I JSruhher-llUtgmr 3itit lUttit ttttffrl, fiaprllcstraat, 13, te 2lalat Peter Benoit doodelijk ziek. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. V JAARGANG. NUMMER 34^.' Aalst, den 2 Maart van het jaar 0. H. 1901, zou binnen dringen Was het de Aalsterscho geestelijkheid, ofwel M. Daens en zijne luitenan ten, die zij als baanbrekers hunner revolutionnai- re gedachten ophemelden. Moet ik u herinneren, M. Daens, wat Zijne Hoogweerdigheid de Bisschop van Geut her haaldelijk geschreven heeft en hoe liij uwe ga zetten en uwe werking openhaar afkeur de als schadelijk aan de godsdienstige en sociale zaak Moet ik u herinneren hoe Hij zijne innige droef heid uitdrukte omdat gij naar de stem der Bis schoppen van België niet wildet luisteren, stem die zij nochtans verhieven op bevel van Z. H. den Pans van Rome Om kort te zijn voeg ik er nog bij dat Zijne Hoogweerdigheid nw gedrag uitdrukkelijk afkeurde als hoogst nadeelig aan do belangen der ware christene demokratie. Gij wist dus heel klaar en wel Mr Daens, en gij weet het sedert lang, dat uwe werking niet goed is, niet overeenstemmig met de raadgevingen van den Paus, noch den wil van uwe geestelijke over heid, maar integendeel zeer noodlottig voor de wa re belangen van land, van Kerk en werklieden. Het spijt mij dit alles te moeten schrijven, maar ik aanzie het als eene plicht uwe lezers, waaron-. der misschien nog bravo lieden zijn, in te lichten over uwe handelwijze, zij moeten weten dat gij de waarheid niet spreekt als gij zegt dat de Pans li goedkeurt. Het geestelijk gezag afbreken door aller lei beschuldigingen, de geioovigen van de priesters en de H. ftiakrauienteu aftrek ken, is, helaas, de droeve strekking van uw werken. En om dit doel te bereiken bekent gij zelf dat gij de straatgeruchten opneemt die te gen de priesters verspreid worden. Wie uwe politiek wei nagaat en het doel dat gij vervolgt, zal dan ook gemakkelijk begrijpen waar om gij onzen Katholieken Werkmanskring zoo he vig aanvalt, en waarom gij de werklieden, die er deel van maken, alle smadelijke en gemeene schimpwoorden naar 't hoofd werpt. Zoolang zij u slafelijk volgen en uwe afgoden aanbidden, zijn zij deftige en verstandige lieden, maar van den dag dat zij u verlaten zijn zij dommerikken en slaven. De naaste week het vervolg, Mr, indien gij mij er de gelegenheid toe geeft. Ingevolge het recht mij door de wet toegekend eisch ik de inlassching van dezen brief in uw eerst- verschijnende nummer van 't Land van Aelst Beleefd gegroet, J. ROMBAUT, Onderpastoor. waarvan wij den inhoud hier laten volgen, werd verleden Zondag, vanwege den E. H. Rombaut, Inderpastoor, en Bestuurder van den Kath. Werk- nanskring, naar M. Petrus Daens gezonden, die iet.... juizsfjl33a Plü 1° zij'1 groen vuilblik 't Land tan Aelst heeft laten verschijnen. Onze lezers zullen oordeelen of het raak is I Aalst, 14 Februari 1901. Mijnheer Daens, In uwe gazet Land van Aalst van Zondag 10 ebruari 1901, artikel Burgerlijke Huwelijken rengt gij wederom mijnen naam in 't midden ui mij als priester te beschuldigen en te lasteren. Gij maakt mij verantwoordelijk voor de burger lijke huwelijken, die hier onlangs plaats gehad hebben. Ik stel dus nog eens vast, Mr, dat ik in alles, bok in de huwelijken, én voorschriften, én raad gevingen van mijne geestelijke overheid getrouwe lijk volg. Ik verzoek uwe lezers op te merken hoe valsch uwe beschuldiging is gij zegtdat er vroegeron- ier deken Raemdonck, nooit door de trouwers ge klaagd werd, maar nu wel, sedert eenigen tijd, sedert dat ik er meê gelast ben. Welnu, Mr, ik ben er mede gelast