De Motte Hielp. De Spaansche Oproerlingen vai 1516 iu Aalst WchSocucrs. UlglET fpMTBI) t100 Gemeente üoboken. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Iets schoons. Met een duivelachtig genot zingen en kraaien de ongodsdienstige liberale en socialistische bladen dat de zen delingen de schuld en de oorzaak zijn van den chineeschen opstand. Wij ver wijzen die woordenzaaiers naar de laat ste verslagen van den duitschen Reichs tag. De socialist Bebel die ook dit deunt je zong in de zittingen van den Reichs- tagwerd door den minister van oorlog en door den rijkskanselier op zijne plaats gesteld. Bebel, sprak de minister van oor log, heeft woorden uitgesproken, maar hij heeft ze niet bewezen. Hij heeft ook vergeten te spreken van al het goed door de Zendelingen aan de arme chineesche bevolking gedaan. Ik houd er aan te verklaren dat namelijk de katholieke Zendelingen zoo breed en zoo verdraag zaam mogelijk geweest hebben. Een liberaal lid, die Bebel's gezegde trachtte te ondersteunen, werd ook tot zwijgen gebracht, en ditmaal door den rijkskanselier von Bulow. u Uit officieele inlichtingen, sprak de rijkskanselier, ben ik in staat de be schuldigingen van Bebel ten strengste te logenstraffen. M. Bebel zal er mij niet toe brengen de katholieke Zende lingen in de toekomst min gunstig te behandelen. Zooals in het verleden zul len wij de katholieke Zendelingen voort verdedigen. Wij beschouwen de bescher ming der Zendelingen van China als een plicht door onze eer opgelegd. Men bemcrke wel dat de minister van oorlog en de rijkskanselier geen katho lieken zijn. Een bewijs te meer dat de laffe be schuldigingen der godsdiensthaters uit een drijft als kaf voor den wind Priesterlijke benoemingen. De E. H. Van den Breem, pastoor te Deftinge, is benoemd tot pastoor te Oost-Eecloo; de E. H. De Jonge, pas toor te Schelderode, is benoemd tot pas toor te Deftinge. M. Bruggeman, een rijke bankier, onlangs te Brussel overleden legateerd bij testament een kapitaal van tien mil joen aan de ouderlingen en Weesge stichten van Brussel. Een rijke Gee- raerdsbergenaar te Nice gestorven, ver- naakt bij uiterste wilsbeschikking aan ■ijne geboortestad eene som van rond de drij millioen. Zulke weldaden dienen aangestipt te worden. Kon er alzoo een kansje aan ons Land an Aalst te beurt vallen, 't zou aan de ibben hangen onzer Ouderlingen en Weesjes. 't Is ongelukkig genoeg oud worden 1 ouderloos zijn en geen bestaanmidde len bezitten. Bekomen op ons Bureel SCHOONE Met den Post te huis besteld 1,10 Ir. Davidsfonds 25 jarig bestaan. Concer to met Voordracht, op Zondag 30 De cember 1900, om 5 ure stipt, in het lo kaal De Leeuw bij Bern. Lum- beeck. Men voert op met toelating van den schrijver, Eene .las» o|> Rei*», blijspel in één bedrijf door P. Van Nuffel. De gekende redenaar Mijnheer d'Hooghe- Bellemans, provinciaal raadslid zal spreken over het Davidsfonds. De heer Vermandere, vermaard dichter van kluchtliederen, verleent welwillend zijne medehulp. Inkom vrij. Vele onzers lezers hebben den ouden Baron 't Kint do Roodenbekc gekend, die onlangs gestorven is. Eenigeu tijd geleden kwam een vriend van don oud voorzitter vau den Senaat te overlijden, die hem gansch zijn fortuin geschat op 12 miljoen fr. bezette. Vooraleer de na latenschap te aanvaarden, onderzocht Bon 't Kint of er geene arme erfgena men waren, hetzij dichte of verre. Er waren er inderdaad maar verre bloed verwanten. Zonder aarzelen riep de edelman die famillie bijeen en schonk de kolossale fortuin aan die verre ko zijns en nichten, zonder een cent te wil len behouden. Zulke onbaatzuchtigheid is te zeldzaam om niet vermeld te mo gen worden. Het is waar dat Bon 't Kint zeer rijk was, maar