De Spaanscïe Oproerlingen ra 1516 in Aalst LUIBRECHTS Rampen, Misdaden en Malheuren uit i^le Wcrcl(1(ic< l('''' Klassenstrijd. Brandramp te La Louvière. St. Antonius en de dronkaard. De gouverneur van Luxemburg vermoord. Helaba, Luibrechts, gauw naar huis, uwen zoon heeft zich met het broodmes gesneden Oh I zoo erg zal 't niet zijn ze ker, antwoordt Luibrechts Hij zwemt in zijn bloed O, gie flauwbescheed.hij kan niet zwemmen Eea voor een nemen de zoogezegde demokraten al de punten uit het pro gramma der socialisten, of liever, zij bekennen het. Priester Daens heeft het op eene meeting te Meenen gezegd Wat de christene democraten scheidt van de socia listen is de godsdienstkwestie. Inderdaad. Een punt dat men zeker niet in het leidschrift der groenen ver wachtte is de klassenstrijd, de onge lukkige opstand van arm tegen rijk, van onderdaan tot meester. Wat is er ongelukkiger in de samenleving dan de stelselmatige strijd van den werk man tegen den patroon, van arbeider tegen den nijveraar V Is het niet jammer dat iedereen met beter zijne belangen versta Ieder edelmoedig, rechtzinnig hert moet dien ramzaligen kamp betreu ren, kamp die zooveel onheilen sticht en ongelukken aan den werkman bij zonder. Toch de groenen niet, als t u be lieft. Om den werkman te vleien moeten zij de socios naapen die de driften, de lage driften en neigingen van den mensch vergoddelijken. En zoo ook zijn zij gekomen den klassenstrijd te aanveerden Wij lezen inderdaad in den Volks zeever van 27 december 11. onder handteeken van priester Daens zelf De christen demokraten willen den klassenstrijd aanveerden als iets redelijk en rechtveer dig. De klassenstrijdde opstand van den arme tegen den rijke, van den knecht tegen den meester, van den arbeider tegen zijnen patroon is rechtvaardig niet in een bijzonder geval maar als stelsel Rampzalige politiek Het Sint-Jozefsgesticht vernield. Dinsdag morgend, rond 6 ure, is een geweldige brand uitgeborsten in het gesticht van den H. Jo zef, te La Louvière, dat 600 gewone en 200 inwo nende leerlingen telt. De brand die, naar men denkt in de kamer van het derde verdiep, bewoond door het dienstpersooneel, ontstaan is, nam spoe dig eene schrikkelijke uitbreiding. Het tweede verdiep was verdeeld in slaapkamers en gebruikt door de 200 inwonende leerlingen die zich, op het oogenblik dat de brand ontstond, in de kapel bevonden. Op het eerste verdiep bevon den zich de slaapkamers der priesters. Om zes ure twintig hadden de vlammen, door een hevigen wind aangewakkerd, reeds al de ruime gehouwen aangetast en zij bedreigden de naburige kerk, evenals eene brouwerij en eene bakkerij. Het zicht van den uitgestrekten brand was ont zaggelijk en het gekraak en gedruisch .der instor tende daken akelig en verschrikkelijk om hooren; de schade zal zeer aauzienlijk zijn en gezien de on- toereikenheid van den bluschdienst zullen al de ge bouwen van het uitgestrekt gesticht in asch gelegd worden. Deze gebouwen die vier verdiepen hoog zijn, be slaan eene oppervlakte van anderhalf hectare. Al les staat in volle vlam en er is geene hoop op red ding. Te La Louvriére verzekerd men dat er kin deren in den brand gebleven zijn, doch men weet niets met zekerheid. Een priester is erg verbrand en een pompier der metaalwerkhuizen Boël is van een muur gevallen en heeft zich nogal erg gekwetst Al de pogingen der redders bepalen zich hij het be proeven de gebouwen der fabrieken Nicaise en Delcuve, die