CHRISTOFLE OPGELET! Salles de Mes St-IcM HET KRU08UED LEO GEER 0 iW SA ERTS |BRUXELLES| 5 dipl:d honneur NATIONALE MILITIE. LUI11ISECHTS De Nationale Bond der Gemeentebeambten Hamme-Zogge. Oude Postzegeltjes. Briefwisseling. EEN EN ANDEB. STADSNIEUWS. BO EFtEKf. Burgerlijke Stand, Aalst. Magazijn van Hoeden en Klakken. KORTE ZOUTSTRAAT, 17, AALST. HEROPENING 7, Mciiwstraat, 7, Schoone occasie. BERICHT. Te ver krij gen Succursale et gardermeubles Wielrijders VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. SALON van COIFFUUR Huis Prosper Gijillot, LEO COB TEN, ^elixir s^vincektiqs lit COUVERTS 0RFE VRERIE 31 MÉDAILLES D OR Exigerlenom sur chaque pièce DEPÓT CENTRAL Rue S1 Jean 2 verzameld en ermede de onbewoonde Putterie betrokken, om de kansen zijner waaghalzerij te beproeven in den nacht, wanneer elkeen rustig sliep, bracht hij er op zijne beurt den ouden torenbewaker, waar dezen eene geheime, ongenaakbare bergplaats wachtte. En zie! Na een drietal dagen vond Bartel zich in zijne nieuwe woon volkomen ten zijnent en stond in de gelagplaats alles ter ontvangst vaardig. l)e tinnen kannen glommen als zilverwerk op den rek, de maten blonken met wit-blauwen glans, de bontkleurige wijnkannen lonkten u aanlokkend toehet was er krakendnet de vloer lag geboend, de tafels stonden hagelwit geschuurd. Gilbert Jooris had een onbegrensd betrouwen in het doen en laten zijner vrienden wel had hij in den beginne gehuiverd wie zou het niet bij de veronderstelling, dat dit roekeloos waagstuk, zooals hij het noemde, alles kon bederven, maar de smid toonde hem zóo klaar en vatbaar het nuttige zijner doenwijze, dat Jooris op den duur met zijnen vriend tot akkoord kwam. Een waard, zóo vermeende Bartel hoort, ziet en weet alles de gasten komen binnen, bestellen een pot, vinden den drank naar hun nen smaak, vragen een tweede gelag, bekeren immer aan en... de tong geraakt los en slaat dubbel de hopmans zelf wauwe len èn tateren èn razen over zaken, welke zij best zouden die nen te zwijgen de tapper, hij ook drinkt al een maatje op de gezondheid der verbruikers, doch hij blijft bloednuchter, lui stert, bespiedt en onthoudt nog beter.... Nu, den dag te ▼oren was de ontvangst ruim geweest en had de waard met welbehagen in de welgevulde tooglade geblikt. Het blijft eene onomstootbare waarheid de mensch, vooral nieuwsgierig van aard, was bestendig gretig naar nieuwigheden het aantal stervelingen, van dezen stelregel afwijkend, is zeer beperkt. Soldados en schuimloopers, van de heropende taveerne hoo- rende gewagen, kwamen er elkaar vinden. En, wonder geen hunner durfde Bartel, den reuzensterken veertiger, rekening ▼ragen over zijne geheimvolle doenwijze 't was alleen onder gedempt gegiegaag, bedekten jok, onderdrukt geginnegab, dat men zich wederzijds vermaakte. Dan, de goedkoope nectar liep zoet door de keel, de soldeniers zopen zich een ferm stuk in de kraag en toen.... was het Bartel's keer om te mallen en peinsde hij: K't Zal wel gaan!» Buitendien, de hospes was hof felijk en voorkomend met alleman, deze mocht hopman, ser geant of eenvoudige voetknecht zijn, wanneer hij van zijnen kant maar vrat toegeeflijk waskortaf noemde hij zich Oranje gezind, zonder omwegen laakte hij der Spaansche belegeraars wandaden, die echels en leeken ofschoon dergelijke treken hem niet beletteden, van tijd tot tijd eens in den zin der onverlaten te spreken. Alleen stoutheid, ziedaar zijn win- nekegel Zijn durven overwon op twee dagen tijds aller schroom, de rechtschapenheid zijner inborst verworf hem eensieders vertrouwen en meer dan een krijgsman had tot zij nen maat gevezeld, liever naar den Prins van Oranje te komen dan zich nog langer door die helleveegen van marketen- sters als kiekens te laten pluimen; de anderen bekenden rond uit den tapper heel wel te kunnen lijden. (1) De Gand M.