LODEWÜK-JOZEF LEBRi. OVER TRANSVAAL. MILITIELICHTING 1901. Kruarer. Paul Kruger herdacht den 11° October in Terug uit Transvaal.zaterdag schreef Een verachtelijk Geschenk.- LUIBKECIITS De t pro Deo i> van den Afgestrafte. Opstel over van Luibeken De Kat. ©rukker-lllttgmr 3ait Dan ttuffrl, fiapfürijtraat, 13, te 2LaUt. 2*SV&WlltfMm f» ™bonn,emen!;sPriJs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, --- 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden.—AUe briefwisselingen moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6* JAARGANG. NUMMER Aalst, den 3 November van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen: 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Aunoncen op de 4« oladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. O bittere omstandigheden, zijnen 75s'0» verjaardag. Wij zijn overtuigd in overeenstemming te zijn met de ge voelens onzer lezers, zoowel als met de gevoelens, die de geheele beschaafde wereld bezielen, door hem, op dezen dag, de hulde onzer symphatie, onzer bewondering en van onzen eerbied te zenden. Op 75jarigen ouderdom verlaat hij zijn land als banne ling, nu hij niet langer de vermoeienissen van den oorlog kan trotseeren, om nog voor zijne medeburgers en voor zijn vaderland nuttig te zijn, in een laatste beroep op het rechtveerdigheidsgevoel der natiën. Terwijl het uitschot der Engelsche pers zijn aftreden te baat nam om den edelen grijsaard te beschimpen, te belee- digen, te belasteren, geen vuiligheid vuil genoeg vond om den uitgeweken maar niet overwonnen vijand achterna te werpen, is in verhouding over de geheele wereld de bewon dering en de vereering voor Kruger toegenomen. Hoe meer Engelsche beleedigingen, hoe meer waardee ring.overal elders, hoe meer bloemen om zijn borstbeeld te Parijs, hoe meer duizenden handteekens op de adressen van hulde, allerwege waar nog geestdrift de harten kloppen doet. Een geheel jaar duurt nu de oorlog op 11 Oct. 1899 had den de eerste vijandelijkheden plaats. Na een jaar is het dappere Boerenvolk nog niet overwonnen. In vast betrouwen op God duurt de ongelijke strijd voort. Rampvolle dagen zijn over de republieken heen gekomen, maar geen burger mort, geen verliest moed; komt het ergste zij zullen zich onderwerpen, maar in hun hart bewaren zij die vaste hoop op betere dagen, dat onwrikbare geloof in hun recht, die heilige liefde tot den geboortegrond die gin der van den minsten strijder een held hebben gemaakt. Moge de Almachtige zijne beschermende hand laten neer dalen over het stamverwante volk, wiens zegepralen wij meêgevierd, doch wiens lijden wij ook allen meêgeleden hebben. En moge Kruger niet de eeuwige rust intreden, voor dat Vrijheid en Recht hebben gezegepraald, opdat hij den eeu wigen slaap moge genieten op dien bodem, door het bloed van duizenden zijner zonen gekrenkt, in de schaduwe der vrije vierkleur van Transvaal. Marseille maakt zich gereed om president Kruger te ont vangen. Talrijke afgevaardigden uit Duitschland, Rusland en Holland hebben hunne aankomst gemeld. Onder de stadsbewoners ontstaat ook eene groote bewe ging. Talrijke maatschappijen en groepen van allen aard, hebben aan het komiteit gevraagd ze in te schrijven voor deelneming aan de betoogingen. het voorzichtig gevonden bij de eerste gelegen heid naar Europa over te steken. Te Lorenzo Marquez ingescheept, is hij te Marseille in 't zuiden van Frankrijk, aan wal ge zet, na eene gevaarlijke reis te water, die om trent veertig dagen duurde en binst welke het schip twee geweldige stormen heeft moeten door worstelen. Ondervraagd over den einduitslag van den oor log meent Dujardin dat de Engelschen er nooit zullen in gelukken de Boeren geheel te overwin nen. Het grootste deel der Engelsche verliezen is niet gekend. De boeren zullen den scherp schuttersoorlog voortzetten zoolang als er boe ren zullen zijn. Zij zijn een volk dat volstrekt onder geene vreemde dwingelandij leven kan. Dujardin zegt menigmaal de hand gedrukt te hebben van den grootsten held onzer eeuw M. Paul Kruger, die thans ingescheept is en op weg naar Marseille. 