in de nabijheid gelegen zijn, te vrij waren Gansch het collegie is ten gronde vernield. Al leen de kapel heeft men kunnen vrijwaren evenals de naburige huizen, die in groot gevaar verkeerd hebben. De schade wordt op een miljoen frank ge raamd en is door verscheidene verzekeringsmaat schappijen gedekt. De inwonende leerlingen zijn naar hunne wederzijdsche familië teruggekeerd. Gelukkig is het gerucht dat er kinderen in den brand omgekomen waren, van allen grond ontbloot. Het is bcwezeu dat eene enkele doos(l frank) I der uitmuntende hoeststillende Walthéry pastillen volstaan om den hoest, de zinking, keelpijn, enflu- ënza, enz. te genezen. SidonieNeen brave en gods dienstige dochter van Antwerpen, was onlangs getrouwd met een graveerder. De eerste maanden na het huwelijk gmg alles, oppernest. Alles laetite hun toe. Maar helaas zekeren Zaterdag avond zit de jonge vrouw vruchteloos naar haren echtgenoot te wachten - 't wordt tien, elf, middernacht eindelijk komt hij binnen, smoordrom ken en.vloekend als een ketter. Hij grijpt haar vast met de woestheid van een wild dier, smijt haar op den grond, vertrapt haar met voeten, slaat haar zoo ongenadig met de vuist in het aangezicht dat het bloed haar uit neus en mond springt. Verscheidene malen achtereen had dit helsch tooneel plaats en zij vrees de terecht dat de beul zou eindigen met haar te vermoorden. Eens sloeg hij haar zoo onbarmhartig dat zij slechts met de grootste moeite uit de klauwen van dit onmenschelijk monster ge raakte en gansch gekneusd, ver scheurd en bebloed naar het policie- bureel om hulp liep. Hebt gij getuigen, vroeg de Kom missaris. Neen, Mijnheerzegde zij bevend. Dan is er niets aan te doen. Ach, Mijnheer, hij zal mij dood slaan zij snikkend. Ik kan er niets aan doen was het antwoord, zorg voor getuigen. Van de menschen verlaten, trok zij wanhopend van het policiebureel te rug naar huis. Onderwege bemerkte zij eene kerk waar het beeld van den H. Antonius vereerd wierd. Kunnen de menschen mij niet helpen, dacht zij, de goede H. Anto nius zal mij toch niet verlaten. Lang en vurig bleef zij bidden. O, wat zalving, wat troost voelde zij in haar hart nederdalen 1 Zij was in een ander mensch herschapen met moed en vertrouwen keerde zij naar huis te rug. Ach, welk vreeselijk schouwspel stond haar te wachten. De dronkaard had gepoogd zich te zelfmoorden verscheidene diepe wonden had hij zich met het broodmes aan de keel toegebracht nu lag hij hier badend in zijn bloed. Een doktor inderhaast bij geroepen verbond den ongelukkige. Dag en nacht zat zijne liefderijke echtgenoote bij zijn ziekbed te waken, te weenen en te bidden. Aan den voet der legerstede had zij een beeldje van Antonius gehangen. Gij moet mijnen man genezen, naar ziel en lichaam verzuchtte zij gestadig. Inderdaad, na verscheidene weken vreeselijke pijnen te hebben uitge staan, kwam hij tot beterhand, en zoo danig was hij getroffen door de teedere zorgen zijner vrouw, dat hij vast be loofde zich nooit meer aan den drank over te geven. Hij hield woord. Samen zijn zij St. Antonius voor de dubbele genezing komen bedanken, en sedert leven zij gelukkig en tevreden. De slimste dief van 't land. Antwerpen - ^us geeft hij zich ten minste uit Frans D., wonende in de Scheldestraat, werd vrijdag avond ontmoet door de policie, ter wijl hij eene baal koffie wegdroeg, die hij op de Ledeganckkaai gestolen had. Hij het de koffie val len en vluchtte over het