OPGELET Salles is Mes SL-MieM VASTENAV0NDDA9EN. LEO GEEROMS-AERTS AUÊfJST R Huis Prosper Guillot, Poets wederom poets. LUI IK (SEC HTS De oorlog in Transvaal. STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand, Aalst. POLITIEVERORDENINGEN OP DE Vastenavond. Te huren of te koop. SALON van COIFFUUH Magazijn van Hoeden en Klakken. KORTE HOUTSTRAAT, 17, AALST. HEROPENING 7üicuwstraat, 7, HIPPOEYTE MEGANCK TEO COIITEN, WIELRIJDERS VÉLOCIPÈDEN OP CREDiET 5 FRANK TER WEEK. CUXIR SHIMT Elkeen trad weetgierig toe... Twee vlaggen van doorschijnen de zijde vielen vóór hunne voeten. Alonzo schudde de vaandels open en nu aanschouwden de omstanders twee kostelijke, ge borduurde wimpels, de eene licht-geel van kleur, waarop het beeld der Moeder Maagd prijkte, de andere karmozijnvervig getint, bestikt met den gekruisten Christus. (2) In zelfvervoe ring hief de Spanjaard de verkreukte vlaggen onder de klaarte van den luchter en prachte lieftalig O, eletto, signors 1 Bij deze ten koste van ons bloed ver overde standaards, bezweer ik u uwe stambroeders eene hel pende hand te reiken Verbreekt de banden, die u nog in deze ramzalige vesting kunnen vastgekluisterd houden, of roept haar, zoo noodig, tot weerziens toe... Ik smeek u, ont fermt u uwer wapenmakkers, wien eene schandige dood aangluurt No Neen I bonsde het uit Jan's mond als de galm eener doodklok. de Toledo trok zóo krampachtig aan zijnen baard, dat hij grijnsmuilde van pijn. Dan vestigde Alonzo eeneu blik op den keurling, waaruit zóo veel verachting en misprijzen sprankelde, dat van Navarese in arren woede en ontstak en loeide Ge verwijt, ge hoont mij Durft ge, vergetende dat ik alleen hier beveel, mij de wet stellen Wij zullen, ja, de stad ontzetten wanneer het ons belieft, en peinst niet, dat al uwe beloften en hoogdravende bewoordingen een enkelen sol denier er toe zouden bewegen, zijn lijf als doelschijf dier plompe boerenkinkels te laten gebruiken l Gedenkt boven dien Ik bang van niemand af, ik 1 En hij keek, bloedig gram, naar zijne officieren. Geld I Geld galmde hun zwaar gemompel. De vreemde bezoekers verlieten de zitplaatsen en wikkelden zich in hunne huiken. Gij hoort den wil der mijnen 1 tierde nog de elletto waanwijs. Die blauwe scheen strekke u in het vervolg tot les, u met geen andermans zaken meer te bemoeien.... Ah l Ah 1 Ah 1 Zie mij de signors daar allen beteuterd staan ga pen Het is ulieden wel te zien welke schatten aan het dag licht verstoken werden, schatten, die de orize moeten worden of, gelijk deze wijn neerspat, zóo ook zal het menschenbloed vóór mijne voeten vlieten Dit zeggende sloeg hij met eene ontstuimige handbeweging zijnen wijnbeker van de tafel. de Vargas wenkte het gevolg en nam neerslachtig afscheid. Kort nadien waren zij in het zadel gestegen en langs eene der stadspoorten verdwenen. Vayan al diablo vloekte de Castiliaan. Deze uitroep sloot de beruchte bijeenkomst van 15 Sep tember. (1) Les jaunes cosaques genaamd, zegt Snieders. (2) Hy vertoond' hun de verooverde standers, om de muiters tot ver- eenighing met zijne troepen te beleezen maar vond geen verzetten aan hen, zonder volle betaaling. P. C. Hoofts' Nederlandsche Historiën, 11® boek, bl. 450. (Wordt voortgezet.) Verleden week toen advökaat Grijpzak op weg was, van den tribunaal naar huis, zag hij een man, die naar alle kanten rond keek. Zoo haast hij Grijpzak gewaar werd, riep hij eensklaps uit: Hurrah! bukte zich, en raapte een vijffrankstuk op, dat hij naar omhoog hield: Wat is dit vroeg Grijpzak nader tre dende. Dies hab ich gefunden, antwoordde de vent aber, dager es gezeen habt, wil ich uch de helft davon absteen. Da habt ger es, gebt mir zwei und einen halben franken zurück, dan bin ich zufrieden. Vriendje, zei Grijpzak, hem zijdelings beziende, dit stuk hebt gij niet gevonden. Nicht gefunden, mein Herr 1 Waarom solte ich uch den die helfte davon geben wollen Waarom Omdat het een valsch stuk is. Ein falsch stuck 1st es moglich Ja en gij weet dat het valsch is. Das ist sterk Waarom Waarom gij het mij aanboodt Om mij beet te hebben. Maar daar zijt gij niet slim genoeg toe, manneken. Gij zult met mij mee gaan, naar de