De Spaansche Oproerlingen ran 1516 in Aalst Dood der koningin van Engeland. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. De (lood. STADSNIEUWS. Het Huwelijksbootje. Dc kosiinklijkc familie rond het ziekbed op Osborne. Het bericht der ziekte Harer Majes teit de koningin is hier met de grootste droefheid ontvangen, en heeft algemee- ne verslagenheid verwekt. liet eerste nieuws kwam ons dinsdag toe in den vorm van een Bulletijn, door de lijfgc- neesheeren der koningin uitgegeven, en waarin vermeld werdt dat Hare Majes teit licht ongesteld, en aan eene volledi ge rust onderworpen was. De zachte bewoording van dit bulle tin stelde het volk gerust, zij die recht streeks in aanraking waren met perso nen der hofhouding wisten zeer goed dat de toestand der Koningin Victoria veel erger was, dan de eerste telegrammen het wel deden veronderstellen. Het tweede bulletijn, gisteren morgend uit gegeven, was minder goed, maar kon nog geene aanleiding geven tot onmid- delijke angst, en daar men wist dat er geene verandering gebracht was aan de plannen van den Prins van Wallis, om naar zijn kasteel tc Sandringbara te ver trekken, werden de gemoederen eenig- zins gerustgesteld. Eindelijk kort na 1 uur verspreide zich als vuur het bericht dat do toe stand der koningin veel verergerd was, en dat de prins van Wallis en al de an dere leden der koninklijke familie in groote baast naar Osborne ontboden waren. E< ne groote menigte verdrong zich aanstonds rund Buckingham Palace Marlborough House eu bet Monsion House alwaar de laatste berichtten aan geplakt waren. Vertrek van Leopold Osborne. Sedert de toestand der Koningin ern stige onrust inboezemt worden er onop houdelijk telegrammen gewisseld tus- schen de Engelsche en Belgische hoven. Zondag morgend is een beambte van het zeewezen naar Oostende vertrokken om de noodige inlichtingen te geven voor het onder stoom houden van 't ko ninklijk yaebt Albertaopdat de Koning op elk uur zou kunnen vertrekken. Een ontbijt van 10 koeverten, dat in het kasteel van Laken moest gegeven worden, is afgezegd, even als eene wan deling die de Koning Zondag namiddag in de Tervuerenlaan moest doen. De toebereidselen voor de bals in het paleis zijn gestaakt. Het personeel van 't Engelsch gezant schap in bestendig op zijnen post, daar men elk oogenblik de depecbe verwacht die de dood van Koningin Victoria aan kondigt. Het ontstaan der ziekte. GENTBRUGGE. Bij den bloemist, M. Wal- lem, Brusselschen steenweg, zijn dieven binnenge broken en hebben verscheidene juweelen, zilver werk, kleedingstukken en eene som van 100 fr. Eenige bladen verhalen het volgen de over het ontstaan der ziekte Tot verleden Dinsdag was de toestand der koningin normaal. Men had even wel eene zenuwachtige opgewondenheid by haar opgemerkt, die haar anders vreemd was. Zij had veel eens zwakheden en be zwijmingen, maar kon toch alle dagen uitrijden. Dinsdag kwam zij voor de laatste maal buiten met de hertogin van Saksen Coburg. Sedert dien is zij bedlegerig. Donderdag boezemde haar toestand nog hoegenaamd geen vrees in doch Vrijdag viel er plotseling groote zwak heid in en werden de geneesheeren naar Osborne geroepen. Volgens personen uit hare omgeving, heeft Transvaal-oorlog den genadeslag gegeven aan de gezondheid der koningin De toestand in Zuid-Afrika veront rustte haar zoodanig, dat zij nog over 8 dagen lord Roberts ontbood. Tot eer van lord Roberts dient gezegd dat bij H. M. niet heeft willen bedrie gen en dat zijne uitleggingen niet erg geruststellend waren Overigens, door alle feesten te zijner eer te weigeren, heeft lord Roberts ge noeg te kennen gegeven wat zijne gevoe lens zijn. De koningin moet reeds erg ongesteld zijn geweest in het afgeloopen najaar. 