Over onze Sint Mart I Rampen, Misdaden en Malheuren uit aiie Werelddeelen. Schaarbeek. - ""isdag morgend rond 8 Denderleeuw. - heeft alhier l!et Bassevelde.- 7riJdag avond rond 9 ure, is er brand uitgeborsten op de wijk Aandeken bij den landbouwer Ch. Moent- jens. De aanpalende timmerstal van J. Braet, werd eveneens vernield. Hooi, strooi, eene hoeveelheid hout, alaam, enz., zijn in den brand gebleven. De schade door verzekering gedekt beloopt, 8000 fr. Gent. Maandag avond was een soldaat der artillerie dronkèn in de kazerne der Keizerstraat toen een overste hem eene opmerking maakte sprong in de Schelde achter de kazern. Hij kon gelukkig gered worden door den schipper Ton- deleir en twee werklieden der brouwerij van M. Bauters. De soldaat wilde andermaal in het water springen en men moest het hem met geweld belet ten. Mechelen.- Dez®r, ^en kresen wü >n Uitbergen-bij-Wetteren- Maaag Orr oir< Zondag morgend, om 2 ure, heeft een barreelwaehter van de spoor weg van Ronsse naar Avelgem, zich de keel door gesneden in zijn wachthuisje. Men denkt dat hij in eenen aanval van heete koorts gehandeld heeft. Waasmunster.- ?et parket van Den- dermonde heeft hier een onderzoek ingesteld wegens een feit dat te Me chelen en in andere plaatsen ook slachtoffers heeft gevonden, t Zijn meestal kerels van franschen oor sprong. Ze bieden koopwaren aan met verzoek ze in bewaring te honden; de ontvangst dezer waren moet men teekenen en eenige weken nadien zendt men de rekening met de uitnoodiging tot betaling. Antwerpen.- Woensdag zijn alhier 30 otiiciers en 250 duitsche Rupelmonde.- y„erleden donderdag om 10 ure, heeft de begrafe STADSNIEUWS. ©fïlcicel vlaainsch. Eerste briefwisseling. Melle. - ?en schip komende van Charleroi is zaterdag op de pijlers gevaren, Waarheen die Turnsehaar met rouwend vaan en zwart versierde trommeivliezen Waarheen zóo koud, zóo stil dit frissche jonge- lingsvolk met bloemen en met kronen Waarheen onze Jonge Wacht met floers aan hare vlagge Waarheen die strijdende jeugd met tranen in de oogen, waar enkel krachtig vuur tijdens den kamp en lachlust bij den zegepraal tot heden werd ont moet Waarheen Daar waar de koude zichel der onverbiddelijke dood haar slachtoffer Zondag nacht 11 in hun mid den had gekozen daar waar eene kille hand on- meedoogend het nederig ontloken bloempje van zijnen teederen stengel had afgeknakt, en het gansch ontzield op de tuinlaan laten liggen daar waar het bevallig ontkiemend struikje door ijzige voeten werd vertreden daar waar overtollige droefheid heerschtwaar weezen eene wees be schreien waar broeders zuster neergebogen over de kist welke hunnen kostbaren schat behoudt heete tranen storten over dengenen waarop al hun ne droomen gegrondvest waren. Daar spoeden die drommen henen om eene laatste hulde te brengen aan den duurbaren afgestorvenen vriend PETRUS VERHULST. Vervolgens zien wij hem optreden als stichter en schrijver van den Katholieken Turn-club Steun geeft Moed alwaar hij door zijn minnend karakter de sympathie van eenieder verwierf. De eerste oproep tot het stichten eener Katho lieke Jonge Wacht werd door den jeugdigen schrijver krachtdadig beantwoord Een der eerste was hij aanwezig op de algemeene vergadering daartoe gehouden. Met eenen onvermoeibaren moed bezield om het Goede te zien zegepralen heeft hij gedurende den jongsten hevigen strijd blijken van baerende ver knochtheid aan onze Katholieke Partij gegeven, bij dage en bij nachte, zelfs dan wanneer de uit puttende ziekte zijn zwak lichaam kwelde. De teraardbestelling welke oprecht indrukkend was greep plaats Woensdag 17 April. De lijkstoet werd geopend door twee reien jonge turners uit wier midden de doffe klanken van een twaalftal keteltrommen oprees. Onmiddellijk daar na beschouwt men de gansche