Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. LUIBRECHTS lit IJper. Geeraardsbergen. - ^ndev^rkli^ Groote Zeeramp. 131 «loodcn. Willebroeck. - Mad ,WezeI,s; dezf f- Houdeng-Aimeries. Schrikkelijke brand te St-Jans-Molenheek. St-ivikolaas. - Vwleten week kram de WK** snelheid vereischt. Veronderstellen wij éene stoomboot, die 6 knoopen loopt, 't is te zeggen per uur 6 mijlen, ieder van 1852 meters af legt en nemen wij dat zij eene zekere hoeveelheid steenkool verbruikt. Indien men de snelheid wil verdubbelen en 12 knoopen loopen, denkt niet dat het voldoende is het gewicht der machien en den kolenvoorraad te verdubbelen. Door de proefnemingen hebben de in genieurs kunnen berekenen, dat men de beide hoeveelheden moet vermenig vuldigen met 8. Indien men de snelheid wil vervier voudigen om tot de 24 knoopen te ko men, welke heden vereischt worden van alle groote transatlantikers moet men het gewicht der oorspronkelijke ma chien en den voorraad steenkolen, in de koolhokken vervat, vermenigvuldi gen met 64. De nieuwste der Duitsche paketboo- ten bezit machienen, hebbende geza menlijk eene kracht van 28,000 peer den, en hare vuren verbruiken 3ö,000 kilogrammen steenkolen per uur Soldaten-werklieden. Delote- lingen van 1901 die een slecht nummer trokken en zich voorstellen dienst te nemen in het beheerbataljon als ver pleger, bakker, beenhouwer, enz. moe ten zich wenden tot dit militair gesticht in de hoofdplaats hunner provincie, zonder hiertoe uitgenoodigd of opgeroe pen te worden. De blikslagers en loodgieters wenden zich tot de fabriek van verduurzaamde eetwaren te Antwerpen de maalders tot de maalderij te Antwerpen de ma chinisten en de stokers tot het krijgshos pitaal te Brussel. Belgische eieren in Eugeland. Uit een verslag van den Board of trade blijkt dat België het land is dat, geëvenredigd aan zijne bevolking het meeste eieren aan Engeland levert. Engeland koopt eieren in Rusland, Denemark, Spanje, Portugal, Duitsch- land, Frankrijk, België en zelfs in Ma- rocco. Duitschland levert er voor 25 mili- oen, Frankrijk voor 24,580,000 fr. Bel gië voor 7,850,000 fr. Wanneer men rekening houdt met het bevolkingscijfer der uitvoerende landen, levert België voor 2,50 fr. eie ren per inwoner. Denemarken staat, dezelfde evenre digheid in 't oog houdend, aan het hoofd met 5 fr. per inwoner. Dc socialist en zijn varken. De Fransche bladen deelen de volgende vroolijke grap mede In een groot dorp van het kanton Mo rels tel (departement der Isère) was een socialist bezig met een varken te slach ten, op welks vleesch hij rekende om er de laatste helft van den winter goed van te leven. Aangelokt door het geschreeuw van het dier kwamen de socialistische ge zellen toegeloopen en machtigden zich het recht aan, volgens de roode prin ciepen, elk zijn deel te hebben van het varken dat door hunnen kamaraad was gemest. Daar deze zich verbaasde en niet al te gewillig was, vroegen zij hem Zijt gij dan geen socialist? Ja wel, zoo goed als gij, was het antwoord. Maar.mijn varken was het niet en, niet namens mijne, maar na mens zijne princiepen houd ik het ge heel voor mij Dat goed gevonden antwoord kan al leen opwegen tegen meer dan ééne so cialistische redevoering. Voer de postkaarten. Eerst daags zal het postbestuur overgaan tot de aanbesteding van het papier voor de nieuwe postkaarten. Men rekent dat 14,000 kilos papier zullen noodig zijn, waarmede men 38 millioen 896,000 postkaarten zal kun nen maken, die, verkocht, bij de 2 millioen aan den Staat opbrengen. Luibrechts was fabrikant in rijwie len. Hij had eenen geleverd bij zijnen kozijn. Deze brak zich den nek met van het rijwiel te vallen. Luibrechts deed op het kruis van zijn graf zetten Hier ligt begraven iemand die den nek brak op