Loopende Nieuws. Bestuurlijk Vlaamsch! Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Belangrijk Bericht. Ongodsdienstig- onderwijs. IVe Valschaard Zegetocht van Kruger in Frankrijk. Aankomst tc Parijs. baar voor de ontegenzeggelijke voorliefde met de welke hij de gewrochten van onzen grooten Peter Benoit en andere Vlaamsche Meesters voor het publiek vertolkte. Hij is den eersten Vlamingdie tot het hooge ambt van bestuurder van 't bijzonder Muziekkorps des Konings be vorderd werd. Een woord slechts van de lauweren die Luitenant Walpot plukken mocht bij de talrijke concerts welke hij gaf in alle deelen zijns vaderlands, alsook in Frankrijk, Duitschland, Engeland, enz. Als klarinet-solo trad hij voor het eerst op, tijdens een concert, gegeven te St-Niklaas, alwaar hij een concerto voor klarinet uitvoerde, dat hem niet alleen den buitengewonen bijval verwierf der bevolking, maar na het welke, wijlen M. Van Wambeke, oud-burgemeester onzer stad en ondervoorzitter der Kamers, den solist op de geest- driftigste wijze geluk wenschte. Opvolgenlijk zagen wij hem te Luik, Uuinkerke, Keulen, enz., overal aan onze Konink lijke Harmonie dezelfde ontschatbare diensten bewijzende. Verdienstelijk vereerd, zien wij het militaire kruis, de medalie van iste klas der K. M. der Belgische Redders en de Medalie van Verdienste van den Keizer van Duitschland, bij dagen van cermonie, op de krijgsuitrusting van luitenant Walpot prijken. Het zal, ten slotte, wel overbodig zijn te wijzen op den verbazenden vooruitgang onzer Koninklijke Harmonie, se dert M. Walpot het bestuur ervan op zich nam. Overigens, van het eerste concert af, was de geheele bevolking het eens om zulks luide en eenstemmig te verkonden. En wat bracht Kapelmeester Walpot hier niet te weeg voor den bloei en de heropbeuring der Muziekkunst? Wat al bekwame leerlingen vormde hij niet, waarover hij terecht fier is en die thans het puikste onzer Koninklijke Harmonie uitmaken Wat hebben zij M. Walpot niet te danken, de heeren F. Coessens, eerste prijs van het 't Brus- selsche K. C., R. Lenssens, laureaat van 't zelfde gesticht K. De Naeyer, eerste prijs der muziekschool van Aelst, D. D'Hondt, clarinet-solo bij het i8te Linieregiment, A. De Geyseleer, fluit-solo bij het ist0 Linieregiment, P. D'Hoir, klarinet-solo bij de Koninklijke Harmonie van Aelst, G. Roelant, I. en P. Barrez, P. Monsieur, E. Winnepennickx, R. Corael, en zoo veel anderen Kapelmeester Leo Walpot, door zijn i4jarig verkeer in ons midden, door zijne talrijke diensten bewezen aan den vooruitgang der Kunst in onze moederstad, heeft het Bur gerrecht van Aelstenaar verworven, en wij, Stadgenooten, aanzien hem met ontegensprekelijk recht als een Kind van Aelst. Een dankbare leerling aan zijnen oud-professor. Verleden maandag was het, volgens eene bestuurlijke aankondiging den oogenscliouw ('t is te zeggen nazicht der oogen) der in verlof zijnde solda ten. Volgens wij vernemen is die oogenspektie voldoende afgeloopen geen enkel soldaat is wegens oogziekte afgekeurd Des te beter. Alwie ecu Abonnement neemt voor lilOl, zal De Volksstem van lieden af tot Nieuwjaar kosteloos toegezonden ol'teu linizc besteld worden. BERICHT. Op ons bu reel en bij onzen verkooper M. Al- fons Meganek, is te verkrijgen de le vensbeschrijving, in broehuur, en het prachtig op ivoor gedrukt portret van den Heer Kapelmeester WALPOT, aan 0,25 centiemen. Het assisenhof van Laval heeft den 14jarigen zoon van den onderwijzer Bandriller, voorzitter van den Vrijdenkersclub, veroordeeld tot opsluiting in eene verbetciingshuis, tot zijne meerderjarigheid. Dit veelbelovend kereltje hacl met messte ken de vrouw van eenen landbouwer gedood. De knaap be kende zijne misdaad. In zijne pleidooi zegde de verdediger Voor mij staat het vast, dat als men het Geloof in de har ten van kinderen uitdooft, er niets