Be protestanten yecMen nier malMer. Oriilthcr-lllitgrorr San Üan Buffel, finpcllfstrflat, 13, te baltst De militaire commissie Feesten ter eere van den H. de la Salie te Aalst. Reuzenbeelden. Mengelmoes. Abonnementsprijs voor gansch België, franco te huis. 2.50. Voor de vreemde landen --- centiemen het nummer. Pakken en brieven hoeven vrachtvrij toegezonden te worden. Alle briefwisselingen moeten den dijnsdag avond op onze bureelen toege komen zijn, het blad den woensdag avond ter pers gaande. Ongeteekende brieven wor den m de scheurmand geworpen. Alle postbureelen ontvangen inschrijvingen op alle tijdstippen van het jaar. De onkosten der kwijtingbriefjes zijn ten laste van'den be stemmeling. Men gelieve, bij verandering van woonst, het juist terechtwijs te zenden. DIT BLAD VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. T JAARGANG. NUMMER Aalst, den 18 Mei van het jaar 0. H. 1901. Vonnissen 1 frank den kleinen regel. - Aankondigingen tusschen de nieuwstij - dingen 20 centiemen per regel. Aankondigingen op de 3« bladz. 10 centiemen den regel. Annoncen op de 4* bladzijde worden berekend volgens plaatsruimte Voor de ad^rtentiën buiten de proymcie Oost-VJaanderen, zich uitsluitend te wenden tot het Office de Pubhcité, Rue de Ia Madeleine, Brussel. De geabonneerden hebben het recht een inaal per jaar eene annonce van 5 regels te plaatsen, die viermaal achtereen volgens zal verschijnen. Ruchtbaarmakingen in te zenden vóór 's Maandaagp Een katholiek van België deukt over de geloofs punten gelijk een katholiek van Amerika of van Afrika. De eenheid van de Katholieke Kerk, ge steund op het gezag van den Paus van Rome, is zoo rotsvast, de wereld door, als de verbrokkeling van het protestantism groot is. De protestanten zijn verdeeld God weet in hoe veel sekten. Steeds komen er nieuwe bij. Wij hebben reeds gesproken van het ritualis me. Dat is eene strekking, die men in de Angli- kaansche kerk bemerkt en die voor doel heeft de katholieken nabij te komen in hunne kerkgebrui ken, ja zelfs in de biecht en in de aanroeping der heilige Maagd. Den verleden zaterdag stond het daarom orereinde te Douver. Nu verleden woensdag was het spel op den wagen te Londen zelve. Te Douver waren de oude protestanten die van geen ritualisme willen weten, te velde getrok ken tegen hunnen pastoor of dominé. Te Londen was het den nïf»nw honwm.1— pro» tesïantschen"bisschop zelve die zij aangingen. M. Ingram was protestantsche bisschop benoemd van Londen. Die benoeming moest bekrachtigd worden in eene vergadering, verleden woensdag gehouden in den protestantschen tempel van Cheapside. Nadat de dominé zekere gebeden ge daan had en nadat er lezing gegeven was van eenen brief van den koning, de kiezing van den bisschop goedkeurend, vroeg de koster, volgens het gebruik, indien er iemand tegen de bekrachtiging was. On middellijk kwamen een tiental protestanten vooruit, tewege eene protestatie te lezen. Er onstonden wanorders. De protesteerende protestanten verweten aan den nieuw benoemden bisschop dat hij ontrouw geworden was aan zijne beloften dat hij dienst gedaan had in tien protestantsche tempels waar de biecht verplichtend was en waar men, in strijd met de protestantsche overleveringen, mis doet voor de overledenen. Al deze aantijgingen werden door den vikaris- generaal van M. Ingram verworpen. Daarop wilde M. Kensit, boekhandelaar, die aan het hoofd staat der protesteerende protestanten op de reeds ge dane beschuldigingen terugkomen. Maar hij werd met geweld achteruitgedreven. Buiten den tempel stond er eene groote menigte. De policie had voorzien dat het ging spoken. Zij had strenge maatregelen genomen en zelfs afslui tingen doen plaatsen om te beletten dat het volk den tempel stormenderhand zou innemen. Wanneer M. Kensit buiten kwam, sloeg er iemand zijn hoed ovei zijn ooren, terwijl eene dame trachtte hem met