I im Wam friester Daens en ie Kloosters. I I Eerbied aan de dooden I a HJrukhcr-lXitgeiicr 3an tiait ttuffcl, fiapedlcHtraat, 13, te Afliet. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Pensioenen van 65 fr. Zilveren Jubelfeest V OJLKSKA. ME Ft ~T O 9 Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemdelanden, f,00. 5 centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden j i' rden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege- n zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- j pèo in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van den be- I Stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. J 7" JAARGANG. NUMMER 3t8^' Aalst, den 30 Maart van het jaar 0. H. 1901. - egel. Annoncen op de 48 bladzijjde worden berekend volgens t de advertentiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicité, Rue de la MadeleineBrussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Euchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. M. Petrus Daens bezit het monopool van schel den en verwijten. Diep, zeer diep wroet hij in het slijk, om er de vuilste beleedigingen uit te halen an ze naar het hoofd zijner tegenstrevers te slinge ren. In het Land van Aelst van verleden Zon- Jag heeft hij zijn edel werk bekroond Kunt gij, ioo vraagt hij, onverschrikt het volgende lezen 5n dan discht hij, zooals ze mondsgemeen is, de ge schiedenis op van een beleediger van pastoor Daens wiens zoon verongelukt, en aan wie hetzelf de lot beschoren is ook nog van een fanatieke Woeste die 's avonds gerokken ligt, getroffen door de hand Gods als straf van zijn kwaadwenschen je gens pastoor Daens 1!? Het graf heeft altijd eerbied afgedwongen de hevigste tegenstrevers die een weinig eergevoel bezitten, zwijgen wanneer de dood gesproken heeft. M. Petrus Daens heeft het noodig geoor deeld dit laatste gevoel van menschelijkheid in zijn herte te versmachten en zijn bitteren haat dwingt'hem de laatste rust der dooden te storen, om ze op het tooneel te brengen, als offers van Gods verbolgene hand die alle beleedigingen aan priester Daens toegebracht op schrikkelijke wijze wreekt. Het herte walgt van afkeer bij zulke lage han delwijze wat God doet is welgedaan. Wanneer Hij besloten heeft den mensch schielijk uit de ze wereld te halen, dan kent Hij alleen de reden van dit besluiten M. Daens, hoe wijs hij zich ook wane, mag de verwaandheid niet hebben Gods raadsbesluiten te willen doorgronden, en er eene goedkeuring uit te buiten voor zijne hatelijke po litiek. De wrok is razend en blind eer en faam van den evennaasten kan hij bezwadderen en be vuilen Doch wanneer zijn venijnigeu adem de assche der dooden bezoedelt dan is zijne daad zoo helsch, zoo afgrijselijk dat men ze in menschen- tale niet noemen en kan. En welk is nu het doel van M. Petrus Daens? O, het is klaarblijkend. God straft degenen die priester Daens tegenstre ven, bestrijden Bijgevolg neemt Hij priester Daens onder zijne hoede Bijgevolg ook keurt Hij al zijne werken goed en er blijft de godvreezende menschen niets anders over als Daensisten te worden. Bittere spotternij Verblindheid der laaggezon- kenen Men is slaaf van den Hoogmoed en den Nijd Men spot en lacht met zijne oversten Men slaat hunnen goeden raad, hunne bevelen in den wind Men sleurt zijn priesterkleed in kroegen en danskoten Men bedelt de toejuichingen af van goddeloozen en socialisten Men ondersteunt het vernielingswerk der fran- sche vrijmetselaars en terwijl de gansche kristene wereld, met Paus en bisschoppen aan het hoofd, met vermorzeld herte den dag ziet aanbreken, waarop duizende en duizende kloosterlingen uit hun land gebannen, dit land in de klauwen der godsdiensthaters zullen moeten achterlaten, terwijl als priester, verspeelt men zijn tijd om de fran- sche Pilatussen en Judassen