"ÖPGËLËtT" Salles ie Mes St-Ictó De Bel Be te in LEO GEER OM SA ERTS GROOTE VERTOONING AUGUST RENNEBOOG, Paolo Gentili. Burgerlijke SSiaiid, Aalst. HIPPOLYTE MEGANCK SALON van COIFFUUli Huis Prosper Guillot, Magazijn van Hoeden en Klakken. KORTE ZOIÏÏSTRAAT, 17, AALST. STADSNIEUWS. OF ZONDAG 17 MAART 1901, De dochter van den Muziekant ONZE NEEF SIXTUS HEROPENING der apotheek v^hst 7. Nleuwstraat, 7, LEO GORTEN, Succursale et garde-meubles WIELRIJDERS VÉLOCIPËDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. r9Leaum BloeSarfflOBflB **<*£11X18 SMff§OTTlUSV?&^ de wapenen aen-nemen moeste. Strada. Zij verweezen op nieuw, den tweeëntwintighsten van Herfstmaand, de muiters, en hunnen aanhang, voor vijanden niet alleen met verlof van hun allen afbrek te doen, maar ook met uitgedrukt onthiet van teeghens hen te waapenen, op peene van een' gouden Reaal, by yeder te verbeu ren, die des in gebreeke zouw blijven. Zy bevaalden allen luiden, die nende zoo te waater als te lande den Koning, zich te scheiden van de weerspannelingen beloofden den geenen, die 't deeden, en de stemme des Raads, oft der Staaten, quaamen volghen, volle betaaling huns ach- terweegens, boven 't loon, waarop men hen aanneemen zoude. Hoofts. (Wordt voortgezet.) Een vijf minuten gaans buiten de S. Lorenzopoort, nevens de oude basiliek waar het gebeente rust van Pius IX, ligt het kerkhof van Rome. Slanke, donkergroene cypressen verheffen langs alle kanten hunne scherpe boomgestalten, en ademen rondom eene atmosfeer uit, ik zal niet zeggen van treurig heid, maar van ingetogenheid en stilte. Daar rijst een heer lijk monument in marmer. Een zouaaf is op den rechterknie geknield en sluit met stevigheid een vaandel in de linkerhand. De H. Petrus, vóór hem recht staande, reikt hem in zijne rechtere een zweerd, terwijl met de linkerhand, die de sleu tels houdt, hij hem den hemel toont. Welsprekende groep 1 Daaronder leest men langs voren het opschrift Accipe sanctum gladium munus a Deo in quo deiicies adversarios populi mei Israel (1). Lang achter staat het volgende te lezen Non in multitudine exercitus victoria belli sed de coelo fortitudo est (2). (Machab. Li b 3 v 19). Onderaan, langs den vóórkant, volgt een latijnsch opschrift, waarin Pius IX aan zijne moedige soldaten, 't zij inboorlin gen, 't zij vreemden, die in 1867 hun bloed in hunne zege praal vergoten dit gedenkstuk toewijdt. Rondom op het voetstuk staan de namen der dapperen ge grift. Hier volgen de Belgen, wier namen daar prijken, ten eeuwigen bewijze van hunnen heldenmoed. Ik geef ze op, zooals zij daar aangestipt staan Ubertus Mercier, Belgicus decurio cohort. velit. volunt. Odoardus De Roeck, Belgicus e cohorte velit. voluut. Leopoldus De Coesten, Belgicus, e cohorte velit. voluntarior. Antonius Huyghen, Gallus, e cohorte velit. volunt. Carolus ab Alcantara, Belgicusr subcent. cohor. vel. volunt. Fredericus Cornet, Belgicus, e cohort, velit. volunt. Jo annes Maes, Belgicus, e cohorte velit. volunt. Walerandus d'Erp, Belgicus, e cohorte velit. volunt. Henricus Mathys, Gallus, e cohorte velit. volunt. Jacobus Kramer, Helve- tius, e cohorte manuballistar. auxiliar. Huyghen (van Hasselt), Mathys (S. Truiden) staan door dwaling opgegeven als Franschen, misschien moet men het zelfde zeggen van Kramer, die als Zwitser aangeduid staat. (Is hij Vlaming of Hollander Doch waarom moeten onze vaderlandsche en christene ge voelens, hier gelijk overal in Italië, wederom al gestoord wor den Eer wij dit monument verlaten, werpen wij eenen blik op dit veel jonger opschrift daar van onder. Questo