Ce Kermispreek ra Vader Nelcbior. Aai ob MsTertepnwoorlijers. Urukhfr-lilitgcBcr Ituffel, ftnpfUeütntat, 13, te 2lalat. ^5 De Boerenbonden. Nieuwe belasting. Van alles wat. x voor gansch België, franco te huis. 2.50. Yoor de vreemdelanden, I 00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven noeven vrachtvrij toegezonden worden.Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- j >men zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j n in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle I dstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes ziju ten laste van den be- j ïmmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, i DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6® JAARGANG. NUMMER 297. Aalst, den 27 October van het jaar O. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4*bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. In het hartje van Nederland ligt het schoone dorpje Har- iveén, dat de welverdiende faam bezit, tusschen al de dor en van Nederland eene voorbeeldige gemeente te zijn. Niet lleenlijk door zijne bevallige natuurlijke ligging in een der childerachtigste valeien, alswel door de gekende trouw, je deugd en de goede zeden van het Harteveensche volk, velke in gansch Nederland, om zoo te zeggen spreekwoor- ielijk geworden zijn. De bevolking is er, op kleine uitzondering na, protes- antsch, doch dit belet niet dat de inwoners er zich zoo orgelijk en deugdelijk gedragen, dat het schoone dorpje inder dit opzicht in gansch Nederland zij ne weerga niet 'indt. Vandaar dat de dichter-zegt Gij zijt op gansch 't ontwoekerd strand, Van 't schoone vrije Nederland Een pareltjemijn Harteveen Waarachtig, 'k vind er zoo maar één, Maar één, waar 't volk nog voor gewis Zoo goed, zoo braaf, zoo deugdlijk is. j Waaraan het deugdelijk behoud toe te schrijven is, heeft Iemand tot hiertoe oprecht weten uit te maken, maar ve en schrijven het toe aan Vader Melchior, de Dominé, welke 'óór eenige jaren gestorven is, doch wiens beeld in het hart ran eiken Hartevener nog wordt bewaard. Dat de invloed van die brave man groot moet geweest lijn, behoeft geen verder vertoog, als men de eerste de bes- Ie Hartevener over hem hoort gewagen, en vooral zijne ge moedelijke preeken, welke ieder inwoner nog bijna woor delijk van buiten kan opzeggen, hoort herhalen. Als de Dominé Melchior op den kansel trad eer hij zijnen preek begon, liet hij zijn begeesterende blik langzaam over al zijne toehoorders gaan, en zoo ingrijpend was zijn oog- slag, dat na enkele stonden hij met allen om zoo te zeggen een aangename blik had gewisseld, eiker hart had tot zich getrokken, elks aandacht had geboeid. Daar begon hij Mijne beste Vrienden, mijne duurbare geloofsgenooten, ik weet dat gij mij allen mint, gelijk ik u bemin. Vandaag is het kermis te Harteveen. Gaarne zou ieder van u bij mij willen komen, om mijne vaderlijke raadge vingen, nopens de kermis uit mijnen mond te hooren. Ik weet dat dit voor u letterlijk onmogelijk is en daarom wil ik gaarne uwe wenschen voorkomen, en u mijne vaderlijke vermaningen van op den kansel uitspreken. Gij zoudt mij vragen Vader Melchior, mogen wij kermis houden?... Zeker, kinderen, ge moogt kermis houden. Ge moet kermis houden Waarom zoude geen kermis hou den maar.,, in den geest van den Apostel, in vrede en peis, n liefde en eendrachtJongens meê jongens Meisjes neê meisjes meê mate en op tijd gedaan. Ge zoudt me vragen Vader Melchior, mogen we bollen - Zeker, kinderen, ge moogt bollen Ge moet bollen. Waar- )m zoude niet bollen maar... bollen volgens den geest van den apostel, in vrede en peis, in liefde en eendracht meê mate en op tijd gedaan. Ge zoudt me, bijvoorbeeld vragen: Vader Melchior, mo ren we ook drinken Wat is dat nu voor eene vraag Mogen we ook