maatschappij in rangorde geschikt, den staf voorafgaande en de baar op de schouders gedragen door acht leden van het Bestuur de turnvareuse en hoofddeksel rust ten op het lijkkleed. Eene uit hagelblanke viooltjes vervaardigde kroon, wier midden een zwarte rouwband door kruiste met het zilveren opschrift De Katholieke Turn club Steun geeft Moed aan zijnen diepbe- trenrden schrijver Petrus Verhulst. werd door de twee kleinste leden des clubs gedragen. Volgen De broeders en naastbestaanden des aflijvige talrijke persoonlijke vrienden in wier midden een prachtig kruis samengebracht uit sneeuwwitte roozen en jasmynen wordt aangetrof fen, met de volgende woorden, op eenen witten sluier gedrukt Rust zacht, Petrus, onder dit bloemenkruis door uwe trouwste vrienden op uw graf gevlochten. Het vaandel der Jonge Wacht, kort ingestaan door zijne talrijke leden, verscheidene gemeente raadsleden, eene afdeeling van het Syndikaat van Reizigers, Patroons Bedienden waartusschen E. PVan Eyue, aalmoezenier der gilde, en een ontelbaar gedeelte der burgerij sluit den plechtigen stoet die stapvoets tusschen ontelbare reien nieuwsgierigen St. Martenskerk bereikt, al waar de lijkdienst door eene zoo overvloedige menigte werd bijgewoond dat men verplicht was het H. Misoffer voort te zetten tijdens de offe rande. Indezelfde volgorde richtte men zich naar den doodenakker. Het getal nieuwsgierigen was verdubbeld. Op alle wezens las men droelheid, naenigen pinkte verdoken eenen opborrelenden traan weg wijl de teergevoeligsten luidop snikten. Wie ooit had gedacht wanneer dit verdoken werkmanskind onze straten doorging, dat eene zoo wijden vriendenkring dit nederig wezen omgaf? Wie had durven verhopen wanneer dien zuiveren blos, afwisselend met zijne blonde krulharen zich nog weelderig op zijne wangen spreidde, dat eene gansche bevolking zou opgestaan zijn om zijne laatste overblijfsels te komen begroeten Slaap zacht, Petrus, gewis aanschouwt gij ons reeds van daar boven, waak zorgvuldig over uwe ontroostbare zuster en broeders, verkrijg hun in ruime mate wat zij van U hier op aarde verwacht ten. Smeekt den bermhertigen God dat hij hunne harten mildadig doorweeke met dit edele vocht der zedigheid zoo eigen aan het uwe, dan ook zullen zij vriendschapen steun vinden bij den rijken en den burger, omdat zij in de oogen dezer laatste uw levend beeld zullen aantreffen. En gij, diepgetroffen naastbestaanden, wees moedig, offert uwen lieven Broeder op aan don Almachtige opdat alle ver dere onheilen van u zouden verwijderd bly ven, en de Hemel zal u zegenen. De Volksstem. Bij de laatste benoemingen tot de Palmes acadé- miques in Frankrijk viel er een groot deel te beurt aan de geneeskunde en de artsenijkunde. Onder anderen vinden wij den naam van eenen apotheker even goed bekend in België als in Frankrijk, M. A. Vincent apotheker te Grenoble, die door den Minis ter van Openbaar Onderwijs, academisch officier benoemd werd. ure, kwam zekere M. uit Zondag aanstaande 21 April, om 1 uur namid. Rozenkrans in de Kapel van Sint Job. Zondag 28 April, om 7 1/4 eene mis in de kerk van den H. Martinus, vanwege den Katholieken Turn-club Steun geeft Moed. de Josaphatstraat, die het verstand verloren had tengevolge van 't overlijden zijner vrouw, op 't kommissariaat der Colignonplaats vragen of hij den burgemeester niet kon spreken. Hij wenschte de plaats van policiekommissaris te bekomen ten ein de zich aan het hoofd der agenten te stellen om de moordenaars zijner vrouw te straffen. De man ver klaarde dat hij al zijne eigendommen wilde verkoo- pen om het noodige geld bijeen te krijgen dat die nen moet voor de opzoekingen. Men heeft den ar men zinnelooze naar een gesticht gevoerd. - M. R., eigenaar bezit op de Fabriekkaai eene olieslagerij die sinds twee