0 De Landwacht is de heer Pieter Dujardin, huisschilder, die over bijna vijfjaar naar Transvaal was vertrokken, te Deinze weergekeerd. Eene groote menigte volk, familieleden, vrienden en ken nissen wachtten hem aan de statie af. Een prachtigen bloemruiker werd den Deinschen Boer aangeboden, en luide kreten van Leve de Boeren stegen op toen Dujardin uit den trein stapte, 's Avonds werd den jongen held eene puike serenade gebracht door de katholieke fanfaren. Dujardin is wel te pas in den schijn, en dank aan zijnen vijf en twintigjarigen ouderdom, komt hij er tamelijk wel voor maar hij is stijf, want sedert een jaar heeft hij op geen bed meer geslapen, immers Dujardin heeft den oorlog meegedaan van den eersten dag dat de Boeren in gisting zijn gekomen. Hij draagt nog aan handen en voeten de lidteekens van verwondingen in de verschillende veldslagen opgedaan. Dujardin streed mede in de vermaarde slagen van Spioenkop, Elandslaagte, Colenso, Tugula, enz. De ontberingen welke hij heeft uitgestaan zijn niet te beschrij ven. Onze jonge Boer was in vele omstandigheden taalman. Als dusdanig stond hij aan de zijde van den moedigen de Villebois Mareuil, toen deze door de Engelschen werd neer geschoten. Met eenige mannen kon hij uit deze ongelukki ge ontmoeting ontsnappen een deel der vlag meenemende, welke aan 't hoofd van hun kommando viel. Dujardin is tweemaal krijgsgevangen geweesttelkens wist hij er van onder te schuiven. Ingezien de belangrijke rol welke hij in 't Boerenleger speelde, werd hij in de laat ste tijden naarstig opgezocht door de Engelschen. Hij heeft Lord Roberts zal den titel ontvangen van Graaf, 62 miljoen frank en 't order van den Kousseband, voor bewezen diensten in Zuid-Afrika i Die Roberts liet, door 20,000 Boeren, niet min dan 50,000 Engelsche soldaten dooden 1 Daarvoor moet Roberts natuurlijk beloond worden. Hij oefende wraak uit op weerlooze kinders en vrouwen, door ze weg te jagen uit Johannes- berg en Pretoria. Zoo iets verdient eene belooning 1 De Engelsche soldaten handelen als echte bandieten op het slagveld, als moordenaars der gekwetste Boerenonder het bevel van Ro berts... Zoo iets is wel 62 miljoen fr. weerd 1 De Hollandsche en Belgische ambulanciers werden in hun liefdewerk verhinderd men nam onze doktoors en verzorgers gevangen.... Daar voor moet Roberts natuurlijk met miljoen pond en beloond worden De roode haan kraaide in Afrika de Engel sche brandstichters staken de toorts der vernie ling aan de boerenhoven, plunterden als losgela ten zijnde uit een boerengevang, Roberts mocht niet vergeten worden. Men steelt, rooft en plundert men schiet en vermoordt vrijgezinde en moedige burgers, die hunne have, goed, land en vrijheid verdedigen... En Roberts had die lage schurkerijen onder zijn hooger bevelDat moet rijkelijk beloond worden 1 De diamant- en goudmijnen, gestolen en ge roofd van die heldhaftige Boeren, zullen dienen om die 62 miljoen aan Roberts te geven Maar wat Engeland nooit met goud kan uit- wisschen noch zal doen verdwijnen, dat is de haat en de vermaledijdingen van meer dan 62 miljoen Europeesche burgers, welke den roof- en strooptocht van den Engelschen goudwolf in Zuid-Afrika verdoemen en vervloeken 1 En wie die verwenschingen der gansche be schaafde