schutsel der Ziudstatie. t Schijnt dat die kerel nog niet eens geknipt wordt op de honderd diefstallen, die hij pleegt. VRAAGT OVERAL het BETTVElsrSBIEB, der gunstig gekende BrouteerU Frans Bruteé, AALST. Zaterdag is M. Orban de Xivry, gouverneur van de provincie Luxemburg, vermoord door een be diende van het gouvernement. De misdaad werd m de volgende omstandigheden gepleegd: Een be diende van het provinciaal gouvernement, M, Jan Schneider, behoorende tot eene zeer deftige tamilie van Arlon, had over drie jaar zulke erge teekeus vau ziusverbijsteriug gegeven dat men hem een on bepaald verloof moest toestaan. Zijne zuster had hem naar Brussel geleid, waar hij dooi een genees heer-specialist onderzocht werd die verklaarde voor zijne genezing in te staan. Schneider was te Brus sel gebleven om verpleegd te worden. Daar zijn toestand verbeterd was, vertrok hij zaterdag mor eend terug naar Arlon waar hij rond 10 ure aan kwam. Schneider begaf zich rechtstreeks naar het provinciaal gouvernement en vroeg om bij den gouverneur binnen geleid te worden. De griffier, denkende dat Scheider volkomen genezen was en gerustgesteld door zijn kalm uiterlijk, stemde in het verzoek toe. M Orbau de Xivry ontving den bezoeker vrien delijk in zijn kabinet. Schneider vroeg aan M. den gouverneur of hij zijn ontslag wilde aanveerden. M. Orbau de Xivry antwoordde bevestigend en belool- de hem zijne ondersteuning om hem eene andere plaats te bezorgen. Schneider, die zeer tevreden scheen, wilde vertrekken, doch opeens keerde hij zich om, haalde een revolver vangroot kaliber te voorschijn en loste een schot op den gouverneur. M. Orban de Xivry door den kogel in de borst ge troffen, stuikte ten gronde. Schneider schoot zich door den kop en viel dood op het lichaam van zijn slachtoffer. Op 't geknal der schoten kwam het personeel van het gouvernementschotel toegeloopen, alsook de echtgenoote en de andere leden der familie van den gouverneur. M. Orban de Xivry ademde nog. Men zette hem in eenen zetel en de geneesheeren Kuborn, Allsch en Eischen, die aanstonds ontbo den waren, dienden hem de noodige zorgen toe. Zij verklaarden de wonde doodelijk. De gouverneur werd op eene matras gelegd; bij kwam een oogenblik tot het bewustzijn f®tug en kon nog eenige woorden spreken, doch weldra na derde het einde: het slachtoffer gaf teu 12ure 20 minuten den geest, in de armen zijner echtgenoote en omringd door zijne kinderen, zijne schoonzus ter en al de bedienden van het gouvernement, die hunne tranen niet konden weerhouden GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI' EEUW door Petrus VanNufebl. Vervolg. Wat kan men al veel achterhalen 't Is hier alle hetzelfde altijd die treurige straten, zwijgende torens, verla ten vestbarmen immer die grauwe ringmuren en logge val bruggen, nog slechts in- en uitgang verleenende aan spioenen, met brieven in het zoolleer hunner schoenen. Een schildwacht der vesting heeft mij verteld, dat op 4döu September de Staatsraad, tot Brussel, bij verrassing overrom peld en gevangengenomen werd. Die tijding is wezenlijk van het grootste gewicht. Al de leden, op het oogenblik der overvalling tegenwoor- dig, zij waren omtrent voltallig zijn gekneveld en ge- naar het Broodhuis (1) gevoerd en er in opgesloten. Deze nieu we boeverij werd uitgerecht door Willem van Heze, namens de Staten van Brabant, die hierdoor meester worden van het bewind. Willem van Oranje.... Komt de lawaaitmaker