WËM" i PLECHTIGS INHALING VAN DEN E. H. VAN DOREN ALS PASTOOR-DEKEN VAN A ALST mf VERGUNNINGSRECHT. "K /jtfi OP ZONDAG 28 APRIL 1901. - 0rukkrr-Witgnifr 3mt Dan Ituffcl, fiapcUcatrant, 13, tc 2talnt. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Aankomst van den Z. E. H. Van Doren, te Aalst, om 2 uren 29. Plechtige ontvangst en welkomgroet door de Geestelijke en Wereldlijke Overheden. Optocht van de aan den stoet deelnemende Maatschappijen Statiep'lein, Statiestraat, Ifeopoldstraat, Groole Markt, Kerkstraat. In St. MarlenskerkPlechtige aanstelling van den Z. E. H. Van Doren, als Deken van Aalst. De Maatschappijen gelieven te vergaderen op de Graanmarkt en aanpalende straten, ten einde zich in stoet te vormen en het défilé op hel Stalieplein, in volmaakte orde, bij te wonen. BMP' Vriendelijk verzoek aan de inwoners der Stad hunne huizen te bevlaggen. Raadgevingen voor wie naar Frankrijk gaat werken. Kiezing voor een Londensche dieven. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen, "a cen^einen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, bet blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor- i den in de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen, op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbrieij es zijn ten laste van den be- stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs tp zenden. E. fl. VAN DOR T JAARGANG. NUMMER 32' Aalst, den 27 April van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. Aankondigingen tusschën de nieuwstij dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3Ö bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4a bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte. Voor de adverteutiën buiten de provincie Oost-Vlaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Publicity Rue de la Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een maal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingeu in te zenden voor 's Maandaags. 5>»€*yg>o3e<''~- Wij deelen den korten inhoud mede van het wetsontwerp aangaande den verkoop van sterke dranken, onlangs ter Kamer neergelegd door den heer Minister de Smet de Nayer. Wij staan nog voor geene wet, maar enkel voor een outwcrp van wet, welke in voege zal komen met 1 Juli aanstaande. De tegenwoordige. toestand is deze A. De tappers, die enkelijk een bierhuis open houden, zijn aan het vergunningsrecht niet onder worpen B. De herbergiers welke vóór de wet van 1889, de patent betaalden om sterke dranken te verkoo- pen, zijn van het vergunningsrecht ontslagen C. Alleen de nieuwe slijterijen van sterke dran ken, na de wet van 1889 geopend, zijn aan het vergunningsrecht onderworpen, welk bedraagt bo ven de gewone patenten. 60 fr. in de gemeenten van min dan 5000 in woners. 80 fr. in de gemeenten van 5000 tot 15000 inwoners. 100 fr. in de gemeenten van 15000 tot 30000 inwoners. 150 fr. in de gemeenten van 30000 tot 60000 inwoners. 200 fr. in de gemeenten van 60000 en meer. Het nieuwe wetsontwerp behoudt dezelfde taxeering en maakt 't vergunningsrecht verplich tend voor al de tapperijen van sterke dranken te beginnen van 1 Januari 1903. Voor het loopende jaar en voor het jaar 1902, zullen dezen die, mits de oude patent, van het ver gunningsrecht ontslagen zijn, voldoen met den helft van het recht te betalen, 't zij voor 1901 op te leggen 25 fr. en voor 1902 50 fr. Dus, niemand zou te beginnen van Januari 1903 nog sterke dranken mogen verkoopen zonder het volle vergunningsrecht te betalen. Ziedaar de groote verandering die het wetsont werp daarstelt. Bierhuizen. Zijn geen vergunningsrecht verschuldigd de biertappers die de drij volgende verbintenissen aangaan 1. Van geene sterke