De Spaansclie Oproerlingen van 1516 in Aalst Het borgen. Het bewaren van Ajuin in de Lente. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werehideelen, Oostenrijk. LUIBRECHTi Dendermonde.- «?cht rond GEEF ACHT STADSNIEUWS. Burgerlijke Stand, Aalst. De Deringdoener, die soms den last draagt van een talrijk gezin, en die alle moeite der wereld heeft om de einden van 't jaar aaneen te knoopen, ten einde iedereen het zijne te geven, is verplicht krediet te geven aan zekere menschen, die ontegensprekelijk aanstonds hunne rekening zouden kunnen vereffenen. Moet hij niet bij tijds gereed zijn, om op vast bepaalde dagen zijne wissels te betalen Moet hij niet, als hij elders iets in 't klein koopt, op staanden voet vereffenen Moeten hij en zijne familie niet leven Waar moet hij dan het geld halen, dat hij gedurig noodig heeft, zoo anderen hem niet komptant beta len Het kan niet betwist worden dat de middenklas zeer dikwijls, zoo niet ge woonlijk, in die pijnlijke en lastige om standigheden spartelt Maar, wat vooral betreurensweerdig is, 'tis dat het vooral de hoogere stan den zijn, en de welstellende burgerij, die de noodlottige gewoonte hebben de betaling hunner schulden te verschui ven, en aldus den kleinen handelaar doen lijden. Als de werkman zijne armen leent, is het de regel en 't en is maar recht en redelijk dat hij onmiddellijk voor'zij nen arbeid vergoed worde. Hetzelfde zou ook moeten in voege zijn voor den neringdoencr, winkelier of werkbaas, die het volle recht heeft, èn voor de geleverde waren, èu voor Let leenen van zijnen arbeid, zonder uitstel betaling te eischen. De rijke lieden, welke de droevige gewoonte hebben hunne rekeningen maanden en maanden, soms jaar op jaar te laten staan, denken niet aan de onge legenheid, aan de bekommernissen van allen aard, waarmede zij de kleine bur gerij en ambachtslieden het leven lastig maken. Er zijn er zelfs die het zeer kwalijk nemen, die hoogst gestoord en verbit terd zijn, en alle ka.'andizie ontnemen aan den handelaar, die uit nood en ver plicht door de omstandigheden, hun eene gedeeltelijke of volledige betaling van achterstallige rekeningen vraagt 1 Ja, nog erger Er zijn er die, bij het betalen hunner schulden, tot over maat van spotternij, zelfs eenige per centen eischen, onder voorwendsel van drinkgeld voor hun dienstvolk Is dat niet de verkeerde wereldEn zou de winkelier of neringdoener, rede lijker wijze gesproken, niet veeleer in trest mogen eischen van zijn geld, ver mits hij er zoo lang heeft moeten naar wachten Arme kleine burgerij en neringen, verpletterd tusschen het kapitaal en de samenwerking, 't is dringend noodig dat men u ook ter hulpe kome, om u van den ondergang te redden I Op de merkweerdige tentoonstelling van groenselteelt, gehouden te Aalst in September 1900, behaalde de E. H. Cobbaut, landbouwleeraar te Aalst, een gulden eermetaal, voor tien loten ajuin, gewonnen op een proefveld te Hofstade met versehillige bemestingen, stalmest en chimieke meststoffen. De achtbare leeraar heeft dan ook de uitslagen zij ner proeven gewetensvol uitgegeven, door de zorgen der Delegatie Prin- cesstraat, 29, Antwerpen, waar zijn vlugschriftje met luchtplaten opgeluis terd, op aanvraag gratis te bekomen is.' Wij zijn in staat de nauwkeurigheid der opgaven te bevestigen, daar al de bewerkingen en 't wegen onder onze oogen plaats grepen. Als nawoord aan bedoeld vlugschrift vestigen wij de aandacht der belang hebbende op den invloed van de Pot- aschmeststoffen ten opzichte van het bewaren van den Ajuin. Al de Ajuinen, voortkomende van perceeten met Pot- aschsulfaat bemest, tegen 150 grammen per are zijn, op 1 April, nog goed vast en gesloten, terwijl deze die geene Pot- asch bemesting ontvingen, sedert het begin van Maart doorgeschoten en uit geput waren. De