en ik vervang Mr den Deken, niet sedert eenigen tijd, maar reeds sedert 11 jaren. Meer hoef ik niet te zeggen. Gelief ook aan uwe lezers bekend te maken dat le personen, van wier burgerlijk huwelijk, gij, ioo ten onrechte, een wapen meendet te smeden ;egen de geestelijkheid, hnn ongelijk erkend 2n met de H. Kerk zich in regel gesteld hebben. Dat gij mij en mijne priesterlijke bediening aan valt, Mr, verwondert mij nietik ben de eerste liet noch de eenigste. Vroeger was het M. Ponnet, ïu is het mijne beurt. Ik troost mij bij de gedach- :e dat ik, in volle onderwerping aan mijne geeste- ijke overheid, mijne plicht zoo wel mogelijk voor len Heer tracht te vervullen. Het is niet sedert vandaag of gisteren dat gij n uwe politiek geen ander inzicht hebt dau het volk op tc maken tegen de priesters, te gen de katholieke instellingen, tegen al les wat godsdieustig is. Sedert 10 jaren aanschouwt en behandelt gij de kelk en de geestelijkheid als uw ergste vijanden. De priesters, de bisschoppen, de kloosters, de >aters Jezuïeten, de Broeders der Christelijke icholen, de Katholieke familiën van Aalst, hebt ij in uwe meetingen, in uwe gazetten, in uwe lugschriften keer op keer aangevallen. De vijanden der II. Kerk integendeel, libera- cn en socialisten, hebt gij publiek in de ■and gewerkt. Met liberalen en socialisten hebt gij op ééne en ezelfde lijst gestaan om onze katholieke besturen an land en stad te bevechten en omver te werpen, 't Zal u eeuwig tot schande dienen, ill. neus, bij alle weldenkende lieden, dat gij uw atholiek verleden, uwe katholieke overtuigingen, we katholieke vrienden, en uwe oude katholieke .artij verlaten hebt. Gij zijt zooveel te plichtiger, M. Daens, dat gij iet gedacht en den wil van Zijne Heiligheid den Paus van Rome en Zijne Hoogweerdigheid, den Bisschop van Gent, maar al te wel kendet. i Gij, die u gedurig beroept op den wereldbrief Rerum Novarum gij hebt daarin gelezenen herlezen hoe de Paus de aandacht van alle deftige lieden inroept op de gevaren van 't socialismus, eri hoe hij allen aanmaant om die vijanden van Kerk en Staat met vereeuigde krachten te bestrijden. Welnu, Mr, is het niet tegen die vijanden van godsdienst en orde dat gij uwe wapens gekeerd hebt Een vraagsken van wien en van welke partij hebben de hoofdmans der socialisten publiek in de belgische volkskamer gezegd dat zij de bres ■openden langs waar 't socialismus in Vlaanderen Eene tijding die voorzeker algemeene droefheid in het land verwekken zal is het treurig nieuws over den gezondheidstoestand van den grooten Vlaamsehen toondichter Beter Benoit. Op 1 September 11., bracht de Vlaamsche mae stro die toen geheel hersteld scheen een be zoek aan zijnen geneesheer, met het inzicht den volgenden dag eene rondreis voor een paar maan den, in Vlaanderen te ondernemen. Op het oogenblik dat de bestuurder van het Kon. VI. Conservatorium de woning van zijnen ge neesheer verliet, kreeg hij ineens eene nieuwe bloedspuwing. Sinds dien dag heeft hij zijne wo ning niet meer verlaten. Nu veertien dagen geleden, werd meester Peter Benoit door de influenza getroffen en dat heeft hem een noodlottigen slag toegebracht. De maag verdraagt geen voedsel meer en hierdoor zijn de krachten van den beroemden zieken, die reeds zoo zeer verzwakt was, erg gekrenkt. Sinds dinsdag morgen is de beroemde lijder aan gedurige slaperigheid onderhevig de krachten verminderen zichtbaar. De geneesheeren De Wan- dre en professor Verhiest van Leuven, spannen buitengewone krachten in om de wetenschap over de ziekte te doen zegepralen.

De Volksstem | 1901 | | pagina 1