daar ook weer tusschen Hij is de aanstoker en bewerker van dien onwettigen f rccra Verleden Dinsdag hebben de IjISSI'.A vjer gebroeders, Gustaaf, Omer, Oscar en Victor Deschuyteneer van het dorpje Bié- vène aan de militieloting deelgenomen. Gustaaf en Omer zijn tweelingen en geboren in 't begin van 't jaar 1881Oscar en Victor, insgelijks tweelingen zijn geboren op het einde van hetzelfde jaar sfrinrI KI7irl7 Zondag avond omtrent 10 MEIRELBEKE. - ure> zag men uit het dak der woning van Jozef Derdere, bloemist, wijk Ter- Hand, vlammen opstijgen. Seffens liep de huis vrouw vau Edw. Diericks de bewoners, welke reeds te bed waren, opkloppen, terwijl hare dochter uit het venster sprong en het jongste kind uit zijne wieg redde. Intusschentijd waren de geburen toe gesneld, alsook de pompiers van Meirelbeke. Ongelukkiglijk heeft men maar eenige meubelen en eene geit kunnen redden. Van de woning blij ven nog enkel de muren recht. Alles is verzekerd. a f TPn Maandag morgend rond 5 1/2 ure, J\.ALiI L-li kwam (je gendarm Jozef De Groo- te langs Manervaarde, toen hij eensklaps struikel over iets en viel. Licht bijgebracht hebbeude, her kende hij het lijk van den genaamden Aug. De Vliegher61 j aar oudwouendo Nieuwemlam Terwijl zijn makker Ghyssaert, intusschentijd bijgekomen, de wacht hield bij het lijk, ging De Groote M. den doktoor Verstraete halen. Deze ver klaarde dat De Vliegher gestorven was van de koude M. den nacht van zondag ARIA.KERKE. maandag zijn laffe schelmen in de stalling gedrongen van Louis De Schrijver, nachtwaker bij M. Delmotte, loodfabn- kant, en hebben bij middel van arsenik, naar men zegt,' zijn eenige koeibeest vergiftigd. Het was 't eenigste wat de man bezat. Hij is getrouwd, en va der van twaalf kinderen. VRAAGT OVERAL BET LEUVENSBIEB der gunstig gekende Brouwerij Frans Brutcé, AALST. Vi iB»7ri u - ^ene vrouw is hier met haar W LlhKzhLtii - tin(j ;n een waterput gevallen de vrouw kou gered worden, doch het kind is ver dronken. Het parket van Dendermonde is een on derzoek komen instellen. ITn ,.,CDf,ir Over eenige dagen kwam FRANKRIJK. een heer in de kathedraal van Marseille en stak twee groote keersen voor het Onze Lieve Vrouwebeeld aan. Toen hij de kerk ver liet gaf hij 10 frank aan bedelaars opdat zij de keersen zouden heraan steken, moesten zij uit gaan. Eenigen tijd later kwamen de bedelaars naar de sakristij geloopen en verklaarden aan de priesters dat zij eene geheimzinnige stem gehoord hadden, die hun zegde dat zij de keersen moesten uitdoo- ven. De priesters gingen luisteren, doch hoorden niets voorzichtigshalve nam een der geestelijken eene keers en trok deze in twee. Hij bevond dat zij evenals de andere, met dynamit gevuld was Eene schrikkelijke ontploffing was voorkomen. Nadere bijzonderheden. De dader, Schneider, had meermaals zijn ontslag als bediende vau het provinciaal gouvernement aangeboden; men had het geweigerd, daar men dacht dat Schneider dit besluit genomen had onder den invloed zijner zinsverbijstering. Het schijnt dat hij vroeger M. Bribosia, sekretans van den gouvewieur, met de dood bedreigd bad. Het was niet över drie jaar, doch onlangs dat Schneider door zijne zuster naar eeu geneeskundig gesticht van Brussel geleid werd. Over eenige dagen ont- snapte de zinnclooze uit dit gesticht eu begaf zich naar Parijs. Het is daar dat hij den revolver ge kocht had. Hij keerde naar België terug en logeerde vrijdag nacht in een hotel te