meer is dat hun tegen houdt op den weg der misdaad. En bij dit kind heelt men alle spoor van godsdienst uitgewischthet vreesde noch goddelij ke noch menschelijke wet. De rechtbank kon geene strengere straf uitspreken, gezien den jeugdigen ouderdom van den knaap. Twee jaar lang schreef hij iedere week Als de bisschop spreekt leggen wij de pen neer. En de bisschop sprak twee maal veroordeelde Mgr Stillemans de groene gazetten hij veroordeelde de valsche groene demokratie die aan de ware demokratie veel kwaad doet 't zijn zijne eigene woorden hij strafte den leider der partij, dnjmaal zelfs. 't Was zeker wel klaar genoeg gesproken. Maar heeft hij de pen nu neergelegd Verre van daar. De valschaard Iedere week leest men in zijne bladen eerbied voor den priester en elke week worden in die vuile gazetten twee, drij priesters aangevallen en gelasterd, gehoond en bespot. De valschaard Iedere week schrijft hij van gehoorzaamheid en eerbied voor 't geestelijk gézag eerbied en in die zelfde gazet maakt hij de bisschoppen uit voor uitgekochten, voetlekkers van de rijken de kardinalen schildert hij af als vijanden van den werkman en bedriegersden paus als nen ouden versleten man, die zijn zeiven niet wel meer kan bestieren. De valschaard Zonder ons, roept hij, is 't geloof te meten hij maakt het volk op om niet meer naar de kerk te gaan, om niet meer te biechten, om eene religie te nemen op hun eigen, lijk de protestanten. De valschaard Vroeger schreef hij dat de liberalen slecht volk zijnnu noemt hij ze deftige lieden, goede kristenen. De valschaard Op 't papier drukt hij De socialisten moeten wij bestrijden en hij gaat in hunne lokalen zitten hij aanvaardt hunne toejuichingen hij gaat aan 't hoofd hunner stoeten hij houdt meeting met hen hij gaat accoord aan met hen, en werkt met hen te zamen. De Valschaard Valschaard in alles (Rechten 'redt). Het voorbijkomen van den president heeft te Lyon geleid tot eene uiting van geestdrift, welke bijna ongewenschte gevolgen had gehad, vooral door de on voldoende maatregelen van orde. Om 2 ure 21 kwam de trein aan. Al- lerwege geroepen van Leve Kruger en Leven de Boeren De prefect en de president van de Lyonneescbe com missie voor de ontvangst verzoeken den president uit te stappen. Kruger doet dit met de gezanten en komt op het perron om door de bevol king, door vereenigingen met vaandels en door de studenten begroet te worden De eerste secretaris der prefectuur houdt eene redevoering en biedt Kruger eene medalie aan. Na de redevoering verdubbelt het ge juich en geroep en word er hevig ge- drongen. Met moeite wordt Kruger hier tegen beschermd en niet zonder inspan ning komt hij in den trein. Om 2u40 zet de trein zich in bewe ging de menigte gaat voort Kruger, zijn land en de boeren in alle kreten hulde te bewijzen. De bravo's worden gehoord totdat de trein uit zicht is. Tc Hacon en tc Chalou. Kruger kwam hier vrijdag avond voorhij. Hij werd door ongeveer 2000 menschen toegejuicht. De gemeente raad bood hem een prachtige ruiker aan De burgemeester vertolkte de sympat hie der bevolking voor de Boeren. De trein stoomde voort onder het geroep van Leve Kruger Leve Transvaal Te Chalon en in alle plaatsen op den doortocht stond eene juichende menigte Prachtig; onthaal tc Dijon. Om 5 u 20 kwam de trein in de oude hoofdstad van Burgondië toe, begroet door 21 kanonschoten en terwijl de mu ziekkorpsen het volkslied speelden. Eene ontzaglijke menigte was op de been. Kruger word door burgemeesters en wethouders ontvangen, die hem wel kom heeten. Nu ziet de president er niet meer vermoeid uit. Hij gaat de wachtkamer binnen, die in eene eeresa lon is herschapen. Kruger heft den hoed op om te bedanken. In de stad zijn verscheidene straten verlicht en de levendigheid is buitenge- woon. Eene ontzaglijke menigte krielt in de straten. De studenten willen