igem De oorlog in Transvaal. Rampen, Misdaden en Malheuren uit alle Werelddeelen. Oosterzeele.- Vergunningsrecht. Dendermonde. HIllVOVE.- Meigem.- Lfuiiscniana. dorp gelegen üabij Ber„ Mortsel.- UOStenriJK.- van Ter5kova veniam dat door Doktoor Moroy, W/U: r**. ."/JEr IE I 0e Boeren hebben allerwege nog kanonnen. Men seint uit Pretoria, 10 Mei, aan Standard De talrijke door onze troepen in de laatste tij den buit gemaakte kanonnen, hadden doen denken, dat de Boeren geen artillerie meer hadden. Jammerlijk hebben zij nog kanonnen en veel munities. Volgens de betrouwbaarste inlichtingen staan nog 16,500 Boeren te velde. Men seint uit Durban aan Standard Mev. Botha verbergt niet dat het doel harer reis is, Kruger te bewegen, haren man aan te raden den oorlog te staken. Generaal Bothr heeft zijne troepen geconcen treerd te Carolina en beschikt over 3 kanonnen. Generaal de la Rey trekt naar het westen met 2000 man. De Wet is in Transvaal gevallen, ook met 2000 man. De kolonnen Camphell en Smith Dorrein zijn op heel den terugmarsch naar Middelburg bestookt door Boerencommandos met eenige kanonnen. Dezelfde correspondent verneemt dat 3 goudmij nen, ieder met 50 stampers, terug den arbeid her vatten. Vier andere gaan binnen kort volgen. Hevige gevechten. De dagelij ksche verliezen lijst, toont aan, dat op 7 Mei een hevig gevecht geleverd werd te Rhenos- terkop. De bereden infanterie van Victoria had 2 officiers gedood en 3 man zwaar gewond. In eene schermutseling hadden de Engelschen 1 officier en 3 man gedood, 4 man gewond. n ii- i.- - - A-v Maandag heeft de Belgische Herbergiersbond een congres gehouden te Luik, om te protesteeren te gen het vergunningsrecht en het regeeringsont- werp. De naam van M. Hoyois, die afschaffing van het vergunningsrecht voorstelt werd toegejuicht. In eene dagorde werd besloten bij al de volks vertegenwoordiger aan te dringen op stemming van het voorstel-Hoyois, nog voor de aanstaande vacantie Allen te bestrijden die dit ontwerp durven be kampen of achteruit te deinzen om, bij de aan staande kiezingen die parlementsleden te doen val len, die tegen het voorstel Hoyois stemmen. In een geval van verwerping, van het voorstel Hoyois, het ontwerp-Maenhout aan te nemen als overgangsbepaling iV/ V UAA VA /V/Q A V V/AA' De moordeaaar van koning Umberto is in den nacht van 19 April van het bagno van Porto Lon- gone overgebracht naar het eiland Ventotene, in de Golf van Napels, waar hij definitief is opgeslo ten. Het vervoer gebeurde met de grootste omzich tigheid. Te twee ure 's nachts hoorden officieren en manschappen op een oorlogschip in de haven van La Spezzia, een signaalgefluit dat de aankomst eener boot aankondigde. Toen deze bij het vaartuig kwam, stegen een politie-iuspecteur in burgerskleeding en zes cara binieri onder het bevel van eenen vaandrig aan boord, een gevangene met zich meevoerende. Deze stapte onverschillig vooruit tusschen eene haag van soldaten en zeeofficieren. Allen herken den hem oogenblikkelijk het was Bresci. De be velhebber van het oorlogschip vernam dat hij den gevangene moest overbrengen naar het eiland Ven totene. Tijdens de vaart daarheen kregen eenige officie ren toelating eenige woorden te wisselen met Bres ci, in de hut waar hij was opgesloten en bestendig door twee carabinieri werd bewaakt. Hij lag met geboeide handen en voeten uitgestrekt op een smal- len strooizak. Herhaaldelijk klaagde bij over zee ziekte maar voor de rest toonde hij de grootste on verschilligheid. Op de' vragen der officieren antwoordde hij dat hij hoopte op de revolutie om terug in vrijheid te komen. Den dag der misdaad kon hij niet vergeten, daar hij alsdan door iedereen mishandeld werd, bijzon der door een luitenant der carabinieri, die als ra zend op hem sloeg en hem de kleeren van zijn lijf rukte. Op eene andere vraag verklaarde Bresci, dat hij in zijnen aanslag niet kon mislukken daar hij zich uitstekend geoefend had. Toen men het eiland