- - KAZERNDWANG. ZOETENAAI, Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen Wijlen de Westvlaming. EEN EN ANDER. WACHTEBEKE. Donderdag avond tusschen 10 en 11 ure, hebben de tolbeambten Rathé en Van Elslande alhier, na eene worsteling met smokke laars vier koeien in beslag genomen. AUDEGEM. Een dezer dagen wilde de wed. Vertongen hare landpacht, ruim 100 frank, dragen naar Hofstade. Tusschen Gyseghem en Ilofstade werd de vrouw door eenen baanstrooper aangerand en zoo geweldig geslagen, dat zij het bewustzijn verloor. Toen zij tot het bewustzijn terugkeerde, bevond zij dat haar gestolen was. ST-NIKOLAAS. Woensdag avond kwam de trein die voor 8 ure uit Gent vertrokken was, met 20 minuten vertraging onze statie binnen. De oor zaak hiervan was dat er tegen den halt van Haas- donck, een verhuiswagen met over de baan des spoorwegs te rijden, omgekantelt was en een wiel gebroken had. Men was verplicht, die eerst uit den weg te ruimen eer men den trein van Antwerpen die te Beveren toegekomen was, kon laten voort rijden. Daarvoor moest de expresstrein van Gent 20 minuten wachten in de statie van Beirvelde. Door het geweldig blazen op zijnen hoorn kon de baanwachter een groot ongeluk vermijden. FRANKRIJK. Een bedelaar zonder beenen werd donderdag op den boulevard Voltaire, te Pa rijs, door een rijtuig overreden en nogal erg ge kwetst. Toen men hem van zijn karke wilde nemen om hèm te verzorgen, weigerde hij, en men moest geweld gebruiken. Terwijl men hem in eene apot heek verpleegde, onderzocht een agent het karke, en vond er in een hoop gazetten, die als een kussen vormden, voor 35,000 fr. rentetitels en meer dan 15,000 tickets der tentoonstelling. De bedelaar verklaarde dat hij veel gewonnen had met tickets te verkoopen, doch hij was ziek geweest en had gansch zijnen stock niet aan den man kunnen brengen LAEKEN. De zoon Merlesede, wonende op den Vilvoordscnensteenweg, werd zondag morgend door eene koei, die woedend geworden was aange rand en een schrikkelijkeu hoornstoot in den rug toegebracht. Men vreest dat het slachtoffer zijne ijselijke wonden niet zal overleven. VORST. M. M... heeft twee huizen laten bou wen in de verlengde de Merodestraat. Donderdag kwamen vier kerels met eene stootkar twee groote spiegel ruiten terug halen, onder voorwendsel dat zij moesten vervangen worden. Eene uur later ver nam men dat de vermeende glasmakers stoutmoe dige dieven waren. VRAAGT OVERAL KEET LEUVENSBIER der gunstig gekende Mtroutcerij Trans Wi-airc, AALST. FUMAL. De jachtwachter van M. den baron de Fontbarré betrapte vrijdag avond zekere Piot, van Huccorgne, op heeterdaad van wildstrooperij. Daar Piot dreigde te schieten, loste de jachtwach ter een schot en de wildstrooper bleef op den slag dood. De ongelukkige laat zes minderjarige kinde ren achter. DOORNIK. Dinsdag morgend viel alhier aan de quai Teilles-Pierres een jammerlijk ongeval voor. Twee peerden die een schip trokken vielen van den kaaimuur in de Schelde. Schippers poog den vruchteloos de dieren te redden. Met moeite kon men de verdrouken peerden ophalen. De die ren hoorden toe aan M. Sabbe,.van Oyghem, en hadden samen eene weerde van ongeveer 1200 fr. VRACENE. Bij verschillende landbouwers en werklieden op het Groot Laar werden maandag nacht minstens 70 konijnen gestolen. Een der die ven, door een der bestolenen vastgegrepen, kon ontsnappen, doch hij heeft zijne klak achtergelaten LEBBEKE. Dinsdag nacht is hier eene hof stede afgebrand; de meubelen, de kleeren en een peerd zijn de prooi der vlammen geworden. SCHOONAERDE. Terwijl eene vrouw eene boodschap was gaan doen, had zij hare twee kinde ren, van 5 en 3 jaar oud, alleen gelaten. Wanneer zij terug keerde, vond zij het eene zwart tot kool verbrand, op den grond liggen, en het andere er nevens nog eenige teekens van leven gevende. Hoe dit schrikkelijk ongeluk gebeurt is, kan men niet uitleggen. SELZAETE. Maandag nacht rond 12 ure, is alhier de genaamde Lamoulin, tijdelijke tolbeamb te, met