drinken Zeker, kinderen, ge moogt drinken, ge moet drinken en waar om zoude niet drinken Ccelum bibit, terra bibit, cur nos non biberemusDe hemel drinkt, de aarde drinkt, waarom zou den wij niet drinken De hemel drinkt het water der zee op en geeft het aan de aarde weer. De aarde drinkt het re genwater en voedt hiermede boomen en planten. De dieren drinken... In twee woorden: Omnia bibit, alles drinkt, waarom zouden wij niet drinken Maar, mijne brave kin deren, neemt u wel in acht, drinken zcmier overvloed, want overvloed schaadten drinken volgens den geest v'an den Apostelin vrede en eendracht, meê mate en op tijd gedaan. En zoo komt er aan het vragen geen einde... Maar, Va der Melchior, H is kermismogen we dansen ook Wat zal ik daar op zeggen... Zeker, mijne kinderen, ge moogt dansen ge moet dansen en, zeg me eens waarom zoude niet dan sen Maar neemt wel in acht. Dansen volgens den wil en den geest van den Aposteljongens meê jongens en meisjes meê meisjes, in vrede en eendracht, meê mate en... op tijd gedaan. Ik zal u zelfs nog meer kermisvrijheid geven Als de tijd verschoven is, springt de vedelman van zijn troon, en hij brengt u allen met muziek en dansend naar huis. Dan komt gij allen vroolijk en welgemoed thuisuw lichaam zal wel wat vermoeid zijn maar uw geest zal frisch en gezond zijn, en zon der knaging of achterdocht zult gij u in de armen van Morpheüs mogen nederleggen, in de over tuiging dat de kermis u rozen zonder doornen opgeleverd heeft, dat ze u gemoedelijk en vroo lijk maar vooral zalig is geweest. Doe zoo, en niemand van u zal er zich om be klagen. Het schijnt dat de inwoners van Harteveen de vermaningen van Vader Melchior, tot op den dag van heden, altijd trouw en stipt in acht ge nomen hebben en dat het daarom is, dat het lie ve dorpje tot op den huidigen dag, zijne voor beeldige deugdelijkheid behouden heeft. De blauwe, groene en roode gazetten blaffen, omdat de boerenbonden meest overal onder de leiding staan van den pastoor De machtige voordeelen welke die honderden bloeiende inrichtingen aan de boeren verschaffen, zouden zij vruchteloos pogen te loochenen, doch, dat het vooral de priesters zijn die zich opoffe ren om den landman vooruit te helpen, dat is een zware doorn in hunne wolvenklauwen. Maar hoe komt het dat in de liberale en soci alistische gemeenten, waar de pastoor zich met geene boerenbonden bezig houdt er geene be staan Hoe komt het dat schier overal de pastoor de ieverigste leider is dezer inrichtingen Dood eenvoudig omdat er voor die leiding, voor het goed bestuur der hoerengilden, kennis sen en opofferingen vereischt worden, die ieder een niet bezit en nog veel minder ten beste geeft! Dat doen de pastoors De groene en roode socialisten vinden leiders met de vleet. Zij die in staat zijn eenige woor den te krabbelen, eene pen te houden, maken er er jacht op, maar daar moeten winsten en profij ten bij zij n Daardoor komt het dat al de boerengilden zoo vooruitgaan omdat zij nu in iedere gemeente goed en kosteloos bestuurd worden Daarom ook zijn er noch liberalen noch socia listen te vinden om den boer, met dergelijke nut tige inrichtingen, bij te staan. In een welgeordenden staat mogen de belastin gen de draagkracht der belastingschuldigen niet te boven gaan en daarom ware ten zeerste gewenscht dat er ook van kapitalen belasting moest betaald worden. Hiermede zou de landbouwer veel gebaat zijn daar men met de opbrengst hiervan de grond eigenaars kon ontlasten. De nek der schatrijke kapitalisten in groote steden kan ongetwijfeld meer dragen, dan die der boeren. De billijkheid van eene vermogensbelasting hebben verschillende landen, O. a. Duitschlaud, Frankrijk en Holland reeds lang ingezien en daarom die wet ingevoerd. Het mag eene maatschappelijke wanverhouding genoemd