De priesters deugen niet. Schooldwang. WAARTOE DE SOLDATERIJ 1 Irukker-lllttgcufr 3an tton tHuffel, $apeUe£traat, 13, te 2lalut. kbonnemeatsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Yoor de vreemde landen, 0. 5 ceütièmen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden jvordba.'Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- men"zijn, hét blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- t a in cle scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle lstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- iinweliDg. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden, j DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. - dbi. 6e JAARGANG. NUMMER m. i Aalst, den 29 December van het jaar 0. H. 1900. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. - Aankondigingen tussohen de nieuwstij v onrussen Aanknnrlimno'fin od de 3e bladz. TO centiemen den Q regel. AaUlAOUUlgluyuu uioiiv.ou.j dinaen"°20centie"menper regel. Aankondigingen op de 8" binds 10centiemen den S - Annoncen op de l4ladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. - Voor de ndvertentiên buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het oiïlrleVubUali, Bue ie Madeleine, Brussel. - De geabouneerden hebben het recht een nimf ver jaar een» annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen - votLrzaTTeS/nen. -Euchtbaarmakingen in te zenden voor 's Mnan,laags. 'tWas te voorzien. Nu al wat slecht is in Brussel te weer staat om den pries- r uit de school te houden, grijpt de drukpers die in dienst van de vrijmetselarij, alle middels aan om het aanzien :rgeestelijkheid te krenken. Op de duizenden priesters en kloosterlingen is er soms én die valt. Van zoodra er maar schijn van is werpen de ijandige dagbladen er zich op als eene welkome prooi. Iedereen weet hoe het gerecht in Frankrijk, waar de ■acmayons meester zijn, meer dan toegevend is voor de j-ereldlijke onderwijzers die van onzedelijkheid beschuldigd 'orden, en integendeel zich onwettelijk streng toont tegen- Ver de geestelijken die verdacht zijn. Welnu, niettegenstaande die willekeur, zoo voordeelig dor de wereldlijken, geeft de rechterlijke statistiek van frankrijk de volgende cijfers van veroordeelingen (Van 1864 tot 1894) Op 81,481 wereldlijke onderwijzers 438 veroordeelden. Op 60,625 geestelijke onderwijzers 131 veroordeelden. Dat maakt vijf wereldlijke op twee geestelijke. Ziedaar wat de rechterlijke annalen zeggen Leering en personen. De bladen der soort van Vooruit, beweren in den val van in geestelijk persoon telkens het bewijs te zien, dat het de jdsdienst is die niet deugt en dat geheel het geestelijk orps slecht is. Het socialism leert de algemeene zedeloosheid en den al- èmeenen diefstal of staatsverbeuring aan wij zullen daar in. met zeggen dat alle (de meêloopende massa telt niet l deze wij spreken enkel van de bewuste tisten) zede loze kerels en dieven zijn. Er zijn uitzonderingen. Wij zullen ook niet zeggen dat al de liberale gazetschrij- ers onzedelijke en slechte menschen zijn, omdat hunne laden steeds de vuile schrijvers verdedigen, omdat in hun amp de vrije zedeleer gepreekt wordt, of omdat de verhou- ing der veroordeelde officieele onderwijzers 2/3 grooter is an bij ons. Verre van daar De godsdienst daarentegen leert het goed en verbiedt het waad. Welnu, wij zullen evenmin beweren dat alwie den odsdienst aankleeft, onvoorwaardelijk goed is. Hier ook, ijn er uitzonderingen, Iedereen kan vallen, zelfs de beste. De Paus is onfeilbaar ranneer hij als Paus uitspraak doet in zaken van geloof at neemt niet weg dat hij als, mensch kan vallen gelijk '.dereen. Maar dit bewijst aiets tegen de leering die het oede voorschrijft, noch evenmin tegen het korps dat die sering verkondigt. Waren de godsdienst en 't geestelijk korps niet goed om it soms een geestelijk persoon ten val komt, onze vijanden soesten niet gewacht