een velo van het huis X... Volgt zijn voorbeeld niet Da, komt liever naar het huis van Luibrechts. Dat is ook een reklaam, hél Gusten Verguf en Rooze Van Elsen- damme gingen te gare naar IJpere naar de markt, den eenen om zijne geete en d'andere om heur keuns te verkoopen. Ze makten nog ol e goe pris van ulder beesten en da e z' honger hadden zei Gusten van te trakteeren. Ze kwamen daar voor e grooten papierwinkel en der stoeg op geschreven PAPÉTERIE Ze gingen olie twee binnen en Gusten kommanacerde twee teljoren pap en elk e stutte. Brr poef klets. Gusten en Rooze rolden olie twee op straate. Gusten de sleppe van ze frakke ge- schurd en Rooze heur snufdooze in stik ken. Sakkermenten, Gusten, zei Rooze, 'k moen nu oglik bekennen, daie gi ge noeg fransch kunt om slagen te krij gen. ZELE - bondag nacht is een wagen, toehoo- rende aan M. G. Heirwegh, geladen met vlas, bestemd voor M. Bouillon, vlaskoopman, in brand geraakt en gansch vernield. De schade beloopt 700 fr. stekskensfabriek Louis Byl, 250 in getal, hebben het werk gestaakt omdat 8 hunner makkers weg gezonden zijn. De werkstakers doorloopen rustig en in groepjes de stad. lau onze gcabonneerden. Indien uwe gezondheid te wenschen laat, neem de bloedzuive rende Pil van Doctoor Walthéry, en in weinige dagen zult gij eetlust bekomen, levenskracht, fris- sche kleur en volkomene gezondheid. 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. Het mailstoomschip City of Riu de Janeiro van Hongkong te San-Francisco binnenkomende, heeft op eene klip gestooten en is gezonken. Een deel der bemanning en der passagiers zijn te San- Francisco geland. Onder de schipbreukelingen bevind zich de con sul der Vereenigde-Staten te Hong Kong, zijne vrouw en hunne kinderen. Volgens het verhaal der overlevenden was de stoomboot zondag avond aan den ingang der haven aangekomen, maar kon niet binnen wegens het slecht weder. Maandag morgend te 5 ure, zonken wij terwijl men riep alle man in de booten. Er ontstond eene zoo groote verwarring, dat iedereen ordeloos op de booten toesprong. In hunnen schrik sprongen er velen over boord. Er waren maandag drie booten met overlevenden aan land gekomen. Sommige overlevenden verklaren dat de beman ning, onder het bestuur van de officieren, al het mogelijke heeft gedaan voor de redding. In 't geheel zijn 131 personen verdronken te we ten 72 passagiers, waarvan 35 blanken 18 offi cieren en 41 matrozen. Op 18 vrouwen aan boord zijn er 3 gered. Volgens inlichtingen is kapitein Ward tot het laatste oogenblik op de brug gebleven en zag men hem nog bevelen geven, toen het water reeds zijn midden bereikte. Door het omvallen der bezaanmast op eene red dingsboot werden verschillende der inzittenden ge dood en sloeg de boot om. De lading had eene weerde van 21/2 millioen en er waren bovendien 3 millioen specien aan boord. De City of Rio de Janeiro, een schip van 3548 ton, behoorende tot de Pacific Mail Steam Ship C°, verliet Honkong den 22 Januari en Yo kohama op 2 Februari, in bestemming voor San Francisco met aanleg te Honolulu. Roililloil - P..., van Sensenruth, ont moette Dinsdag in het bosch, nabij deze gemeente, twee wolven die hem den weg versperden. M. P..., trok eenen dolk en wilde terugkeeren, maar een der wolven sprong op hem. M. P..., plantte hem zijn wapen in het lijf, en de wolf viel dood. De andere vluchtte. meente, wilde zaterdag met eene speld een kruimel brood halen uit den neus van haar kind, nauwelijks 15 maanden oud. Despeld ontsnapte aan de moeder en werd door het kind ingezwolgen. Eenige oogenblikken later stierf het kind te midden der schrikkelijkste pijnen. Men vreest voor het verstand der arme moeder. VRAAGT OVERAL HET LETJVENSBIEE, der gunstig gekeude Brouwerij .vin. Wriorr. AALST. Uei'lielen