ir~ui. De Spansclie Opreerlingen ra 1516 in Aalst Eugeen Degraeve, Eene aardige interpellatie. Kerkbrand te Asper. VLAANDEREN. ^5ria-.-icai-siwiumawn»»!■■■-- „„„nnri i r t?\T Van alle kanten seint men ons on eerlijke doenwijzen van wege zekere overzeesche maatschappijen die, na de landverhuizers te hebben aangelokt, ermede onweerdig te werk gaan. Van eenen anderen kant werden zekere land verhuizers schandelijk teleurgesteld over de voorwaarden hunner reis het is gebeurd dat zij, na hun reisgeld vooraf betaald te hebben, onder alle oogpunten in erbarmlijke voorwaarden werden ingescheept. Wij vragen het nogmaals aan alle on ze medeburgers van geene zulke belang rijke besluiten te nemen zonder eerst de maatschappij St.-Raphaël geraad pleegd te hebbenDeze maatschappij welke uitsluitend belangloos handelt, zal hen inlichten over hunne kansen van welgelukken in de verschillige uit heemsche landen, zal hen van aanbeve lingsbrieven voorzien en zal hen, zoo zij het begeeren, alle inlichtingen bezor gen nopens de reis. Iemand die deze maatschappij is te rade gegaan, mag volkomen gerust zijn in den afloop van zijne reis. Wij wekken bijzonder de aandacht op der pachters en landbouwwerklie- den welke telkens met de lente naar Noord-Amerika afreizen. Men wende zich ofwel tot den sekre- taris, M. St. d'YDEWALLE, te St. Andries-bij-Brugge, ofwel tot den afge veerdigde, Baron BETHUNE, volks vertegenwoordiger, te Aalst. HAMME. Vrijdag avond is de schuur van Henri Vermorgen, in de Biezenstraat, met gansch den inboedel, zooals koei, strooi, enz. door een brand vernield. De schade is door verzekering ge dekt. De reizigerstrein naar Dendermonde alhier om 10 ure 51 vertrekkende, is zaterdag voormid dag in onze statie op den manoeuvreerenden koop- warentrein geloopen. Er zijn geene persoonlijke ongelukken. Alleen een 3 tal waggons van den koopwarentrein zijn erg beschadigd. De trein van 11 ure 50 heeft daardoor eene uur vertraging on- De volgende poging tot ontsnapping wordt door Le Matin van Parijs ver haald van den overlevende der gebroe ders Rorique. Eugeen Degraeve was op 't Koninklijk Eiland, nabij het Duivels eiland opgesloten, den linkervoet met eene ketting vastgemaakt. Degraeve had maar een gedacht te ontsnappen. De uitvoering van het plan scheen on mogelijk. Degraeve kwetste zich aan den enkel met een doek die hij met zand gevuld had eu veinsde den voet omge slagen te hebben. Men bracht hem naar het ziekenhuis van het eiland. Daar wprrl hii ontlast van de boeien. Om te kenhuis,' dat bestendig dóór" schild wachten bewaakt, was doortrekken, de bakkerij bereiken de luiken openbreken den trog wegnemen, die vier meters lang was, en de zee bereiken, wier kust door haaien onveilig gemaakt werd. Om dit werk uit te voeren moest Degraeve de hulp van een medegevangene inroe pen. De doodstraf stoud Degraeve te wach ten indien hij poogde te ontsnappen. Op een avond, rond 10 ure, sloop De graeve met zijn makker het ziekenhuis uit en gelukte er in eene patr oei je te ontsnappen en de bakkerij te bereiken. Zij braken in de bakkerijDe waakhond die er zich in bewond blafte niet en liet zich door de vluchtelingen streelen. Zij stopten de gaten van den trog en maak ten er, zoo goed mogelijk een vaartuig van dat zee kon houden. De twee man nen droegen den trog dwars door het kamp naar de kust, wierpen den trog de zee in en klampten er zich aan vast als eene boei. Een zestigtal meters in zee zonk de trog plotseling en de vluch telingen om hun leven te redden zwom men naar het eiland terug. Op gevaar af door de schildwachten gezien te wor den slopen zij terug naar het ziekenhuis nauwelijks waren zij terug in hun bed, of de wacht kwam hare ronde doenZij ontsnapten aan den kogel. Bij den molenaar Van Lierde heeft men eene som van 100 fr. gestolen. CRUYBEKE. De genaamde Amandus Claes, vanBurght, is van den