hebben tot nu om zulks te verklaren in waren de godsdienst en de apostelen reeds niet goed ■neer, van toen Judas viel, terwijl Jezus-Christus nog op aarde leefde. Toen was er I op 12 nu is er NOG GEEN 1 op DUI ZEND, die valt. Is't daarin dat de liberale gazetten het bewijs vinden van hunne beweering, als zou de godsdienst zonder kracht van invloed zijn.op zijne belijders 't Is de zeer kleine minderheid van het geestelijk korps die valt. Vooruit en konsoorten maken van die uitzondering den algemeenen regel. In den storm, die thans over China woedt, zijn 40 a 50 duizend christen Chinezen voor het geloof gestorven, terwijl slechts een paar honderd bekeerlingen den godsdienst ver lieten om hun leven te redden. Zijn deze paar honderd het bewijs dat de godsdienst geen invloed heeft tot zedelijke kracht, terwijl die 40 a 50 duizend voor niets tellen. ,JJat de val van een geestelijk persoon een zeldzaamheid is, dat is wel het grootste bewijs van de zedelijke kracht die de godsdienst geeft, en dat karakter van zeldzaamheid kan niemand loochenen. Evenzeer ligt het bewijs van verdorvenheid bij de kop stukken onzer tegenstrevers in de zeldzaamheid der goeden die er onder te vinden zijn. Het verschil springt in 't oog De godsdienst verbiedt het kwaad de ongodsdienstigheid beveelt menig kwaad aan als genot. De godsdienst beveelt het goed de ongodsdienstig heid stelt menig goed voor als dom en onnatuurlijk. Terwijl de godsdienst werkt tot zedelijke verheffing van den mensch, betracht de ongodsdienstigheid opzettelijk zijn verderf. Men kent de boom aan zijne vruchten en den mensch aan zijne werken. Welnu, of ge een goeden priesterhater of een slechten priester al ontmoet hebt ziet naaf de werken en de vruchten van ongodsdienstigheid en priesterdom, en niet naar die van een enkelen liberaal of socialist, of van een enkelen priester. Ziet naar de huisgezinnen, kringen, gestichten, maatschappijen, waar de priesterlijke invloed werkt, en vergelijkt ze met die waar ongods dienstigheid heerscht. Radikalism en socialism leeren u haten, géven u ophitsende woorden in plaats van troost, tver- schaffen u liederlijke zonen voor kinderlijken bijstand en stoppen vuiligheden van eenen Zola, eenen Sue of eenen Maltus in de handen uwer dochters. Dat is de waarheid, en noch de val van een enkelen priester of Broeder, noch het goed zijn van een enkelen vrijdenkenden liberaal of socia list zal daar het minste aan veranderen. Rechtuit. van beschaving en vooruitgang het is oen onwecr- dig overblijfsel van vroegere dwalingen het dient alleenom de bclaugen der diplomatie te verdedi gen en is altijd in strijd met de belaDgen van het volk. Het militarism moet verfoeid cn veracht worden en de legers moeten verdwijnen ziedaar waartoe iedereen moet meêwerken eu het is een volksge zinde plicht aile uitbreiding van militarism met de uitersto krachtdadigheid te bevechten. Wij begrijpen niet hoe nog iemani, die een greintje liefde voor het volk bezit, zich militarist durft noemen en hoe niet, in heel Europa, eene reus achtige beweging ontstaat tegen de soldaterij. Indien ooit het schandalig barbaarsche der le- gerinstelling aan het licht gekomen is, het is nu wel. Wat zagen wij onlangs gebeuren met Spanjes koloniën, onder den valschen naam van vrijheid en beschaving Wat zien wij heden gebeuren in Zuid- Afrika en China Het machtig Engeland, gestadig op roof en dief stal uit, cijferde eerst twee kleine Zuid-Afrikaan- sche Staten buiten de vredesconferencie van den Haag, om ze den pas af te snijden voor latere ge beurtenissen, en joeg ze dan met eenen duivelschen overleg naar den oorlog. Het stuurde 270 duizend man troepen naar Zuid- Afrika, meer dan de totale Boerenbevolking der twee republieken, vrouwen en kinderen in be grepen. Men verpletterde die menschen, die enkel het geweer opnamen vooj hunnen heerd en huune be zittingen, onder het getal men deed zooals ban dieten