zaak is van belang mits er op dit oogenblik in Aalst nog duizende kilos ajuin te koop liggen, die meestal op dit oogenblik zonder waarde zijn omdat ze volkomen doorgeschoten zijn. Een land bouwer van Kieldrecht (Polder) heeft er nog 20,000 kilos te koop. Men gelieve te bemerken dat de ajuin waarvan hierboven spraak is, in eene warme plaats waar dagelijks vuur ge maakt werd, bewaard is gebleven. H. V. D.S. Klein Luibeken valt in den Dender en is op het punt te verdrinken, waa neer Spiegels, daar voorbijkomt, in het water springt en erin gelukt den bengel te redden. Wanneer men den kleinen thuis bracht, riep zijn vader Luibrechts Ge meugt van geluk spreken, snot- bek, want hadt ge moeten verdrinken, 'k en zou u geen kleine rammeling gege ven hebben I Als ge langs Chipka wandelen gaat, steekt altijd wat gewijd brood op zak. j Een goed hert en een gezond ver- stand maken alle groen venijn onscha- delijk. i Goilt. - dinsdag avond> tijdens het sermoon, in de kerk van Meulenstede, hebben verscheidene kerels den eeredienst gestoord en den predikant uitgejouwd. Dezelfde mannen hebben daarna eene spiegelruit verbrijzeld bij de wed. van Cassel, Meulestede IOC. Een onderzoek is geopend. Verleden week is te Kra- kau een soldaat opgehan gen ter dood veroord. voor moord op ne gendarm. Pas had de strafuitvoering plaats gehad of er kwam eene dêpeche aan dat er genade verleend was aan den veroordeele. Men had dit in den nacht willen telegrafeeren uit Weenen, doch de bediende van den telegraaf, te Krakau, was overlast met werk en kon eerst 's morgends de gemeenschap met Weenen openen. Zoodra hij het bericht ont ving telefoneerde hij naar de gevangenis doch daar was er niemand in het bureel en hij belde te ver geefs. Toen hij eindelijk het bericht kon meedeelen was het te laat. Striinpn - Dinsdag avond werd Omer J r Roumar landbouwer, Blasius- Boucle, terugkomende ven Sottegem, op den steen weg tusschen deze laatste gemeente en Strijpen, door twee personen aangerand die hem 8 messte ken toebrachten, onder andere een in den hals van 6 centim. lang en ongeveer drie diep. De daders zijn gekend. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekeude ilfoutcerij i'i'tiiiH üriitré, AALST. Sol/9PlP - Dinsdag keek de machinist Pe- trus Slock wonende Ertvelde, in het voorbijrijden van eene rij wagons, buiten zijne lokomotief. Juist viel eene ijzeren deur open van eenen der wagons die hij voorbij reed, en trof Slock in het gelaat en vermorzelde hem de kin en de wangen. Zntlin fron - Hier heeft zich een zonderling U 1 feit bij de loting voorgedaan. Een jongeling nam verleden jaar deel aan de lo ting hij trok een slecht nummer en werd soldaat. Doch later kwam het nu uit dat hij een jaar te vroeg had geloot en men riep hem andermaal dit jaar bij de loting op. Nu trok hij een hoog nummer en men wil hem niet van den dienst vrij maken. Van daar een twist met het ministerie van oorlog, waarvan men het einde nog niet voorziet. 12 1/2 ure, is er brand ontstaan ten huize van M. Karei Moens, herber gier, nabij de Vlasmarkt. Dank aan de spoedige hulp der geburen, heeft het plaatselijk pompiers korps zijne spuiten niet moeten gebruiken en werd de brand op zeer korten tijd gebluscht. De schade, door verzekering gedekt, wordt op duizend frank geschat. Men schrijft het ongeval toe aan den slechten staat van eenen balk, welke iu de schouw vuur zou gevat hebben. Etterbeek.