Ventotene genaderd was, werd Bresci aan boord gebracht van eene stoom boot, die hem daarop naar het eiland bracht. Toen deze de haven was binnengeloopeu, werd Bresci aan land gebracht en hij ging kalm en met opge richt hoofd door de nieuwsgierigen naar het rijtuig dat hem naar het bagno bracht. Daar is voor hem eene afzonderlijke cel met sterke omheining ingericht. Hij mag eiken dag een uur wandelen buiten de cel. Onmiddellijk na zijne aankomst vroeg hij boeken. Hij kreeg den Bijbel, maar den volgenden dag wilde hij dien niet meer lezen, omdat hij hem verveelde, zegde hij. Men gaf hem daarop de levens der Heiligen, maar die wei gerde hij ook. Het liefst zou hij praten met zijne bewakers maar deze mogen niet met hem spreken. Hierover windt Bresci zich geweldig op. Ongetwijfeld zijn dit de laatste berichten, die de wereld nog zal ver nemen van den levendbegraven koningsmoorder. Vrijdag morgend hadden alhier oefeningen plaats door de lanciers van Audenaarde en Gent. Door een ongelukkig toeval werd een lancier zoo erg aan de borst gewond met eene lans dat hij weinige oogen- blikken later bezweek. Later. Het slachtoffer is een genaamde Du quenne, een waal 25 jaar oud, en wachtmeester bij het 3e eskadron lanciers, te Gent in garnizoen. Ziehier hoe de ramp geschiedde, Tusschen 9 en 10 ure wks Duquenne op patroel- je met eenige andere lanciers. Zij waren achter de van Oosterzeele toen ze zagen dat ze in han den van den vijand gingen vallen. Ze deden hunne paarden keeren om te vluchten. Eensklaps schoot de lans van den gezel van Du quenne uit de lansenschacht en sloeg achterover, met den punt naar Duquenne. Duquenne hereed een omstuimig paard. Het dier schoot schielijk met een woesten sprong vooruit. Duquenne kon het niet inhouden en werd op de lans van den voor hem rijdende gezel geworpen. De ge- heele piek drong in de horst van den ongelukkige en brak in de wonde. Dokter Gilles trok de lans uit de wonde, diende den gekwetste de eerste zorgen toe en deed hem vervolgens naar de gendarmerie overbrengen, waar hij weinige oogenblikken later bezweken is. Zijn lijk is met den ambulanciewagen naar Gent overgebracht. Duquenne was zeer ge acht door zijne makkers. Hij zou eerstdaags in het huwelijk treden met eene jufvrouw van Ledeberg. RuclonH In de twee laatste dagen heeft AkllalclIIU»— Moskou een bloeddorstige ke rel, met een mes gewapend, de meisjes aangerand, die hij op straat ontmoette. Vijf der meisjes, die hij gekwetst heeft, zijn aan hunne wonden overle den. Aan de blceke bloedelooze jonge doch ters en in 't algemeen aan alle zwakke personen volstaat het, 2 of 3 doozen Pillen van Dr Raphael te nemen, om eetlust, frissche gelaatskleur, leven digheid en opperbeste gezondheid bekomen. Te verkrijgen bij M. Renneboog, Nieuwstraat. I frirrtmf - Er is hier brand ontstaan bij An- dré Van Cauwenberghe op Theet de stalletjes met afhankelijkheden, waarin eenige alam lag zijn afgebrand. Eene werkstaking zonder voorgaan- de is te Napels ontstaan de graf makers weigeren de lijken te begraven zij hebben reeds gepoogd aan de poort van het kerkhof ver scheidene lijkstoeten tegen te houden. Verscheide ne lijken worden in de huizen bewaard. De over heid ha^oldaten willen aanstellen om voorloopig weigeren. Zonffiag móeslênTljTrsfoêïen'cfbor'lJ^Bffl cie bewaakt worden. De grafmakers behaalden, in verscheidene gevallen de bovenhand en wierpen de lijkkisten van de lijkwagens Drie policieagenten werden tijdens de woelingen gekwetst. Dinsdag namiddag rond 4 1/2 ure was er een groote toeloop van volk voor het huis nr 36 der Vlasmarkt, waar een schrikkelijke misdaad ontdekt was. De 70 jarige jufvrouw Victoria Dela- taille, die in dat huis alleen woonde, was vermoord gevonden. Jufvrouwen van hare kennis die haar kwamen bezoeken hadden te vergeefs op haar geroepen en gebeld. Zij begaven zich bij eene gebuurvrouw die daar rechtover woont, eu deze ging met hen bin nen. In de derde plaats die tot keuken