anti-En- gelsche betoogingen inrichten, maar de policie brengt hen wijselijk tot rede. Om kwaart voor 11 ure rijdt de trein de statie binnen. Langdurige toejuichingen breken los en tweemaal weergalmt de kreet Vive Kruger Als de President aan het portel ver schijnt, ontbloot iedereen zich het hoofd, men zwaait met hoeden en zak doeken eu de kreten Leve Kruger Leve de Boeren Leve de onafhanke lijkheid breken allerwege los. Daar de trein de ontvangstzaal voor bijgereden is, worden de redevoeringen uitgesproken voor de portel. Kruger staat op de trede, met den hoed in de hand het is hem onmoge lijk af te stijgen, zoo groot is de menig te. Om 11 ure komt Kruger buiten de statie. De menigte is nu ontzaglijk gewor den op de boulevards. 't Is een eindelooze kreet van Leve de Boeren Leve de onafhankelijkheid Niet den minsten wanklank is ge hoord. Grootschc bctooging. President Kruger werd naar zijnen landau geleid door MM. Guérin, Gré- bauval en Chèriaux, door de leden van het comiteit en door zijne ministers. Hij kon zijn rijtuig met moeite be reiken, zoo ontzaglijk is de menigte. Hij neemt plaats in zijn rijtuig te mid den van toejuichingen. Om 11 ure, terwijl eeue eindelooze uitbersting van gejuich volgt, zet de stoet zich in beweging. Het is op heel den weg van de statie naar het Hotel Scribe één geroep, één gejuich opstijgend uit de onafzienbare menschenzee. De huldebetooging had een indruk wekkend karakter. Het vertrek van Kruger. Het vertrek van president Kruger uit Parijs is bepaald op zaterdag. M. Kru- ger zal waarschijnlijk eerst nog eene bijeenkomst hebben met den president der fransche Republiek. Kruger naar Amerika. M. Samuel Pearson, gewezen alge- meene kommissaris van het transvaal- sche leger, is te New-York aangekomen. Hij verklaarde dat president Kruger en zijn gevolg zich weldra naar Amerika zullen begeven, waar de president blij- vaen zal den dag der overwinning van de Boeren. SCI1ELLEBELLE. Vrijdag hebben werklie den in den boomgaard van M. Leysen, van Wette- ren, eene blikken doos gevonden, inhoudende zes dynamietkardoezen. De gevaarlijke vondst werd door den burgemeester aan den prokureur des ko nings van Dendermonde gezonden. NEDERHASSELT. De woning van den land bouwer J. Fosseet is 's nachts afgebrand. De bewo ners hebben zich slechts met moeite kunnen redden. SERAING. In de koolmijn van Collard heb ben woensdag morgend 459 mijnwerkers den ar beid gestaakt. 191 werklieden bleven aan 't werk. Eene halve uur langer werken aan een deel der mijnwerkers opgelegd, is de oorzaak der staking. Het getal werkstakers, der koolmijn Collard, is zaterdag nog geklommen Men vreest dat de alge- meene werkstaking in de streek maandag of dins dag zal uitbreken. DEINZE. Cauwe, die aangehouden was voor de zaak van den moord op vrouw Desmet gepleegd, is terug in vrijheid gesteld, daar er geen het minste bewijs ten zijne laste bestaat. HALLE. Het wildstroopersdrama De op schudding die deze droeve zaak teweeggebracht heeft, is nog verre van geëindigd. De wildstooper die het slachtoffer J. B. Van de Velde, vergezelde, zou zich thans aan het gerecht kenbaar gemaakt hebben. Hij heeft zijne verdediging reeds aan eenen advokaat der stad toevertrouwd. De tweeloop, gevonden op de plaats waar 't dra ma voorviel, was nog geladen met eene kardoes. De begrafenis van het slachtoffer, alhoewel door eene overgroote menigte bijgewoond, is zonder inci denten afgeloopen. RONSSE. De vermoedelijke dader van den aanslag op den policiecommissaris gepleegd, en die sedert 13 november voortvluchtig was, is zaterdag morgend te Ronsse aangehouden en 's namidd. naar de gevangenis van Audenaarde gevoerd. ST-LIEVENS-HOUTHEM. Twee wildstroo- pers hebben hier geschoten naar een ouderling, die langs den weg zat te rusten; gelukkig hebben zij hem niet getroffen. ANDERLECHT. Zaterdag avond kwam een heer