DE GELDZUCHT GESTRAFT. ©rukker-lilitgeijer San Uuii fluffel, fiuneUcutraitt, t3, tc 2lalst TOT OVERWEGING. J-AG-EIT. Slad Aalst. - Prijsdee- ling der Muziekschool. Klerikaal bestuur. Misdadigheid. Bacis, een halfken Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. V JAARGANG. NUMMER 3llf J Aalst, den 16 Februari van het jaar O. M. 1901. Vnnnwsen- 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3' bladz. 10 centiemen den rwrêl Annoncen op de 4'Tlladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de ad'vertentiên buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het (Mice de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce vau 5 rogels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden voor s Maandaags. De kerkvervolging is in Frankrijk volop in gang. Het dragen van de soutan wordt verboden. Processiegewijs, kruis vooraan, mogen de pries ters uiet meer op het kerkhof komen op Allerzie lendag. De goederen der kloosters worden ingepalmd door de fameuze loi d'accroisement. De kloosterlingen mogen niet meer onderwijzen zoolang zij tot de orde behooren. Zoodra echter zij de kap over de haag hebben geworpen en openbaar met het klooster hebben afgebroken mogen zij weerom het dignus intyave n hooren, mogen zij weerom den leeraarsstoel betreden. De kloosters worden ontbonden en wat de kloos terlingen bezitten wordt verbeurd verklaard. Hij die een kloosterling zou durven herbergen, zal ge straft worden. Zijne eigendommen zullen aanzien worden als behoorende aan het klooster en zullen in beslag genomen worden. Dat is slechts een begin, en God weet wat nieuws ons de dag van morgen uit dit rampzalig land zal aanbrengen. De geestelijke die protest aanteekenen durft te gen eene onrechtveerdigheid, wordt aanstonds door berooving van zijn traktement hem toegekend als eene restitetie voor de goederen in 1789 ge stolen, gestraft. De socialisten juichen toe De burgerij is, zeg gen hare toonvoerders, daar een wapen aan 't sme den dat in 't kort of in 't lang tegen haar keeren zal. De socialisten zullen de hand leggen niet alleen op de goederen der kloosters maar zonder onder scheid op de bezittingen van al de kapitalisten. Met welk recht Met het recht dat de Fransche Republiek nu heeft de kloosters uit te spannen en de kloosterlin gen tot den bedelstaf te veroordeelen. Het is dus dubbel gevaarlijk de grondvesten van het eigendomsrecht te ondermijnen wanneer een hevige vijand op loer zit om van de fouten der hui dige maatschappij gebruik te maken en ze tegen haar te keeren. De katholieken in Frankrijk worden langzamer hand buiten de gemeene wet gesloten. Bij onze zuiderburen is de Pergamenische geest doorgedron gen en wordt zijn ijselijk woord toegepast Boet, gevang, verbanning zijn wettelijke middelen, waar om ze niet tegen de katholieken toegepast Wat zien wij De Daensisten zijn tevreden zij verdedigen het Z. A. S. 1 In Frankrijk is dit schoon stelsel in zwang. Zie welke vruchten het geeft, en oordeel dienvolgens. Gij, kiezers, die onze toekomst in handen hebt, opent de oogen ziet het verderf en stort onzen vrede en voorspoed niet in den afgrond 1 Het jachtvermaak behoort in ons landeken uit- sluitelijk aan diegenen, die voorzien zijn van eene jachtpermissie, waarvoor zij jaarlijks eenige balle- fcens aan den Staat opbrengen. Sommige nieuwerwetsehe mannen van onzen tijd, met vooruitstrevende gedachten, beweeren dat elkeen met het jachtgeweer zou moeten kun nen uitgaan. Wij zijn van dit getal niet, want dan was op een paar jaren de laatste haas het levenslicht uitgebla zen, en het hazenras zou welhaast tot den