hoevele die in der gelijke omstandigheden verkeeren zou den zoo ridderlijk gehandeld hebben BAELEN. Een veldwachter vervolgd. Onze lezers zullen zich nog herinneren dat de strijd mot de kiezing te Baelen, bij Moll, verleden jaar bui tengewoon hevig was. Twee personen vau Baelen deden eene aanklacht bij het parket van Turnhout voorgevende dat zij door den veldwachter Geerts 's avonds voor de kiezing, mishandeld waren. De veldwachter werd vervolgd voor slagen en door de rechtbank van Turnhout veroordeeld tot 26 fr. en 52 fr. boete. Hij giug tegen dit vonnis iu beroep. Een der aanklagers stelde zich burgerlijke partij. Drie advokaten pleitten in de zaak. Het beroepshof heeft nu uitspraak gedaan en den veldwachter vrijgesproken. WYNKEL-ST-KRUIS. Zaterdag morgend bevond M. Vilders, brouwer te Terdonck, dat hij het bezoek van dieven had ontvangen. Alles was overhoop geworpen. Uit het werkkabinet hadden de dieven het bovendeel van een lessenaar medege nomen, waarin zich drie schuil] es bevinden, doch dat niets anders bevatte dan papieren zonder waar de. Uit den kelder hebben zij eenige flesschen wijn RENLIES (Beaumont). Sinds eenige dageu heerscht er alhier eene zonderlinge ziekte. Talrij ke personen zijn bedlegerig. Zondag is de vrouw vau den gemeente sekretaris overleden, als ook haar broeder. Maandag morgend stierf een 46 jarig maa. De lijken worden zwart aanstonds na het overlijden. De ziekte maait na twee dagen weg de de personen die er door aangetast zijn ST-AMANDSBERG. Woensdag avond, rond 8 3/4 ure, is er brand ontstaan in de bloemisterij van M. Hartmann, Schoolstraat. Na verloop van tien minuten waren de pompiers van Gent ter plaats. In een kwaart uurs stond geheel de remise in laaie vlam. De geburen hadden met emmers wa ter de nevenliggende serren van den brand gevrij waard. Rond 10 ure was het vuur uitgedoofd. De schade is aanzienlijk vele kostelijke planten wer den onder de voeten vertrappeld en stukgeslagen. M. Hartmann was juist voor handelszaken naar Deucraark. DENDERMONDE. De policiekommissaris heeft drie kerels aangehouden, die beschuldigd worden in nieuwgebouwde huizen pompen eu an der gerief gestolen te hebben. NEDERZWALM. Verleden zondag avond zijn verkleede en zwartgemaakte dieven in de hofstede gedrongen van Pieter den metser, waar de vrouw alleen thuis was. Zij bonden baar met een koeizeel aan het bed, en met het mes op de keel dwongen zij haar te zeggen waar het geld lag, Zij hebben 500 fr. meegenomen, verleden week door de drie zoons uit Frankrijk naar huis gebracht. FROIDCHAPELLEEen franschman, wo nende in deze gemeente, verkocht zijne meubelen toen zijne vrouw tusschenkwam. Hij greep eene zaag en poogde de ongelukkige den hals en een arm af te zagen De vrouw werd ijselijk gekwetst. De dader is aangehouden ELSENE. Mad. Van den Driessche, Vau Vol- semlei, vond zoudag bij hare thuiskomst een heer, met handschoenen en hoogen hoed, bezig eene kas open te breken. De dief sloot de verschrikte dame in eene aanpalende kamer en nam de vlucht met een kofferken, inhoudende geld en juweelen. OOSTROOZEBEKE. Een menscheneter. Zondag werd een min of meer beschonken kerel, F. V. genaamd, in eene herberg buiten gezet. In woede ontstoken keerde hij zijne wraak naar drij voorbijgangers hij wierp een dezer ten gronde en beet hem een groot stuk vleesch uit de bil Een half uur later bevond F. V. zich in eene andere herberg hij zocht er insgelijks twist tegen eenen vreedzamen werkman, en eensklaps, alvo rens men was kunnen tusschenspringen wierp F. V. den werkman ten gronde en beet hem den neus af. Het aardigste van al is dat het stuk vleesch niet is teruggevonden. Men denkt dat de woestaard het in gezwolgen heeft, alhoewel hij loochent. Het parket heeft een onderzoek ingesteld. VRACENE. Vrijdag nacht is er brand ont staan in den houtstal van den blokmaker Verstrae- ten. Gelukkig kon de brand nogal spoedig uitge doofd worden. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Mtt-ouu-erij frww# MM»-uwé, AALST. WETTEREN. De policie heeft hier een kerel aangehouden, die een gouden zakuurwerk met ket ting te koop bood, dat in de menagerie van M. Ca- 1 millus, op de foor te St-Nikolaas gestoleü was. I SI -JOOST-TEN-NOODE. - Donderdag namid- rond 2 ure, gebeurde een ijselijk vitriooldrama in het gasthuis van St-Joost-ten-Noode. Zekere R. gewezen rechterlijke agent van Brussel, wordt al- daar verzorgd. Zijne vrouw kwam hem donderdag t bezoeken. Wanneer zij aan het bed kwam, vond zij er da minares van haren man. Mad. R... haalde j eene flesch vitriool uit den zak en goot het uit op I het hoofd van die vrouw. Deze laatste, erg aan het j gelaat verbrand, viel kermend ten gronde. R... I werd eveneens door dan vitriool getroffen. Men be- grijpt welke opschudding dit geval verwekte tus- schen de zieken die in de zaal lagen. Mad. R... is aangehouden. Het parket van Brussel werd oogen- 1 blikkelijk ontboden. BEIRLEGEiM. Woensdag is M. Des. Balcaen schepene, naar de Gulden Mis gaande, in de beek gevallen, van 3 meters hoogte. Het ongeluk had plaats nabij het kasteel van Beirlegem, aan de Lazarielaan, langs de provinciale baan Gent-Hun- delgem. M. Balcaen is in erbarmelijken toestand uit 't water getrokken; hij heeft eene schedelbreuk bekomen en verscheidene ribben gebrokea. Zonder de hulp van M. Richard Yan de Velde en der kin deren De Yisschere, ware hij verdronken. Zijn toe stand is zeer bedenkelijk. DUITSCHLAND. Ten gevolge eener verkeer de manoever zijn in de statie van Neubahn, in Bei eren, verscheidene wagons van een reizigerstrein ontriggeld. Er zijn een doode en 9 gekwetsten. LOKEREN. De werkstaking der haarsnijders duurt altijd voort. Maandag morgend heeft het werkhuis Beel zijne poorten geopend voor degenen die het werk wilden hervatten. Daghuurmannen en meisjes zijn weer aan den arbeid gegaan, maar de eigenlijke stakers niet. BRUSSEL. De policie is gelast met do volks optelling. Woensdag avond kwamen twee agenten in een huis der Nieuwbrug en gingen kloppen aan eene deur van het derde verdiep. Eene oude vrouw van den gelijkvloer, dacht dat cr dieven boven wa ren en riep om hulp. De agenten kwamen beneden gestormd en de vrouw duidde hen aan als de ver meende dieven aan een anderen agent, die toege- loopen gekomen was. Gansch de buurt stond reeds in rep en roer. Zondag morgend, ten 9 1/2 ure, te midden van een dikken mist, had op de Zuidlaan, eene botsing plaats tusschen eenen peerdentram en ee nen stoomtram. De peerdentram werd drie meters verre weggeslingerd en de reizigers, die er zich in bevonden, schreeuwden wanhopig. De voerman, zekere Mertens, werd erg aan den bil gekwetst hij klaagt ook van inwendige pijnen. De ontvanger M. Philips, werd aan de knieën gekwetst en een der aders van den pols overgesneden. Mad. Coene, wonende in de Fortstraat, te St-Gillis, werd erg gekneusd mad. Waterman, van Lessen, en hare löjarige dochter, bekwamen wonden aan het hoofd en kneuzingen over gansch het lichaam. Verschei dene reizigers waren er in gelukt eenige minuten voor den schok van den tram te springen. Een rechterlijk onderzoek is geopend om do verant woordelijkheid vast te stellen. Een geldomhaler van de Caisse Centrale Arenbergstraat, kwam maandag namiddag op het bureel van zijnen bestuurder verklaren dat hij zij ne brieventesch met 470 fr. verloren had. Daar de geldomhaler de Bank niet verlaten had, kreeg de bestdurder vermoedens en verwittigde de policie. De zoogezegde verloren som werd in den lessenaar van den bediende teruggevonden. MELSELE. De stal van M. Aug. De Coniuck, koopman in klodden, is woensdag avond afgebrand. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende B»-ontce»*ij Bfuun MMrutcé, AALST. FRANKRIJK. Het engelsche gezantschap te Parijs heeft zich omtrent 10,000 frank laten af truggelen door een schilder die beloofd had inlich tingen te bezorgen over de werking van het Trans- vaalsch Komiteit in Frankrijk. MARIAKERKE. Vrijdag avond rond 10 ure, werd een werkman, de genaamde Tanghé die van zijn werk huiswaarts keerde, aangevallen door twee kerels, met geweeren gewapend, die op hem scho ten. De ongelukkige, doodelijk getroffen, viel neer terwijl de aanvallers de vlucht namen. Het slacht offer is gehuwd en vader van vijf kinderen. Van de Stoomboot Albert toehoorende aan M. G. Geldof, eigenaar, is vrijdag nacht voor 200 fr. koper gestolen. MUNCKZWALM. Maandag avond rond 10 ure, werd alhier een bediende van den Staat door vijf personen vastgegrepen, de pelerine van zijnen mantel over het hoofd getrokken en in de beek. Zwalm geworpen. De man gelukte er in zich al zwemmend te redden. De daders zijn onbekend. SINT-DENYS-BOUCLE. Over eenige dagen heeft men alhier ten nadeele van Zekeren D.. eene som van 1,500 frank uit zijne slaapkamer gestolen. De dieven moeten langs een venster binnen gedron gen zijn. ZELE. Zondag avond rond 6 1/2 ontstond er brand in de stalling van Alfons Corthals, wijk We- zepoel. Aan blusschen viel niet te denken. Het ge bouw met een bookmachien, een zwingelmolen en andere werktuigen werd in asch gelegd. Eene groo- te hoeveelheid hooi en strooi, alsook drie geiten werden de prooi der vlammen. Er bestaat verzeke ring. NEDERLAND. Zaterdag avond rond 9 ure, tijdens een dikken mist, had nabij de statie van Twello eene botsing plaats tusschen den expres- trein uit Amsterdam en den uit Amelo-Appeldoorn. Do schok was uiterst geweldig verscheidene wa gons werden verbreizeld. Twee reizigers, MM. Broekhuis en Tigchelaar, van Deventer, werden gedood en talrijke reizigers min of meer erg ge kwetst. Een der stokers was van schrik geheel ver lamd de man kon noch spreken, noch zich bewe gen. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN ÜIT DE XVI* EEUW door Petkus Van Nuffel. 19a Vervolg. Gilbert en Bartel vlogen hem tegemoet. Hier ben ik, Jooris kreet Reygerman den Aalstenaar warm de hand drukkende en mede naar achter trekkende ditmaal breng ik u eene goede boodschap En, den hem verwonderd aangapenden smid vriendelijk op den schouder kloppende, zegde hij Wis en zeker, Bartel, zult gij even eens blijde zijn en onze vreugd deelen, vernemende dat onze pogingen met den besten uitslag gaan bekroond worden. Hebt gij Dirka. gezien Heeft men u bij haar toegela ten vraagde Jooris niet zonder vrees. Goed geraden Ik heb uw kind gezien en gesproken. Dan zijt ge waarlijk de rechte baan ingeslagen be aamde de smid. Voorzeker. Maar w'at meer verheugend is voor ons allen: Dirka houdt kloekmoedig den strijd vol tot het einde toe zij is onbeweegbaar voor haren beul, verzet zich uit alle krach ten tegen zijne liefkoozingen. Indien zij sterft dan toch zal hare onschuld zegepralen Is dat geen zoete vertroosting Wat heeft zij u gezegd vroeg de oude bewogen. Het is licht te bevroeden, beste vrienden, dat mijne ver schijning haar hevig schokte althans, spoedig herwon zij ha re tegenwoordigheid van geest, begeesterde mij door hare manhaftige houding van u sprekende, stortte zij heete tra nen... Dat kind heeft een gouden hart, nokte Bartel, een stil len traan wegpinkende. Dat zegt gij wel, smid, antwoordde de sergeant. Des Spanjaards voorstellen sloeg zij met verontwaardiging