haren regenscherm een pak slagen te geven. Men jouwde hem uit. De policie nam M. Kensit in haar midden. En onder de bescherming van eene sterke policie- wacht kon hij alzoo tot aan zijn huis geraken, te midden der kreten van de menigte. De eenen juichden toe, terwijl de anderen uitjouwden. Pas t'huis gekomen, vertoonde M. Kensit hem aan een venster van het tweede verdiep. Hij wilde van daar tot het volk spreken. Maar de uitjouwin- gen werden zoo dreigend dat de policie den spre ker verzocht er te willen uitscheiden en zich on middellijk buiten het zicht der menigte te houden. Uit dat alles moet men besluiten dat het prote stantism van langs om meer verbrokkelt en dat het ritualism, waarin de protestanten van den ouden eed eenen terugkeer zien tot het katholiek geloof, groote vordering maakt. Zulke gebeurtenissen en zouden voor ons geen an der besluit kunnen hebben dan ons nog te verster ken in ons geloof indien zulks noodig of mogelij k ware. Wij zijn in de waarheid. De waarheid is één. 'tls omdat de protestanten van den eenigen waren weg afgedwaald zijn, dat er bij hen zooveel sekten zijn. heeft hare laatste zitting gehouden. Zij heeft ge stemd wat de koning en de militaristen ervan verwachtten den kazernedwaug en eene ver- meederring van contingent, zoogezegd om op te wegen tegen eeno kleine vermindering van dienst tijd. Voor en na de Kamerkiezingen heeft gansch het katholiek land het behoud der plaatsvervanging en de vermindering van den dienstijd zonder vermeer dering van contingent gevraagd. MM. De Lants- heere en Schollaert hebben die menschen kracht dadig in de commissie verdedigd en wij danken er hen voor. Het woord zal nu binnen kort aan de Kamer zijn, en wij zijn overtuigd dat, op weinige uitzon dering na, de leden der rechterzij de ware belangen der partij zullen weten te verdedigen en MM. De Lantsheere en Schollaert helpen om hier de mili taristen bot te zetten. Het land is lang genoeg gefopt geweest met de valsche beloften. Niemand gedwongen soldaat daar moeten wij komen. Geheel de stad Aalst heeft deel genomen in de openbare eer, die men den heiligen de la Salie, stichter der kloosterorde van de Broeders der Christelijke Scholen, gedurende drie dagen bewe zen heeft. Geene dichterlijke ziel, onder welkdani- ge begeestering ook, is in staat een juist denkbeeld te geven van de zoete gevoelens, de aangename ge waarwordingen, den heilzamen invloed door der gelijke betoogingenop den mensch teweeggebracht. Wat er ook van zij, toch zal ik pogen, tot stichting dergenen, die het geluk niet genoten hebben, deze luisterrijke diensten bij te wonen, er een gedacht van te geven. Wat verrukkend schouwspel bood deze dichte, ingetogene schare volks niet aan, die van alle wij ken der stad was toegesneld, om den Heilige hare hulde van dankbaarheid en eerbied te betuigen Ja, hoe troostend en schoon was deze overgroote menigte geloovigen, uit alle standen der maat schappij samengesteld, met eene godvruchtige aan dachtigheid, de lofspraak van den Heiligen Joan nes Baptista de la Salle, van den waren kinder- en volksvriend met zooveel belangstelling te zien aan- hooren. In kernachtige bewoordingen deelde den vlaamschminnende en welsprekende Pater De Ruyk, Redemptorist van het klooster van Brussel, zijne overtuiging nopens de deugden en heiligheid van Joanues Baptista de la Salie aan de zoo talrijk toegestroomde schaar mede. En om welke reden deze grootsche geloofsbetui- ging, waarvan de inwoners onzer stad langen tijd nog eene aangename geheugenis zullen bewaren Het is omdat het christene volk zijne ware vrien den weet te onderscheiden het is omdat het ver staat, dat degene, wiens heiligverklaring men he den zoo luisterrijk viert, zijne rust, zijne fortuin, zijne eer, geheel zijn bestaan geslachtofferd heeft om den dienaar der armen en veriatenen te wor den het is omdat het volk, den volgelingen