worden dat in ons land het kapitaal, dat nochtans meer intrest opbrengt dan akkergronden, schatvrij is. Nu zal misschien iemand opwerpen de uiter lijke schijn van rijkdom is toch al belast en door dien schijn nog meer te belasten wordt het kapi taal, toch onrechtstreeks belast. Hierop antwoord ik dat dit in vele gevallen niets anders zou zijn dan eene premie stellen op de gie righeid van eenige mensehen. Iemand heeft b. v. een kapitaal belegd van 100,000 fr. Hij bezit geen onroerend goed, dan eene nederige woning. Hij houdt er geen rijtuig en paard op na, om schatvrij te zijn. Is het niet ongehoord dat zoo iemand door den Staat met meer medelij den bejegend wordt dan een boer die geen jaar- lijksch inkomen heeft van 500 fr. Eene andere wanverhouding is de Wie meer dan 50 franken belasting betaalt krijgt van den Staat geene vergoeding indien zijn zoon soldaat wordt. Welnu er zijn menschen die nog geen 40 fr. be lasting betalen en toch schatrijk ziju in kapitalen en efïekten. En die menschen, iedien hun zoon soldaat wordt, krijgen 1 fr. daags, terwijl een boer die 51 ,fr. grondbelasting betaalt een niemendalleke krijgt. En wie ziet niet in, dat hier iets onbillijks om niet te zeggen onrechtvaardigs in opgesloten ligt. Eene goede vermogensbelasting zou deze grieven den bodem inslaan. Dat zal de 20° eeuw wel doen. Wij drukken het volgende artikel over, ontleend aan het Drtjkkersblad, zijnde het orgaan van den Drukkersbond van West-Vlaanderen Wanneer wij rondom ons zien, dan moeten wij bestatigen dat vele, zeer vele verbeteringen wor den betracht voor den werkersstand. Maatschap pijen van ouderlingen Bijstand, Lijfrent- en Pensi oenkassen, wetten op het arbeidskontrakt, enz. zijn zooveel zaken die wij toejuichen en goedkeu ren, en de pers in 't algemeen sluit zich bij die wetten en voorstellen aan, omdat zij moeten mede helpen om rust en voorspoed in 't land te brengen. Op het terrein der maatschappelijke werken in 't voordeel van den werkman, keuren wij den Wet gever ten vollen goed, maar droevig is 't om besta tigen, hoe diezelfde Wetgever zich WEINIG be kommert om de belangen van den middenstand van de Burgerij, die maar al te dikwijls, op den achtergrond worden geschoven of heel en al wor den verwaarloosd. Waaraan de onverschilligheid toeschrijven waar mede de burgerij wordt bejegend Misschien aan de goedzakkigheid der Burgerij zelve, die maar altijd gedwee het hoofd buigt voor al wat van hoo- ger hand komt, die niet durft spreken, uit vrees van de grooten te misdoen, en verkiest zelve het slachtoffer te zijn der grootste misbruiken, liever dan die misbruiken aan te klagen. Zoo kan en zoo mag 't niet blijven duren. En onder die misbruiken is de cumul d'emplois (1) wel een der schandaligste. In onze voorgaande nummers reeds kwamen wij tegen het schreeuwen de onrecht op, dat aan openbare ambtenaars toe laat handel te drijven of nering te doen, en op dit kapittel komen wij nogmaals terug, omdat wij meer dan overtuigd zijn dat DAAR eene der mees te grieven van de Burgerij is gelegen. Beziet onze landsche gemeenten bijna geene plaatsen worden nog gevonden of de sekretaris is winkelier, agent van assurantie of toeziener van goed soms is hij het eene en het andere de on derwijzer (2) speelt drukker-boekhandelaar, en ALTIJD leven die mannen ten koste hunner me deburgers, aan wien zij, dank den invloed hunner functie, de klanten ontrekken. Deurwaarders, grif fiers van vredegerechten en anderen volgen hun voorbeeld, en vragen en bekomen de toelating, 't zij om handel te drijven of om eenen stiel uit te oefenen. Zoo komt het dat de burgerij eene doo- dende concurrentie wordt aangedaan, door dezen die zij helpt betalen. Klagen durft de eenvoudige neringdoener niet trouwens, sekretaris, onderwijzer en deurwaarder zijn