policie. Nach der polizie riep de vent uit, en hij nam, gelijk men zegt, de beenen aan den hals. en verdween als een weer licht. Grijpzak stak het geldstuk in zijnen zak. Te huis gekomen zijnde, ging hij in zijn kabinet om eenige papieren na te zien. Om op zijn gemak te zijn, trok hij zijn kleed en gilet uit, en zijnen kamerrok aan, waarbij het vijf frankstuk op den vloer viel maar hij nam de moeite niet het op te rapen, denkende ik zal het later wel vinden. Terwijl hij bezig was, trad pachter Ackermans binnen, met een zak geld in de hand, om zijne pacht te betalen. Ha pachter, wat plezier van u te zien. Dag, mijnheer de advokaat. Hier ben ik weeral met mijn geld. Gij hebt er eer van pachter. Awel, en hoe is het op den buiten Slecht, mijnheer de advokaat ik weet niet hoe het geld bijeen te krijgen, om mijne pacht te betalen. Maar gij hebt het toch bijeen gekregen, he, pachter Dit is het bijzonderste. Laat zien eens wat gij brengt. Hier, mijnheer de advokaat schoon geld, zulle alle maal vijffrankstukken. Dit gezegd hebbende, begon de pachter het geld te tellen, telkens vijf stukken naast elkander leggende, en dan weer vijf, tot dat de som er geheel was. De advokaat overtelde ze en zet te ze op hoopkens van twintig stukken nevens een. Bij het tellen, liet hij een stuk vallen maar in plaats van dit op te rapen, nam hij het valsche stuk op, bezag het, en riep uit Hola pachter, dit ziet er niet secundum Lucam uitik geloof dat het valsch is. En hij liet het twee driemaal op de tafel vallen, en daar het een doffen loodachtigen klank gaf, stelde hij het den pachter ter hand, zeggende Daar, ik dacht het wel, 't is valsch. De landman was verbabbereerd, en stond daar alsof hij op eene misdaad betrapt ware. Toe, toe, pachter, ge moet daarom niet verlegen zijn, sprak Grijpzak ik weet immers wel, dat dit uwe schuld niet is, en dat ge mij willens en wetens geene valsche munt zoudt in de handen dou wen. Geeft mij er een ander, enweest in 't vervolg wat voorzichtigerwant daar is schrikkelijk veel valsch geld in omloop. De pachter verwisselde het stuk, vroeg eene kwittancie en vertrok, zon der nog een enkel woord te zeggen. Enfoncè riep Grijpzak uit raapte het stuk van den boer op, legde het niet bij de overige stukken, maar stak het in zijnen zak. De toeval wilde, dat zijne meid, die juist moest naar de markt ging, geld kwam vragen. Grijpzak stel de haar het vijffrankstuk van Acker mans ter hand, en ging dan voort met papieren na te zien, betrekkelijk een rechtsgeding, dat hij onder handen had. Eensklaps vloog de deur van zijn kabi net open, en de meid kwam in groote verwarring binnen gestormd. Wel, dit is mij nog in geheel mijn leven niet gebeurd riep zij uit. Wat is het Mie? vroeg de advo kaat, waarom zijt ge zoo veraltereerd Wie zou er niet veraltereerd zijn. als hem zulke dingen gebeuren Wat is er u dan gebeurd, meisje Op den duur zal 'nen mensch voor 'nen valschen munter aanzien worden Wat wilt gij zeggen, vroeg de ad vokaat verbleekende. Ik wil zeggen, M. de advokaat, dat u dit in 't geheel niet fraai staat, uwe dienstboden met valsch geld naar de markt te sturen I - Met valsch geld Ge lacht er zeker mee 1 Laat eens zien. De meid gaf hem de vijf franks, hij bezag ze, en inderdaad 't was een valsch stuk De pachter had hem te slim wil len zijn het gevallen vijffrankstuk was wezenlijk nagemaakt, zoo wel als dit van Grijpzak. Zij hadden malkanderen ge fopt en zoo verijdelden zij elkanders slimheid. Het was poets wederom poets. Als ze u of mij die twee stukken maar niet in de hand douwen Reinaert dr Vos. Luibrechts brengt een bezoek aan zij nen vriend Spiegels, die nog te bed ligt Wel'tis al twaalf uren, en nu nog in uw bed Ja, vriend Luibrechts, maar ik ben er zeer laat in geweest Ha ha en ik dan 'k Eu ben er in 't geheel niet in geweest en dat en belet niet da'k al opgestaan ben Gevecht te Tabaksberg. East Londen, 10 Feb. Op 31 Januari had een belangrijk ge vecht plaats te Tabaksberg tusschen Smaldeel en Bloemfontein. De Engelsche kolon Clewe, 700 man sterk, met een konvooi, bevond zich in een bergachtige streek, toen zij aan de overzijde der bergen, kanongebulder hoorde. Majoor