Voor de Franschmans. IN 'T HOSPITAAL. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Krachtdadigheid vragen wij Seeth en zijne léeuwen. JUrukhfr-lKitgcofr 3ait Dan nuffel, fiapeUegtraat, 13, u 2lalst. Wkto'i' Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis, 2.50. Yoor de vreemde landen worden a {f6? H °um,?ier-Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden imën zbn wKf!?fwlssehnS,üil moetenden dijnsdag avond op onze bureelen toege- 1 woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- ^Hnn! Tr gew0rPnn'A1Ie Postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle j ?mmTnVanMtjaar|-- 0Qk^ten der kwijtingbriefjes zijn ten litebanden be- .mmenng. Men ge lieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. I 7» JAARGANG, NUMMER uL~ Aalst, den 13 April Van het jaar O. H. 1901. God dank, weer is een nieuw werk, voor het elzijn van een belangrijk deel onzer werklieden .n Oost-Vlaanderen ontworpen, de wordingsperi- le voorbij en op vasten voet gebracht. Wij be- l'elen bet Werk ten voordeele der Fransch ins n enkele maanden geleden ingericht, op bij nder aandringen van onzen volksgeliefden bis hop van Gent. Men zal zich berinneren dat in de maand okto- 3r laatst een bijzonder Komiteit ingesteld werd, aartoe gezaghebbende personen van al de arron- issementen onzer Oost-Vlaamsche gouw hunne ij treding zonden en dat voor titel nam Be- mermkomiteit der tijdelijke uitwijkelingen. Herinneren wij dat dit komiteic in geenen deele e uitwijking der werklieden wil bevorderen, maar let toch als een plicht beschouwd het groot getal erklieden van Oost-Vlaanderen die, door omstan- Igheden onafhankelijk van hunnen wil, jaarlijks oor een bepaalden tijd uitwijken, door raad en laad in hunne zedelyke en stoffelijke noodwendig heden bij te staan. 4 Dit Komiteit heeft aanstonds na de stichting zij- e werkzaamheden aangevangen en daarvan ver lag uitgebracht in de-attrlng, op i eiuae aci iaand Maart gehouden. Met genoegen werd in die zitting vernomen dat egenen tot wiens voordeel het werk was tot stand Bbracht, het volmondig waardeeren en goedkeu- in. In de 14 verschillige gemeenten, waar de hee- 3n Maenhaut, Tibbaut, volksvertegenwoordigers, a L. Duprez, de sekretaris van het Komiteit, op ene vergadering van Franschmans het doel an het nieuw gesticht uiteenzetten, werd die me- edeeling op daverend handgeklap onthaald. De Franschmans «juichten toe wanneer hun gezegd werd dat het Beschermkomiteit der tijdelijke uitwij kelingengevestigd te Gent, betrekkingen had aan geknoopt met de konsuls, de priesters, deland- bouwsyndikaten en de liefdadige inrichtingen van Frankrijk, en het desnoods optreden zou bij de fransche plaatselijke overheden, ten einde zooveel mogelijk de Franschmans bij te staan in geval van ziekte, moeilijkheden op het werk, werkonge val, afreis, geestelijke noodwendigheden, enz. Als gevolg dier gedachtenwisseling met de Franschmans werd op sommige gemeenten een Franschmansbond gesticht. In eene andere ge meente besloten de ploegbazen schriftelijke ver bintenissen voor te stellen aan de grootlandbou wers van Frankrijk, waarin de werkvoorwaarden opgesomd en onder ander gevraagd worden zou de verzekering te hebben dat men 's zondags zijne godsdienstplichten mocht vervullen. Het maken dier kontrakten zal voor gevolg hebben de goede verstandhouding tusschen landbouwer en werkman te waarborgen en misverstand en moei lijkheden te vermijden. Kortom, de oprichting van het Beschermkomiteit leidde tot de inrichting van plaatselijke werken ten bate van de Fransch mans. Ook is het komiteit erin geslaagd door zijn op treden in zekere gewesten van Frankrijk, onder andere te Compiègne en te Larochebeaucourt, de werkvoor waarden op zeer voordeelige wijze te re gelen totgroote voldoening der werklieden. Sedert de oprichting van het komiteit hebben reeds verschillige Franschmans slachtoffers van