Het Hoopltaar der Sint BartensM. De oorlog ii Transvaal. Salles is Ventes St-Ictó CHRISTOFLE LEO GEEROMS-AERTS dageh IBRUXELLESl 5 dipl:dhonneur 31 MÉDAILLES D OR Proef van Karakterschetsen. Priesterlijke benoemingen. STADSNIEUWS. Om meer dan 2 millioen uit te voeren werken. Stad Aelst. Burgerlijke Stuud, Aalst. SALON van COIFFUUR Huis Prosper Guillot, Tc koop HIPPOLYTE MEGANCK Magazijn van Hoeden en Klakken. KORTE ZOÜTSTRAAT, 17, AALST. LEO COMTEN, WIELRIJDERS VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. ""üixir s;-ïFncehtiusa*^ ORFE VRERIE Exigerlenom sur chaque pjèce DÉPOT CENTRAL Rue S1 dean 2 rouw gedompeld, ging andermaal o, bittere spotternij een feest aanschouwen, getuige zijn van een dier tooneelen, die ons tot de tijden vau het barbaarsch Heidendom terugvoe ren de openbare verheerlijking der laagste driften Voor waar, die Spaansché ratten hadden in onze gewesten aireede dikmaals genoeg de edelheid van hunnen stam doen uitschij nen, en dit wel inzonderheid bij moordtestijn en brasgelag, waar het schaamteloos samenraapsel van galeiboeven nooit ontbrak en een nasleep van overspellige vrouwen hunne eer baarheid aan den meestbiedende afstonden. Naarmate de avond vorderde, kwamen de genoodigden in de herberg talrijker toe kerels, met echte galgetroniën, el lendig toegetakeld Bartel walgde er van... Jeroom's boezem klopte van achterdenken en vrees vergeefs zocht hij den held van het feest onder de aanwezigen van Navarese was er nog niet... Indien hij, door dringende bezigheden belet, niet verscheen, alles ware reddeloos verloren De Vlaming sid derde bij die gedachte en meende reeds alle hoop op te geven, wanneer gelijkstatig de Spanjaard en zijne officieren instapten. Reygermans' scherpe blik peilde de gemoedsgesteltenis van den keurling eenen zucht van ontlasting loozende, vond hij den bevelhebber in de beste luim. Geen voetbreed week hij van hem af, en met een van blijdschap stralend wezen nam hij bij de hoplieden, aan de hen voorbehoudene tafel, onmiddel lijk plaats. Even was het voedsel voorgediend, of het verdween in de hongerige magen der dischgenooten. Werd er spoedig en veel veroberd, men zoop niet minder, en welhaast verkeerde de vergadering in warme stemming. De sergeant raakte nauwelijks de gerechten aan en dronk weinigzijne gepeinzen waren elders. De hospes hitste zijne gasten voortdurend tot bekeren op, klaagde over de traagheid, waarmede sommigen de spijzen maalden, of beripste een ge- kenden zatterik over zijne matigheid.... (1) Daags te voren had Jan van Navarese den Z. E, H. Deken der Sint Martenskerk, Pieter Walter, in de Roose, aan boeien gelegd. (Wordt voortgezet.) Heer Uitgever, Een pennetje inkt, ter opname, a. u. b. Op het oogenblik dat ik deze reken aan het papier toever trouw, weêrgalmen in onzen alouden tempel van Sint Marten dreunende mokerslagen, het gekraak van planken, kepers en houtblokken onder den stalen hefboom, het krijschen van ka trollen, de slag van beitelen breekijzer. Dijnsdag morgen, 18 der lentemaand, klom eene werkliedenschaar een vijftiental meters hoog en nam bezit van het lomp gevaarte, dat zoo lang al te lang reeds het schoone van ons heiligdom aan het hoog verdoken hield. Rond 9 uren sloeg men voorgoed de hand aan het werk. Ten elf uren was bereids het voetstuk van 't ruitersstandbeeld gelost, en vóór den noen nog stond het op vasten grond, in het koor. 