De SpaanscliE Oproerlingen van 1516 in Msl Aan de Lente. Ouderdomspensioenen. LUIBRECHTS De oom uit Amerika. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Wereiddeelen. Schaarbeek.- het lexjvensbier Cmrooihertogdom Luxemburg Lootenhulle. Vereenigde-Staten.- b0e"j£kueitohiö RLPELMONDE. MHi schat de waarde zijner leeuwen op 100,000 fr. Een schoone leeuw, niet afgericht, kost gemiddeld 3 tot 4000 frank. Het zijn de leeuwen die hij van Me- nelick ten geschenke kreeg, waarmede hij op de foore te Gent nu werkt. Zeg mij, lang verwachte Lente, Zeg mij. wie is toch de schuld Dat gij, bij het late Paaschfeest, Nog in rouwdos zijt gehuld 'k Zag u eertijds hier verschijnen, Borst en armen steeds ontbloot... Thans bedekt uw kale mantel Al wat tot den wellust noodt... 'k Zag een bloemtuil in uw vlechten, En de lach op uw gelaat 'k Hoorde u juichen, Hem bedanken, Die natuur verrijzen laat. Thans staat gij daar nog te treuren, Koud, gelijk het kille graf En met half bevrozen tranen, Wacht gij 't eerste daglicht af. Moed ja moed O lieve Lente Vrees nietwend een grammen blik, Naar den vorst des Winters henen, En, verhaast, vliedt bij van schrik... En de planten en de kruiden, Starend op het tweegevecht, Zullen bij uw zegepralen, Juichen om 't herwonnen recht. 't Lachend groen zal in de weiden Met de bloem, zoo toovrend zijn, En de vooglcn zullen zingen In den zwoelen zonneschijn. En de jeugd der groote steden, Door een pestlucht schier verstikt, Zal haar longen gaan herstellen Daar waar gij het hart verkwikt. En deschaamlen, bij wier.vuursteê 't Laatste kooltje zuinig brandt, Zullen ook uw komst begroeten, Als de loods 't gewenschte strand. Gansch natuur, als in aanbidding, Voor uw voeten neêrgeknield, Zal verrukt zijn, zal u danken, Schoone, gij die 't al bezielt Van bevoegde zijde vernemen wij, zegt Het Volkdat de kostelooze ouder domspensioenen waarschijnlijk als volgt zullen gegeven worden Iedere aanvaardde ouderling zou bons ontvangen voor geheel het jaar maan delijks zou hij (of zij) met zulk een bon een deel van het pensioen kunnen ont vangen op de post. tien en elf maai vijt tranks "bedragen. Meester Spiegels heelt in de klas over de hel gesproken, en deze afgeschilderd als eene plaats waar een eeuwigduren de heet vuur brandt. Luibeken steekt den vinger op. Wat is het Luibeken vraagt mee ster Spiegels. Ik zou geerne 't adres van den dui vel weten, zegt Luibeken. Mijn vader doet onder de houille Groenglazige bollantaarns zijn te flauw gevonden om het elektrisch licht in ons Gasthuis te vervangen. De stinkende putten kent men aan de walgelijke groene laag die ze bedekt. Om ne mensch naar weerde te schat ten hoeft men maar eene groene gazet te nemen Hoe meer g'er in vernederd wordt, hoe grooter dat g'in werkelijk heid zijtwordt g'er in opgehemeld, dan zijt g'uwen val nabij. De titel doet een blijspel denken. Het was de bijnaam van eenen ouderling, 84 jaar, te Florennes woon achtig, schatrijk millionnaire zegt men en die door een pistoolschot een einde aan zijn leven stelde. Die man, Flostroy genaamd, vertrok over een groote 50 jaar arm naar Ame rika, werd daar bediende in eenen graanhandel en werkte gedurende zeven jaren tegen een heel karig loon, tot hij de taal en de gewoonten van het land machtig was, stichtte toen met de gel- delyke hulp van eenen Amerikaan eene leertooierijverkocht die n et groote winst, ondernam alle soorten van zaken en verzamelde zoo eene fortuin van 4 millioen. Hij bleef in betrekking met zijne bloedverwanten uit het Walenland, en kocht eindelijk, nu twee jaren geleden, eene villa te Nizza, van waar hij op ze keren keer, als een pak stalen zonder weerde, eene som van 21,000 fr. in een stuk gazettenpapier, naar zijn ge boortedorp zond voor de armen der ge meente. Een jaar geleden kwam hij zich weer te Florennes vestigen, deed