wereld over het hoofd hangen, dat den harteloozen Chamberlain I Hulde aan den braven Kruger 1 Eere aan de njoedige Boeren 1 Schande over Engeland 1 Donderdag 7 id., om 9 uren voormiddag, ten gemeentehuize van Herzele. Vrijdag 8 id., om 8 1/2 uren voormiddag, ten gemeentehuize van Idegem. Maandag 11 id., om 9 1/2 uren voormiddag, ten gemeentehuize van Steenhuize-Wynhuize. Dijnsdag 12 id., om 9 1/2 uren voormiddag, ten gemeentehuize van Haeltert. Woensdag 13 id., om 9 1/2 uren voormiddag ten gemeenteschool van Moorsel. Donderdag 14 id., om 7 uren voormiddag, ten gemeenteschool van Meerbeke. Vrijdag 15 id., om 9 1/2 uren voormiddag, ten gemeentehuize van Oordegem. Maandag 18 id., om 9 1/2 uren voormiddag, ter aangenomene Jongensschool van Lede. de, den geest veredelt en hot hart ver heft, terwijl zij degenen die haar ge trouw blijven met faam en glorie beloo- nen O. R. De lotingen voor de militie lichting van 1901, zullen in het arrondissement Aalst, in de vol gende orde plaats hebben Vrijdag 1 Februari 1901, om 9 uren voormiddag, ten stadhui- ze van Aalst. Maandag 4 id., om 9 uren voormiddag, ten gemeentehuize van Sottegem. Dijnsdag 5 id., om 9 uren voormiddag, ten stadhuize van Geeraardsbergen. Woensdag 6 id., om 8 1/2 uren voormiddag, ten stadhuize van Ninove. Binst het afgeloopen schooljaar 1899-1900, is de Academie van Schoone Kunsten der Stad Aalst een groot verlies overgekomen. Den 8° Januari 1900 stierf te Brussel de heer Lodewijk-Jozef Lebrun, Leeraar en Bestuurder der afdeeling van teeken- en beeldhouwkunde. Ge boren te Geut den 13 April 1842, deed hij zich al daar kennen door voortreffelijke studiën ter Aca demie van Schoone Kunsten, en behaalde tot be krooning eene schitterende onderscheiding in den prijskamp voor den prijs van Rome. Reeds had hij de faam verworven van een bekwaam portretschil der te zijn, wanneer hij, op de warme aanbevelin gen van den Opziener der schilder- en teekenscho- len, M. Canneel, door de gemeenteraad den 9n September 1871 tot eerste leeraar in onze Acade mie benoemd werd. Gelast met de hoogste leergan gen van teekenkunde, was Lebrun door zijnen ie- ver en zijne bekwaamheid weldra aangewezen voor het bestuur der school. Omtrent dertig jaren was hij de gedienstige leidsman van de jongelingen die hier het onderwijs kwamen zoeken geene van de Aelstersche Ambachtslieden dewelke aan hem niet te danken heeft de verworvene kennissen in teeke nen en schilderen. Zijne dienstvaardigheid was on gemeen kennis en talent gepaard met genegen heid gaven hem de vaderlijke vermaningen in, die zijne leerlingen aanprikkelden om zich meer en meer tot ernstige studie toe te leggen. Steeds be zorgd voor den vooruitgang der school, maakte hij gebruik van het ontzag dat zijne verdiensten ver wekten om onze Academie te doen begiftigen met tal van plaastermodellen, van het Staatsbestuur door zijne tusschenkomst verkregen. Met zijne medeleeraars was hij bovenal gezellig en bekommerd de beste verstandhouding tusschen hen te doen heerschen altijd bereid ware ver diensten en kunsttalent te herkennen, liet hij gee ne gelegenheid voorbijgaan hen naar waarde te doen achten. Als kunstenaar stond Lebrun bekend als een klassiek historieschilder en fijn portretmaker. Veel van zijne kunstgewrochten werden overgebracht naar Engeland, alwaar in het museum van Bir mingham eene zijner beste schilderijen bewaard wordt. In de groote Feestzaal van ons Stadhuis prijkt het doek «Van Artevelde op de Vrijdag markt te Gent, tot het volk sprekende Lebrun aanzag het als een zijner verdienstelijkste werken en liet het nog verleden jaar in de Provinciale Tentoonstelling te Gent vertoonen. Zijn talent werd te rechte