't Is Maandag dat lord Roberts hij de koningin kwam Dinsdag reed H. M. voor de laatste maal uit, Woensdag ver klaarde zij zich ongesteld men kent het verder verloop der ziekte. De vijanden van den oorlog doen uit schijnen dat de kouingin nooit in 't pu bliek een woord heeft uitgesproken dat verstaan liet, dat zij den oorlog goed keurde en dat het heil van Engeland er van af hing. H. M. kon grondwettelijk den oorlog niet openbaar afkeuren. Ook sprak zij slechts over bet lijden der slachtoffers en de gruwelen van den oorlog. Nog nooit heeft men haar hóoren spreken vande rechtvcerdige, de heilig heid of de grootheid der zaak. Volgens het officieel bulletijn der ge- neesheeren Dr8 James Reid, F. Douglas Powell en Th. Barlow, is het ton 6 1/2 ure 's avonds dat koningin Victoria overleden is, omgeven van hare kinde ren en kleinkinderen. Zooals men het voorzien had, is zij gestorven gedurende haren slaap. Het geneeskundig bulletijn, dinsdag namiddag aangeplakt aan de poort van het kasteel van Osborne, had onder de menigte, die naar nieuws was komen vernémen, eene diepe verslagenheid te weeg gebracht. MALDEGEM. Op de hoeve van den landbou wer De windt; wijk Moerhuize, is 's avonds een be gin van brand ontstaan, dat gelukkig spoedig is kunnen uitgedoofd worden. URSEL. Zaterdag is de buurttrara uit Eekloo alhier op de kar gebotst van M. Poppe, voermau te Oostwinkel. De kar was met twee paarden be spannen en stond aan de herberg De Barrière. De peerden verschrikten en gingen op hol in de rich ting van Urscl-dorp. Daar vluchtten zij op een hof, waar zij hunnen dollen loop wel moesten sluiten. Een stuk vau het lamoen is door de ruit gevlogen waarachter de machinist stond; deze was gelukkig- lijk op zijde kunnen springen. De machieu van den tram is nog al erg beschadigd. De knecht van Pop pe, De Meester genaamd, werd van de kar geslin gerd en kwam terecht onder de voettrede van den eersten wagon. Hij heeft slechts kneuzingen aan het Loofd bekomen. NEVELE. Zondag, rond een uur 'snachts is er in de Langemunt eene inbraak gepleegd bij M. Kamiel Dossche -Duchateau, postontvanger en drukker. De stoutmoedige die \ctt zijn langs den hof naar de drukkerij gekomeu, waar zij eene ruit met modder besmeerd en uitgesneden hebben. Daar hebben zij eene hesp van 7 1/2 kilos gestolen. Daar de deur, die van de drukkerij naar het huis toegang geeft, te stevig gesloten was zijn de schel men langs eene gewelfvenster op den zolder der drukkerij gekomeu en hebben gepoogd langs daar in huis te dringen. M. de postontvanger, gerucht hoorende, stond aanstonds op en loste revolver schoten, doch de dieven, die lont geroken hadden, waren intusschentijd van den zolder kunnen springen en langs den hot ontvluchten. Zij hadden ook voorafgaandelijk de stallen doorzocht, doch niets ontdekt. SCHAARBEEK. Over omtrent eene maand werd er bij M. Borgerhoff, Fraikinstraat, een be langrijke diefstal gepleegd; er werden voor onge veer 250,00 fr. titels en voor 12,000 juweelen ge stolen. De dief is thans door de policie van Schaar beek ontdekt en aangehouden met eene vrouw, die de gestolen titels aan den man poogde te brengen. Het is een oudveroordeeldo, die in banbreuk ver keert. De policie is op het spoor zijner medeplich tigen. SAVENTHEM.Een groenselboer, Egide De Vos, die dinsdag morgend mot peerd en kar naar de markt van Brussel reed, werd op den Haechtseho steenweg' aangevallen door drie kerels, die het peerd tegenhielden. Hij gaf hun eene duchtige rammeling en de aanvallers namen de vlucht. ITALIË. De mecanicien van den trein van Termini is woensdag plotseling zinneloos gewor den; hij deed den trein in volle snelheid rijden en poogde den stoker op de spoorbaan te werpen. De ze laatste was gelukkig de sterkste: hij kon den trein doen stoppen en den zinnelooze aan de gen darmen overleveren. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVP EEUW door Petrus Van Nuffel. 