daar be langrijke geldverliezen, werd droefgees tig en eindigde zijn zonderling leven met een pistoolschot. Zijn fortuin bedraagt nog nauwe lijks 100,000 fr. WJa pptrlipm Sedert maandag zijn hier WW dl meei. daü honderd man_ nen, vrouwen en kinderon uit Lens (Frankrijk) te ruggekeerd ten gevolge der gevechten tusschen Vlamingen en Franschen. Over eenige dagen had een Vlaming te Lens een Franschman doodgesto ken. De Franschen hebben duchtige weerwraak genomen. Kinderen zijn gedurende den dag rond- geloopen om de nummers op te nemen der huizen waar er Vlamingen woonden en gedurende den nacht zijn die aangevallen en veMi zijn verwoest geworden. De Vlaamsche werklieden hebben 24 uren tijd gekregen om de streek te verlaten en volgens ge- zegt wordt, de geene die gewillig zijn vertrokken, hebben weinig te lijden gehad maar het is er anders mee gegaan met degenen die hebben willen weer stand bieden. Onder de mannen hier aangekomen, zijn er verschillige die min of meer gekwetst zijn in opstootjes met de Franschen. De genamde II. Ostyn heeft erge kneuzingen aan het hoofd en zijn broeder Pieter ligt te Lens in het hospitaal, in stervensgevaar, met eene zeer gevaarlijke wonde aan den hals. Volgens de teruggekeerde landgenooten zeggen, zijn er wel veel gendarmen toegekomen, maar die doen daar niets om de Vlamingen te beschermen. De loonen in de mijnen van Pas de Calais zijn zeer hoog velen van degenen hier teruggekeerd won nen van 7 tot 8 fr. daags voor 8 uren werken. Al de beste geiieesliceresi van het land en den vreemde hebben erkend dat de Pil van D1' Walthéry een aangenaam, zacht, gemakkelijk en bovenal een doeltreffend bloedzuiverend middel is tegen het grootste getal ziekten 1,25 de doos van 50 pillen. gende geval in opschudding gebrachtOver eenige dagen kwam een koppel, een appartement bewo nen in bet huis n. 88. Deze vreemdelingen hadden schoone meubelen en leefden op breeden voet. De man was niemand anders dan zekeren Killaud, die door de hollandsche policie opgezocht werd op aan klacht van zijnen baas, een inwoner van Arnhem. Killaud had tijdeus de afwezigheid van zijnen baas al dezes weerden, juweelen en meubels gestolen. Dinsdag namiddag, rond 3 ure, kwam de policie naar het huis der Rogierstraat. De kamerdeur was gesloten en terwijl zijne vrouw talmde te openen, vluchtte hij langs een venster en liet zich langs den gevel afglijden. Toen de policie eindelijk op de kamer kwam, was de vluchteling reeds verdwenen. Eene huiszoeking werd gedaan en de policie nam voor 75,000 frank akties en talrijke juweelen in be slag. Men vond ook een volledig dievengereed- schap. Het parket van Brussel kwam ten 5 u. 30 ter plaats. De vrouw werd t affflïÉrtoe'fer? gesprongen en verdronken was. Het was de bestolene zelf, M. Reinhold, een ho telhouder, die de policie verwittigd had. Het was terwijl M. Keinhold op reis was dat zijne gouver nante, Louise Goldman, geboren te Essen in 1859, de meubelen van het hotel en 't zilverwerk en de juweelen gestolen had; hare medeplichtigen waren twee duitschers, Wilhelm Slembart, 21 jaar oud, en Heinrich Killaud, geboren in 1874. Het drietal had zijnen intrek genomen in het huis gelegen op den hoek der Vooruitgang- en Kogierstraten. Het is Killaud die langs een venster ontsnapt is en zich in de Willebroeksche vaart verdronken heeftmen heelt zijn lijk nog niet teruggevonden. Louise Goldmaan eu Wilhelm Slembart werden aangehouden en naar het kommissariaat van de Lignestraat, te Brussel gevoerd. Op't oogeublik dat Slembart het rijtuig verliet, bracht hij den po litieagent een slag toe en nam de vlucht. Hij werd door een werkmau van den reinigheidsdienst en door een soldaat der carabiniers aangehouden op den hoek van den Treurenberg en Jonkersstraat. Men vond in zijn bezit een geladen revolver eu een groot dolkmes. Dietïhem. - Zondag