's Namiddags was het de beurt andere stukken van grooten omvang, 's Avonds lag heel de kap beneden. Thans blikt het oog van allen rechtgeaarden kunstminnaar met verrukking op de prachtige gaanderij, die zich, eindelijk ontvoogd, vrij en los, gelijk De Waeghemaekere het wilde, rond het triforium slingert Een sluier van doorschijnend kant werk, kronkelende op de kapiteelen van veertien pilaren, be- glanst door het licht van elf vensters, wapperende rondom het koor, door De Potter en Broeckaert dit meesterstuk van Romeinsche bouwkunde genoemd Woensdag morgen werd de slechting voortgezet. Alles laat heden voorzien, dat wanneer deze regelen zullen verschij nen, het Hoogaltaar geheel verdwenen en tot de geschiedenis behooren zal. Dit moeilijk werk geschiedt onder de bekwame leiding van M. Hip. Meganck en zijne zonen Leo en Robrecht, onderne mers ter stede, bijgestaan door M. Jan De Somer, schrijnwer ker en Gemeenteraadslid. Zij verdienen den grootsten lof voor de voorzichtigheid, de zekeiheid en de bevoegdheid, waarme de zij den vermolmden, geplaasterden reus van zijne gevaar lijke standplaats verlossen. Onder het kapsel, in de kornis, werd een reepje geelgewor- den papier gevonden de drie regels geschrift, welke het be vat, zijn zeer goed bewaard, doch onsamenhangend van zin baarblijkelijk heeft men slechts een gedeelte van 't oorspron kelijke. Graag zou ik nog verder willen uitweiden over de zittingen van de H. Catharina, het altaar van O. L. Vrouw, de absidia- le kapellen, enz., doch ik vrees misbruik te zullen maken van de gastvrijheid des heeren Uitgevers. Ik zal me dus bepalen met de toelating te vragen, somtemets mijne bescheidene meening over een en ander in De Volksstem te mogen uitdruk ken, enkel en te eeniger tijde het algemeen kunstbelang en de verheerlijking van onzen schoonen tempel voor oogen heb bende. Sluitende stuur ik een hartelijk woord van dank aan de Heeren van 't Kerkfabriek en der Commissie van Monumen ten De eerste stap is gedaan tot de verlossing van de St. Martenskerk andere zullen volgen, en eer eenige jaren ver- loopen zijn, zullen wij ons mogen verheugen in een algemee- ne en degelijke herstelling Grapheus Scribonus. M. Gustaaf droeg nog zijn broekje, waarmeê hij pas van de banken der Rijke Broeders kwam. Daar had hij bijna drie taaltjes geleerd, een beetje mathématique, een ziertje van 't boek houden en een klein tietertje handels correspondentie. Nu was hij op een kantoor geraakthij werd er aan de kopiëerpers gezet, waarmeê hij de wijsheid van het ander personeel mocht afdrukken, op voorwaarde geo- ne vlekken te maken en het vloeiboek niet te scheuren. De comptable liet hem, in den morgen, een' halve ons hesp halen en de verzender stuurde hem uit om 10 centiemen pens- kens of bloedworst. Zelfs het pinnig hulpkassiertje had recht op zijn diensten voor 6 centen hollandschen kaas, en de chef de bureau liet hem zorgen voor het petrolvuurke, waarop hij 2ich een eitje bereidde. Maar hoe buigzaam, hoe slaafsch hij ook zijn mocht tegen over de heeren van 't kantoor, M. Gustaaf was Mijnheerin al zijne majesteit van Vlaamsch, Fransch en Duitsch, voor 't werkvolk. De oude magazijnier, die dertig jaren dienst tel de, maakte geen uitzondering, al kon hij voor zijn leeftijd wel eens doen alsof hij baas was. Dat hinderde 't ventje. Hij vond, als hij beval, had ieder te gehoorzamen. Hij dorst evenwel tegen Janssens niet optreden, die,gewoonlijk, fluitende weg liep, wanneer Mijnheerke wat te vertel len had. Op een middag moest er geld wegge bracht worden naar de Bank. 't Waren twee groote zakken vol zilver, en de pa troon had aan M. Gustaaf gezegd, als 't te veel voor éen persoon om dragen was, moest ei" eenen der knechten meê. Mijn heerke kwam in 't magazijn om aan Mijnheer Janssens want hij dorst niet goed enkel Janssens zeggen te vragen, of er geen knecht kon gemist worden. Neen, er kon onmogelijk een gemist worden. Ja, maar het geld moet weg. Zie dan maar, dat ge uw plan trekt. De patroon heeft gezegd... 