>ƒ- De Spaanscïe Oproerlingen Tan 1516 in Aalst Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. HUISRECHTS jVaïviteit. J'f- ivinove, ^er^en Dinsdag is op de markt Dendemionde. - De hecr p^cickom- Durbiry. Een voornaam wijnhandelaar J van Bordeaux kreeg dezer da gen een brief, op de post gestoken te Durbuy, en waarin de schrijver zegde het kasteel van baron X. gekocht te hebben een prijscourant vroeg. De wijn- verkooper sliep er niet op. In plaats van een prijs courant te zenden, reisde hij zelf naar Luxemburg, stapte te Durbuy af, en liet zich per rijtuig naar het bewuste kasteel brengen. Toen hij daar kwam bevond hij dat het kasteel onbewoond en zelfs te huren was. Bij nader onderzoek bleek nu dat de brief geschreven was door eeenen zinnelooze uit het gesticht van Lierneux. TfcfnHprwillflokf* Zondag morgend wimiLne. rond 9 ure? ti-dens Geeraardsbergen. - Frines - ^wee ^am^ies die in twist lagen over het vrije gebruik vau een straatje, waarop een timmerman, Leonard V. ge naamd, beweerde het uitsluitelijk recht te hebben. len, en 't zijn deze, die de meeste met de speelziekte behept zijn. Enfin, we zullen het vel van den beer maar niet yerkoopen voor hij geschoten is, want ik zou er niet van verschieten dat de Senaat het wetsontwerp verwerpt, dat er om deze speelkwestie nog een kon- flikt tusschen Senaac en Kamer ont stond, 't Zou spijtig zijn, maar toch, ge kunt het niet weten.Wanneer is een mensch van den duivel bezeten? Vele eenvoudige iuol schen spreken van hekserij, van betooverd ziju, enz., enz. Dat alles is flauwen praat, en alleenlijk goed om eeuige dwazerikkea en kleine verstanden op hol te brengen. Maar, van den duivel bezeten zijn, dat is wat anders, dat komt men in onze dagen veel, schrikkelijk veel tegen. Weet ge wie van den duivel bezeten zijn? het zijn deze welke de genever, die door den dichter Van Ryswyck de duivel op flesschen genaamd werd, zonder arg waan als hot water inzwelgcn. Eens die duivel in hot lijf, dan mag moD waarlijk zeggen dat meD van den duivel bezeten is. Omnia Cadunt. Alles valt. Er is waarachtig uiets bestendigs onder de zon. De groote en wereldberoemde con greskolom van Brussel, in dien tijd zoo heerlijk bezongen door Door Van Rys wyck, dat vlaamsch monument ïwfran- schen steen opgericht, is stillekens be zig met in puin te vallen Als er maar geen menschen bij verongelukken dan kan 'ter nog al door. Maar verleden maandag, ai, zoo naar 1 Toen de por tier de deur opendeed, viel het wapen van België voor zijne voeten neer, en de week to v.,ren zijn er nog al kolos sale steenbrokkeu 'afgevallen, 'tls waar lijk jammer dat zulke kostelijke dingen zoo gauw van de wereld moeten ver dwijnen. liet Proces Boneman, thans voor het Beroepshof van Gent, zal voortgezet worden den 28 Maart aan staand*319 betichten, katholieke jonkheden van' Aalst, zijn beschuldigd M. Borreman geslagen te hebben... M. Borreman verklaart tengevolge der sla gen, doofgeworden te zijn... Drie ge- neesheeren zijn aangewezen om hem te onderzoeken. Ik ontvang van mijn vriend de doktoor de Parville een reme dieken voor de dikzakken. Hier hebt gij het, gelijk het waait en draaitBeste Polydoor Om te vermageren raad ik u aan het dragen van eenen dikken fla nellen lendenband. In eene maand ben ik vijf kilos vermagerd; men heefter in dien tijd zeven tot acht kilos zien ver liezen. De volgende maanden vermin dert het vermageren langzamerhand 't Is een eenvoudig middel om probee- ren,maar ge moet toch eerst vet zijn. Men spreekt nu veel vau een wapen stilstand bij de Boers, en men boft al op overwinning en onderwerping maar 't is als van Duimke dat ze spreken. Engeland heeft reeds de som gestemd van 3 miljards 758 miljoen en oneffen voor dien gevloekten oorlog.... 