Salles le Mes St-IicM STADSNIEUWS. Huis Prosper Guillot, Belangrijk Bericht. Doopende Nieuws. LUIISI5ECHTS Bedevaart naar Rome. Aan onze Lezers. De rnissionarisssn van den H. Geest en het H. Hart van Maria, te Lier. Hij was verzekerd. Koninklijke Harmonie. Rederijkkamer De Gatharinisten. Catholieke' Werkmanskring. Burgerlijke Stand, Aalst. Schoone occasie. Te verkrijgen Lil oorzaak van vergrooting TE KOOP Te bekomen Succursale et garde-meubles Wielrijders VÉLOC1PÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. Aan rip Hnnvpn - Eene riJke dame> welke SALON van COIFFUUR LEO CORTEN, Mbemeziiq SMIMCEMTIUS "k vorens naar 't pierenland af te reizen, nog menigen dienst te bewijzen. Laten wij hem hierlangs brengen, morde een der raads- heeren, die het niet verkroppen kon, dat de eletto zoo veel belang stelde in eenen sergeant, die dan toch nog altijd een vreemdeling onder hen bleef. Meen. Ik heb eene gedachte, meende de opperste. Reygerman maakt aanspraak op mijne belangstelling hij is mij innig verkleefd... Gij gaat hem toch op uwen rug niet medenemeu, ze ker van Navarese liet de nijdige scherts onverlet. Jeronimo, vervolgde hij ik wil uwe diensten bëloo- nen. Kom met mij naar huis een goed, verzorgd bed staat er gereed en morgen zal een hartversterkend ontbijt u zoo spring levend maken als een bliek in het water, almede u vast op de beenen zetten. n Achtereenvolgens ontgrendelde hij de poort en trad er met zijne onderbevelhebbers in. Deze bonden er hunne dravers vast en gingen er naderhands gezwind van door. De eletto nam Jeroom ouder den arm, tilde hem omhoog en trok op. Geen enkel woord werd gewisseld. De sergeant hompelde voet voor voet, strompelde nu en dan tegen een ongelijken steen en zou menigmaal hebben gevallen, indien 'zijn geleider hem niet duchtig had ondersteund. - Waarom van Navarese eensklaps zóo hupsch en in de weer was Dit zullen wij spoe dig te weten komen, weldra de drijfveer kennen, welke hem ten opzichte van een in nood verkeerenden onderdaan tot zij ne handelwijze aannoopte. Nimmer bad de woestaard aan ee- nig gevoel van deemoed toegegeven, nooit eene daad van berm hartigheid verrichtde smart van zijnen evenmensch liet hem vrij koud, volstrekt gevoelloos de voorspoed van een ander zocht hij te dwarsboomen, geluk en liefde te vergruizen, bloei en welvaart te vernietigen. (Wordt voortgezet). Alwic een iboiiuicnicnt neemt voor 1901, zal I>e Volksstem vau heden ar tot Nieuwjaar kosteloos toegezonden often huize hcsteld worden. In den Franschen Senaat keelt Senateui' Piot een wetsont werp voorgelegd waarop al de verstokte jongmans van dertig jaren, die niet in 't huwelijk willen treden, met eene jaarlijk- scbe belasting zullen geslagen worden. Of het zal helpen om de ontvolking van Frankrijk te beletten, dat is eene tweede kwestie. De ontvolking van Frankrijk mag voor dit land als eene groote ramp, als zijnen toekomstigen ondergang voorzien worden terwijl de germaansche rassen met groote schreden vooruitgaan, heeft Frankrijk alle moeite om te blijven wat het is. Als alles in dezelfde verhouding voortgaat gelijk in de laatste tien jaren, dan zal het Duitsche rijk in bevolking op het einde der XX" eeuw Frankrijk met meer dan het dubbel overtreffen. Frankrijk heeft zijn godsdienst verloren, en daar door is het ontzenuwd en ontzedelijkt en meteenen belastings taks op de oude jongmans te stellen, zal men dit kwaad niet herstellen. Men behoeft hiertoe eenen anderen en doelmatige- ren weg te zoeken. Het sckij at dat de minister vast van zin is het lot der