Een boer uit dezen omtrek, iUttClieieiI die eene beest had geslacht, vreesde dat de dieven er mee zouden wegloopen en bleef 's nachts, met een geweer bij zich, in de schuur de wacht houden. Rond middernacht in slaap gevallen zijnde werd hij eensklaps door een verdacht gerucht wakker. Hij zag eene menschelijke gedaante, nam zijn ge weer en schoot. Daarop volgde een vreeselijke kreet en een doffe slag op den grond. Hij snelde toe en vond zijne eigen vrouw met doorschoten borst op den grond De toestand der gekwetste is zeer erg. De echtge- noote Brael was uitgegaan en had hare drie zoontjes, 7, 3 en 2 jaar oud alleen opgesloten. Door eene tot nu toe ongekende oorzaak, zagen de geburen eensklaps het huis in brand staan, en wel zoo hevig, dat de nevenstaande woningen be dreigd waren. Een huis werd mee vernield en een derde erg De geburen en de gendarmen, die hunne kazerne in dezelfde straat hebben, wendden alle pogingen aan, om de drie kinderen te redden, doch het was te vergeefsch. Men vond slechts hunne lijken. 's Avonds te voren had een andere brand in de zelfde gemeente eene fabriek van peerdsgetuig vernield. Het parket van Bergen onderzoekt de oorzaak van die twee rampen. Donderdag was het gerucht in omloop dat er nog een ander pompier onder de puinen van eee inge- storten muur begraven lag. Er bestond nogtans een groote twijfel desaangaande, alhoewel een offi cier van de pompiers van St-Jans-Molenbeek ver klaarde dat hij overtuigd was dat men een tweede lijk ontdekken zou, Indien er inderdaad nog een pompier onder de puinen van den ingestorten gevel ligt, dan zal zijn lijk bijna platgedruk, letterlijk verpletterd zijn. Ten 4 1/2 ure evenwel had men nog niets ontdekt en men hernam moed 's avonds moesten de opzoekingen bij toortslicht voortgezet worden. Op de plaats van den brand gebeurde donderdag een nieuw ongeluk. Rond den middag werd een bediende van de Hollandiaeen der afgebrande fa brieken, door een stuk muur, dat instortte, getrof fen en den bil gebroken. De gekwetste werd naar 't gasthuis der gemeente geboerd. Om verdere on gelukken te voorkomen hebben de pompiers in den namiddag, de muren die op 't instorten stonden, neergehaald. 's Avonds hebben de pompiers van St-Jans-Mo- lenbeek nog voortdurend moeten spruiten op de brandende puinen een doffe gloed verlichtte ake lig de bouwvallende puinen der twee vernielde fa brieken. De begravenis van den ongelukkigen kaporaal der pompiers M. Basquin, heeft verleden maandag ten 2 ure namiddag plaats gehad. Zij is geschied op de kosten der gemeontë en MM. de burgemees ter en schepenen van S-Jans-Molenbeek hebben in uniform, dqze droeve plechtigheid bijgewoond. De pompior Coossens, die zich bij Basquin be vond toen woensdag nacht een stuk van den gevel omsloeg is bedlegerig de man is door een gewel dige koorts aangetast. De gemeente St-Jans-Molenbeek had eene verze kering aangegaan ten voordeele, der pompiers, die slachtoffer hunner plicht zouden worden. De wedu we Basquin zal 3000 fr. trekken. De gemeenteraad zal daarbij nog, in de aanstaande zitting bespreken van aan de weduwe en hare kinderen een pensioen toe te staan. Het is zeker dat er buiten den ongelukkigen ka poraal Basquin geene slachtoffers meer zijn. De op- ruimingswerken worden met spoed voortgezet doch men heeft op de plaats waar men dacht dat nog een man bedolven lag, niets gevonden. Vrijdag, gansch den dag en 's avonds hebben de pompiers de smui- lende puinen moeten nat houden. In den morgend is het parket nogmaals ter plaatse gekomen. Het slachtoffer Edward Basquin maakte ook deel der burgerwacht. Het officierskorps der burger wacht, groep Sint-Gillis-Anderlecht-Molenbeek, heeft besloten op eigen kosten een groot feest in te richten in de Muntschouwburg, ten