Dg SpaansdiB Oproerlingen Tan 151G in JLalst Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeel en. Spoorwegramp te Couillet heid en dus ook niet van de oproeping der burgerwacht. De groepen die wij maandag mor- gend naar het werk zagen gaan, hebben daar gekomen geweigerd den arbeid aan te vatten. Zij bleven buiten de han gars staan en de leiders riepen hen te gen 9 ure bijeen op eene meeting in de Variétéshet lokaal der Onpartijdigen. Daar spraken hun voorzitter en twee socialisten over het voorstel der verzoe ningscommissie, dat door de werklieden verworpen werd. Twee forelie (meestergasten van sjou wers) verklaarden zich solidair met de werklie en deze laatsten van hunnen kant legden de beloften af, niet meer te zullen werken voor de bazen, die later zouden weigeren, die forelie terug aan te nemen. Op eenige booten wordt nu gewerkt met werklie, die aan de stad niet toe- hooren. De kooldragers hebben ver klaard, de booten, waarop de zulken arbeiden niet meer van kolen te zullen voorzien. Er werd maandag morgend gewerkt op de Leith, Grimsby en flullbooten. Op de boot der Nord. Deutsche Lloyd werkt men met het scheepsvolk; op de Star boot niemand dan de forelie en eene ploeg van S man. Aan de Kingsbooten twee ploegen. Op de Steynbooten niet. Op de Netleton werkt men met vijf ploegen. Op de Prince-boot ééne ploeg, en dit slechts tot maandag of korts daarna. Op de Cockenll'boot in volledig getal. Eveneens op al de zeilschepen, doch op deze is er nooit nachtwerk. Eerste gevolgen der staking Om op alle gebeurlijkheden voorbe reid te zijn hebben sneer dan 50 booten Zaterdag en Zondag ouze dok ken en kaaien verlaten, om hunne la ding elders te lossen of nieuwe lading in te nemen. Zaterdag vertrokken er 20 en Zondag ruim 30. Dat is een. Forelie en sjouwers van Gent.zouden zegt men, zich aangeboden hebben om aan het tarief der bazen te werken en deze zouden reeds aangenomen zijn. Zelfs zegt men dat zij reeds logist ge vonden en een contrakt voor 8 dagen hebben aangegaan. Dat is twee. Op de Martha Rush, de houtboot, waar verleden week reeds eene gedeel telijke staking plaats had, buiten de algemeene beweging, had het werk volk maandag morgend weer den arbeid neergeworpen, om eene loonsverhoo- ging te eischen. Die werd hun toegestaan en daarop heeft elk den arbeid hervat. Vergadering van maandag ten stadlmize. Tijdens zijne wandeling langs de dok ken heefc de burgemeester alles aange wend om de werklie, onder de zondag gestelde voorwaarden, het werk te doen hernemen, maar alles was vruchteloos. Terwijl hij aan de dokken was, kwam men hem bericht brengen van het in de Variétés genomen besluit en daarop heeft M. Van Rijswijck tegen maandag 12 uren de reeders en patroons op nieuw in het stadhuis bijeengeroepen. Doch de reeders hadden reeds vroe ger eene vergadering gehad. Afschaffing van het Zondagwcrk. De reeders hebben in hunne vergade ring van maandag besloten, het zondag- werk radicaal af te schaffen. Het werk aan de Noord-Duitsche- Lloyd-boot wordt met eigen scheepvolk voortgezet. Men weet dat eenige scheepsmake laars bedreigd hebben vreemde werk lieden aan te werven. Deze bedreiging is reeds gedeeltelijk uitgevoerd. De Grimsbyboot heeft dinsdag uit Enge land een dertigtal werklieden medege bracht, die samen met de bemanning het werk gedaan hebben. Men verzekerd dat verscheidene duitsche booten dit voorbeeld zullen volgen en lossers te Bremen en te Hamburg aanwerven. Dinsdag morgend was de werkstaking algemeen aan de dokken. De eenige ploegen, die maandag nog aan den ar beid gebleveu waren, staakten nu ook. Er werd enkel gewerkt aan de schepen, die hun eigen personeel aan het lossen en laden bezigden. De haven was om zoo te zeggen verlaten en de poorten en hekkens waren gesloten. De werkstakers hebben zich in de lo kalen der Dokwerkersbonden Vergaderd en hebben er meeting gehouden. Zij zijn vervolgens in stoet de stad door getrok ken, met bazuinblazers trommelaars, vlaggen en plakkaarten aan het hoofd. De betoogers waren ten getalle van on geveer 10,000, allen