avond was M. De- klerck, van Geeraerdsbergen, 53 j. oud, een kraam aan 't optimmeren op 't foor plein, nabij de kerk. Opeens kreeg hij een aanval en viel van de schabel waarop hij stondDe man werd schrikkelijk aan het hoofd gekwetst. Hij werd in de herberg van M. Hauwaerts verzorgd. Sinds zondag morgend is hij tot het bewust zijn niet teruggekomen. Men vreest een noodlottigen afloop. VRAAGT OVERAL der gunstig gekende Broutcerfi Frnns th-mré, AALST. Over twintig jaar verdween spoorloos M. Sehintgen schaliedekker, te Septfontaines; den dag voor zijne verdwijning werkte hij te Koerich. Verleden jaar stierf in laatst genoemde gemeente een man, die op zijn sterfbed aan den pastoor der parochie de volgende bekentenis gedaan had Twee makkers en ik hebben in 1881 een inwoner van Septfontai nes vermoord en het in ean hof te Koerich begra ven. De stervende duidde de juiste plaats aan, doch legde den priester de verplichting op het ge heim slechts te onthullen den 3i Maart 1901Den 1 april kwam de pastoor te Luxemburg en verwit tigde het parket. Men heeft zaterdag het lijk opge graven. De drie moordenaars leven niet meer. RriiQQpl - ^aterdag namiddag: vond een bediende van den tram-car Nord-Midi in zijn rijtuig een lederen zak inhouden de eene som van IC,000 fr. De eerlijke man droeg de vond aanstonds naar het hoofdbureel van policie waar de eigenaar eenige oogenblikken later de verloren som kwam terugeischen. Tusschen maandag en dinsdag nacht zijn die ven ingebroken bij August Walgraeve herbergier, in 't Land van Neveleen hebben voor eene waarde van 170 fr. kleederen gestolen alsook voor eenige franken worsten. Zij moeten elders ook nog gesto len hebbon want zij hebben drie onbekende mans hemden achtergelaten alsook nog eenen hamer welke in huis lag dichtbij de twee kassen welke zij opengebroken hebben. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij t'ratt* Br uwé, liLKT. Deiidcrmomlo - Maandag namiddag "C,IUel was zekere A. Moort- gat, die in het ouderlingengesticht verbleef, bij eenige leden zijner familie geweest. Omtrent 4 ure, wilde de tachtigjarige ouderling naar het ou demannenhuis terugkeeren, toen hij, dichtbij de barrage, plotseling nederzakte, zonder nog een tee- ken van leven te geven. Men riep dadelijk de hulp in van eftn geneesheer, doch de dood kon slechts bestatigd worden. H'ilpo'Pm - ^en hevige brand is uitgebors- UlUCï5CU1, ten iu de herberg De Amigo, bewoond door Desiré Leus, koopmau in viggen, op de wijk Bracht. De bewoners hebben met veel moeite zich zelf kunnen redden. Het gebouw is ten gronde afgebrand. Het was eene tweewoonst. De schade wordt op 5000 frank geschat. Alles is ver zekerd. WiuiHiplïrkPt Zondag avond om 10 1/4 <l<tl oC/IIOUl* ure tusschen de wijken Renning en Leest, werd August De Yisch zijn uur werk uit zijne handen gerukt en de ketting afge- snokt door een persoon die hem vroeg hoe laat het was. De kerel vluchtte met het nurwerk weg en verloor al loopend zijnen hoed dien De Visch op nam en naar het policiebureel droeg. De policie- kommissaris heeft aanstonds een onderzoek inge steld en den dader ontdekt. De kerel aan wien den hoed zeer wel paste deed bekentenissen. Zekere Jeanne D.., 27 jaar oud afkomstig van Moeskroen, meid in de Lange Haagstraat, te Elsene, veroorzaakte dinsdag avond rond 9 ure eene groote samenschol- ling op den Waterlooschensteenweg. Zij dacht zich door spinnekoppen achtervolgd en stampte naar de ingebeelde insekten. De policie leidde de meid'naar L'riiYimiDoupiao toqot. man hPVWld flat ZM delirium tremens aangetast was. Men heeft Jeanne D... opgesloten. Een goede raad. Indien gij niet meer wilt hoesten of bevangen zijn binst den nacht of des 's morgens als ge opstaat neem een paar Pastillen van D1 Walthéry vooraleer ge slapen gaat. heeft zich op echt amerikaausche wijze gezelfmoord hij plantte eene groote dynamietkardoes in den grond en ging er op zitten, na de lont aangesteken te hebben. Een schrikkelijke ontploffing volgde en de wanhopige werd letterlijk in stukken gerukt. Men schrijft de zelfmoord toe aan het verdriet dat hem de dood zijner vrouw veroorzaakt had. GROOTE HISTORISCHE VOLKSVERHALEN UIT DE XVP EEUW door Petrus Van Nuffel. 