- Zek<;'re d putmaker, wo- nendem de Broedelaarstraat is vrijdag avond plotseling zinneloos geworden ter wijl hij op de Jourdanplaats werkte. De man die zich inbeeldde door eene razende kat achtervolgd te zijn, liep huilend van schrik in de richting der Tervuerenlaan. Hij kon tegengehouden worden op het veld, te St-Pieters-Woluwe. Men heelt den on gelukkige naar 't gesticht van Evere gevoerd. Frankrijk. - frunschedriemaster Psy- J che, op weg van Chili naar Frankrijk kreeg in volle zee lek en moest door de bemanning verlaten worden. Officiers en matrozen namen plaats in twee reddingsbootjes; wat van het eerste bemand door zes personen, geworden is, weet men niet; het tweede, met elf mannen zwalpte dertig dagen lang op de wijde zee rond; de schip breukelingen doorstonden een schrikkelijk lijden. Twee hunner stierven. Weldra was er geen eten meer en de ongelukkigen moesten haaien vangen om hun bloed te drinken en alzoo in leven te blij ven. De schipbreukelingen werden door de Andro- mède ontmoet en aan boord opgenomen, het waren nog slechts levende geraamten. Vergeet niet, dat eene enkele doos van 1 fr. der hoeststillende Walthérypastillen altijd volstaan om den hoest, keelpijn on influenza te genezen. Brussel. varkensbeenhouwer op op de Balspelplaats, had, daar hij reeds dikwijls bestolen werd zijnen gast gelast, te slapen in eene kamer naast den winkel. Hij had hem van eenen revolver voorzien en de kamer in verbinding gesteld met zijne eigene slaapkamer bij middel van een electrieke bel. Nu zaterdag morgend vroeg hoorde de beenhou- wersgast gerucht in den winkel. Hij verstopte zich onder het deksel en kwam niet te voorschijn voor de mannen die hij hoorde weg waren. Toen eerst deed hij de elektrieke bel werken. De haas snelde naar beneden om de dieven te hel pen vangen, maar zij waren er van door met vier halve varkens, tien hespen en eene menigte andere zaken. Die knecht verdient eene decoratie. Dubbele moord. Maandag avond, rond 5 ure, is in de Zennestraat, eene dubbele misdaad ontdekt. In het huis n. 53 dier straat, woonde een rentenier M. H. Vandevelde, rond de 60 jaar oud, die eene ruime fortuin bezat en wiens huishouden verzorgd werd door eene meid van duitschen oor sprong, in de buurt gekend onder den naam van Anna. Die vrouw, 30 a 35 jaar oud, was sedert drie jaar in den dienst van M. Vandervelde. Maandag gansch den dag hadden de melkboer, bakker, been houwer, enz., te vergeefs aan de deur gebeld. Kond 5 1/2 ure 's avonds verwittigden de geburen de policie, en twee agenten kwamen met een slot maker ter plaats. Vergezeld van eengebuur, D' Nyckmans, dron gen zij in huis, en bestatigden dat in de voorzaal van het gelijkvloers, al de meubelen waren open gebroken. In de eetzaal daarnevens bevonden zij zich voor een schrikkelijk schouwspel. Voor een lessenaar, in een der hoeken van de kamer, bevond zich het lijk van M. Vandervelde, in nen leunstoel uitgestrektde ongelukkige was door twee messteken aan de keel getroffen. De moordenaars hadden hem eene prop in den mond gestoken. Tusschen de tafel en een keukenfornuis, ,lag het lijk der meid, insgelijks door messteken ge dood. De misdadigers hadden haar ook eene prop in den mond gestoken. Zij moet getroffen geweest zijn toen zij in de eetzaal kwam. De deur en de meubelen waren met bloed bespat. Diefstal schijnt de drijfveer dier dubbele mis daad te zijn, die maandag morgend moet gepleegd zijn. De ontdekking dier twee moorden heeft eene groote opschudding veroorzaakt. Het parket is ter Een zwierig gekleede dame kwam over veer tien dagen in een der kommissariaten van den brus selsehen omtrek klagen dat een gouwdief haar van haren geldbeugel ontlast had. Zij teekende gravin de X..., boulevard des Italiens, Parijs. De vermeen de adellijke dame verkeerde in eene groote verle genheid zij moest terug naar Parijs vertrekken en had geen centen meer op zak. De ridderlijke po- licieofficier van dienst verschoot haar 50 frank, te gen een ontvangstbewijs. Sinds hoorde de policie- man van de dame niet meer. Inlichtingen te Parijs genomen bewijzen dat hij het slachtoffer van eene behendige bedriegster isgeworden. Dank aan zi jne doeltreffende werking op de