'mlii ww ARME VROUWEN ARME MANNEN IDrukker-lJtttgefler 3ait tflan Ituffel, HapeUestraat, 13, te Slalst WEE GEDA.A.N. De nieuwe gouverneur van West-Vlaanderen. Vrijmetselaarswoeling in Spanje. K loos ter goederen Landelijke politie. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Voor de vreemde landen, 5,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekencle brieven wor den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. 7° JAARGANG. NUMMER Aalst, den 23 Februari van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den reSel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la MadeleineBrussel. De geabonneerden hebben het recht een maal- per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. iiuchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. Toen over eenige maanden de Militaire Commis sie door ons Ministerie werd ingesteld, hebben wij onze zien wij ze over die Commissie en over de ver zwaring der Krijgslasten doen kennen. In ons nummer van 9 December schreven wij dat die Commissie heimelijk maar toch hoofdzake lijk ten doel had, den persoonlijken dienstplicht in te voeren en de militaire lasten te vermeerderen. Ten bewijzen daarvan wezen wij op de samenstel ling dier Commissie, voor de twee derden uit hoogere officieren en voorstaanders van den per soonlijken dienstplicht bestaande. Meest al de katholieke gazetten waren van dat gedacht, en uit de verslagen, die ons over de zit tingen der Commissie zijn toegekomen, blijkt meer en meer dat zij het goed voor hadden en dat ons Ministerie door het aanstellen van die Commissie ons een kat m den zak wou verkoopen. Zoo zeker schenen de hoogere officieren van hun zaak, dat zij er ten langen laatste geen doekjes meer omwonden, maar openlijk verklaarden dat het Belgisch leger op zich zelf moest bestand zijn om den aanval van sterkere geburen af te slaan. "Wij, onzijdig volk, wiens onafhankelijkheid door de Mogendheden is gewaarborgd, wij zouden dus ons leger op denzelfden voet als Duitschland en Frankrijk moeten inrichten en om hunnen eisch kracht bij te zetten, verklaarden de militaristen dat zij geen vertrouwen hadden in de traktaten waardoor de onafhankelijkheid van België wordt gewaarborgd. Behalve de generaals en de militaristen, maak ten ook de heeren Woeste, Delbeke, Helleputte en Verhaegen deel van de Krijgscommissie. Zij had den ten vollen gelijk er deel van te maken en de zittingen bij te wonen, om bij gelegenheid ook de stem van het gezond verstand en van onze katho lieke bevolking te laten hooren. Wanneer in de laatste zitting het voorstel van M. Helleputte om het vertrouwen van België in de verdragen met de Mogendheden uit te drukken, door de militaristen verworpen werd, hebben ge melde Heeren gemeend dat de maat vol was en dat zij zich door geen sabeldragers en livreiknechten mochten laten bedotten. Verleden Maandag heb ben de heeren Woeste, Delbeke, Helleputte en Verhaegen hun ontslag genomen en zij hebben Door die ontslagneming hebben zij, de gekoze nen van het katholieke Belgenland, getoond dat het blijk van mistrouwen jegens de Mogendheden niet uitgaat van het Belgisch volk, maar enkel van eene kliek militaristen. Daardoor ook (hopen wij) zullen zij bij de regeeringen, die onze onafhankelijk heid hebben gewaarborgd, den kwaden indruk ver minderen, welke die dwaze stemming onvermijde lijk moet veroorzaken. Feitelijk bestaat de militaire Commissie nog, doch waardeloos zijn hare besluiten. Mannen die ons bij de naburige volkeren in minachting zoeken te brengen met luid te verklaren dat zij op geen traktaten vertrouwen, zijn den naam van vaderlan ders niet meer