maanden niet meer in ge bruik is. Dieven hebben van de gelegenheid ge bruik gemaakt om het zink der daken, de looden buizen, het koper, de deuren, de vensters en de plankenvloeren te stelen Van de fabriek schieten nog alleen de muren over. De machienen en het ge reedschap waren gelukkig door de eigenaars ver huisd. lijk opgevischt van Jo zef Mathys, van Pamel, die sinds eenige dagen uit zijne woning verdwenen was. Er schijnt een onge luk in 't spel te zijn. VRAAGT OVERAL HET LBUVEISTSBJER der gunstig gekende Brouwerij Fraug Brutet1. AALST. een blad het overlijden te le zen van Dieudcnnè Felix Kennis, De Ryck, De Decker, De Witte, Le Roux, De Lessart. De Courrier de Bruxelles verhaald over dien zon derlingen persoon het volgende. Heel Mechelen kende hem. Hij was vroeger af- afdeelingsoverste van het spoorwegbestuur doch nu sedert jaren gepenssioneerd en bezat eene groo- te fortuin. Hij bewoonde een groot huis in de Hooge straat met zijn drie meiden en eene zoon die elkaar elke acht uren bij hem aflosten. Hij sliep overdag en stond's avonds ten 11 ure op. Hij nam zijn ontbijt te middernacht en dineerde 's morgends ten 6 ure. Nooit ging hij uit. t Verleden jaar heeft hij zich 18 achter stalige jaren van zijn pensioen Jaten uitbetalen. Evenzoo ging het met de pachtgelden der talrij ke eigendommen die hij zelfs buiten Mechelen bezat wanneer de huurders, hem niet kwamen betalen, liet hij hen volkomen met rust. Hij was zeer goed voor de armen en had geene ander betrekkingen dan met de geestelijheid. Deze zonderlinge man werd zaterdag hegraven. brak er boven deze gemeente, gelegen, aan de Schelde, een schrikkelijk onweer los. De wind joeg het water hoog op en weldra stroomde de rivier op verscheidene plaatsen over. De windhoos rukte honderde leien van den kerktoren. De storm was vergezeld door schrikwekkende donderslagen; al de huizen daverden op hunne grondvesten. Opeens kraakte er een ongemeen hevige donderslag; de bliksem had den kerktoren getroffen en erg be schadigd. De landbouwers liepen naar de kerk die zij in brand waanden. De verslagenheid is groot tusschen de inwoners, wier goederen door den storm vernield zijn. ElSENE - r1 Vanderhoeven, sekretaris van het gezantschap van Transvaal, is het slachtoffer van een belangrijken diefstal ge worden. De diefstal werd maandag morgend ontdekt men zou al het zilverwerk, schouwgarnituurs en een deel der meubelen bij middel van een verhuis wagen weggehaald hebben uit de woning van M. Vanderhoeven, Crespelstraat. het eerste schip daarop volgende dat op de pijlers terecht kwam. De twee volgende schepen konden gelukkiglijk op zijde sturen en eene tweede botsing vermijden. Het lek geslagen schip werd op zijde, huiten het vaarwater gesleept, waar het gezonken is. Lezers, indien gij bleek, zwak en bloedeloos zijt versterkt u met de Pil van Dr Raphael en ge zult aanstonds eene frissche gelaatskleur kracht, en levendigheid terugvinden. 1,75 in alle apotheken. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frans Bruteé, 141.S'I'. sold eten aangekomen, gekleed met breede grijze mantels en de gekende pruisische policiemutsen. Zij komen uit China en zijn op weg naar Hamburg. De stoomboot Kiantchouwaarmee zij aangekomen zijn, was in den nacht te int werpen geland. Tus schen de soldaten bevinden zich groot getal gekwetsten en kreupelen. nis plaats gehad van den E. H. De Laroyero, pas toor der parochie. Eene groote menigte woonde de droevige plechtigheid bij. Op het kerkhof werd een prachtige lijkrede door Doctoor Roelens, voorzitter der maatschappij St-Joseph, uitgesproken. TeMSCHE. - Verleden zaterdag is er alhier aan de stoomzagerij van M. Ch. Wilford, een smartelijk ongeluk voorgevallen. De genaamde Fred. .Jouberten zijn gezel verzwaaiden eenen eenen balk, dien zij