bierwagen gevallen van M. Van Goethem, en bleef op den slag dood. Claes was slechts sedert eenige maanden gehuwd. EVERGEM. Zondag middag zat de burge meester, M. de notaris De Coninck, in zijn werk- kabinet voor 't venster, dat op straat uitgeeft. Op- eens werd eene zware kloet door het venster gewor pen en kwam terecht op het hoofd van den burge meester; rap snelde deze naar buiten en riep om hulp. De gendarmen die juist niet vor van daar waren kwamen toegeschoten, liepen den booswicht, die de vlucht genomen had achterna, en hielden bem aan bij Vanhaute, waar hij zich onder een bed ver scholen had. Het is een kerel, bijgenaamd de Nuc ker, die nog maar sedert een veertiental dagen thuis gekomen was uit het gevang. De automobiel van koning Leopold II. Een der automobielen, door Z. M. te Parijs besteld, zal eene echte koninklij ke reiswagen zijn. Het toestel zal meer dan 150,000 fr. kosten en een slaapver trek, een toiletkamer en eene dienst bodenkamer bevatten. De motor heeft 30 peerdenkracht en zal het toestel eene snelheid geven van 60 kilometers per uur. Een vergaarbak voor het ber gen van 80 liters naphte, wordt onder het rijtuig aangebracht. De schele hoofdpijn eu andere kwalen, die van de gal en de slijmen voortkomen, worden radi- kaal genezen door de bloedzuiverende ontslijmach- tige Pil van D' Walthéry 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. BERGEN. Eenige dagen geleden vond men onder de overblijfselen van eenen afgebranden hooiopper te Cuesmes, een verkoold lijk. Men dacht hier te doen te hebben met eenen landlooper die onder het hooi schuilend, die per ongeluk in i... fi;en riftzooü van eene fatsoenlijke werkmansfamilie vermist werd, kreeg men .e™—j:-J11 moedens worden nu versterkt door het feit, dat men iu den hoofdschedel van het lijk een gat heeft gevonden, alsof dit door een kogelwond of eenen messteek veroorzaakt was. De justicie onderzoekt nu verder, maar ongelukkiglijk zal alle spoor, dat tot het vinden der misdaad kan leiden, onzichtbaar blijven. Want men is overtuigd dat men het lijk van den vermoorde met dit doel heeft willen ver branden. ST-JOOST-TEN-NOODE. Een inwoner van den Leuvenschen steenweg had zijn geld en zijne weerden zorgvuldig op eene zolderkamer van zijn huis verborgen. Dinsdag morg. bevond hij dat alles gesloten was. De diel moet langs de zoldervenster op de kamer gedrongen zijn. De buit bestaat uit 107 bankbiljetten vau 20 frank, juweelen met groote weerde, obligaties en eene beurs met 300 frank in zilveren munt. SINT-GILIS. Maandag namiddag, rond 3 ure kwam een man in hemdsmouwen luidkeels ziDgend langs den waterlooschensteenweg. Een policie- agent sprak den zonderlingen kerel aan, die hem vertelde dat hij in Transvaal gevochten had en door de Boeren gelast was met eene zending bij president Kruger, in het paleis des konings. De agent wist genoeg. Hij leidde den zinnelooze naar het kommissariaat. De onbekende, die door deliri um tremens aangetast is, werd vervolgens naar een gesticht gevoerd. 't En is nog nooit gebeurd. De Minis ter van spoorwegen, Liebaert, is van zin zich zeiven te interpelleren in de Kamer om de deerlijke vertraging der treins. Ziehier de oorzaak van dat aardig ge val. Die Minister kwam dijnsdag middag van Aalst waar hij de begrafenis van Senator Bethune bad opgeluisterd met ander Ministers en Kamerheeren. M. Liebaert zat in 't zelfde als Minister de Favereau en Surmont van Yperen. De trein reed vooruit, met schokken gelijk een oud paard; soms bleet hij plotseling staau in 't midden van 't veil, daar ging hij een weinig achteruit; te Brussel kon hij de statie niet binnen, 't is maar na veel dralen en pogen dat hij eindelijk het kort wegje van Aalst naar Brussel aflegde met een achteruit van 3 kwaar- turen Al de Staatsmannen die op den trein zaten waren verbitterd en be droefd hunne maag grolde en