34« Vervolg. De Rechtbank van Dendermonde heeft uitspraak gedaan in de verschillige zaken over de onlusten te Rupelmonde, op 4 November naar gemeente kie zing. Onze lezers weten dat de Rupelmondsche libera len, woedend over hunne neerlaag, als echte woestaards te werk gingen Gewapende benden trokken door de gemeente, overal ruiten brekend, met gemeene lafheid de katholieken mishandelend. Dr Roelens had aan de vlucht het levensbehoud te danken. De katholieken legden groote voorzich tigheid aan den dag en, door thuis te blijven voor kwamen zij bloedige botsingen. Ook waren tusschen de 70 betichten er maar 2 katholieken en nog werden deze slechts vervolgd om aan den liberalen burgemeester wat al te hevig zijne werkeloosheid te hebben verweten. De debatten dezer zaak duurden drie dagen en waren zeer woelig verscheidene malen moest de procureur des kouings liberale getuigen bedreigen, dat hij hen zou vervolgen voor valsche getuigenis. Kortom, heel het onderzoek heeft een zonderling licht geworpen op de verdraagzaamheid en de weerdigheid der Rupelmondsche liberalen, en men heeft er dan ook een heele boel veroordeeld voor slagen en wonden, braak, doodsbedreigingen, smaad, opstand, enz. Ziehier de voornaamste uirspraken Mallentjer, voor slagen aan Pilaet, 3 weken ge vangenis Dejaert slagen aan Clans, 2 weken idem, Poschet voor slagen aan een jong meisje, 2 weken idem. Voor braak zijn 30 betichten veroordeeld tot straffen van 10 tot 15 dagen gevangenis. Voor opstand tegen de gendarmen 5 straffen van 8 dagen tot 3 weken gevangenis. 15 betichten zijn vrijgesproken. XI. Wat bewoog er de muiters eindelijk toe, de stad Aalst te ontzetten Strada antwoordtGebrek aan buskruit eu poe der andere geschiedvorschers noemen Sancho d'Aviella voor den bewerker van het ontzet de ellendige toestand, waarin zich stad eu omtrek bevoudeu, zal zeker niet de ge ringste drijfveer tot. des vreemdelings vertrek geweest zijn Gedurende gansch den dag, waarop men 3 November schroef, had het kanon der citadel van Antwerpen gedommeld en tegon den avond verdubbelden de slagen. Renboden had den dit nieuws aangebracht en tevens de soldaten opgewekt om naar de Handelsmetropool te trekken. Hunne woorden ontvingen een gunstig onthaal. Heel de legerbende stropte op de Groote Markt saam en ook de eletto, gezeten op een hoog- stal tig ros, kwam tusschen de kavelende krijgslieden. De overheerlijke dos, waarin hij was getooid, en de lange water- groene veder, die hem van den stormhoed op den rug wiegel de, stak alle wapenknechten de oogen uit en voorspelde hun, dat iets gewichtigs nakend was. En, metterdaad, Jan van Na- varese deed teeken met de hand, dat hij spreken wilde. Mid den der eerbiedigste stilte en diepste aandacht verhief de Castiliaan zijne stem en sprak Wapenmakkers Gij hebt dit vreeslijk kanongebulder gehoord, dat u de aan staande verdelging der burchten van Gent en Anrwerpen voorspelt I... Zullen we lijden, dat de Vlamingen zich dezer zóo belangrijke sterkten meester maken En bijaldien wij hun den tijd laten de handen ineen te slaan, zullen zij ons hier niet gewapenderhand uitdrijven Mogen wij in dergelijke omstan digheden werkeloos blijven O neen, het ware lafheid Wat toch wonnen wij er tot hiertoe bij met onze broeders alle hulp te weigeren Werden wij betaald Hebt gij geen redenen om te vreezen, dat, in plaats van de achterstallige soldij te ontvangen, de burgers hunne schuld in ons bloed zullen uit- wisschen Volgt mijnen