VOORWACHT. Wat dient er eerst gedaan A. S. Orukker-liutgrnr 3tnt Dan Uluffel, ^apcUeutraat, 13, te 3alöt. Waar en Waarom Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieQes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DÏT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 6° JAARGANG. j NUMMER 301^ Aalst, den 24November van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij- dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3" bladz. 10 centiemen den re<rel Annoncen op de 4e bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiên buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal ver jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. De rooden en groenen willen dat het zuiver algemeen stemrecht, kost wat kost, en al wierde er zelfs bloed om vergoten, ingevoerd worde. Een deel der blauwen, name lijk de radikalen, voegen hunne stem bij die der rooden en groenen, terwijl de behoudsgezinde liberalen er zich vijan dig aan verklaren. Wij laten de kwestie der noodzakelijkheid van 't meer voudig stemrecht ter zijde en doen opmerken dat E. V. nauwelijks is ingericht en men door eene enkele toepassing niet oordeelen kan over de uitslagen die zij opleveren zal. Waarom dus ons kiesstelsel weêr veranderen Het is onbetwistbaar dat de overgroote meerderheid on zer bevolking het Z. A. S. bitter weinig genegen is en het hoogst moeilijk, om niet te zeggen, onmogelijk zou zijn eenen ommekeer der openbare denkwijze te verwekken die de zegepraal van dit stelsel zou verzekeren. De algemeene onverschilligheid onder dewelke de betoo gingen Zondag 11. overal afliepen, is er het onloochenbaar bewijs van. Immers, 't is overbekend dat, om het Z. A. S. in te voe ren eene nieuwe herziening der Grondwet vereischt wordt. Om tot eene herziening te geraken moet men eerst de Wet gevende Kamer ontbinden, tot nieuwe verkiezingen over gaan en de nieuwe Kamers kunnen geene verandering der Grondwet beslissen ten zij de 2/3 der leden toestemmen. En welke woelingen, welke volksbewegingen die rust en vrede zouden verstooren, zouden hierdoor niet ontstaan 't Volk in meerderheid vraagt slechts rust en vrede op dat handel en nijverheid er niet door lijden zouden. Onze wetgevers hebben dringender en nuttiger werk te verrichten. Tal van wetsontwerpen die de werklieden met ongeduld verwachten en die de reeks maatschappelijke wetten, door het katholiek ministerie reeds ingevoerd, moeten volledi- gen, wachten hunne beurt af om besproken, gestemd en in voege gebracht te worden. Noemen wij er eenige onder deze die hunne beurt afwach ten en die reeds door voorafgaandelijke studiën zijn voorbe reid De wet op de werkongevallen en die zonder de tegenwer king der roode en blauwe kamerleden reeds zou in voege zijn De wet regelende den arbeid van minderjarigen, het nachtwerk, de zondagrust. Het wetsontwerp door M. Hel- leputte ingediend werd door de middenafdeeling gestemd Eene wet tot bestrijding der geneverplaag Eene wet tot aanmoediging en uitbreiding der Vakveree- nigingen Eene wet van herziening der wetten op de openbare lief dadigheid De vermindering der krijgslasten, enz. Indien men een referendum moest inrichten aangaande 't gene onze wetgevers in eerste orde dienen te verwezenlij ken, onze werklieeen zouden als uit éénen mond antwoor den eerst de maatschappelijke wetten en laat de herzie ning der Grondwet en het Z. A. S. maar varen dat hier, zoo min als in Duitschland en Frankrijk, onzen toestand ver beteren kan Dus, de maatschappelijke wetten vooraf De groote vervaarlijke dag, de dag van gramschap en ellende