't Kan mij niet schelen ik moet ook zien dat ik met mijn werk klaar kom. Menheerke ging op het kantoor zij nen nood klagen. Daar hadden ze schik in 't geval, en ze stookten hem op. Ge moet u op den teen niet laten terten, zei de eene. Laat maar eens de tan den zien, pookte een tweede. Ik zou wel nen man krijgen, meende een an dere. En de kassier zei deftig Doe wat ge wilt, maar het geld moet naar de Bank Weêr begaf M. Gustaaf zich naar 't pakhuis en sprak een knecht aan Ge moet onmiddellijk met mij naar de Bank het geld wegdragen. Ik zal aan Janssens vragen... Als ik het zeg, hoeft gij het niet aan mijaan Janssens te vragen. Juist kwam de magazijnier aangeloo- pen Vooruitnaar zolder 3 riep hij. De knecht af. Mijnheerke werd zoo rood als 'n dak pan, begon op te spelen tegen den pak huisbaas, die hem ten slotte bij het kruis zijner broek nam en op het kan toor bestelde. (Groote hilariteit tusschen het persooneel). Woedend, kokend, razend, huilend nam M. Gustaaf de twee zakjes met geld en bracht ze naar de Bank. Maar hij zou aan den baas verslag geven over het gebeurde dat zwoer hij. Onderweg bedacht hij eene heele speech hij zou vragen aan Mijnheer voor goed uit te maken, wie te bevelen had hij of Jans sens. En flink stapte hij, toen hij terug was, naar het het kabinet van de patroon en vertelde zijn geval. Beveud en zenuw achtig voegt hij als slotrede erbij voor goed uit te maken, wie.... Ja, ja, zei do patroon ik begrijp u wel... Rap Janssens hier. Janssens kwam. Hij mo^st begrijpen dat er gezag moest wezen, en dat M. Gustaaf, men heer was. Maar.... Ge kunt uw boel bijeenpakken en doorgaan. Dan werd Menheerken op het kantoor van de patroon geroepen. Hij had aan 't gezicht van Janssens wel gezien, dat de ze ongelijk gekregea had en meende nu dat hij een pluimpje zou ontvangen. In plaats daarvan kreeg hij den wind van achter. Wat hij, snotjonge*!, zich wel verbeeldde, tegenover een man als Janssens, die dertig dienstjaren, en Ge kunt uwe boel bijeenpakken en De E. H. Van de Velde, pastoor te Heldergem, is benoemd tot pastoor te Desteldonck de E. H. Bonnu, onder pastoor te St-Gillis-Waas, is benoemd tot pastoor te Heldergem Rochefort bij president Kruger. Een telegram uit deu Haag aan den Intransigeant meldt dat Rochefort en zijne vrienden te Utrecht werden ont vangen door president Kruger. Kruger bedankte Rochefort voor zijne verkleefdheid aan de zaak der Boeren. Rochefort legde nu heel zijn ontwerp ten gunste derBoerenuit. Kruger druk te hem herhaaldelijk de hand. Rochefort had ook een laatste onder houd met M. Muller, zaakgelastigde van den Vrijstaat. Ziehier het plan van Rochefort Al de Boerengezinde leden der Euro- peeschc parlementen zullen een comi- teit vormen, dat, ieder aan zijne re geering, oorlof zal vragen om eene reus achtige loterij iu te richten, ten einde de Boerenstrijders te helpen en de el lende hunner familiën te lenigen. Er is 25 millioen noodig. De groote prijs zou 1 millioen bedra gen. Boilia geeft aJcli niet over. Dinsdag namiddag is te Londen eene officieel e depeche toegekomen, melden de dat generaal Botha de vredesvoor waarden verworpen heeft, hem door lord Kitchener gedaan. Zondagrnst. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Bonner, in de Bisschopstraat. Brand. Vrijdag namiddag rond 1 uur, is er een begin van brand uitgeborsten op den zolder der brouwerij van de Godshuizen. Dank aan de spoedige hulp der pompiers was men het vuur rap meester. Er bestaat verzekering. St. Martenskerk. Het hoogaltaar is ein delijk verdwenen. De vraag wordt gesteld Gaat men de zittingen, daar achter, insgelijks afbreken? Bevoegde kenners zijn het eens om bevestigend te antwoorden... En het altaar van O. L. Vrouw Het zou ons aangenaam zijn, in het belang onzer Lezers, vanwege eener onzer briefwisselaars, daar omtrent iets te hooren. De schilderij van Godfried Maes zal gehangen worden rechtover de tafereelen van de Craeyer en Rubens. Zeer kortelings wordt de algeheele afkapping der kerk in aanbesteding gelegd reeds zijn de plans goedgekeurd. Den 13 Maart 11. hebben de openbare aanbeste dingen plaats gehad der werken tot vergrooting der koopwaren- en reizigersstatiën alhier. Het laagste aanbod werd gedaan voor de koopwarenstatie door de on dernemers Gebroeders Van Pottels- berghe, te Erembodegem, mits fr. 99,269 Voor deze aan de Noordstatie (Reizigerstatie) door den onderne mer Lejour-I)e Boeck van St Gil les, mits fr* 530,000 De begrootingen beloopen 1° Voor het bouwen der kerk en van 't pastoreelhuis aan de Moor- selschebaan