Salles ie Venles SUclel TËö~Toïtïl^T" J. Van Brantegem-De Luyck. LUISTERRIJK FESTIVAL Huis Prosper Guiluot, LEO GEEROMS-AERTS DAGEN "tuut rWciwiuivn»® Tweede briefwisseling. Te verkrijgen Burgerlijke Stand. Aalst. 1876 STAD AALST 1901 OP ZONDAG n APRIL 1901, Orde der Feesten HIPPOLYTE MEGANCK Bericht. Schoone occasie. P. Ringoir-De Nutte, B E 18 I B T SALON van CoTfFUUR Gasfabriek van Aalst Baiulcl in Boiiillciioleii Magazijn van Hoeden en Klakken. KORTE ZOUTSTRAAT, 17, AALST, WIELRIJDERS I VÉLOCIPÈDEN OP CREDIET 5 FRANK TER WEEK. ULiEowe OEtEZItO PRIESTERSHOEDEN, BONNETTEN, CINGELS EN RABATTEN, VOLLEDIGE KLEEDINGVOGR BURGERWACHT 33, Lange Zoutstraat, Aalst. liet algemeen verlangen van ons Aalstenaars willen dwarsboomen die den zucht van eiken bezoeker Hoe jammer dat deze tempel niet hersteld en vol trokken wordthet ware een der schoonste monumen ten van het landpogen te onderdrukken. Daarom, heer Uitgever, kan ik u niet genoeg aanzetten de polemiek over de St. Martenskerk te laten voorzetten en ute herinneren: u Waarvan er lang gesproken wordt, komt er toch iets (1). Gij hebt gezien, over drij jaren, wanneer gij de eerste artikelen ten voordeele der kerk afkondig- det, wat schoone vruchten zij gedragen hebben, hoe vermaarde bouwmeesters naar hier kwamen en de plans der voltrekking ontwierpen, die eenieder hier ten stadhuize heeft kunnen bewonderen. Ik heb daar gezegd de voltrekking der Kerk. Zeker ware dit een reuzenwerk, doch niets is onmogelyk. Een voorbeeldde kerk van den Grooten Zavel te Brussel, die nochtans aan onze St. Martenskerk niet mag vergeleken worden. Welnu, wat men elders kan, kan men hier ook. En ik heb de vaste overtuiging dat alle jonge Aal stenaars in hunnen ouden dag de voltrekking van hunnen tempel nog zullen zien dat dit werk bin nen eenige jaren zal aangevangen worden Koken kost geld, zegt een spreekwoord. Ja. Maar alle baten helpen vele kleintjes maken een groot. En daarom zal ik ook blijven voortgaan met wekelijks mijnen penning te storten in de schaal der bedienden, penning die dienen moet om de kosten der voltrekking te helpen dekken. Ik zou het ook een uitmuntend gedacht heeten, dat de omhaling tot voltrekking der kerk, des Zondaags, kon geschieden door de bijzonderste ingezetenen der stad (2), die beurtelings in elke mis, deze taak als een eereambt zouden vervullen. Men kan ook in het midden der kerk een offerblok plaatsen Tot voltrekking der Kerk. Dit ware een bestendig reklaam voor stadgenooten en vreemde bezoekers. Ik sluit, heer Uitgever dank voor de opname. Kunstliefhebbende Aalstenaars, gedenkt u de spreuk Willen is Kunnen De aanhouder wint A. M. D. G. (1) Dat hebben wij gezien bij de afbraak van den hoogen autaar, reeds 30 jaren besproken. (2) Evenals den achtbaren heer Victor Willems, in Sint Jozefskerk. Ego sum (Een Kunstliefhebber). Geachte Heer Uitgever Het ware oprecht zonde het bekoorlijk brief ken van den talentvollen heer kunstliefhebber onbeant woord te laten. Ik hoop dat ge mijne meening deelt en mij wel voor de laatste maal eene kleine plaats in uw geëerd blad zult willen voorbehouden. Wij kenden onzen heer reeds als kunstliefhebber Heden openbaart hij zich ook als een onzer beste vlaamsche prozaschrijvers Deo gratias De Heer zij geloofd Die machtige en gespierde taal aan echte vlaamsche borst ontsproten, die fraaie wen dingen, ja tot zelfs die veelbeteekenende sic n skes toe, hebben mij nederig het hoofd doen bui gen. Ik dacht nochtans in al mijne eenvoudigheid, tot den heer Graphseus Scribonus te mogen zeggen Gaat Was het geen blijk van eerbied en hoogachting Een pluralis majestatisGeluk- kiglijk heeft de heer kunstliefhebber