van eene stoomboot te komen, in het water gevallen en verdronken. Het lijk van den ongeluk kige werd dinsdag morgend tusschen 11 en 12 ure aan het tolbureel opgevischt. HALLE. Maandag nacht heeft er te Halle een verschrikkelijk drama plaats gehad. Een wild strooper is door een jachtwachter gedood. Het drama gebeurde niet verre van de tramsta tie te Ploeg-Halle, onder Santhoven. Naar het schijnt vertoonden zich daar in den omtrek dikwijls wildstroopers. Drie jachtwachters deden er maandag nacht de ronde. Zij bemerkten weldra drie wildstroopers op de heide. Een dezer droeg eenen lichtbak, de ande re een geweer. De wachters gingen er naar toe. Wat er toen gebeurd is weten wij nietdenkelijk zijn er langs weerskanten schoten gelost. Althans is het zeker dat een der wildstroopers, zekere Van de Velde, langs den linkerkant van het hoofd getrof fen werd door het schot van een der jachtwachters. De andere wildstroopers namen de vlucht en zijn onbekend gebleven. Het slachtoffer heeft nog slechts eenige oogenblikken geleefd. De j acht wachters brachten het lijk naar het ge meentehuis van Halle en gaven kennis van het voorval aan de overheid. Het parket van Antwerpen werd door den veld wachter van Halle verwittigd. Dezen namiddag om 3 ure is liet parket met de wetsdokters te Ploeg-Halle aangekomen. Zij heb ben ter plaatse een langdurig onderzoek gedaan. De wetsdokter deed de lijkschouwing. Dit ver schrikkelijk voorval heeft te Halle, St-Anchonis, Santhoven en omtrek veel opschudding veroor zaakt. Het slachtoffer is ongehuwd. Hij werkte te Ant werpen, en keerde dagelijks met den tram. huis waarts. ST-GILLIS-WAES. Het kindje van den or gelist De Kleine, een wichtje van 15 maanden, heeft een pot kokend water van de stoof getrokken en werd zoo schrikkelijk verbrand dat het aan zijne wonden overleden is. ASPELARE. Een hevige brand is zondag avond ontstaan in den winkel der weduwe De Tant, op de Biet. Het vuur deelde zich mee aan de hoe ve van M. Capellen en aan een aanpalend werk manshuis, en de drie gebouwen werden ten gronde vernield. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende SSroatcrrèj Trans öi-airé, AALST. ST-GILLES. Woensdag avond heeft een ge vangene, in het gevang van Sint-Gilles, gepoogd zich te zelfmoorden met een mes in te zwelgen De man, een schildersgast, Arthur VanD..., 27 jaar oud, wonende te Sint-ten-Noode, werd ten prooi aan de schrikkelijkste pijnen, stuiptrekkend -ten gronde gevonden. Zijn toestand was zoo erg dat de bestuurder van het gevang den ongelukkige aan stonds naar 'tSint-Jans-gasthuis deed overbrengen. De geneesheeren bevonden dat alleen eene schrik kelijke operatie den mau kon redden. De policie der 4 afdeeling werd verwittigd en twee agenten werden aangeduid om Van D.... te bewaken. Nog denzelfden avond had de gevaarlijke operatie plaats. Nadere bijzonderheden. De schrikkelijke operatie die woensdag avond beproefd werd op Arthur Van D..., die zich in het gevang van Sint- Gilles heeft willen zelfmoorden, is volkomen gelukt. Het was echter geene gemakkelijke zaak men heeft Van D..., eerst inslaap gedaan en dan zijne maag opengesneden. Men vond niet alleen het mes van 15 centimeters lengte, dat Van D... ingezwol- gen had in de maag, maar ook nog stukken hout en wis. De toestand van Van D... was donderdag zeer voldoende de zieke kon met de policieagenten, die hem bewaken, spreken. k in West-Vlaanderen, heeft eene oppervlakte van 206 hectaren 88 aren. In 1841 telde deze gemeente 25 in woners. In 1866 was hare bevol king gedaald tot 18 inwo ners, zes jaar later had zij er 26, die te samen vijf huizen bewoon den, en in 1887 was er eene vermeerde ring van 10 personen. Op 26 Zoetenaai- ers die samen 4 familiën vormden, waren er in 1872 drie kiezers. Alle drie zetelden in den gemeenteraad en kozen zichzelven. Gedurende de kiesverrich- tiugen zetelden zij aan het bureel, bij gestaan door twee leden uit eene nabu rige gemeente In 1884 telde men er 4 kiezers waarvan eene bij