briefdragers te verbeteren. Wij zijn er zelf blijde om, dat een gelukkige Engel hem dit schoon gedacht ingeblazen heeft, want tusschen al de officieele ambtenaars zijn er geene die het meer verdienen dan zij, omdat er geene zijn die zoo karig betaald zijn naarmate hun lastig en afmat tend werk, en hunne verantwoordelijkheid. Woensdag is te Brussel het Parlement, of in goed vlaamsch gesproken de Praatzaal geopend. Als de socialisten weer niet gedurig stok ken in 't wiel steken, dans is er kans dat er veel en nuttig werk afgedaan wordt, want er staan vele belangrijke-ontwer pen aan het dagorde, zooals de wetten op de ongevallen bij den arbeid, het werkkontrakt, de zondagrust, het spel, de on tucht, enz. 't Is te hopen dat de rooden hunne slechte straat manieren zullen afgeleerd hebben en in plaats van te tieren en te huilen als straatrakkers, te boksen en den duivel te draaien, als brave kinderen ernstig mee te werken aan den vrede der volkeren en aan de welvaart van het gemeenebest. Dan zullen wij hen volop prijzen en zeggen dat ze brave jon gens geworden zijn. Te Parijs wérd verledene week een soort van edelman aangehouden, door eenen boekverkooper welke hem een boek zag wegnemen uit zijn raam. In de straat aangehouden, stond de edelman zoodanig onthutst en wilde het boek seffens betalen, hij beweerde dat telkens hij boeken zag, hij door een onweerstaanbare drift werd beheerscht er eeae van te pakken, al kon hij er zelfs niets mee doen. Bij de policie hield hij diezelfde ontschuldiging staande, men heeft de zaak onderzocht en men vond bij hem eene gansche kamer opgevuld met boeken, waarmee hijten minste met het groot ste gedeelte, niets aanvangen kon. Na geneeskundig onder zoek heeft men zijne beweging moeten aannemen, en de suk kelaar, die inderdaad een rijk edelman was, is vrijgesproken. Daar zijn menschen die niet buiten elkauder kunnen leven, en toch de goê gave missen met elkander vrede te houden. 't Getal Engelsehe slachtoffers van den monsterachtigen en hemeltergenden oorlog in Transvaal beloopt tot 304 officiers en 2900 onderofficiers en soldaten. Als invalieden werden er naar huis gezonden, 1090 officiers en 33,700 soldaten. Totaal slachtoffers 50 duizend mannen. Welke slachting 1 Te Worinerveer, in 't Hollandsche, heeft eene vrouw die niet al te wel bij den haren en was, zich in een uitzinnig oogenblik met petrol overgoten en daar in brand gestoken. Twee dagen later bezweek ze in de vreeselijkste tormenten, als razend. Keken nooit op dankbaarheid er zijn zoo schrikkelijk veel menschen die weldaden weten t'ontvaugen, maar ze groote- lijks vergeten te vergelden. De tentoonstelling die Maan dag gesloten werd is door meer dan 50 miljoen personen be zocht geweestdat is omtrent 245 duizend per dag. Op 'nen Zondag der verledene maand, klom 't getal tot 60000 duizend; ik, zei den houd, meêgerekend 1 'Nen advokaat van Lyon had een groote som verkletst in den Casino van Thuin. Ge dwongen verkocht hij zijne juweelen en gouden zakhorlogie en kwam zoo arm als Job, zonder nen blinden duit op zak, bij den kommissaris van Charleroi zijne dwaasheid bekend ma ken. Hij werd als vagebond over de grenzen gedraaid 1 De schoolopziener treedt onverwacht eene dorpsschool binnen waar een vreeselijk geschreeuw klinkt. Tot zijne niet geringe ontsteltenis ziet hij, hoe meester Luibrechts ten spot van alle verordeningen, een jongen over zijnen knie heeft en een Spaansch rietje onvermoeid beweegt, zonder op te houden bij het binnentreden van den inspecteur. Wat doet gij daar vraagt deze, met