mijn ge hypnotiseerd brein n verlichtvan dan af blijft er mij niets meer over dan mea culpa te zeggen en inmijn wapenarsenaal den buiten strijd gestel den krijger te gaan vervoegen. Sic trancit gloria mundi Alvorens die baan in te slaan, moet ik nochtans onzen liefhebber eerst tevreden stellen. De arme man jammert zoo zeer omdat ik met Graphteus Scribonus alleen in aanraking gekomen ben, en hem uit het oog heb verloren en, wie weet, hoe veel water en bloed hij gezweet heeft bij het op stellen (en vertalen misschien) van zijn geleerd en letterkundig epistel Uit menschlievendheid dus ga ik hem nog eens de gelegenheid verschaffen, het Aalstersch volk door zijne prachtige taal in verruk king te brengen en zijne lezers nog eenige sic skes op te dienen. Ik wensch hem nochtans met zijne toekomende sic skes meer geluk als voor gaande keer vooraleer die beestjes te gebruiken, zal hij wel doen de vlaamsche spraakleer eens te raadplegen anders zou men wel gaan denken dat de ooren van eenen Midas ook al door zulk een kunstenaarsvel zouden durven boren Nadat Mijnheer Sic, mij in vloeinden stijl me degedeeld heeft hoe het charivari van Scribonus zou schijnen een zeker hypnotism in mijn veront- weerdigd brein te hebben te weeg gebracht (sic), en niettegenstaande mijne klimmende verba zing houden staan heeft dat ik wakker geschoten ben bij de stilzwijgendheid van mijnen vroege- ren bekeerden konfrater plaatst hij mij voor een vreeselijk dilemma Ofwel luidt den mij bedoelenden uitgegeven ti tel prachtighé) van talentvollen kunstliefhebber zeer ernstig, ofwel kan men er de ironische sen- cuur aan leenen, waarmede gij hem soms hadt kunnen neerschrijven Begrepen lezer Neen Advies dan aan de pri mussen onzer raadselprijskampen de heer Sic zal aan de goede oplossers voorzeker eene vlaamsöhe spraakleer ten geschenke geven. Hier volgt het be sluit Vandaar ontvlieden in rechte lijn twee re den mij niet te antwoorden (sic) Nescio, nolo. Maar beste heer, ge spreekt toch vlaamsch zeker Moest men daar aan twijfelen wat zou er dan van uwe K sic skes geworden Wat er ook van zij wij zullen met moeder Logica uwen dilemma eens on derzoeken 1Ik ben talentvollen kunstenaar ergo ge kunt niet antwoorden. 2. Ik ben eenen hausworstergo ge wilt niet. Ik wilen bijgevolg valt n1' 2 in duigen Blijft nummer 1 Ik ben taleulvollen kunstenaar concedototum; ja, duizendmaal ja, dat bekennen we gij hebt ta lenten, beste heer gij loopt over van talenten, schrijverstalenten vooral.! Daar licht de knoop niet gebonden, maar Ergo ge kunt niet antwoorden nego zulle dat loochen ik. Of meent ge dat de talentvolle hee- ren alleen de waarheid in pand hebben Neen, mijn beste, met al uw talent kunt ge eene verkeer de meening verdedigen anderen kunnen zonder talent de waarheid doen gelden Het talent stopt den mond van de waarheid nietEn zoo doet die oude mameer Logica uw dilemma als een kaarten huis ineenstorten Wie had dat ooit gepeisd van zoo een letterkundig en wijsgeerighoofd Doch volgen wij onzen heer liefhebber. In 't voorbijgaan bestatigt hij met zekere deelneming datGraphseus Scribonus mij nog al hard heeft toegetakelt (sic), hij vindt de brave man, dat er de t aanhangtik ook. Maar waarom moest ge dan ook onnatuurlijk vinden, beste heer, dat ik met dezelfde munt betaalde Wat verder daagt hij mij uit hem den sparte lenden hansworst onzer foorkramers ouder dui zendponders te verpletterenWaarom?Zulk soort- je laat men loopen, beste sic.... Eindelijk, met een tragisch gebaar legt hij de wonde bloot hem door een speerstoot in het steek spel der kunst toegebrachtDoch de wraak zal volgen want het veroorloofd (sic) hem recht