waardig. Reeds in 1896 hadden wij 't de Heeren Woeste en Helleputte te danken dat de persoonlijke dienst plicht niet doorging thans mogen wij verhopen dat zij door hunne kranige houding ons weer geruimen tijd van alle verzwaring der krijgslasten gevrijwaard hebben. Hun zij lof en dank voor hun moedig op treden. De Volksstem. De weledele heer Graaf Karei d'Ursel komt tot gouverneur der provincie West-Vlaanderen be noemd te worden. Hij werd geboren te Brussel den 20 Januari 1848 en is de oudste zoon van wijlen Ludovic d'Ursel, in leven senator van Mechelen. Na zijne studiën gedaan te hebben in 't kollegie te Namen en voltrokken in de hoogeschool- van Leuven, later wierd hij zouaaf van het pauzelij k leger hij nam deel aan den veldslag van Mentana en wierd gevangen genomen te Civitta-Vecchia. Hij was onder-luitenant te Rome tijdens de verovering der Eeuwige Stad door de Piemonteesche soldaten. In zijn vaderland teruggekeerd in 1870 trad hij in het gezantschap Zijner Majesteit den Koning der Belgen, voor de vreemde landen. Hij heeft bij na in al de hoofdsteden van Europa verbleven. Hij is te Parijs in den echt getreden den 18 April 1885 met jufvrouw Genoveva Leroux, geboren te Parijs den 20 Oogst 1862. Hij is vader van acht kinderen, twee jongens en zes meisjes de oudste zoon is 14 jaar en het jong ste, een meisje, is te Oostcamp geboren den 28 Oogst 1897. Graaf Karei d'Ursel is dweersch door christen en katholiek. Hij maakt deel van veel christelijke genootschappen, is de werkman genegen en zal een weerdigen opvolger zijn van den diepbetreurden baron Ruzette. Het kasteel van graal d'Ursel te Oostkamp ge bouwd in 1888-1892, naar de teekeningen en onder leidiDg van den kundigen bouwmeester M. Buyck, van Brugge, mag als een der schoonste van het land genoemd worden Graaf d' Ursel is officier van 't Leopoldsorde. Spanje heeft eene liberale regeering. Maar ge zien de meerderheid der bevolking katholiek is, durven de vrijmetselaarsknechten, die de teugels in handen hebben, niet openlijk en met den gewil- den spoed de misdadige plannen hunner meesters ten uitvoer breugen. Die traagheid staat de logiebazen niet aan, en dezen gebruiken dan ook allerlei middels, zelfs an- tigouvurnementeele, om hun opzet tegen Kerk en priester uitte voeren. Zelfs wagen zij het er aan, tegen de regeering van hun eigen knechten te han delen, wetende dat zij aldus het wantrouwen van het volk tegen die regeerders doodenen overtuigd dat zij hun verbeestend werk straffeloos mogen verrichten. Gelijk overal hebben de vrijmetselaars in Span je het ook tegen de Jesuiten te doen. Men is er nu eenmaal in gelukt aan het domste deel der massa wijste maken, dat de Jesuiten eene gansch gehei me kloosterorde vormen, waarbinnen het daglicht nooit doordringt. De vrijmetselaars buiten dat on zinnig vooroordeel ten hunnen gunste uit, en schrijven aan de Jesuitenorde alles toe wat eigen lijk in hunne eigene geheime genootschappen ge beurt. De moeilijkheden en wanorders die zij thans in Spanje verwekken, vinden hunne oorzaak in een zoo laag als bespottelijk voorwendsel. Tegen klinkende munt, waarover al de logiën zoo ruimschoots beschikken, heeft zekere Perez Galdos een drama geschreven, Electra getiteld, dat niets anders is dan eene aaneenschakeling van den laagsten en laf sten laster tegen de Jesuiten. De schouwburgen zijn gedwongen geworden die vui ligheid op te voeren daartoe aangestelde en be taalde kerels zijn, gedurende de vertooningen, aan 't roepen gegaan «Weg met de Jesuiten en van daaruit is de woeling begonnen, die nu het spaansche straatschuim heeft aangegrepen. Onze belgische