raad, dappere kamaraden Ruk ken wij naar Antwerpen verdedigen wij de citadel 1 Gemak kelijk valt het ons de stad te overrompelen de slag wordt geleverd tegen burgers, die, onthutst door den zóo hevigen als onverwachten aanval, voor onze scharen zullen wijken en in hunne woningen, in het diepste der stapelhuizen eene schuil plaats zoeken. Baden wij ons alsdan in hun bloed stelen wij hunne schatten 't zijn deze van heel het Noorden Dat de plundering van éene stad, de overvloed van verscheidene Na tiën, ons verrijke I.... Maar, moedige gezellen, alleen de vlugheid der uitvoering zal de belooning, welke ik u voorspel, verwerven. Wachtten we langer, moest de belegering zoo ver zijn gevorderd, dat we onoverkomelijke hinderpalen ontmoe ten, tot wat zou het ons gediend hebben deze gastvrije sterkte te ontruimen »(1) Verder kon de redenaar niet spreken. In geesvervoering ontvlammende, zwaaiden de soldaten en het grauw de armen in do 1 '"'it wu'l Proton Te wapen Te wapen 1 met deze van Naar Antwerpen 1 Vooruit 1 in het gedruisch samensmolten. Daarna vloden de muiters naar hun logist, gespten het zwaard in de lenden. De zon was reeds lang ten Westen gezonken, wanneer de moordzuchtige bent langs de Molenstraatpoort de vesting ver liet. De keurling rende voorop zijn helm was van loovergroen omslingerd en aan eene lans, die hij naast zich droeg, hong een banier geregen met het kruisbeeld en de H. Maagd be- naaid. Kort achter hem rolde eene kar, waarmede de deftigste ingezetenen der stad als gijzelaars naar het tooneel eener on- menschelijke slachting werden heengevoerd. (2) Aalst ademde vrij 1 Denzelfden nacht nog liepen de burgers elkander vinden en troosten brandende pektonnen, op de muren gebracht, verkonden in den omtrek de herwonnen vrij heid adieudichten op toemalige in zwang zijnde wijzen gezongen, deden het doorstane leed vergeten. (3) Rond den middag van 4 November kwamen de muiters tot Antwerpen toe de overtocht der Schelde had hun meer tijd doen verliezen, dan zij hadden berekend. Onderwege werden zij door het volk van Romero en Vargas versterkt. Samen dus trokken de rebellen in volmaakte orde Sancho's kasteel bin- ben, niet zonder ghewis betrouwen, dat zy aldaer van Godt Almaghtigheyt vergaedert waeren, om het recht des Koninghs, hetwelck van den Raedt van State veriaeten was, te houden staen (4) d'Aviella heette zijne handlangers hartelijk wel kom en verlangde, dat zij, alvorens zich in de rangen des vijands te werpen, eenig versterkend voedsel zouden nemen. Maar op dit aanbod sprongen een aantal muiters vooruit, die zegden Nergens dan in de overwonnen stad zullen wij ons ten avonddisch neerzetten Gebied den aanval Dt eletto genoot de eer, aan het hoofd van zes duizend Spanjaards, stadswaarts te rukken. Zeven duizend menschen meestal burgers ondergingen een ijselijken dood de zegevierende vreemdeling miste slechts twee honderd man, waaronder van Navarese's verminkt lijk aangetroffen werd. (5) Hier eindigt mijn verhaal. Mochte de dochter van mijn zwak vernuft de liefde tot den geboortegrond in alle harten doen ontvlammen. fl) Bentivoglio. Histoires des Guerres de Flandre IX3 boek hl 146, 147 en 184. (2) Het waren Adriaan de Bosch, Antoon van Schoonvelt, Pieter en Geeraard de Pape, Mertens 't Serclaes, Adriaan de Pape, Pieter Walter en meer anderen. Na de overgaaf der stad Antwerpen werd het hun ver- gund naar hunne haardsteden weer te keeren. (3) Toen de Spanjaards, in 1577, Maastricht ontruimden, schreef er de bevolking het volgende vers Bcetica gens AbiïtCur ploras Belgica dicam A quod in O non est litera versa, queror. De Spanjaarts zyn nu dooR Wat schreit ghy, Neérlandsch zaat Ik kerm, om dat, in stee van d'R, de T niet staat. (4) Johs. Van Vloten. Nederland's opstand tegen Spanje. (5) Kardinaal Bentivoglio. EINDE.

De Volksstem | 1901 | | pagina 2