diende von den zij het lijk van jufvrouw Delataille ten gronde uitgesterkt te midden van een plas bloed. De onge lukkige was den hals afgesneden en bad drie mes steken in de zijde en een in het hoofd bekomen. Het parket werd onmiddelijk verwittigd en de onderzoekrechter M. Pardoen, vergezeld van een substituut en van den polieiekommissaris kwam weldra ter plaatse. Nadere bijzonderheden. Het slachtoffer juf vrouw Victorine Dellataille wonende alleen; zij was ongeveer 70 jaar oud.' De voorplaats van het huis der misdaad dienende tot winkei, was door do j uf- vrouw verhuurd aau mad. Marsigny. Nevens den winkel is eene glazendeur gelegen, die uit geeft op eenen gang lijdedde tot de plaatsen van den gelijk vloers die door het slachtoffer bewoond waren. In de laatste plaats dienende tot keuken, werd het lijk gevonden. Ziehier in welke omstandigheden de akelige ontdekking gedaan werd. Jufvr. D. B..., een der kennissen van jufvr. Dellataille, had dins dag morgend de opmerking gemaakt dat deze laat ste niet naar de kerk der Paters gekomen was, te gen hare dagelij ksche gewoonte, 's Namiddags ging jufvr. D. B..., de oude jufvrouw bezoeken. Zij ging langs de glazen deur binnen en klopte te vergeefs op de deur van de woonkamerDaar zij geen antwoord bekwam en haar geroep vruchte loos gebleven was, ging mejuffer D. B..., bij M. Van den Bossche en vertelde hem het geval. Deze persoon antwoordde Kom wij zullen eens gaan zien, zij zal in 't kiekenkot zijn. Daar zij ze al daar niet vonden, drongen zij in de keukenkamer vonden, onder een hoop kleergoed verborgen, het lijk van het slachtoffer in een bloedplas liggen. De hals van de ongelukkige was afgesneden en zij had ook nog twee steken in de zijde en een in het hoofd bekomen; de arm boven den pols, was door kerfd. Het schouwspel was ijselijk. De polieiekom missaris werd ontboden en hij verwittigde oogen blikkelijk het parket, dat zich niet lang liet wach ten. De wetsdoktoor De Sominer en Van Winkel, vergezelden de magistraten. M. Stercx werd gelast het plan van het huis der misdaad op te maken. Diefstal moet de drijfveer der schrikkelijke mis- I^Ant - Bêtreffende de verdwijning van de w brandkas met 117,000 fr., dient te worden opgemerkt dat een vader niet vervolgd kan worden wegens diefstal, in de omstandigheden waarin de zaak gebeurd is, doch wel de personen, die hebbben meegeholpen tot het wegvoeren en het openbreken der brandkas. VRAAGT OVERAL HET LEUVBNSBIER der gunstig gekeude Brouwerij Frun» AALST. Woensdag morgend om 5 1/2 ure, is in de aebterbouw van F. Claus, fruitkoopman. Burgman, een begin van brand ont staan, dat erge gevoelen had kunnen hebben, daar er een groot vodden magazijn naast gelegen is. De vrijwillige pompiers met den kapitein bevelhebber aan het hoofd, waren spoedig ter plaatse en om 6 ure waren zij den brand meester. In de sakristij der kerk is er brand ontstaan die gelukkig spoedig kon beperkt worden; een standaard ter weerde van 50C fr. kandelaars en andere voorwer pen zijn de prooi der vlammen geworden. Jif iisQpl mm Maandag heeft de brusselsche po- licie ruim twee honderd processen verbaal opgesteld, ten laste van automobielrijders, die de verordening over 't snelrijden overtreden hadden. Een agent der eerste afdeeling alleen heeft een en twintig automobielrijders in de boet gesla gen. riiiitcnhl<Eiir1 - Een dronkaard, in een lijn, had onlangs zijne vrouw verloren. Door het gejammer van zijn dochterke opgehitst, dat altijd riep Ik wil bij moeder zijn greep bij een mes en doodde het kind, roepende Heweiga nu bij moeder De dronkaard wilde zich zelf moorden, doch de geburen beletten het hem en le verden hem aan de policie over. Dllffol - VrydaS b°od eeü manspersoon, ordentelijk gekleed, ten gemeente huize aan en vroeg om den burgemeester te spre ken. Er was, zegde hij, op den dijk eene moord gepleegd en bij kwam den moordenaar kenbaar maken. Op de vraag waar en wanneer zulks ge beurd was, verklaarde hij