monumento che il governe theocratico ergeva a ricordo di mercenari stranieri Roma redent lascia ai posteri testimonio perenne di tempi calamitosi S P Q R 24 Octobre 1871 (3). Als de reiziger het zegeveld bezoekt van Mentana, waar in 1867 9 officier, en 543 soldat. uit Belg. gestreden hebben, valt zijn verontwaardigde blik op eene gedenkzuil den snooden Ga- ribaldianen gewijd. Vroeger, vóór de aanhechting, moet daar een edeler monument gestaan hebben, opgericht door Pius IX, vervaardigd door den Antwerpschen beeldhouwer Breuer- Schott (4). Boven op het voetstuk, waarvan de hoeken met ge broken lansen en lauweren versierd waren, stond het beeld van den zegenenden Verlosser, waaronder de woorden Alles valtde Kerk blijft bestaan daaronder prijkte het portret van Pius IX. Langs beide zijden verhieven zich de standbeel den der vrome Apostelen Petrus en Paulus. Rondom stonden in het marmer de namen gebeiteld der gesneuvelde dapperen van Mentana, en van anderen die zich elders onderscheiden hadden. Te midden las men het opschrift Gedenkteeken ter gedachtenis der dappere Belgen en Nederlanders, van den slag van Mentana 1867 Eindelijk van onder Die mannen van geloof zijn sterk geworden in den krijg en hebben de heir- legers der vreemden op de vlucht gedreven Heb. XI-84. Aan de vier hoeken rustten vier wakende leeuwen. Hier vol gen eenige namen die daar prijkten Graaf Carlos d'Alcan- tara, Maes (van Houthalen), Jan Verlinden (van Duffel), An- toon Huyghe (Brussel), Van Haudenhoven (Aalst), Mathijs (St. Truiden), Jan Mceller (Leuven), baron Waleran d'Erp (Gent), Jan Meire (Heurne), Guillemin (Boom). Te Rome zelf zijn er thans ook nog eenige gedachtenissen van Belgische zouaven te weten eenige grafsteden. Zij rus ten, die ware Belgen, bij hunne landgenooten, in de kerk van het Belgisch kollegie. Ik som ze opvnlgenlijk op, met eene fcorte schets van hun leven Graaf Carlos d?Alcantara(5) Geboren te Brussel, 5 Jan. 1841. Pas 20 jaar oud, trekt hij op naar Rome en wordt op- volgenlijk kaporaal en sergeant. Was buitenmate door zijne gezellen bemind. Hij strijdt mede te Mentana, en wordt er gekwetst boven de knie binst 26 dagen lijdt hij geweldige pijnen. Op zijn sterfbed, in de aanwezigheid van zijn vader, wordt hij tot den graad van officier verheven. Hij sterft den 29 Nov. 1867. Een latijnseh opschrift herinnerd bijna al die feiten. Aug. Victor Misson. (6) Werd geboren te Brussel, den 5 Jan. 1841, studeerde in S. Stanislas- en S. Michielskollegie der Jesuiten te Bergen en te Brussel. Was leerling der Hooge- school te Leuven, en heeft slechts vier maanden kunnen strij den. Hij stierf te Rome, 4 Juni 1861. Zijne marmeren grafste de verbeeldt hem geknield; zijne linkerhand drukt zijn geweer tegen zijn hart, en met zijne rechter wijst hij naar den hemel, of naar Rome. Volgens het opschrift dat er onder staat mor- ten vitse consentaneam obivit stierf hij zooals hij geleefd had, als kind van O. L. Vrouw. Ziehier zijn laatste ge bed Mijn God, Gij weet of ik be geerd heb te sterven in het verdedigen der heilige zaak waaraan ik mij gewijd heb... Wanneer ik aangezicht aan aan gezicht met U zal zijn, miju zoete Je zus, niet waar Gij zult mij toelaten U nog lastig te vallen voor de zegepraal uwer Kerk?.., En gij, Maria, mijne goede moeder, Gij zult uw kind tot God geleiden, en Gij zult mij helpen om de zege van de Kerk van Jezus-Christus te bekomen.Leve Jezus!Leve Maria. Leve Pius IX (7). Walérau d'Erp, zoon van den luite nant-generaal baron d'Erp, van Gent, aldaar in 1846 geboren. Hij was de rechtenstudeerend te Leuven en schikte in