tijd der legenden behooren daarbij zou er de Belgische gastvrijheid en veiligheid niet veel bij winnen, als de eerste en beste schavakker ongestraft met een jachtroer langs de straat mocht loopen. De gelden van de pachtpermissies, die jaarlijks eenige milloentjes in de Staatskas brengen, in voordeel van het groot huishouden, zijn ook niet te versmaden. Infiu, het hekken aan den ouden stijl houden, zal wellicht nog het beste zijn. Eene nog minder partijganger van het jagen, moet wel de Soudaan van Egypte zijn. Sedert die steppen van zijn rijk voor de Eu*geaansche jagers zijn gemaakt. Het groote en overvloedige wild lokt de Europe- aansche jagers daarheen, maar...., ze weten aan wat prijs?!... Om de totale vernieling van het groot wild te beletten, heeft de Soudaan het ver stand gehad, zijn jachttarief hoog genoeg te zetten, en dan daarbij het wild nog te bepalen dat men schieten mag. De prijs van eene jachtpermissie in den Egyp- tischen Soudaan beloopt 625 franken. Men mag dan zooveel wilde zwijnen, antilopen en boschgei ten schieten als men kan, maar niet meer dan twee olifanten, twee rhinoceros, zes hippopotaams, vier buffels en maar eene enkele girafe. Dit is nog niet alles. Telkens als een jager een dezer dieren, door de wet bepaald, nederschiet, moet hij aan den Sou daan nog zonder afdingen betalen 200 fr. voor nen olifant en 150 fr. voor eiken buffel, enz. We denken, nu onze Nemrodders het tarief van de Egyptische jacht kennen, dat ze werkelijk geen lust zullen gevoelen, om ginder verre op het groot wild te gaan jagen. Op Donderdag 7 Februari 11. had alhier, ter groote feestzaal van het stadhuis, de plechtige prijsuitreiking plaats aan de leerlingen, die zich in het ver hopen schooljaar hebben on derscheiden. Volgens j aarlij ksche gewoon te werd onze bevolking, te dier gelegenheid, een allerprachtigst Concert kosteloos aangeboden. Verschillige der be kroonde leerlingen traden beurtelings op om een bewijs hunner bekwaamheid te geven. Reeds vóór het gestelde uur was de ruime feest zaal van een talrijk en deftig publiek bezet, eu weldra verdrong zich eene dichte menigte, zoodat er op het bepaalde uur geen enkele beschikbare plaats meer overbleef. Gezien de plaatsruimte van het blad mij niet toelaat in breedvoerige trekken het gansche pro gramma te ontleden, zoo ben ik gedwongen over de koren heen te stappen en slechts van eenige der bijzonderste nummers te gewagen. Wie M. Pruvost in l'Orage, rondo pastoral voor Piano, gehoord heeft, zal moeten bekennen dat de jeugdige leerling veel aanleg heeft om eens met meesterhand het klavier te bespelen. Een buitengewone bijval viel te beurt aan de heeren Drubbel, Lenssens, Ghysbrecht en Bac- caert, leeraars bij de Stedelijke Muziekschool, in de uitvoering van het quatuor nr 1 van Beethoven en het quatuor nr 1 van Hay dn, welke uitvoering bewijst dat de bovengenoemde heeren volkomen op de hoogte zijn hunner taak, en de gevoelens der schrijvers trouw kunnen wedergeven. Vervolgens hoorden wij de uitvoering eener Fantaisie pour grande flüte sur une melodie de Cho pindoor M. A. De Geyseleer, met begeleiding van een quatuor, alsook een duo voor twee clarinetten in Si B, uitgevoerd door MM. Jan en Polydoor Barrez, insgelijks met accompagnement van qua tuor, onder het bestuur van hunnen leeraar en be stuurder M. Leo Walpot. Deze twee stukken wer den uitgevoerd onder de algemeene aandacht van het aanwezend publiek en de uitvoering ervan werd begroet met daverende toejuichingen. Deze schitterende uitslag strekt niet alleen de leerlingen tot eer, maar ook den verdienstelijken leeraar