de naamaf- roeping ontbrak. De liberalen werden dan gekozen met 2 stemmen daar het derde kiesbriefje nietig verklaard wierd. De strijd was hevig In 1887 was de kiezing er nie' min belangrijk Vier kiezers, waarschijnlijk dezelfde van driejaar vroeger, kwamen stemmen. Twee kandidaten waarvan de eene grafmaker, schoenmaker, kloklui der roeper en trommelaar was, bekwa men de meerderheid vau stemmen den bekwaamheidskiezer werd gekozen met twee stemmen. De avond van die kie zing was rustig en de burgerwacht moest niet bijeengeroepen worden. Zoetenaai is eene heerlijke verblijf plaats. In dez' rijke gemeente waar bij na iedereen een ambt bekleedt, zijn geen arme menschen. Ware het niet dat er soms wat strijd is tusschen katho lieken en liberalen om aan het roer te zitten het zou een waar aardsche para dijs zijn den 1 Maart 1899 waren er juist 82 inwoners die vijf huizen be woonden en evenveel huisgezinnen uit maakten. Het dorp heeft slechts een herberg. De gemeenteraad bestaat er uit 7 leden waarvan er twee genomen zijn uit de naburige gemeente Egge- waartscapelle. Op geestelijk gebied hangt zij van deze laatste gemeente af. Haar gemeenteontvanger en haar Se cretaris bewonen een dorp in 't omlig gende. De laatste begrooting beliep tot rond de 2000 fr. onder de uitgaven was er eene som van 5 fr, 80 centiemen voor feesten en openbare vermakelijkheden. Men had ter gelegenheid der kermis vuurpijlen afgesteken. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI9 EEUW door Petrus Van Nuffel. 15® Vervolg. Het gouvernement komt eene commissie aan te stellen om den militairen toestand der lands te onderzoeken en voorstellen te doen om hem te wijzigen en ons leger herin te richten. Deze com missie is samengesteld als volgt 15 opperofficiers van het leger, een ambtenaar van het ministerie, algemeene bestuurder der burgerwacht, en 20 leden van Kamer en Senaat. Onder deze laatsten zijn er slechts vijf of zes gekend als anti-milita risten. Vele groote katholieke dagbladen zijn van mee- nens dat er een voorberaamd plan bestaat van "hervormingen, welke men zoekt door te drijven. Dat plan is immers aan niemand onbekend het eerste punt van 't program der militaristen is de persoonlijke dienstplicht. In alle geval de inrichting dier commissie en de personen uit welke zij samengesteld is geven aan alle katholieke anti-militaristen, alle reden tot wantrouwen en waakzaamheid. De militaristen welke in de rechterzij der Ka mers slechts eene onbeduidende minderheid uit maken, zullen, uit al de partijen der wetgeving genomen, in de commissie de meerderheid uitma ken en den hoogen toon voeren. Een zware plicht zal dus wegen op die katho lieke leden der commissie welke, in haren schoot, de onmisbare denkwijze van de meerderheid der natie zullen vertegenwoordigen, 't Is op hen dat het katholieke land rekent om, zonder zwakheid, aan de militaristen te doen zien dat zij, met hunne plannen, regelrecht tegen den volkswil ingaan en aan de regeering dat zij, met toe te geven aan de eischen van het militarism, haar eigen doodvonnis teekent en haren val onvermijdelijk maken zal, tot groote schade voor de stoffelijke, zedelijke en voor al godsdienstige belangen van het land en tot groot gevaar voor onze maatschappelijke instellingen. De conservatieve vereenigingen zijn door M. Woeste uitgenoodigd hun gedacht te doen kennen over de manier van aanwerven des legers. Geen twijfel of deze raadpleging zal eindigen op eene nieuwe veroordeeling van den persoonlijken dienstplicht. De achtbare voorzitter van den Bond ziet de dingen van verre komen en 't is omdat hij weet dat een hevige militaristische aandrang gereed ge maakt wordt, dat hij het noodig heeft geoordeeld eene indrukwekkende betooging in tegenoverge- stelden zin uit te lokken. Hij is dood en begraven Nasten Van Hecke, de opsteller van het goddeloos liberaal weekblad De Westvlaming. De Westvlaming had zijne correspon denten in alle gemeenten van Vlaande ren, lasterde eenieder, vervolgde