is, God dank, weeral voorbijde monsterachtige socialistische be- *4£*ging welke over veertien dagen in alle groote steden was aangekondigd, heeft haar tijd beleefd en alles staat nog recht te Brussel gelijk elders. Wat zijn die tijden toch veranderd. Vroeger plachten de goede burgers te schudden en te beven en het kiekenvleesch kwam hen op het lichaam, bij de enkele aankondiging eener socialistische betooging, en nu.... nu,... geen sterveling vertrekt er zijn ooren nog om. Is het schoon weder en het zonneken lacht hen toe, de Brusselaars trekken naar Terkamerenbosch op wandeling en laten de rooden aan hen zeiven over. Alles heeft zijn tijd gelijk de suikerpeekens en toch vooral het brutaal geweld blijft geen effect maken, 't is lijk vader Cats zegde Een juk van druk en louter dwanck, Dat duurt gewoonelijk niet lanck. Als 't alle dagen van 's morgens tot 's avonds moest aanhoudend donderen, men zou er ook aan gewoon worden en niemand zou nog bang van den donder zijn zoo is 't ook met de socia listen we beginnen dat spel zoo wat te kennen. Prins Albert is met zijne aangename weder helft, te Brussel, van de speelreis terugge keerd. Het jonge paar is donderdag zameti naar het Te Deum geweest om voor Nonkel Pol te gaan bidden. Dat is braaf gedaan, want die man wordt ook al oud van jaren, en zonder het geluk des hemels is men toch nergens. 't Schijnt toch wel dat de Belgen een stukje van de groote Chiuecsche vlaai zouden willen Rusland zou ons een brokske willen toekennen, maar de an dere mogendheden hebben wel precies geen groo te lust om er kleine staten laten tusschen te ko men, welke geen deel aan den veldtocht namen. Nu begrijpt men hoe men er hier aan hooger- hand aanhield van in China wat te gaan helpen vechten. Volgens de Standard zou België op aan stoken van Rusland een stuk grond eischen van 1 mijl langsheen de rivier, Rusland zou de Bel gische-belangen in China steunen, omdat dit de belangen van Rusland zelve steunt. Als we 't zonder vechten kunnen krijgen, kunnen we er nooit heel veel aan toeleggen. Jef Vissers van Gheel, heeft aldaar eene raap tentoongesteld die 7 kilos weegt en die hij zelve gewonnen heeft. Was 't een meloen, dan was 't nog al beter. A propos van Gheel gesproken, als sommige stede lingen uit het hartje van het land naar de Kem pen afzakken, naar den Heikant zooals zij zeggen, dan beelden zij zich eene barre streek in, waar niets dan heide groeit, waar de grond geene waarde heeft, even als de russen welke naar Si berië moeten. Die lui zullen aardig staan kijken, als men hen zeggen zal, dat de bouwgrond er aan 1300 franken de roedetegen 390 duizend franken de hectare verkocht wordt, en toch is dat zoo. Mevrouw Müller te Gheel heeft een stuk bouwgrond aan eene Hollandsche maatschappij verkocht, gelegen in de Statiestraat, om er eene Protestantsche kerk voor de zinneloozen dier ge loofsbelijdenis te bouwen, tegen 3900 franken de are, onthoudt het goed, want alle dagen ziet men zulken handel niet verwezentlijken. Nog 37 dagen en het rolleken der 19° eeuw is op den draad afgeloopen. De 20® eeuw zal met een dins dag beginnen en met eenen zaterdag eindigen, hetgeen wij zeker geen van allen zullen mogen zien. De nieuwe eeuw zal juist 36524 dagen, 1202 maanden en 5048 weken min eenen dag be vatten. De maand Februari, het kort maande- ken, in welke de lameeren het minste sjauwelen van heel het jaar zal in de 20° eeuw driemaal met 5 zondagen kunnen prijken, en wel in de ja ren 1920, 1948 en 1980. 