23a Vervolg. ASSENEDE. Maandag avond zijn dieven in gebroken bij Eduard Demez, slachter op de Markt. Zij hebben geheel de toog lade met geld medegeno men, eene hoeveelheid spek cn zilverwerk. De die ven hadden het gemakkelijk om hun werk te ver lichten, want Ed. Demez, zijne vrouw en meid wa ren op een feest op het Meuleken. Men heeft in verscheidene huizen huiszoeking gedaan maar nog niets ontdekt. SELZAETE. Het 3jarig zoontje van den schipper Pikeur viel zondag morgend in de Terneu- sche vaart, rechtover de maalderij der gebroeders De Clercq. De moeder kon het kind nog levend uit het water halen doch ondanks de beste zorgen is het knaapje maandag overleden. TEMSCHE. Dinsdag avond is het parket hier een onderzoek komen doen over eene erge zaak. Twee personen man en vrouw, werden na eene huiszoeking in hunne woning aangehouden. FRANKRIJK. Donderdag verscheen een belg zedere Lanoy, voor de rechtbank van Boulogne. Hij werd voor diefstal veroordeeld. Toen de kerel het vonnis hoorde uitspreken, wierp hij zijnen schoen naar de rechters. De schoen trof den voor zitter aan den schouder. Lanoy werd oogenblikke- lijk voor dit feit tot 5 jaar gevang verwezen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Hf ou ic er- ij fiaan« Hf uwé, AALST. ELSENE. Woensdag namiddag moest alhier de begrafenis plaats hebben van de echtgenooto X. overleden na drie maanden huwelijk. Het parket wachtte den lijkstoet aan den inkom van het kerk- j hof af. Niemand werd op het kerkhof toegelaten, i zelfs de familie moest buiten blijven. Het lijk werd oogenblik kei ijk aan de wetsdoktoors overgeleverd. Het was 5 uren toen de lijkschouwing geëindigd was. In den morgend had de man van de overle dene, een knecht in een adelijk huis van de Loui- zalei, aan de policie verklaringen gedaan, die het gerecht genoopt hadden tusschen te komen. Zijne jonge vrouw had hem, op haar sterfbed, bekend dat zij bezweek aan de gevolgen eener misdadige bewerking waartoe men haar aangezet had. Het feit werd door de lijkschouwing echt bevonden. In I deze erge zaak zijn, zoo het schijnt, eene vrouw,een geneesheer en een apotheker betrokken* Verkoudheden, hoest, zinking, keelpijn, in fluenza zijn in 2 dagen genezen door de uitmunten- de hoeststillende pastil van Dr Walthérij 1 fr. de doos. Men heeft te Dervio op een veld het lijk ge vonden van een 40 jarigen man, gekleed als een be delaar, die van koude gestorven was. Iu een zijner zakken vond men voor 1 miljoen 500 duizend frank papieren weerden! ST-GILLES. Een kerel die zich uitgaf voor den burgemeester van Anderlecht, is erin gelukt, dank aan zijn deftig uiterlijk, eene som, zoogezegd voor een liefdadigheidsfeest, af te truggelen aan mevr. de A..., Waterlooschensteenweg. Andere personen zijn door den aftruggelaar ook bedrogen. De policie zoekt den schelm ieverig op. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende BfouwffiJ F fan» Hf uwé, AALST. BRUSSEL. De vrouw van een drankslijter, Hoedenmakersstraat, hoorde zaterdag avond om trent 111/4 ure, gerucht op het verdiep. Zij ging eteu en vond twee kerels, waaronder een met eenen arm, bezig met de meubelen open te breken. Zij hadden reeds twee pakken kleeren gereed gemaakt. Een der dieven sprong door het venster en gelukte er in te ontsnappen. De andere stampte de vrouw van den trap, doch hij viel er ook af en kwam te recht in eene glazen deur. De baas en de kalanten kwamen toegeloopen en leverden den dief over aan de policie. Zondag avond werd zijn medeplichtige aangehouden. Een der aangehoudenen was bij Guerin, toen deze het berucht beleg van het fort Chabrol, te Parijs, volhield. De opslag der steenkolen heeft aan de stad Brussel het lieve sommeken van 1 millioen gekost, voor het jaar 1900. De verstoptheid en slechte