in werkkleeren. Rond 10 1/2 ure richtten zij zich naar de haven. De orde werd niet gestoord. De burgemeester heeft dinsdag eene proclamatie *doen aanplakken waarbij hij het recht van werkstaking erkend, doch te zelfder tijd strenge maatregelen neemt om de vrijheid van den arbeid te vrijwaren Eene versterking van 225 gendarmen wordt te Antwerpen verwacht. Aan de kaaien is de policiedienst verdubbeld. De duitsche dokwerkers, dinsdag uit Kiel te Antwerpen aangekomen, hebben geweigerd te werken en werden door de socialisten naar den Werker meegelokt. DENDERMONDE. Donderdag avond om trent 9 1/2 ure, is een hevige brand ontstaan in de groote schoenfabriek Dender en Schelde; in weinige oogenbiikken stond 't uitgestrekt gebouw in vuur en vlam. De pompiers kwamen spoedig ter plaats met hunne stoompuiten, doch zij moesten er zich bij bepalen de naburige woningen en de magazijnen van de artillerie en de genie te vrijwaren. Ten 2 ure 's nachts lag gansch de fabriek in puin eene aanzienlijke hoeveelheid schoenen en leder is vernield. Ten gevolge dier brandramp, bevinden een honderdtal werkmansgezinnen zich zonder broodwinning. Het kind van de echtgenooten Bormans, de zer stad, is vrijdag avond verstikt met een boter ham te eten. Een stuk korst was in de keel blijven steken. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij I'raux Br uwé, AALST. LEDEGHEM. Woensdag nacht rond 12 ure, waren de gendarmen A. Claus en J. Thullier, der brigade van Meenen, alhier op ronde. Zij zagen een lichtbak en gingen er op af. Met moeite gelukten zij er in de wildstroopers, twee welhebbende bur gers der gemeente, aan te houden. De wildstroo pers hadden reeds 7 hazen en 14 patrijzen gevan gen. GRUYBEKE. Schrikkelijke moord. Het paiket van Dendermonde bevond zich zaterdag te Gruybeke voor een onderzoek over den brand, die eenige dagen vroeger de hofstede van de kinderen Troch had vernield. Terwijl het gerecht daarmee bezig was, kwam een man aan den burgemeester meedeelen, dat men van onder de deur van een al leen wonend rondreizend koopman, Permans ge naamd, een rood vocht zag vloeien, 't welk men vermoedde bloed te zijn. Daar de woning van Permans slecht op eenige stappen afstand van de plaats van den brand gele gen is, begaf het parket, vergeze]d van den burge meester, zich onmiddellijk ter plaats. Men opende de deur en vond in de benedenkamer eene groote bloedplas, die bij nader toezicht door den zolder naar beneden bleek gestroomd te zijn. Het gerecht begaf zich naar boven, en daar kreeg men een vree- selijk schouwspel te zien. Permans lag in zijn bed vermoord. Uit den toestand van het lijk, het bed- degoed, enz., bleek aanstonds dat er een vreeselij- ke strijd moet hebben plaats gehad tusschen het slachtoffer en den moordenaar. De ongelukkige Permans had niet minder dan 17 doodelijke wonden. Een messteek ging dwars door de keel. De vingeren van de handen waren bijna afgesneden, door dat hij het van den moordenaar had willen afweeren, in een woord de misdader moet als een wilde zijn slachtoffer hebben door kerfd. Welk is nu de drijfveer dier misdaad Men dacht eerst aan diefstal, daar Per mans tamelijk goed rond kwam en hij met Kerstmis zijn huishuur moest betalen die 100 fr. bedroeg. Maar een kort onderzoek bewees dat er geen diefstal spraak was. In den zak van de broek van Per mans, die bij het bed hing, vond men een portemonnaie met vijftien frank en in de eerste kas die men opende, lag er geheel open, eene som van 260 frank in zilver. Na zorgvuldig de geheele woning onderzocht te hebben gaf het parket bevel het lijk naar het gasthuis te brengen, waarna de woning verzegeld werd. KNESSELAERE. Eene schuur, in gebruik bij Julie Pickere en P. Stevens, wykEentveld, is afgebrand. BRUSSEL. Mej. Gatti de Gamond en eene andere gewezen schoolmeesteres, die dinsdag op den Schaarbeekschen weg socialistische manifesten uitdeelden,gedrukt op rood papier en tegen het godsdienstig onderwijs gericht, werden door een agent verzocht mee te komen naar het policiebu- reel der De Lignestraat, waar zij