een ongeval, zich niet te vergeefs tot het bu reel van het komiteit gewend. Voor een werkman van Dickelvenne bekwam de heer voorzitter eene schadevergoeding van 3000 frank, een andere be kwam 30 fr., een derde 20 fr. Op dit oogenblik nog onderhandelt het komiteit voor een werkman van Erwetegem, die, slachtoffer van een ongeval, sedert de maand December, te Hpjcourt in het gasthuis verblijft. Deze beknopte uitleggingen doen ons zien dat het Beschermkomiteit der tijdelijke uitwijkelingen aan eene ware noodwendigheid beantwoórdt. Maar het komiteit beperkt zijne zending niet bij den lichamelijken bijstand der werklieden. Ook Vonnissen 1 frank den kiemen regel. Aankondigingen tusschen de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3° bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4® bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte Voor de advertentien buiten do provincie Oost-VIaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Pubhctté, Rue de la Madeleine, Brussel, -r De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaags. wordt gedacht aan de ziel. Moedige priesters, zooals de eerw. heeren Van Essche en Vandenberghe zijn tot de Fransch mans n gegaan om hen op te beuren en te troos ten. Eene eerste vergadering werd gehouden te St- Lievens-Essche den dinsdag 12 Februari. Het was zeer slecht weder, de sneeuw lag bijna een voet dik. Men verwachtte geen 150 man... maar groot was de verwondering der priesters daar meer dan 650 man in de kerk vergaderd te vinden. De Franschmans waren gekomen uit al de omliggende parochiën Steenhuysen, St-Antelinckx, Wou- brechtegem, Erwetegem, Godveerdegem, Grooten- berge, meest allen vergezeld door hunne priesters. Deze eerste vergadering werd gevolgd door eene tweede, gehouden te Hillegem, met volk ten ge- talle van 750, uit omliggende parochiën en door eene derde bijeenkomst te Meire-bij-Aalst met 600 man uit de omliggende gemeenten. De schoonste vergadering greep plaats in de rui me kerk van Nederbrakel, waar 1400 man by te genwoordig waren. Later nog grepen vergaderingen plaats te Vel- sicque, te St-Maria-Hoorebeke, te Sarlardingen, te St-Maria-Lierde, enz., en overal waren de kerken proppen s vol. tu cti üicTft-iVatforfnpftn 1idow«U,. .7- en geestdrift. Overal ook drukten de Fransch mans luidop hunne tevredenheid uit over 't be staan van 't Beschermkomiteit. Het Komiteit heeft nu besloten een boekje van raadgevingen op te maken, waarvan ons een exem plaar is medegedeeld en dat aan al de Fransch mans n is terhand gesteld. Dit boekje is om zoo te zeggen een vade-mecum waarop de Franschmans slechts een oogslag zullen te werpen hebben om te weten waar zij zich hoeven te wenden, wanneer zij verre vorwijderd van het huisgezin, verre van ouders, echtgenoote en kroost, in moeilijkheden of in nood verkeeren. Wij zijn gelukkig te zien dat de pogingen, door het Beschermkomiteit der tijdelijke uitwijkelingen ten voordeele der Franschmans aangewend, ze genrijke vruchten afwerpen en dat het, onder steund door degenen die met rijkdom begunstigd zijn, doelmatig de geestelijke en stoffelijke nood wendigheden zal kunnen bezorgen van de 25 dui zend werklieden Van Oost-Vlaanderen die gedwon gen zijn uit te wijken om hun bestaan te vinden. Herinneren wij dat het Beschermkomiteit geves tigd is te Gent, Oudburg, 34, en alle dagen van de week toegankelijk is van 9 ure 's morgens tot 's middags en van 2 tot 6 ure 's namiddags. Den vrijdagmorgen kunnen de werklieden ook in het Landbouwershuis, Koornlei 18, te Gentbe diend worden. M. Lod. Duprez, de sekretaris van het werk, verschaft kosteloos de schriftelijke inlichtingen die hem gevraagd worden aangaande zaken noodig bij het vertrek, gedurende het verblijf in Frankrijk of bij de terugkomst in België Het Hospitaal is eene plaats waar de behoeftige zieken liefderijk opgenomen en verpleegd worden en een mensch