zagen moesten. Plotse ling brak de ketting waarin de boom hing, Joubert die juist onder den boom stond, werd met dezen ten gronde geslagen en schier vermorzeld. De dok- toors die hem in 't gasthuis verzorgden bestatigden dat de schouder ingedrukt is, en de ruggraat, een arm en een been gebroken is. Mijnhcci*. gelief mij nog eenige doozen uwer uitmuntende bloedzuiverende Walthérypillen te stu ren. Ik heb er geen enkele meer en verkeer der halve in moeilijkheid, daar de ouderlingen van ons gesticht geen ander purgeermiddel willen. Hieron der tien franks. Zuster Vincentius, Overste van het St-Germanus- gesticht. t Zou kunnen erg aangebrand rieken, heer schappen 1 Wij lezen in de Gazet van Antwerpen van 17 April 11. Benoeming. M. Theodoor Eemans is be stuurder genoemd der Katholieke fanfarenmaat- schappij De Jonge Aelstenaars. Bravo I voor het bestuur die tot deze uitmuntende keus overging en eenen Volksjongen hierdoor in de gelegenheid stelt zijne muziekale Kennissen meer en meer te ontwikkelen en ten toon te spreiden. DIefotal met braak. In den nacht van dijnsdag op woensdag is een dief binnengedrongen ten lokale der Coöperatief van de spoorwegbedien den, Ledestraat. De schelm is langs het dakvenster binnengedrongen, zaagde dan een gat in den zolder vloer, geraakte zoo verder in't magazijn, maakte tal van voorwerpen buit en verbond alles in een pak. Nu toen hij ter straat verscheen werd hij ont moet door de polcieagenten De Roeck e: "-•> Driessche. Op hun zicht liet de schelm het pa len en ging op de vlucht in de richting van Schouwbroek. De agenten stoven hem achterna doch weldra verloren zij hem uit 't oog door de duisternis. Het pak bevat schoenen, kousen, kieer- stoffen, voor eene waarde van ongeveer 200 franks. Bc werken der uieuwe Statie. De aar dewerken en de werken der verhooging van de statie van Aalst zullen aanvang nemen binnen ee nige dagen. Wat aangaat de legging der brug, de onderhandelingen met den bevoegden dienst van bruggen en wegen zijn geëindigd en het bestuur zal zeer kortelings tot de uitvoeringervan over- Zondngrust. Zondag aanstaande zal de apotheek open blijven van M. Meirschaut, in de Korte Zoutstraat. Kerk van O. L. Vrouw van Bijstand. De plechtige aanstelling van den eersten Pastoor den E. H. Lauwerijs, zal plaats hebben op Zondag 5 Mei 1901, om 2 1/2 uren 's namiddags. De gebiedsomschrijving der nieuwe kerk is vast gesteld als volgt Tcu uooi'dc Middenlijn der Hoveniersstraat, Binnenstraat, Botermelkstraat, Waelestraat, (De twee zijden dezer 3 straten behooren tot de nieuwe Kerk). De noordzijde van Nr 425 wijk 1 Tcu ooste tot aan de grensscheiding der ge meenten Herdersem en Moorsel. Ten zuldc Meldèrtschendreef, Driesstraat, of Bergestraat, Lange straat of Mijlbeekstraat. (Die 3 straten behooren langs beide zijden tot de nieu we hulpkerk). Middenlijn van spoorweg Antwerpen üouaai Tcu westc Middenlijn van den spoorweg Gent Brussel, Hooge Vesting (beide zijden). Zoo werd het voorloopig vastgesteld. Maar men is van gevoelen dat de Middenlijn der Hoveniers straat en de Hooge Vesting (beide zijden) van de nieuwe parochie zullen afgescheiden worden en aan St-Martens gehecht worden. In den Moniteur begint men nu al subside te ver talen door belasting. (Zie bladz. 