gefronst voorhoofd. Zooals gij ziet, ik pas eene ver diende straf toe. En wat zoudt ge doen, als de moeder van dien knaap eens binnen kwam en zich beklaagde Dan zou ik haarde deur uitzetten, antwoordde Luibrechts op vasten toon. En als de vader komt Die zal niet komen. Hoe weet gij dit zoo zeker Omdat ik dit zelf ben. De bedevaart bij het sluiten van het jaar, door het komiteit der bedevaarten van Lourdes belegd, vertrekt uit Brus sel den 19 december 's avonds en komt terug in Brussel den 29 december 's mor gens. Prijs, alles inbegrepen 1 klas 374 fr. 2 klas 307 fr. 50. De Bede vaarders zullen door den Paus in ver hoor ontvangen worden. Inlichtingen zijn te bekomen bij M. Rosman, Fa briekstraat, 13, te Brussel, waar men ook kan inschrijven. T T7TAT? Op Zaterdag 8 I i Hj 8 I Hi -enZondag9 De cember eerstko mende, luisterrijke muziekale tooneel- kundige avondstonden in de Gemeente school. Men zal opvoeren het prachtig drama Titus, en het blijspel Eene jas op reis door P. V. N.. Voorzeker zullen de Aalstenaars er aan houden die dagen een bezoek te brengeu aan Lede om die knappe toonoellisten toe te juichen. Wie een aangename avond stond doorbrengen wil, naar Lede dus 1 De naaste week deelen wij het volledig programma mede. Koopt zonder uitstel den Benedic- tus kalender en almanak van O. L. Vrouw van Affligem. 't Is een boek die U de gezelligste winteravonden gaat verschaffen. Hij is verkrijgbaar in ons bureel aan den spotprijs van 0, 30 cen tiemen, franco per post 0,36. Wie er zes bestelt ontvangt den 7do" gratis, maar de verzendingskosten blijven ten laste van den besteller voor elke com- mande beneden de 24. Goede winst voor onze verkoopers. Een nieuwe parel is de godsdienstige^ kroon van ons schoon België komen verrijken. De Paters van den H. Geest en het H. Hart van Maria, zoo wel ge kend door gansch de katholieke wereld om hunne overgroote missiën in het Zwarte Land, hebben in de diep chris- tene stad Lier, bijna aan de poorten der groote havenstad Antwerpen, eene apostolische school gesticht. Rond 1837 werd eene Congregatie ge sticht onder den naam van het Heilig en Onbevlekt Hart van Mariade Konin gin der apostelen. Later versmolt zich dit Gezelschap met dat van den H.Geest. hetwelk verleden eeuw, door een eer- biedwaardigen priester opgericht was, en hetzelfde doeleinde voor oogen had, te weten Het Evangelie verkondigen aan armen en ongeloovigen en zich bij voorkeur tot het zware werk begeven, juist daar waar de arbeiders ontbreken. De 7 eerste missionarissen vertrokken in 1843. Ten huidigen dage telt de Congrega- tre van den H. Geest en van het H. Hart van Maria meer dan 2100 leden, allen geestelijken, de paters, broeders en as piranten inbegrepen. Zij bestuurt uitsluitend 7 bisdommen en 6 apostolische prefecturen, bezit ver scheidene Missiën in andere geestelijke omschrijvingen, en hare werkzaamhe den breiden zich uit over eene opper vlakte zoo groot als heel Europa. Om de arbeiders aan te werven die noodig zijn om dien Wijngaard des Heeren te bewerken, hebbeh zij huizen in verschillige gewesten van Europa, in Frankrijk, Italië, Portugal, Ierland, Duitschland en in den Elzas. Pater Libermann, de stichter der Congregatie, had van het begin af het gedacht opgevat eene Apostolische school in België op te richten, dat liep echter niet op wieltjes. Een liefdadig persoon heett nu eene ruime woning aangeboden, gelegen te Lier, om er de apostolische school in te richtenHij weze gezegend Pater Sebire, een missionaris uit Se negal teruggekeerd, waar hij 11 opvol gende jaren