9074 eklipsen zullen er plaats hebben, waarvan 659 zonneklipsen. Te Londen is verleden week bij M. Stevens in de Halle, eene Egyptische prinses bij opbod pu bliek verkocht. Dit klinkt wel zonderling in een beschaafd land waar de slavenhandel uit de ze den gebannen en waar de vrouwenverkoop niet tot de gebruiken behoort. Haasten wij ons te zeggen dat het het wel bewaard geraamte was van de dochter van den vermaarden Egypti- schen koning Rhamses II, die 1250 jaren vóór Christus geboorte gestorven is. De overblijfsels dier rare prinses brachten 262 franken en 5o centiemen op. In Engeland vindt men voor alles liefhebbers, als het maar oud, aardig of zeld zaam is. Muizen zijn kruisen, maar er zijn geluksmuizen, die toch volstrekt geene kruisen zijn. Dit ondervond vrijdag laatst de weduwe Jacques, te Parijs, die bezig was achter eene muis te vangen, welke in hare keuken zat. Plot seling schoot er een steen in den schoorsteen los toen ze het dierke wilde slaan, en toen zij de hand in de opening stak, langs waar de muis was gevlucht, vond ze daarin een rol bankbiljetten en staatsloten, ten bedrage van 40,000 franken. De eerlijke vindster ging aanstonds de politie kennis geven van hare vondst. Als zich nu binnen het jaar de eigenaar of de wegstopper met goede be wijzen niet aanbiedt, dan is de schat aan haar. Maar daarmeê was het niet uit. Binnen de wei nige dagen die er verloopen zijn, hebben zich al een half dozijn vrijers aangeboden, welke voor gesteld hebben hun levenslot met haar te willen deelen, maar de weduwe heeft ze allen wandelen gezonden Want toen ik zorg had en verdriet, Toen, kende gij mij allen niet, Nu 'k op mijn eigen kan bestaan, Nu trek ik ook geen ander aan. De Eerweerde Heer Kanunnik Martens is Zon dag 11., in het klein-seminarie van Sint Niklaas, ontslapen in den Heer, op den ouderdom van 73 jaren. Heel het Bisdom van Gent, al de oud-leerlin gen van het klein-seminarie, al wie eenigzins wetenschap en letteren beminnen, zullen dit ver lies betreuren. Hij verbleef sedert 51 jaren in het klein-semi narie, waar hij leeraar geworden was achter zij ne wetenschappelijke studiën te Leuven. Rekent hoevele priesters, doktors, advokaten, mission- narissen hij gevormd heeft. Hij had het geluk (en daar alleen was hij fier over) onder zijne oud-leerlingen 7 Bisschoppen te tellen, waaron der zijnen eigen Bisschop, Mgr Stillemans, die zijnen Kanunnik Martens zoo zeer achtte en be minde. Wie eene zijner schoone voordrachten gehoord of eenen zijner boeiende boeken gelezen heeft, kent den Kan. Martens. De stijl is zoo eenvoudig als de schrijver zelf was. Men gevoelt dat hij zoekt den lezer aange naam en nuttig te zijn, en dat hij er nooit op denkt te toonen wat hij weet. Aan hem mag men toepassen wat de H. Gregorius zegde van den H. Basilius, patroon des overledene De ge ringste lezer verstaat hem, en de geleerdste moet hem bewonderen. De Kan. Martens was een werker dat getui gen zijne boeken, zijne voordrachten, (altijd ten voordeele van 't een of 't ander goed werk) zijne bijdragen aan verschillige tijdschriften, het museum van 't klein seminarie waarover zijn oud-leeraar en vriend de geleerde Van Beneden niet van uitgesproken was dat zullen getuigen zijne oud-leerlingen en collegas zooals onze Eerw. Heer Deken, die met hem in 't klein se minarie zoo lange jaren heeft doorgebracht, M. Ponnet, M. Rombaut, M. Noterman. Zoodanig was hij het werken gewoon, dat hij, den dag zijner berechting schreef, de laatste re gelen of beter de laatste woorden, (want zijne krachten lieten hem niets meerders toe) van zijn werk over Ierland dat nu gaat verschijnen in het Davidsfonds. Maar bovenal was hij een heilige