tot fr. 261,000 2° Voor het leggen der laan van de Moorselschebaan, door de Berge- meerschen, naar den Brusselschen- steenweg tot fr. 56,000 3° Voor het bouwen van een via- duc aan deu spoorweg Aalst-Ant- werpen tot fr. 90,000 Te samen fr. 1,036,269 Hierbij nog te voegen Daarstelling der sectie van den Tram Aalst-Oordegem, ongeveer fr. 700,000 Werken aan den Brusselschen- steenweg, ongeveer fr. 500,000 Dus te zamen fr. 2,236,269 werken reeds aan den gang en kortelings hier uit te voeren zijn. Het College van Burgemeester en Schepenen, brengt ter kennis van eenieder dat de bureelen van het Stedelijk Bestuur, ingericht ten Stadhuize, toegankelijk zijn voor het publiek alle werkdagen van 9 tot 12 uren voormiddag. Al de bureelen zullen gesloten wezen voor het publiek in den namiddag behalve het bureel van den Burgerlijken Stand waar de verklaringen van geboorten en overlijden zullen ontvangen worden van 3 1/2 tot 4 1/2 uren 's namiddags. Op het bureel van den Burgerlijken Stand wor den deze verklaringen insgelijks ontvangen van 9 1/2 tot 10 1/2 uren 's voor middags. Gedaan te Aelst, ten Stadhuize den 18 Maart 1901, De Burgemeester en Schepenen, De Secretaris, M.-L. Gheeraerdts. Oscar Reyntens. Geboorten Mannelijk 10 Vrouwelijk 08 18. Huwelijken. C. Van Assche, brouwersg. met H. Scheerlinck, br. A. Mattheus, landb. met P. D'Haem, lanb. L. De Waele, steenk. met M. Callebaut, br. G. Boelens, dagl. met P. Ardans, br. J. Moere- mans, schoenm. met F. Roels, zb. Overlijdens. A. Raemdonck, pastoor-deken, 57 j. Oude Graanm. M. Vau Lierde, zb. 16 j. Ledestr. E. Goedertier, m. D'Ilerde, zb. 67 j. Gentschestw. M. Arens, wed. Rabior, zb. 88j. Zoutstrp. F. De Neve, vr. Bombeeck, zb. 73 j. Leopoldstr. C. Van den Broeck, w. Rimbaut, zb. 67 j. Nieuwbstr. V. Van Nuflei, w. Van der Haegen, zb. 70 j. Ledeb. J. Meganck, w. Schollaert, stadswm. 85 j. Langestr. A. Moyersoen, zb. 13 j. Oude Dendermstw.J. De Boeck, wed. De Quick, landb. 80 j. Oonegem. 07 kinderen onder de 7 jaren. TTp I/Ann bij Mr. Schepens, te Hofstade bij I Aalst, een koppel goede sterke wielen, nieuw sedert verledeu jaar. Zij kunnen voor eene handkar dienen. Gematigde prijs. vaiiHta c^ez ^r* Schepens, a Hofstade lez Alost, un couple Canards de barbaric. Ils sont agés de 8 mois et pésent environ huit kilogrammes. Visibles tous les jours, lis pondent déja. Ils n'ont pas besoin d'eau. BAARD- en HAARSNEE Coiffeer der, Lange Zontstr.iat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hair werk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmessen van de beste Engelsche merken. A boB»ne»nent. Minis van veftfoutevn. 3 ijzere deuren met glas voor veranda, bevragen Leopoldstraat, 26, Aalst. Zich te Agentschap van vrijwilligers met premie voor het Belgische Leger. 50, KEIZERLIJKE PLAATS, 50, AALST, 1600 Er», en alle voordeelen 1600 Lr». ti;h om: r» i'it ivuriu rn./:i.i:> NIEUWIGHEDEN TROUWE BEDIENING. BILLIJKE PRIJZEN. meester-schrijnwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek keubaar te makeu, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn,laten snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt hij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO OOETETT, Meester-Schrij n werker Scherrevelflstraat, M1' 47, Aalst. 112, Boulevard Anspaeh BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition en Province Succursale et garde-meubles 59, rue de» Chartrcnx. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op alle breuk of fouten vau constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Van Haver-De Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. VOLLEDIGE G EU EZ!MO têolp bijzonder veroorloofd middel. V—t lalicbtingaa, neb U beYragen bij fli BOBTEltS Tan LIEFDE, 106, Rae St-Domlnlqaa, Partje •UWET, Afoteker-Chlniit, 1Paiaaga Saulniar, Pa rij». Alfftmeen Depotoxx. dblaore Bruxeiiem. IN au.a apotkkin. Ylugtehrlft Frareo. •AAM Depot M. De Valkeneer, Esplanade. 3 GRANDS PRIX

De Volksstem | 1901 | | pagina 3