Longwy; op den koer van dit hotel beproefde hij den revolver. Zaterdag morgend kwam hij te Arlon terug. Hij droeg zijn reiszak naar de woning zijner moeder en begaf zich vervol gens naar het provinciaal gouvernement. Men weet wat er dan voorgevallen is. De broeder van den moordenaar heeft zich over eenige jaren gezelf- moord. Vrijdag avond had de gouverneur een brief van Schneider ontvangen, waarbij hij zijn ontslag gaf. Men raadde den gouverneur per brief aan, Schuei- de niet te ontvangen, doch hij was van een ander oordeel. Toen Schneider den gouverneur verliet bevool deze laatste den jongeling aan zich goed te gedragen en vooral geene zelfmoord te plegen. Het was op dit oogenblik dat Schneider den gouverneur vermoord heeft. Het wapen der mis daad is een uitmuntend revolver van 8 millimeters de kogels van dit wapen zijn buitengewoon groot en in koper. Zoodra M. Orban de Xivry naar zijne kamer ge dragen was, kwamen de geneesheeren Alesch, Ku born en Petit, die in haast ontboden waren, naar het gouvernements hotel gesneld. Zij zagen spoe dig dat hunne tusschenkomst niet baten zou. Schneider had twee schoten op zijn slachtoffer ge lost; een der kogels zat nabij het hart. Z. E. H. de ken van S.-Martensparochie heeft den stervende de laatste H. Sakramenten toegediend. Hu gaf den gouverneur de absolutie in extremis en diende hem de H. Communie toe. M. Orban de Xivry, die geen woord meer spreken kon, had evenwel het bewust zijn niet verloren en stierf in de vurigste gevoelens van geloof. De eenige woorden die hij gezegd heeft waren Ik schenk vergiffenis aan mijnen moordenaar. Mevr. Orban de Xivry, wier droefheid hartver scheurend was, woonde met hare kinderen, de laatste oogenblikken van M. den gouverneur bij, die gestorven is terwijl hij haar de hand drukte. M. Orban de Xivry was vader van vijf kinderen, een zoon en vier dochters. Het lijk van den moordenaar werd, na de besta- tiging van het parket, naar t Sint-Josefsgasthuis gevoerd. De moeder van den ongelukkigen zinne- looze heeft geweigerd het lijk in hare woning te ontvangen. Op 't gouvernementshotel en aan talrijke huizen hangt de vlag halftop. Een register bij den portier van het hotel berustende, wordt met handteekens overdekt. De begrafenis van M. Orban de Xivry zal don derdag ten 10 ure, te Laroche plaats hebben, de lijkdienst heeft woensdag te Arlon plaats eveneens ten 10 ure. Kcerjaren De vrouwen die aan hunne fris scheid houden sterkte en welvaren, ondanks de ge varen welke hunnen ouderdom mêebrengt moeten zich van tijd tot tijd het lichaam zuiveren met de bloedzuiverende pil van Dr Waltéry 1,25 de doos van 50 pillen. Ik stik van nieuwsgierigheid om verdere bijzonderheden te hooren. van Hoorn, des Zwijger's doopzoon, beveelt over de Bra- bantsche voetknechten alle middelen werden door hem te baat genomen om den Raad van Staten tot het veroveren der Nederlandsche onhafhaukelijkheid te bewegen, n Hij mislukte.... jammerlijk. Al zijne pogingen leden schipbreuk. Toch ontzonk hem de moed niet. Wat hij niet met zachtaardigheid en geslepene schijnheiligheid wist aan te praten, zocht hij door ruw geweld te overmeesteren. Vijfhonderd zijner man schappen vielen den Raad ten halze en namen het Magistraat gevangen, (2) Zoo dat de Staten thans bepaald baas spelen En reeds aan 't werk zijn, vriend. Zij hebben brieven geschreven om de algemeene Staten bijeen te roepen, ten ein de een stevig legerkorps op oorlogsvoet te brengendat