gal en de slijmen, is de bloedzuiverende Pil van Dr Walt- héry een uitmuntend geneesmiddel tegen het groot ste deel der ziekten 1,25 fr. de doos van 50 pillen. Sinds eenigen tijd gaf M. Thomas C., Bus- kruitstraat, teekens van zinneloosheid. De man is ook door eene verlamming der beenen aangetast. Dinsdag avond rond 11 ure goot M. C. petrol op het bankje waarop zijne voeten rustten en stak bet in brand. Zijne vrouw kwam toegeloopen en viel in bezwijming. Bewoners van het huis gelukten er in de vlammen uit te dooven. De voeten van den ar men zinneloozen waren reeds letterlijk verkoold. Woensdag morgend werd hij naar 't gasthuis ge voerd. I .oL'PI'PIl Aan den barreel van de spoor- baan, op 't gehucht Boxelaer, wilde een voddenopkooper met zijne honden kar over de riggels rijden. Toen hij in 't midden der spoorbaan was viel de wipbarreel dicht en het gespan kon niet verder 1 De trein van Dendermon de kwam in volle vaart aangestoomd. De man kon zich nog redden, doch zijne kar werd verbrijzeld en zijn hond werd een poot afgereden. ltooloooni Vier woestaards hebben hier in de herberg van Th. De Paepe, alle» korf en klein geslagen: de herbergier ster bekwam een messteek in het hoofd. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Fmna Bruwé, AALST. Werkzame personen, hunne vrije uren nuttig •willende besteden aan winstgevende zaak, mogen schrijven naar Abonnement A A o, 558 L L Brussel (Centre). Zondagrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Callebaut op de Bo termarkt. tDijnsdag is alhier in den Heer ontslapen M. Fbans De Wolf, Bestuurder der Katho- lijke Fanfaren De Jon%e Aalslenaars. M. De Wolf had zich door zijn minzamen omgang en zachtmoedig karakter eenen talrijken Vrienden kring weten te winnen, en zal door allen met ware droefheid betreurd worden. Met M. De Wolf ver dwijnt een oud figuur der Aalsterscbe muzikale wereld. Dat zijne ziel in vrede ruste 1 Geboorten Mannelijk 15 Vrouwelijk 23 38. Huwelijken. L. Van Kerkhove, bakker met J. Thybaert, z.b. Overlijdens. J. Steleman, m. Everaert, schoenm. 70 j. Zout- straatp. S. Van de Meersche, vr. Van de Velde, 36jbolleweg. M. Arys, vr. Van Geit, landb. 85j. bergenstr. R. Verhaegen, we De Smet, z.b. 75 j. Postweg. S. De Lathouwer w° Van Heek, z.b. 77 j. Gentschestr. M. Bonner, br. 24 j. Bol leweg. 01 kinderen onder de 7 jaren. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVI* EEUW door Peteüs VahNuïeel. 33. Vibvolo. Dief I Vuige verrader 1 brulde van Navarese. Lafaard 1 Vreemde spioen 1 huilden de hoplieden in koor. Maak u vaardig, ge gaat voor uwe snoodheid boeten 1 schreeuwde de overste." Wel ja, kijk maar vreemd op, trouwe dienaar van Spanje 1 Aan dergelijk bezoek hadt gij u onge twijfeld niet verwacht Weet dan, ellendige verklikker, dat ge sterven gaat, sterren door mijne handen... Reygerman spotte en schimpte Tot in mijnen doodstrijd trotseer ik u, laffe beul, harte- looze tiran Stout en koppig, dat zijt ge, sergeant0, ik ken u lang 1 Desnietaltemin zulten moet ge spreken... Mijn geweten verwijt me niets. Ik eisch het 1.... Waar voerdet gij des torenwachters dochter In veiligheid 1 Waar 1 Waar Ik, ik zelf schonk grijsaard en maagd de vrijheid Werwaarts zijn ze gevlucht Nooit, nooit, zult gij het weten, booswichtMet mij daalt dit geheim ten grave Rampzalige! brieschte de Spanjaard. «Daar, sterf! en bijaldien er eene hei bestaat, zoo verslinde zij nw kreng in haren diepsten afgrond. Wees verdoemd Dit zeggende, plofte hij zijnen dolk den Vlaming diep in het hart. Jeroom slaakte een luiden smartkreet en krinkelde ba dend in zijn bloed. Verachtelijk galgenaas morden de officieren. Judas n vloekte de eletto. Geene stuiptrekking was aan den gewonde te ontwaren het keelgeratel duurde slechts eenige stonden. Hij heeft het niet lang gerekt I schertste