de diplomatieke loopbaan te treden. Naar den bisschop van Poitiers, schreef hij ten dien tijde Het is goed het recht te studeeren, maar nog beter er de zaak van te verdedigen, n Men zegt dat hij naar Rome vertrok zonder zijne moeder te durven vaarwel zeggen, uit vrees dat hare tranen hem hadden kun nen doen wankelen. Den i0n Nov. 67, treedt hij in het zouavenkorps, biecht, gaat te communie, en trekt op naar Mentana. Een kogel doorboort hem den schedelin eene gracht blijft hij leven loos liggen, totdat men hem 's ander daags nog ademhalend wedervindt, doch eenige stonden nadien geeft hij den geest. Alfred de Limminghegeboren te Gentinnes. Zijn marmeren beeld stelt ons hem voor geknield. De H. Petrus doet hem met de eene hand opstaan, en opent hem den hemel met de andere. Ja, zoo moet het gebeurd zijn, toen hij, na te Castelfidardo door een kogel aan den rechter arm gewond geweest te zijn, later te Rome, in 1861, valschelijk ge dood werd. Hij leefde, volgens zijn op schrift, 26 jaar 7 maanden en 16 da gen. Antoon Huyghen. Zijn monument vertoont ons zijn marmeren borstbeeld. Hij werd te Hasselt geboren, in 1845. Samenzweerders waren vereenigd in eene herberg te Rome. Adéodat du Fournel werd tegen hen met eenige zou aven 's nachts uitgezonden. In de ont moeting, bleef de Fransche bevelhebber dood. Onze landgenoot werd gewond, en bezweek den 23 November 1867. Ferdinand Jacobs (8), geboren te Bié- vène, 26 Mei 1840 was student in 't Belgisch Collegie te Rome, toen de oor log uitbarstte, en seffens stond hij ge reed als aalmoezenier der zouaven. In Oogstmaand keerde hij terug naar Ro me uit Velletri, waar hij aan de zoua ven eene retraite gepredikt had. Hij was aangetast door eene moordda dige koorts, gevolg van de vermoeienis sen van zijn ambt en overleed, slacht offer van zijnen ijver, den 11 Oogst 1866, in de armen van zijnen gezel, M. van den Branden de Reeth, thans bis schop van Erithrea. Een Latijnsch op schrift, hem door zijnen bisschop Mgr Labis opgericht, herinnert ons deze fei ten. Jan Mcellerzoon van den beroemden hoogleeraar te Leuven, vocht als on derluitenant te Castelfidardo. Hij keer de later als vrijwilliger en eenvoudig soldaat naar Rome terug, en streed me de te Mentana. Men vertelt van hem den volgenden blijk van dapperheid Eene barricade (te Mentana) was door Garibaldianen bezet, die de zouaven hard werk gaven. De heldhaftige Moel ier loopt er gansch alleen naartoe, werpt zijnen kepi te midden der vijan den, roepende Laat ons hem weder halen Wie hart heeft, volge mij Op denzelldèn stond werd hij door eenen kogel getroffen hij valt en sterft later, den 29 November 1868. Hij was een groote vriend van d'Alcantara zij werden denzelfden dag in hetzelfde ge vecht gekwetst, stierven denzelfden dag en werden denzelfden dag begraven. Hij rust ook in het Belgisch kollegie, doch jammer genoeg, geen enkel op schrift of gesteente toont nog de plaats aan waar hij begraven werd. Zoo wij reeds zeiden zijn deze regelen geene volledige studie. Ongetwijfeld moeten er nog anderen, on vergeten hel den, in Italie's grond, dien zij met hun leven verdedigd hebben, verdoken liggen, 't zij te Rome, 't zij te Castelfi dardo, 't zij te Mentana of elders. (9) Zoo sneuvelden b. v. Nicolaas Hey- kamp, de Ist0 zouaaf die gedood werd, te Bagnorea Maes, van Houthalen, te Mentana zoo bezweken nog aan hunne wonden te Mentana ontvangen: Mathijs van S. Truiden en Bracke van Laerne. Aan u allen, Belgische helden, bren gen wij onze hulde En gijlezers van De Volksstem als gij te Rome bede vaart, vergeet niet te gaan knielen bij