dranken te verkoopen of te leveren, 't zij om welke reden, noch die te laten drinken in de lokalen dor herbergen, en dezer af hangen 2. Van geene sterke dranken te bezitten in de herberg, in de woning en. in de aanhoorigheden der woning, zelfs niet voor huiselijk gebruik 3. Van zich te onderwerpen aan huiszoeking door twee daartoer he voegde agenten. j Dus men mag zelfs geene..sterke dranken in huis hebben. Onder die voorwaarden mag men zonder f de minste verhooging of opslag bier verkoopen en I alle dranken die geen zeker gehalte alcool be- i vatten. Nieuwe herbergen. De EIGENAAR welke in 't vervolg zijn huis tot herberg zal laten inrichten, zal voorafgaandelijk een recht van ten minste 500 frank moeten storten vooraleer eene nieuwe herberg te mogen openen. De eigenaar is hiervan ontslagen als de huurder of gebruiker de bovengenoemde verbintenissen teekent van geene sterke dranken te verkoopen of te bezitten. Maar de EIGENAAR blijft dit recht verschul digd indien de bewoner zijne verbintenissen schendt of vertreedt. Als nieuwe slijterij wordt aanzien elke slijterij opgericht sedert 1 April 1901, of heropgericht na gesloten te zijn geweest van 1 Januari tot 31 De cember van een jaar. In andere woorden wil dit zeggen dat niemand in 't vervolg het vergunningsrecht, voor de eerste maal, nog zal kunnen bekomen zonder dat de eigenaar 't openingsrecht van 500 frank betaalt. Strafbepalingen. Elke overtreding wordt gestraft met eene boet van driemaal 't vergunningsrecht boven de beta ling van het verschuldigde.recht, 't zij 400 fr. of eene gevangzitting van 1 tot 3 maanden. De weigering tot huiszoeking wordt gestraft met eene boet van 300 tot 1000 franks. Daarenboven worden de herberggerieven en sterke dranken in beslag genomen en verbeurd verklaard. De opening eener nieuwe herberg zonder ver klaring en zonder betaling van het openingsrecht, wordt gestraft met eene boet van 1000 fr. De tapper die zijne contributiën van het voor gaande jaar niet betaald heeft, mag zelfs geen bier meer verkoopen. De veroordeelden voor aanslagen op het leven en de zeden, mogen geen herberg houden. Het beschermkomiteit der tijdelijke uitwijkelin gen van Oost-vlaandereu, gesticht in 't belang der )&ndbouw werklied en onzer provincie welke jaar- lijKs naar Frankrijk in den oogst gaan werken heeft, ouder den titel Raadgevingen aan den Franschmaneen boekje uitgegeven, bestemd om aan die werklieden uitgedeeld te worden en waarin deze de nuttigste aanduidingen en inlichtingen zullen vinden. In dat boekje, hetwelk zij wel zullen doen goed ié lezen en altijd op zak te .Jragen, wordt aan de Franschraans gezegd wat zij" moeten doen voor hun vertrek, ten einde zich de noodige papieren aan te schaffen. Verder leert het hun wat hun te doen staat bij hunne aankomst in Frankrijk, alwaar zij zich als vreemdeling moeten doen inschrijven, wel ke inschrijving kosteloos moet vernieuwd worden, telkens dat zij van de eene gemeente naar de an dere gaan werken. Verder leert men in dit boekje aan de Vlaamsche werklieden wat zij te doen hebben wanneer zij, in Frankrijk moeilijkheden ontmoetten met den land bouwer die hun werk geeft of slachtoffers worden van een ongeval op het werk. In beide die gevallen mogen de werklieden gerust schrijven aan M. Lo- dewijk Duprez, Oudberg, 31, Gent, Secretaris van het Beschermkomiteit der tijdelijke uitwijkelingen, dat terstond hunne belangen zal in handen nemen en dat reeds, in verscheidene gevallen, zeer vol doende schadeloosstellingen heeft verkregen. Aan de werklieden wordt ook uitgelegd wat zij moeten doen om, in geval van ziekte of in stervens gevaar, de geestelijke hulp van eenen Vlaamschen priester te bekomen, alsook om, in geval