1570 konink lijk besluit betreffende de stad Gent). Wat voor kneukels zitten daar in de bureelen te knoeien Nihil novi sub sole welke voor de brug staanDe schok was zoo gewel dig dat het schip een lek bekwam en eenige oogenblikken later gezonken is. Het schip is gela den met 70,000 kilos kolen, bestemd voor eenen Gentschen kolenhandelaar. De schipper en zijn ge- zin zijn slechts met moeite kunnen gered worden. Eene stoomboot had drie schepen op sleeptouw. De sleper was reeds door de brug gevaren. Het is Herkiezingen voor de Nijverheids- en Werkraad. De Voorzitters der Hoofdburee- len verwittigen de heeren kiezers dat bij de voor stelling van candidaten voor bovengemelde kiezin gen het getal candidaten in iedere afdeeling over eenstemmende met het getal der te vergunnen mandaten, de Hoofbureelen, bij toepassing van ar tikel 20 van het koninklijk besluit van 10 Maart 1893, deze gekozen heeft uitgeroepen om als Le den van gemelden Raad deel te nemen. Dusvolgens zullen Zondag aanstaande geene kiezingen plaats hebben. Papier met LccnwkensKlokke l'oeland van Aalst en 't Verbond van Geerardsbergen zullen vóór het gerecht te verantwoorden hebben voor laster tegen den heer De Clippele, arrondissements- kommissaris van Aalst en dezes zoon M. Paul De Clippele. Niets nieuws onder de zon. (Recht voor (Le vuist.) Recht voor ie vuist speelt schoolpedant, met roê ende plak, en geeft een cursus van zedeleer. Wel brengt ons dit thema ver van 't hoogaltaar der Sint Martenskerk, maar toch heb ik geluisterd geluisterd met beide ooren, en daarna in bewonde ring uitgeroepen Wat een geleerd en diepzinnig magister Het zal dus niemand kwalijk nemen meen ik, dat ik ook rekende een klein, maar dui delijk antwoordje te zien volgen op mijne nederige vraagskens, den wijzen zedepreker zoo leerzuchtig gesteld. Mis gerekend Recht voor de vuist kraait dat zijnen weetgierigen leerling van zijne vriend schap geen breedvoerige uitleggingen mag verwach ten. Hoe ontmoedigend Hij verwijst hem naar de briefwisselingen van eeu vorigen schrijver, bij name, Ook een Kunstliefhebber, die zich tégen de afbraak van het hoogaltaar verklaarde, met menigvuldige (1) klaaruiteengezette (1!) en gegron de redenen wiens denkwijze hij deelde en nog deelt. Teffens sprong neen, vloog ik naar de verzameling der Volksstem, met weinig betrouwen wel is waar, doch met verschen moed, zulks beken ik. Ik vond dus onder handteekening van Ook een Kunstliefhebber in 't nummer van 25 Oogst 1900, de volgende reken Zijn de beelden bouw- vallig, er kau en moet in voorzien worden doch 't zou spijtig zijn den autaar daarom té veroordeelen. En in 't nummer van 8 Septem ber, 14 dagen later, eischt dezelfde Ook een Kunstliefhebber de afbraak, de verwijdering van het hoogaltaar, in naam der openbare vci- ligheid Kostelijk, hé Recht voor de vuist staat vóór die tegenstrijdig heid der tegenstrijdigheden in verukking en stemt daarmee volkomen in Dat is te strafZoo hoog ben ik niet geleerd maar het zij mij toch toegela ten te zeggen dat Recht voor de vuist, evenals zijn medemaatOok een Kunstliefhebber voor mij van stonde af aan, een levend raadsel blijft. a Een Kunstliefhebber n die evenals ik de ver dwijning des hoogaltaars toejuicht, aanziet het stil zwijgen van Ook een Kunstliefhebber als eene bekeering. Recht voor de vuist twijfelt aan die be keering. Hier ben ik met hem 't akkoord Ook een Kunstliefhebber zwijgt dat hij zweet Geen wonder, verdraaid hij breekt vandaag af wat hij gisteren oprichtte. Bekeering?... Och, kom I Ge- dwongene wapenstilstand, dat zou er beter optrek- kenlIn mijne verbeelding zie ik den buiten strijd gestelden krijger, zittende iuziju wapenarse naal met het hoofd moedeloos op de borst, treuren de en kruchend.... Hij, die met éenen pentrek de afbrekers van't hoogaltaar ging vergruizen l Hij die bij elke gelegenheid, met rechtmatigen troté zijne verzameling van duchtig geslepen krijgsge- tuig ten toon spreidde... Zóo treft elk eens zijn meester aan, al mangelt het die wellicht aan eene uitrusting zoo degelijk, aan een wapentropee zoo prachtig. r Recht voor de vuist blaast even ellendig den af tocht I En zijn trompetgeschal klinkt dan no<* zoo on bermhertig valsch, dat de vijand, in plaats van meewaren te voelen, hem spotlachend achterna-

De Volksstem | 1901 | | pagina 2