naam, voornaam ouderdom, hoedanigheid, enz. hebben moeten op geven. De jonge vrouw, betrokken in de zaak van den diefstal van 103,000 fr. ten nadeele van MM. Delhaize en Cie, is voorloopig in vrijheid gesteld daar haar toestand bijzondere zorgen vereischt. SCHELLEBELLE. Zondag voormiddag rond 10 ure, werd de veldwachter verwittigd dat een ontsnapte oudveroordeelde, bijgenaamd de Dui vel van Wetteren aan 't inbreken was bij Fl. De Grauwe, terwijl deze laatste zich in de kerk bevond De moedige veldwachter begaf zich ter plaatse en hield den kwaaddoener aan, ondanks zijn wanho pend verzet. Stevig geboeid werd de dief onder een toeloop van honderde personen, naai het gevang gebracht. Zes uren in 't ronde heeft deze gebeurte nis groote vreugde verwekt en men kan niet ge noeg den veldwachter van Schellebelle voor zijne onverschrokkenheid loven. HUISSE. Donderdag avond is er brand ont staan bij de weduwe Vanden Berghe. Rond 6 1/4 ure sloegen de vlammen langs boven uit het dak van het wagenhuis, het is slechts dan dat men den brand bemerkte en dat volk kwam toegesneld. Er was aan geen blusschen te denken; alleenlijk kon men eenig alm redden en de andere gebouwen en dichtbij staande graan en stroomijten bevrijden. Dank aan het aanhoudend werken der toegeloopen menigte, heeft men den brand kunnen beperken. Een wagen, eenig alm, de dorscher der dorschma- chien, wat stroo en hout zijn de prooi der vlammen gevonden. Alles is verzekerd. MELSELE. Woensdag nacht hebben de dia ven hunne ronde gedaan in de gebuurte der Pauw straat en Vandooren. Over veertien dagen waren er bij Modest Smet, een veertigtal kiekens gestolen. Smet had tachtig kiekens en men had er de zwaar ste uitgenomen. Nu, dacht hij, zullen zij om de andere niet meer komen. Hij verzekerde zijn kie kenhok, maar de dieven zijn nu de andere 40 ook komen halen; bijgevolg tachtig kiekens op 14 da gen. In denzelfden nacht hebben de dieven ook een bezoek gebracht bij Jufv. Van Goethem, en hebben een konijn medegenomen met 9 jongen. Bij Frans Masthyn, hebben zij drie konijnen gestolen. LUIK. Twee bedienden van de maatschappij der Electriciteit ontvingen zaterdag morgend op twee plaatsen eene gezamentlijke som van 48,000 frank. Toen de bedienden, door en door eerlijke lieden, naar de Nationale Bank gingen om er het geld te storten, bevonden zij dat de envelop met de bankbiljetten verdwenen was. HAMME. Bij M. Garsse scheepmaker, in den ■Kaaldries, is een in opbouw zijnde bootje verbrand. Er is voor 300 fr. schade. BELOEIL. Het kasteel van Belceil in brand. Vrijdag morgend is een hevige brand uitgebroken in het kasteel van Beloeil, zomerverblijf van den den prins de Ligne. Het is een uitgestrekt gebouw, dagteekende van 1146 eu waar later twee vleugels en twee paviljoenen bijgebouwd werden. Het vuur is gesticht door de warmteleiding. Men heeft nog bijna al de schilderijen en kunstvoorwerpen kun nen redden. De pompiers van Ath, Basécles, Bla- ton, Quevaucamps en Beloeil waren ter plaats, doch waren niet bij macht om den brand te bestrij den. Gansch het kasteel is in puin gelegd. De scha de is overgroot, doch door verzekering gedekt. Bij de reddingswerken werden eenige werklieden gekwetst, doch gelukkig slechts licht. Men spreekt van miljoenen schade. De prins en de prinses de Ligne sliepen nog toen de brand ten 7 1/2 ure uit brak; zij werden gewekt door den rook die in hun ne kamers drong en namen haastig de vlucht. 1 do ode cu 30 gekwetsten. Woensdag morgend rond 6 ure 15, had ia de sta te Couillet eene schrikkelijke botsing plaats tus schen twee reizigers treinen. Het ongeluk gebeurde nabij de brug van Champeau. De schok was ver schrikkelijk. De twee machienen werden vernield en al de wagons beschadigd. Er had evenwel geene ontriggeling plaats. De reizigers vluchten ver schrikt uit de wagon en zochten meest allen eene schuilplaats in de fabriek Solvay. Men zag werk lieden dansen en hun gereedschap in de lucht wer pen, dol van vreugde omdat zij ontsnapt waren! Het personeel der statie en verscheidene geneesheeren, kwamen