in welken staat gingen zij hunnen diner vinden Minister Liebaert, vol schaamte sprong te Brussel in 't eerste rijtuig het beste en reed in galop naar 't Ministerie der spoorwegen om zijne interpellatie óver die wanorde gereed te maken. VEREENIGDE-STATEN. Uit een klein plaatsje in Amerika wordt een echt tooneeldrama gemeld. Zekere Dob sloeg in verbolgenheid zijn driejarig zoontje dood, omdat de knaap een papier- ke van honderd dollars verscheurde de moeder, die bezig was een kindje te baden, bleef vau schrik dood het kind verdronk in de waschtobbe, waar op Dob zich ophing. BEVEREN-WAAS. Vrijdag avond was vrouw L. B. wonende Krabbénhoek alhier, eene bood schap gaan doen. Zij liet hare kinderen alleen in huis en had hare deui bij het heengaan gesloten. Aan de stoof hingen twee kleedjes te droogen, die in hare alwezigheid vuur vatten. Op het noodge schrei der kinderen kwamen de geburon toogeloo- pen en moesten eene ruit verbrijzelen om te kun nen binnendringen en de kinderen die reeds gansch bedwelmd waren, uit hunnen neteligen toestand te redden. VRAAGT OVERAL HET L.EUVENSBIBR i der gunstig gekende Brouicrrtj Fcbim Brutcé, ,1 1 /-.N i ZOMERGEM. Zoudag avond, rond 6 ure is een bejaard manspersoon van Bellem door den tram verrast, op de wijk Nekke, en vermorzeld. De dood was oogenblikkelijk. Het slachtoffer is de genaamde August De Bruyne schoenmaker wonen- i de Bellemsch Hoekje. De Bruyne mijdde zich voor j den tram en drong zich in de haag welke nevens de riggels groeit.Toen de tram dicht bij hem gekomen 1 was, wilde hij nog over de baan springen, doch het was te laat, hij werd getroffen, onder de wielen ge- I slingerd en vermorzeld. ZELE. De wijk Hoek heeft met groote plech tigheid de gouden bruiloft gevierd van de gebroe ders Petrus en Louis Lebon en hunne echtgenooten Benedicta Geerinck en Nathalia Raemdonck. VRAAGT OVERAL HET XjEXJ'VElsrSBXEIR' der gunstig gekende Browwerii Frans Bruwé, AALST. Vrijdag avond, omstreeks 7 1/2 ure, bemerkte men dat er brand ontstaan was in den toren van de kerk te Asper. Aanstonds stond heel het dorp m rep en roer de koster en de geestelijke werden verwittigd, de kerk werd geopend en elkeen deed gen zijn best om de kerksieraden en de kerkmeubelen te redden. Immers men vreesde dat men den biand niet zou kunueu blusschen want men beschikt te Asper over geen voldoende bluschmateriaal. Nochtans is er veel in den brand gebleven, on der andere, zegt men, de remonstrantie. Men heeft een aantal schilderijen kunnen redden. Tengevolge van den smoor heeft men den brand maar laat be merkt. De toren was reeds in vuur, en dan liep de brand spoedig voort langs het dak. Ten 9 ure s avonds was gansch de kerk met de sakristij en de aanhoorigheden in assche gelegd. Enkel de muren staan noch recht. Een horlogiemaker had in den toren gewerkt in den namiddag, om het uurwerk te herstellen. Nadere bijzonderheden. De kerk was verze kerd voor 100,000 fr. Over den brand wordt nog het volgende gemeld. Ten gevolge van den dikken smoor, die de lucht verduisterde, bad men den rook niet bemerkt die langs den toren ontsnapte.Het was maar als t vuur uitbarstte, dat men het gevaar bemerkte. Daar de toren te midden der kerk staat, vielen brandende stukken langs alle kanten op het dak der kerk dat zoo langs alle zijden tegelijk ontstoken werd om zoo te zeggen. Men liep om de pompiers van Gavere, maar dit is een half uur ver eu eer deze ter plaats waren, was er aan geen blusschen meer te denken. De pompiers kwamen echter nog bij tijds om het kloos ter te bevrija„- -t-t -n,ons het kerkhof staat. Dit uitgestrekt gesticht is ongescWS.a gei Daar liet uoucvannet aan der kerk oud eu droog was, liep het vuur met groote snelheid voort; ge lukkiglij k hebben de beukeu der kerk steenen vou ten, zonder dat ware de verwoesting veel grooter geweest. Al de kerkgewaden en de HH. Vaten zijn