volledige bewijzen in den zak te hebben en overhandigde een bundel pa pieren, waar tusschen men een getuigschrift vond dat hij pas eenige dagen het zinneloozengesticht van Mortsel had verlaten. Ziende dat men met ee nen zinnelooze te doen had, verwittigde men de familie. gevonden heeft; nergens was er het minste spoor van inbraak te bespeuren. Geburen beweeren 's morgends gerucht gehoord te hebben; er zijn er zelfs die verklaren dat zij een onbekende persoon hebben zien buiten komen. Fvpro-pm - Verschillige personen drongen zondag nacht, rond 11 ure, op het hof vau de kinderen Speeckaert, wijk Katten- berg en beschadigde moedwillig de afsluiting van den beirboom. Een der Speeckaerts loste op het hulp geroep zijner zuster een schot met schroot. Een der indringers werd getroffen in de bil. Zaterdag waren eenige soldaten van het 6° regiment artillerie lig gende op het Fort 4, zich aan het vermaken met allerhande guitenstreken. Een hunner wierp met een planksken, dat ongelukkiglijk terecht kwam op het hoofd van den kanonnier Wattian, der lich ting van 1900, geboortig van Merber-Ste-Marie (Henegouw). De ongelukkige soldaat plofte als een steen neder; zijn schedel was gekloven. Na de eer ste verzorging droeg men hem naar het krijgshos pitaal, waar hij kort nadien stierf. Een onderzoek is ingesteld. Hieronder 2,50, dat ik u stuur ten einde nog twee doozen Pillen van Dr Walthery te ontvangen. Ik vind dit bloedzuiverend middel uitmuntend om gezondheid te behouden. Iwan Massot, gemeenteontvanger Te verkrijgen hij M. Renneboog, Nieuwstraat. ArJphpro* - Kinderen hadden zondag na- LjU O* middag in ae Langestraat een riool geopend, denkelijk om er een stuk speelgoed uit te halen, dat er in gevallen was; zij vergaten echter de riool weer te sluiten en de kleine Frans Bouart, drie en halfjaar oud, die daar rechtover woonde is er met het hoofd omlaag ingevallen en verstikt terwijl zijn val het deksel der riool terug deed toeschuiven. Het kindje was nog warm toen het er een half uur nadien, uitgehaald werd, maar niets vermocht nog het tot leven terug te roepen. Moeder Bouart had kort geleden haren man verloren door een on geluk. Hare smart is pijnlijk om aan te zien. VRAAGT OVERAL HET LEUVENSBIER der gunstig gekende Brouwerij Frnn» Br uwé, AALST. drket/ivwiih- De barbier Stephan Bolko, zijne vrouw schuldige betrekkingen onderhield met den notaris Alexander Kohn. Teen Kohn zich eergisteren liet scheeren, sneed de barbier hem de keel af. Daarna doodde hij ook zijne ^rouw en zich zelyen. van Woo.4 Niet min verdienstelijk was deze laatste onder opzicht van geschied- en letterkennis. Het is als een hartekreet dien Sanderus laat hooren bij het vroegtijdig afsterven van den man die met hem wedieverde ter opsporing der vaderlandsche oud heden. OdeCambier, zegt hij, van Geertsbergen, eertijds leeraar van rhetorika in de vermaarde Be- nediktijner-school zijner geboortestad, was een man van bevalligen aard, van zeldzame geleerd heid, van rijp verstand en gezond oordeel, een vro me monnik die met iever en zorg de bedieningen van zijne roeping waarnam. En onlangs, ei in den bloei van zijn leven, op zijn acht-en-dertig ja ren, in't jaar 51 dezer eeuw, werd hij ons ont rukt en den 18 Mei, op den dag zelve van Chris tus' Hemelvaart, vaarde hij, naar wij vertrouwen, met Christus ten hemel I Cambier had zijne korte loopbaan (13 Maart 1614 18 Mei 1651) grootendeels besteed aan het opstel van drij uitvoerige schriften, waarvan het belangrijkste Antiquum chronicon monasterii S. Petri Affligemiensis, onuitgegeven bewaard blijft ter koninklijke bibliotheek, te Brussel. Hij had ook in 1643 eene volledige lijst opgesteld der hem toevertrouwde handschriften, dewelke voorkomt in de Bibliotheca Belgica manuscripta van Sanderus. Antonius Sanderus, zegt Julius de Saint-Ge- nois, is de vruchtbaarste en de geleerdste van alle onze historieschrijvers. Zijne geschiedkundige op sporingen over Vlaanderen en Brabant, hebben