 20. Huwelijken. J. Dierickx metser met M. De Wandeleer tw. A. Tombeur wever met E. Bombeeck tw. A. De Smedt landb. met D. Roelandt z.b. Overlijdens. C. De Doucker kantwerkster 15 j. Ledebaan. M. Van Caekenbergh vr. Van den Borre landb. 84 j. Schoolstr. V. Colyn vr. De Kange z.b. 71 j. Ouden Denderm. steenw. H. Ballinckx vr. Van den Bossche z.b. 40 j. Zonnestr.M. Gkeerts, dienstm. 67 j. Leopoldstr. 6 kinderen onder de 7 jaren. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Havcr-Dc Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. meester-schrijawerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, N'' 47, Aalst, heelt de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO GORTEN, Meestei'-Sehrij nwerker Scherreveldstraat, HI1 4J, Aalst. BAARD- en HAARSNEE Coiffcerder, Lange Zontstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hair werk voor theaters. Parfumeries. Bors tels vau alle slach. Scheersmesseu vau de beste Engelsche merken. Abonnement. Muis ran veetcoutcen. Wijk. Op Zondag 14 October, om 7 uren stipt 's avonds, prachtige Ope- ningsvertooning. Hoe menRoover wordt drama in 3 bedrijven door A. Leemans; Eene Jas op Reis, blijspel met zang in een bedrijf door P. Van Nuffel. De pia no zal gehouden worden door M. R. Rotthier. Kostumen en pruiken van het huis Karei Ducheyue-De Leeuw. Moiiiteursvlaamscli. Gelezen in het Staatsblad van Woens dag Een koninklijk besluit van 5 October 1900 machtigt den gemeen- n teraad van Iloei (Luik), 't zij iu der- minne, 't zij bij wijze van onteige- n ning uit algemeen nut de noodigo gronden en bronnen aan te koopen n tot aanleggen van eene drinkwatei - n verdeeling in deze stad. n Vandeofficieele taalverknoeiers, ver los ons, Heer l de timbres poste. Nous envoyons gratis et franco notie prix-courant de series de timbres. L. et S. JULIARD, Frères, 3, rue Harigrode, ANVERS. Bij iicitatie. Openbare verkooping van twee Woonhuizen, Bouwgronden en Landen TE AELST, St. Jobstraat, Kalf straat en Scherrestraat. De notaris De Windt, te Aelst» daartoe benoemd bij vonnis der recht bank van eersten aanleg zitting houden de te Dcndermonde, zal met de pleeg vormen der wet van 12 Juni 1816 en ter tusschenkomst van den heer Vrede rechter des kantons Aelst, open baarlijk verkoopen, de volgende onroerende goederen te weten Koopen 1 tot 12. Eenen Eigendom, gestaan en gelegen te Aelst, St. Job- en Kallstraten, bij kadaster bekend sectie A, uummr82177T, 2177s, 2177r, 2177u, 2177q, 2177f, en 2177g, met eenege- zamentlijke grootte volgens meting van 11 aren en 30 centiaren. Verdeeld volgens meting en plan op gemaakt door den gezworen landmeter heer Bernard Goethals, te Aelst, in 12 koopen, (zie de plakbrieven). Voorschreven eigendom is bewoond en in gebruik hij Victor Schelck, Arthur Vau Herzele en de medeverkoopers kinderen Verhulst-Van de Meerssche en Michel Verhulst. Koop 13. Een perceel Land, te Aelst, St. Job, nabij de Kapel, bij cadaster bekend sectie B, groot 6 aren 80 cen tiaren. Koop 14. Een idem, ne>reu voorgaan de, sectie B, nummer 128, groot 8 aren. De goederen onder koopen 13 en 14 maken eenen blok uit met eene geza- meutlijke groote van 14 aren 80 cen tiaren, palende ten westen aan de Beek, ten noorden d'heer notaris Schelfhout en d'heer Judocus Duwez, ten oosten zeiven heer Duwez en ten zuiden Judo cus D'haeseleer en Jozef Van der Biest. In gebruik bij Joaunes Van Boven, te Nieuwerkerken, mits 35 frs. 