in verschiedene koffiehuizen al weenende ver tellen dat hij kassier was in de bronzenfabriek van M. den senateur Montefiore-Levy, te Anderlecht, dat hij uit de kas 22,000 fr. gestolen en deze som op de koersen verspeeld had.Er was niets van waar. De heer was zinneloos geworden, ten gevolge van misbruik van alkool. Toen de policie hem wilde aanhouden, gelukte hij er in te ontsnappen. HEKELGEM. Zondag tijdens de Hoogmis ontstond er brand in de woning van Ambrosius Van Nuffel, gelegen achter de kerk. Er waren drie klei ne kinderen in huis De genaamde Jan Van Ransbe- ke, bakker drong langs een raam in huis en vond op den vloer het verkoold lijkje van een 2 jarig kind liggen. De twee andere kinderen waren in de kamer ge vlucht. Men denkt dat de kinderen, tijdens de af wezigheid hunner ouders met stekskens zullen ge speeld hebben. LOKEREN. Maandag namiddag onstond er brand op deu zolder van M. G. Thiré, kleermaker, Eindestraat; eene kleërkas, gevuld met linnengoed en kleeren, werd door het vuur vernield. OLSENE. Sinds eenige dagen was er te Dein- ze een 17 jarig kereltje aangekomen, dat in Fran krijk ten nadeele van zijnen baas eene koets met twee paarden gestolen had. De policie hiervan ver wittigd, ging op zoek en heeft den dief zondag na middag alhier aangehouden en naar het gevang overgebracht. MEIRELBEKE. Men heeft maandag mor gend op de wijk Oude Gemeente het lijk van vrouw Van der Meerschaut uit eene beek opge- vischt. Een doek was rond het hoofd en den mond gewikkeld. Het parket van Gent is ter plaatse ge_ komen. ASPELARE. Een hevige brand is zondag avond ontstaan in den winkel der weduwe De Tant, op de Biet. Het vuur deelde zich mee aan de hoeve van M. Cappellen en aan een aanpalend werkmans huis, en de drie gebouwen werden ten gronde ver nield. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende ttfoutcerij Frnii# Druicé, AALST. MALDEGEM. Eene stoutmoedige inbraak is De sterrekundigen hebben algansche nachten op loer gelegen om iets van den verwachten sterrenregen te ontwa ren. De Leonieden hebben zich niet vertoond maar 't is de schuld van de wolken, zeggen zij, en om die weg te schuiven is hun verstand nog niet groot of hunnen arm niet lang en stevig genoeg. Dat zijn drij fiascos die wij in de laatste dagen beleeld heb ben De expeditie van China De schrikwekken de betooging der socialisten voor 't algemeen stem recht en den wonderbaren sterrenregen. Alle drij zijn dood en begraven. Amen. Nieuwe heeren, nieuwe rechten. Minister Liebaert is voornemens de le klas-rijtuigen op de ijzerenwegen, die zijn voorzaat M. Vandenpeereboom afgeschaft heeft, opnieuw in te richten. Hij wil enkelijk het kind een anderen naam geven in plaats van 10 klas zou hij ze den naam geven van voorbehouden 2e klas. De jacht op de patrijzen en kwakkels is geslo ten sedert 15 November. Daaruit volgt dat het ver boden is patrijzeD of kwakkels te koop te stellen, te vervoeren of rond te venten van den derden dag na de sluiting der jacht. Er is maar eene uitzonde ring. Drukker en gazettiers alleen mogen van tijd tot tijd nog een kwakkeltje uitventen of laten vlie gen, zonder onder bereik van artikel 10 te vallen. Verleden Zondag is te Brussel den eersten sneeuw gevallen. De Brusseleers zijn ons alweer vooruit, doch dezen keer benijden wij het hen niet. In de verkoopzaal Verlat, te Antwer pen, werd bij de veiling van het werkhuis van Henri Bourel, een goed glas champagne aan de bieders en koopers geschonken. Een allerbeste middel om de koopers te lokken. Verleden Zondag hebben de sinjoors niet weinig hunnen toupet opgestoken het vaantje wapperde op O. L. V. toren, de beiaard speelde en er was lust en le ven. Ze hadden reden er toe, want men vierde te Antwerpen een Quintupleeen vijfvoudig feest op het gebied der kunst. Bij zulk zeldzaam geluk mag men den neus wel eens opsteken, zegt onze