van on vermogendheid, niet veroorzaakt door de schuld van den werkman, eenen kosteloozen reiskoepon te bekomen, ten einde naar huis te kunnen terug- keeren. Daarna geeft het boekje aan de werklieden kos telijke raadgevingen en wenken aangaande het ge bruik van het geld dat zij in Frankrijk gewonnen hebben. Dat geld bij zich houden is gevaarlijk het lokt aan tot verkwisting of is in gevaar verlo ren of gestolen te worden. Daarom is het geraadzaam dat geld onmiddelijk naar huis af te zenden, alsook er een deel van te gebruiken voor deelneming in de werken van voor uitzicht. Kortbondige inlichtingen worden dus den werkman verstrekt over de inschrijving in eene ziekenbeurs in de spaarkas, in de lijfrentkas, in 'de maatschappijn Eigen heerd is goud woerd voor het verkrijgen van een eigen hi' is. Er wordt den werklieden ook aangeraden leen kassen te stichten voor diegenen onder hen die moeilijk het geld bij eenkrijgen dat zij voor de reis naar Frankrijk noo- dig hebben. Het Beschermkomiteit biedt bereidwillig zijne hulp aan voor de inrichting van Ziekenbeurzen, Spaar- en Leenkassen of Franschmansbonden. Om die hulp te bekomen hoeft men maar te schrijven aan hooger genoemden M. Duprez, Secretaris, of aan eenen der heeren wier adressen hieronder staan MM. Baron Leo Bethune, volksvertegenwoordi ger, te AalstJulius Maenhaut, volksvertegen woordiger, te Lembergen Emiel Tibbaut, volks vertegenwoordiger, te Gentridder J.-B. de Ghel- linck d'Elseghem, volksvertegenwoordiger, te Wan- negem-Lede Arthur Van der Linden, lid der be stendige Deputatie, te Goefferdingen Alf. Ver- wilghen, advokaat en provincieraadslid, te St-Ni- kolaas en den eerw. heer van Esschc, gewezen be stuurder van het Werk der Vlamingen te Parijs pastoor te Godveerdegem. Eindelijk sluit het boekje met den naamlijst en de adressen van verschillige konsuls en konsu- laire agenten van België in Frankrijk. Door de uitgave en de verspreidiug van dat nut tig boekje bewijst het Beschermkomiteit een ge- wichtigen dienst aan onze landgenooteu die in Frankrijk gaan werken en aldaar, aan zichzelven overgelateu, maar al te dikwijls de slachtoffers worden van zoogenaamde zaakwaarnemers en an dere uitbuiters. Die mannen, welke dikwijls zeiven de noodige keunissen niet bezitten om de belangen welke hun toevertrouwd worden te verdedigen, zijn er gewoonlijk slechts op uit om den eenvoudigen werkman, in een vreemd land, zooveel mogelijk van zijn zuurgewonnen geld afhandig te maken. De verkiezing tot ve-vanging van M. Emiel Vaa der Schueren, (overleden) is vastgesteld op Zondag 26 Mei aanstaande. De kiezing zooals de Katholieke partij het beoogde, zal geschieden, niet op gekonkelfoesde geuzenlijsten, maar op gezuiverde lijsten, 't geen in hun voordeel 60 a 70 stemmen uitmaakt. De tijd vau 't geuzeustoeffeu komt aau 't eiude 1 De strijd zal hevig zijn want het geldt de meerder heid in den Itaad. Onze vrienden durven van heden af, er aau don modelbestuurder Reus de volle ver zekering van geven Vervolg en einde. 't Was dezelfde comedio als bij de vrouwen ieder hield zich onverschillig. Ze zaten te rooken en te drinken of lagen met de ellebogeh op tafel te slapen. De zaal zag er goed onderhouden uit. Zij berameu eene ondernemiug, zeide in specteur toen we buiten waren. Hoe weet ge dat Omdat zij op dit uur met zooveleu bij elkaar zijn ik merk het ook aan de notenschelpen en da afwezigheid van vrouwen en muzikanten. In vier of vijf huizen was hetzelfde tooneel bijna altijd daalden wij af in de kelders, die zich soms tot half onder de straat uitstrekten. Als de deuren gesloten waren, wat maar zelden ge beurde, klopte de inspecteur op eene eigenaardige

De Volksstem | 1901 | | pagina 1