Jan. En na- demaal de signors van zins schenen het lichaam onkennelijk te maken, gebood hij met haast Op, mannen, naar den Jdrins van Oranje Daar, daar huizen de vluchtelingen Daar ook vangen wij een tweeden verrader op zijn nest Allen vloden terug naar de Kattestraat. Wat was er inmiddels van Jooris en Dirka geworden Slechts eenige stappen waren zij in de tegenovergestelde richting der aanrukkende hoplieden gesneld, of ze vernamen de wraakgierige kreten der krijgslieden, die de woonst van den eletto binnenvloden. De zucht naar de zóo lang gemiste vrij heid, het zoete van 't levensgenot bemeesterde hen en voerde hen naar de Brusselschepoort. Maar daar gekomen, bleven vader en dochter werktuiglijk staan zij dachten aan Jeroom.. Leefde hij nog Was hij het gevaar ontsnapt en hield hij zich ergens verscholen Vader, sprak Dirka wij moeten weèrkeeren. Dat denk ik ook, mijn kind, antwoordde Jooris. Jeroom, nietwaar, vader?... Ja, mijne teerbeminde Dirka gaan wij onzen redder opzoeken en hem medebrengen, n Ol er met sterven, zei de maagd. Aan de Roose gekomen, luisterden zij aandachtig. Alles was er stil wagenwijd stond de deur geopend nog danste de vlam der kaars met twijfelachtigen lichtkrans. Vader en doch ter gingen binnen en gelijkelijk zagen zij hun vermoorden wel doener. Zij beseften het onmetelijke der ramp, welke hen trof. Huilend viel de deerne op het lichaam van den sergeant Gilbert, stom van droefheid en smart, knielde bij zijnon vriend neder Dirka besproeide Reygermans' handen met heete tranen. Jrroom, Jeroom 1 schreide zij Och, open de oogen en aanzie uwe Dirka, die u lief, innig lief heett 1 Zonder u ga ik niet van hier,., niet van hier 1 Helaas 1 weende de torenbewaker handenwringend hij is dood 1 -- Dood Dood 1 kermde het meisje, en zij hief het bewegingloos lichaam met buitengewone krachtsinspanning van den grond en sloot het aan den hijgenden boezem, schud de het woest heen en weer, alsof zij er het leven weder wilde inbrengen. Plotseling uitte Dirka eenen vreugdegil. De lijder ontsloot de oogleden. Hij leeft 1 Hij leeft 1 dreunde het door den huize. Jeroom,.., beste vriend,..., lispelde des torenbewakers meisje. Met kwijnenden blik staarde Reygerman op hen hij wilde den mond tot spreken openen, wanneer hij van smart de hand aan de plaats sloeg, waar het warm bloed door zijne kleederen sijpelde. Dirka,.. Gilbert,kreunde zijne zwakke stem Vluch- vluchten,... vaartwel,... vaart....wel... n Mijn redder 1 Onze weldoener 1 steende de ouderling, het grijze haar met de vingers doorwoelende. Niet sterven, Jeroom,... 0, neen I schreide Dirka. Stuiptrekkend woelde de sergeant zich om. Eensklaps ver helderde zijn gelaat en hij kruchte Dirkavaar... wel... Ik.... ik... beminuzóo... zóo teer.... Ach.... God 1... dat vuur, dat vuur, dat... mijne inge wanden ver.teert IDrinken! drinken!.... Vlucht., vlucht.... De signor komt.... u terughalen.... Gilbert... De oogen des martelaars vielen dicht en enkel zijne pijn lijke ademhaling duidde aan, dat alle sprankel van leven in hem nog niet was uitgedoofd. Schielijk bracht eene stuip hem overeind; zwart bloed verscheen'op zijne lippen de oogen wijd opgespalkt, blikte hij star. Jooris en zyne dochter drongen verschrikt tegen elkaar. Vader... Vader... Zierickzee 1... raaskalde de sterven de vergiffenis, vergiffenis voor uw ondankbaar kind Genade, ik heb berouw... Vader, verhoor de bede van uwen Jeroom, die.... die... Ach 1... ver van u ellendig sterft.... Lieve moeder, ja, ik.... kom tot udat vuur I dat vuur 1... Ach!... ach... Dirka, vergeet mij,... wees gelukkig en vlucht.... Vergeten 1 u vergeten, onmogelijk 1 weende de maagd. Hoort ge mij dannietmeer, Jeroom?.... Jeroom L..', Helaas 1... Weg 1... Weg 1 stotterde de soldaat en bij woelde

De Volksstem | 1901 | | pagina 2