papenvreters bladen, met de on- noozele Chonique en de suffe Flandre libérale aan 't hoofd, vinden die woeling eene grootsche opwel ling van vrijheidsliefde en roemen dien Perez Galdos tot hoog boven de wolken... van de vuile dampen, die uit de gegevens van zijn werk opstij gen. De rechtzinnige lieden oordeelen daar anders over. Die zeggen dat, ware er een enkel verstan dig, eerlijk en stoutmoedig man bij de opvoering van Electra aanwezig geweest, hij het gehuil der betaalde opruiers zou beantwoord hebben met den roep Leven de Jesuiten Weg met de laste raars r Maar men begrijpt gemakkelijk, dat eerlijke lieden niet gaan naar schouwburgen, waar zulke smerigheid vertoond wordt. Vandaar, dat die ge paste kreet is achterwege gebleven en de schurken gehoon spel gehad hebben om de gapers aan 't hui len en 't ruiten breken te krijgen. Gelijk altijd, zal de natie de gebroken ruiten be talen en zullen de Jesuiten blijven wie en wat ze te voren waren waardige priesters, wakkere geleer den en edelmoedige weldoeners voor degenen die nu het geweldigst schreeuwen tegen hen. Maar intusschen zal het misdadig bedrog der vrijmetselaarsbenden weêr eenige sukkelaars heb ben meêgesleept en zullen eenigen te meer in de slaafsche ketenen der papenvreterij gebonden zijn. Dat is immer 't slot van zulke historiën. De socialistische, liberale en andere godsdienst- hatende bladen toonen zich verontwaardigd omdat de kloostergoederen in Frankrijk voor ieder der kloosterlingen een kapitaal vertegenwoordigen van 3,000 frank, 't is te zeggen, aan 3 ten honderd ge rekend, een jaarlijks inkomen van 90 frank. Wat zouden die bladen wel zeggen van de cijfers wel ke, dezer dagen, in een proces zijn openbaar ge maakt. Dat proces stelt vast dat baron Hirsch, geheel alleen, enkel in Frankrijk voor 4 miljoen eigen dommen bezat, benevens 54 miljoen waarden in bewaargeving en 12 miljoen Fransche waardijen, zonder de belangrijke jachten te rekenen, op Fransch grondgebied verhuurd Het geestdriftigste van al is te zien dat de socia listen zich aansluiten bij den grooten kapitalist Waldeck-Rousseau, om lieden te vervolgen wier eenige misdaad is slechts 3,000 frank kapitaal te bezitten. Wat nu de kloostervervolger Trouillot betreft, verslagever van het wetsontwerp van Waldeck- Rousseau. de Univers zegt over hem M. Trouillet was leerling der Jesuieten te Dole. Er is gezegd geworden en het werd niet gelogen straft, dat zijne opvoeding, zijn onderwijs, zijne tafel hem veel minder zouden gekost hebben dan aan het meestedeel zijner leerlingen. (De afgevaar digde van Jura, verdient, door zijne houding, dat men hem deze bijzonderheid herinnere, waaraan anders niets onteerens zou vast zijn.) Er werd daarbij nog gezegd en bewezen dat de jonge Trouil let zich in het kollege onderscheidde door den iever van zijne godsvrucht. Zou het soms de herinnering zijn aan de welda den zijner vroegere meesters, die van van M. Trouillet een zoo razenden vervolger der Jesuieten maakt Vader Cats zegde De wereld is een schouwtooneel. Elk speelt zijne rol bn krijgt zijn deel Kent ieder speler zijn rol en doet hij zijn best, om ze zoo goed en natuurlijk mogelijk af te spelen, dan is alles wel 1 In tegenovergesteld geval is het mis Dezen zijn geroepen om in den geestelijken staat eene hoofd rol, anderen om er eene bijrol af te spelen. Een groot getal moeten in den huwelijken staat op de planken verschijnen, terwijl sommige als suikernonkel of suikertant door de wereld strom pelen 1 Dat is 's werelds loop 1 Als alleman zich wel voorbereid tot den staat, tot denwelken hij zich geroepen voelt, er goed toe komt en hem zoo goed mogelijk