gered en ongeschonden. De twee biechtstoelen, staande in den kruisbeuk waarop de toren rust, zijn vernield. Zij waren zeer eenvoudig en werden in 1734 gemaakt door zekeren Lodewijk Stevens, schrijnwerker te Gent. De klokken zijn gesmolten of gebroken. Het hoogaltaar ts behouden gebleven, alsook eene sa kristij, waarvan enkel het houten dak is wegge brand. De schilderijen, welke de kerk bezit, zijn ongeschonden aan de muren blijven hangen. Er zijn geene werken onder van oude meesters. Stuk ken welfsel zijn in de beuken neergestort. De kerk van Asper is zeer oud, men spreekt er de eerste maal van in eene oorkende van 1121, waarbij zij aan St-Baafsabdij van Gent werd gege ven. Zonder gerangschikt te zijn onder de monu menten, is die kerk toch zeer merkwaardig, haar zware toren was met eene scherpe naald bekroond. In het jaar 1848 werd deze kerk grootelijks be schadigd door eene zware hagelbui. Het gebouw is gedeeltelijk verzekerd. In de kerk waren 5 altaren, waarvan 2, iu witten marmer, konden behouden worden. De kommunie- bank, is gesmeed ijzer, bleef ook gevrijwaart. De predikstoel die van groote waarde was, is ongeluk kig vernield. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI' EEUW door Petbus Van Nuffel. 22® Vervolg. Het deinend avondduister deed Bartel besluiten de lamp, aan eene dook van den zolderbalk hangende, af te nemen en de wollen wiek te aansteken. Hiermede onledig, stapte een soldaat, de ruiterij toehoorende, het huis in. Ge- vouwenarms gluurde hij den waard guitachtig aan, monsterde de gelagkamer in hare leugte en breedte en na in een schater lach te zijn uitgebarsten, boertte hij met sterk Hollandschen In den Prins van Oranje Ah Ah Ah W aarom er due d'Alf niet nevens gezet Die kerels loopen zich toch de beenen van onder het lijf om elkaar eens in het haar te vlie- Vergeet niet, dat eene enkele doos van 1 fr. der hoeststillende Walthérypastillen altijd vol staat om den hoest, keelpijn en influenza te gene- Heft aan, heft aan, O, vlaamsche volk En dat de vlaamsche tonen, Weer galmend hoog door lucht en wolk, Ons vlijtig werk bekronen, (bis) (herhalen) Gedenken wij het kloeke ras, Der vadren hoe ze streden, Gedenken wij wat Vlaandren was, In 't glorie rijk verleden 1 (bis) (herhalen) II Wat Vlaandren weder worden moet, Dat ligt in onze handen, 't Ligt in den schat van liefde en moed, Dien wij ons volk verpanden (bis) (herhalen) We zijn de hoop van 't nieuw geslacht, Zijn schoonheid en zijn bloesem, Op ons gelaat het leven lacht, Dat bruischt in onzen boezem 1 (bis) (herhalen) III Dit voeren we in ons wapenschild, Tot spijt van die 't betreuren, En als het zoo ons gilde wilt, Dan zal het zoo gebeuren (bis) (herhalen) Vooruit, Vlamingen, stouten sterk, Geen heilig doel gemist dus, Voor Vlaandren ons aller werk, En Vlaandren voor Christus I (bis) (herhalen) En dewijl de gewezen smid niet antwoordde Ge zijt in allen gevalle een stoute durfal, hoor I voegde hij er bij Elk heeft zijne gedachte, preutelde de baas u en ik noem hem moedig dezen, die zijne denkwijze niet onder tafel of banken steekt. Daarbijniemand riep u hier staat het u niet aan, gij kunt vertrekken daar is de deur. O, o, ge zijt vandaag kort aangebonden, kamaraad, verschoonde de Hollander. Zóo erg had ik het niet gemeend 'k voel weinig lust om na een lastigen tocht zitten te redezif- ten. Schenk mij eene kroes van het patersvaatje. Aha I deed Bartelfluks verborg hij deu vuurtondel, ging, een gekend straataria schuifelende, om den wijn en bood hem den krijgsman aan. Deze zoop in een enkelen dronk de kan uit, klokte met de tong tegen het mondgehemelte, daar hij star op deu bodem der maat tuurde en mompelde Een echte godendrank hij smaakt naar nog Meteen reikte hij de kruik over. Gezondheid klonk het opnieuw en eene groote kwak verdween in het keelgat des ruiters. Maar, zeg eens, her vatte