herkend door het Staatsbestuur, dat zijne meesterstukken meermaals opkocht. Een doek waarvan het ontwerp uit de geschiedenis van onze stad is getrokken en dat de held Iwein van Aelst verheerlijkte, is onvoltrokken gebleven. Evenmin was Lebrun geprezen als portretschil der veeltijds werd hij met de uitvoering gelast van belangrijke werken en gelukte er in ze op uit muntende wijze te voltooien. Onze Burgerlijke Godshuizen bezitten het door hem geschilderd por tret van pastor-deken De Hert, zaliger, een der weldoeners van dit liefdadig gesticht. Lebrun werkte niet uit winstbejag, maar enkel uit liefde tot de kunst, die, zoo als hjj wel eens zeg- Een trein komt 6 minuten te vroeg in de statie. De statieoverste Spiegels ziet onthutst op zijne horlogie en gaat naar den ma chinist Luibrechts om hem uitleggingen te vragen,., doch deze ziet hem komen en roept Ik versta u, mijnheer de chef, maar pardonneer, we zijn dezen keer eens langs den binnenweg gereden. Priester Daens heeit tot de rechtbank van eersten aanleg te Gent een verzoek gericht om de kostelooze rechtspleging te bekomen, ten einde 1° een geding tot schadevergoeding in te spannen tegen den eerw. heer Druwé, pastoor van Exaerde, voor brieven welke deze ge richt heeft aan een dagblad van Brus sel, en 2° een-geding aan te gaan tegen den uitgever van den Bien Public, om dat deze geweigerd heeft een brief vol beleedigingen van wege M. Daens in zijn geheel op te nemen. De rechtbank zal oordeelen of M. Daens, als hoofdopsteller van een dag blad, die daarenboven alle veertien dagen in den Messagen een artikel schrijft, dat hom, volgens zijn eigene bekentenis, telkens25fr. betaald wordt, en die tevens geniet van de openbare bedelarij van den Daenspenning, als behoeftig kan aanzien worden en dus de kostelooze rechtspleging verkrijgen. M. Ligy pleit voor den E. II. Pastoor van Exaerde, M. Begerem voor den Bien public, M. Plancquaert voor M. Daens. De huiskat is een viervoetig dier met vier pooten de pooten, volgens ge woonte, op de vier hoeken geplaatst. Het is een tamme beest zooals men somtijds noemt, tamme beesten of schoon het jaagt achter vinken, muizen en andere roofvogels. Zij is gestreept van koleur, somtijds broekgrijs, zwart, of zwart en wit en andere. Wanneer zij vergenoegd is blaft zij niet, maar doet zoo iets met haren adem door den neus, in de plaats van door den mond, doch ik ben vergeten hoe ze dat geluid hee- ten. 't Is een kort woord, ik zou het somtijds wel duizend keeren zeggen, maar nu kan ik er toch niet opkomen en afschrijven mag ik niet doen. Katten miauwen ook, wat alleman al gehoord heeft. Wanneer gij dit viervoetig dier streelt, door met uwe hand over zijnen rug te strijken, zet hij zijnen staart om hoog, gelijk eene mast, zoodat gij niet verder kunt. Strijkt nooit de haren te- ;en stroom op, dewijl alle katten dan rrabben gelijk razeud. Haar steert is omtrent twee voot lang en hare pooten elk omtrent eenen. Gij moet de katten niet plagen want ten eerste, vader zou het kuunen zien, en, ten tweede katten hebben langere nagels dan gij denkt. Katten zijn zeer taai; 'k heb hooren zeggen dat ze negen levens hebben, maar in onze streken sterven ze maar eens, uit hoofde van het kristen geloof. Jongenskatten heeten altijd Jan, gelijk bij ons thuis, en meiskenskatten Poes, maar dat gij 't gelooft of niet, kleine kattekens noemt men altijd Minneken, wat zeker verkeerd is, vermits het niet in mijn woordenboek staat, en bijge volg zullen ze dat moeten vbranderen. Dit tam viervoetig dier kau heel goed in den donker zien zoodat de ratten er niet kunnen aandoen, en nog veel min der de muizen.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1