voordeele der weduwe en kinderen van den verongelukten pom pier. Het vuur zal nog verscheidene dagen smenlen, doch het levert geen gevaar meer op voor de aan palende gebouwen. De begravenis van M. Edward Basquin, den ka poraal der pompiers van St-Jans-Molenbeek, die de dood gevonden heeft in den brand der Simons- straat, had maandag namiddag ten 2 1/2 ure plaats te midden van eenen grooten toeloop volk: Men had het lijk naar het arsenaal der pompiers, naast het kommissariaat der Frére Orbanstraat overge bracht. het arsenaal was in eene rouwkapel her schapen. Afveerdigingen pompiers van Brussel en voorsteden, van Aalst, enz., woonden de droevige plechtigheid bij. In den langen stoet werden ver scheidene met rouw omhulde vaandels en talrijke kronen gedragen. Het muziek van het 2e regiment voetvolk der burgerwacht opende den stoet. Na den dienst in de St-Rochuskerk werd het lijk naar 't gemeentekerkhof gevoerd. Bericht aan de Vallinglijders. Wilt gij rap genezen zijn vau uwen hoest en alle keelpijn, neem de hoeststillende Walthérypastil. 1 fr. de groote doos. Tl/ptlprpn - la de villa St.-Barbara, be- #-#< vuvi cn. woond door M_ vandevelde, majoor der burgerwacht, heeft men dinsdag nacht goud-en zilverwerk, penduuls, wijn, enz., gesto len. Rl'llSSel Men heeft Zondag een zinneloos geworden bookmaker van Brus sel, zekere S..., te Evere moeten opsluiten. In de Koningstraat verwekte hij door zijn geschreeuw sa menscholingen; hij liep rond met een regenscherm vol gaten, riep zoo hard hij kon Wie wil er een peerd? 10 tegen 1 I... en danste uitzinnig. Sinds maandag gaf S... teekens van zinsverbijstering; hij beweerde dat de sportmen hem nog 25 millioen schuldig waren en beeldde zich in den koning der bookmakers te zijn. soldaat V. D., bij t ge niekorps te Antwerpen, naar onze stad, zijne fami lie in de Plezantstraat bezoeken, volgens men zegt, zonder verlof. Hij was overgebleven zondag raad de zijn broeder hem dringend aan, terug naar zijn regiment te keeren. Hij scheen hieraan gehoor te geven en zijn broeder ging mee naar Antwerpen om hem in te leveren. Doch pas van de overzet boot gestapt, bedacht hij zich en keerde naar onze stad terug, zeggende dat hij niet meer binnen ging. 's Avonds vond men hem in eene herberg aan de Dendermondsche statie verhangen. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI» EEUW door Pbtbüs Vah Nuffel. 28" Vbevolq. Wanneer zij bovengekomen en de ijzeren deuren der kel dering toegegrendeld waren, wendde zich de hoofdman tot Reygerman Hoe vindt de burger zijn bezoek Hij schijnt me, wat zeer begrijpelijk is, een weinig ontroerd dan, eens het bepaald loon in den zak, stemt hem dit wel vroolijker. Wat mag ik verhopen Zij wordt de uwe Ah 1... Wacht even. Ik had u eene verrassing voorbe reid,... Eene verrassing 1 waarover ik uwe meening wil kennen. Zoo sprekende stootte Jan de deur eener aangrenzende ka mer open. Een waar prachtvertoon ontrolde zich vóór het drietal. Ta fels, stoelen en banken, schouw- en vensterplaten lagen van sieraden en juweelen bedekt oorbaggen, met melkblauw- kleurige opaalsteenen en geelvure topazen bezet, halssnoeren van het zuiverste perelmoer, armbanden en ringen, van onyxen, blauw-groene turkooizen en fonkelende granaten in gelegd, dit alles tusschen eenen berg van kostbare tooisels, kanten sluiers, vloeren schooisels, zilveren geldbeursj es en van gouddraad gebreden haarnetten, was achteloos door elkander geworpen. Verslagen bleven de bondgenooten den rijkdom aanschou wen. Welnu, wat dunkt er u van vroeg Jan met een oolijk lachje. Schoon, schoon Wonderschoon monpelde de aan- teekenaar. Prachtig 1 Overheerlijk 1 vezelde zijn gezel, de handen ineengeslagen, Met uw verlof, signor wat heeft dit te beteeken Het is Dirka's