in een bosch, die met tienen op eenen weerloozen voorbijganger vallen. Het leger diende om eene staatkundige deug nieterij uit te voeren en van de soldaten maakte men beulen en brandstichters. - Nadat men plechtig verklaard had dat men het hoegeaamd niet gemunt had op de onafhankelijk heid van beide landen, verklaarde men deze, zon der plichtplegingen, ingepalmd en ingelijfd bij 't Engelsch Rijk. Van scheidsgerecht, om het geschil in der minne te regelen, wilden zij niet hooren dan ware hun plan in 't water gevallen, en daarom hadden zij de Boeren buiten de conférencie gekegeld En om zulke schurkerijeu te plegeu heeft Enge land zijn leger. Eu werkman en burger mogen voor zulke legers hunne zonen offeren en blij zijn op den hoop, dat zij alzoo hunnen tol kunnen betalen aan hetgeen de groote heeren en goudvinken vaderlandsliefde heeten. En in heel Europa gaan al de volkeren op in geestdrift voorde Boeren en'hebben niets dan af schuw en minachting voor het laffe Engeland. Iedereen wil een einde zien stellen aan dien hate- lijken oorlog en eischt recht. Maar de regeeringen laten het volk roepen en schreeuwen en kunnen niet tusschenkomen, omdat zij ook geene andere troepen hebben dan om het geweld te dienen, en niec om het recht en de recht- veerdigheid te doen zegepralen. Wie heeft ooit ge hoord dat er daarvoor soldaten bestonden Het militarisme is anders niets dan geweld, on recht en barbaarschheid het is eene loochei^ng Men deelt eene belangrijke statistiek mede over de uitslagen van het verplichtend onderwijs. Die statistiek is niet zonder belang in ons land, waar al wat dwang is door het volk wordt veraf schuwd en waar het stelsel der overtuiging de beste vruchten oplevert. In Frankrijk zijn, ondanks de wet op de schoolverplichting, 4 ten honderd der kinderen in geene enkele school opgeschreven en de 6 te* honderd opgeschrevenen gaan zeer onregelmatig naar school. -frrSriget3net*gftafi -nagenoeg- een. vijfde der kin deren in schoolouderdom, zeer onregelmatig naar school. Meer dan een tiende zijn zelfs niet opgeschreven. In Spanje bestaat de leerplicht enkel met den naam meer dan de twee derden der kinderen gaan naar de school niet. Eindelijk, in Italië, waar de leerplicht (waar aan vele kinderen ontsnappen) op tien jarigen ouderdom eindigt, wisselt het getal ontbrekende kinderen af van 2 tot 67 ten honderd. Te Rome ontbreken 37 ten honderd kinderen. Bovenstaande cijfers, medegedeeld op het laatste kongres van het lager onderwijs te Parijs, waar België zich schitterend heeft onderscheiden, zijn stellig zeer leerrijk en hebben, ook op maat schappelijk gebied, een overgroot belang. Zij bewijzen dat de leerplicht een der grrroote redmiddels door de kristene demokra- ten uitgevonden (na de liberalen en socialisten) nog zoo doelmatig niet is als zij beweren om de onwetendheid uit te roeien. Daarentegen is het onloochenbaar dat de anti katholieke partijen het verplichtend onderwijs slechts vooruitzetten met de hoop eenen stap te vorderen tot de verwezenlijking van hun volledig program verplichtend kosteloos en vooral we reldlijk of liever goddeloos onderwijs. En dat ondersteunen onze zoogenaamde kristene de- mokraten zooals zij, overigens, alles onder steunen wat tegen de katholieke partij is gericht. wenscht aan al zijne acht bare Lezers en Lezeressen op voorhand een Zalig en Gelukkig Jaar... Hartelijk en welgemeend... Slute Marten, de patroon van onze geliefde Moederstad, is in de hooldkerk van zij nen troon gehaald het ruitersstandbeéld dreigde den eenen of den ande ren dag naar beneden te komen ergo, dus bijge volg ongelukken waren te vreezen... Men heeft het beeld, alsmede de twee bedelaars in de kapel van St Nikolaas gebracht, waar zij het voorwerp zijn der algemeene bewondering. Die met den tram rijden, zijn gauw en primo classo op hunne bestemming. Tijd is geld, zegt den Engelschman, en 't is om dieswille dat wij