spijsvertering zijn altijd, in weinige dagen, radikaal genezen doof de bloedzuiverende Pil van Dr Walthérij altijd goede uitslag 1,25 fr. de doos van 50 pillen. RUSLAND. In de zaal der boetstraffelijke rechtbank van Sint-Petersburg heeft men 't koffer fort opengebroken en er den inhoud, 10,000 roe bels, uit geroofd. GENT. Maaudag avond wilden twee policiea- genten aan de Antwerpsche poort een dronkaard opleiden, toen zij door eene bende schuimers aan gerand en wreedaardig mishandeld werden. De agenten trokken de sabels en een der aanranders werd door een sabelhouw aan 't hoofd getroffen en aangehouden. Het rijtuig waarmede men den kerel wilde wegvoeren werd omgeworpen. De aanranders namen de vlucht toen de agenten hunne'revolvers te voorschijn haalden. HERSTAL. Te Herstal moest eene hooge luchtschouw afgebroken worden. In plaats van het gebouw van boven af, steen voor steen af te breken brak men van onder eenige steenen uit en verving ze door houtblokkendie met petrool doortrokken waren. Die stak men aan en toen de blokken opge brand waren en de schouw aan de eene zijde haren steun miste, kwam de zware massa statig en met een doffen slag naar beneden gevallen. En bij het laatste vers draaide de zanger op de huppelende maat rond, zwaaide met armen en beenen, wijl de bandieten balderden en jouwden van pret of het slotvers neurieden, van Navarese proestte het uit vau lachen en klapte in de handen, den gewaanden vijand ter eer, die zijne tegenstrevers zoo wel wist te vermaken. Hij deed zich door eenea taalman van alles op de hoogte brengen en verzekerde dezen nog nooit viezeren kwast te hebben ontmoet dan den waard uit den Peins van Oeanje hij wilde vijf kannen wijn betalen, op beding, dat Bartel nog eene stroof zong met begeleiding zijner koddige i kabriolen al ras had men den Aalstenaar daar toe overreden. 1 't Is altijd goed in de gunst van den keizer te staan, dacht hij en best lacht wie laatst lacht. Na de kannen te heb- gevuld, vervolgde hij Zondngrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Renneboog in de Nieuwstraat. Met liefde aan boord en ongestoorden vrêe, Er steekt van wal een vlugge boot Blij wiegt hij op der golven schoot Door 't windje dat de zeilen spant, Wordt gunstig weer op reis voorspeld En vroolijk schalt van d' oeverkant De reisgroet die de vaart vergzelt Goê reis op 's levens baren Goê reis op 'sbuwlijks zeel Gij zult die zee bevaren' 2 Wie houdt het roer en richt den loop De zoete liefde en blijde hoop. Waarheen, waar spoedt het huikje voort Naar oevers, waar geen winter giert. Wat bootsliên heeft het schipje aan boord? Een minzaam paar om deugd gevierd 3 Geen stormgetij, geen boos orkaan Loeit op uw vreedzaam schipjen aan Gij zult niet, koers en streek onwis, Gaan stooten tegen klip en rots.... Neen waar de deugd de noordnaalde is, Daar zorgt en waakt de zegen Gods. 4 Neemt dus in de oopne huwelijkszee De wenscheD uwer vrienden meè Op d'oever staat hunne blijde schaar En slaat nog 'tvarend schipje ga; Voor 't laatst herhalen ze al te gaar, En zenden u dien reisgroet na Niets doet mij meer erbarmen In mijnen wederspoet, Dan dat men ziet verarmen Des Conincks landen goet. Dat u de Spaengiaerts crencken, O Edel Neerlandt zoet, Als ick daer aen ghedencke. Mijn edel hert dat bloet.... Maar de kinderen roepen het langs de straat, Des morgens vroeg en des 's avonds laat Jochey Jocheynu slaat de Spanjaards vry (IJ Nogmaals brak een storm van toejuichingen los en in koor herhaalden de Vlamingen, radbraakten de vreemden Als ick daer aen ghedencke Myn edel hert dat bloedt.... De keurling maakte aanstalte om te vertrekken hij ver klaarde, zich nooit beter verlustigd te hebben ook spaarde hij Bartel geene loftuitingen en deed hem, bij monde van zij nen vertaler, beloven, dat hij steeds op zijne voorspraak