verbleef, is aangewezen, na zijne gezondheid gedurende eenigen tijd te Mondorf (Luxemburg) verzorgd te hebben, om de stichting te beginnen, alvorens tot de Missie terug te kceren. Hij zal er de jongelingen ontvangen die God tot het apostolaat, voornamelijk onder de arme Zwarten, schijnt te roepen. De meesten dier toekomstige missionarissen zullen zonder twijfel beter begaafd zijn onder het oogpunt van verstand en van een goed hart dan onder dit van de fortuin. Ook rekent Pater Sébire op de bijtreding van alle liefdadige katholieken. Iedere gift 't zij in geld of anders, zal met do grootste dankbaarheid ontvan gen worden. Zooals in andere soortgelijke werken, zullen de namen der toetreders, (5 franken 's jaars) der wel doeners, (20 franken 's jaars) der stichters, (gift eener studiebeurs 390 franken 's jaars of eeuwig durend) geboekt worden. De jonge lieden die in staat zijn hunne Latijn- sche studiën aan te vatten, kunnen van heden af hunne aanvragen richten tot P. Sébire, 110, Lis- pestraat, te Lier. A. S. Luibrechts was stoker in eene geueverstokerij Hij heeft bijna geen haar meer op zijn hoofd, doch een baardje bezit hij.. Nu verleden week stak hij het vuur aan en opeens, toen het strooi en het hout aan brand ging, had er eene ontploffing plaats in het vuur. De springbus komt opeens naar Lui brechts en valt al brandende op zijn hoofd, zijn laatste haar ken afschrooiende, insgelijks zijnen baard, en bekwam daarbij lichte brandwonden. Gelukkiglijk kwam er hulp toegeloopen en men goot hem twee emmers water over het hoofd, het geen onze vriend vrijwaarde. Gelukkiglijk was Luibrechts verzekerd tegen braad. (Historiek). Zoudagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. De Waele, in de Kerk straat. Morgen Zondag, viert onze Koninklijke Harmo nie Al Groeiend bloeiend baar Ceciliafeest. Binst de mis van 11 uren, ter St-Martenskerk, zullen onder het bestuur van den heer Walpot, de volgende stukken uitgevoerd worden Ruy Bias, ouverture van Meudellshon. Czardas, divertissements van Grossman. De aangekondigde levensbeschrijving van den heer luitenant Walpot, zal de naaste week verschij nen, eerst in ons blad en daarna als brochuur. Eenige vereerders van den achtbaren Bestuurder van het Muziekkorps des Konings hebben er aan gehouden, bij de beschrijving, het prachtig portret van M. Walpot te voegen vandaar den uitstel. Onze lezers zullen dus niets verliezen met wach ten, integendeel. Op Zondag 16 December eerstkomende zal de Rederijk kamer De Catharinisten haar tweede feest van het tooneeljaar 1900-1901 geven. Om aan den wensch van velen te beantwoorden, zal men opvoeren PRIMA-BON NA blijspel in 3 bedrijven, een stuk, dat voorzeker een paar vroo- lijke uurtjes zal verschaffen. Daarbij zal men Ziclckctens tooneelspel in één bedrijf, door Nestor De Tière spelen, een stukje, dat voorzeker een der liefste is van ons vlaamsch repertorium. De buitengewone bijval, met Marie-Anna of De Vrouw uit de Volksklas den 14 October laatst bekomen, laat voorzien, dat een talrijk publiek andermaal het avondfeest der Rederijkkamer zal bijwonen. Pensioenkas Leo XIII. le Vergadering. Alle Leden van den Werkmanskring zijn dringend verzocht de algemeene zitting bij te wonen die op Zondag 25 November, om 4 en half uren zeei stipt, zal gehouden worden in het lokaal van den Kring. Dagorde Pensioenkas Leo XIII. Even als elk weet, kunnen de mannen onder de 58 jaar slechts een pensioen bekomen indien zij aangeslo ten zijn bij de pensioenkas. De aangekondigde vergadering heeft voor doel iedereen in te