toegeloopen en dienden oogenblikkelijk de noodige zorgen toe aan de gekwetsten; de trein- overste M. J. Nicaise was zoo erg inwendig ge kwetst dat hij drie kwaart uurs later den geest gaf. De ongelukkige was geboren te Nalinnes en 40 jaar oud; hij woonde te Marcinelle en was gehuwd en vader van famillie. De oorzaak van de ramp schijnt te zijn dat een der treinen zeventien minu ten in vertraging was en het signaal overtreden had. Het parket en het bestuur der spoorwegen heb ben een onderzoek geopend om de ware oorzaak van de botsing te kennen. Tot hiertoe kent men ongeveer tachtig personen die gekneusd of gekwetst werden; men zegt dat het getal nog grooter is. De stoffelijke schade be paald zich bij eenige verbrijzelde wagons en twee erg beschadigde lokomotieven. De gewone dienst der treinen kon spoedig hersteld worden. ANTWERPEN. Terwijl de dokwerkers langs de stad liepen, gebeurde dinsdag een schrikkelijk ongeluk op de Scheldè. Eene sleepboot van de stad geholpen door eene andere boot, bracht de cngel- sche stoomboot Newton langs het sas naar den grooten dok. Tengevolge van een verkeert manceu- ver botste het engelsch schip tegen de sleepboot, die zonk. De kapitein en de machinist zijn verdron ken. Men heeft twintig minuten moeten werken om den eersten luitenant uit 't water te halen; de man is nu buiten gevaar. De verdronken kapitein heet Thys en was een der oudste ambtenaar, van den autwerpschen scheepvaartdienst: onlangs werd zijn zilveren ju belfeest als kapitein gevierd; hij was vader van zes kinderen. De machinist is zekere De Beukelaere, vader van zeven kinderen. In het schipperskwar tier en op meest al de schepen hangen de vlaggen halftop. VRAAGT OVERAL HET LETJ-VEISrSIBIIEIR, der gunstig gekende Brouwerij Tretns Br uwé, AALST. OUSSELGEM. Het rijtuig van mad. Ver- meersch, van Gotthem, is donderdag namiddag, aan de brug, van den steenweg geraakt en in den gracht getuimeld. De personen die zich in het rij tuig bevonden, onder ander de pastoor vau Oussel- gem, zijn er gelukkig met den schrik van afgeko men MEERENDREE. Zondag nacht zijn dieven binnengebroken in den paardenstal van August Van Kerrebroeck, landbouwer, en hebben er een ruinpaard, waarde 700frank, ontvreemd, toehoo- rende aan den bakker Bruno Mouteine. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI' EEUW door Pstkus VahNotfel. 18" Veevolo. Gij zult de gausche toedracht der zaak ontsluierd heb ben, hoop ik, Dirka Ge zult het pijnlijke van raijne rol heb ben verstaan en vermoeden hoe zwaar het mij valt ten voor- deele van dien helhond uwe liefde te komen afbedelen Niemand dan gij, edele vriend, beschikt over mijn hart. Waarom toch kan ik mijn zwaar, ontzenuwd hoofd in uwe ar men niet laten rusten waarom is het mij niet gegeven, u luidop te roemen voor uwe edelmoedigheid waarom mag ik u, beschermer van een verlaten meisje, niet hardop danken? Matig uwen hartstocht, lieve IHoud u sterk... Wel dra zal ik uw vader hier brengen. Gij zegt?... Bijaldien gij in uwe weigering blijft volharden, zal de elétto hem in uwe tegenwoordigheid doen pijnigen. De ellendige I schreeuwde de deerne en de vuist naar den Castiliaan richtende Lafaard 1 Lafaard 1 riep zij nog. Zij trotst alle bedreigingen, zei Reygerman uwe vrouw wordt ze nooit, daarop verwed ik mijn hoofd 1 Wat hebt gij haar gezegd Ik heb al gedaan wat ik kon. De aanstaande dood des oudeu aangekondigd Meer nog. Verwoed vloog de Spanjaard met opgestoken wapen het meisje toe. Jeroom, eensklaps in toorn ontstekende, zijne gramschap niet langer meer kunnende bedwingen, stortte op den hoofdman, greep dezes rechterarm en knelde hem tus schen zijne handen als in eene ijzeren schroef hij poogde hem het rapier uit de vuist te wringen, toen een verraderlijke slag in den buik zijn opzet verijdelde en beiden worstelend tegen de tafel vielen. Spoorslags zat de hoofdman op den ser geant, vouwde hem don knie op de borst en hield zijne keel omkneld. Wat weerhoudt me, knarstande hij dat ik u niet verwurge u niet aan mijnen degen rijg Waarom mij be letten die vrouw