't Is schromelijk En in Indië sterven er duizende en duizende onderdanen des konings van honger en gebrek En nu, dierbare Vrienden en Vriendinnen gaat uwen kozijn de pen neêrleggen U allen den hectelijkeu Goeden Dag wen- schende en de Boerkens een goed en aangenaam weêrtje Al vaar Goed weêr De wind zij goed, Zoo zacht, zoo zoetjes van gemoed, Gelijk een zuiderwindje, Dat zoelte èn vreugd èn wellust deelt En zachtjes door de lokken speelt Van 't scholegaande kindje Kozijn Polydooe. Het vuilblik van de Vischmijn raadt de Aalstenaars aan, eenen deken te gaan kiezen naar Schellebelle of Sem- mersake... Waarom zoo ver gaan Ware het niet beter er eenen te ne men die gaat preken in de danszalen Die zou verschillige zonden afschaffen, onder andere den Hoogmoed, de Onge hoorzaamheid, de Nijdigheid, enz (Een werkman uit het Karmelieten straatje van Geerardsbergen.) IN CONGO. Spiegels. Zijl gij in den Congo dik- wijls op de Olifan- teujacht geweest? Luibrechts. - Neen, dat is te embêtant. "Waarom Wel, als gij een paar van die kerels schiet, is uwe weitesch subiet vol. Spiegels. - Luibrechts. Het beste middel om zich te ontdoen van eenen vijand is er eenen vriend van te maken Mijn vader heelt zijn paard verkocht En 't geld aan moeder uietgebrocht Nu laatst verkocht, hij erf co huis En moeder zag noch munt noch kruis. Ons Baasken. Hoe, makker, lioe 1 dat is een schand', Mijn vader is een andere kwaüt Ook eert men hem ten allen kant, En koopt hij moeder diamant. Maar hij en vond hij toch geen schat Wat heeft hij dan verkocht Ons Baasken. Ziju stad Ge\"T - ^oor van DietersP^n ontsnapte zaterdag avond rond 9 ure een panter uit de menagerie Monday Ine en liep in eene nevenstaande schietbarak. De bedienden en het publiek namen de vlucht, toen zij het wilde dier zagen, de panter bleef in de barak eenige oogen- blikken zitten en drong dan in den peerdenmolen van M. Xhaflaereen zoon. Intusschen was de tem mer der menagerie met zijnen hond gekomen om de panter te vangen. Het dier liet zich gewillig in eenen bak sluiten en naar de menagerie terug brengen. Frnnhriih - De opgravingen aan den af- J gebroken Calvarieberg van Marcq, te Rijsel, hebben donderdag op een meter diepte talrijke menschenbeenderen doen ontdek ken. Het was dus wel op eene begraafplaats van gesneuvelde soldaten dat de Calvarieberg opgericht was dit heeft de verontweerdiging over de heilig- schendende afbraak nog doen aangroeien. Het is bewezen, dat fene enkele doos van 1 fr. der hoeststillende Walthérypastillcn volstaan om den hoest, de zinking, keelpijn, en enfluënza enz., te genezen. eene rijke pachteres uit den om trok betrapt met eenen klont vervalschte boter. Eenige weken geleden had een koopman de bo ter van deze slimme pachteres gekocht en ze ver zet aan eenen zijner confraters van Brussel. Deze laatste verkocht de boter iu het klein en werd aan de boot geslagen om vervalschte boter te verkoo- pen De man deed zijue klacht bij zijnen leveran cier, die natuurlijk uit de lucht viel en antwooord- de dat hij het niet kon gelooveu, want dat hij te Ninove op do markt de boter gekocht had van eene pachteres die hij zeer wel kende. Toch verwittigde hij de policie. Nu. Dinsdag der verledene week, verkocht zij hareu zwareu klout aan eenen pasteibakker der Burchtstraat en deze ondervond welhaast dat al zijue gebakkeu mislukten. Twee kilo echter vau dienzelfden klont waren verkocht aan eenen apo theker die zijue waar ontleedde eu seffens besta- tigde dat zij vervalscht was met margarine. De policie werd weerom op de hoogte geb,acht eu zóó werd Dinsdag pachteskeu's boter aangeslagen en weerom vervalscht bevonden. De pachteres zal weten om wat prijs Maar wel besteed is 't, dat zal haar leeren, en zoo moesten alle vervalschers varen missans van Dender- monde, in zijn ambt van havenmeester, ontving uit Antwerpen van wege de reeders van den steamer Montevideande tijding om een zeilschip in 't oog te houden geladen met maïs. Er was bij't lossen van den steamer eene groote hoeveelheid lading te kort gevonden die men dacht door de toegevende bedien den met overtolige maat verdeeld te zijn. Te Den- dermonde, bij eene lading van honderd duizend ki lo, bevond men na een onderzoek, een teveel van 6000 kilo. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIEH der gunstig gekende Brouwerij I-fanBtuttré, A AJLST. Ftfprlipph - Maandag avond hebben op den Waverschensteenweg een dozijn burgers met een tiental soldaten gevochten. De twist was in eene herberg ontstaan. De burgers sloegen met glazen en flesschen en de soldaten maakten gebruik van hunne sabels. Een vijftiental vechters waren reeds gekwetst toen een piket rui terij van de kazerne der gidsen ter plaatse gesneld kwam. De gidsen chargeerden en deden hunne peerden tusschen de vechters steigeren alzoo ge lukten zij er in spoedig de orde te herstellen. Ver scheidene aanhoudingen werden gedaan. De policie en de militaire overheid hebben samen een onder zoek geopend. If tsf w Zaterdag is in eene beirschuit komende uit Gent, een kin derlijkje gevonden. Het parket van Gent is ter plaats geweest. I Villptfp - De laatste voorstelling in ¥IlltUU% de menagerie Pezon, die zich thans op de kermis alhier bevindt, liep zater dag ten einde, toen al de toeschouwers eensklaps een ijselijken kreet slaakten. Een zeer gevaarlijke tijger was op een der tem mers gesprongen, Claude Simon 43 jaar oud, en wierp hem ten gronde, hem met tanden en klau wen verscheurende. Een over groote schrik overmeesterde hetpubliek dat met geweld naar de uitgangen drong, terwijl de bedienden der menagerie Claude Simon ter hulp snelden en met ijzeren staven trachten den tijger te doen loslaten. Eerst na een langen strijd kon mon hierin ge lukken en het «lier naar ziju hok doon terugkeeren. Claude Simon was akelig toegetakeld zijn ge laat was letterlijk door de klauwen opengehaald en de tijger had ook de klauwen in zijne borst ge slagen. De temmer is in wanhopigen toestand naar het gasthuis St-Louis gebracht. H'VmmP - De schuit Twee Gebroeders schip- c per Bal, geladen met verschil lende koopwaar, is op de hoogte van Hamme lek geslagen en gezonken. De opvarenden konden zich intijds redden. Rrtt^fi - ^-en za* z*c^ aanhouding he- 1 1 rinneren van den beruehten dief anarchist Placide Schouppe, die uit Guyana ge vlucht, in België talrijke diefstallen pleegde. Deze aanhouding had in 1891 plaats, aan de deur eener herberg van de Kruisvaartenstraat. Na zijne invrij heidstelling vertrok Schouppe naar 't Noorden van Frankrijk waar hij eene nieuwe bende vormde en talrijke, kasteelen buitengoederen en bureelen van fabrieken plunderde. Ten gevolge van een diefstal van 50,000 frank te Nancy gepleegd, werden de bijzonderste leden der bende aangehouden. Schouppe vluchtte naar Zwit serland, doch hij werd er over eenige dagen op zij ne beurt in hechtenis genomen. Dinsdag morgend verscheen een bediende van eene groote administratie voor de boetstraffelijke rechtbank beticht van ontvreemding. Door ellende aangezet, had de man juweelen verpand die hem toevertrouwd waren om te verkoopen. De aldus ont vreemde som beliep tot 1000 fr. De rechtbank heeft den man, die vader van 7 kinderen is en een klein jaarwedde geniet, vrijgesproken. de hoogmis ontstond een hevige brand in de woning van Desiré De Zutter, stoeldraaier op 't gehucht Roost, en gelegen op een meter afstand der hofste de van Basillius De Craeye. Deze hofstede zou ook de prooi der vlammen geworden zijn zonder de moedige tusschenkomst van de zonen des huizes. Hebben zich ook in't vrijwaren der hofstede on derscheiden Theophiel Yan der Haegen, Petrus Oudenhove, Rene en Maria Bruyland. Deze moedi ge redders en redster verdienen eene belooning. YRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende BÊ'outcerij JF»%ans Mh'utré, A A Ij ST. Hoiio-'MMP - Te Leutschauw hadden twee n officieren elkaar bij ongeluk op een rolschaatsenbaau aangereden. Dat was eene schande die in bloed moest worden uitge- wischt. Als wapen voor het tweegevecht werd de sabel uitgekozen. Aanstonds, bij den eersten gang, werd luitenant Enderle, de eene