van den Heilige, die trouw zijne voetstappen van zelf opoffering drukken, een blijk van achting en gene genheid wil geven het is eindelijk, omdat het Aalstersche volk; een christen volk is, dat chris ten wil blijven in weerwil der aangewende onop houdelijke pogingen om het in 't verderf te stor ten. De versiering der kerk is kiesch en smaakvol men heeft ze een heuglijk en zegevierend uitzicht gegeven, zonder haren statigen bouwtrant te ver- krenken. Zelden hebben wij eene zoo wel gelukte versiering gezien, zulks is ook het algemeen ge voelen der Aalstenaars inderdaad, degenen, wien het gegeven is geweest deze prachtige versiering te bewonderen zijn allen eensgezind om te bevesti gen dat zij nooit in hun leven eene zoo prachtige optooiïng der kerk hebben gezien. Niets ontbrak er om deze versiering grootsch en prachtig te ma ken noch licht, noch wimpels, noch behangsel, noch wapenschilden, noch tafèreelen, noch na tuurlijke versierplanten. Aan den linkerkant tus schen den miiden- en zijbeuk, rechtover het ge stoelte, op een hoogverheven voetstuk, dat met licht, bloemen en uitgelezene planten prachtig was opgesmukt, prijkte het overschoon standbeeld des Heiligen, hebbende 2,50 m. hoogte. Dat stand beeld, in een der werkhuizen der St.-Lucasschool afgewerkt, is verrukkend schoon. In de midden- beuk, boven de koor omtrent tegen de gewelven der zoo hooge St.-Martinuskerk vertoonde zich de schilderij de verheerlijking des Heiligen, in den hemel, voorstellende. Dit verrukkend tafereel was omgeven metfluweelen scharlakenbehangsel, wel ker gouden franjea golvend afhingen het was zoo levendig door een schitterend elektrisch licht be- sttaald, dat men het voor een hemelsch verschijn sel zou genomen hebben. Hier kan men eenen wa ren smaak, een kunstvol gevoelen, eene volmaak te kennis der bouwkundige teekenkunst bewonde ren, waar al de bijzonderheden dgelmatig samen- ïTotJifieid en allerbest geschikt zijn om het oog te streelen en de ziel tot verhevene gewaarwordingen te stemmen. Wat nu gezegd van de zestien tafe- reelen, elk eene episode van het leven des gevier- den heilige voorstellende? Die meesterstukken van kunst, door een scharlakenborduursel smaak vol omtooid, versierende pilaren des middenbeuks, wekken eenieders aandacht, en brengen onweer staanbare en gunstige indrukken op de inbeelding teweeg. De eer dezer prachtige versiering komt. toe aan den Zeer Eerwaarden Broeder Bestuurder, die noch moeite, noch kosten gespaard heeft om aan deze godsdienstige betooging al den luister te geven, die zijnen geestelijken vader toekomt en zoowel met zijn kinderlijk gevoelen overeenstemt, aan de twee jonge entevens veelbelovende Broe ders der St.-Lucas3chool van Doornik en Gent, die de werkzaamheden betrekkelijk voormelde ta- fereelen, hebben geleid eindelijk aan onze in 't vak t'huis zijnde behangers de heeren Baillius en Semey. Aan hen allen onze hartelijkste gelukwen- schen. (Wordt voortgezet). Misschien lacht ge, liefste lezers, bij het zien van dit opschrift en wie weet of ge niet spot en zegt Wel wel, gaat men ons nu spreken van de reus en de reuzin, van Polydoor, Polydora en Po- lydorken, die wij jaarlijks met feest of kermisda gen in onze stad zien fier hun ronde maken Ofwel is het van 't standbeeld van Dirk Martens, dat men hier gaat gewagen Neen, we en spreken hier noch van die beelden die van hout en lijnwaad zijn aaneengesponnen, noch van die standbeeldjes die de markten en publieke plaatsen der stad versieren, maar wel van echte reuzenbeelden in brons en graniet, die door alle tijden heen den naam zullen vereeuwigen van den kunstenaar die ze miek van beelden die be wijsstukken zijn van 't vernuft der menschen en welke tot bewondering zullen dienen aan al de toe komende geslachten. Het standbeeld der Vrijheid die de wereld ver licht aan New-York in Amerika is, geloof ik, het grootste beeld der