reke nen mocht. Immers, de Castiliaan had gestadig zijne blikken op den waard gericht en herhaaldelijk gemompeld Zoo een man is goud waard Hadden wij er zoo maar eenige 1 Na denkende keerde hij tot zijne woning weder. Iets nochtans moest de aanwezige krijgslieden een nog hoogere dunk van den nieuwen hospes geven en het toeval werkte daartoe bij zonder mede. De twee schooiers, achter den Hollander binnen getreden, hadden zoo doldriftig van het bessennat gezopen, dat zij in staat van volslagene dronkenschap verkeerden. Ge tweeën hielden zij zooveel cabaal als geheel de hoop te zamen en, met de vuisten op de tafel beukende, schreeuwden zij om teerlingen of schaakbord. Hier wordt niet gedobbeld, grommelde Bartel, en zon der meer keerde hij hun den rug toe. Niet En waarvoor niet vroeg deze met zijn door korven gezicht. Daarom, zei de patroon vinnig. Het antwoord van een kind Wilt ge ons, ja dan neen, dobbelsteenen geven Neen. Pakt uwe biezen en gaat ergens uwe duiten ver spelen. Grammoedig bezagen beide boeven den waard. Overwogen ze wat doen Wanneer ik eens zeg neen, dan blijft het neen. Ge zijt tegen uw voordeel 1 kreet de grauw en blauw- geslagene met een groven vloek. Gelijk ik zou beletten dat iemand der uwen eenen wapen broeder mishandelt, evenmin duld ik dat de eene den anderen besteelt. Zulks scheen volkomen in den smaak der nuchtere gezellen geredeneerd. De zatlappen dachten er evenwei anders over. Tegelijk sprongen zij op, schoten den waard onder den neus. Deze liet grimmend de tanden zien en dreigde Bijaldien ge gading hebt aan mij te rezolen, uitgehon gerde galgebrok, sla ik u dezen pot in de hersens 1 Wat zoudt ge, bullenbijter grolde de muiter en hij naderde den Aalstenaar. Doch nauwelijks had hij den voet verzet, of bliksemsnel greep Bartel zijn uitdager in de lenden vast, knelde hem met de sterke armen als in eene ijzeren schroef zóo stevig vast, dat zijne ribben kraakten, waarna hij den kerel achterover rukte en tegen den plavuizen vloer sloeg. Tijdig kreeg den overwin naar don anderen huurling in het oog, die op het punt was,, hem zijn kruismes in de halswervelen te jagen. Een geweldige vuistslag tusschen neus en oog deed dezen als een tol rond- zwenkelen en deuzig ten gronde storten. Bartel tilde met elke hand een der woestaards omhoog, terwijl hij riep Zietdaar, lafaards, dat zal u leereu vreedzame lieden den duivel aandoen Met gespannen aandacht waren de drinkers aan hunne banken vastgekluisterd met sprakelooze belangstelling had den zij de bewegingen der kampers gadeslagen, en toen zij de verslagen ruststoorders éen voor éen zagen de staat opwerpen, alsdan kende hunne opgetogenheid geene palen meer en gaven zij, door daverend voetgetrappel, instemmend gejubel, hunne tevredenheid lucht. Eenige dagen na dit voorval ontving de gewezen smid het verzoek, om zich bij den keurling, in de Roost, aan te bieden. VII. Indien ik dien schurk van eenen eletto hier onder han den had, ik knoopte hem aan de ra van dit schip Voor geen tien tonnen gouds wil ik de rekening van den scharluin op mijn geweten Aalst moet uitgehongerd, totaal vernietigd, hij heeft het gezworen en zijn vonnis wordt naar de letter volvoerd, n Hebben wij nog niet genoeg den moedwil der Staten van Brabant uitgeboet Wat kunnen wij er aandoen, zoo het achterstel der sol daten niet wordt effen gesteld Wel ja, is dat onze schuld Waarom rollen die bloed zuigers hunne matten niet op De huurlingen zouden wel willen, zij zien genoeg, dat wij nog enkel het vel over de beenderen hebben, maar 't zijn de hoplieden, die stijfhoofdig blijven en van geen vertrekken wil len hooren trouwens, zij palmen de vetste brokken in en vreezen op een ander de mededinging of het toezicht van machtiger bondgenooten.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2