ALLERLEI TIJDINGEN. WIE ZAL DE 65 FR. BEKOMEN. T iüïrukkcr-lilttgeurr 3ait Dan Muffel, MupeUcstrctat, 13, te 2laltst. Kapitalist en Socialist. Appels eten is gezond. Beleedigend. GOEDE RAAD. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. £RDA( ■6° JAARGANG. NUMMER £9-9.' Aalst, den 10 November van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3e bladz. 10 centiemen den regel. Aunoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de fa Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Het artikel 5 der Wet op de pensioenen legt uit welke personen de 65 fr. zullen bekomen. De Journal de Bruxellesofficieus orgaan van de Regee- ring, geeft echter eene breedere uitlegging van art. 5 van het koninklijk besluit Uit deze bepaling blijkt zeer duidelijk zegt de Journal dat het besluit als werklieden beschouwt eiken dienst bode, eiken helper, eiken daglooner, eiken ambachtsman, die niet geplaatst is, die niet, maatschappelijk gesproken, een patroon is eiken kleinen landbouwer, die dikwijls in dag loon werkt bij eenen welstellenden gebuur eiken reizenden werkman, die zich achtereenvolgens ten dienste van den eenen en den anderen gaat stellen gedurende eenige weken, zooals menige kleine kleermakers, hoveniers, naaisters die, in dagloon ofte huis, nu eens voor hare klanten, dan weer voor meesters werken. De bepaling met hare elkan der opvolgende toevoegsels, schijnt langs alle kanten aan de handwerkers redplanken toe te steken, om hun toe te laten zich aan de benaming van werkman vast te klampen. Alzoo zal er voldoende rekening gehouden worden met die tusschentoestanden welke de regeering aan de Kamer be loofd heeft te behandelen niet met de strengste van het stipt recht maar met de welwillendheid der billijkheid. Hetzelfde geldt volgens den Journal voor den gewezen werkman, waarvan hij zegt Moet men nog werkman zijn om aanspraak te kunnen maken op de 65 fr. Het is voldoende zulks geweest te zijn door de gewone voorwaarden van zijn vorig leven. Gedu rende' hoe lang Dat punt laat het besluit over aan de plaat selijke overheden die met de uitspraak gelast zijn. Alzoo zullen vele kleine bazen, gevestigde ambachtslieden en V kleinhandelaars, die in hunnen ouden dag tot armoede ver vallen zijn, zich kunnen beroepen op hunne vorige hoe danigheid van werkman het is voldoende dat zij gewoonlijk is geweest gedurende eenen zekeren tijd, te beoordeelen volgens de plaatselijke toestanden en niet voor de gelegen heid uitgevonden. Hoeveel landbouwers zijn niet gedurende 30 jaren werklieden geweest bij hunne ouders of van tijd „tot tijd daglooners bij anderen In dat geval zullen zij klaarblijkend tot de toelage toegelaten worden. Inderdaad, indien men als oud-werklieden aanneemt al de kleine landbouwers en kleine ambachtslieden die, vooraleer zich voor eigen rekening te vestigen, bij hunne ouders heb ben gewerkt, dan zullen er weinig buiten vallen. Voor de vrouwen is het nog gemakkelijker. De vrouw of de weduwe van eenen werkman of oud-werkman, moet nooit zelve, tegen loon, voor anderen gewerkt hebben. Zij wordt als de huishoudster beschouwd van een werkman en ver krijgt, daardoor alleen, de hoedanigheid van werkvrouw. Dus, waar voor beiden de vereischte ouderdom bestaat, kunnen de man en de vrouw elk 65 fr. bekomen, te zamen 130 franken. Wij twijfelen niet of de breede uitlegging welke de Journal de Bruxelles aan de hoedanigheid van werkman geeft is die van de Regeering en alzoo zullen de kleine am bachtslieden en kleine landbouwers ook in ruime mate de voordeelen van de nieuwe wet genieten. Wij lezen in Vooruit De koning der Belgen. Leopold die heden te Parijs verblijft, heeft zijn intendent gelast met twee hon derd frank