-J. u Recherches sur la vie et les éditions de Thierry Martens. Den 22 April 1582 drongen de geuzen in de stad, maakten Cr zich meester van het klooster der Wilhelmieten, stalen het misgewaad, schilderijen en andere kunstschatten, plunderden de bibüotheek met de onverkochte boeken van Martens, die zij ter Groote Markt tot pulver verbrandden. De vleugel van het vreemdelingenkwartier, bewaarplaats der archieven, werd teenemaal verwoestlater heropgebouwd, doopte men hem Maktensbouw of Martenspand. (Wordt voortgezet.) Vrijwilligers van liet contingent. De Belgen geroepen deel te nemen aan de aanstaande mili tieloting, mogen dienst nemen als vrijwilligers van het con tingent. Vrijwilliger van het contingent werd gezegd van dengene die aan de gunstige kansen dezer loting verzakende, eene dienstneming voor eenen Militie-termijn aangaat ten einde in het contingent begrepen te zijn en de hierna opgesomde voor- deelen te genieten. De dienstnemingen als vrijwilliger van 't contingent worden ontvangen, van heden tot op den dag voor dengene voor de lo ting bepaald, in het militiekanton waartoe de belanghebbende behoort. Te dien einde is het voldoende, dat de candidaat zich wende tot het gemeentebestuur, dat hem de noodige stukken zal verstrekken, en zich vervolgens aanmelde bij eenen plaatsbe velhebber of eenen provinciebevelhebber. Vergelding. De vrijwilligers van 't contingent, wiens ouders geen vijftig frank rechtstreeksche belastingen aan den Staat betalen, ge niet, zoolang zijne klas onder de wapens is, eene vergelding van dertig frank per maand, waarvan de helft hem wordt toe gekend en andere helft hem uitbetaald aan de door de wet aangeduide personen (ouders, grootouders,) Wordt een gehuwd vrijwilliger weder onder de wapens ge roepen, dan wordt zijne vergelding verhoogd met vijftig cen tiemen per dag, zoo hij een kind heeft, en met een frank zoo hij er twee of meer heeft. Datnm van intrede tot werkdadigeu dienst. Na de onderteekening van zijne dienstneming en zijne aan duiding voor een korps van het leger, wordt de vrijwilliger van het contingent terug naar huis gezonden tot het oogenblik, dat de miliciens van zijne klas onder de wapens geroepen worden 't is te zeggen, tot 1 October volgende op den datum zijner dienstneming. Zoo hij het verkiest, mag hij nochtans onmiddeiijk in werkdadigen dienst treden. Verloven. De vrijwilliger van het contingent geniet, evenals de mili ciens, gemiddeld zes weken verlof per jaar. Hij wordt in groot verlof en in onbepaald verlof gezonden terzelfdertijd als de mannen zijner klas. Vrijstelling van eeu broeder. De dienst van den vrijwilliger van het contingent geeft aan dezes broeders hetzelfde recht op vrijstelling als de dienst van den milicien. Begeving der opeubare werken. Eindelijk genieten de vrijwilligers van het contingent al de gunsten, aan de miliciensvrijwilligers in zake van openbare ambten toegestaan. Luibrechts woonde te Brussel en was beenhouwer van beroep. Nu deed hij dezer dagen eene reis per spoorweg. In Aalst staat de trein en de garde roeptAl de voageurs van den trein, om te changeeren. Luibrechts bleef zitten. De garde komt er bij en vraagt waarom hij niet afstapt, ge hebt toch zeker gehoord dat al de voageurs van den trein moeten ko men om te changeeren. Ah, mijnheer, zei Luibrechts, ik ben geen voageur, 'k ben beenhouwer. heeft den Senaaat en de Kamer der volksvertegenwoordigers een vlugschrift aangeboden waarin hij, naeen overzicht te hebben gedaan van den onzekeren toestand der gemeentebeambten, op de middelen wijst om hun hierin te ver helpen, namelijk door twee wetsont werpen, gesproten uit de werkzaamhe den van zijne vroegere congressenen zeer volledig toegelicht. Terwijl de wetgever, door de gemeen tewet en andere