loon naar werken te geven wat wilt gij, nie tig mormeldier, met mijne bevelen den draak steken Gaat ge eindelijk spreken De arme sergeant voelde lust genoeg om onverwijld te ant woorden, doch die knellende nijptang, in hoedanigheid der hand zijns meesters, aan zijnen gorgel, liet hem tenauwer- nood toe een heesch gegrol uit te braken gelukkig bemerkte liet de uitzinnige kamper, hij liet hem los en zeggen Signor eletto, hoe zeer ik anders uwe bevelen eerbiedig, nu zal ik uiet gedongen dat gij een haar van het hoofd mijner landgenoote rijzelt 1 Nogmaals die uitdagende houding andermaal dezelfde gebiedende toon Waar wil dat heen, Jeronimo Wordt ge stapelgek of zijt gij het leven beu Het leven is mij boven alles duur In uw eigen belang breidelde ik uwe opvliegendheid ik wist immers wel dat gij u het uw levensdagen lang zoudt beklagen des torenwachters dochter gedood te hebben. Wat gij wedeispannigheid en uwe bevelen over het hoofd zien noemt, was u beletten eene on- onherstelbare dwaasheid te plegen. Wie weet, misschien is er nog kans haar te overreden, haar ongelijk te doen inzien. van Navarese koelde. Wat zijt gij voornemens knorde hij misnoegd. Dewijl ik mij later van geen flauwhartigheid wil hooren betichten, mij tot nog toe geene enkele zwakheid wist aantij gen een laatste middel beproeven. Dit zal u ontegenspreke lijk bewijzen dat het mij in geenen deele aan gehoorzaamheid ontbreekt, hoegenaamd aan geene getrouwheid mangelt. En hij keerde tot zijne beminde weder en sprak met ge veinsden ernst Dit voorval had ons bijna verraden de aanslag misluk te. Edoch, ik kon niet anders handelen om u van een gewis- sen dood te redden. Wij moeten scheiden, maar niet voor lang ik kom terug, op alles voorbereid en zonder u zal ik als dan dit huis niet verlaten. Betrouw op Hem, van wien alles komen moetl... Vervolgens zag hij den keurling kalm in in de oogen en besloot- Ik geef het op. Alle schoone woor den zijn vruchteloos, alle moeite is tevergeefs ze blijft on wankelbaar in haar besluit. We zijn genoodzaakt onverrichter zake heen te gaan. De kalme toon des sprekers was olie op het vuur en ont stak opnieuw den hoogmoed van Jan. Raak haar niet aan 1 dreigde Jeroom. Haar dood zou ons ongeluk berokkenen 1 Haar hoofd zal ik breken 1 huilde de eletto voor mijne voeten zal ze kruipend om erbarming en genade schrei en Eene martelie, zonder gelijkenis in de lange reeks mijnejr vonnissen, weze haar aandeelin het rookend bloed van de zen die haar het licht schonk zal ik mijnen helschen dorst naar wederwraak lesschen, zal de aangedane smaad uitge- wischt, de toegebrachte hoon geboet 1 Een uittartende glimplach om den mond, beantwoordde Dirka Jooris de bedreigingen van den Castiliaan met Ik haat u, ik vervloek u, booswicht 1 God's straffende hand zal u treffen Sergeant, brulde de Spanjaard laat ons gaan 1 In mijne rechtmatige verbolgenheid zou ik eene beweenlijke daad bedrijven, waarvan ge mij tijdig wederhield. Jeroom stuurde de gevangene nog in het verdoken een lief devollen blik toe. Onstuimig rukte van Navarese de deur open en sloot ze dreunend achter hunne hielen. Hij dwong Reygerman voor te gaan en verborg, enkel nadat zij op den laatsten tred waren gekomen, zijn rapier in de scheede. Met zijnen onderhoorige den huize uitgaande, belastte hij hem streng Gilbert Jooris levend of dood gevangen te nemen. Bui ten wenkte hij twee soldaten, die hij gebood hem tot de ka mer der opgeslotene te volgen. Zonder spreken namen zij daar Dirka met geweld op en droegen haar beneden. Na een langen gang te ziju doorgeloopen, kwamen zij aan een nau- wen, wentelenden trap, gewis tot eene onderaardsche kelde ring leidende. Jan wees zijne handlangers den weg. Rad be vond hij zich aan den gesloten ingang tastend zocht hij slot en grendels kort daarna ging de logge deur krakend op hare roestige duimen open. De soldeniers wierpen het meisje in eenen hoek en vertrokken. Jan draaide het slot vast, schoof de grendels toe. Somber was het in de diepe krocht een verdufte geur

De Volksstem | 1900 | | pagina 2