lichten over zijne belangen en zijne plichten in die zaak. 2° Vergadering. Deze zal plaats hebben op Zondag 2 December, om 2 en half uren, voor de mannen van 55 tot 58 jaar om 3 en half uren, voor de mannen onder de 55 jaar. Het is aan de Leden toegelaten op alle bovenge melde vergaderingen catholieke vrienden, die geen deelmaken van den Werkmanskring, mede te brengen. Geboorten Mannelijk 11 Vrouwelijk 15 26. Huwelijken. V. Neirinckx dagl. met P. Coppens dienstm. P. Meganck wink, met A. Callebaut zb. G. Boin bed. met M. De Jonghe modem. J. Bosschaert bed. met M. Van de Meerssche zb. F. Ernst tw. met J. Redant br. P. De Sterck wev. met M. Moens br. Overlijdens. C. De Koecker wev. 40 j. Oude Denderm. steen weg. D. De Smet w1' De Nys herb. 65 j. Gent- schestr. L. De Backer br. 17 j. Duivekeetstr. i F. Hambursin m. Chauveau gep. 63 j. Fabriekpl. 'i C, Michielsm. Kiekens herb. 42 j. Stoofstr. E. Meert m. Plaisance 52 j. Kcrkstr. overleden te Gent. A. De Greve wr Gammu tw. 54 j. Moor- selschebaan. 1 4 kinderen onder de 7 jaren. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 frank, een aan roo en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. Ta Lnnil ©en Tandcui zoo goed als nieuw r systémo L899 zich te bevragen ten bureele dezer. TVfc hjkL'Oni<kll biJ 'H® Rocck, ltagel, IM RUim II Aalteerste kwaliteit van boonstaken en hoppestakeu, aan voordeeligo prijzen. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. uit ter hand te kóóp een zoo goed als nieuw STOOMMA- CHIEN van 5 paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtbaar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. schoone DOGCAR, twee wielen, voor vier mannen aan de prijs van 350 fr. Bij d'heer Em. De Coen-Moyersoen Aalst. bij M. Leo DE NU£, Gentschepoort, Aalst Canadaplant soenen, Wilgenplantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- lanon, I'eerlaars, en alle andere soorten vau fruitboomen alsook een hoeveelheid Thy moes voor te planten of droogen TV* 3 liii^n Een schoon en gerieflijk Huis J.IXUICII mej. Je Stoofstraat, thans bewoond door J. De Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen, Brusselschestraat. 112, Boulevard Anspach BRTJXBLLBS Grand choix de meubles neufs et d'occasi- ou. Vente a l'amiable. Veutes publiques tous les mardis, mereredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition en Province 59, rue des Cliarlrcnx. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden L. Van Uaver-De Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Hdl! UB UUUVBII. genezenis van Lare doof- heid en gedommel in de ooren door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. BAARD- en HAARSNEE Coiireeeder, Lange Zontstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hair werk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de beste Engelsehe merken. A bonncÈnenl. MMuitt rnti rerirouicen meester-schrijnwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat bij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Dezo nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eeno verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO OORTEN, Meester-Schrij n werker Sclicrrcvcldstraat, Nr 47, Aalst. ¥0LLEDtQE\ Eealg bijzonder veroorloofd middel. Vaar inlichtingen, z ch to be»racen bij ÉlSUSTERS ran LIEFDE, 105. Raa St-Domlnlqae,Parl|fe OU IN ET, Apoteker-CbimUt, 1Pasaaga Saulnlar, Parijs. Algemeen DepotCH. delacre, Bruxellom. in alle apoTEKiN. Vlugschrift Frinco. IMIAINaNIWNlNIWNNNNNlANI Depot M. De Valkeneer, Esplanade.

De Volksstem | 1900 | | pagina 3