bepalingen, wijze maatregelen nam om de secretarissen, ontvangers, onderwijzers, commissaris sen van politie, enz., te te behoeden voor den willekeur van bestuurders, die aau politiekeu drift of persoonlij keu wrok kunnen gehoorzamen heeft hij ten opzichte der beambten van de gemeen ten en afhankelijke besturen, zooveel vooruitzicht niet getoond. Dit verzuim had reeds een aantal brutale en vol strekt ongewettigde afzettingen voor ge volg, evenals een gansche reeks van kwellingen waardoor nederige beamb ten, in talrijke gemeenten des lands, getroffen werden. Een eerste ontwerpdat de gemeente- bedienden tegen willekeurige maatregelen beschermtzonder evenwel inbreuk te maken op de onbetwiste rechten der gemeenten, stelt een einde aanalle on rechtvaardigheden Van een anderen kant, terwijl de ge meentesecretarissen en onderwijzers zeker ziju in hun ouden dag een eervol le rust te kunnen genieten en weten dat indien een ramp hen treft, hun we duwen en wezen voor de ellende zullen behoed zijn, dank zij het bestaan van pensioenkassen zijn de andere beambten der gemeenten, godshuizen, armbesturen, enz., behalve die van ee- nige groote steden, welke een wijs vooruitzicht aan den dag legden, tot de ellende gedwongen, wanneer de ouder dom of de ziekte hun krachten gebro ken hebben. De Bond vraagt dat de wet voor hen ook pensioenen instelle en heeft een ontwerp opgemaakt, welk zonder de verkregene rechten te scheiden, deze kwestie volkomen regelt. De wenschen van den Nationalen Bond der Gemeentebeambten verdie nen de aandacht te trekken. Ook hopen wij dat een gunstige oplossing weldra een ernstig onderzoek van deze wen schen zal komen te bekronen. geven door de Tooneelafdeeling Door Eendracht Saamgebracht op Zondag 13 en Maandag 14 Januari 1901. Men zal onder andere opvoeren twee blijspelen, Eene Jas op Reis en In 't Misverstandbeiden door P. Van Nuffel. Eerste pl. 1 fr. Tweede pi. 50 cent. Wij bedanken nogmaals inzonder heid de achtbare Gade van onzen ge liefden Senator Van Vreckem, voor hare zending van verscheidene dui zenden oude zegeltjes. Tot heden ver zamelde het bestuur der Volksstem rond de veertig duizend zegeltjes: alle getallen, hoe klein ook, zullen met dank aanvaard worden. Boom, i5en Januari 1901. Mijnheer den uitgever der Volksstem Jaren lang heeft de Belgische druk pers twee broeders verdedigd, die on der den naam van Rorick, te Brest, onschuldig ter dood veroordeeld wer den. Ik ben de jonste dezer twee broe ders en de eenige die de schrikkelijke pijnigingen overleefd heeft, die men ons heeft doen onderstaan. Ik kom aan de drukpers een laatste dienst vragen om haar edelmoedig werk te kronen. Ik heb mijn leven, mijne gevangen schap en de schrikkelijke folteringen die ik afgezien heb beschreven in een boek dat ik Het proces en de gevan genschap der gebroeders Rorick ge- heeten heb. Ik geef dit boekdeel zelf uit, daar ik niemand heb kunnen vinden als uitgever want waarvan ik de Fran- schen beticht, is te ijzingwekkend. Ik smeek u, in uw geëerd blad, een woord over mijn werk te wagen en uwe lezers te verwittigen, dat het bij mij per post te bekomen is voor twee frank vijftig. Zoo doende, Mijnheer, zult gij een waarlijken dienst bewijzen aan de menschheid en aan Uwen dienaar, Eugeen Degrave, Boom. Gouverneur ad-interim.Bij koninklijk besluit van 2 Januari 1901, wordt M. de Baron Bethune, lid der Bestendige deputatie van den provincieraad van West-Vlaanderen, ad-interim, met het ambt van gouverneur dezer provincie be last. 