'sjaars. Koop 15. Een perceel Land, te Aelst, Scherrestraat, bij cadaster sectie A, nummer 482, groot 7 aren 40 centiaren, palende oost d'heer J. B. Van de Putte, zuid de erven De Waegeneer, west de Osbroeckeu eu uoord het Hospitaal vau Aelst en de Scherrestraat. In gebruik bij G. Van de Meerssche, te Aelst, mits 20 frs. 's jaars. ENKELE ZITDAG Zeitentug 20 October 1900. Om 2 uren nanoen, in de Zittingszaal van het Vredegerecht, te Aelst, Stad huis. Voor alle inlichtingen wende men zich bij bovengenoemden Notaris De Wiudt, alsook bij den Notaris Dc Ghccst, te Aelst. De geneesheer. Mijn beste heer, 'k heb u slechts eenen raail te geven leg op het gedeelte waar ge pijn hebt een pak Thermogene. Dit is duizend maal beter dan al de drogerijen en al de pleisters. Aarzel niet. Np De faam der Thermogene heeft jj namaaksels doen ontstaan, die zekere gewetenlooze handelaars zoeken in de plaats te stellen. Wij zet ten het publiek aan, altijd den naam De Thermogene en het handteeken Van den Broeck en O" op het etiket te eischen. Biias'd- cu Haamueé Coiffeur, Botermarkt, 2, Aalst. Gewezen gast van de bijzonderste huizen van Brus sel eu Autwerpen. Spoedige, zuivere eu zorgvuldige bedieniug. 4 bonnetnent. bij M. Leo DE NUL, Gentschepoort, AalstCanadaplant- soensn. Wilgenplantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- lancn, reerlaars, en alle andere soorten van l'ruitboomen alsook een hoeveelheid Thy moes voor te planten of droogen TV" Uni on Een schoon eu gerieflijk Huis met Hof, iu de Stoofstraat, thaus bewooud door J. De Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-Do Coen, Brusselschestraat. M. D. DE ROECK, gediplomeerde boomteeltkundige, heeft ib.' eer het Publiek kenbaar te maken, dat er bij hein te verkrijgen is eerste kwaüteit van Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en houillekoleu. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. heid en gedommcl in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somrae vau 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menscheu die geeno midde lenhebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. 112, Boulevard Anspaeh BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Veute a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, morcredis et Vendredis, a 2 heures. Evpéditiou cu Province 59, rue dc» Cimrircux. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. uit ter hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CHIEN van5 paardenkracht. In volle werking dage" zicht)-aar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. Aalst, eerste kwaliteit van boonstaken en hoppestaken, aan voordeelige prijzen. schoone DOGCAR, tweo wielen, voor vier mannen aan de prijs van 350 fr. Bij d'heer Em. Do Coen-Moyersoen Aalst. IV komt een zoo goed i r svstéme 1899 zich te bovi bureele dezer nieuw systéme 1899 zich te bevragen ten Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 Irank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. ienlg bijzonder veroorloofd middel. Voor inlichtingen, tich te bevragen bij MSUBTER8 T«n LIEFDE, 105, Rua St-Dominiqae, Parite, «UIRET. Afoteker-Chimist, 1Passago Saulnlor, Pari]». Algemeen Depotoh. delacre, Bruxellea IN ALLB apoteken. Vluischrirt Frnneo. Depot bij M. De Valkeneer, Esplanade. Sedert 1847 In Amerika in gebruik. AUcook'a Fietstere zijn oen gvmossmlddel voort Hoest, Zwakke Borst, ALLCOCK'S Bljn Poreuze Pleisters tm. de öetttg ware onfeilbare ......OC. Cicato,» «elke gemaakt «orden. Eis oho daarom steeds dringend die van Alicock. neemt geen andere. Verkrijgbaar bij W/e Apotheker*. Als gy Likdoorns hebt, zoo gebruikt Allooek'e Likd oor ny leieters,

De Volksstem | 1900 | | pagina 3