Clewe deed sneller oprukken en, van op den bergrug zag hij de kolon Pilcher die de Boereu met lyddietbom- men beschoot. Clewe mengde zich met 3 vijftien pon ders en een Maxim 't gevecht en de Boeren rukten naar het noorden af, zoodat zij buiten schot stonden. Ten 4 ure trok de kolon Clewe naar het zuiden en joeg 200 Boeren op de vlucht, die juist waren afgestapt. Doch op dit oogenblik kwam een sterk Boerendetachement aanrennen, dat ondanks het kanonvuur door den Engelschen linkervleugel brak. Het Maxim-kanon der Engelschen werd buiten gevecht gesteld en tot 8 ure bleef de strijd algemeen. Rond 8 ure kon de kolon Clewe met de grootste moeite en met zware ver liezen ontkomen. Zij werd bestookt tot bij de aankomst in het kamp. Generaal De Wet zelf voerde de Boe ren aan. De Engelschen zeggen dat hij 2500 man bij zich had. Trein door de Boeren overmeesterd Een telegram uit Pretoria meldt dat een Engelsche trein, uit Natal komend, Vrijdag in het Oosten van Transvaal, werd aangevallen door 400 Boeren, die in hinderlaag lagen. 9 man, die op den trein zaten, wer den gewond. De Boeren maakten de bagagie, de levensmiddelen, enz., alles wat er op den trein stond buit. De aanval had plaats tusschen Grey- lingstad en Vlaklaagte. De Boeren hadden een dynamietmijn onder de baan gelegd en de lokomotief werd gedeeltelijk vernield. Bijna al de reizigers en soldaten van het Engelsch eskort werden gewond. Verscheidene zwaar gewonden werden naar het gasthuis van Heidelberg ge bracht. De Boereu, die eenigen tijd meester van den trein waren, beroofden, volgens de Engelsche berichten, de reizigers zelfs van hunne kleeren en van hun geld Zij trokken af bij het naderen van Engelsche troepen uit Greylingstad. Bloedig gevecht bij Botha's Well. Lord Litchener seint uit Pretoria, 9 Feb., 12 ure 40 De kolon Fiench, oprukkende naar het zuiden, heeft den 6°, na een zwak verzet te hebben ontmoet, Ermelo bezet. De Boeren, onder Louis Botha, op 7000 man geschat, zijn in aftocht naar het oosten 800 wa gens met familien en veel voorraad, trokken door door Ermelo, op weg naar Amsterdam. Een afgeveerdigde van het vredecomiteit is door Botha ter dood veroordeeld en Boerenkrijgs- gevangenen zijn door de troepen van Botha ontzet en vrij gekomen. Al de berichten toonen, dat de Boeren zeer hardnekkig zijn 50 hunner gaven zicht echter over. Zondagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven vauM. Ghysselinckx, in de Molenstraat. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 15 25. Huwelijken. F. Marchand, fabriekbest. met D. De Decker, z.b. J. Frangois, schoenm. met A. Bombeeck, strijkst. J. Schelck, dagl. met E. De Ridder, br. B. Buyle, landb. metM. De Smet, landb. C. Beeckman, huiskn. met M. Van der Meirsch, br.J. Van Essche, voerm. met M. Verleysen, zb. P. De Troeyer, kuip. met J. Sonck, br. P. Van den Meersche, metser met J. Smekens, dstm. B. De Smedt, steendr. met F. De Cock, strijkst. J. De Mette, kleerm. met H. De Mey, zb. S. D'Haeyer, meubelm. met L. VanGeetruy, zb. Overlijdens. P. Maes, landb. 65 j. Oude Dendermstw. M. Caudron, wed. Van den Borre, zb. 81 j. Zoutstrp. «J. Hoet, wed. Labens, zb. 84.j. Esplanadestr. B. Spanoghe, wed. Vliebergh, wink. 89 j. Leo- poldstr. M. Van Boven, wed. Van Malderen, zb. 87 j. Leopoldstr.P. Brouwers, vr. De Haeck, schipper, 73 j. Vaart. 13 kinderen onder de 7 jaren. ST-A-ID AELST. De Gemeenteraad, Gezien de wet van 16 en 24 Augusti 1790, t XI, art. 3 en art. 78 van de Gemeentewet, en de be staande politiereglementen, Besluit Art. 1. Het is toegelaten langs de straten der stad verkleed en gemaskerd zich te vertoonen des Zondaags, 's Maandaags en 's Dijnsdaags der Vas- tenavonddagen, alsook den er op volgenden Zondag telkens tot 's middernachts. Art. 2. Het is verboden aan de gemaskerden: Te dragen, vuurroeren, pistolen, sabels, degens, stokken, blazen, spruiten, poeder of zemelzakken of elk ander wapen of getuig, waardoor zij iemand zouden kunnen hinderen of bezeeren Vermommingen te gebruiken die de Zeden of de Godsdienstige Overtuigingen zouden krenken militaire of geestelijke kleederen aan te trekken gesprekken te houden, liederen te zingen