te dragen aan de slachtoffers van het rijtuigon geluk, dat verleden maandag voorgevallen is in de Avenue de Champs Elysées en waarvan hij ooggetuige was. Wij hooren liever dat hij zijn geld aan de ongelukki- gen geeft, wien het alleen toebehoort, dan dat hij het gaat verspelen op paarden- en vrouwenkoersen. Nu dat wij zijne edelmoedigheid kennen, zullen wij hem, indien hij als koning van België zonder werk mocht vallen, voor eene plaats van armmeester zorgen. Vooruit vindt dus reden tot spot in het feit, dat koning Leopold II tweehonderd franks geeft aan slachtoffers van een rijtuigongeval, dat hij heeft zien gebeuren. Als de eigenaar van een rijtuig, dat een ongelukkigen verminkt, zich edelmoedig toont voor het slachtoffer, dan zegt iedereen met voldoening dat hij wel doet. Nu de koning hulp zendt aan menschen die hij heeft zien verongelukken door het rijtuig van een ander, nu acht Vooruit zulks de gepaste gelegenheid om hem te beleedigen. Tot daar Uit een vat olie kan men toch maar moeilijk wijn tappen. Doch, ziehier wat wij anderzijds uit Antwer pen vernemen De ij/.erenwegbediende De Bauw was door zijn dienst aan een ongeluk gekomen. Terecht vroeg de man schadevergoeding aan het ministe rie van spoorwegen, dat hem de som van 25 duizend franks toekende, waarmede De Bauw tevreden was. Edoch, zekere citoyen Vander Bruggen, die in de laatste kiezingen als kandidatat der socialis ten passeerde voor plaatsvervanger, had zich die zaakeenigzins aangetrokken en beweerde dat De Bauw zijne schadevergoeding te danken had aan den invloed dien hij Vander Bruggen, door ze kere betrekkingen in 't ministerie bezit. «Tot loon daarvoor, eiaclitc dc social is- tisclic voIksvei*tegenwooi»digci* Vaudcr Bruggen 5000 fr. van den verongelukten spoorwegbediende De Bauw. Deze vond die roode volksliefde toch te wat duur en wilde niet meer geven dan 500 fr. Daar op spande Vander Bruggen een proces in tegen De Bauw, en nu heeft de burgerlijke rechtbank van Antwerpen beslist dat De Bauw gelijk en Vander Bruggen ongelijk had. De roode volksvriend en Cie moet zich kontent stellen met 500 fr. Wij achtten het niet ongepast, die twee ge beurtenissen bijeen te brengen. Van den eenen kant, een kapitalist, de Koning, die 200 fr. schenkt aan menschen, welke hij heeft zien verongelukken door eens anders rij tuig, en die daarom van den socialistischen Vooruit beleedigingen naar het hoofd krijgt. Van den anderen kant, een socialist, citoyen Vander Bruggen, die 5000 fr. eischt van eenen armen drommel, verongelukt door een rijtuig van den Staat, omdat deze den verongelukte geldelijk heeft schadeloos gesteld en de cioyen meent daar voor iets tusschen te zijn deze nieuwsoortige vriend der verongelukten krijgt van de Sociale eene kandidatuur. Onze lezers zullen zeiven wel de gepaste ge volgtrekking maken en aan hunne geburen, die somtijds Vooruit zouden lezen, laten kennen. Of de roode moniteur er veel zal bij winnen, zullen we hem maar zelf laten uitrekenen. De voedingskracht van appelen bedraagt bij na 14 percent en berust voornamelijk op het gehalte van koolnydraden en plantenzuren. De appel bevat ook tamelijk veel phosphorus, waar om men hem ook als een voortreffelijk middel tot hersenontwikkeling heeft genoemd. De weer de van een voedingmiddel moet evenwel niet uitsluitend naar zijn phosphoor-gehalte worden beoordeeld. De beste voedingsmiddelen zijn die, welke aan het geheel lichaam ten bate komen en niet slechts een bijzondere stof bevatten, die over- heerschend in het eene of ander lichaamsdeel voorkomt. De oude Scandinaviërs geloofden, dat de go den zich uitsluitend met appelen voedden en dat zij hunne hooge wijsheid voornamelijk aan deze koningin