het monument en de graven, en er eene stille bede te storten voor de marte laars. Ik sluit met eenen wensch Wanneer verschijnt er eens een degelijk, volledig Vlaamsch werk, dat deze kostelijke bladzijde van uwe nationale geschiede nis naar behooren behandelt, en terzel- vertijde een groot getal van onze onbe kende helden uit het stof der vergetel heid haalt? Wanneer (10) (4) Of dit monument daar wezenlijk gestaan heelt en hoelang kan ik niet verzekeren. Alleszins heeft Pius IX het er toe bestemd en is het verveerdigd geweest. Cfr. de Ka tholieke Illustratiejaarg. 1868 bl. 333. (5) Zie Revue Catkol. 1872, ook voor de volgende gesneu velden. (6) Zie Auguste Misson, zouave Pontificalpar Ed. Terwe- coren C. d. Z. (7) Toen Pius IX den dood vernam, schreef hij op zijn eigen portret, bestemd voor de moeder van den overledene u Dominus assumpsit filium. De Heer heeft uwen zoon tot zich genomen. Deze christene gevoelens waren bijna algemeen onder de zouaven. Ik heb hier een tiental kerkboeken in mijne han den gehad, die hun toebehoord hebV>en het waren, zooals zij zelf, eenvoudige boekjes vol godsvrucht. Hier volgen eenige titels ervan God vol waerheid Geest des gebeds geteekend Louis Neiisen, Zwaaf- Pontilikal N° 82-6, géboren te Vliermael Roodt, Belgique, den 28 December 1869. De kristen biddende in den geest der katholieke kerk Geschenk voor de jeugd op den dag hunner eerste E. Gebeden ten dienste der Pauselijke zouaven bijeenverza meld door V. H. Fr. Gedrukt te Amsterdam, bevat onder andere eene litanie ter eer van h. krijgslieden, gebed voor Z. H. den Paus, voor de Kerk, enz., enz. Handboek van den Belgischen Soldaat door P. Bar- bieux, geteekend P. Van den Berg, Zuitphaars, 4 com pagnie, 2e bataillion, N° 3885. Vol vaderlandslievende en godsdienstminnende vertellingen, het 2° deel bestaat uit gezangen bevat ook gebeden. Een ander exemplaar bevat het volgende geschrift: Wilhelmus... heft aan Z. h. Lie- bermuth dit kerkboek oresent gegeven Zooals men kan opmaken uit de opschriften, kunnen er onder de eenvoudi- gen en ongeleerden, ook toch edelmoedige harten gevonden worden. Ik heb ook zoo een aantal getuigschriften gezien, waar door zij in eene Congregatie van O. L. Vrouw aanvaard werden. (8)' Zie Mgr T'Serclaes Le Collége Ecclésiastique Beige k Rome. (9) Een ander Belg, die een groot deel genomen heeft aan de verdediging der Pauzelijke staten, ligt nog te Rome be graven op het kerkhof der Vlamingen Campo-santo dei Tedeschi edei Fiamminghi Het is Mgr de Mérode, gebo ren te Brussel, 20 Maart 1820, te Rome 10 Juli 1874. In een marmeren steen staat het beeld van den prelaat gebei teld, geknield voor de voeten van J. Chr. Zie Mgr de Mé- rode par Mgr Besson, évêque de Nimes. (10) Op dit oogenblik is er een Fransch werk Pro Petri sede, ou nos Zouaves Beiges a Rome aan 't verschijnen, door Defives-de Saint Martin. Het I deel is uitgekomen, en werd gedrukt te Averbode. Nog een II deel wordt bereid. Het werk is hier en daar nog onvolledig, bijzonder wat de Vlaamsche zouaven betreftnog veel merkweerdigheden zouden er kunnen bijgevoegd worden. Doch het heeft al leszins de verdienste van het eerste zoo volledig het onder werp te behandelen. De militaire toestand. Ieder zaterdag geeft nu de Daily News een alge meen overzicht van den militairen toestand in Zuid-Afrika. Het blad geeft ook de lijst op der vertrekkende contingenten van de 30,000 man, wier verzending over 14 dagen bevolen werd. Wij leeren dat, op 14 dagen, 3500 man zijn ver zonden. Daarvan zijn er hoogstens 1000 man regu liere of half gedrilde troepen de rest