die geen kasseisteenen tus schen de ribben hangen heeft, bewondert de heldhaftige doch nederige zusters, die voor kran- ken en ongelukkigen hun leven ten beste geven. Ecu slechts moet wederom volgens gewoonte, op stomme wijze, aan den algemeenen regel uitzon dering maken. Pie Daens die gewaar wordt dat zij ne grrroote personnagie meer en meer in den ver geethoek geraakt, tracht wederom door een helden feit van hem te doen spreken. De kroegen en danskoten waar hij zijn groenen zeever verkocht heeft, bevallen hem niet meer. Hij zou liever mee ting houden in de ziekenzalen van het gasthuis en zoo de zusters in hun edel werk storen, het hoofd der zieken op hol brengen, en aan zijne zoogezegde Vrienden het zuiver algemeen stemrecht preê- ken. En hij is verwonderd, de huichelaar, van daar bij zijn optreden alles in rep en roer te zien jpaar zeg eens, weet ge niet wat er gebeurt wan neer de wolf in eene schapenkooi dringt Hoor eens, vent, als ge u tracht aantrekkelijk te maken met de eerbiedwaardige zusters te bespotten, slaat ge den bal deerlijk mis uw opstokerswerk moogt ge aan de Vischmijn verichten mannen van uwen aard, die met zulke menschlievende gevoelens bezield, in het Hospitaal trachten binnen te gera ken, verdienen'slechts wat ge reeds gekregen HebtDE DEER. X. Het is dus besloten socialisten schrijven dagelijks dat er eene groote beweging door hen op touw gezet wordt ter verovering van het zuiver algemeen stemrecht. In volle Kamers verwittigen zij de katholieke meerderheid dat zij zullen met geweld te werk gaan. Zij zullen dus opnieuw ons nu vreedzaam Vader land in rep en roer stellen overal door oproerige schriften en meetingen, wanorde verwekken Gods dienst en priesters door de modder sleuren de soldaten gedurig lastigen dienst doen verrichten en dienen die in verlof zijn verplichten vrouw en men met steenen werpen naar onze manÉaftigtf gendarmen werkstakingen veroorzaken armoede en honger in 's werkmanswoningen doen ontstaan alles doen kwijnen en onze nationale nijverheden groote verliezen doen onderstaan. Ziedaar den toestand waarin onze roode lamme- kens België willen brengen, en dat onder den dekmantel van zuiver algemeen stemrecht, maar in den grond is het om aan 't schotelken te geraken. Het zuiver algemeen stemrecht is toch eene goede zaak, zult gij mij zeggen Wij zullen er hierniec over handelen, maar terloops doen aanmerken dat men er in Frankrijk het bewijs van heeft hoe slecht, tot welke lage politiek, het zuiver algemeen stemrecht dat land gebracht heeft. Het ware ver metelheid wetten te stemmen, waardoor een na burig land zienlijk verkwijnt en langs om ongeluk kiger wordt. Op onze hoede zijn is dus de boodschap De katholieken hebben de meerderheid die meerderheid is vijandig aan zuiver algemeen stem recht en wij hopen vast in de krachtdadigheid on zer mannen, dat de straatpolitiek op hen geenen invloed zal uitoefenen, dat de minderheid haren wil aan de meerderheid niet zal opdringen. Dat onze wekelijksche confraters ons voorbeeld volgen en overal den staat van zaken uitleggen. Onze bevolking is moede van al dat. roode gespuis, en zij verlangt niets dan vrede zij veracht de roode politiek omdat het eene politiek van oproer is, en door zulke toestanden hebben wij alles te verliezen en niets te winnen. Krachtdadigheid dus van wege het gouverne ment, alle poging tot wanorde dadelijk beteugelen, en bijzonder streng zijn met de opruiers, dat is de wensch van alle ware Belgen. Ter gelegenheid m van het verblijf te Gent van de be roemde ïenbaan Carré, waarin op treedt de beroemde dierentemmer Seeth, achten wij het gepast eenige bijzonderheden mede te deelen over Seeth en over de wijze waarop hij de leeuwen, waarmede hij thans werkt van Menelick, keizer van Abbys- sinië, ten geschenke kreeg. Onder de ministers van Menelick is een Zwitser, M. Ilg M. Seeth had te Zurich de kennis gemaakt