onder de vruchten te danken hadden. De zuren, die in den appel voorhanden zijn, werken zeer heilzaam, doordat zij de werkzaam heid der nieren prikkelen, waardoor de vergiftig de stoffen, die bij de stofwisseling ontstaan uit 't lichaam verwijderd en bloed en weefsels ge zuiverd worden. Een rijpe appel is binnen ander half uur verteerd, terwijl de vertering van vleesch en vele plantaardige spijzen veel meer tijd kost. Appelen kan men gerust voor en na, zelfs ook gedurende den maaltijd gebruiken, en wie aan galachtigheid lijdt, zal goed doen één of twee dagen uitsluitend appelen te eten. Bij zulk een kuur kan men zonder nadeel een week lang elk ander voedsel ontberen. Onze confrater De Vroegpost deelt eeu tergend staaltje meê van Fransche onbeschaamdheid. Een persoon onzer stad vroeg, in een zeer be leefd Vlaamsch briefje, eene inlichting aan den bureeloverste van den burgerlijken stand te St- Joost-ten-Noode. Weet ge welk antwoord hij kreeg Het briefje kwam terug en op de keerzijde stond de volgende ezelarij geschreven Cela sera faitmais dorénavant vous pouvez écrire en Francais nous le comprenons tres bien d St-Josse; nous sommes civilises cela nous fera même beaucoup plus de plaisir, attendu que nous n'aimons pas du toutvoire I'admirable langue flamande. ('t Zal geschieden (het zenden van een stad) maar voortaan moogt ge in 'tFransch schrijven wij verstaan die taal heel goed te St-Joostwij zijn beschaafd 't zal ons zelfs veel genoegen doen, aangezien wij hoegenaamd niet houden van uwe prachtige Vlaamsche taal.) Wij weigeren te gelooven dat een bureeloverste zulke schandelijke taal durft gebruiken. Wat er van zijmet De Vroegpost vragen wij dat het ge meentebestuur van St-J oost-ten Noode een onder zoek instelle naar de geestvermogens van den drie- dubbelen ezel, die zulke beleedigende taal voert en zijn schrijven niet eens onderteekent. De deserteurs. Wij zijn in staat zegt de Journal de Bruxelles de hoofdlijnen aan te duiden van 't ontwerp van kwijtschelding, dat, bij de heropening van den zittijd, aan de Kamers zal voorgelegd worden. Dat ontwerp is gelijk aan de wet van 1890, met dat verschil dat het, in verscheidene gevallen, de pleegvormen der on derwerping afschaft. Deze laatste blijft slechts bestaan voor de kwijtgescholdenen, die nog onder de militaire overheid staan zij moet plaats hebben, in België bij den gouverneur der provincie en in den vreem de bij den consul. In België heeft men daarvoor 3 maanden tijd in de aanpalende landen 6 maanden in het overige van Europa 9 maanden en in de andere werelddeelen 18 maanden. Deze pleegvorm moet niet meer vervuld wor den door de milicianen, die meer dan 33 jaar oud zijn door de vrijwilligers zonder premie, die meer dan 30 jaar zijn en, over 't algemeen door al de militairen, die tot eene vroegere klas be- hooren dan die van 1887. Mn Ir ai spelden. In Europa heeft men er geen denkbeeld van welk een menigte spelden in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika van staal gemaakt worden. Inderdaad de ontwikke ling die deze nijverheid ondergaan heeft is bui tengewoon groot. Volgens een amerikaansch blad worden er jaarlijks tusschen twee en drie en zeventig millioen pakken gemaakt overeenko mende met ongeveer achttien tot negentien dui zend millioen spelden. Dit geeft vier honderd vijftig spelden per hoofd der bevolking. Deze belangrijke fabrikatie heeft in den laatsten tijd zeer groote veranderingen ondergaan en is door allerhande verbeteringen tot eene ongekende hoogte gestegen. Over vijtig jaar toch kon een man per minuut niet meer dan 44 spelden maken terwijl een enkele arbeider er tegenwoordig in den zelfden tijd veertien duizend kan maken. Margarine. Het