beleedigde, in den buik getrof fen, en zijn tegenpartij, luitenant Exner, in het gelaat. Daarop ontving Exner een houw, recht over het gezicht, die zijn neus speet. Het bloed verblindde hem, maar nog had hij tijd Enderle's hart te doorboren. Deze stortte ter aarde, stamelde nog een enkel woord en gaf den geest waarna de getuigen.... de eer voldaan ver klaarden. Exner werd met 26 ernstige worden in het gast huis opgenomen. Zijn herstel is twijfelachtig. Het schoonste (of het bedroevenste) van de geschiedenis is, dat de regimentscommandant zijne tevredenheid heeft betuigd over de dapperheid van deze twee dolkoppen. Keer jaren. De vrouwen die aan hunne frischeid houden sterkte en welvaren ondanks de gevaren welke hunnen ouderdom meebrengt, moeten zich van tijd tot tijd het lichaam zuiveren met de bloed zuiverende Pil van Dr Walthéry 1 fr. 25 de doos van 50 pillen. de statie bijna een reizigerstrein door een koopwa- rentrein zijdelings gevat. Dank aan de Westing- housefrein kon de machinist nog in tijds stoppen een erg ongeluk was voorkomen. IVjjypl De brievendrager van Bomal bood J zich bij zekeren T. te Waver aan, om eene som van 3000 fr. te ontvangen. En M. T. betaaalde met 30 goudstukken van 100 fr. Weini gen zullen die zeldzame muntstukken reeds in zoo groot getal bijeen gezien hebben. De zaak werd voor den vrederechter gebracht en zijne tegenpartij, Gilles, kreeg gelijk, wat de woede van Leonard nog vergrootte. Nu dezer dagen kwamen Gilles, vergezeld van zijne vrouw en dochter, met eene kar het straatje ingereden. Leonard dit ziende, kwam naar buiten gesneld met een geweer. Hij mikte, schoot en de vrouw Gilles werd in de zijde getroffen. Maar ook ter zelfdertijd viel de moordenaar achterover. Het geweer was gesprongen en Leonard had de stukken in het gelaat gekregen. Met verbrijzeld hoofd en bloedend lag zijn lijk op den grond. De toestand van vrouw Gilles is zeer zorgwek kend. Dit drama heeft heel de gemeente ontroerd. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI' EEUW door Petbus Van Nuffel. 31. Vjihvolg. In eene der donkerste kuilen yan het verblijf des Castiliaan- sclien keurlings zitten twee gekerkerden, zijde aan zijde, op bussels rottend stroo. Armzalige kleedingstukken verbergen nauwelijks de ledematen van den torenwachter Jooris en zijn verrukkelijk kind. Het moest wel zijn dat vader en dochter, ondanks hun jammerlijk lot, elkander zaken vertelden, die hunne harten van hemelvreugde deden popelen, daar een be- tooverende glimlach op Dirka's lippen dartelde en in hunne oogen het vuur der begeestering blaakte. Het minste gerucht, dat buiten de krocht opging, deed hen evenwel met strakke aandacht reikhalzend toeluisteren en telkens als zij in eene klaarblijkende hoop waren teleurgesteld, troostten zij elkan der door zoete woorden. Zou hedennacht de redding worden gewaagd fluister de Gilbert. Nog eenige uren slechts .suisde het meisje hoopvol. God bescherme de vlucht 1 Al met eens vernam men den doffen voetstap van iemand die in de kelderiug daalde eu vóór de kerkerdeur stil bleef. De stem van Jeroom Reygerman, die kind en grijsaard bij hun nen naam riep, deed beiden van blijde verrassing rechtsprin- geu en tot den uitgang ijlen. Nauwelijks hadden zij den ser geant in hun bereik, of ze sloten hem in eene geestdriftige omarming en besproeiden zijue handen met tranen van blijd schap. Hoera 1 jubelde de soldaatditmaal zullen wij luk ken 1 Een dubbele heilgil onderbrak hem. van Navarese en zijn staf wordt dezen avond een valstrik gespannen, waaruit zij enkel zullen ontsnappen wanneer gij dit hol ontvlucht en ver van hier zult zijn De eletto komt bij Bartel zijne verloving vieren. Wat zal hij morgenuchtend verstomd staan, bestatigende, dat twee zijner verkleefdste dienaars de plaat hebben gepoetstziende, dat hij den toren wachter en diens dochter mist, de bruid, wier huwelijk door den Deken der stad moest worden ingezegend I... (1) Aha I Jan van