der ouders van M. Ilg en deze hadden hem de pho tographic met een vignet zijner werkzaamheden met leeuwen en tijgers opgezonden. M. Ilg toonde dit alles aan Menelick, die niet wilde gelooven dat Seeth aldus de leeuwen kon temmen. Deleeuw is gevaarlijker dan men denkt, zegde de keizer, al mijne mannen zijn er bang van. Waar hij mede werkt, zijn valscho leeuwen, en ik zou hem eens hier willen zien doen met de konin gen der dieren van onze streken. M. Ilg beweerde dat Seeth er niet bang zou voor zijn en het einde was dat de keizer den temmer uitnoodigde hem te komen bezoeken. M. Seeth nam dadelijk aan en antwoordde dat, indien de keizer de leeuwen wilde doen vangen, hij ze zou africhten Weldra schreef M. Ilg aan Seeth dat de Abbys- sinische jagers reeds 10 leeuwen gevaugen had den, dat zij tijdens zijue reis er nog wel andere zouden vangen en dat hij kon komen. M. Seeth vertrok uit Stettin in Maart 1898 en stoomde van Marseille door het kanaal van Suez naar Djibouti, waar een geleide van soldaten door Menelick gezonden, hem afwachtte. Onder weg werd de troep aangevallen door Somalis en Don- colis, maar bij de eerste vuurschoten der soldaten gingen zij op de vlucht. Na 5 weken kwam Seeth te Adis Abeba, de hoofdstad van den Negus, na onderweg gejaagd te hebben op den antiloop, den aap en ander wild, maar geene leeuwen werden gezien. peil schagyUna Uxeto mers geven die door prins Henri van Orleans be woond worden als hij te Adis Abeba verblijft. Seeth werd behandeld als een prins. De Abbyssiniers, over het algemeen klein, bewonderden de gestalte van Seeth, die tusschen haakjes gezegd, lm85 groot is. Den dag na zijne aankomst 's morgens om 6 ure reeds werd Seeth door Menelick in gehoor ontvan gen. M. Ilg diende als taalman en de keizer noodig- de hem tot het ontbijt. Zoodra het maal was afgeloopen, zegde hij tot M. Ilg Toon hem de leeuwen. Ik ben nieuwsgierig te zien hoe hij zal opkijken 1 De leeuwen waren opgesloten in eenen koer heel met hooge muren omringd, zonder venster er was niets dan eene kloeke dubbel deur, waarvan het bovendeel afzonderlijk kon geopend worden. Seeth keek eerst eens door die opening en telde acht en twintig leeuwenNog nooit had hij er zoo veel te zamen gezien. Al spoedig echter zag hij dat het waagstuk goed zou afloopen, want zoodra zijn hoofd door de opening verscheen, weken de leeu wen achteruit De leeuwen hadden natuurlijk nog nooit anders dan negers gezien, het was gewis de eerste blanke die in hunne tegenwoordigheid verscheen en dat scheen hen vrees in te boezemeu. Seeth gaf bevel de deur te openen. De minister trachtte hem nog te weerhouden door te zeggen dat het gevaarlijk was, maar Seeth antwoorde Ik weet wat ik doe. Een oogenblik later stoud Seeth te midden der 28 leeuwea die niet het minste kwaad deden. Menelick, hem zonder eenig wapen dien leeu wenkuil ziende binnengaan, had gedacht dat hij hem nooit nog levend zou verlaten, en als hij Seeth weer zag, vroeg hij hem om eenige leeuwen af te richten. Seeth deed eene kleine renbaan inrichten en elf dagen later gaf hij voor keizer Menelick eene voor stelling met drie leeuwen, die reeds wat afgericht waren. Menelick was zoo'te vreden dat hij Seeth de 28 leeuwen ten geschenke gaf en daarenboven een eereteeken schonk dat slechts aan geaeraals bij overwinningen geschonken wordt een gouden armband, versierd met robijnen en parelen. Na weken te Adis Abeba verbleven te hebben, keerde Seeth met den markies de Boucharnps langs denzelfden weg terug. De leeuwen waren op gesloten in kleine .houten hokken, die met twee aan beide zijden van kemels vervoerd werden. Ne gen zijn onder weg aan de hitte bezweken men had soms tot 130° Fahrenheit (54.4 centigraden). Den 12 Juni. kwam de karavaan te Djiboutie, waar men den 14e voor Marseille inscheepte. De reis had Seeth ongeveer 40,000 fr. gekost, doch hij

De Volksstem | 1901 | | pagina 1