bijzonder zijnen naam populair gemaakt in onze gewesten. Niet lang geleden, berustten zijne Flan- dria illustrata en zij ne Chorographia sacra Bra- bantice in de bibliotheken van ieder kasteel en van elke abdij en ten huidigen dage kent de onwe tendste van onze edellieden nog Sanderus, ten minste bij name (1) Deos laatste grillig gezegde, op anderen als kasteelbewoners toepasselijk, be wijst enkel dat de lange levensloop van den Ieper- schen kanunnik weinig of niet gekend is, ja dat hij stil en rustig vervloog, zelfs te midden der woe lingen van de staatspartijen en der hevige betwis tingen van het Jansenismus. Sanderus was de nij verige bie die van bloem tot bloem zweeft om ha ren honing te vergaren. Zijn te huis was in lepe- ren, zijn te onzent in Affligem, zijn verblijl overal in Vlaanderen en Brabantimmer reizend en om zwervend, ging hij van stad tot stad, van kasteel tot kasteel, van klooster tot klooster, geen ander spoor van zijnen doortocht nalatend als de heerlij ke beschrijvingen en de kostelijke prenten waaruit ziine machtige uitgaven bestaan heel zijn leven ligt in zijne schriften. Dit leven viel ooi teu prooi aau kleine en kleingeestige beslommeringen, aan huishoudelijke moeilijkheden, bedroevend en gewoon aandeel van uitstekende geleerden en ge niale kunstenaars. Gelukkig voor hem, op den Affligemschen heuvel bleef altoos de trouwe schou we rooken (2) De familie Sanders is oorspronkelijk van Aalst, doch verhuisde naar Gent in den aanvang der XVI' eeuw. Jan Sanders beoefende aldaar de genees kunst met grooten luister. Zijn zoon Lieven, die te Boloniën in Itaalje studeerde, volgde hem op, doch om rede van de Gentsche onlusten vertrok deze naar Antwerpen, alwaar hij tijdelijk zijn verblijf vestigde. Wij zeggen tijdelijk, want de rijke han delsstad bood hem even weinig veiligheid en na de geboorte van onzen doorluchtigen geschied schrijver in 1586, keerde de geneesheer Lieven Sanders terug naar Gent, alwaar, in het jaar 1588, hem een tweeden zoon werd geschonken, insge lijks Lieven geheeten, later Jesuïet en leeraar van wijsbegeerte te Douaij, wat bewijst dat de huisves ting van het gezin Sanders in Antwerpen heel voorloopig en kortstondig geweest heeft. Althans den 15 September 1586 werd Antonius Sanders in de O.-L.-Vrouwekerk van Antwerpen over de doopvont gehouden door de twee van zijne familie- genooten, Jonker Antonis van Bourgoingnen en Vrouw Maria van Steelandt, allebei tot den hoo- gen Vlaamschen adel behoorend. Zoo stamde An- toon Sanders van een deftig, vroeger welhebbend geslacht, in den rampspoedigen oorlogstijd tot ver val geraakt, wat ons ook den sleutel geeft van zij ne latere teleurstellingen en bezwaren zoo kwam hij, als bij toeval ter wereld in de Scheldestad, ge lijk Rubens en Vondel te Keulen, doch bleef zijn leven lang er aan houden te boek te staan als Gen tenaar Gandensis Gandavcnsis), zooals de opschrif ten zijner talrijke werken getuigen. De jonge Sanders studeerde beurtelings te Oude naarde en te Gent, doch op zijne twintig jaren moest hij reeds zijn toevlucht nemen lot de Reken kamer van Rijsel ter bekoming van eene studie beurs aan het koninklijk seminarie van Douaij. Hij was zoo arm, schreef hij, dat hij zelfs niet kon betamelijk gekleed gaan. Hij ontving aldaar den graad van Magister ariicum in 1609, en ging ver volgens naar Leuven, de godsgeleerdheid studee- ren. Van toen af was zijn leven zoo onstandvastig en ongedurig, dat hier eene leemte van tien jaren in zijne biografie bestaat. In 1619 werd hij licen- ciaat in de H. Godheid aan de hoogeschool van Douaij, ontving de priesterwijding te Gent, en ging tijdelijk de herderlijke bediening waarnemen op de grenzen van Zeeland, zonder dat men wete waar. Korts nadien, door het toedoen van den bis schop van Gent, Antoon Triest, werd hij benoemd tot aalmoesenier en secretaris van Kardinaal Al- fons de la Cuëva, Markies van Bedmar, in verblijf

De Volksstem | 1901 | | pagina 2