't Ondervoorzitterschap van «lcu Se naat. Het is ridder Descamps, senateur van Leuven, die door de catholieken zal voorgesteld worden, om het ondervoorzitterschap van den Se naat waar te nemen, in vervanging van wijlen Baron Bethune. Zoudagrnst. Zondag aanstaande zal do apotheek open blijven van M. De Waele, in de Kerkstraat. Zelfmoord. Zondag morgend, rond 5 ure, vond men in de Pupillenschool, den sergeant D... op zijne kamer dood in eenen zetel zitten. De on gelukkige, die slechts 20 jaar oud was en tot het 2" linieregimeat behoorde, had zich twee revolver- in bet hoofd geschoten. DER Kent gij dat volk vol heldenmoed, En toch zoo lang geknecht Het heeft geofferd goed en bloed Voor vrijheid en voor recht Kom, burgers laat de vlaggen wap'ren Ons lijden is voorbij, Roemt in dezen zegen onzer dap'ren, Dat vrije volk zijn wij Dat vrije volk, dat vrije volk, (bis) Dat vrije, vrije volk zijn wij II Kent gij dat land zoo schaars bezocht, En toch zoo eerlijk schoon Waar de natuur haar wond'ren wrocht, En kwistig stelt ten toon: Transvalen laat ons feestlied schallen, Daar waar ons volk hield stand, Waar onze vreugdeschoten knallen, Daar is ons vaderland Dat heerlijk land, dat heerlijk land (bis) Dat is, dat is ons vaderland 1 III Kent gij dien Staat nog maar een kind, In 's wereldsch statenrei 1 Maar toch door 't machtig Britsch bewind Weleer verklaart voor vrij. Transvalen edel was uw streven, En pijnlijk onzen smaad, Maar God die uitkomst heeft gegeven, Zij lof voor d'eigen staat Looft onzen God, looft onzen God, (bis) Looft onzen God voor land en Staat Geboorten Mannelijk 15; Vrouwelijk 09 24. Overlijdens. L. Van Eygem, br. 17 j. Langestr. R. Praet, we Sergeant, z. b. 57 j. Ledeb. L. Linthaut, wr Van Wezemael, landb. 56 j. Langestr. Baron P. Bethune, wr A. Eliaert, eigenaar 70 jBrusselsche Steenweg. 5 kinderen onder de 7 jaren. fcf, h om; en I'lltn i it even NIEUWIGHEDEN TROUWE BEDIENING. BILLIJKE PRIJZEN. Leest en onthoudt wel het volgende nieuws op zaterdag l'J Januari 1900 DER, APOTHEEK VAAJST reclit over het 5'ostburcel. Te verkrijgen alle soorten van medecijnen cn specialiteiten. ffiiH'An Een schoou en gerieflijk Hui met Hot, iu de Stoofstraat, thans bewoond door J. De Waepenaert. Zich te bevragen bij M. Felix De Hert-De Coen, Bpu sselschestraat Tr llf'komi'n bij B. De Hoeck, Tragel, 1.1, IH,KIIIIll.il Aalst eerste kwaliteit van en hoppestaken, aan voordeelige boonstaken prijzen. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 frank, een aan 100 en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. Bij uitscheiding van boomkweekerij uit ter hand te koop bij d' heer i>e Nul-De Bode, Nieuwbcekstraat, N° 3. 3000 Kana- en Wilge- plantsoenen als ook fruit- boomen van 20 tot 30 centimeters dikte. 18 schoone faiseaux in spaanshout. N. B. De plantsoenen welke zouden verkocht zijn moeten voor den 1° Maart 1901, gehaald wor den. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas vantonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. 112, Boulevard Anspach BRXJXEXjEE S Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Veutes publiques tous les mardis, morcredis et Vendredis, a 2 heures. Expéilition cu Province 51), ruc «les Chai'trcux. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Vau Ha ver-De Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. BAARD- en HAARSNEE Coiffeei'iBci*, Lange Zouts!raat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen vau de beste Engelsche merken. A bonne ment. Huift van vertrouwen. meester-schrijnwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, N1' 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO OORTEN, Meester-Sehrij n werker Sclierrcveldatraat, Nr 47, Aalst. VOLLEDIGE $E0fE£m tenlg bijzonder veroorloofd middel. Vnr inlichtingen, nch te bevragen bij ,.un3no LIEFDE, 105, Ruc St-Domlnique, Parlfa, OU IN ET, Afotaker-Chimist, 1Passage Saulnlar, Parijs. e Algemeen Depotoh. delacre, Bruxellem. in alli afotikin, Vlugschrift Fnnco. DepotM. De Valkeneer, Esplanade. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1901 | | pagina 3