hij met meer ernst en de over elkander geslagene bee nen op en neer latende dansen gij ziet er mij een rechtge- aarden jongen uit, die hier spoedig een aardig stuivertje zult weten te verzamelen 't geluk vliegt.... en degene die 't vangt heeft het, onderbrak en volein digde de tapper. Zoo is 't... Wie heeft u toch in de hersenpan gestoken, met Willem den Zwijger aan te spannen Ah ba, de Zwijger 1 Hij hangt me danig de keel uit 1 Staatszaken Ik geef er den brui van 7 vprtfandig gesproken. Oranje, ziet ge, staat bij mij ook op het zwart biaaujb. m™ - nochthans kunnen zeggen waarom ik hem niet in het hart draag ik zoek geen vriendschap en tel geen vrienden. Vijf jaren geleden het moet zoo wat zijn heb ik met dien po cher van Nassau het krauweitje van Vlissingeu medegemaakt en 'k riep indertijd ook Weg Alva 1 Weg met den verdruk ker Maar sedert ben ik slimmer geworden, bijzoover, dat het mij, vervloekt I weinig kan schelen wie van de twee ons besturen gaatde eene is slecht en do andere deugt nietelk scharrelt voor zijnen zak en ik voor den mijnen. Gij hebt ten volle gelijk. Zeker heb ik dat, blufte de andere preutsch. De ketterij, welke Oranje beloofde in de kiem te zullen versmachten, is onder zijn beheer meer toe dan afgenomen...» Ik heet dat eene lage boevenstreek van zijnentwege. "Wat bekommert Willem zich om de ketterij stookte Bartel. Weet ge wat zijn doelwit is U, mij en een ander tot op roer aanhitsen, in de spanning der gemoederen naar middels hengelen om het hoogste gezag des lauds machtig te worden en onzen koning Philip wiens landvoogd hij moest worden. het gras van onder de voeten te snijden, in andere woor den, de kroon dezer gewesten te ontfutselen. Wat dunkt u, ben ik er ver af Gij kent de zaken op uw duimpje. Ge zijt dus een halve diplomaat Neen, ik ben Amsterdammer van geboorte. Althans, nooit heb ik veel van den geboortegrond gehouden, want albe- reids in 1566 bekleedde ik bij de zoogezegde beeldstormers een niet onaanzienlijken rang naderhand kreeg ik lust in de wapenen en liet me bij het leger inlijven. Werwaarts men al kan verzeilen Onder het hartelijk lachen, welk de Hollander op zijne woorden liet volgen, kwamen twee makkers zich bijzetten. Het zagen er twee spitsboeven uit van eerste slag. Het gelaat van den eenen was door eenen sabelhouw deerlijk doorploegd, waardoor zijne gelaatsspieren, afgrijsbaar vertrokken, hem een monsterachtig uiterlijk gaven de andere kon op niet meer aantrekkelijkheid roemen wezen en nek waren door blauwe vlekken ontsierd, en schrammen en krabben deden zijn aangezicht aan eene landkaart denkenhunne kleedij was oprecht armzalig. Toch rammelde in hunne zakken het muziek van gouden muntspeciën en betaalden zij het gelag met een fonkelnieuw kroonstuk. Na hen traden nieuwe be zoekers binnen. Dra kropte het er van Walen, Spanjaards, Italianen en Nederlanders. De opening van den Prins van Oranje was baarlijk op de wieken der faam tot het uiteinde der stad gewaaid. Bartel drevelde heen en weer, liep van hoek tot kantuitermate voorkomend en dienstvaardig, stak hij daarenboven zijne gasten in schuldelooze zwans de loet af en bracht hij het gezelschap door zijne snedige kwinkslagen, kranige zetten, in de beste luim. Men raasde en tierde oor- verdoovend, vroeg hem uitleg over den naam zijner taveerne. Ten laatste vergde de Amsterdammer, dat de waard het Wil- helmusliedje zou aanheffen de Vlamingen ondersteunden dit aanzoek en wilden medezingen de vreemdelingen, al vatten zij de bediedenis der woorden niet, mochten naar hartelust de zangwijze nabalken. Ik heb volstrekt geene stem, verontschuldigde de waard. Dat geeft er niets toe Geen uitvluchten I Wij zullen u helpen 1 galmde het, en een onbesuisd gestommel ging met veelerlei uitroepingen gepaard. Wat kon Bartel doen, dan van den nood eene deugd ma-

De Volksstem | 1901 | | pagina 2