De Spaanscbe Qproerlingen rai 1516 in Aalst Salles ie lentes St-Ictó CHRISTOFLE IBRUXELLESI STADSNIEUWS. DAGEN s'-TOcentiusio®® CHRIST0FLE I 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR 5 DIPLID HONNEUR LITIRRECIITS Aan onze Lezers. Een dikkop, die spreekt Kerkelijk nieuws. Een knoop. Kerk van St.-Jozcf. Dc Catliarinistcn. Werkmaiiskring. Koninklijke Harmonie. Dc Jonge Aalstcnaars. Koophandels-rechtbank van Aelst. Burgerlijke Mand. Aalst. TE KOOP Tc bekomen l"J Dc Roeck> Tragel, foutom BtHEZm Schoone occasie. Te verkrijgen Uil oorzaak van vergrooting Te bekomen Succursale et garde-meubles Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. SALON van COIFFUUR Huis Prosper Guielot, LEO CÖRTEA, COUVERTS Exigerlenom sur chaque pièce DÉPOT CENTRAL Rue S- clean 2 GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVIs EEUW door Peteus VanNuffel. 15e Vervolg Terwijl hij stapswijze naar zijn verblijf toetrad, dacht hij aan den jongeling van Zieiickzee en overlegde hoe en op wel ke manier deze hem best van nut kon zijn. Hedennacht wilde hij hem betoogen, dat hij het met hem wel meende ging hij den sergeant niet liefdevol in huis nemen, een bed bezorgen en voedsel toedienen Morgen dan, zulks vermoedde hij, zou Jeroom hem nog inniger verkleefd geworden zijn en mocht hij hem, met veel hoop op welslagen, naar Dirka's vader op zoek zetten. De boef stampvoette grommelend Waar waren mij ne gedachten, van dien ouden kwispedoor te ontbinden en in de straat te werpentoen ik hem zonder slag of stoot in de klem had?... Nu, gedane zaken hebben geen keer... Ik moet en zal hem wel terugkrijgen... Alles wel ingezien, zonder den sergeant kan ik niets aanvangen de signora kent mijne taal niet en ik versta niets van de hare derhalve is het aan Je room, om vader en dochter te overhalen, desno >ds, het mes op de keel, hunne toestemming tot het huwelijk af te dwin gen. Wee, wee bijaldien de torenwachter en zijn kind mij nen wil tegenwerken, mijne bedreigingen trotseeren In des vaders bloed koel ik mijnen haat, in Dirka's folterpijnen smacht ik het blakend liefdevuur, dat mijne ingewanden ver teert I Eerst dan zou men den eletto aan 't werk zien Heel de vesting moest te vuur en te zwaard ieder, van den eerst geboren tot den oudsten in jaren, schoot er het leven bij in gansch den omtrek stak ik in lichter laaie, legde ik, éene on afzienbare woestenij gelijk, vaag Allengskens herkregen zijne gelaatstrekken hunne gewone plooi en richtte hij het woord tot zijnen metgezel Gevoelt gij u beter, sergeant Merkelijk beter, zegde Jeroom. Eene kalme nacht rust zal mij geheel heropbeuren, mij toelaten bij het dagen de taak te hervatten. Ongetwijfeld hebt gij een ruim aandeel in don buit Ik ben er over voldaan, signor. Antwoord mij nu eens in gemoede, in volle rechtzinnig heid, Reygerman Ik ken geen kromme sprongen. wat zegt ge van onzen arbeid Uitstekend I En nog is dit maar het voorspel. Ge weet, eene sterke afdeeling is vandaag op verkenning uitgeweest Naar Liedekerke Juist. Wat leventje ginder zal gehouden worden, valt licht te raden. Onze mannen hebben er een handje van om er lustige nachtfeestjes op na te houden en zullen deswege slechts morgen hun nest binnenstroomen... Ik zegde u even, dat dit alles nog maar een begin is... Ge twjjfelt er aan Allo, een trouwe dienaar moet men wel iets toevertrouwen en boven dien, niemand hoort of bespiedt ons... Is de zaak van zulk groot aanbelang Twee stukken geschut zijn op weg naar hier. Ik geloof het niet. Niet t< Neen. Wie stuurt ons die De hoofdman gluurde in hoek en kant. Sancho d'Avilla, fluisterde hij. (1) Hoe wettigt hij zijne onverklaarbare doenwijze tegeno ver den Raad van