afzij ne eischen verstiet zij met eene wilskracht, verwonderlijk voor hare kunne het geheele harer houding sprak van edel heid en heldenmoed... Dirka is midden van het gevaar kuisch als de lelie, in het bijzijn van dit onmensch rein als de mor gendrop gebleven. Wat toch is van Navarese met haar van zins zuchtte Gilbert met eene nieuwe stuiptrekking van angst. Ze moet zijne vrouw worden of sterven. Hardnekkig blijft hij in dit besluit volharden. Nu was het de smid en de torenwachter, die beurtelings een hoop van scheldwoorden op rekening van den Spanjaard uitstuurden Die barbaar Hij zou haar met hem naar Spanje voeren... De laffe verkrachter De sluwe moorder Hij verklaart, zweert het op zijne ziel, dat hij haar gin der zal trouwen... De godvergeten dwingeland De snoode oplichter Hij, haar huwen spotte de krijger pijnlijk of haar het lot zijner bijzit, Yolanda, doen deelen Wat is er daarvan vroeg de smid weetgierig Ver tel ons die geschiedenis, sergeant... Nu niet later Wanneer hebt ge mijne dochter gezien Een kwartier geleden. Alleen Geenszins. In het bijzijn van den hopman. Kondet gij dan de wereld niet op staanden voet van dit monster verlossen n Volstrekt niet. Oordeel liever zelfEene poging, mijns ondanks door overmaat van gramschap, te dien einde gepleegd, mislukte totaalwat meer is, ik schoot er schier het leven bij in de keurling sprong mij op, wurgde mij bijkans de keel toe... Zonder mijne welsprekendheid ware ik een vogel voor de kat geweest en lag ik reeds onder de groene sargie... Ge zijt uochtans een man uit éen stuk, morde de smid: uwe hand is vast, uw slag doodelijk. Ik stond ontwapend. De oolijkherd hij voorziet alles. Beken met mij, dat ik niet anders handelen kon. Dergelijke opoffering eischt veel... God alleen is dit bekend prevelde Jeroom met ge dempte stem. Nog was het vriendental bezig met hunne wederzijdsche ge waarwordingen door woorden te vertolken, wanneer plots al ler aandacht gevestigd werd op een gedruisch, welk in de ver te niet slecht geleek aan wespengebrom, allengskens duidelij ker werd en, naarmate het nader kwam, tot een onbeschrijfe lijk rumoer aanwies. Reygerman legde het stilzwijgen op, grendelde de voordeur en gebood volslagene stilte. Door de spleten der gesloten lui ken kon men ongemerkt zien wat er buiten ging plaats grij pen. Eene bent Spanjaarden, op graatmagere kb vs gezeten ren Ie vooraan nooit hadden er de soldaten zó nig z'óo woest, en woedend uitgezien de eenen misten hunne wapens, de anderen hunne helmen, sommigen waren van een deel hunoer kleedij beroofd. Zij werden gevolgd van eene troep tierende en vloekende krijgsknechten en vrouwlui, met bloed overdekt, onkennelijk geworden door den kruitdamp. Wat mag dit beduiden ontglipte het gelijkelijk den mond der Aalstenaars. De sergent had slechts zjne zinnen voor de straat. Zou het leger der Staten hen op de hielen zitten Best mogelijk... Het is de afdeeling, die van Liedekerke komt ik herken ze aan haren aanvoerder, siguor Fernando... Laat ons liever zien. Weer lagen zij vóór de reet der vensterblinden. De ruiterdrom draafde voorbij, de goed doorstappende voet gangers werden zeer schaarsch en nu strompelde eene ver spreide menigte gekwetste lieden treuzelend de voorwacht na; zij sleepten zich, huileud van pijn, brullend van toorn, voort hunne kleederen, maar afzichtelijke lompen meer, doortrok ken van slijk en bloed en ettelijke onder hen hadden de li- chaamsdeelen ontbloot, op welke men vreeselijke wonden be merkte. Zij komen van eene kale reis thuis, zegde de aantee- kenaar. Dat hebben de boeren van Liedekerke hun gelapt juichte de smid snedig 't is wel besteed Waar is de buit opperde Jooris.

De Volksstem | 1900 | | pagina 2