streeks een nieuw wapen te kiezen, scherper als het mijne (brrr om mij op zijne beurt op eene zwakke plaate te doorboort*n (sic). Hoe schrikkelijk toch En dat hij diep zal boren dat ziet ge aan de o8Heere toch, wat gaat er nu ge- beureu Luister Ik speel de missionnarisplunje uit n zijt ge professor van spraakleer misschien? trek de waarzeggersfrak aan maak eenige gebaren en lees in de kaart Heiinnert ge u nog de vertelsels van Duizend en eenen Nacht, beste lezer Verbeeld u ne zwarten spelonk en in die donkere krocht M. Sic met de waarzeggersfrak om het lijfeen doodshoofd grijnst op de tafel vuil bemorste kaarten zijn opengespreid 't slaat twaalf uren van den nacht: de gebaren beginnen... Wel, wel, Recht voor de vuist, hoe leeft ge nog? Ja, dat weet ik zelf niet lezer 't was anders op recht wreedDe kaarten hebben van een klein arm beestjen gesproken, van een keffertje, dat met den krop in de keel aan zijn hokje geboeid ligt Och arme ge zoudt er de tranen van in uwe oogen gekregen hebbenEn wat wil hij daar- meê zeggen Ja, daar weet ik niets van die taal is zoo duister, zoo diep, zoo geheimzinnig, dat ik er het eerste woord niet van versta echte too- venaarstaal Moet het keffertje n hier misschien Recht voor de vuist verbeelden Dan is de heer Sic voorzeker den dog van 't spel, die dat keffertje met beenderen en al moet oppeuzelen. Of't schoon gekozen is Voorzeker of 't waar is Haec est alia quaestio. Dat is wat anders ofwel is onze dog gemuilband, ofwel heeft hij valsche tan den want niettegenstaande al zijn bijten is kef fertje nog springlevend Nog een reuzenstap over de menigvuldige billijkheden (Heere, waar gaan we naartoe als een bolwerk in zijne voorgaande schriften op gericht (sic) en onze liefhebber botst met zijn wakend oog op het achterdeurken waar hij het bewustzijn verliest bij het aanschouwen van den pluralis majestatis die wij Graphseus Scri bonus toekenden. De sukkelaar komt nog al rap bij, en maalt ons een tooneel uit St. Martenskerk hij trof er aan gezichten aan, verspreidt (sic) tusschen de menig te; en, o wonder, hoe meer men rondzag, hoe meer men er ontmoette hunne tronie verraad op- gehitsheid (sic). Eenige verlaten de kerk ande ren bleven zitten en in het binnenste dier laats- ten weergalmde een echo (sic). Het was volk dat daar was vereenigt (sic). (miserere, mise rere Ja het was volk dat daar vereenigd was, volk met het hert op de rechte plaats volk dat de stem van den opperherder erkende, en de dwalin gen van een mislocpen priester betreurde. Welnu 't was in den naam dat volk ook dat we spraken, toen we van St. Marten gewaagden, en 't is dat volk, M. Sic, dat gij op zoo kleingeestige wijze be spot hebt. Wie haalt er niet medelijdend de schouders op, wanneer gij, den lossen teugel vierend aan uwe fantazy, ons eeuen idealen tempel afschildert, waarin M. Sic en Cie natuurlijk de eerste plaats bekleeden De tranen van uwen ouderling, ver grijsd tusschen de gotische spitsbogen, die met een gevoel van medelijden doorweven (sic) zijne zwakke stem verheft die tranen zeg ik laten ons koud en onverschillig. Wij hebben hier im mers noch treur- noch blijspelen te bewonderen en mocht uwen ingebeelden grijsaard op de too- neelplanken misschien indruk teweegbrengen, hier mijn beste M. Sic, maakt hij eene bespottelijke fi guur. Dat moest ge begrepen hebben Wil men zijne lezers niet stichten, men moet ze ten minste eerbiedigen. Na regen, zonneschijn De laatste woorden van M. Sic gaan al wat duister en vuil was opklaren Ik ben een weinig in den doolhof der persoonlijkhe den verlorengeloopen jammert hij. Ja, mijn beste, zoo is het. Die verloren geloopen is heeft natuur