is absoluut niet gedrild. Van de 30,000 beloofde manschappen zijn er dus nog 26,500 te kort. De Daily News zegt het gebrek aan nieuws van van Smith Dorrien, sinds 6 Februari en van French, sinds 13 Februari, niet te begrijpen, aan gezien die kolommen op geen 100 kilometers van de telegraaflijnen verwijderd zijn. Het blad is echter niet verwonderd dat Botha's leger zoo gemakkelijk ontkomt als men weet dat French, uit Ermelo vertrokken, eene .gansche week noodig had om 40 kilometers af te leggen. Generaal Botha. Generaal Botha bevindt zich thans tusschen Er- meloo en Middelburg, 't Is hij die onlangs Smith Dorrien heeft aangevallen. Er wordt gezegd dat hij met lord Kitchener een wapenstilstand van 24 uren heeft gesloten om te onderhandelen. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIEB der gunstig gekende Brouwerij JFrans MPruwé, AAMs& J Geboorten Mannelijk 19 Vrouwelijk 09 28. Overlijdens. J. Gallo, m. Van Kelf, hotelhouder, 51 j. Sta tieplein. H. Vergielen, fabriekw. 15 j. Groenstr. A. De Smet, m. Verhaegen, z.b. 76 j. Postweg. C. Van den Bossche, w" Steleman, z.b. 86 j. Molenstraat. 6 kinderen onder de 7 jaren. Agentschap van vrijwilligers met premie voor het Belgische Leger. 50, KEIZERLIJKE PLAATS, 50, AALST, 1GOO Fr», cm alle voordeden 1600 Fr». BAARD-en HAARSNEE: Colffccrdcr, Lange Zoutstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van do beste Engelsche merken. Abonnement Buis van vertrouwen. fc/iHOI/, e.» f it ll t/l tII 17J i.I V NIEUWIGHEDEN Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Van Caelenberg, in de Leopoldstraat. (1) Ontvang het Heilige zweerd, een ge schenk van God, waarmede gij de vijanden van mijn volk van Israel zult nedervêllen. (2) Van de grootte des legers hangt de zege in den oorlog niet af, maar van den hemel komt de sterkte. (3) Dit gedenkstuk, dat het theocratisch bestuur oprichtte ter gedachtenis van vreem de huurlingen, het verloste Rome laat (het) aan de nakomelingen, tot eeuwige getuigenis van rampzalige tijden. SCHOUWBURG VAN AALST te geven door de Rederijkkamcr De Cathariiititen ten 5 1/2 uren 's avonds stipt met de medewerking van Mev. Van de Wiele. o SPELWIJZER drama in 3 bedrijven, vrij naar het Duitsch van Schiller. geprimeerd blijspel in 1 bedrijf, door J. Wytynck. -jCT.- Symphonic onder 't bestuur van M. K. De Mette. (CO))— Prijzen der Plaatsen Benedenplaatsen Voor- behoudene, fr. 2,00 1" fr. 1,50 2" fr. 100. Bovenplaatsen Is Ir. 1,00 2" fr. 0,50. TROUWE BEDIENING. BILLIJKE PRIJZEN. Leest en onthoudt wel het volgende nieuws recht over het Postburcel. Te verkrijgen alle soorten van medecijnen en specialiteiten. meester-schrijnwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, N1' 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn, laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer- i. LEO CORTEN, Meester-Sehrij nwerker Scherreveldstraat, IVr 47, Aalst. 112, Boulevard Anspach BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente h l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition cu Province 59, rue des Cliartreux. Koopt uwo nieuwe Velos in de Kapel lestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Uaver-De Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. Esnlg bijzonder veroorloofd middel. Vnnr inlichtingen, rch te bevragen bij il SUITERS Y*a LIEFDE. 105, Rue St-Dominiquo.ParlfB. QUINET, Afoteker-Cblmiit, IPaneg» S-uInler, Parijs. Alcwmcen Depot OH. DELAORiri, Brucellas. in ALLE apotikin. Vlugschrift Frinco. s nfi mrirmrifr<v r c Depot M. De Valkeneer, Esplanade.

De Volksstem | 1901 | | pagina 3