repor ter. Vijf inboorlingen van Antwerpen, vijf sinjoo- ren die in de groote prijskampen de lauweren weg halen. Iluygelen en De Cuyper in den grooten prijskamp van Rome en Dillen, Lambraux en Struys, die van de vier onderscheidingen, welke in de Parijsche tentoonstelling werden behaald, er 3 meê naar Antwerpen brachten. Inderdaad, 't kon er af, en 't zijn mooie paarlen aan de kroon der Antwerpsche Akademie. Maandag vierde men in intiemen kring van het paleis van den graaf van Vlaanderen, het naamfeest van prinses Elisabeth, het nieuwe schoondochtertje van Papa en Mama, dat hier te lande zoo welkom is en, zoo schitterend onthaald werd. Het lijdt wel geen twijfel of in het nieuw ouderlijke huis zal het maandag wel kermis geweest zijn, en Mamaatje zal zonder twijfel wel nen dikken chocolat opgeschonken hebben. Gemeente Lede. ZaalBewaarschool. Luis terrijke Vertooning, teil voordeele der Liefdadigheids maatschappij Viuceutius a Paulo op Zaterdag 8 en Zon dag 9 December 1900. Programma 1° Openingstuk voor klavier. 2° Titus, episode uit den tijd der vervolgingen in Japonië (Koninkrijk Bango. 1614,1, drama in twee bedrijven. 3° Een paraplu uit d'ander ectiw, driezang met spraak, door A. Van Aalst. 10 minuten tussch'enpoos. Tweede deel. 4° De twee blindentweespraak met zang, door F. Van de Sande. 5° Eene Jas op Reis, blijspel met zang in éen bedrijf door P. Van Nuffel. Kooren en muziek van Jozef Cammaert. Prijzen der plaatsen Voorbehoudene 2 fr. Eerste 1 fr.Tweede 0,50 fr. Deuren open om 4 uren. Begin om 4 1/2 uren zeer stipt. Een noble persoon, die door een noble daad, zijn noble naam bij zijn sterven heeft weten te vereeu wigen, is voorzeker de heer Nobel, een Zweedsch dokter-ingenieur, Bij testament heeft de heer No bel eene gift van ruim 40 millioen franken aan den staat geschonken ten voordeele der kunsten en wetenschappen, namentlijk om alle jaren 5 prij zen te stichten, elk van 200 duizend franken, wel ke zullen toegekend worden zonder onderscheid van nationaliteit, in de vijf verschillende vakken van Natuurkunde, scheikunde, geneeskunde, let terkunde en vrede. De stichting Nobel, is wel het nobelste legaat, dat er ooit toegekend werd, en dinsdag morgend, om 4 ure, gepleegd in den horlo- men zou vruchteloos zijne weerga in de geschiede- 1 r71„rtLlo rv* nn rim 710I1 An n A giemakerswinkel van de wed. Delille. De dieven hebben verscheidene gaten in de store .geboord en eindelijk een paneelken uit de voordeur gehaald. Een is er door gekropen en heeft de elektrieke en andere bel van de voordeur verbroken om deze wijd open te zetten. Op het oogenblik dat ze de hand uitstaken om in de vitrien te stelen, klonk een derde geheime bel en op het geroep van M. Pieter Delille, zijn de dieven ijlings gevlucht, zonder zelfs de gouden en zilveren uurwerken, die buiten de vitrien ter repa ratie hingen, mede te pakken. Niets is gestolen. De bewoners hebben slechts, als 't klaar werd, kunnen bestatigen aan welk groot gevaar,zij ontsnapt zijn. Door heel den winkel lagen ook verbrande sulfer- stekskens. nis zoeken. Ziedaar een noble man die zich op no ble wijze weerdig gemaakt heeft van zijn noble naam.—Als de vrouwen regeeren. De stad Lin coln, in de staat New-Jersey, (Vereenigfie Staten) wordt sinds een half jaar uitsluitend door vrouwen beheerd. Zij is de eenige stad in Amerika, waar de vrouwen de volstrekte meerderheid hebben. Een vrouwelijke burgemeester staat aan t hoofd van de gemeente van vrouwelijk geslacht ook zijn de beambten der belasting, ontvang- en betaalkanto- ren. Bij eene onlangs gehouden inspectie, bleek echter de uitslag alles behalve vleiend voor de vrouwen. Gedurende het vrouwelijk bestuur was er een aanmerkelijk tekort in de kas gekomen. Men heeft nu de gezamentlijke stedelijke inrichtingen weer in handen van mannen gebracht.

De Volksstem | 1900 | | pagina 2