lijk een slecht spoor gevolgd ge bekent dus uw ongelijk. Beter nog, ge maakt het vast voornemen van uwe uitstapjes niet meer te vernieuwen: Het zal mij niet meer voorvallen, r Zou 't waar zijn De kunst zal er weinig bij verliezen, ziet ge, maar de Letteren zullen in den rouw zijn en die ongeluk kige sic skes zullen nog het meest treuren Fiat Uw dankbare leerling in de spraakkunst, Recht voor de vuist. bij Silvain De Nil, te Aalst-Mijlbeek, eerste klas van tonne- zaad, extra puik, alsook klaverzaad, eigen gewin. Geboorten Mannelijk 9 Vrouwelijk 6 15. Huwelijken. A. Tysmans, leeraar, met I. De Troch, zb. 0. Van De Keer, werkm. met R. De Ryck, dienstm. B. Wauters, vuurst. met M. Van der Veurst, br. E. Vidts, landb. met F. Van der Veurst, zb. Overlijdens. J. De Koninck, m. Goeman, dagl. 84 j. Oude- Denderm.steenw. P. Verhulst, bed. 19 j. St- Jobstr. J. Van den Bossche, tabakb. 20 j. Vio- lettestr. 03 kinderen onder de 7 jaren. biedt kosteloos aanaan allen di aangetast zijn van eene huidziekte, haarwormen, eczemas, puistjes, huiduitslag, chronische bronchieten, borst-, maag- en blaasziekten, rheumatiek, een onfeilbaar middel te doen kennen om zich spoedig te genezen zooals hij zelf volkomen genezen is geweest na alle mogelijke geneesmiddels vruchteloos te hebben doorstaan en beproefd. Dit aanbod, waarvan men het menschlievend doel zal inzien, is het gevolg eener belofte. Per brief of postkaart schry ven aan den heer VINCENT, place, Victor Hugo, 8 te Grenoble, die kostelloos en vrachtvrij per post antwoorden en de gevraagde inlich tingen opsturen zal. ter gelegenheid van het driedubbel vijf-en-twintig jarig Jubelfeest der Koormaatschappij De Ware Vlamingen, aslmede van haren Voorzitter en Lokaal. Zaterdag; 27 April, aankondiging der Fees ten, door 21 salvoschoten met het kanon. Zondag 28 April, aankondiging der Fees ten, door 21 salvoschoten met het kanon. Ooi 10 1/2 uren voormiddag, bijeen komst der Maatschappij in haar Lokaal om zich vandaar te begeven met vaandel en mu ziek aan het hoofd, naar de St. Martinuskerk, voor het bijwonen der Mis, uit dankbaarheid voor het zoolang bestaan der Maatschappij. Oni 11 1/2 uren voormiddag;, uitvoering der Jubelcantate, op den Kiosk der Groote markt, door de Zangmaatschappij De Ware Vlamingen. Om 2 1/2 iiren 's namiddags», bijeen komst der Maatschappijen op de Groote Markt, (welke deel nemen aan het Festival.) Daarna zal de stoet eenige straten der stad doorkruisen om zich zoo te begeven naar de Binnestraat waar onmiddellijk het Festival zal aanvang nemen bij de aankomst van den stoet aan het lokaal, zal het gebulder des kanons zich laten hooren. Onmiddellijk na het Festival zal de Prijslo- ting plaats hebben. Iedere Maatschappij zal ha ren Voorzitter of een afgevaardigde op de lo ting doen vertegenwoordigen. Het bestuur der Maatschappij zal al doen wat mogelijk is om de deelnemende Maatschappijen zoowel moge lijk te ontvangen. De stoet zal de volgende straten doorkrui sen Nieuwstraat, Keizerlijke Plaats, Korte en Lange Zoutstraat, Markt, Molenstraat, Bisschop straat, Dam, Hooge Vesten (waar zij haren Voorzitter-Jubilaris zal ontvangen) Hovenier straat en Binnestraat. Des avonds zal het Lokaal versierd en ver licht zijn.- De inwoners der Binnestraat zijn vriendelijk verzocht het Nationaal Vaandel aan hunne woning te laten wapperen. Orde van den Stoet en Festival. 1. Fanfarenmaatschappij De Jonge Aalstenaars, Aalst. Koormaatschappij De Ware VlamingenAalst. 2. Koormaatschappij De Ware Vogelvangers. Baesrode. 3. Koormaatschappij Niets zonder ArbeidAalst. 4. Fanfarenmaatschappij, St.-Gillis (Dendermonde). 5. Koormaatschappij De Woudgalm, Berlaere. 