Staten r Hij is slim en doorslepen, mijn beste Wie waagt, wint! Sancho verrechtvaardigt zijn doen en laten met voor te ge ven ten eerste, dat Aalst, met oorlof vau zich te wapenen, onder den schijn van eigen behoud, meer oproer veroorzaakt dan er eigenlijk bestaat(2) Niet slecht bedacht 1 ten tweede deels, schrijft hij, omdat de Staatsraad niet meer vrij is, daar hij tot de uitgaaf van een zóo doorbijtend manifest wordt gedwongen en het zijn plicht is, het krijgsvolk des konings te beschermen. (3) Opperbest verzonnen Hieronymus de Roda heeft, op het kasteel van Antwer pen, bij d'Avilla, de wijk genomen hij is hem niet alleen een verknochten bondgenoot, maar drijft de waaghalzerij zóo ver, den koning van Spanje aan te zetten om den Raad van Staten te ontbinden vóór de komst van Don Juan. Hoe stout 1 Hoe vermetel 1 Willem van Oranje, op dit oogenblik in Middelburg-Zee land, handelt evenzoo. Een aantal edelen ter zij, volgt hij de beroerten, welke de Nederlanden teisterenwaar gewerkt wordt om peis en vrede te herstellen, steekt hij stokken in 't wielhij schrijft brieven op brieven om het volk tegen ons op te ruien en spreekt zóo zeemzoet over Volksrecht, Vrijheid en Godsdienst, dat men hem op het eerste woord gelooven zou. Wat voert die gelukzoeker in 't schild Begrijpt gij het niet De Zwijger werkt met handen en voeten om ons hier weg te krijgenhij tracht Philip II,die hier toch in de harten niet gedragen wordt, deze gewesten te ont futselen om zelf den troon der Nederlanden te bestijgenof Willem van Nassau zal lukken, wijzede tijd uit. Althans eene dubbele les ligt voor ons in dezen toestand van zaken besloten: Wij bestatigen dat elkeen voor zijne nering werkt we zijn hier goed en gaan niet gemakkelijk heen. Ik stem volkomen met uwe meening in, eletto. Tot dusver was de tweespraak, wanueer de soldaten aan den omdraai van het Onser-Vrouwm-Stradken (4) kwamen. Plotseling struikelde de Spanjaard over een zwaar voorwerp en viel in gansch zijne lengte op de erbarmlijk gekalseide straat. Aai! slaakte hij, moeite doende om rechtte gera ken. Hebt gij u bezeerd vroeg Reygerman zijnen vijand bijspringende. (1) u ende daer-en-tusschen Sanctius d'Avilla, al-hoe-wel hy tegheil de selve gestoort was heeft hen nochtans, op dat sy vande Nederlanders niet overvallen en sonden worden, noodtsaeckelijk buskruydt ende twee veldt-stucken toeghesonden. Stkada, 8e b., bl. 331. (2) Strada. (3) Th. Sevens. (4) Heden Vroumstraat genaamd. (Wordt voortgezet). Spiegels ging deze week zijnen vriend Luibrechts bezoeken. Ondanks de hevi ge koude zat Luibrechts zonder vuur in huis zelfs was zijne stoof uitgebroken en verdwenen. Wat beteekent dat, zei Spiegels, waar is uwe stoof nu naartoe Ja, zei Luibrechts, dat zal ik u gaan zeggen ge weet dat de kolen zeer duur zijn, en nu heb ik mijne stoof ver kocht om met dat geld kolen te kunnen koopen Koopt zonder uitstel den Benedic- tus r> kalender en almanak van O. L. Vrouw van Affligem. 't Is een boek die U de gezelligste winteravonden gaat verschaffen. Hij is verkrijgbaar in ons bureel aan den spotprijs van 0, 30 cen tiemen, franco per post 0, 36. Wie er zes bestelt ontvangt den 7d0n gratis, maar de verzendingskosten blijven ten laste van den besteller voor elke uom- mande beneden de 24. Goede winst voor onze verkoopers. Houdt dit glasje van uw lippen Laat dit vocht niet binnenslippen, Want al schijnt het klaar en stil, 't Brengt uw hersens op den dril, Zieken maakt het uit gezonden, Werkliên worden vagebonden, Heeren worden knechten, Goeden worden slechten 't steelt het brood, 't brengt den dood, Dit nat, Uit 't vat, bevat al wat 't verstand verbant. 