prie sters en kloosterlingen en al wie godsdienstig was. Nooit is er in Vlaanderen slechter blad uitgekomen... en al de rijke libe ralen heeren waren er aan geabonneerd en ondersteunden het. Gelukkiglijk heeft M. Van Ilecke, op het laatste van zijn leven, zijne dwaling bekend, en zich bekeerd. Hij is als christen mensch, voorzien van de H. Sacramenten, gestorven. God verleene hem de eeuwige rust Inkorting; Taai den diensttijd. MM. Colfs, Mabille, Maenhaut, Le- vie, Van Brussel en Delporte hebben dinsdag in de Kamer een wetvoorstel neergelegd, strekkende om den dienst tijd, volgens de wapens, in te korten tot 15, 24 en 30 maanden. M. Maenhaut stelt ook vo^r de ver gelding te verleenen aau al de milicia- nen, zonder onderscheid. Krnger door België. M. van Alphen en Malherbe hebben aan een verslaggever van de Petit Bleu meegedeeld, dat zij overtuigd waren dat president Kruger een bezoek aan Brus sel zou brengen. In elk geval zal hij door Brussel komen, op weg naar Den Haag, waar hij de koningin gaat be danken, voor de hem verleende gast vrijheid aan boord van de Gelderland Het gezantschap der Zuid Afrikaan- sche Republiek te Brussel machtigt de Petit Bleu tegen te spreken, wat het Neue Wiener Tagblatt dezer dagen meld de, als zou Dr Leyds de gouvernemen ten van Frankrijk en België hebben meègedeeld, dat president Kruger in cognito reisde en dus met de eenvou dige eerbewijzen, aan Staatshoofden aldus reizende bewezen, genoegen zou nemen. Het gezantschap weet zelf nog niet wat de president wil. Ook is het niet waar, dat Dr Leyds gezegd heeft tien millioen van de Transvaalsche schatkist gered te heb- heb. En evenmin dat de president be sloten heeft niet door België te reizen. Voor de kleine bnegerij. Op aandringen van M. Woeste zal binnen kort een officieel onderzoek, in gansch het land, geopend worden over den toestand der kleine burgerij. Men denkt dat M. Woeste voorzitter zal be noemd worden van de onderzoekskom- missie. Onze burgerij zal dit nieuws met groot genoegen vernemen. Welke gepeinzeu door vloden het brein van Jeroom niet, bij het hooren der zóo bezwarende beschuldiging ten laste van den eletto Eerst vroeg hij zich af, of hij waakte of sliep en niet ten speelbal zijner begoocheling diende. Doch neen. Hij bevond zich wel in de kroeg daar draaide het geboefte en vóór hem lagen Mario en Ricardo in eenen plas Malaga wijn uitgestrekt. Onbeweeglijk bleef hij aan de bank vastgekluis- terd. Dirka, mededingster van Yolanda... murmelde hij. O, er is geen twijfel mogelijk, daar niemand ter wereld des toren wachter's dochter in schoonheid nabij streeftOnstui miger bonsde hem het hart in den boezem spieren en pezen zwollen gelijk gespannen koorden, zóo onstuimig bruischte het bloed er door heen. ...De overste doodde zijne verloofde, omdat hij afkeer van haar kreeg, mijmerde hij voort Wat gaat er om Ik wil het weten 1 ik moet zekerheid heb ben het geheim, hoe schrikkelijk de ontknooping er van we- ze, ontsluieren Maar hoe?... Bij van Navarese gaan en hem met geweld tot de teruggaaf der ontvoerde dwingen, of... mijn dolk is geslepen, hij treft ongenadig I hem verra derlijk op het lijf vallen Het eerst»; ware nog 't beste. En nu, niet langer geaarzeld Vooruit op leven of dood 1 Hij ontvluchtte het drankhuis, ijld§ de Groote Markt over, naar het verblijf van den eletto. Eene koortsige rilling doorliep zijn lichaam en hij was ge noodzaakt aan de naaste woning eenen steun te zoeken hij drukte zich het voorhoofd te pletter en steende Dwaze, die ik ben Mijne zinnen zijn verbijsterd ik weet niet meer wat ik doe... Barmhartige hemelzou ik zin neloos zijn Hoe ik, de doortrapte sergeant, geroemd om heldenfeiten van arglist, doorzicht en wijsheid, ga mij blinde lings in het verderf storten Ik staar den dood onbedacht in 't aangezicht, verbeur een leren, hetwelk mij niet meer toebe hoort ik zou een spel wagen, waarvan het leven eener maagd en twee vaders de inzet is Afschuwelijk En vreezende dat de kracht