Navarese, vreemde dwingeland, onze schaking zal de uwe overtreffen Denkelijk zal de beul, alleer zich tot het avondmaal te begeven, hier zijn laatste bezoek afleggen zulks verschrikke u niet herhaalt hem uwe toestemming in den echtverdraagt lenig en moedig zijne minnekoozingen betoont hem vriendschap en veinst, zoo mogelijk, zijne stree lingen met wederliefde te beantwoorden opdat niets onze in zichten verrade. Hoe zult gij het aanleggen pm tot ons te geraken vroeg Jooris, niet zonder twijfel. - Als de wijn is in den man, blijft de wijsheid in de kan. De slimste guit verliest zijue zinnen in den drank. Er moet onder de genoodigden, in den Prins van Oranjeeene hevige botsing worden teweeggebracht. Tijdens de algemeene klop partij ontmaak ik den eletto van zijne sleutels, sluip onopge merkt buiten en snel hier heen. Werwaarts schikt gij ons te brengen Eens op vrije voeten, verlaat ge vliegens de stad langs de Brusselschepoort. Bartel, in gemeen overleg met de wakers, zal u inde Bergenmeerschen afwachten.... Dan, indien het ontkomen der vesting met moeilijkheden gepaard ging, hier zijn vrijgeleiden, eigenhandig van den hoofdman geteekend en op uwe namen door mij ingevuld. Neemt die en bergt ze zui nig zij mochten u later te sta komen. En gij sidderde üirka. Ik!.... Denk slechts aan uwe redding, en tracht mjj en het verleden te vergeten. O, Jeroom steende de maagd spreek zulke woor den niet zij doorboren mij als zoovele dolken het hart I De hemel zal u, met ons, het geluk uwer belooning laten smaken, poogde de Aalstenaar met overtuiging te zeggen. Hopen wij het. Edoch, ik vergat, dat de eletto mij boven wacht eu u door mijne hand dit pakje deed bestellen. Koortsig ontknoopte hij het doek. Het bevatte eene prach tige vrouwenkleedij voor Dirka en uitgezochte kleedingstuk ken voor den torenwachter. De eletto eischt noodzakelijk, dat ge morgen, bij de plechtigheid,elkeen in liefelijk en opsmuk de oogen uitsteekt.» Nimmer roer ik dit plechtgewaad aan, zei Dirka. Gilbert stootte misprijzend het pak weg. Wat edele wilskracht 1 mompelde de huurling, daar hij in bewondering ouder en kind bleef aanstaren En toch Dirka, hoe bloed mij het hart van medelijden en smart, zien de de afschuwelijke lompen, die uw tenger lichaam nog ter nauwernood dekken 1 hoe bevangt mij toorn en schaamte, bespeurende uwe ontbloote ledematen, door de mishandelin gen uwer vijanden verscheurd en gekneusd En de jongeling barstte in snikken los, sloeg de handen - voor de oogen en schreide bitter. Wees sterk in het lijden, vriend smeekte de gevange ne. «Wanneer dat ik de vrije lucht met volle longen inade men kan en geen vervolgers meer te duchten heb, zal mijne gezondheid terugkeeren de tijd doet alle spoor dier wonden verdwijnen ik zal andermaal vroolijk worden en pogen, als dierbare levensgezellin, uwe dagen zoet en aangenaam te ma ken.... Gij weent niet meer wat zijt ge goed, Jeroom! ik bezwijk van geluk Toen deze uitgalming, door het gevoel eener grenzenlooze vriendschap ontsnapt, met eene nauwe omhelzing was be krachtigd, vlood de sergeant naar boven. Westwaarts zonk de dagfakkel. Ter Kattestraat, in den Prins van Oranjeheersehte de levendigste bedrijvigheid tot het bereiden van een uitmuntend eetmaal, het inrichten eener stevige drinkpartij. Uit de keu ken stegen de geurige walmen van kisselend wildgebraad wijnkannen van allen vorm en alle kleur stonden op de tafels, te midden der glinsterende kroezen, met opmerkzamen smaak in rangorde. De spijzen beloofden, naar het zicht te oordee- len, recht lekker te zullen zijn wijn was er overvloedig de dischgenooten bestonden uit het puik der hoplieden, verkleef de wachters, dienstvaardige spions van 't garnizoen. Bartel kon dus niet alleen een knappe waard, maar tevens een uit stekende gastheer worden genoemd. Wie had zulks ooit van een gewezen smid durven verhopen Aalst, tot de diepste armoede vervallen, in den grootsten

De Volksstem | 1901 | | pagina 2