voorbeeldige priester hij had maar twee bezigheden bidden en leeren. Hoe godvruchtig hij was bleek in zijne laatste uren toen de overste van het klein se minarie den laatsten dag bij hem kwam, zegde de brave Kan. hem in 't latijn Ik ben een ar me bedelaar die aan de deur des hemels aan klopt. Zoo stierf de geleerde en heilige man, van ie dereen geacht, bemind en betreurd. Sedert 1874 was hij Kanunnikseder 1894 Ridder van het Leopoldsorde. Hij heeft drij broeders priester de eene Ka nunnik van Nottingham in Engeland, de tweede rustend pastoor in St-Niklaas en de jongste pas toor te Lootenhulle. Mgr Stillemans heeft er aan gehouden zijnen vriend, zijnen oud-leeraar en collega zelf te be graven. {Bijzondere briefwisseling van De Volksstem.) Zondag 18 Novem ber 11., heeft hier een Concert plaats ge had, gegeven door het bijzonder Mu ziekkorps des Konings (1° gidsen), on der het bestuur van M. Leon Walpot, ten voordeele van het werk der klee ding der zeventigjarige behoeftigen. De verschijning van M. Walpot als bestuurder van deze schitterende mu- ziekschaar is op daverende toejuichin gen onthaald geworden, daar hij, bij het Brugsche publiek, de indruk behou den heeft welke hij verworven heeft door zijn talent tijdens zijn verblijf in Brugge als Muziekoverste van het 3° re giment lauciers. Dit eerste concert bracht al de toe hoorders in verrukking, en het publiek heeft zijne tevredenheid uitgedrukt door zijne toejuichingen, en bijzonderlijk voor het laatste nummer, La Marche solemnelle getoonzet door Leon Walpot, hetwelk getuigt dat hij een componist is van eerste gehalte. 't Is altijd een waar kunstvermaak het muziek der gidsen te hooren, onder het meesterlijk en talentvol beleid van zijn bestuurder M. Leon Walpot, en 't is met rede dat het publiek hem eene zoo geestdriftige ovatie heeft voorbe houden. (Medegedeeld). Eene gegronde opmerking van de Gazet van Éecloo Zuiver algemeen stemrecht, 0. a. op gemeentegebied, ware de ondergang van elk goed bestuur in alle nijverheids plaatsen. Een man, eene stem, is eene valsche leus. Als alle man gelijk moet zijn, dan moet men de werklieden ook lasten doen betalen benevens de burgers, en ze ontheffen van al de voordeelen hun toegekend onder opzicht van sparen, ouderlingen bijstand, pensioen, koste loos onderwijs, werkmanswoningen, Burgers en werklieden, antwoordt mij Waar verbrast de werkman zoo'me- nigmaal het geld dat hij zoo zuur ge wonnen heeft Waar verliezen de jongelingen hun ne zeden, hunne onschuld Waar leert men vloeken en tieren Waar wordt het ouderlijk gezag met de voeten getreden Waar krenken zoo menige jongelin gen hunne gezondheid Waar verliezen zij de lust tot wer ken Waar ontstaan altijd de vechtpar tijen Waarom houden de jongelingen hun loon achter? Waarom hebben de ouders zooveel moeite 0111 des Zondags hunne kinde ren, de meesters om hunne dienstbo den te huis te houden Wanneer en door wie wordt de rust der deftige burgers gestoord Waar heeft de policie hare meeste bezigheid Waarom bestelen zoovele jongelin gen hunne ouders en bewerken alzoo den ondergang hunner familie? Op welke dagen en door wie wordt het meeste straatlawij t gemaakt Ouders, waar worden uwe jonge dochters verleid Waar verspelen zij hunne onschuld en hunne eer Welke is een der grootste oorzaken dat de handelaar zoo menigmaal kre diet moet verleenen dat hem zoo moei lijk en dikwijls nooit betaald wordt Antwoordt op die vragen, deftige burgers en werklieden is de schuld van dat alles niet: de jenever, de dron kenschap, de-bals en de nachtkoten?

De Volksstem | 1900 | | pagina 1