M. Walpot, die zich geene moeite spaart om zijne leerlingen vooruit te brengen in het pad der kunst en alle moeilijkheden weet te overwinnen. Het aria uit het opera Richilde gezongen door Mejuffer Josine Meganck, genoot de eenstem mige goedkeuring. Hare stem valt zeer in den smaak en getuigt vau veel kunstgevoel. Ik wensch Mej. Josiue Meganck, als tolk vau het talrijk pu bliek, warm geluk over den vooruitgang die ze se dert korten tijd gedaan heeft. Het openingstuk van Fidelio en het Adagio en Allegro molto vivaceuit de 1° Symphonie, voor or kest van Beethoven, hebben op het publiek een onuitsprekelijken indruk verwekt door de volmaak te gelijkaardigheid der uitvoering wat men voor al bewonderde was de samenhaug en de volmaakte juistheid, welke in deze twee kunststukken aan den dag zijn gelegd. Eere aan de uitvoerders en bijzonderlijk aan den ieverigen en talentvollen Be stuurder, M. Leo Walpot, die nogmaals schitte rend bewezen heeft, dat hij daar de man op de rechte plaats was, en de moeilijkste trekken in de Muziek onzer groote toondichters weet te over winnen. Het laatste nummer a) Introduction solennelle, b) Prière et Finalvan L. Walpot sloot op waardi ge wijze dit prachtig Concert. Dit stuk berust bij zonderlijk op 't contrapunt en legt eene schitteren de getuigenis af der bevoegdheid des toondichters in alle moeilijke vakken der toondichtkunde ook aarzel ik niet te verklaren dat den naam van M. Walpot, als toonkunstenaar op het programma der Prijsdeeling eene eervolle plaats bekleedde te mid den der andere namen onzer groote Meesters. Ook bracht het meesterstuk van Leo Walpot het publiek in geestdrift en verrukking, en viel den toondichter eene ovatie te beurt, als hulde en dank vanwege het Aalstersche volk voor de herop beuring der Muziekkunst, door hem in ons duur baar Aalst met zooveel wilskracht en zul ken prach- tigen uitslag teweeggebracht. Het volk van Aalst en dat zag men Donder dag 7 Februari 11., is fier over M. Walpot, den bestuurder harer Muziekschool en stelt vertrouwen in hem wien zij de muziekale opleiding hunner kinderen toevertrouwde. Het wenscht hem uit gan- scher harte geluk; eu zegt hem hartelijk dank Bij het verlaten der zaal, hoorde ik verscheidene liefhebbers den wensch uitdrukken, het genoegen te hebben nog menigmaal dergelijke kunstuitvoe ringen te zien plaats grijpen. Uit de oude chronlck orner «treek. In het jaar 1718, trad een jonge soldaat in eene afspanning der gemeente. De vreugd glansde op zijn gelaat, het geluk scheen zijne ziel te over- stroomen en het was alsof bij zich geweld aan deed, om een geheim, dat hem drukte, in zijn hart terug te houden. Hij legde op de tafel eene zware beurs met goud en vertrouwde ze tot 's anderendaags aan den baas toe. Hij nam vreugdig het avondmaal en be gaf zich ter rnst. De weerd wierp eene begeerlijke blik op de beurs van den vreemdeling en naar 't voorbeeld van Judas vraagt hij Wat zal hij mij geven Goud Zilver Misschien maar eenige stukken koper Hij opend de beurs en staat verstomd bij het zien van al dit goud. Zie, zegt hij tot zijne vrouw, zie wat het ge luk ons brengt. Een wreed besluit wordt genomen en hetgeen de man niet durft, zal de vrouw ten uitvoer bren gen. Gewapend met een dolk, treed zij koelbloedig in de kamer waar de jongeling in een zachten slaap gedompeld licht... De dolk heelt weldra zijne wreede taak volbracht... Een put wordt spoedig gegraven, het slachtoffer erin geworpen en de nacht dekt alles met zijnen zwarten sluier. Doch bij de eerste morgenschemering hoort men herhaalde malen op de deur kloppen. Boven gaat de weerdin openen