of druk sels uit te deelen dewelke iemands eer of de goe de zeden zouden kunnen kwetsen anderen aan te randen of tegen verzet in de huizen te dringen. Art. 3. Het is insgelijks verboden de gemas kerden te tergen, te beledigen of te mishandelen. Art. 4. Het is streng verboden naar het aan gezicht van iemand te werpen met iets dat hem kan deren of vuil maken geene confetti mogen geworpen worden in openbare gestichten of loka len tenzij na de toestemming bekomen te hebben van de houders of van degenen aan wier waak zaamheid deze gestichten toevertrouwd zijn. De confetti mogen langs den openbaren weg niet op geraapt worden Art. 5. Alle gemaskerde of verkleede per soon, zal op het eerste verzoek van eenen politie- bediende, dezen moeten vergezellen naar het poli- tiebureel om zich aldaar te laten kennen en de in lichtingen te geven die hem zullen gevraagd wor den. Art. 6. Het is uitdrukkelijk verboden aan een ieder, zedenschendende of ontuchtige liederen te zin gen. Art. 7. De overtreders van de huidige veror deningen zullen aangehouden en geleid worden naar het Burgerlijk Arresthuis alwaar ton hunnen opzichte zulke maatregelen zullen genomen wor den als het behooren zal, onder voorbehoud van alle rechterlijke vervolgingen, zoowel tegen hun als tegen de ouders of personen wettelijk verant woordelijk, krachtens de bestaande politiewetten en reglementen. Art. 8. De overtredingen aan het tegenwoor dig politiereglement zullen gestraft worden met de straffen van enkele policie aangeduid door het strafwetboek. Art. 9. De aftochtsklok zal op de Vastena- vonddagen niet geluid worden. Art. 10. De Commissarissen en agenten van politie zijn gelast met de uitvoering van het tegen woordig reglement dat zal afgekondigd worden op de gewone wijze der bekendmakingen. Aldus vastgesteld door den Gemeenteraad, in zitting van 26 Januari 1901. De Secretaris, De Burgemeester-Voorzitter, Oscar Reyutcns, ül.-L. Gheeraerdts. Gedurende de Vastenavonddagen zullen in de volgende herbergen geene gemaskerde personen toegelaten worden Bij M. Doiuicii De Rocck, Zwarten Hoek. Bij M. C. Van den Bossehe, A la Bourse d'Amsterdam, Groote Markt. Bij M. F. Hoebeeck, St. Cecilia, Kerkstraat. Een huis met sraids, te Denderhoutem (Vondel). Zich ie bevragen bij M. Em. De Coen-Moyersoeu, te Aalst. BAARD- en HAARSNEE Coiffieerder, Lange Zont§traat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hair werk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de beste Engelsche merken. A bonnentent. Minis rat» rei'froiitccn. ii o v/; e» i'iinn i t it NIEUWIGHEDEN TROUWE BEDIENING. - BILLIJKE PRIJZEN. Leest en onthoudt wel het volgende nieuws TITTR, APOTHEEK VTAJST recht over laet Postburecl. Te verkrijgen alle soorten vau medecijneu en specialiteiten. Agentschap vau vrijwilligers met premie voor het Belgische Leger. 50, KEIZERLIJKE PLAATS, 50, AALST, 1600 fr§. en alle voordeden 1600 Fr». meester-schrij uwer kei', met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischeu van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend ziju, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieiiugeu ongeschonden, iu hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg eu cede onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO O O IR, TE HNT Meester-Schrij n werker Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst. 112, Boulevard Anspaeh BRUXELLBS Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition en Province Succursale et garde-meubles 59, rue des Chartreux. Koopt uwe nieuwe Velos iu de Kapel lest raat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van tnachieneu aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel buis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Va» 99avcr.Dc Wilde, H, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. VOLLEDIGE GEMEZIOO lenig bijzonder veroorloofd middel. Vaar inlichtingen, i ch la be*rapen bij ÉiStJtTE*3 Tan LIEFDE, 105, Rue St-Doralnlque, Parijs. •UINET. Afoteker-Cbimlit, 1Pimp Stuinler, Parljl. Algemeen Depotom. dblacre, Rruxellom. IN ALLK APOTIWN. Vlut*chrirt fM/lCO. Depot M. De Valkeneer, Esplanade.

De Volksstem | 1901 | | pagina 3