te Aalst dat ding erlangen.... Zoo zaten verleden donderdag te Oostmalle de reizigers aardig te koekeloeren, toen, ze met den tram naar Turnhout wilden vertrekken Inderdaad, de tramwachter gaf het signaal tot vertrekken en.... de locomotief trok er van onder in volle vaart en liet den tram met al de reizigers achter, waartusschen de senateur M. Cools.. Toen de locomotief te Vlimmeren aankwam, vroeg de baas uit de statie aan den machinist: «Wel, jongen, waar zijt ge met den trein gebleven Men ziet van hier het gezicht van den machinist, als hij bemerkte dat hij onderweg heel den trein had laten staan.... Als nen weerlicht onmidde- lijk terug naar Oostmalle en ditmaal konden de reizigers meê vertrekken. 't Weder weet niet wat het wil, 't regent en 't waait, en voor den han del en de godzondheid, 't zou wat mogen vriezen.... De kolen zijn wel schromelijk duur, doch men voorziet dat er in 't kort afslag gaat komen. Hoe eerder hoe liever Ze zeggen nu dat de jonge keizer van Rusland het op nen teer gaat zetten... 't Ware spijtig, te meer daar hij den naam heeft van voor de Boeren te zijn. Anders ware den armen Krüger ver laten door al de gekroonde hoofden... De rechtveerdigheid draagt eene kroon van doornen Meester Lieven schreef in zijnen tijd kwaad met goed beloonen is lieide goed met kwaad is wreedheid kwaad met kwaad is wraakgoed met goed dat is recht I In Saksen komt men de schoolgaan de meisjes te verbieden nog corsets te dragen en 't Antwerpen gaat het heel slecht met de dokwerkers. Jaarlijks worden in ons landje 800 duizend hectoliters genever gedron ken, hetgeen eene som uitmaakt van 160 miljioen frank... Lezer, ge kent den toren van O. L. Vrouwkerk van Antwerpen Dat is kolossaal hoog, hé 125 meters of 466 voet, 't en is geen klein bier Welnu, als men die som in vijffrankenstukken nevens den toren van Antwerpen moest opstape len, dan zou men 700 stapels kunnen zetten, die elk zoo hoog zouden zijn als het haantje,... en dan zouden er nog genoeg overschieten om de bud getten van kleine gemeenten te bekos tigen... Terribilis Schrikkelijk Dijnsdag (Kerstdag) is er in de Gee- raerdsbergschestraat te Anlsl eenen Solo-Slim, gespeeld door den baas der herberg, Jan Wellekens. De ver maarde Amerikaan Rochefeller heeft sedert eenige weken schoone kansjes gehad op 8 dagen tijds zijn de pe- trolaktiën, die hij in handen heeft, 6 miljoen dollars gestegen dat wil in andere woorden zeggen dat de man de bagatel wint van 30 miljoen. Atchi Wie u de fouten van anderen ver telt, zal uwe kleine gebreken ook aan anderen mededeelen. De naaste week ontvangen al de Lezers van de Volksstem een nette, welverzorgde plakalmanak als nieuwjaarskoek. Schilder Wouters, van Brussel is ge last met het potret te schilderen van Princes Clementine 'tzal 35000 pa- tatterkens kosten 't Is genoeg. De haarsnijders van Lokeren zijn nog altijd in werkstaking. Is men ginder dan verplicht met ongeschoren wezen en lang haar te loopen vroeg Lui- brechts. Doktoor Lapponi verze kert dat Z. H. Leo XIII eene gezond heid bezit om 100 jaar te worden, 't Ware te wenschen Geven is zaliger dan nemen, zegt een oude spreuk. Maar 't is spijtig dat we dat niet knunen wijsmaken aan den ont vanger der contributie Z. E. Kardinaal Goosens heeft een eigen- handigen brief ontvangen van den Paus, die geluk wenscht ter gelegen heid van zijn gouden jubelfeest als priester. Graaf Waldbott von Bas- senheim, de ieverige algemeene schrijver van het St-Raphaëlsgenoot- schap, die vroeger te Brugge verbleef, waar hij eene afdeeling van dat werk stichtte, en die thans in Beiren woont, heeft van den Paus het Grootkruis van het orde van St-Gregorius den Groote ontvangen. Aan zijne talrij ke Vrienden en geeërde Lezeressen, wenschtKibeladoeken een hartelijken goeden dag, de rest zijn botten kun nende kussende en er zwierig zijn hielen aanvagende. Kibeladoeken.

De Volksstem | 1900 | | pagina 1