bruidschat... Dirka's bruidschat,... Dirka's bruidschat 1... stotterde de soldaat hevig bewogen, ...Nu begrijp ik.... Ja, voorwaar, een koninklijke opsmuk Onderwijl stapte van Navarese naar de tafel, van een zwart doek omspreid, op leuke wijze zeggende In deze kamer worden vader en dochter gebracht, om over hun leven te beslissen. Eventijdig rukte hij het doek weg. Smid en krijger deinsden ontsteld achteruit, eerst den la chenden hopman en verders de tafel beziende. Een kapblokeen slagzwaard... Geeselroeden,... moordpriemen... Zij hebben alleenlijk te kiezen, malde Jan, de martel tuigen zuinig dekkende... Jeronimo, hoe jacht ik naar den dag der verloving O, ware de onbeseffelijke onrust en sner pende twijfel, die mij het hart omprangen, reeds verbannen Wanneer, sergeant, doen wij den beslissenden slag Heden, wedervoer Reygerman, kalm geworden kan daarvan in geenen deele spraak wezen Jooris is totaal uitgeput en heeft, mitsdien, volkomen rust van noode. Ge verliest, trouwens, niets met te wachten, aangemerkt de ge- wenschte uitslag van nu af zeker is Jooris zal, hoe hevig zijn troetelkind ook janke, toestemmen in uwen eisch. Dan nam de bevelhebber een rol goudstukken uit zijne schribaan en stelde dien den tavernier ter hand hij ontsloot vervolgens de voordeur des huizes en liet de twee vrienden vrij. Eene wijl ging de waard uit den Prins van Oranje sprake loos voort, maar, ter Groote Markt gekomen, slingerde hij brommend Lijk gloeiende kolen branden mij die kronen in de handhet geld des Spanjaards ver van hem. Hij bleef, de armen in de heupen, staan en tierde VerdijdIk zou mijzelven ten bloede slaan van woede 1.. Waarlijk, sergeant, grooter snullen dan wij leven er niet daar hadden we de beste kans van de wereld om dien gevlees- den duivel te dooden, en, desondanks, laten wij ons, werke loos, voortdurend vernederen 1 Ik ril van toorn, hij het her denken, dat den loeder het nogmaals ontsnapte Maak maar zooveel misbaar niet, paaide Jeroom ge zijt veel te lichtvaardig, gij. Ware nu de torenwachter in des keurlings handen niet géweest, dan, ja, hadden we ons de schoone gelegenheid van daar straks kunnen ten nutte maken edoch, het is nu te laat. Zóo ver had ik het niet gepeinsd en dubbel bedacht dient er gewerkt. Beken, ten andere, met mij, dat alles tot hiertoe galijk van stapel liep of is het niet veel gewonnen, dat de levering van Gilbert ons van allen argwaan ontlastte Dat geef ik toe De alleszins doortrapte vos riekt geen look in zijnen meersch. Maar, bij mijner trouw I afstel is geen kwijtstelen rouwen zal het den onverlaat, ons te hebben doen huichelen en slaaf spelen. Gewis. Althans, houden wij ons van overijling. Een voor treffelijk plan speelt mij in het brein. Welk Verwacht gij den keurling weldra ten uwent Hij bezoekt me dikwerf. Geven wij een stapje door. In uwe woning valt het ons gemakkelijk, onafgeluisterd, de plannen voor de toekomst op touw te stellen.... Hé hél wat is er nu weer gaande Eene joelende bent loopt naar den noordgevel van het Belfort..., r Daar zijn we bij, sprak de smid. Allo, op een drafje I Aldra bevond het tweetal zich tusschen de menigte. Op de pui van het stadhuis was een decreet, bekleed met het zegel der Staten van Braband, aangeplakt. Zekere huurling, er dichtsbij staande, las het luidkeels voor Een uitbundig schatergelach beloonde den aflezer voor zijne moeite en iemand uit den hoop stak met eene lans man moedig I de acte van den muur. Oud vuil, prazelde Bartel. (1) Niets nieuws onder de zon 1 morde Reygerman. (H Daer is in den Raedt besloten gheweest, dat alle Spaigniaérden uyt het Nederlandt ruymen dat de alghemeine Staten des landts t'samen- ghekomenende dat een ieghelijck op de boete van eene goude kroone

De Volksstem | 1901 | | pagina 2