6. Koormaatschappij De Kunstvrienden, Moorsel. 7. Koormaatschappij De ijzeren Hand. Aalst. 8. Fanfarenmaatschappij Recht voor al, Impe. 9. Koormaatschappij De Verbroedering, Meldert. 10. Koormaatschappij De Harstmannen, Aalst. 11. Katholieke Trompettersclub, Aalst. 12. Koormaatschappij De vlugge Ree-pers, Aalst. 13. Koormaatschappij De Vriendenkring, Hofstade. Aldus goedgekeurd en vastgesteld door het Bestuur. De Voorzitter E. Barrez. De BestuurderDe Secretaris A. Rombaut. R. De Witte. De OndervoorzitterDe Schatbewaarder J. Welleman. R. Barrez. Agentschap van vrijwilligers met premie voor het Belgische Leger. 50, KEIZERLIJKE PLAATS, 50, AALST, 1600 Fr», en alle voordeeleu 1600 Frs. M. D. DE ROECK, gediplomeerde boomteeltkundige, heeft de eer het Publiek kenbaar te maken, dat er bij hem te verkrijgen is eerste kwaliteit van .Sparrenhout voor bak kers, alsook boonstaken en houillekolen. Adres Tragel, Zwarten Hoek, Aalst. TTP hpkoiTIPI) biJ Tragel, 11 ULRUIIICïI Aalstjeerste kwaliteit van boonstaken en hoppestaken, aan voordeelige prijzen. Te koop 3 rijwielen in allerbesten staateen aan 125 lrank, een aan ioo en een aan 75 frank, bij M. Victor Segers, werktuigkundige, Leopold- straat. MEESTER SCHALIENDEKKER EN WITTER Hoogstraat, 52, Aalst. Bij uitscheidiug van boomkweekerij uit ter hand te koop bij d' hoer De Nul-De Bode, Nieuwbeekstraat, N° 3. 3000 Kana- en Wilge- plantsoenen als ook fruit- boomen van 20 tot 30 centimeters dikte. 18 schoone faiseaux in spaansbout. HAARD- en HAARSNEE Coiffcerder, Lange Zoutstraat, AALST. Specialiteit van dames-coiffuur en alle slach van hairwerk voor theaters. Parfumeries. Bors tels van alle slach. Scheersmesseu van de beste Engelscbe merken. 4 bonnetneut. Hui» run rerfroiirrew. 1 een gruiszuivere grove galjetten. r.i; i» o v/; i-it iciii' i ttin. f v NIEUWIGHEDEN TROUWE BEDIENING. BILLIJKE PRIJZEN. meester-schrijnwerker, met ter woon gevestigd Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst, heeft de eer het geacht Publiek kenbaar te maken, dat hij zich ge last met het kuischen van oude Meubels, Poorten, Kunstvoorwerpen, enz., in eiken of welkdanige soort van hout. Deze nieuwe specialiteit, waarvan de uitslagen uitmuntend zijn,lateu snijwerk (sculp tuur) en verdere versieringen ongeschonden, in hunnen natuurlijken aard. Door eene verzeker de waarborg en eene onberispelijke uitvoering zij ner werken, hoopt bij de gunst van zijne talrijke klanten en het geacht Publiek te blijven verwer ven. LEO OORTEN, Meester-Schrij n werker Scherreveldstraat, Nr 47, Aalst. 112, Boulevard Anspach BRUXELLES Grand choix de meubles neufs et d'occasi- on. Vente a l'amiable. Ventes publiques tous les mardis, mercredis et Vendredis, a 2 heures. Expedition en Province Succursale et garde-meubles 59, rue des Chartrcux. Koopt uwe nieuwe Velos in de Kapellestraat, N° 11, met altijddurende waarborg op allo breuk of fouten van constructie. Vernieuwing van machienen aan prijzen buiten alle concurrentie door mijne bijzondere installa tie is geen enkel huis der stad gemachtigd te wer ken aan betere voorwaarden. L. Vau Havcr-Dc Wilde, 11, KAPELLESTRAAT, 11, AALST. iëBlg bijzonder veroorloofd middel. Vaar ial'rhtingta, i ch te bevragen bij ▼an LIEFDE. 106. Rlle Bt-Domlniqqa Peylfa flUINET, Apoteker-CülmiJt, 1, Passaga Saulnlar, ParIJc. een Depot CH. DELAORE, Bruxellem. in alle a poteken. Vluiiehrlft Frtneo. Depot M. De Valkeneer, Esplanade. SOUTANEN KAPOTEN OP MAAT. LakensElastiekenMoskowa, Satin-Lame, Merinos, Zijde, Velours, enz. U— ALLE SOORTEN VAN GEMAAKTE Mans- en hinderhleederen SPECIALITEIT VAN Xj-A-KEISTB jviatsttels

De Volksstem | 1901 | | pagina 3