schoon te wasschen en te verrechtveerdigen En men waant zich ondersteund door God En men zou God dwingen mirakelen te doen tot be vestiging dier ellendige marskramerij Neen, M. Daens, door zulke lage middelen zult ge uwe politiek niet ophemelen het moet u niet verwonderen dat menschen die het priesterkleed leeren achten hebben en eerbiedigen, de veront- weerdiging in hunne herten voelen opwellen, nu ze dit kleed door modder, en slijk zien sleuren Ge moet niet trachten Gods goedkeuring in te roepen ten voordeele van een afgedwaalde die da gelijks lager en lager zinkt in den kolk waarin hoogmoed en eerzucht hem stooten 1 Leer eerst de levenden eerbiedigen Ontwijd het ,raf der dooden niet meer, en spreek dan I X. De oude werklieden en vrouwen, den ouderdom van 65 jaar bereikt hebbende, die zich nog niet in regel stelden voor 't pensioen van 65 fr., moeten zich haasten, want als deze maand ten einde is, dan is 't er mee gebeld voor 't jaar 1901 't Is niet genoeg dat de belanghebbenden zich hier of daar lieten opschrijven; ze moeten een stuk eene vragenlijst, geteekend hebben. Nu, verschillige ouderlingen hebben dit laatste het bijzonderste verzuimd, meestal doordat ze sedert hunne aangifte verhuisd zijn. De personen welke denken recht te hebben en niet in regel zijn, kunnen zich inde Werkbeurs aanbieden, maar, nog eens, ze moeten zich haas ten. N. B. Het pensioen wordt uitbetaald in Juli. van den heer «losepli Gercelet, als pro fessor van het Collegie der EE. PP. Jesuïten al hier. De oudleerlingen gaan zich den 2d#n Paaschdag in het Collegie vereenigen onder Voorzitterschan. van M. Baron Leo Bethune, Volksvertegenwoordi ger, bijgestaan door MM. Eduard Van der Smissen, Leeraar aan de Hoogeschool van Luik en Emiel Kips, Advocaat te Brussel, Ondervoorzitters, om den achtbaren en sympathieken Professor eene hartelijke en welverdiende hulde te brengen te ge legenheid van zijn Zilveren Jubelfeest. Programma der feestelijkheden 1° Om 10 1/2 uren plechtige Mis en Te Deum ter Kapel van 't gesticht. 2° Om 111/2 uren vergadering ter groote Feest zaal des gestichts. Aanbieding van een kunstvoor werp. 3° Om 1 ure Feestmaal. Prijs fr. 5,00, wijn niet inbegrepen. Talrijk zijn de bijtredingen reeds aangekomen, bij M. Désiré De Wolf, Secretaris, Keizerlijke Plaats, alwaar men kan inteekenen voor geschenk en feestmaal. De Justice Sociale is een vooruitstrevend katho liek democratisch blad, tolk, onder ander, van MM. Renkin en Carton de Wiart waarop de afge scheiden christene democraten hen vroeger meer dan eens beriepen. Ziehier wat die gazet komt te drukken Priester Daens weet niet meer wat uitpeizen om van hem te doen spreken. Hij betracht maar dat. Alzoo heeft hij onlangs in den Messager de Bruxelles een artikel geschreven, die een oprecht schandaal is. Een vrijmetselaar hadde er zijnen naam mogen onderzetten. Dat schrijven toont, dat er volstrekt geen Geloof is in dien priester, 't is te zeggen in dien Gezalfde, door God zelf verkoren om het Geloof bij het volk te verkondigen en ge heel de wereld met deszelfs goddelijke stralen te verlichten. In dien artikel randt M. Daens het ver- hevenste aan dat er in de Katholieke Kerk be staat hij valt uit tegen die duizenden uitgelezen zielen die aan de wereld verzaakt hebben om zich heel en al aan God en aan zijne Kerk toe te wij den. Sedert lang zou God Frankrijk gestraft heb ben omdat het zijn geloof verzaakt heeft, ware het niet dat die rechtveerdige zielen, als onschul dig slachtoffer hun leven besteden met schelm stukken uit te boeten die zij zeiven niet bedreven hebben en die zij trachten uit te wisschen met de tranen van de christelijke boetveerdigheid. Zij brengen hun leven door, die heilige zielen, met te bidden voor dezen, die niet meer en bidden. En ware het dat zij anders niet en deden, 't en zij