den Spanjaard het land moet uitdrijven en terzelfder tijd eene verzoening te bewerken tusschen Holland, Zeeland en de Bel gische gewesten. Hoe hebben het de vrijwilligers voor In Overtuigd van het rechtvaardige hunner zaak, zien zij vol betrouwende toekomst in. n Zegt men niet, dat ze gisteren, op den Hoogdag van H. Kruisverheffing, eene gevoelige nederlaag leden in den om trek der stad Leuven Ware het zoó, moet ons zulks verbazen Wijkt de zwak ke niet gemeenlijk voor den sterken In dergelijke termen redekavelden de gezworen kamaraden altijd voort, en gewis zouden wij nog langer blijven toeluiste ren, indien de loop der gebeurtenissen ons niet naar de Roose riep. Daar, in die prachtige voorzaal, lag van Navarese, de Spaan- sche vrouwen voor gezelschap, omgeven van zijnen staf, in halfverhevene houding op mollige, donzen kussens, die voor maals, bij groote feestdagen, in de Sint Martenskerk pronkten en op dewelke eene geheele bevolking haren praal stelde. Dit maal waren het geene aanbelangende nieuwstijdingen, geene ingewikkelde Staatszaken, welke de officieren vergaderd hiel den. Sommigen doodden den tijd met dobbelen voor grof geld anderen brachten nu eens den bokaal met malvezijdan eene schaal met schuimende claret aan den mond eenigen waren ingedommeld de bevelhebber trachtte zijne verveling te ban nen in het plagen der signoras, die wedijverden om, door ver leidende lonkjes en vleiende benamingen, des Castiliaans be haagzucht te veroveren en derwijze eeu of ander kleinood te bemachtigen. Maar ook die uitspanning begon den Spanjaard ten slotte tegen te steken geeuwend rekte hij de leden uit, kwam overeind en joeg korzelig de signoras aan de deur. Een hopman glimlachte CarambaDe eletto schijnt niet wel in zijnen schik I Kan het anders, Pedro n green Jan. Waar zou meu hier uitspanning zoeken En de kleine, lieve gevangene Het koppig ding blijft even wars en stijfhoofdig als over eene maand. Kom, kom, het torteltje is schuchter, anders niets dit vreemd hok.... Laat me maar betijen, Pedro ik zal haar wel temmen in 't kort zingt zij heur liedje wat lager. Gij verwacht dus veel van den tavernier uit de Katte- straat Alles. Alle dagen kan hij hier met den torenwachter in treden. Hij is een man van zijn woord, n Uw besluit blijft derhalve onverhanderlijk. Hoe durft ge mij zoo iets vragen Dirka Jooris zal huigen of barsten, mijne eega warden of sterven, n De raadsheer kon geen ongeloovig voorhoofdfronsen weder- houden en grolde Hoe eerder uit dit nest hoe liever. Niets dat aandringt, sarde de overste. Pedro achtte zwijgen goud waard. Den hoeveelsten dag der maand zijn we, signor sprak de eletto van hen. Den vijftienden, n Nog werd gij geenen bode gewaar? Neen. Kwaamt gij niets te weten Neen Ja toch, iets Spreek op. Dat de bezetting zich erg verveelt en schrikkelijk onge duldig wordt.... 't Geraakt hoog tijdhier op te kramen, willen wij eeuen opstand voorkomen. Wat hapert er? Het krijgsvolk is gram en ontevreden lijzig en preute lend, met onverholen tegenzin, zie ik de bevelen uitgevoerd. Zóo kan het niet blijven duren.... Heel de omtrek is uitge- blaakt on alles te velde verwoest, de hongersnood staat als een dreigend spook vóór de poorten van Aalst.... Wat meer is verscheidene kerels plunderen voor eigene rekening, hetgeen afgunst en misnoegen teelt en vaak eene bloedige kloppartij ten gevolge heeft. Ziedaar onmiskenbare voorboden eener

De Volksstem | 1901 | | pagina 2