nieuw reglement betref fende de margarine zal binnen eenige dagen in het staatsblad verschijnen. De margarine, voor den handel bestemd, zal moeten gemengd wor den met 50 deelen sesaamolie en een deel ontwa terde aardappelbloem, op duizend deelen. Zij zal moeten verzonden en geleverd worden in vaten, omringd met een rooden band van 5 a 10 centi meters breedte, met het opschrift margarine in i 't zwart op witten grond. Zekere soorten van kunstboter zullen niet mo gen te koop gesteld of verkocht wor den. De verkoopers van margarine zullen de woorden melk, boter, room niet mogen gebruiken in de opschriften van hunne inpakking, plakkaarten of uithangborden, of ook niet in cenig handelsdrukwerk om hunne nijverheid of hare voortbreng selen aan te duiden. Zij mogen even min verbeeldingen gebruiken, de melk of boternijverheid voorstellende. Het reglement vermeldt ook ver schillende soorten van boter of mar garine die niet zullen mogen verkocht worden. Het zal in voege treden op 1 Januari 1901. Schonlvci'lovcn. Er is een om zendbrief van M. de Trooz tegen het misbruik der schoolverloven gezonden aan de gouverneurs. De omzendbrief is zoowel gericht tegen de verloven verleend aan leer lingen als aan onderwijzers. De minister vraagt dat de gemeente overheden krachtdadig zouden optre den tegen die misbruiken die heel na- deeling zijn voor het onderwijs. Een goedkoopen rattenval. Men heeft een vat of ton, tamelijk hoog en plaatse op den bodem een steen op zijn kantdaarna giet men zooveel water in de ton, dat dit onge veer gelijk staat met den bovenkant van den steen. Is dit geschied, dan binde men over de ton een stuk katoen of stevig papier en legge eene plank in schuine richting van den bovenkant der ton naar den grond, opdat de rat ten gemakkelijk boven kunnen komen. Op dat papier legge men eenige stuk ken gebakken spek. Bemerkt men 's morgens, dat de ratten van het spek hebben geëten, of wel alles hebben opgemaakt, dan herhale men dit een paar nachten, opdat ze zich veilig we ten op het papier. Daarna snijdt men een kruis door het papier en binde het spek met een draad vast. De eerste rat, die er nu opkomt, valt in de ton, en ook weldra de tweede. Elke der ratten tracht nu uit het water en op de steenen te ko men om zijn leven te rekken en dit heeft voorgevolg, dat er verscheidene ratten volgen, omdat de ratten op de ton komen toegeloopen op het gekib bel en gevecht van de andere ratten. Een Duitsch blad waaraan dit be richt is ontleend, verzekerdt, dat men op een graanzolder in één nacht en in een ton op die wijze 50 ratten heeft gevangen in een dergelijke val. Een maal in het water zijnde, kunnen zij onmogelijk weer uit de ton, eu moeten dus verdrinken. Wij zijn in don slachttijd. Ik wil mijne vrienden landbouwers en werk lieden eenen wijzen raad geven die ik ontvangen heb van M. H. Bonte, expert van slachtvloesch, te Bouchaute, ieder- weet dat die heer zeer goed op de hoog te is van zijn vak. Ik bedoel de behandeling van vleesch na de slachting. Verleden jaar zijn er honderden kilos hespen bedorven uit de kuipen gehaald en niemand kon hier de oorzaak van aan luiden. Middelen om dat te voorkomen 1° Laat uwe zwijnen éénen dag vas ten vooraleer ze te slachten. 2° Kuipt uw vleesch nooit in, zonder het te laten vernachten. 3° Zout uw vleesch met grof zout, dit heeft eene grootere zoutgehalte, en ge bruikt hiertoe van de 10 tot 15 kilos. Beter is het nog het vleesch rechtstreeks onder pekel te steken. 4° Keer uw vleesch den 88ten dag der inzouting, eu dek de kuip niet. Die deze voorschriften volgt zal, even als ik, geene de minste schade aan zijn vleesch hebben. Een landbouwer van Bouchaute*

De Volksstem | 1900 | | pagina 1