aan God, in name der menschen die hunnen hei- ligsten plicht vergeten, dezen eeredienst der gedu rende aanbidding bewijzen, den eeuwigen lofzang der aanbiddelijke Drijvuldigheid zingende, welken de priester in de Heilige Mis na de Prefacie zingt Heilig Heilig Heilig 1 Drijmaal Heilig zijt gij, o Heer onzen God, Hemel en aarde zijn vervuld met uwe glorie! Hosannah aan U in de Hemelen! wanneer zeg ik, die heilige zielen niets anders deden, zouden zij aan de wereld den grootsten dienst bewijzen dien men kan uitpeizen. De christenen, die Geloof hebben, verstaan dat. Maar het is natuurlijk dat een priester zijne ziel zoo hoog niet meer verheffen kan, wanneer hij met opzet en goedsgemoeds verzaakt heeft aan het verheven Sacrificie der Mis. En daarop en kan hij ons niet antwoorden, met zijnen Bisschop te be schuldigen. Of deze ongelijk of gelijk heeft gehad, dat komt er niet op aan. Wij hebben die zaak niet te onderzoeken. Het staat vast dat, indien priester Daens het maar gewild hadde, hij zou mogen voort Mis lezen hebben. Daartoe moest hij maar ver zaakt hebben aan de politiek. En iedere priester, die geloof heeft, zal de Mis duizendmaal hooger stellen dan de politiek. Er is weinig aan gelegen dat M. Daens zich met politiek bezig houd. Maar er is veel aan gelegen dat er niet ééne Mis te min op de aarde gelezen wordt. Want de priester, als hij de Heilige Mis voor het volk opdraagt, bewijst meel aicu^ aan deze die zijn leven door brengt met voor het volk ra" ae meenugcu uc pi uu- ken. Dat is de waarheid, en een katholiek die Ge loof heeft kan ze niet betwisten. n Weest dan niet meer verwondert dat M. Daens de kloosters aanvalt, die nu in Frankrijk door de vrijmetselaarslogie met eene helsche woe de vervolgd worden. Weest niet meer verwonderd dat hij deze woorden neerschrijft, die in den mond van eenen priester klinken als eene godslastering «Uit een klooster en komt er niets dan rook n Dat zijn schandelijke woorden. Zij merken het voorhoofd van den priester die ze uitsprak met het teeken der verwerping. Indien men eens schreef dat er uit de poli tiek van M. Daens nooit iets anders voortgekomen is dan rook, wat zou M. Daens daarvan zeggen En nogthans men zou het van hem mogen zeggen en met veel meer redenen, meen ik, dan van de kloosters. Trouwens geheel zijne politiek bestond tot nu toe alleen in meetingredevoeringen. Waar zijn zijne werken Verba et vaces et prceterea nihil woorden en klanken en buiten datniets n Volgens M. Daens heeft het fransch gouver nement het klaarblijkend recht ('t zijn letter lijk zijne woorden) de kloosters weg te jagen. Waarom omdat zij betrachten het republikeinsch gouvernement omverre te werpen Met hunne ge beden, zeker met hun streng leven met de zelf opoffering die zij alom aan den dag leggen om de jongheid te verchristenen Zijt gij niet beschaamd, M. Daens, van met uwe priesterhand die zoo menigmaal het allerhei ligst Slachtoffer van den Calvarieberg ten Hemel heeft geheven, zulke smaadrede neêr te schrijven tegen de kloosters, tegen die gezegende schuil plaatsen van zuiverheid, van gehoorzaamheid en van armoede? Ja, van armoede. Want de les is kluchtig, die gy deze armen van Jesus-Christus spelt. Gij weet zoo wel als ik dat, zoo de klooster lingen tijdelijke goederen hebben, zij deze wettig verworven hebben. Ofwel zij zeiven hebben ze meêgebracht in het klooster dat voor hen open stond ofwel zij komen voort van de aalmoesen welke christene zielen aan God geofferd hebben, tot uitboeting hunner zonden en vöor het afkoopen hunner zielen. Gij weet ook dat de kloosterlingen ze niet en gebruiken tot hun persoonlijk profijt aangezien zij den eigendom zijn van de gemeen zaamheid en geen enkel kloosterling er meester van is. Gij weet eindelijk ook dat de kloosterlingen het verhevenste gebruik maken van die goederen