't Brengt 't kruis in huis, door 't drinken en klinken En altoos maar drinken. Zoo komt op den duur uw stervensuur Veel eerder dan gij 't hadt verwacht, Omdat de genever metduivelsche kracht U 't lichaam verbrandt en den adem versmacht. Priesterlijke beuocmiiigcn Zijn benoemd tot pastoor te Oost- acker, de E. H. UePourcq, pastoor te Astene tot onderpastoor te Neder bra- kel, de E. H. Verdickt, onderpastoor te Grembergen tot onderpastoor te Grembergen, de E. H. Van Brantegem, gewezen oppasser te Lede berg. Luibrechts had vau zijne moeder ge leerd dat men soms 'nen knoop in den zakdoek legt om iets te kunnen onthou den. 's Anderendaags ziet Luibeken een paard voorbijgaan met opgeknoopten steertMoeder, moeder, roept hij, dat peerd moet zeker iets onthouden Op Zondag toekomende zal de St -Jo zefskring gedurende de mis van 11 uren de volgende stukken uitvoeren 1° O domine Jesu Christe, koor zon der begeleiding van Palebtrina. 2° Ave Maria, alleenzang van Gotjnod. 3° O Salutaris, tweezang van Frere Julien. 4° Jesu dulcis amor, koor zonder be- leiding van Van Damme. Op Zondag 16 December 1900, zal onze Rederij kkamer haar tweede feest van het tooneeljaar 1900-1901 geven. Men zal opvoeren PRIMA-DONA blijspel in 3 bedrijven. Daarbij het too- neelspel ZIELEKETENS in éen bedrijf, door Nestor De Tière. Op Maandag 10 December 1900, in den Kath. Werkmauskriug, Prachtig Turiifecst, met de welwillende me dewerking der tooneelafdeeling van den Werkmanskring. De naaste week het programma. Diefstal. Maandag bemerkte de weduwe Willems, wonende Hoogeves ten, 7, alhier, dat men in hare woonst gedrongen was tijdens hare afwezig heid. Eene som van 400 frank in goud, verborgen in hare kas, was verdwenen. Pogiug tot dicftc. In den nacht van 25 op 26 dezer heeft men in het huis willen dringen der weduwe Robert, Ledestraat, huizen Meersman. Door het gerucht der achterdeur, langs waar de dieven wilden binnendringen, ont- waakte de weduwe, zag door haar veus- i ter, en bemerkte twee personen met eene kaars in de hand. Zij riep om hulp door haar venster daardoor hebben de dieven de vlucht genomen. I Zondag 25 November 11. heeft het jaarlijks St.- Ceciliafeest onzer Koninklijke Harmonie plaats ge had. Onder de mis van 11 ure voerde deze maatschap pij, onder de leiding van M. Leo Walpot, de vol gende stukken uit Rtiy Blos, openingstuk van Mendelsohnn. Czardas, Ballet van Grossmann. Deze twee kunststukken hebben, door het tal- rijk publiek aanhoord geweest in eene groote gods dienstige stilte en uitgevoerd met een oneindig kunstgevoel. De volmaakte gelijkaardigheid der uitvoering heeft al de toehoorders in verrukking gebracht. Wat men het meest bewonderd heeft is de samenhang en de volmaakte juistheid. Welk heerlijk spel van stijl en kleurmengelingen! Onze Koninklijke Harmonie, die vroeger zoo zwaar enontmoedigdscheentezijn,is onder deze jon ge en nieuwe direktie (van Willen is Kunnen), kun dig en zeker van zichzelven, geheel en gansch her schapen. Een Muziekliefhebber. Zondag aanstaande St.-Ceciliafeest der Fanfaren De Jonge Aalstenaars Tijdens de mis van elf uren uitvoering der volgende stukken, onder het bestuur van M. Frans De Wolf. 1° Marie-Henriette, ouverture L. Montagne. 2° La fille du Régiment, fantaisie J. Kessels. Zondagsrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open zijn van M. Meganck in de Leopold straat. BANKBREUK. Bij vonnis van 26 November 1900, verklaart de Rechtbank de bankbreuk open van den heer Jan- Baptist Haeltermau, handelaar in hout, te Aspe- laere. Rechter Commissaris M. Theodoor De Naeyer. Curator der bankbreuk M. Joseph Eeman, advo- kaat te Aelst. Sluiting van het proces-verbaal van nazicht der goedvinden op Donderdag 20 December 1900, om 11 ure 's morgens. Bepleitingen op 27 December 1900, om 3 ure namiddag, in de verhoorzaal der Haridels-recht- bank. Voor gelijkvormig uittreksel De Greffier Edm. Scheerlinckx. Aelst, den 26 November 1900. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij frnu# Br uwé, AALST. Geboorten Mannelijk 10; Vrouwelijk 21 31. Huwelijken. J. Matthieu, scheersl. met M. Blom, kautw. J. Meert voerm. met Colpaert dienstm. J. Car- don herb, met M. Van den Bosch zb. R. Calle- baut treiuw. met C. Branteghem zb. Overlijdens. D. Herman ra. De Neef landb. 51 j. Boschveld. J. Mertens w° Van Geyst zb. 78 j. Oude d. d. stw. A, Van Huffel w" Branteghem zb. 77 j. Gentstr. N. Verbrakel 9j. Bolleweg. P. Vinck w1' Longé landb. 80 j. Binnestr. S. Van Delsen vr. Van Biesen zb. 20 j. Postweg. 11 kinderen onder de 7 jaren. biedt kosteloos aan, aan allen die aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rkeumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schrijven aan den beer VINCENT, place, Victor Hugo, 8 te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. Xp Hiirpii Een schoon en gerieflijk Huis met Hof, in de Stoofstraat, thans bewoond door J. De Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen, Brusselschestraat. schoone DOGCAR, twee wielen, voor vier mannen aan de prijs van 350 fr. Bij d'heer Era. De Coen-Moyersoen Aalst. Ilt ll Aalsteerste kwaliteit vaQ boonstaken en hoppestakeu, aan voordeelige prijzen. Eenlg bijzonder veroorloofd middel. V#.r inlichtingen, t ch te be»r»gen bij lUITERS Tan LIEFDE, 105, Ras St-Domlniqaa, Parits. NUINET, Afoteker-Chimist, 1Pittige Saulnlar, Pari]*. Algemeen Depoten. delacre, Bruxellea. in ALLt eroTiKiN. Vluiichrlft Fnnto. Depot M. De Valkeneer, Esplanade. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 frank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. TTp Uoon een Tandem z0° goed als nieuw r systéme 1899 zich te bevragen ten bureele dezer. bij Silvaio De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas vantonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. uit tei hand te koop een zoo goed als nieuw STOOMMA- CH1KN van 5 paardenkracht. In volle werking dagelijks zichtI aar. Zich wenden ten kantoore van ons blad. bij M. Zeo DE NUZ, Gentschepoort, Aalst: Canadaplant soenen. Wilgenplantsoenen, Kerselaars, Appelaars, Merbe- lanen, Peerlaars, en alle andere soorten van fruitboomen alsook een hoeveelheid Thymoes voor te planten of droogen 112, Boulevard Anspach B IR TJ IK IE3 HL HL EU S Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a Famiable. Ventes publiqms tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition en Province 59, mie (les Chartrenx. Koopt uwe nieuwe Velos in do Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle coucurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Ilavcr-Dc Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Aan Ho Hnnuon - Eene rijke dame, welke UC UUUVöll. genezen is van hare doof heid en gedommel in de ooron door de Artificieele Oortrommels van den Institut Nicholson, heeft aan haren Institut de somme van 25,000 franken gege ven, opdat alle doove menschen die geene midde len hebben, zich de Oortrommels kosteloos zouden kunnen verschaffen. Zich bevragen aan den Insti tuut Longcott, Gunnersbury, London, W. BAARD- en HAARSNEE Coilfccrdcr, Lange Zoutstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de beste Engelsche merken. i bonnentent Mtuin van vertrouwen. meester-schrijnwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO OORTEN, Meester-Schrij n werker Scherreveldstraat, Wr 47, Aalst. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1900 | | pagina 3