al heelepersomiagen op eene gemeente, en 't zou aan dien winkelier duur te staan komen, die het wagen zou ziju gedacht vlakaf te zeggen. Wisten deze die dergelijke bemachtigingen ver- leenen, welk groot kwaad zij doen aan vele bur gers, gewis zouden zij niet zoo toegevend* zijn maar zoo gaat hetde aanvragen zijn ondersteund door eenen invloedhebbenden persoon, en zonder verder onderzoek, zonder de belanghebbenden te raadplegen, wordt de toelating gegeven. En daar er geen redens bestaan om aan den eenen te wei geren wat men aan den anderen geeft, zoo komt het dat wij, burgers, tegenover ons een gansch le ger vetbetaalde bedienden hebben, die ons het werk en het bestaan afnemen. Wij zeggen vetbetaalde bedienden, want belet het wel, 't is altijd dezelfde kategorie van personen die bevoordee- ligd worden en 't bewijs dat zij goed kunnen bestaan, ligt hierin, dat zij for tuin genoeg bezitten om overgroote winkels op te vullen met allerhande koopwaren en dus verre zijn van te moeten beklaagd worden. Wel integen deel Op sommige gemeenten is de winkel van den sekretaris een echte bazar Welk verschil met de nederige veld wachter b. v. Voor hem is men onver biddelijk, en hij moet maar zien toe te komen met zijne jaarwedde. Waarom twee maten en twee gewich ten Altijd zeker is het onloochenbaar dat de cumul Wemploi een schreeuwend on recht daarstelt en dat het meer dan noodig is dat hierop de ernstige aan dacht getrokken worde der bevoegde overheid. Wij rekenen op onze Volks vertegenwoordigers, wien wij dit arti kel opdragen, en vragen hun de zaak voor oogen te leggen ter Kamer. Wij vragen niet veel: Geen rijke hulp gelden, geen pensioengeld, geene on derscheidingen noch eereteekenswij wenschen enkel de loyale toepassing van vroeger verschenen ministerieele omzendbrieven betrekkelijk die zaak dat men er stipt aan houde, dat aan al wie een openbaar ambt bekleedt, streng verbod worde gegeven handel te drij ven of nering te doen, op straffe van afzetting, en dat het voorgoed GEDAAN ZIJ met de sekretarissen-winkeliers, griffiers-drukkers, onderwij zers- boek handelaars, enz. Dat onze Volksvertegenwoordigers dus de zaak behertigen zij zullen den dank verdienen, niet alleenlijk van ons, Drukkers en Boekhandelaars, maar van gansch de brave Burgerij SmjooR. (11 Wij vonden geen gepast vl. woord. (2) Hoe verstaan zulke onderwijzers hunne ambtsplichten 25 jaar Paus. De Hoofdmaatschappij der katholie ke belangen te Rome heeft zich als be vorderend komiteit ingericht voor de voorafgaande schikkingen, welke die nen genomen te worden, ten einde op waardige wijze de vijf-cn-twintigste ver jaring te vieren van het roemrijke Pausschap van Z. H. Leo XIII en de vijftigste verjaring zijner verheffing tot kardinaal. De maatschappij richt eenen warmen oproep tot al de maatschappijen van den zelfden aard cn tot al de geloovi- gen. Zooals men weet, heeft de II. Vader, reeds zijn vijftigjarig jubelfeest als mester en zijn 25jarig jubelfeest als nsschop gevierd. Indien 'het den Heer behaagt Hem in het leven te behouden tot dat ook de thans aangekondigde verjaringen gevierd worden, dan zal Z. H. reeds vier groote jubelfeesten be leefd hebben. Mocht de Hemel hem vergunnen ook nog den honderdsten verjaardag zijner geboorte te vieren, dat zou ongetwij feld den wensch vervullen van alle ge- loovigen. Ordouiiancen. Er ziju in België 3,000 jongelingen die 17 maanden te lang onder de wa pens gehouden worden, om dienst te doen als ordonnans, dat wil zeggen als knecht en kindermeid. En dan zegt men dat het onmogelijk is den diensttijd te verminderen indien de jaarlijkscho lichting niet verdubbeld wordt Hebben de militaristen misschien goesting naar 6,000 ordonnansen, om in het geheele geene meiden meer te moeten betalen

De Volksstem | 1900 | | pagina 1