dat men hier beneden van het geld maken kan. Zij besteden het om de ellende van het menschdom te verzachten, om de wilde volkeren tot het christene Geloof te bekeeren, om het licht van het Geloof en de liefde tot Jesus in gansch de wereld te versprei den, bij middel van het vruchtbaarste, het schoon ste en machtigste apostelschap door het woord, door den boek, door de opvoeding, door de chris telijke liefdadigheid, die onuitputbaar en onver moeibaar is. Ziedaar dezen die gij, priester van Jesus- Christus, durft aanranden. En, met uwe pen, moedigt gij een gouvernement van vrijmetselaars aan in de duivelsche onderneming die het op zich genomen heeft, namelijk die geheiligde huizen af te schaffen, waarin er zielen zijn die hun leven overbrengen met God te beminnen, zijnen lof te zingen, zijn Geloof te prediken, liefdewerken te plegen in zijnen naam, zielen te redden en te heiligen. «Ik wenschte voor u dat gij de beteekenis niet en begrijpt van hetgene gij komt te doen ik bid God, dat hij u vergeve zulke dingen geschreven te hebben, dat Hij u gevoelens inboezeme die weerdi- ger zijn, ik en zeg niet van eenen priester, maar eenvoudiglijk van eenen gewonen christen mensch. Zitting van 31 Haart 1901. Vragen gesteld door Baron LEO BETHUNE Over de Pupilleuschool. Welke zijn de inzichten van 't ministerie van te Aalst, welke do voorganger van den heer gene raal majoor Cousebant d'Alkemade in beginsel beslist had te herbouwen op eene andere plaats Blijft het ministerie voorstaander van dat werk Zoo neen, om welke redenen is het mini sterie van oorlog van meening veranderd, en welke oplossing heeft het genomen Antwoord van den heer Minister van oorlog Naar de gedane studiën zou eene nieuwe pu pillenschool te Aalst 3 millioen frank kosten. Het departement van oorlog acht dat die over- groote uitgaaf kan gemist worden en zoekt naar de middelen om de gebouwen der bestaande school te verbeteren. Over de Taliaknijverlicld. u De van kracht zijnde bepalingen nemen maar een verlies aan van 2 t. h. op de uitlandsche tabak die in een bijzonder stapelhuis berust. Welnu, er is bewezen in een vertoogschrift met bewijsstukken door een fabrikant van Geeraardsbergen aan den heer minister van finauciën gezonden, dat, na een zekeren tijd in de stapelhuizen te hebben verble ven, 't verlies in 't gewicht voor zekere inpakkin gen van 3 tot 5 1/21. h. kan bedragen. In voormeld vertoogschrift doet de belang hebbende uitschijnen dat het de regel is in de openbare stapelhuizen, de rechten te betalen naar 't gewicht van de tabak, gewogen bij het uithalen, en hij vraagt aan den minister dienzelfden regel te willen toepassen voor de bijzondere stapelhui zen. 't Is immers niet billijk te eischen dat men rechten betale op een gewicht dat er niet meer is, wanneer de waar als in verbruik zijnde wordt ver klaard. Antwoord van den heer de Smet de Nayer, mi nister van financiën en openbare werken Zooals ik In zitting van 17 December 1897 deed opmerken, bedraagt het verlies in gewicht op vreemde tabak in de openbare stapelhuizen ge middeld min dan 21. h. Waarnemingen, sedert in bijzonder stapelhuizen gedaan, hebben dat bevestigd in zeer zeldzame gevallen, bedraagt het verlies meer dan 2 t. h. en die bijzondere gevallen rechtvaardigen geene wij ziging van de bepalingen van artikel 4 der wet van 28 December 1897 Het verschil van regiem voor het bewaken ver oorlooft overigens niet, op bijzondere stapelhuizen dezelfde regelen als op openbare stapelhuizon toe te passen. Goederenstatic te Welle. Zou de heer minister de studie betreffende het veranderen in goedereustatie van het toppunt te Welle (op de lijn Dendermoude-Kortrijk) niet ijve rig kunnen voortzetten Antwoord van den heer van der Bruggen, minis- van landbouw ter vervanging van den heer Lie-

De Volksstem | 1901 | | pagina 1