beleeft, dan loopt alles op rollekens. Maar, gebeurt dit altijd wel zooals dit zou moeten gebeuren Neen Waarom niet Aan wien de schuld Een enkel stofje is soms genoeg om de beste horlogie van de streek te helpen de onnoozelste kleinigheid kan de beste tooneelspelers den kop doen verliezen en heel 't comediestuk doen mis lukken. Zoo is er in de samenleving in 's werelds schouw tooneel ook zoo bitter weinig noodig, om 't boeltje 't onderste boven te doen draaien. En dan komt weer de vraag Hoe komt het Wie is er de oorzaak van De eeneu zoeken hier, de anderen daar dezen zeggen hier zit de knoop vastgenen meenen daar een haartje in de boter te ontdekken. Eigenlijk hapert er overal wat aan eu op het einde van 't spel ondervinden de ijverigste en klaarzienste, dat alleman er goed aan mede gehol pen heeft dat ieder minder of meer, wetens of onwetens, willens of onwillens er zijn steertje aan bijgedragen heeft. Eindelijk wordt de groote doorslag gegeven door de wijsgeerige pessimisten welke bij alles wat er gebeurt uitroepen Zoek de vrouw Dat zij den bal ver mis slaan, dat geloof ik toch nietenkel dunkt mij, dat zij wat al te rap klaar zijn met hun geliefkoosd spreekwoord. Bij sommigen zijn het de vrouwen toch niet al tijd, die den natten zak moeten dragen. Dat is verkeerd 1 gansch ootmoedigend En daarom zeg ik Arme vrouwen I want het is dikwijls al erg genoeg vrouw te zijn I Gelukkig dat zij niet altijd hooren, wat hunne snakige mannen soms al op hunne rekening uit kramen in hunne vriendenkringen. Onder andere i Mijn kapitein is niet pluis 1 Die kan mij wat gaande maxen, als ik eens wat scheef kijk of wat te laat thuis kom I Heere God 1 men kau goed ondervinden dat ons Heer niet zooveel zorg besteed heeft aan het schep pen van Eva, als aan 't maken van Adam enz. Ja! Ja! zoo weet het de eene al beter dan de andore, zonder het eigenlijk zoo erg te meenen als zij het zoggen, geloof ik Mannen die de beste vrouwen hebben, hoort ge somtijds het hardste er over klagen, dat is zoo aan genomen Daarom luidt het spreekwoord Het zijn de slechte vrouwen niet, waar de mannen het hardste van klagen Als de man met drinken en aanhoudend te laat thuis komen, te buiten gaat, dan moet de vrouw wel kapitein spelen en gordijuenpreek houden wie wat verdient, moet wat hebben en 't zijn erge zondaars die de penitentie niet willen volbren gen. Ik vind dat onze vrouwen dikwijls nog veel te veel compassie hebben met ons, als wij te dikwijls 't spoor te buiten loopen en 't geld als waanzinni gen te verkwisten, dat zoo zuur verdiend moet wor den. Zekerlijk zijn er aan het kijven, palen en per ken maar hoe wil men van iemand verstand vra gen als men er zelf geen gebruikt Onze vrouwen moesten eens te werk gaan, drin ken, zwadderen, enz..., gelijk wij ik geloof dat zij anders van de galnoot zouden krijgen Als wij eerst 't voorbeeld van goedheid, oppas, plichtvervulling en iever geven, dan moeten 't al aardige vrouwen zijn die dan nog den drengel spe len. Als wij dan nog gordijuenpreek krijgen en de za ken niet vooruit willen, dan moetik mij u woord terugtrekken en zeggen Arme mannen Het Handelsblad heeft verleden week al de bij zonderheden meêgedeeld van de schrikkelijke misdaad, die te Oedelen bedreven werd. Dit is de tweede moord in eenige maanden tijd aldaar ge pleegd voegt er drie moordpogingen en een ontel baar getal diefstallen bijen men moet bekennen dat de rust in deze gemeente, die maar eene bevol king van 550 zielen telt, ver is van verzekerd te zijn. Er bestaat hier eene bende verdachte kerels, welke iu een groot getal omliggende gemeenten

De Volksstem | 1901 | | pagina 1