aarde. Het voetstuk is 28 meters hoog en het beeld alleen 46,20 m. Stelt u zulks eens voor, beste lezers, hoe kolosaal 1 Men zegt dat met gemak 30 menschen in 't hoofd kun nen middagmalen. En dat is aanneemlijk, want het hoofd van dit beeld is 4.10 m. hoog. De uitgestrek te wijsvinger is 2.45 m. Lang, niet waar Daarna komt het reuzenbeeld van den H. Caro- lus Borromcetis, dit beeld staat te Arona (Italië) op den oever van een nogal uitgestrekt meer. Alhoe wel dit bééld min groot is als het voorgaande, toch is het ook niet klein, gelijk ge zien gaat. Beeld en voetstuk 35 m. hoog, het beeld dat in brons is 23.30 m. Het hoofd heeft eenen omtrek van 5,50 m. en 't voorhoofd eene breedte van 2,30 m. De neus is 0,85 m. lang. De Heilige draagt in de hand, waarvan de arm 9,20 m. lang is, een brevier van 4,20 m. lengte. De hand zelf is 1,45 m. breed. Welnu had ik geen gelijk Hebt gij wel ooit gedacht dat zulks iets bestond op de wereld en mocht ik niet met recht zeggen reuzenbeelden, wanneer er spraak is van beelden, torens hoog Een tijdschrift geeft merkweerdige inlichtingen nopens de koerier van eenige vorsten. Onze Paus ontvangt dagelijks van de twintig naar de twee en twintig duizend brieven on dag bladen Men begrijpt dat maar een zeer klein ge deelte dezer schriften door onzen Heiligen Vader gelezen werd doch Leo XIII heeft niet min dan vijl en dertig Secretarissen die zich, den ganschen dag doormet het lezen en aanteekenen dezer pa pieren bezig houden. u o"0""J brieven én 3 tot 4000 drukwerken. De 450 millioen onderdanen van Eduard VII, koning van Engeland zenden eiken dag aan hunnen vorst een duizendtal brieven en twee maal zooveel dagbladen Willem II, Keizer van Duitschland krijgt ongeveer 750 brieven, de Tsar van Rusland 700, de koning van Italië 500, en Koningin Wilhelmina van de 100 naar de 150 Ziehier een wonderbaar testament Een rijke handelaar uit Polen was gestorven. Zijne erfgena men vonden eenen brief waar in groote lettoren opgeschreven stond Testament. Opent na mijne begrafenis. Na de begrafenis brak men den stempel van den omslag doch deze'bevatte er oenen anderen waar men op las Opent, zes weken na den eersten. Men wachtte zes weken in den tweeden omslag zat eenen derden waar op stondOpent, een jaar na de twee vorige. Wanneer het jaar ver- loopen was vond men een vierde omslag waar op geschreven stond Open, vijf jaar na de overi ge. Het begon de erfgenamen te vervelen. Na de 5 jaren opende men den vierden omslag, waarin men eindelijk het testament vond. De erflater gaf de helft zijner fortuin (150,000 roebels) aan die zijner wettige erfgenamen die het grootste getal zonen had. Wat het overige der fortuin betreftdeze moest honderd jaren in eene bank bernsten. Na eeüe eeuw zouden kapitaal en intresten onder de dan levende erfgenamen verdeeld worden. Een schoon appelken tegen den dorst Een der wonderbaarste diefstallen is deze Men heeft aan eenen inwoner van Kortr.jk een huis ontstolen. Ziehier de zaak. Een heer bood zich aan bij den eigenaar van een huis dicht bij Kortrijk gelegen. Hij vroeg hem dit huis te koo- pen, bijbrengende dat dit in den weg stond voor het bouwen eener nijverheidszaak die eene tame lijke groote oppervlakte vereischte. Na lange aarzelingen stond de eigenaar het huis af mits een zeer aanzienlijke prijs. Gelief een notariel verdrag te maken, sprak de vreemdeling, opdat ik er mijne patronen kennis van geve, binnen de acht dagen wordt u dan het geld verschoten. Zoo gezegd, zoo gedaan. Onzen gentleman ging een koopman in oude bouwstoffen vinden, toonde hem het contract be- vool hem het huis ten allerspoedigste af te breken en kreeg in verwisseling der oude materialen een rond sommetje. Acht dagen verliepen, geen vreemdeling te zien. Ondertusschen was het huis tot op den bodem vernield en de eigenaar moet het geld nog ontvangen.

De Volksstem | 1901 | | pagina 1