het is hare dochter, die een huis in de buurt bewoond, en die vreugdig en glimlachend binnentreedt. Waar is mijn broeder roept zij uit. Hare ouders bezien haar met verwondering en begrijpen haar niet. Uw broeder stamelen zij. Ja, de jonge soldaat, die hier gisteren met eene groote geldbeurs toegekomen is... Slaapt hij nog Heeft hij zich nog niet kenbaar gemaakt Bleek en als verpletterd beschouwen de moor denaars elkander zij vallen op den grond, rukken zich de haren uit het hoofd en werpen verschrik kende schreeuwen Wij hebben ons kind ver moord De vader liep de eerste uit de kamer en verhing zich de moeder doodde zich met denzelfden dolk, waarmede zij haar kind vermoord had... Vervloekte De klerikalen kunnen niet besturen. Ziehier het bewijs Hedendaagsch handelscijfer per 1000 inwoners België 574,000 fr.; Engeland 480,000 fr.; Duitsch- land 211,000 fr.; Frankrijk, 207,00 1 fr. België heefteen klerikaal bestuur, Frankrijk een radico-socialistisch. In 1884 kwamen de katholieken in Belgiö aan 't bewind en zij zijn er nog. Sedert 1884, klom België's handel 52 °/0, Enge- land's 20 °/o en Frankrijk's 14 Citoyen miljoenair Vandervelde zegt, in de Peuple, dat godsdienst en armoede de eenigste oor zaken zijn van de misdadigheid, omdat er op de belgische veroordeelden meer zijn die in Vlaande ren geboren werden dan in de Waalsche streken. Dus, christen werklieden, citoyen miljoenair Vandervelde noemt u rasphuiskost Dus, ar me werklieden, vooi citoyen miljoenair Vander velde zijt gij misdadigers uwe armoede is het be wijs uwer misdadigheid, zegt de roode volksred der. Goed om onthouden I Maar tegen de redeneering van den nieuwerwet- schen profeet is toch nogal wat in te brengen 1" Wie zegt en bewijst, dat een misdadiger tot misdaad gekomen is door den invloed zijner ge boorteplaats 2° Wie bewijst dat de misdadiger, in Vlaande ren geboren, niet elders misdadiger geworden is 3° Als armoede en nood de oorzaak zijn der mis dadigheid, is 't dan ook uit nood dat schatrijke woekeraars en sehaoheraars die misdaden plegen, die door eenieder diefstal worden genoemd 4° Vandervelde mag zooveel statistieken voor brengen als hij wilde dagelijksche ondervinding leert a) dat .benden vrije moordenaars, dieven en brandstichters, gelijk de lange pennen uit de streek van Charleroi, in België maar kunnen ge vonden worden waar de socialisten en soortgelijke papenvreters alles te zeggen hebben b) dat, op tien vlaamscbe misdadigers, er negen zijn die aan hunne katholieke gemeente tot schan de strekken, noch naar kerk of kluis gingen en de eerste volgelingen waren van de eerste roode apos tels die op de gemeente kwamen. Dat is werkelijke waarheid I Ziehier eene schiedenis uit Mün- chen, de vermaarde bierstad uit Beie- ren. Een kalant komt een bierhuis bin nen en vraagt een halfken. Nu, ge moet weten, iu Miinchen zijn de kalanten die weinig drinken niet welkom. De baas antwoordt dan barsch weg Halve gla zen schenken wij hier niet. Wie geen geheel glas drinken kan, ga maar verder. De andere voelde zich door dat barsche woord op zijnen teen getrapt en beweerde dat de baas verplicht was hem te geven wat hij vroeg. De baas bleef weigeren. De zaak kwam voor het gerecht. De rechtbank stolde den baas in het ongelijk. Hij ging in beroep. Hij verloor opnieuw. Kosten van tribunaal 37 mark of 56 franken. Wat de baas aan zijnen advokaat betaalde, wordt niet gezegd. Tot overmaat van spijt voor den armen baas, geregeld alle dagen rond 7 uren 's avonds komt zijne oude kalant de herberg binnen en vraagt op plechtigen toon Baas I een halfken

De Volksstem | 1901 | | pagina 1