©nihftfr-lliügcBfr Iflan luffel, mapdlenfraat, 13, te Sluist De Zusterkens der Armen. Plechtige Rouwmis. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7° JAARGANG, ,-r- NUMMER 309; Aalst, den 19 Januari Wij wikklen ons in warme klceren En dekken zorgvuldig mond en neus, Om van ons lichaam ai te weren De adem van den Winterreus. Zoo, denkt men, is hij min te duchten, Nochtans verwint hij op den duur En doet ons naar ons haardstee vluchten, Maar ach, de kolen zijn zoo duur Het vriest.... daar in die schaamte woning, Daar bij dien uitgedoofden haard, Daar heerst de sture Winterkoning, Die ouderdom noch kindsheid spaart, Daar is gebrek aan voeding, kleeren, En bovenal aan 't warm vuur, Helpt, rijken, in den naam des Heeren, Want ach, de kolen zijn zoo duur 1 Onder al de inrichtingen van Christene liefdadig heid, door onzen H. Godsdienst tot stand geroepen, bekleedt die van de Zusterkens der Armen eene der eerste plaatsen. Engelachtige maagden, aan alles verzakende wat soms rijkdom, hooge maatschappelijke stand, teedere familiebanden hun bieden, offeren zich met hemelsch geduld, met nooit verzwakten ijver en volharding, aan arme, ziekelijke ouderlingen op, die zij met moederlijke zorg omringen en voor den tijd en voor de eeuwigheid gelukkig maken. Onder het nederige kleed van de Zusterkens der Armen, schuilen dikwijls gravinnen, hertoginnen, baronessen, jonge dochters, aan wie alles in de wereld toelacht, in kasteel en paleizen opgevoed, en die uit liefde tot Jesus Christus vaarwel zeggen aan ouders en familie, aan gemak en vermaken en hunne schitterende kroon van gravin of hertogin, hunne juweelen en sieraden met blijmoedig hart verruillen tegen het nederige kloosterkleed. De Zusterkens der Armen, dat zijn Engelen op aarde, engelen die gebrek en lijden van den be- hoeftigen ouderdom verwijderen engelen die door hunne zelfopoffering en liefderijken omgang den balsem van gelatenheid en christene onderwerping in menige ziel hebben gestort, die door lijden ver bitterd ten prooi ging vallen aan de bitterste wan hoop. Ook worden de Zusters der Armen overal, ook door de'vijanden van onzen godsdienst, met eerbied bejegend, enigpréidt 'hunne inrichting zich al meer en meer uit. Hunne Congregatie telt heden 280 huizen, in al de werelddeelen verspreid, en voedt dagelijks 180,000 ouderlingen. Sedert de stichting der Congregatie zijn meer dan 1 millioen ouderlin gen overleden, die eens, in gebrek en lijden, mis schien de hardvochtigheid der wereld vervloekten, doch op hun sterfbed de opofferingen van de Zus terkens der Armen en de Christene liefdadigheid zegenden 5000 Zusterkens verzorgen en onder- b en hebben maar, wij die gelooven in de verrijzenis des jschesen liet eeuwig leven, wij troosten ons in de zoete 'achting van elkander welhaast in het hemelsch Huis des Iers terug te zien. ijkrede van UI. L. Ghecraerdts, Burgemeester. Mijne Heeren )e stad Aelst wordt nogmaals diep getroffen door het over- en van eenen harer verdienstvolle burgers, die, begaafd ir fortuin en wetenschappelijke kennissen, hunne levens- ichten, hunne zorgen, hunne welstand opofferen aan het emeen nut en aan het openbaar bestuur, en wier medewer- lg wanneer zij wordt ingeroepen voor het welgelukken van ae goede zaak nooit ten achter blijft. linden vollen bloei der jéugd, na schitterende rechts-en latkundige studiën te hebben gedaan, vestigde Baron Paul Ithune zich in onze stad ten gevolge van zijn huwelijk dat m met eene der aanzienlijkste familiën dezer streek ver- sntte. toe aantrekkelijkheid van karakter, de dienstwilligheid pkken welhaast de aandacht op hem, en in 1860 wierd hij lor het canton Aelst als Provincieraadslid verkozen. Met Albrecht Liénart, VanWambeke, en anderen die de pod beurtelings wegrukte ondernam hij den politieken strijd m aan de katholieke denkwijze hare miskende rechten op het tadhuis te veroveren en den 30 October 1866 werd hij door. iet kiezerskorps gemeenteraadslid uitgeroepen. Negen en wintig jaren bleef hij dit mandaat vervullen, en wanneer in itting van 14 Februari 1888'de gemeenteraad hem als schepen er stad aanstelde, was het toch wel om te herkennen de aarde van zijne wijze raadgevingen en om de dankbaarheid betoonen die ontelbare aan de stad bewezen diensten had- in doen ontstaan. Alle openbare werken sedert dertig jaren uitgevoerd tot '.ondmaking en verfraaiing der stad, alle strekkingen tot iruitgang van handel en nijverheid tot verheffing van den dbouw, tot verbetering van den algemeenen toestand, was ron Paul Bethune, uit ganscher harte genegen, den invloed iruikende die den Senator en de ondervoorzitter van het raat bij het rijksbestuur had vefkregen om dezer gunsten te Maandag aanstaande, 21 Januari, ten 10 ure, zal er in St. Jozefkerk al hier eene plechtige rouwmis opgedra gen worden tot lafenis der ziel van wijlen Baron BETHUNE, als mede stichter en eigenaar van St. Martinus Collegie. Toen onder de Schoolwet, 1111881, de Broeders der Christene Scholen hun Gesticht der Keizerlijke Plaats op- schorsten en aan de taak van 't katho liek middelbaar Onderwijs verzaak ten, werd, door 't toedoen van Baron Bethune, te zamen met deken De Blieck en kanunnik Vernimmen zali ger, het St. Martinus Gesticht alhier geopend en onder 't bestuur van Prie sters gesteld. De duurbare Afgestorvene, te rech te bezorgd voor het geestelijk en tijdelijk welzijn van zoovele familiën in de Katholieke stad Aalst en omstre ken, legden aan Z. Hoogweerdigheid den Bisschop de noodzakelijkheid voor oogen in de godsdienstige opvoeding der burgerkinderen te voorzien. Het Gesticht heeft sedert twintig jaren, aan stad en omliggende, talrijke vrome burgers geleverd, die, 't zij tot lof van katholieke en godsdienstige opvoeding en onderwijs gezegd, den waren weg van eer en deugd blijven bewandelen.

De Volksstem | 1901 | | pagina 1