hem te kort schieten zou tot het beletten van dit ontwerp, vluchtte hij spoedig van daar weg, toen een geschuifel hem hield staan, omzien, en hij op de stoep van de Luu's voormalige woonst eenen raadsheer be merkte. Hoe ver met de aanteekening vroeg deze grijnig. Lijdzaam stamelde de ongelukkige eene verontschuldiging. Pas op sprak de officier stug. De minste nalatig heid bekoopt ge duur... Nog iets Op doodstraf is het eenie der verboden den voet over dezen dorpel te zetten, zonder vol macht van den eletto. Zóo luidt het gebod. Hiermede trok de signor binnen. Jeroom barstte in snikken los, onverstaanbare woorden murmelende, waggelbeende hij in de straat. Nimmer, schreide mijn oog, kermde hij en thans, thans ween ik als een kind Mario, Mario 1 gij zegtEr is geen God Maar wie dan doet mij zóo bitter lijden, doet mij zóo wreed het bedreven kwaad boeten God, die gij verloo chent God, die rechtvaardig is V. Aan grievende wanhoop onderhevig, sleurde Jeroom Rey- german zich voort. Waarheen Wist hij het zelf?... Hij was er van onbewust, hoe de voorbijgangers hem misprijzend aan keken en door hunne sprekende blikken elkaar te verstaan ga ven, hoe zeer hij ten spotlust strekte. Honger en dorst knaag den in zijn binnenste afgematheid en lijden drukten lood zwaar op zijne ledematen eene heete koorts verschroeide zijn gelaat. Hij gevoelde dringend behoefte aan voedsel, aan rust, en toch kwam de begeerte in hem niet op, te handelen gelijk zijne krijgsmakkers, zeker zou hij mij met verontwaar diging een deel van den rijken roof van de hand gewezen, het donzig bed van den begoeden poorter hebben geweigerd. Tot Jooris terugkeeren, dorst hij nietzijn verschijnsel had den zwakken oude licht een noodlottigen slag kunnen toebrengen. Immers, de sporen der aankomende ziekte, bereids op zijn gelaat verschenen, verrieden zijn onrustwekkenden toestand en wat hij ook gepoogd had om zijne smart te verduiken, dit maal zou hij het scherpziend oog van den torenwachter niet meer kunnen bedriegen. Hij sukkelde immer .verder en verder, geraakte buiten de kuip der stad, waar hij, teenemaal van krachten uitgeput, on der de breede luif van eene wachthuispoort nederzeeg. Weldra lag hij in een vasten sluimer. Langen tijd kon de lijder daar gerust en in ongestoorden zuil zijn onbeschrijfelijk lijden vergeten hebben, als hij, schie lijk door hoefgetrappel van naderende paarden gewekt, de oogen opende. Het nachtelijk duister omringde hem hij zag eenige onbekende ruiters bij hem stilhouden en uit den zadel springen. Ze kwamen dichter naar de poort en de eerste, dien hij herkende, was de eletto. van Navarese deed twee schreden achterwaarts van verwon dering, den sergeant ontwarende. Weihoe, Reygerman riep hij hier toch zou men u het minst zoeken Wat hebben die zotte kuren te bedie- den? wie geraakt uit dergelijke grillen wijs? Gij, aan den kant van dit afgelegen bolwerk, inde nabijheid dezer rottende, verpestende grachten, terwijl de soldaten, in rang onder u, tot over hunne ooren in de pluimkussens steken... Waarlijk, zulke poetsen gaan mijn denkvermogen te boven Het ontbrak den jongeling aan moed en kracht om inmid- dellijk te antwoorden. Sta eens vlug recht, hoor sprak de overste. Het is hier, duivelsch nog te slecht om onze paarden te stallen. Langzaam overeind komende, hakelde Jeroom Senor supperior, de vermoeienis verraste mij hier. Lichtgebood een officier. Een lantaarn werd ontstoken. De weifelende vlam der wol len pit beglansde vestbarmen, ringmuren en kanteelen, hop lieden, wapenknechten eu strijdrossen. Maar, ge zijt ziek, zeer ziek, hervatte van Navarese den lijder van dichterbij beschouwende. Ge rilt alsof ge kou hadt en ge dampt van het zweet; dit zijn wel de voorboden ee ner ernstige verhitting, de eerste verschijnselen der koorts. Ik zal hier sterven, signor, zuchtte Reygerman. Sterven grimde Jan. Denkt gij er aan Men sterft niet als men wil, mijn jongen. Ten andere, gij hoeft ons, al-

De Volksstem | 1900 | | pagina 2